Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-07-10, 20:29
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Cool Περί ballast

Έχω δύο απλές απορίες για τα ηλεκτρονικά dimmable ballast και συγκεκριμένα για αυτό (το 2Χ18) που σκοπέυω να αγοράσω, άμα το βρω φυσικά.

1. Εάν δεν έχει συνδεθεί ελεγκτής στην είσοδο με τα 1-10 V, οι λάμπες σε τι κατάσταση θα είναι; (είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ανάβουν στο 100% ).

2. Σε περίπτωση που εγώ δεν θέλω να πάω σε δύο λάμπες ακόμα αλλά να μείνω σε μια, το ballast θα λειτουργεί σωστά με μία λάμπα, παρότι είναι φτιαγμένο για δύο; Φαντάζομαι ότι θα μπορεί μιας και είναι της σειράς "intelligent" .

Λίγο πολύ απαντάω στις ερωτήσεις μου αλλά θα εκτιμούσα εάν κάποιος μπορούσε να με απαντήσει πιο συγκεκριμένα ή, μιας και η ερώτηση είναι πολύ εξειδικευμένη, να με πει κάποια άποψη.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-07-10, 15:23
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Δουλευω το ιδιο σε 2x54W
1. Χωρις ταση στα pins εχεις το μεγιστο φωτισμο. Αν τα βραχυκυκλωσεις στιγμιαία ή βάλεις ταση π.χ. 5Volt απο ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο(φορτιστη κινητου) ΣΥΝΕΧΟΥΣ, τοτε μειωνεις τη φωτεινοτητα

2. Αν δεις το διαγραμμα, ειδικα τη συνδεση στα δεξια δεν ειναι παραλληλη. Αρα μαλλον πρεπει να συνδεσεις και τις 2 λαμπες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  OSram.jpg
Εμφανίσεις:  513
Μέγεθος:  48,9 KB  
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-10, 11:23
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ξεκαθαρίζουν ορισμένα πράγματα.

Εν τω μεταξύ έχω πάει σε ηλεκτρόραμα, στο συνεταιρισμό ηλεκτρολόγων και σε ένα μαγαζί-αποθηκη Μαρτίου με Εγνατίας και δεν το βρήκα...

¶λλο μαγαζί; Καμιά ιδέα; Τίποτα στο κέντρο;

Ευχαριστώ και πάλι!
-------------------------
Όλα οκ. Από Ηλεκτρόραμα στη Πυλαία το βρήκα. Θα μου το φέρουν από Αθήνα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντάρης : 22-07-10 στις 11:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-10, 11:38
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Σχετικά με τη δεύτερη ερώτησή σου,
ακόμα και εάν ανάψει μόνο η μία λάμπα σε ηλεκτρονικό ballast για δύο λάμπες, μειώνεται ο χρόνος ζωής του... Η σειρά intelligent της Osram έχει την ικανότητα να ''αναγνωρίζει'' τους διαφορετικούς λαμπτήρες φθορισμού και γι'αυτό το λόγο κάνει για μια γκάμα λαμπών.

Από τη στιγμή που σκοπεύεις να αγοράσεις το dimmable ballast, βάλε και τις δύο λάμπες σε λειτουργία και ''παίξε'' με τη στάθμη φωτισμού όπως σου είπε και ο sfk.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 14:13
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Κατι κατι ακομη:
Δεν ξερω τι ειδους/μαρκα λαμπες θα βαλεις. Αν ειναι καινουργιες παντως, αρχικα πρεπει να δουλεψεις το ballast σε φουλ φωτισμο για 1-2 μερες.Μονο τοτε θα αποδωσουν το μεγιστο οι λαμπες σου. Αλλιως(μου συνεβη) θα αναβουν χαμηλα και θα σου σκοτεινιαζουν σε μερικα σημεια του σωληνα(κατα μηκος σκοτεινοι-φωτεινοι δακτυλιοι). Μπορεις οπως σου ειπα αν δεν εχεις dimmer, να συνδεσεις ενα φορτιστη/τροφοδοτικο συνεχους ρευματος, σταθερης ή μεταβλητης τασης 0-10Volt.
Επισης να ξερεις οτι ομαλο σβησιμο-αναμμα δεν πετυχαινεις ακριβως. Αλλα αυτο δεν εχει κ τοσο σημασια.
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-10, 15:48
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Δύο sylvania grolux θα βάλω. Η μια είναι 20 μέρες πάνω σε μπαλαστ παλιού τύπου. Αυτό που είπες είναι καλό. Θα "κουράρω" και την άλλη που έχω για δυο τρεις μέρες.

Δεν έχω ντίμμερ, υπάρχει όμως diy ελεγκτής δικός μου για αυτό ...

Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-10, 11:28
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sfk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι κατι ακομη:
Δεν ξερω τι ειδους/μαρκα λαμπες θα βαλεις. Αν ειναι καινουργιες παντως, αρχικα πρεπει να δουλεψεις το ballast σε φουλ φωτισμο για 1-2 μερες.Μονο τοτε θα αποδωσουν το μεγιστο οι λαμπες σου. Αλλιως(μου συνεβη) θα αναβουν χαμηλα και θα σου σκοτεινιαζουν σε μερικα σημεια του σωληνα(κατα μηκος σκοτεινοι-φωτεινοι δακτυλιοι). Μπορεις οπως σου ειπα αν δεν εχεις dimmer, να συνδεσεις ενα φορτιστη/τροφοδοτικο συνεχους ρευματος, σταθερης ή μεταβλητης τασης 0-10Volt.
Επισης να ξερεις οτι ομαλο σβησιμο-αναμμα δεν πετυχαινεις ακριβως. Αλλα αυτο δεν εχει κ τοσο σημασια.
Αυτό που σου συνέβει ήταν αποτέλεσμα κάποιου λάθους στην τοποθέτηση των λαμπτήρων ή -αν υπάρχουν- των ανακλαστήρων, όσον αφορά τις αποστάσεις, που δημιούργησε θόρυβο. Πιθανόν σε αυτό το διάστημα να τις/τους μετακίνησες έστω και ελάχιστα και γι'αυτό εξαφανίστηκε το τρεμούλιασμα. Οι λαμπτήρες δεν χρειάζονται κάποιου είδους ''στρώσιμο'', είναι άμεσα λειτουργήσιμες...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-10, 11:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που σου συνέβει ήταν αποτέλεσμα κάποιου λάθους στην τοποθέτηση των λαμπτήρων ή -αν υπάρχουν- των ανακλαστήρων, όσον αφορά τις αποστάσεις, που δημιούργησε θόρυβο. Πιθανόν σε αυτό το διάστημα να τις/τους μετακίνησες έστω και ελάχιστα και γι'αυτό εξαφανίστηκε το τρεμούλιασμα. Οι λαμπτήρες δεν χρειάζονται κάποιου είδους ''στρώσιμο'', είναι άμεσα λειτουργήσιμες...

Οι λαμπτήρες φθορισμού χρειάζονται μια περίοδο στρωσίματος όταν πρόκειται να τις λειτουργούμε dimmed. Σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να εμφανιστούν προβλήματα φωτεινότητας και σκοτεινών σημείων. Ένας βασικός λόγος για αυτό είναι η ομοιόμορφη κατανομή του υδραργύρου μέσα στο λαμπτήρα, σύμφωνα με όσα ξέρω. Η κάθε εταιρεία λέει πόσες ώρες χρειάζονται. Αν δεν κάνω λάθος η Sylvania λέει 12 ώρες και θυμάμαι να έχω δει γραμμένο για κάποια λάμπα και 100 ώρες. Όποιος θέλει να το ψάξει παραπάνω ας κοιτάξει για fluorescent bulb seasoning ή breaking in.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Ο τομέας αυτός είναι η δουλειά μου και στα εγχειρίδια εταιρειών όπως Philips και Osram δεν έχω διαβάσει τέτοια πληροφορία, παρόλα αυτά δεν έχω λόγο να είμαι απόλυτος... Θα προσπαθήσω να κοιτάξω αυτή τη λεπτομέρεια.

