Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-02, 19:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Περί λιπασμάτων

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Λιπασματα

Post by: annivas2000 on 10/11/02 at 15:08:52
<hr>
Να ρωτησω κατι για πρακτικους λογους.....
Επειδη κι εγω χρησιμοποιω θειικο καλιο, τι μπορει να ριχνουμε στο ενυδρειο το οποιο με θειικη ριζα ειναι αδιαλυτο και με ιοντικη μορφη (το οποιο θα πρεπει βεβαια να το ριχνουμε-υπαρχει και σε τετοια μορφη) διαλυτο και να μας παρουσιαστει τεχνητη ελλειψη?
Το μαγνησιο πχ δεν ειναι .....</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/11/02 at 19:32:55
<hr>
Οσο προχωράμε από τα αλκάλεα (alkalies, Κ, Να τα συνηθέστερα) στις αλκαλικές γαίες (alkaline earths, Ca, Mg τα συνηθέστερα) και μετά στα υπόλοιπα μέταλλα οι διαλυτότητες πέφτουνε. Με λίγα λόγια η διαλυτότητα του θειϊκού νικελίου ας πούμε είναι τερατωδώς μικρότερη από του θειϊκού καλίου.

Με την λογική ότι όταν προσθέτεις θειϊκό κάλιο αυτό που σε ενδιαφέρει είναι η παρουσία του καλίου (και η μη παρουσία νιτρικών) δεν μας πειράζει το τι θα πάθει το θειϊκό. Το κάλιο αποκλείεται να μην διαλυθεί..

Αυτό που είπα για την επίδραση του κοινού ιόντος δεν είναι κάτι το τελείως απίθανο να συμβεί.. Συνήθως ετοιμάζω τα διαλύματά μου σε 10 λιτρα νερό (πολύ πυκνά διαλύματα) και μετά τα ρίχνω στα ενυδρεία μου στις αλλαγές νερού. Παρατήρησα λοιπόν ότι στο πυκνό διάλυμα δε είχα κανένα πρόβλημα στις διαλυτότητες του Καλίου όσον αφορά τα Malawi tanks. Παρουσιάστηκε όμως πρόβλημα όταν προσπάθησα να διαλύσω το ΚΙ (ιωδιούχο κάλιο) όταν ήταν ήδη διαλυμένο το ΚΝΟ3, το ΚCl και το Κ2SO4 (για το planted tank) &amp;gt; Κοινό ιόν το Κ+.

Αλλο κλασσικό παράδειγμα στα Malawi tanks είναι η περιορισμένη διαλυτότητα του ΝαHCO3 όταν το διάλυμα περιέχει ήδη τεράστια ποσότητα NaCl &amp;gt; Κοινό ιόν το Να+. Αντίθετα, σε σκέτο νερό ίσου όγκου η ίδια ποσότητα ΝαΗCO3 διαλύεται μία χαρά..

Οσον αφορά τις περίφημες περιπτώσεις με ιζήματα.. ξαναπροσπαθώ και ξαναπέστε μου αν δεν...

Οι ισχυρές βάσεις, τα ισχυρά οξέα και τα άλατα που έχουν ιοντικούς δεσμούς (NaCl, KCl κ.λ.π.) έχουν ΠΛΗΡΗ διάσταση δηλαδή

ΝαCl ---&amp;gt; Na+ + Cl- (πλήρως !!)

Ουσίες οι οποίες έχουν άλλου είδους δεσμούς (π.χ. ομοιοπολικούς) συνήθως δεν έχουν πλήρη διάσταση στο νερό. Παράδειγμα αποτελεί η δεύτερη διάσταση του H2SO4 και η τρίτη διάσταση του H3PO4. Αυτό συμβαίνει διότι τα οξέα αυτά δεν δίνουν όλα τα υδρογόνα με την μία. Δίνουν το πρώτο τους με πλήρη διάσταση, το δεύτερο δυσκολότερα και το τρίτο (φωσφορικό) σχεδόν καθόλου (!!).

