Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-16, 19:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Γιατί κάνουμε νηστεία στα ψάρια μας;

Δε γνωρίζω αν έχει συζητηθεί το θέμα και βρίσκεται κάπου και δε το πήρα χαμπάρι αλλά ενω προτείνεται από όλους μια ημέρα εβδομαιδιαίως νηστεία στα ψάρια μας, δε μπήκα ποτέ στη διαδικασία να ρωτήσω γιατί το κάνουμε αυτό. Τι προσφέρουμε στα ψάρια μας με τη νηστεία μια μέρα την εβδομάδα αφού στη φύση τρέφονται καθημερινά; Εχει να κάνει με την αιχμαλωσία και με ποιό τρόπο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-16, 19:33
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μια πρακτικη ειναι η νηστεια,δεν ειναι και κανονας..μαλλον εχει το νοημα να καθαρισει πληρως το πεπτικο συστημα..Και βεβαια μιλαμε για ενηλικα ψαρια..Κανω και εγω νηστεια στα ψαρια αλλα οχι σε τακτα διαστηματα,γενικα προτιμω τις περιοδους -εβδομαδες πχ..- με περισσοτερη τροφη που ακολουθουνται απο περιοδους λιτοτητας αλλα οχι και νηστειας..Πολυ αμφιβαλω αν τρεφονται καθημερινα στη φυση..Η ευρεση τροφης στο περιβαλλον ειναι περιπετεια γεματη κινδυνους.. Τη μια και μονη φορα που ειχα αγρια ψαρια σε ενυδρειο(θαλασσινα),με μια φορα τη μερα ταισμα μεγαλωναν ασυλληπτα γρηγορα σε σχεση με τη συνηθη αναπτυξη τους στη φυση..Επισης τα περισσοτερα ψαρια σε καλες συνθηκες στην αιχμαλωσια ,μεγαλωνουν περισσοτερο απ οτι στη φυση..αρα μαλλον τρεφονται περισσοτερο στην αιχμαλωσια..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-16, 19:36
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν μεγαλώνουν περισσότερο στην αιχμαλωσία γιατί στα προφίλ τους βλέπουμε να αναφέρεται το τελικό τους μέγεθος στη φύση ενώ σημειώνεται οτι στα ενυδρεία είναι μικρότερο; Ασχετο με το θέμα που άνοιξα αλλά μιας και το ανέφερες......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-16, 19:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Για το ίδιο λόγο που (μάλλον) όλες οι θρησκείες επιβάλλουν μια περίοδο νηστείας στους πιστούς Για την αποτοξίνωση του οργανισμού.
Στη φύση τα ψάρια είναι διαρκώς σε αναζήτηση τροφής. Ούτε η ποσότητα που βρίσκουν κάθε μέρα ούτε η ποιότητα της τροφής είναι αντίστοιχη μ' αυτήν που τους παρέχουμε στο ενυδρείο.
Επίσης, ανάλογα με την εποχή, υπάρχουν περίοδοι που η τροφή τους είναι πολύ φτωχή σε πρωτεΐνη ή αρκετά πιο πλούσια.
Η ενέργεια που καταναλώνουν και η προσπάθεια που κάνουν στη φύση για να τραφούν (ορισμένα είδη διανύουν πολλά χιλιόμετρα καθημερινά) δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη στο ενυδρείο. Σαν αποτέλεσμα δεν αποθηκεύουν μεγάλη περίσσεια λίπους στο σώμα τους και τα όργανα τους, σε αντίθεση με τα δικά μας που λόγω των τροφών που τους δίνουμε και κυρίως από την υπερβολική ποσότητα επιβαρύνουμε την υγεία και ευρωστία τους.
