Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-05, 16:16
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Red face Ταισμα δισκων

Γεια σας! Εχω 2 δισκους μικρους 1 blue face(?) και 1 rainbow.Μικροι και οι δυο.Το ενυδρειο ειναι 100lt περιπου.(ειναι λιγα αλλα υπομονη λιγο καιρο ακομα). Ο ενας δισκος δεν τρωει ευκολα αποξηραμενες τροφες.Οταν ριχνω καρδια βοδηνου ή σκουληκια τρωει κανονικα. Τι να κανω τωρα που ειναι ακομα μικρος? Αν καποιος εχει καποιο "μυστικο" γενικα για το ταισμα των δισκων παρακαλω ας βοηθησει. Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-05, 19:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τι εννοείς αποξηραμένες τροφές?
Αν εννοείς φυλλαράκι, είναι πολύ δύσκολο να φάει.
Αν εννοείς το Tetra bits, είναι θέμα ψαριού.
Έχω δει ψάρια να τρελαίνονται και άλλα να μην το ακουμπούν. Έχει σχέση και με το αν του έδιναν τέτοιες τροφές από την αρχή.

Μπορείς να ελαττώνεις την καρδιά και το σκουλήκι, μέχρι να το αναγκάσεις να φάει. Π.χ. τάιζε για 3-4 μέρες μόνο bits και βλέπεις.
Αν δεν φάει, δώσε για δύο μέρες καρδιά και μετά πάλι το ίδιο. Αν μετά από 4 - 5 φορές δεν φάει, τότε…..έχεις να κάνεις με ένα δύστροπο (σε θέμα φαγητού) ψάρι.

Προσωπικά, από τύχη οι δίσκοι μου έτρωγαν όλοι. Όχι όμως από την αρχή. Σε δεκαήμερες διακοπές που ήμουν, το φαγητό τους ήταν από την αυτόματη ταΐστρα. Όταν γύρισα έτρωγαν όλα!

Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-08-05, 19:21
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Αποξηραμενες τροφες εννοω συγκεκριμενα tetra bits kai tropical discus gran. Εχω και μια τροφη της euro life που εχει και σκορδο αλλα ειναι φυλαρακια και δεν με εντυπωσιασε σαν τροφη. Μαλλον τον ταιζαν μονο κατεξυγμενα.Ελπιζω να μαθει γιατι απ'οτι ξερω δεν ειναι καλο να ριχνω συνεχεια κατεψυγμενες. Παντως προσπαθω περιπου ενα μηνα να τον κανω να μαθει αλλα η διαφορα ειναι μικρη και οχι παντα. Μαλλον επεσα σε κακομαθημενο!! Διαβασα οτι ειναι καλο να τους βαζω καμια φορα αγγουρι,καροτο και τετοια αλλα μου φανηκε λιγο περιεργο,αν καποιος μπορει να βοηθησει..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-05, 09:37
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Οι δίσκοι, όπως και όλα τα ψάρια άλλωστε χρειάζονται ποικιλία στην τροφή τους, πάντοτε ανάλογα με τις ανάγκες τους βέβαια. Δεν είπε όμως κανείς ότι δε μπορείς να τους δίνεις μόνο κατεψυγμένη τροφή, αρκεί να έχει ποικιλία και να περιλαμβάνει και ζωικές πρωτείνες και κάποια λαχανικά, ώστε να έχουν μια ισορροπημένη δίαιτα.
Το καλό με την έτοιμη ξηρά τροφή είναι ότι μπορείς να την ταίζεις και όταν λείπεις με την ταϊστρα.
Προσωπικά θα σου πρότεινα στην αρχή να ταίζεις τα ψάρια σου με τροφές που τις δέχονται πιο εύκολα (καρδιά βοδινού με σπανάχι και άλλα λαχανικά, κατεξυγμένη αρτέμια, δάφνια) και όταν στρώσουν στο ενυδρείο, άστα νηστικά για 2-3 μέρες και όταν πεινάσουν θα δοκιμάσουν και τα μπιλάκια και θα σμάθουν σιγά σιγά να τα τρώνε. Απλά μην το κάνεις αυτό όσο δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη στο νέο περιβάλλον γιατί μπορεί να έχεις χειρότερα αποτελέσματα. Εγώ αυτή τη μέθοδο εφαρμόζω όταν έχω κάποιο καινούργια δίσκο που δε δέχεται μπιλάκια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-05, 15:25
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ! Θα ξεκινησω απο σημερα και θα επικοινωνισω για τα αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-08-05, 19:00
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Συμφωνω απολύτως με ότι εχουν δηλωσει οι προλαλησαντες με δυο μικρες παρατηρησεις. 1) ειναι λιγοι 2 δισκοι σε 100 λιτρα. Μην παραξενευτεις να σε λιγο δεις τσακωμους μεταξυ τους(εκτος αν ειναι ζευγαρι πραγμα που θελει πολυ τυχη). Γνωμη μου ειναι ότι θελεις περισσοτερους δισκους σε περισσοτερα λιτρα 2) Καπου διαβασα ότι το σπανακι δεν το μεταβολιζουν οι δισκοι και το αποβαλλουν.Ο Degen προτεινει αντ αυτου spiroulina.