Για παράδειγμα ένα διάλυμα φωσφορικού οξέος ουσιαστικά περιέχει ΗPO4-- και όχι PO4--- όπως οι περισσότεροι φαντάζονται.

Η3PO4 ----&amp;gt; H2PO4- + H+ (100%)
H2PO4- ----&amp;gt; HPO4-- + H+ (πρακτικά σχεδόν 100%)
HPO4- &amp;lt;----&amp;gt; PO4--- + H+ (πρακτικά δεν γίνεται)

Καθε αντίδραση του στυλ Α + Β &amp;lt;----&amp;gt; Γ + Δ ξεκινάει και φτάνει σε μία ισορροπία συγκεκριμένη (ΕΚΤΟΣ της περίπτωσης που αναφέραμε παραπάνω, δηλαδή την ΠΛΗΡΗ διάσταση η οποία προχωράει μέχρι τέλους). Δηλαδή, η αντίδραση που γράψαμε παραπάνω φτάνει ας πουμε μόνο μέχρι του σημείου όπου το 25% των Α και Β έχει μετατραπεί σε Γ και Δ. Εκεί σταματάει.

Ο μόνος τρόπος να προχωρήσει είναι αν με κάποιο τρόπο τα Γ και Δ απομακρύνονται από το περιβάλλον των Α και Β. Σε αυτή την περίπτωση και άλλο Α και Β θα γίνει Γ και Δ μέχρι να έχει μετατραπεί πάλι το 25%. Αυτό το 25% θα μένει ΠΑΝΤΑ σταθερό. Αν πάλι απομακρυνθεί μία ποσότητα από τα Γ και Δ .. κ.λ.π.

Υπάρχουν τρεις περιπτώσεις για να κάνουμε τα Α και Β να μετατραπούν εξ' ολοκλήρου σε Γ και Δ ώστε να μην υπάρχει καθόλου Α και Β στο διάλυμά μας...

α) τα Γ και Δ με το που παράγονται αντιδρούν με κάτι άλλο και δημιουργείται μία καινούργια ουσία. Στην περίπτωση αυτή τα Α και Β δεν βλέπουν τα Γ και Δ και συνεχίζουν... (παραδείγματα.. τα χηλικά σύμπλοκα &amp;quot;chelates&amp;quot; τα οποία δεσμευουνε διάφορες ουσίες)

β) κάποιο από τα Γ ή Δ φεύγει από το διάλυμά μας γιατί είναι αέριο.......

και

γ) - η περίπτωση που συζητάγαμε - είτε το Γ είτε το Δ είτε και τα δύο είναι ίζημα, πέφτει κάτω οπότε πάλι φεύγει από το διάλυμα.

Τόλη, τελείωσα..

Γιατί έχω πονοκέφαλο, μου λέτε ;;

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: ASCCO1 on 10/12/02 at 11:15:37
<hr>
Σας εχω πει οτι δεν τα παω καλα με την χημεια????(( &amp;nbsp;ασχετο))
&amp;nbsp;Ο σιδηρος &amp;nbsp; &amp;lt;polleni&amp;gt; των λιπασματων ειναι σε χηλικη μορφη, για να μπορει να διαλυεται στο νερο??
&amp;nbsp;μιλαμε δηδαλη &amp;nbsp;για δησθενη σιδηρο &amp;nbsp; FE2+ &amp;nbsp; αναμειγμενου με χηλικες ενωσεις.
αν το FE2+ &amp;nbsp;πεσει μονο του στο νερο με την παρουσια οξυγονου &amp;nbsp; &amp;nbsp;μετατρεπεται σε FE3+ ( τρισθενη)) &amp;nbsp;ο οποιος δν ειναι διαλυτος&amp;lt;&amp;lt; καλα τα λεω μεχρι εδω???&amp;gt;&amp;gt;
&amp;nbsp;αλλα στα λιπασματα σιδηρου δεν αναφερονται πουθενα τα ακριβη συστατικα &amp;nbsp; ????