Δεν θεωρώ κακό την μια μέρα τη βδομάδα νηστεία σε ενήλικα ψάρια (έχω αφήσει ατάιστα τα ψάρια μου και 10-12 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα) αλλά είναι ακόμα καλύτερο να είμαστε φειδωλοί στην ποσότητα της τροφής που τους δίνουμε ημερησίως μοιρασμένης σε όσο το δυνατό περισσότερες φορές και αν μπορούμε σε άτακτα διαστήματα.
Κάποια συναφή γράφω εδώ για την διατροφή http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59726
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-16, 19:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μεγαλώνουν περισσότερο στην αιχμαλωσία γιατί στα προφίλ τους βλέπουμε να αναφέρεται το τελικό τους μέγεθος στη φύση ενώ σημειώνεται οτι στα ενυδρεία είναι μικρότερο; Ασχετο με το θέμα που άνοιξα αλλά μιας και το ανέφερες......
όχι σε όλα.....σε αρκετά υπάρχει και ο νανισμός λόγω χώρου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-16, 19:46
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι σε όλα.....σε αρκετά υπάρχει και ο νανισμός λόγω χώρου
Πέρα από τον νανισμό, βλέπω οτι στα προφίλ αναφέρεται οτι στο ενυδρείο το ψάρι φτάνει σε μικρότερο μέγεθος. Υπάρχει κάποιο ας πούμε που γνωρίζεις και στο ενυδρείο γίνεται μεγαλύτερο από οτι στη φύση;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-16, 19:47
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Το τελικο μεγεθος ειναι σχετικο ετσι κι αλλιως..Συνηθως αναφερεται οτι γινονται μεγαλυτερα στην αιχμαλωσια..και ζουν και περισσοτερο...και εχει βεβαια σχεση και με την περισσοτερη τροφη..(δεδομενων των ιδανικων συνθηκων βεβαια..)
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-16, 19:56
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τελικο μεγεθος ειναι σχετικο ετσι κι αλλιως..Συνηθως αναφερεται οτι γινονται μεγαλυτερα στην αιχμαλωσια..και ζουν και περισσοτερο...και εχει βεβαια σχεση και με την περισσοτερη τροφη..(δεδομενων των ιδανικων συνθηκων βεβαια..)
http://www.seriouslyfish.com/species/heros-efasciatus/
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=65
Τα δικά μου ψάρια πάντως αποτελούν εξαίρεση.....χαχαχα
Εδω αναφέρεται οτι στα ενυδρεία γίνονται μικρότερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-16, 19:58
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Αν στο ψάρι δώσεις χώρο, στο ενυδρείο με τις τροφές που δίνουμε θα πιάσει πολύ γρηγορότερα απ' ότι στη φύση το τελικό του μέγεθος και βάρος και θα το ξεπεράσει.
Είχα πολλά είδη που έγιναν μεγαλύτερα απ' τα όρια των προφίλ.
Πχ το Labido που το δίνουν γύρω στα 12εκ. έφτανε άνετα τα 15
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-08-16, 20:00
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Που το λεει??
Εγω βλεπω '' Wild specimens may not attain this size..'' και συνεχιζει '' or may in fact grow larger than aquarium raised individuals due to various factors..'' οπου factors οι ακαταλληλες συνθηκες..Δηλαδη σε σωστες συνθηκες το πρωτο..δεν το καταλαβαινω σωστα
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-08-16, 20:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.seriouslyfish.com/species/heros-efasciatus/
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=65
Τα δικά μου ψάρια πάντως αποτελούν εξαίρεση.....χαχαχα
Εδω αναφέρεται οτι στα ενυδρεία γίνονται μικρότερα
Για βάλτα σ' ένα 500άρι και βλέπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-08-16, 20:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Για βάλτα σ' ένα 500άρι και βλέπουμε
Δε λέω οτι δε θα γίνουν μεγαλύτερα, λέω οτι στα προφίλ που σου έβαλα αναφέρεται οτι στα ενυδρεία φτάνουν σε μικρότερο μέγεθος αρα και σε ενα 500άρι δε θα φτάσουν το τελικό μέγεθος που θα είχαν στη φύση......ξέφυγε όμως η κουβέντα από το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-08-16, 20:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε λέω οτι δε θα γίνουν μεγαλύτερα, λέω οτι στα προφίλ που σου έβαλα αναφέρεται οτι στα ενυδρεία φτάνουν σε μικρότερο μέγεθος αρα και σε ενα 500άρι δε θα φτάσουν το τελικό μέγεθος που θα είχαν στη φύση......ξέφυγε όμως η κουβέντα από το θέμα.