P.S.Χρονια πολλα Παnαγιώτη.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-05, 09:38
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ως τωρα μονο μερικα μικροκυνηγιτα υπαρχουν χωρις κατι ιδιαιτερο. Αυτο τον καιρο δεν εχω δυνατοτητα για περισσοτερα λιτρα. Πιστευεις οτι θα εχω προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-08-05, 09:49
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κοίτα να δεις φίλε smoof, τα 50lt ανά δίσκο είναι η ελάχιστη αναλογία που δίνουν οι "ειδικοί" με και χωρίς "! Αυτό σημαίνει ότι όταν ενηλικιωθούν με το καλό τα ψαράκια σου θα είναι στενάχωρα στο ενυδρείο σου, ελπίζοντας ότι θα σου βγουν ζευγάρι, αλλιώς κλάψτα, ο ισχυρότερος θα τσακίζει στο ξύλο τον ασθενέστερο. Επίσης, οι δίσκοι είναι κοινωνικά ψάρια και θέλουν συνήθως μεγάλη παρέα (4 τουλάχιστον), οπότε οι 2 που έχεις είναι πολύ μικρός πληθυσμός. Θα σου αναφέρω κάτι από προσωπική εμπειρία: όταν έστησα το δισκο-ενυδρείο μου οι αρχικοί κάτοικοι ήταν ένα ζευγάρι rainbow. Τόσο χάλια και στρεσαρισμένα ψάρια δεν είχα ξαναδεί. Διαρκώς κρυμμένοι με πολλά προβλήματα, δεν έτρωγαν κλπ. Όταν πρόσθεσα άλλο ένα ζευγάρι άλλαξε το σύμπαν, δεν τους ξαναείδα από τότε ούτε στρεσαρισμένους, ούτε ανορεξία, άρχισαν τα γεννητούρια κλπ. Επειδή είναι μικρά ακόμα τα ψαράκια σου κράτα τα έτσι, αλλά keep in mind τα παραπάνω!

Όσο για τα μικροκυνηγιτά δεν είναι τίποτα, σαν παιδιά παίζουν και αυτά!