&amp;nbsp;Υ.Σ ειπαμε μετην χημεια δεν τα παω καλα,!!!!!! &amp;nbsp; καλυτερα να μπουν ολα αυτα σε ενα τοπικ (( μαθηματα χημειας,, το ενοω αυτο))
&amp;nbsp;Υ.Σ polleni μου δισκους??? &amp;nbsp; και εσυ τεκνον Βρουτε &amp;nbsp;:'( :'(</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: kroud on 10/12/02 at 14:49:12
<hr>
Μηπως δεν σου αρεσουν μανθο οι δισκοι? ;DΑστα αυτα τωρα.
Εγω θελω να κανω μια ερωτηση μιας και το συγκεκριμενο θεμα που εθεσε ο γιωργος ειναι πολυ καυτο για πολλους απο εμας.Γνωριζουμε οτι οταν προσθεσουμε Κ2SO4 τα ΚN03 πρεπει να πεσουν,κατι ομως που δεν το εχω δει στην πραξη! ???Απ'την αλλη ειπα για να παρηγορηθω οτι μαλλον το τραβανε τα φυτα με αποτελεσμα να μην υπαρχει στο ενυδρειο και με αυτο τον τροπο να περαμενει το KNO3 στο ιδιο επιπεδο χωρις καμια μεταβολη.Τελικα τι ακριβως συμβαινει?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Maria on 10/12/02 at 16:33:17
<hr>
κατα τη γνώμη μου, υπάρχει κάποια ανεπάρκεια σε κάποιο άλλο στοιχείο με αποτέλεσμα τα φυτά να μην μπορούν να απορροφήσουν τα νιτρικά σε ικανοποιητικό βαθμό.
Εισαι σίγουρος ότι τηρείται η ισσοροπία μεταξύ διοξειδίου, φωτός και λιπασμάτων σε σχέση με τη μάζα φυτών σου, για τα λίτρα του ενυδρείου σου;;
Πάντως η ταπεινή μου γνώμη είναι πως η προσθήκη Θειικού καλίου δεν είναι πανάκεια... Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα ξεφορτωθούμε νιτρικά επειδή απλά προσθέτουμε K2SO4...</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/12/02 at 18:45:54
<hr>
α) ο χηλικός σίδηρος προστίθεται όχι λόγω διαλυτότητας αλλά λόγω ευληπτότητας απο τα φυτά. Από το ανθρώπινο ανάλογο, ίδιες ιδιότητες παρουσιάζει και ο γλυκονικός σίδηρος. Η διαλυτότητα δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι το φυτό θα πάρει αυτό που ρίξαμε στο νερό. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι το κύτταρο δεν είναι απλά μιά νεκρή ημιδιαπερατή μεμβράνη που παίρνει ό,τι βρει στο περιβάλλον του. Τα περισσότερα συστατικά τα παίρνει ενεργά, υπάρχουν δηλαδή συγκεκριμένα κανάλια (π.χ calcium channels), ειδικοί υποδοχείς, αναστροφές διπλοστοιβάδας κ.λ.π. Οπότε πρέπει να μπαίνουν σε μορφή που να μπορεί να τα πάρει ΚΑΙ να τα χρησιμοποιήσει..