Κι εγώ σου λέω άσε τα προφίλ που έτσι κι αλλιώς πέρα από ενδεικτικά εκφράζουν και την άποψη/εμπειρία του συγγραφέα τους Εγώ πχ δεν θα έβαζα ψάρι που γίνεται 25+ εκ σ' αυτά τα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-08-16, 21:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Κλεο ,οσων αφορα την νηστεια...
Εγω δεν κανω , η κανω καπου καπου...
Αλλα εχω χρυσοψαρα που το πεπτικο τους ειναι περιεργο...
Παντως οσων αφορα το μεγεθος των ψαριων , δεν μπορουμε να ξερουμε τι θα γινοταν σε πολλααα λιτρα.
Πιστευω ομως , οτι κανενα ειδος δεν μενει μικροτερο σε αιχμαλωσια ,εαν μπει στον σωστο χωρο.
Επισης θεωρω βεβαιο ,οτι το προσδοκιμο ζωης μπορει να ανεβει κατα πολυ σε συνθηκες αιχμαλωσιας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-08-16, 21:46
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.438
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

στη φυση δεν ειναι και τοσο ευκολη η εξευρεση τροφης .... ειδικα σε μερη οπως πχ Αμαζωνιο που εχει περιοδους ξηρασιας και οι θηρευετες παραμονευουν τα ψαρια προτιμουν νηστεια παρα να γινουν τα ιδια γευμα ... Ακομα και για πολλους μηνες .... πχ για τους δισκους:
Παράθεση:
Η μέση πληρότητα του στομάχου, κατά την ξηρασία ήταν 28,4% με το 33% των δίσκων να έχουν εντελώς άδειο στομάχι και το 68% να έχει πληρότητα 30% ή λιγότερο.
Σε περιόδους πλημμύρας η μέση πληρότητα του στομάχου ήταν 89,2% με κανένα ψάρι να εμφανίζει πληρότητα του στομάχου μικρότερη από 50%.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78594

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-08-16, 21:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το τελικο μεγεθος των ψαριων σε ενυδρειο ειναι πολυπαραγοντικο θεμα και καθε παραγοντας απο αυτους, μπορει να επηρεάζει σε διαφορετικο ποσοστο καθε ειδους ψαριου.
Το μικρος ενυδρειο, απο μονο του λογω μεγεθους, συνεισφερει στη μειωμενη αναπτυξη των περισσοτέρων ειδων, αφου και περισσοτερα νιτρικα θα μαζευει (τα νιτρικα ειναι παραγοντας που μειωνουν την αναπτυξη) και δεν θα μπορουν να τραφουν αρκετα τα ψαρια αφου υπαρχει παντα ο φοβος των αζωτουχων.
Σημαντικο ρολο παιζουν και οι αυξητικες ορμονες των ψαριων (growth hormones, π.χ somatostatin κλπ) και οι φερορμονες.
Μη ξεχναμε την φρεσκαδα της τροφης. Η μη φρεσκες τροφες χανουν τις βιταμινες και χωρις βιταμινες αναπτυξη δεν υπαρχει καμια.
Και φυσικα σημαντικο ρολο παιζει και η γεννετικη προδιαθεση του καθε ψαριου.