PS: αυτό που σου είπα αφορά ενήλικα ψάρια, στα μικρά δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια συμπεριφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 16-08-05 στις 09:51
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-08-05, 10:03
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ελπιζω να μην μεινουν για καιρο σε αυτο το ενυδρειο. Ποτε περιπου ενηλικιωνονται οι δισκοι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-08-05, 10:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Μμμ, κοίτα σαφής απάντηση δεν μπορεί να δοθεί, χοντρικά 10 με 12 μήνες νομίζω όπου αρχίζει και η αναπαραγωγική διάθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-08-05, 10:12
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Εχω περιπου 4-6 μηνες περιθωριο για την κατασκευη ή αγορα ενος καινουργιου. Προλαβαινω!!! Να σε ρωτησω και κατι αλλο? ειναι καλο για τους δισκους να εχουν μαζι καρδιναλιους; Καποιοι λενε να ειναι μονοι τους και καποιοι να εχουν "παρεα". Εγω εχω και 5 καρδιναλιους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-05, 10:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εγώ δεν έχω αλλά σίγουρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί ο "προμηθευτής" μου είχε καρδινάλιους μέσα και το αισθητικό αποτέλεσμα ήταν πολύ όμορφο. Αφού σου αρέσουν άστους μέσα και είσαι !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-08-05, 10:50
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Απλα επειδη τα λιτρα ειναι λιγα προσπαθω να εχουν οσο καλυτερες συνθηκες γινεται.Προσπαθω να εχω σωστη μεχρι και την πιο μικρη λεπτομερεια.Η tropical discus gran ειναι καλη τροφη? Επισης πηρα και μια eurolife d-allium με σκορδο αλλα δεν πολυριχνω γιατι δεν εχω και πολυ εμπιστοσυνη.Την ξερεις??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-05, 10:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κοίτα, οι καρδινάλιοι είναι πολύ μικροί σε σχέση με τους δίσκους και η επιβάρυνση που έχουν στο νερό είναι επίσης πολύ μικρή σε σχέση με τους δίσκους οπότε ως προς αυτό δεν παίζει πρόβλημα. Αν έχεις και επαρκή φίλτρανση είναι σίγουρο ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα cardinal. Την τροφή tropical discus gran την ξέρω, εγώ χρησιμοποιώ όμως discus grannules και DIY καρδούλα και σκουλήκι, εναλλάξ τα δύο τελευταία. Την τρώνε τα ψάρια σου αυτήν την eurolife d-allium? Αν ναι, δεν βλέπω το λόγο να μην τη ρίχνεις. Το σκόρδο είναι χρήσιμο στη διατροφή τους, και αν θυμάμαι καλά, τους βοηθά στην πρόληψη παρασίτων!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-05, 11:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Υγ: TetraBits discus granules
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-08-05, 11:04
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Απο φιλτραρισμα εχω ενα εξωτερικο fluval 203 420l/h.Η discus granules ειναι της tropical? Την καρδια και τα σκουληκια πως τα φτιαχνεις? Εγω εχω αγορασει ετοιμα απο pet-shop.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-08-05, 11:27
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Όχι, η TetraBits discus granules "φωνάζει" ότι είναι της tetra!