β) Αυτό που είπε η Μαρία είναι σωστό. Βάζοντας Κ2SO4 και KNO3 απλά ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να πείτε στα φυτά σας από που θα πρέπει να προέρχεται το κάλιο που θα πάρει. Στο νερό το κάλιο ελευθερώνεται ΤΕΛΕΙΩΣ και δεν έχει καμμία σχέση με την ρίζα από την οποία προήλθε. Αν θέλετε να μειώσετε τα νιτρικά, απλά ταϊζετε τα ψάρια σας (οπότε νιτρικές ρίζες θα υπάρξουν από τον μεταβολισμό των πρωτεϊνών του φαγητού) και αλλάξτε το KNO3 με KCl (οπότε ΕΣΕΙΣ δεν προσθέτετε περισσότερα ΝΟ3-). Μπορείτε να αυξομειώσετε τα νιτρικά είτε λιγοστεύοντας το φαι ή βάζοντας (αν χρειαστεί) και μικροποσότητες ΚΝΟ3..

Επειδή ίσως μου διαφεύγει κάτι, ποιός είναι ο λόγος που βλέπω όλους σας και προσθέτετε νιτρικό κάλιο ; Υπάρχει κάτι το συγκεκριμένο ή απλά αυτό γράφουνε όλοι ;;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 08:47:49
<hr>
Εγώ έχω δεί αρκετές φορές το ΝΟ3 να κατεβαίνει σχεδόν στο μήδεν με την προσθήκη Κ2SO4 αλλα καταλήγω οτι το K ήταν το limiting factor σε αυτήν την περίπτωση. Τι γίνεται όμως όταν το Κ δεν είναι το limiting factor και το ΝΟ3 δεν κατεβαίνει? Πολλά μπορεί να φταίνε ένα απο αυτά είναι η μούργα στον βυθό, τα canister filters, υπερπληθυσμός σε ψαρια και η πολύ φαί.
Όσο για την λίπανση με ΚΝΟ3 Και εγώ καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα με τον Γιώργο (γιώργο περιτό να σου πώ ότι και εγώ φακέλωσα αυτά τα κείμενακια σου nice really nice) από μετρήσεις εδώ μα και στο ενυδρείο ενός φίλου ότι η προσθήκη KNO3 είναι περιτή και ίσως και δημιουργεί πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί επιμένουν να είναι τα λιπάσματα πάνω απο ισα ισα μετρήσιμα επίπεδα ειδικά αν λιπαίνεις όπως εγώ με δοσομέτρηση (η κάποιος άλλος σε καθημερινή βάση) και τελικά τι χρειάζονται αυτά τα 10 ppm NO3 μήπως για να ταίζουν την άλγη? Επίσης μήπως τα canister filters ουσιαστικά από ένα σημείο και μετα (1 μηνα ισως και λιγότερο μιλάω για το τμήμα του μηχανικού φίλτρου) γίνονται παραγωγοί ΝΟ3? Μήπως θα πρέπει να καθαρίζονται συχνώτερα?
Επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ είναι ότι σε high maintenance planted tanks η άλγη μπορεί και να συνυπάρχει με τα φυτά περιμένοντας μονίμως ευκαιρία να πάρει την πάνω βόλτα.
Anyway απο βδομάδα θα αρχίσω να δοσομετρώ χωρίς καθόλου ΚNO3 αν και τώρα ρίχνω μόλις 1,3 ppm ΝΟ3 ημερησίως και θα δώ τι θα γίνει. Τώρα είναι στα 10 ppm.
Επίσης νομίζω ότι αρκετη κυκλοφορία νερού με συγκεκριμένο τρόπο που να ανακατεύει ομοιόμορφα το νερό (no rich nutrient dead spots) να ξεκολλάει τα σκουπίδια από τα φύλλα των φυτών να σπρώχνει την μούργα στον βυθό και να συγκεντρώνει τα σκουπίδια κάπου που να μπορούν να ρουφηχτούν από το φίλτρο η να οδηγούνται σε ένα μέρος και να μαζεύονται απο εκεί θα ήταν καλή ιδέα (απλά θα χρειάζεται περισσότερο CO2 και το bubbling των φυτών δεν θα είναι τόσο εμφανές). Αυτό που σκέφτομε τώρα είναι ποιός είναι ο πιό βέλτιστος τρόπος σε ενα planted aquarium για την τοποθέτηση της ροής εξόδου, εισόδου, κυκλοφοριας του νερού και ποιός θα πρεπει να είναι ο όγκος κυκλοφορίας του νερού γιατί όπως λένε &amp;quot;a rolling stone gathers no moss&amp;quot; (όλο και περισσότερο πιστευω ότι οι τύποι της Dupla είχαν δίκιο σε πολλά που είχαν πει).
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: kroud on 10/13/02 at 12:03:36
<hr>
Προσωπικα δεν χρησιμοποιω ΚΝΟ3 παρολο που εχω φτιαξει, γιατι ειναι ηδη αρκετα τα νιτρικα μου.Εννοειται οτι απο την στιγμη που υπαρχει υπερπληθυσμος και συχνο ταισμα,ειναι λογικο οσο Κ2SO4 και να ριξουμε τα νιτρικα θα ειναι σε υψηλα επιπεδα.
Το θεμα ειναι οταν δεν κανουμε υπερβολικο ταισμα,μονο και μονο για να πεσουν τα νιτρικα,προσθετουμε παραπανω Κ2SO4(προκαλωντας ενα &amp;quot;σοκ&amp;quot; νερου)και τα νιτρικα παραμενουν στα ιδια επιπεδα,τοτε τι ακριβως μπορει να συμβαινει?Υπαρχει περιπτωση να λειπει καποιο στοιχειο η εχει να κανει σε μεγαλυτερο βαθμο αυτο που ειπε ο Παυλος(μουργα,φιλτρο κτλ..)?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/13/02 at 13:05:22
<hr>
Το ΚΝΟ3 δεν προστίθεται για τα νιτρικά (ειδικά σε ενυδρεία όπου υπάρχει και τάϊσμα) αλλά για το Κάλιο. Στα περισσότερα ενυδρεία (μην παίρνετε σαν παράδειγμα το ενυδρείο και τις συνθήκες του Παύλου οι οποίες είναι σχεδόν απόλυτα ελεγχόμενες) τα νιτρικά υπάρχουν σε περίσσεια.