Περισσοτερα εδω http://injaf.org/articles-guides/do-...of-their-tank/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-08-16, 22:02
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ενδιαφέροντα αυτά, δε γνωριζα ότι στη φύση δυσκολεύονται τόσο να βρουν τροφή. Σίγουρα πρέπει να προστατευθουν από τους θηρευτές αλλά θεωρούσα ότι ο Αμαζόνιος όπως και ο κάθε βιότοπος, παρείχε χιλιες δύο επιλογές "γευμάτων".
Τελικά κάθε πότε είναι καλο να κάνουμε νηστεία; Μια μέρα την εβδομάδα, ένα διημερο καθε δύο εβδομάδες ή που και που όταν το θυμόμαστε; Υπάρχει ο "κανόνας" που όλοι ξέρουμε από συζητήσεις εδω μεσα για τη μια μερα εβδομαδιαία αλλά μήπως είναι καλύτερο να τα αφήνουμε νηστικα λίγο περισσότερο έστω και μετά από μεγαλύτερο χρονικό διάστημα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-08-16, 22:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω κανω νηστεια οταν ξεχναω να ταισω, ή οταν λειπω
random δλδ και σπανια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-08-16, 23:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν εχω ψαρια...( )
δεν ταιζω την τελευταια μερα πριν την αλλαγη νερου.συνηθως το σαββατο ειναι αυτο γιατι συνηθως κανω αλλαγη την κυριακη.

ο μονος λογος γιαυτο,ειναι για να μην επιβαρυνω περισσοτερο το νερο με νιτρικα μετα απο μια εβδομαδα ταισματος.
εστω και αυτο το λιγο παραπανω(το λιγο ειναι σχετικο,μπορει ναναι και πολυ),μακροπροθεσμα ειναι θεμα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-08-16, 10:21
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καηλμέρα παιδιά για να πω και εγω την προσωπική μου εμπειριά , έχει τύχει να αφήσω τα ψαράκια μου για 2 μέρες εντελώς αταίστα και οταν γύρισα δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα καθώς ρίχνω και ζωντανές τροφές καθημέρινα μία φορα τη μέρα , λαβρες κουνουπιού και γεωσκόληκες . Παρατήσρησα ομως πολκύ μεγάλη επίδραση της πολυήμερεσ νηστείας , είχα αφήσει τα ψαράκια μου αταίστα 6 μέρες και όταν γύρησα τα είδα αδυνατισμένα , υπερβολικά αδυνατισμένα . Οπότε υποθέτω ότι σε ένα περιβάλλον περιορισμένο όπως ένα ενυδρείο 200-300-400 λιτρών δεν είναι καλό να αφήνουμε αταίστα τα ψαράκια πάνω απο 1-2 μέρες το πολύ κάθε τόσο !
-------------------------
Και επίσης νομίζω οτι τα ψαράκια , λίγα βέβαια απο το σύνολο των ψαριών που ζουν στην φύση και συναντούν ιδανικές συνθήκες θα γίνουν σαφώς μεγαλύτερα απο τα ψαράκια που ζουν σε ενα μικρό - μεσαίο ενυδρείο με ιδανικές και πάλι συνθήκες !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 22-08-16 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-08-16, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω εχω αντιθετη εμπειρια.
Μικρα ψαρακια (καρδιναλιους. αρλεκινους, corydoras, νανοκιχλιδες) οπως και μεγαλυτερα (σγγελοψαρα), σε οτι ενυδρειο (απο 50-500 λιτρα) και να τα αφηνα αταιστα για 10 μερες (καλοκαιρι διακοπες κλπ), δεν τα εβρισκα με καποια διαφορα.
Μπορω να πω οτι και το ενυδρειο γενικοτερα, ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση μετα την νηστεια.
Φυσικα εκανα καποια προετοιμασια. Πχ εκανα ελαφρια παχυνση, πριν τους κανω την 10ημερη νηστεια. Εκανα καλη αλλαγη νερου πριν φυγω. Μειωνα σταδιακα φωτοπεριοδο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-08-16, 12:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και εγώ που έλειψα 15 ημέρες μια χαρά τα βρήκα.