Μου φαίνεται όμως ότι βαριέσαι το διάβασμα και ψάχνεις έτοιμες λύσεις! Κάπου στο DIY έχει γράψει κάποιος φίλος για την καρδιά πώς γίνεται. Σκουλήκια από φίλους που φτιάχνουν προμηθεύομαι ή κατεψυγμένα όταν δεν υπάρχουν. Για την καρδιά επειδή δε βρίσκω και το ποστ να στο στείλω γράφω εγώ: Παίρνεις από το χασάπη μια καρδιά βοδινή, την καθαρίζεις πολύ καλά από λίπη και ίνες στο εσωτερικό της (δεν τις λιώνει το μπλεντεράκι). Έχεις έτοιμα μερικά φύλλα σπανάκι πλημμένα από νωρίς για να έχουν στεγνώσει. Έχεις αγοράσει ένα κουτάκι βιταμίνες sera activant και ένα κουτάκι σπιρουλίνα ή τροφή pleco τέλος πάντων. Εγώ έχω σκόρδο υγρό, garlic guard λέει και είναι της seachem, αλλά μπορείς να κάνεις και τη δουλειά σου με το σκόρδο που τρώμε και εμείς. Βάζεις στο μπλεντεράκι τις βιταμίνες και την τροφή των pleco, τα λιώνεις καλά και τα βάζεις σε μια άκρη σε ένα πιατάκι. Αφού έχεις καθαρίσει την καρδιά την κόβεις σε κομμάτια (ας πούμε κυβάκια) περίπου 1x1x1cm και βάζεις 7-8 κομμάτια στο μπλεντεράκι. Πολύ λίγο κόψιμο, ανοίγεις προσθέτεις ένα φύλλο σπανάκι και μια πρέζα από το mix των βιταμινών κλπ και τα κόβεις λίγο ακόμα με το μπλεντεράκι. Πόσο? Τόσο ώστε να έχουν κομματιαστεί μεν αλλά να μην έχουν λιώσει τελείως, μην έχουν γίνει νια-νια που λέμε. Επίσης αν δεις ότι πρασινίζει πολύ μείωσε την ποσότητα σε σπανάκι, μισό φύλλο πχ. Παρένθεση εδώ, κρίθηκε απαραίτητη η χρήση ζελατίνας, ένα υλικό που αγοράζεις απο super market και ρίχνεις ένα φακελάκι μέσα στο mix που προείπα και ανακατεύεις. Αυτό βοηθά όταν ρίχνεις την καρδιά στο νερό να διατηρείται σε κομματάκια και να μη λιώσει αμέσως με αποτέλεσμα να χαθεί πριν φαγωθεί. Αφού έχεις λιώσει όλα τα κομμάτια της καρδιάς έχεις βάλει το παραγόμενο προιόν σε ένα μπωλ, προσθέτεις μερικές σταγόνες σκόρδο αν πάρεις το υγρό ή κανά δυο σκελίδες σκόρδο αλεσμένες και αυτές στο μπλεντεράκι και ανακατεύεις καλά. Μετά σακούλες poly-bags χωρίζεις σε ποσότητες και βουρ στην κατάψυξη! Με μια καρδιά περνάς άνετα έως και 8 μήνες και με κόστος πολύ μικρότερο! Μείον της ιστορίας ότι αν δεν είσαι εξοικειωμένος με "χασαπική" θα φας φρίκη με τη διαδικασία! Ότι απορρίες-ενστάσεις-διορθώσεις καλοδεχούμενες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 16-08-05 στις 12:47
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-08-05, 11:39
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Οχι δεν βαριεμαι να διαβασω απλα δεν το βρηκα!Μαλλον ειμαι γκαβος!!. Ενδιαφερον φαινεται,θα το προσπαθησω.Μονο μια απορια:ειχα ακουσει οτι δεν κανει να τρωνε καθε μερα σκορδο.Ειχα δει και σε μια τροφη που ειχε σκορδο,δεν θυμαμαι ποια,να χρησιμοποιειται 2-3 φορες τη βδομαδα. Ασχετο:Τελικα δεν μπορω να δω τα θεματα του forum πριν την ανανεωση που εγινε.Τι να κανω??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-08-05, 11:55
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από smoof
Τελικα δεν μπορω να δω τα θεματα του forum πριν την ανανεωση που εγινε.Τι να κανω??
Πηγαίνεις στον Πίνακα ελέγχου
Εχει μια επιλογή "Προεπιλεγμένο χρονικό όριο προβολής θεμάτων"
Απο εκεί μπορείς να επιλέξεις την χρονική περίοδο που σε ενδιαφέρει
Για όλα τα ποστ επιλέγεις "Προβολή όλων των θεμάτων"

Ειναι κάτι που μάλλον πρέπει να διορθωθεί απο τον admin για να υπάρχει default κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-08-05, 12:02
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω. Τωρα ειναι οκ!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-08-05, 14:22
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

george hmmy..."Το σκόρδο είναι χρήσιμο στη διατροφή τους, και αν θυμάμαι καλά, τους βοηθά στην πρόληψη παρασίτων!"