Σημαντικό: Τα νιτρικά δεν δημιουργούνται στο ενυδρείο με την μορφή ΚΝΟ3. Συνήθως είναι αποτέλεσμα του μεταβολισμού των αμινομάδων (-ΝΗ2) οι οποίες είναι απαραίτητο συστατικό των πρωτεϊνών. Οπότε έχουμε -ΝΗ2 &amp;gt; ΝΗ3 &amp;gt; ΝΟ2- &amp;gt; ΝΟ3- ΣΥΝΕΠΩΣ : Νιτρικά δεν σημαίνει Κάλιο.

ΤΟΥΝΑΝΤΙΟΝ, η παρουσία νιτρικών σε τεράστια αφθονία μπορεί να συνοδεύεται απο ΠΑΝΤΕΛΗ έλλειψη καλίου όχι για κάποιο ανεκακρίβωτο λόγο αλλά διότι η πηγές αυτών των δύο θρεπτικών συστατικών είναι τελείως διαφορετική.

Μόνον σε ένα σκέτα planted ενυδρείο, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ ψάρια και τάϊσμα θα υπάρχει απόλυτη συσχέτιση μεταξύ του τι προστίθεται και τι καταναλώνεται και πάλι με την λογική ότι δεν πεθαίνουν φύλλα ή ο,τιδήποτε άλλο οργανικό το οποίο αποδομείται.

Οπότε το Κ2SΟ4 προστίθεται ως πηγή καλίου (και όχι θειϊκών). Με αυτή τη λογική προτείνω την προσθήκη ΚCl ως πηγή καλίου.