Αν όμως διαβάσει κάποιος τα εγχειρίδια της Osram συγκεκριμένα που αναφέρουν συμβουλές περί λαμπτήρων φθορισμού και ηλεκτρονικών ballast θα βρει κανείς ελάχιστες αποστάσεις κατά την τοποθέτησή τους, ελάχιστες αποστάσεις κατά την τοποθέτηση ανακλαστήρων, λυχνιολαβών, βέλτιστες θερμοκρασίες λειτουργίας ακόμα και επισημάνσεις σχετικά με την καλωδίωση. Όλοι αυτοί οι περιορισμοί υπάρχουν ώστε να αποφεύγονται φαινόμενα θορύβου, ''τρεμουλιάσματος'', εκπομπής παρεμβολών ραδιοσυχνοτήτων και να επιτυγχάνονται μέγιστες διάρκειες ζωής σε λαμπτήρες και ηλεκτρονικά ballast. Εκεί συμβαίνουν τα περισσότερα λάθη κατά την κατασκευή συστημάτων φωτισμού DIY.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-07-10, 13:33
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που σου συνέβει ήταν αποτέλεσμα κάποιου λάθους στην τοποθέτηση των λαμπτήρων ή -αν υπάρχουν- των ανακλαστήρων, όσον αφορά τις αποστάσεις, που δημιούργησε θόρυβο. Πιθανόν σε αυτό το διάστημα να τις/τους μετακίνησες έστω και ελάχιστα και γι'αυτό εξαφανίστηκε το τρεμούλιασμα. Οι λαμπτήρες δεν χρειάζονται κάποιου είδους ''στρώσιμο'', είναι άμεσα λειτουργήσιμες...
Αν εισαι ειδικος στο θεμα κατι θα ξερεις παραπανω απο μας. Παντως εγω σε 2 Sylv. Grolux 2x54W παρατηρησα αρχικα φως μονο στα ακρα τους,ενω στο μεσον τους φωτεινους/σκοτεινους δακτυλιους. Το φαινομενο μετα απο μερικα ντιμμαρισματα εφυγε και οι λαμπες δουλεψαν κανονικα. Ομως οι κατασκευαστες λενε οτι πρωτα οι λαμπες πρεπει να δουλεψουν στο φουλ και μετα να ρυθμιστουν με ντιμμερ
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-07-10, 11:52
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Ειδικός δεν είμαι, απλώς γνωρίζω κάποια πράγματα και πάντα μαθαίνω. Επειδή οι παράμετροι είναι πολλοί διάβασε αν θέλεις κάποιες πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει εδώ προς πληροφόρηση των επίδοξων DIYκηδων. Αν αναγνωρίσεις κάποιο πιθανό λάθος θα με ενδιέφερε να το γράψεις.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-10, 14:20
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικός δεν είμαι, απλώς γνωρίζω κάποια πράγματα και πάντα μαθαίνω. Επειδή οι παράμετροι είναι πολλοί διάβασε αν θέλεις κάποιες πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει εδώ προς πληροφόρηση των επίδοξων DIYκηδων. Αν αναγνωρίσεις κάποιο πιθανό λάθος θα με ενδιέφερε να το γράψεις.
"Επιδοξος"??? φυσικα και ειμαι!!!
ΔΕΝ το κανω ομως για αυτοπροβολη. Ουτε για ΚΑΝΕΝΑ οικονομικο οφελος. Οπως ολοι στο τμημα Αquqtek/DIY πιστευω οτι κ συ κ γω λειτουργουμε με βαση τις εμπειριες μας που θελουμε καλοπροαιρετα να τις κοινοποιησουμε ειτε για να μην την πατησουν αλλοι, ειτε για να συνεισφερουμε στο κοινο καλο με τις γνωσεις μας. Βεβαια εκαστος στο ειδος του, καπου ξερω λιγοτερα, καπου περισσοτερα.
* μου ζητησαν αρκετοι με Π.Μ. να τους κατασκευασω κ να τους πουλησω το dimmer για φθοριου/led. Αρνηθηκα ευγενικα. Δεν ειναι του χαρακτηρα μου να βγαζω για πουλημα κατι που θελω να ανηκει σε ΟΛΟΥΣ.
Ουτε εχασα απειρες ωρες μελετωντας σχεδια με σκοπο το κερδος. Αυτη την κατασκευη που εχω εγω και με ικανοποιει η λειτουργια της, θελω να τη μοιραστω και με αλλους. Δεν το κανω λογω επιδειξιομανιας. Στο κατω κατω ανωνυμα γραφω κ δημοσιευω κατασκευες. Και εφοσον καποιοι μου ζητανε τα σχεδια κ τις βελτιωσεις ειμαι προθυμος να "χανω" το χρονο μου γιαυτους
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-07-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Αντάρης
Αντάρης Ο χρήστης Αντάρης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Λοιπόν, σήμερα τελείωσα την εγκατάσταση. Όλα πήγαν καλά. Το ντιμμεράκι μου δουλεύει θαυμάσια, προς το παρόν (είμαστε στο στάδιο των δοκιμών) και έχω ανατολή και δύση ! Και έχω να πω πως η Osram έκανε καλή δουλειά με το συγκεκριμένο μπάλλαστ, όσον αφορά το ντιμμάρισμα. Κάτι που δεν μου άρεσε ήταν ότι θα μπορούσαν να έχουν βάλει κλέμες για τις συνδέσεις των καλωδίων . Αλλά φαντάζομαι πως αυτό είναι γενική πρακτική στα μπάλλαστ όλων των εταιριών οπότε ...

Σας ευχαριστώ όλους για τα "φώτα" σας!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ballast, dimmer


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ballast PL για Τ8 cpapakon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 07-05-10 16:38
Ballast maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-06-08 10:04
PC Ballast kill_bill Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-03-08 21:06
BALLAST stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 13-12-07 22:26
ballast stefapat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 09-11-06 09:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07782 seconds with 14 queries