Τιποτα απ'ολα αυτα δεν εχει αποδειχτει.Αν και το δοκιμασα,προσωπικα δεν ειδα κανενα απολυτως οφελος μετα απο 1 χρονο.
Εγω θα σου προτεινω να ακολουθησεις ενα καλο ταισμα 3 φορες την ημερα με τις τροφες που εχεις παρατηρησει οτι δεχονται με ευχαριστηση και μετα απο 2 εβδομαδες ασ'τους 1 μερα νηστικους και ριξτο στα flakes ωστε να τρωνε και πιο ευκολα η καρδιναλιοι.Θα δεις οτι θα αρχισουν να τρωνε.
Δεν ειναι καλο να μενει τροφη μεσα στο ενυδρειο χωρις να εχει καταναλωθει.
Μειωσε σταδιακα την τροφη με τις καρδιες κτλ... και αν μπορεις σταματησε την και τελειως.Μην ανησυχεις δεν προκειται να παθει τιποτα ο δισκος σου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-08-05, 14:27
smoof Ο χρήστης smoof δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-08-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Δεν μπορω να μην ανησυχω!.Γιατι να τις μειωσω αυτες τις τροφες;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-08-05, 14:54
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
george hmmy..."Το σκόρδο είναι χρήσιμο στη διατροφή τους, και αν θυμάμαι καλά, τους βοηθά στην πρόληψη παρασίτων!"

Τιποτα απ'ολα αυτα δεν εχει αποδειχτει.Αν και το δοκιμασα,προσωπικα δεν ειδα κανενα απολυτως οφελος μετα απο 1 χρονο.
Εγω θα σου προτεινω να ακολουθησεις ενα καλο ταισμα 3 φορες την ημερα με τις τροφες που εχεις παρατηρησει οτι δεχονται με ευχαριστηση και μετα απο 2 εβδομαδες ασ'τους 1 μερα νηστικους και ριξτο στα flakes ωστε να τρωνε και πιο ευκολα η καρδιναλιοι.Θα δεις οτι θα αρχισουν να τρωνε.
Δεν ειναι καλο να μενει τροφη μεσα στο ενυδρειο χωρις να εχει καταναλωθει.
Μειωσε σταδιακα την τροφη με τις καρδιες κτλ... και αν μπορεις σταματησε την και τελειως.Μην ανησυχεις δεν προκειται να παθει τιποτα ο δισκος σου.
Τον Ιωαννίδη το Γιάννη τον κορόιδευαν ότι είναι προληπτικός και για αυτό σε κάθε μεγάλο αγώνα φορούσε πάντα το ίδιο σακάκι. Έτσι λοιπόν, σε μια συνέντευξη τον πείραζαν για το σακάκι αυτό και εκείνος απάντησε: "Όταν μια συνταγή αποδίδει, δεν είναι λάθος να την αλλάξεις?"

Εμένα οι δίσκοι μου πάνε μια χαρά και αυτό για το σκόρδο μου το είπε φίλος που είχε πολλά χρόνια δίσκους και επιτυχημένες αναπαραγωγές. Για αποδείξεις τώρα, ούτε το κινητό έχει αποδειχθεί αν κάνει καλό ή κακό (και γίνονται και παγκοσμίως έρευνες) αλλά το χρησιμοποιούμε όλοι, εγώ που να αποδείξω αν κάνει καλό το σκόρδο? Εμένα φίλε smoof άποψη μου συνέχισε να ταΐζεις καρδιά και μην πας καθόλου στο φυλλαράκι. Η νοοτροπία που έχω εγώ (και δεν έχω κανένα πρόβλημα και κάνω και αναπαραγωγή) είναι η εξής: τα ψάρια σου είναι οι δίσκοι, άρα προσαρμόζεις τα άλλα στις συνήθειες των δίσκων και όχι το αντίστροφο. Εγώ δεν έχω ρίξει ούτε τροφή για τους pleco ούτε για γατόψαρα ούτε τίποτα. Σε τελική εσένα τι θα σε νοιάξει και περισσότερο? Να χάσεις δίσκο (μακριά από μας και όλους τους δισκό-φιλους) ή έναν καρδινάλιο ή δεν ξέρω γω τι άλλο? Αυτά.

ΥΓ:εγώ με την τακτική του προσέχω-ταίζω μόνο τους δίσκους δεν έχω χάσει ακόμα ούτε ένα ψαράκι
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-08-05, 15:43
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά δεν πρόκειτε να χαθεί ποτέ κανένας δίσκος επειδή του δίνουμε αποκλειστικά ξηρά τροφή.