Κατά τα λοιπά πιστεύω ότι δίκιο έχει ο Παύλος σχετικά (και) με την μούργα (η οποία μπορεί άριστα να είναι μία πηγή διάφορων και ΣΙΓΟΥΡΑ νιτρικών) και είμαι πράγματι περίεργος να δω ποιόν τρόπο θα σκεφτεί για το ιδεατό φιλτράρισμα ενός τέτοιου ενυδρείου. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 13:05:37
<hr>
Kroud αν τα ρίχνεις όλα είναι όλα εκεί.
Και δεν νομίζω ότι η ιστορία με τον limiting factor ειναι τοσο απλή τα φυτά αναπτύσονται ακόμα και αν λείπει κάπoιο μικροστοιχειο ας πούμε απλός παρουσιάζουν deficiency problems τουλάχιστον για ένα χρονικό διάστημα. Το θέμα είναι μήπως λείπει κάτι πολύ απαραιτητο CO2 ας πούμε, είμαι σίγουρος ότι στους περισσότερους δεν γίνετε σωστή διάχυση του CO2. Επίσης μία απορία μου ξέρει κανένας πόσο ποσοστό από την ολική σκληρότητα είναι σκληρότητα μαγνησίου και όχι ασβεστίου μήπως το μαγνήσιο είναι λιγο στην &amp;quot;ελληνική&amp;quot; σκληρότητα?
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 13:11:58
<hr>
Γιωργο ΚΝΟ3 ρίχνουν για τα νιτρικά σίγουρα.
Το Κ2SO4 ριχνουν για το Κ το Κ στο ΚΝΟ3 απλώς είναι εκεί.
Οσο για τo KCL έχω διαβάσει διάφορα postings απο ότι φαίνετε προτιμούν το Κ2SO4 από το KCL λόγο του CL αλλα δεν είμαι και σίγουρος ότι τρέχει και τίποτα με το CL</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/13/02 at 13:18:59
<hr>
Εκτός από το δικό σου και του Τόλη, δεν ξέρω αν υπάρχουνε άλλα ενυδρεία τα οποία να χρειάζονται ΚΝΟ3. Οι υπόλοιποι μάλλον εκ του περισσού τα βάζουνε και ίσως δημιουργούν περισσότερο πρόβλημα από ότι καλό.

Οσον αφορά την σκληρότητα (μαγνήσιο ή ασβέστιο) εξαρτάται από το ποιά είναι τα πετρώματα από τα οποία διέρχεται πριν φτάσει στην βρύση μας. Ακόμη και στην Αθήνα η σύσταση του νερού διαφέρει από μέρος σε μέρος.. Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχουν τεστς για θαλασσινό τα οποία δίνουν επακριβώς το ασβέστιο και το μαγνήσιο - αν έχει κάποια σημασία. Βέβαια, το μαγνήσιο είναι για την χλωροφύλλη ότι ο σίδηρος για την αιμοσφαιρίνη αλλά πάλι.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: ASCCO1 on 10/13/02 at 13:31:59
<hr>
Οσο αφορα το ΚΝΟ3 &amp;nbsp;οταν υπαρχουν &amp;nbsp;νιτρικα στο ενυδρειο ( γυρω 12mg/l) &amp;nbsp; δεν χρειαζεται να μπει &amp;nbsp; &amp;lt;&amp;lt; αυτο οσο αφορα το &amp;nbsp;PMDD) &amp;nbsp; ,αν βεβαια καποιος παρελειψε να διαβασει ολο το αναλογο αρθρο &amp;nbsp;κακο του κεφαλιου του!!!
&amp;nbsp;αλλα και παλι αν χρειαστει να βαλουμε ΚΝΟ3 &amp;nbsp;ειμαστε αναγκασμενοι να καουμε καθημερινα μετρησεις &amp;nbsp;.

