Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-05, 21:15
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Περί τροφής ο λόγος

Για το πόσο θα πρέπει και τι θα ταίζουμε τα ψαράκια μας ....Εχουν γράφτει και ακουστεί πολλα ....... πχ...να δινουμε μόνο οτι μπορουν να φανε σε 3-5 λεπτά να δινουμε διάφορες τροφές και κατεψυγμενες ,και να κανουμε και μια ημερα νηστειας την εβδομαδα........Κ Τ Λ Π
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ?????????
Τι και ποσο πρεπει να ταιζουμε τα ψαράκια μας???????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-05, 21:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αν εξαιρέσουμε τις διαφορετικές διατροφικές ανάγκες του κάθε ψαριού τα πράγματα είναι σχεδόν όπως τα είπες για τα πιό πολλά είδη.
Ένας γενικός κανόνας που εφαρμόζεται σε αρκετά ενήλικα ψάρια είναι να ταϊζουμε όσο μπορεί να καταναλωθεί σε 2-3 λεπτά και max 2 φορές την ημέρα.
Ε και μία ημέρα νηστεία καλό κάνει, σωστόοςςςςς
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-05, 21:30
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Σ'αυτό το θέμα νομίζω ότι ο καθένας απαντάει ανάλογα με τις προσωπικές του εμπειρίες. Το ζητούμενο φυσικά είναι να έχουμε μια ισοροπημένη διατροφή που θα επιτρέψει στα ψαράκια μας να αναπτυχθούν χωρίς να μολύνουμε πολύ το νερό. Εγώ συγκεκριμένα ταίζω τα ψαράκια μου 2 φορές τη μέρα κάνοντας μίξη απο 5 διαφορετικές τροφές (τις δίνω εναλλαξ(. Δίνω αρχικά όσο μπορούν να φάνε σε 30" και επαναλαμβάνω άλλες 1-2 φορές... με αυτό τον τρόπο δεν προλαβαίνει να πάει φαγητό στον πάτο. Εφαρμόζω και εγώ το σύστημα της νηστείας 1 φορά την εβδομάδα.
Φυσικά τα παραπάνω είναι για τα ενήλικα ψαράκια. Τα μωρά τρώνε 5-10 φορές τη μέρα ότι μπορούν να φάνε σε 30", με καθημερινές σχεδόν αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-05, 20:19
stel Ο χρήστης stel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: Ηράκλειο κρήτης
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Πανω κατω τα ιδια κανω δινω διαφορετικες τροφες απο 2 φορες την ημερα αλλα νηστεια ανα 15 ημερες με την κατεψηγμενη τροφη εχω προβλημα δεν την τρωνε....
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης κανει κακο σιγουρα η τροφη οταν σαπιζει αλλα αν τρωνε πολυ τα ψαρια τους κανει κακο αυτο?Η απλα οταν τρωνε πολυ κανουν και πολλα αποβλητα????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-05, 23:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Έσυ το έχεις πιάσει το νόημα, οπότε θα σου απαντήσω μονολεκτικά.
Ναι έτσι είναι.
Και κάτι άλλο εφόσον δεν τρώνε την κατεψυγμένη μην την ρίχνεις.
Βέβαια υπάρχει τρόπος, αλλά λίγο "βάρβαρος", άστα νηστικά 3-4 ημέρες και θα δεις πόσο θα την εκτιμήσουν χι,χι..... μην βαράτε βρε
ΥΓ να σου πω την πικρή μου αλήθεια εγώ τα υποβάλω σε νηστεία 2 ημερών την εβδομάδα, να δεις κάτι χρώματα οι μελανοταινίες από την λαχτάρα τους να φάνε, φουλ πορτοκαλί φωσφοριζέ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-05, 08:13
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Εμένα απο την πείνα του το scalari μετά τη νηστεία, τσιμπάει και όποιο ψάρι βρεί δίπλα του και κάνει κάτι απίθανους 'σάλτους' για να βουτήξει την τροφή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-05, 10:52
chrisstam Ο χρήστης chrisstam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

αναρωτηθητε και το εξης απλο...ποσο τρωνε τα ψαρακια οταν ειναι ελευθερα στο φυσικο τους περιβαλλον?αυτο κατι μας λεει για το ποσο πρεπει να τα ταιζουμε....
__________________
- Βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
- Ποιον? Ποιον να βοηθήσω?
- Το βομβαρδιστή! Βοήθα το βομβαρδιστή!
- Εγώ είμαι ο βομβαρδιστής.Είμαι καλά.
- Ε, τότε βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-05, 11:50
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Τα ψάρια είναι πλάσματα αδηφάγα, δηλαδή όσο υπάρχει φαγητό τόσο αυτά θα τρώνε (κάτι σαν τον Ovelix...τον Γαλάτη όχι τον συνφορουμίτη).
Αυτό είναι επακόλουθο της εξέλιξης στο φυσικό περιβάλλον καθώς εκεί δεν υπάρχει το χέρι που ταΐζει, οπότε κάθε φορά που βρίσκετε μια μπουκιά φαγητό την τρώνε αμέσως και χωρίς δεύτερη σκέψη.