Για τα home made σκευάσματα δεν μπορώ να είμαι το ίδιο βέβαιος.
__________________
Χάρης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris : 17-08-05 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-08-05, 16:18
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά δεν πρόκειτε να χαθεί ποτέ κανένας δίσκος επειδή του δίνουμε αποκλειστικά ξηρά τροφή.

Για τα home made σκευάσματα δεν μπορώ να είμαι το ίδιο βέβαιος.
Καταρχήν Χάρη τι ζητάς συγγνώμη, συζήτηση κάνουμε! Η διαφωνία και το ως προς το να χαθεί ψάρι είναι στα φυλλαράκια, από ασυτία πχ. Εγώ ό,τι κι αν είχα δοκιμάσει δεν ετρώγαν με τίποτα και δε βλέπω το λόγο γιατί να τα αναγκάσω τα ψάρια να φάνε κάτι που δεν ενδείκνυται κιόλας για αυτά. Όσο για το hand made της ιστορίας να υποθέσω ότι τρως μόνο έτοιμα φαγητά απέξω? Είναι θέμα κόστους και μόνο για μένα. Τα 100 γραμμάρια κάνουν περί τα 7€ και εγώ με 10€ κάνω κανά 2 κιλά (καρδιά τσάμπα από το χασάπη, με επιβαρύνουν μόνο οι βιταμίνες, το spirulina και το σπανάκι). Σημαντική διαφορά, έτσι? Και πώς δεν μπορείς να είσαι βέβαιος για τη home made καρδιά που την φτιάχνεις και με τα χεράκια σου, ενώ μπορείς να είσαι για την αγοραστή? Και κλείνοντας ξαναλέω καθένας έχει τη γνώμη του επί του θέματος και κάνει ό,τι νομίζει καλύτερο. Εμείς λέμε απόψεις και ο φίλος smoof θα αποφασίσει τι θα πράξει στο τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-08-05, 18:30
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Φιλε george το κινητο εχει αποδειχτει οτι κανει κακο μετα απο ολες αυτες τις ερευνες που αναφερες αλλα δεν ειναι το θεμα μας αυτο αλλα ουτε το σακακι του Ιωαννιδη.
Εδω μιλαμε για διαβιωση ψαριων.


Το οτι ειπε καποτε ο wattley για το σκορδο και την παπρικα δεν σημαινει οτι το δεσαμε σκοινι κορδονι και ταιζουμε μονο παπρικα και σκορδο γιατι μας ειναι πιο ευκολο και πιο φθηνο και μετα πεταμε και μια καρδια μοσχαριου στο μπλεντερ και τελειωσαμε.
Αυτος στο κατω κατω ειναι breeder και εμπορος(απο τους πολυ καλους) και αυτο τα λεει ολα.

Η διατροφη γενικοτερα ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο και θελει ψαξιμο.

Εμενα περισσοτερο με ενδιαφερει να ξερω τι μπαινει μεσα στο ενυδρειο μου παρα να μου βγαλει την πιστη μετα να το βγαλω.
Διαφορετικα θα εβαζα οτι μου καπνιζε στο μπλεντερ και με 5 ευρω σου φτιαχνω και κρεπες για τους δισκους...
Πανω απ'ολα με ενδιαφερει η σωστη συμβιωση ολων το ψαριων ακομα και των cardinal.Διαφορετικα δεν υπαρχει λογος να τα αγορασεις.

Οσο για το θεμα της αναπαραγωγης δεν σημαινει οτι οποιος εχει κανει ειναι γνωστης των δισκων.Υπαρχουν ανθρωποι που εχουν κανει αναπαραγωγες και δεν ηξεραν οτι ο δισκος ζει σε οξινο νερο!!!