&amp;nbsp;Υ.Σ αυτο ηταν &amp;nbsp;μια παρενθεση &amp;nbsp;, παρακαλω &amp;nbsp;συνεχιστε </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 13:41:56
<hr>
References on KCL versus K2SO4:
1)If you check The Optimum Aquarium page 70, you will notice that of the cations present in the water, only potassium and sodium are available in proportionately large amounts. On page 68 mains water is compared to water in the cryptocorne areas. Note the abundance of sodium and potassium in the latter. This tells me that, within reason, one should not be afraid of overdosing with potassium and that one would be better off substituting KCl for K2SO4 in the PMDD.
2)If you're using the KNO3 and need a fair amount of it, K+ will be relatively high in the tank, and small amounts of KCL would be fine for topping off the K+. My concern is more about high levels of CL- ion. SO4 levels are not that bad for plants on the other hand. It's often a component in higher GH waters. If you plan on using a lot of K+ I'd stick to the K2SO4. You have hard water up there and I think the effects of higher Cl- are likely going to less detrimental to your plants.

Regards,
Tom Barr


And some percentage ratios:
For those that feel more comfortable using the relative weight
percentages of N-P-K to caclulate the amount of a macro-nutrient in a given chemical:

Ammonium Nitrate (NH4NO3) 34 - 0 - 0

Mono-potassium Phosphate (KH2PO4) 0 - 51.5 - 34

Calcium Nitrate (CaNO3) 15.5 - 0 - 0

Potassium Nitrate (KNO3) 13.75 - 0 - 46

Potassium Sulfate (K2SO4) 0 - 0 - 50

Potassium Chloride (KCl) 0 - 0 - 62
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 13:44:56
<hr>
Mάνθο εδώ λέμε γιατί καν να υπάρχουν τα 10 ppm νιτρικά?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: ASCCO1 on 10/13/02 at 13:51:08
<hr>
για του λογους που αναφερεις ποιο πανω, μπορει να υπαρχουν ((υπερπληθησμος- βουλωμενα φιλτρα...)) μια παρενθεση &amp;nbsp;εκανα &amp;nbsp;,&amp;lt;&amp;lt; δηλαδη οταν υπαρχουν &amp;nbsp;αρκετα ΝΟ3 &amp;nbsp;σε ενα φυτεμενο δεν βαζουμε και KNO3&amp;gt;&amp;gt;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 14:04:50
<hr>
Ενοείται, το θέμα είναι αν υπάρχουν λίγα 2-3 ppm ας πούμε το φτάνουμε στο 10 προσθέτοντας ΚΝΟ3?</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/13/02 at 14:15:22
<hr>
Γιώργο παρατηρώ συχνα σε φυτά πολύ γρήγορης ανάπτυξης ένα &amp;quot;άσπρισμα στην σάρκα τους ενώ τα νευρα τους παραμένουν πράσινα αυτό θυμίζει magnesium deficiency (δεν νομίζω ότι είναι iron deficiency πλέον).
Reference:
Magnesium Deficiency:
Appears in old leaves. (by the way if a deficiency appears in old or new leaves seems to make a big difference on characterizing it).Yellow spots. Often appears similar to iron deficiency since mg deficiency prevents a plant from properly using iron. Yellowing of old leaves starting from edges while major veins remain green. Βy the way προσθέτω λίγα Epson salts just in case.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Maria on 10/13/02 at 19:05:10