Τους έριχνε λίγο φαί ένα φίλος κάθε 3 ημέρες.
Και τα ενυδρεία σε τέλεια κατάσταση.
Και τώρα που έλειψα 3ημερο πάλι μια χαρά ήταν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-08-16, 13:07
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Το περισσότερο είναι 12 μέρες νηστικά χωρίς εμφανή διάφορα(ούτε στομάχι).Τώρα με ταίστρα μια φορά την εβδομάδα νηστεία!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-08-16, 14:55
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Επειδή φοβάμαι ότι θέμα πάει αλλού.....Το αρχικό ερώτημα ήταν "τι προσφέρει η μονοήμερη εβδομαδιαία νηστεία που κάνουμε στα ψάρια μας;". Αυτό που κατάλαβα μέχρι στιγμής είναι ότι βοηθά στο καθάρισμα του πεπτικού συστήματος και ρωτάω τώρα:
Μήπως είναι καλύτερο για τα ψάρια να τα αφήνουμε νηστικα για 2-3-4 μέρες μετά από, για παράδειγμα, 20 μερες συνεχούς ταίσματος (ή και περισσότερες μέρες νηστείας); Η μια μέρα την εβδομάδα νηστείας προλαβαίνει να καθαρίσει το πεπτικο σύστημα ή τέλος πάντων να προσφέρει αυτό που προσφέρει στα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-08-16, 15:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αρχικό ερώτημα ήταν "τι προσφέρει η μονοήμερη εβδομαδιαία νηστεία που κάνουμε στα ψάρια μας;"
εγω διαφωνω με τη νηστεια.πιστευω οτι δεν προσφερει κατι.δεν μπορει ολη την εβδομαδα να τα πλακωνουμε στο φαι και ξαφνικα να μενουν τελειως νηστικα.θεωρω οτι ειναι λαθος για ολους τους οργανισμους.

προτιμω να αυξομειωνω την ποσοτητα τροφης παρα να την κοβω τελειως.

εξηγουμαι:καθημερινα ταιζω 3 φορες απο λιγο(πλεον τα ψαρια μου ειναι ενηλικα),την παρασκευη ταιζω 2 φορες απο λιγο,το σαββατο το ιδιο και την κυριακη μονο ενα μικρο γευμα.

εαν χρειαστει να λειψω μεχρι μια εβδομαδα τα ψαρια μενουν τελειως νηστικα αφου πρωτα σταδιακα μειωσω τις δοσεις τροφης που δινω πριν φυγω και αφου γυρισω παλι σταδιακα φτανω στο κανονικο προγραμμα.

δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα ετσι κανω ολα τα χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-08-16, 15:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ωραία άποψη
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-08-16, 16:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω διαφωνω με τη νηστεια.πιστευω οτι δεν προσφερει κατι.δεν μπορει ολη την εβδομαδα να τα πλακωνουμε στο φαι και ξαφνικα να μενουν τελειως νηστικα.θεωρω οτι ειναι λαθος για ολους τους οργανισμους.
προτιμω να αυξομειωνω την ποσοτητα τροφης παρα να την κοβω τελειως.
εξηγουμαι:καθημερινα ταιζω 3 φορες απο λιγο(πλεον τα ψαρια μου ειναι ενηλικα),την παρασκευη ταιζω 2 φορες απο λιγο,το σαββατο το ιδιο και την κυριακη μονο ενα μικρο γευμα.
Δεν ειναι ασχημη ιδεα.
Γενικοτερα μαλλον το Random ειναι προτιμοτερο κατα την αποψη μου (για τα ιδια τα ψαρια) αν και για τα νιτρικα ειναι προτιμοτερο να μειωνεις στο τελος της εβδομαδας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν χρειαστει να λειψω μεχρι μια εβδομαδα τα ψαρια μενουν τελειως νηστικα αφου πρωτα σταδιακα μειωσω τις δοσεις τροφης που δινω πριν φυγω και αφου γυρισω παλι σταδιακα φτανω στο κανονικο προγραμμα.