Φιλε smmof επειδη αυτο το θεμα εχει ξανασυζητησει παρα πολλες φορες στο board και επειδη ειναι καλοκαιρι και οπως καταλαβαινεις δεν ειναι και οτι καλυτερο,κανε ενα search και προσπαθησε να σχοιματισεις μια γνωμη.
Η προταση η δικη μου ειναι να τους βαλεις μεσα στην ζωη τους και τα flakes οπως προανεφερε και ο φιλος thediscusman(παντα απο καποια καλη εταιρια)γιατι σιγουρα θα σου χρειαστει αυτο πολλες φορες και θα ερθεις σε δυσκολη θεση.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-08-05, 18:46
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Θεωρώ φίλοι, ότι και για τα ψάρια, ισχύει ότι και για τον ανθρώπινο οργανισμό.Όσο περισσότερη πικοιλία τόσο το καλύτερο.Και φυσικά αυτό είναι αποδεδηγμένο, τουλάχιστον για τον άνθρωπο. Προσωπικά ταίζω τους δίσκους μου, ''απ όλα''.Φυλλαράκια D-50 Plus,discus gran, D-dallio plus (τροφή σκόρδου) όλα είναι της tropical. Δίνω ακόμα καρδιά με λαχανικά, κόκκινο σκουλίκι,γαρίδες, αποξηραμένο σκουλίκι,κ.ά. Όλα τα κατεψηγμένα με μέτρο φυσικά, καθώς και την τροφή με σκόρδο,μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα, και όλα πάνε καλά. Αν κάποιο ψάρι δεν τρώει κάποιο είδος τροφής είναι καθαρά θέμα συνήθειας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-08-05, 18:53
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Φιλε george το κινητο εχει αποδειχτει οτι κανει κακο μετα απο ολες αυτες τις ερευνες που αναφερες
Έτσι και είχε αποδειχθεί αυτό θα κατέρεε το σύμπαν! Η γη βασικά, αλλά τέσπα. Θα έπρεπε να σταματήσει κάθε είδους τηλεπικοινωνία και με τα διεθνή δικαστήρια θα είχαν κλείσει όλες οι εταιρείες, τηλεοπτικοί σταθμοί κλπ. ¶ρα και να βγει μια μελέτη που να έχει ενδείξεις ότι τα κινητά κάνουν κακό, δε θα είναι αποδείξεις! Εγώ έχω ενδείξεις ότι τα ψάρια μου τρώνε καλά και είναι υγιή με τη διατροφή που τους κάνω!

Ο Ιωαννίδης σαν προπονητής αποτέλεσε το ίνδαλμα μου και μου άρεσε πολύ τότε η ατάκα για αυτό και την ανέφερα και ήθελα να δείξω απλά ότι καθένας έχει τον τρόπο του, που αφού του δουλεύει τον κρατάει και θα ήταν και λάθος να τον αλλάξει! (ΙΜΟ)