Επίσης έχω διαβάσει ότι ένας γενικός και πολύ χοντρικός κανόνας είναι ότι το κάθε ψάρι έχει τόσο μεγάλο στομάχι όσο η διάμετρος του ματιού του. Τώρα αυτό δεν το βρίσκω και τόσο λογικό καθώς έχω δει Καρδινάλιο να έχει φάει τόσο πολύ που το πάχος του σώματος του στην κοιλιά να έχει διπλασιαστεί.

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματα του.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-05, 16:34
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Στη φύση νομίζω ότι θα είναι σπάνιο το φαινόμενο να υπάρχει τόσο πολύ φαγητό και τόσος πολύς χρόνος ώστε να μπορεί να το φάει και να σκάσει. Συνήθως το φαγητό έρχεται μετά απο ψάξιμο και τρώγεται στα γρήγορα απο φόβο μην έρθει κάνα μεγαλύτερο ψάρι. Επίσης στη φύση δεν υπάρχει ο φόβος μην βρομίσει το νερό επειδή τα ψάρια έφαγαν πολύ ή επειδή έμεινε φαγητό και σάπισε. Στο ενυδρείο τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. Αν αρχίζεις να τα ταίζεις στο ενυδρείο μέχρι να σταματήσουν να τρώνε ή θα σκάσουν ή θα πεθάνουν απο τις βρομιές τους
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-05, 17:49
chrisstam Ο χρήστης chrisstam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

απλα εννοουσα οτι τα ψαρια στη φυση τρων ελαχιστα καθ ολη τη διαρκεια της ημερας.τσιμπολογαν λιγη ποσοτητα πολλες φορες την ημερα.....και τελικα το σωστο ειναι αυτο...αλλα για λογους αυτονοητους,δεν μπορουμε να ριχνουμε ενα φυλλαρακι τροφη κανα δεκαρια φορες τη μερα,ταιζουμε απο λιγο μια η δυο φορες.και σιγουρα το καθε ειδος εχει και το δικο του μετρο και ποσοτητα.για παραδειγμα ενα yellow tang που εχω ολη μερα τσιμπολογαει αλγη και οτι αλλο βρισκει μεσα στο ενυδρειο.αυτο το ψαρι αντεχει χωρις δικη μας τροφη πανω απο βδομαδα.ανω καποια αλλα απαιτουν καθημερινη τροφη και φροντιδα.παρατηρωντας καλα τα ψαρια κατα τη διαρκεια του φαγητου και οχι μονο καταλαβαινουμε πανω κατω τι χρειαζονται.οχι υπερβολες παντως και διαφορετικα ειδη τροφης ειναι το καλυτερο πιστευω..
__________________
- Βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
- Ποιον? Ποιον να βοηθήσω?
- Το βομβαρδιστή! Βοήθα το βομβαρδιστή!
- Εγώ είμαι ο βομβαρδιστής.Είμαι καλά.
- Ε, τότε βοήθησέ τον! Βοήθησέ τον!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-05, 19:58
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Nομίζω ότι έχει ειπωθεί και παλιότερα αλλά μία επανάληψη δεν βλάπτει.
Τα ψάρια (γενικά) ζούν σε ολιγοτροφικό περιβάλλον (Φύση).
Όσο για το κάθε πότε θα έπρεπε να ταϊζουμε, θα συμφωνήσω με τον chrisstam ότι το ιδανικό είναι από πολύ λίγο κάθε φορά και σχετικά συχνά, αλλά δεν σφάξανε που θα καθόμαστε πάνω από το ενυδρείο με την επάργυρη πιατέλα με τα flakes και τα σκουλίκια.
Οπότε ο κανόνας του 2 φορές και σε 2-3 λεπτά καπούτ είναι ο καλύτερος συμβιβασμός που μπορούμε να κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-05, 20:17
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Επειδή μου φαίνεται πως παρερμηνεύθηκαν αυτά που έγραψα να διευκρινίσω πως επειδή τα ψάρια είναι αδηφάγα και όσο έχουν φαΐ θα τρώνε, ακριβώς γι'αυτό δεν πρέπει να τα ταΐζουμε πολύ. Τους λόγους τους ανέφερε και ο torm μετά από μένα, και το post μου ήταν μια επέκταση αυτού που έγραψε ο chrisstam πριν από μένα.

Έτσι γιατί έχει γίνει της μόδας να παρερμηνεύονται αυτά που γράφουμε τον τελευταίο καιρό και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να τα διαβάσει κάποιος συνάδελφος χομπίστας και να πάει να αδειάσει κανά μισόκιλο φαΐ στο ενυδρείο .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05034 seconds with 12 queries