δεν ξερω αν ειμαι σωστος αλλα ετσι κανω ολα τα χρονια.
Σε αυτο με με την σταδιακη αυξηση ταισματος μετα απο νηστεια συμφωνω. Οχι τοσο για τα ψαρια, αλλα για τη βιολογια του φιλτρου. Να προσαρμοστει στους ρυπους παλι. Θα εχει χαθει μπολικη βιολογια χωρις ταισμα.
Στην αποτομη μειωση οχι.
Εγω κανω το αντιθετο. Παχυνση. Για να αποθηκευσουν λιπος για την περιοδο νηστειας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-08-16, 16:48
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω κανω το αντιθετο. Παχυνση. Για να αποθηκευσουν λιπος για την περιοδο νηστειας.
ναι σε αυτο εχεις δικιο Σπυρο.απλα εγω δεν το κανω γιατι θεωρω οτι δεν ειναι τιποτα σπουδαιο να μεινουν νηστικα μια εβδομαδα.(μιλαω για τα δικα μου ψαρια φυσικα).αυτο αλλαζει φυσικα για καποιον που εχει νεαρα ψαρια στην αναπτυξη.
ισως αν τυχει και χρειαστει να μεινουν αρκετες μερες νηστικα να το κανω κι εγω ετσι οπως λες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-08-16, 19:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Προσωπικα ταιζω κι εγω random..
Δεν μπορω να σου πω οτι δεν κανω νηστεια , αλλα στην ουσια δεν κανω

Δεν ξερω τι θα ταισω αυριο και ποσο, ουτε θυμαμαι τι εφαγαν προχθες...
Μπορει να φανε μια φορα γαυρο , μπορει 2 η 3 , μπορει να φανε 2 φορες πελετς , μπορει λαχανικο, μπορει αυγο κλπ ... Μπορει και τιποτα.
Θελω να πω, πως δεν το σκεφτομαι ,ουτε εχω προγραμμα.
Αν κατσει στην μερα μπορει να ταισω 3 φορες , αν δεν κατσει , λειπω κλπ ,μπορει να μην ταισω καν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-08-16, 19:54
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα ταιζω κι εγω random..
Δεν μπορω να σου πω οτι δεν κανω νηστεια , αλλα στην ουσια δεν κανω

Δεν ξερω τι θα ταισω αυριο και ποσο, ουτε θυμαμαι τι εφαγαν προχθες...
Μπορει να φανε μια φορα γαυρο , μπορει 2 η 3 , μπορει να φανε 2 φορες πελετς , μπορει λαχανικο, μπορει αυγο κλπ ... Μπορει και τιποτα.
Θελω να πω, πως δεν το σκεφτομαι ,ουτε εχω προγραμμα.
Αν κατσει στην μερα μπορει να ταισω 3 φορες , αν δεν κατσει , λειπω κλπ ,μπορει να μην ταισω καν.
....είναι θαύμα που ζουν τα ψάρια σου ακόμα χαχαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γιατί οι Αμερικάνες είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ψάρια... Kostas G. ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 21 11-12-17 21:02
Γιατί τα ψάρια δεν κάνει να μπαίνουν σε στρογγυλές γυάλες? stratigos24 Αρχάριοι γλυκού νερού 37 05-05-15 12:44
Νηστεία τα ΠΣΚ. Juan Γλυκό νερό - Γενικά 6 12-07-07 14:09
Νηστεία μονομάχου. Vasilizzz Bettas 4 28-03-06 08:14
congo σε ...νηστεία chris Γλυκό νερό - Γενικά 7 26-01-04 22:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11160 seconds with 13 queries