Επίσης είναι και λίγο αντιφατικό αυτό που λες "Το οτι ειπε καποτε ο wattley για το σκορδο και την παπρικα δεν σημαινει οτι το δεσαμε σκοινι κορδονι και ταιζουμε μονο παπρικα και σκορδο γιατι μας ειναι πιο ευκολο και πιο φθηνο και μετα πεταμε και μια καρδια μοσχαριου στο μπλεντερ και τελειωσαμε.
Αυτος στο κατω κατω ειναι breeder και εμπορος(απο τους πολυ καλους) και αυτο τα λεει ολα." Αφού είναι καλός εκτροφέας, γιατί να μην ακούσω/ασπαστώ τη γνώμη του και να ακούσω το X για παράδειγμα που λέει τάιζε κρεμμύδι! Και αν νομίζεις ότι το να κάνεις την καρδιά απλά τα πετάς στο μπλέντερ, είσαι πολύ γελασμένος! Είναι μια διαδικασία που μόνο αν την κάνεις καταλαβαίνεις τι φρίκη είναι! Εγώ το κάνω γιατί έτσι κι αλλιώς θα αγόραζα καρδιά έτοιμη οπότε για θέμα οικονομίας και μόνο την κάνω μόνος μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Οσο για το θεμα της αναπαραγωγης δεν σημαινει οτι οποιος εχει κανει ειναι γνωστης των δισκων.
Σίγουρα ισχύει αυτό που λρε, αλλά αν έχεις για 4 χρόνια δίσκους και δεν έχεις χάσει ψάρι θεωρώ ότι το κατέχεις το άθλημα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
θα σου χρειαστει αυτο πολλες φορες και θα ερθεις σε δυσκολη θεση.
Αυτό γιατί? Δεν το ξέρω, και μιας και έχω δίσκους... ανάλυσε το λίγο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 17-08-05 στις 18:55
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-08-05, 19:51
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Το θεμα της μοσχαροκαρδιας εχει αναπτυχθει σε πολλα ποστς και οχι μονο εδω αλλα και σε φορουμς του εξωτερικου. Το σκορδο συμφωνα με τους περισσοτερους υδροβιολογους βοηθαει στην ενισχυση του ανοσσοποιητικου (αυτο δεν σημαινει οτι το ψαρι θα γινει ατρωτο....) παιζει μεγαλο ρολο η συγκεντρωση του σκορδου που τελικα θα καταληξει στο ψαρι πραγμα που ειναι αδυνατο να ποσοτικοποιηθει σε ενα χειροποιητο σκευασμα που διαλυεται κατεψυγμενο στο νερο.... Παρολαυτα δεν εχω διαβασει πουθενα οτι το σκορδο κανει κακο οποτε γιατι να μην το βαλουμε αν εστω και αμυδρα μπορει να βοηθησει... Επισης εκτος απο το σπανακι εγω χρησιμοποιω καροτο για να ενισχυσει τα κοκκινα των δισκων και μπανανα που οι δισκοι μου την λατρευουν.....Προσθετω επισης και κατεψυγμενη γαριδα καθως και νιφαδες τροφης.... Επιτυγχανω ετσι να προσφερω στα δισκακια μου μια αρκετα μεγαλη ποικιλια τροφων και γευσεων!!!!
Τωρα οσον αφορα τα αρνητικα του θεματος..... Οι βιταμινες συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει ειναι κατα βαση αχρηστες αφου το ψαρι δεν μπορει να τις λαβει σε ποσοτητα και ποιοτητα που να μπορει να χρησιμοποιησει. Το σημαντικοτερο ομως αρνητικο της μοσχαροκαρδιας ειναι η ιδια η μοσχαροκαρδια. Πολλοι υποστηριζουν οτι οι ορμονες και τα χημικα που δινονται στο μοσχαρι για να μεγαλωσει γρηγορα και να μην αρρωσταινει μπορει να ειναι ακινδυνες για το μοσχαρι;;;; αλλα ισως να ειναι επικινδυνες για το ψαρακι μας....Και οι ορμονες αυτες υπαρχουν συγκεντρωμενες σε ολο το κρεας του μοσχαριου και φυσικα και στην καρδια του.....
Τωρα βεβαια τι συντηρητικο , τι χημικο , χρωστικες και σταθεροποιητες εχουν οι ετοιμες τροφες καλυτερα να μην το συζητησουμε οποτε επιλεγω το λιγοτερο κακο που για μενα ειναι η χειροποιητη καρδουλα.... ΝΑ γλειφεις τα δαχτυλα σου...... Την εχει δοκιμασει κανεις τηγανια;;;; Με κοκκινο κρασακι ειναι μουρλια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-08-05, 21:31
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μια ερώτηση που κάνουν πολλοί από αυτούς που είναι κατά την καρδιάς είναι η εξής:
Πόσο πιθανό είναι στην φύση οι δίσκοι να τρώνε καρδιά μοσχαριού ή άλλου ζώου;
η απάντηση είναι γνωστή. Φυσικά δεν σημαίνει αυτό ότι πρέπει να την αποκλείσουμε, αλλά μην θεωρούμε ότι είναι και η τέλεια λύση...
Όσο για τις έτοιμες τροφές με σκόρδο, άκουσα ότι έχουν θετικά αποτελέσματα σε ψάρια με προβλήματα. Δεν έχω όμως δίσκους και δεν έχω άρα προσωπική άποψη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10066 seconds with 12 queries