<hr>
Εγώ προσθέτω νιτρικά γιατί απλά τα φυτά μου τα καταβροχθίζουν! Αν δεν προσθέσω νιτρικά κάθε μέρα, η μέτρηση που θα πάρω θα είναι ένα ωραιότατο μηδενικό. Τα διατηρώ στο 3 με 5ppm και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Σε αντίθετη περίπτωση όμως θα είχα. Υπήρξαν φορές που τα πήγα στα 10ppm με αποτέλεσμα να χρειάζεται να προσθέτω μέρα παρά μέρα, απλώς. Μια φορά τα πήγα και στα 20 ppm πάλι χωρίς κανένα πρόβλημα. Τα φυτά τα κατέβασαν στα 3ppm σε 3 ημέρες. Πιστεύω ότι αν τα φυτά αναπτύσσονται τρέχοντας και αν όλοι οι παράμετροι/θρεπτικά, ανεβαίνουν ανάλογα, τότε όλα θα κυλήσουν ρολόι. Όμως έχω καταλήξει ότι είναι πιο ελεγχόμενα τα πράγματα αν τα νιτρικά κρατούνται μέχρι τα 5ppm.
Γιατί επιλέγω να προσθέσω νιτρικά σε μορφή σκόνης/λιπάσματος και δεν τα παίρνω απλά αυξομειώνοντας την τροφή που ρίχνω στα ψάρια μου; (Ξέρω ότι γίνεται και έχω διαβάσει να το κάνουν κιόλας) Θα εξηγήσω τη λογική μου: 1ον, είναι σημαντικά πιο οικονομικό να αγοράζω τις σκόνες παρά τροφές!!! 2ον, ως υποπροϊόντα του κύκλου του αζώτου, αλλά και του μεταβολισμού του ψαριών, παίρνουμε και άλλα &amp;quot;θρεπτικά&amp;quot; τα οποία όμως πιστεύω πως δεν μπορούμε να ελέγξουμε απόλυτα. Αν πρόκειται για διοξείδιο, &amp;nbsp;δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας... Αν όμως πρόκειται για φωσφορικά πχ;;;; (και εδώ ρωτάω, σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό -μιας και μπορεί να κάνω λάθος)
Αν ένα θρεπτικό με αυτή την μέθοδο ξεφύγει προς τα επάνω και τα φυτά aδυνατούν να το χρησιμοποιήσουν - limiting factors...- δεν θα περάσει απαρατήρητο από την άλγη. Και εδώ δεν νομίζω ότι κάνω λάθος.
Από τι ανεβαίνουν τα νιτρικά ή γιατί δεν πέφτουν, θα έλεγα ότι σε αυτό δεν υπάρχει απάντηση παρά ΜΟΝΟ σε ΑΤΟΜΙΚΟ επίπεδο. Εδώ αρχίζουν οι θεμελιώδεις μου διαφωνίες με τον Παύλο. Για παράδειγμα η ύπαρξη μούργας. Στο δικό μου ενυδρείο δεν υπάρχει μούργα. Κάθε 2 εβδομάδες περίπου κάνω σκούπα βυθού και τα κατακάθια που μαζεύω είναι ελάχιστα. Κάποιες φορές έχω μπει στον πειρασμό να τα αφήσω και να τα εκμεταλλευτώ ως λίπασμα... ΑΝ κάποιος ανακατεύει συνέχεια το ενυδρείο του μου φαίνεται πολύ λογικό να έχει και άλγες και κατακάθια και πολύ βρωμιά στο φίλτρο του κλπ κλπ. Γιατί να θεωρήσω λοιπόν ότι η κακή εκδοχή - της πολύ μούργας- είναι και η πιο συνηθισμένη;;;; Ευχαριστώ, αλλά θα κρατήσω τη δική μου πραγματικότητα!!!!
Οι άλγη.. είναι λογικό ότι συνυπάρχει μες το ενυδρείο.. απλά τα φυτά λόγω της ανάπτυξης τους την κρατούν σε &amp;quot;καταστολή&amp;quot; Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρει το πάνω χέρι.. άλλωστε αυτή είναι η δουλειά της!!!!
Η ικανή κυκλοφορία νερού είναι το πρώτο που συνειδητοποιείς ότι είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην διατήρηση καλής ποιότητας νερού ακόμα και αν μιλάμε για ένα ενυδρείο με φυτά. Αυτό δεν χρειάζεται επιχειρήματα νομίζω. Οι συχνές αλλαγές νερού.. &amp;nbsp;Πιστεύω ότι όσα στοιχεία κι αν προσθέσουμε στο νερό μας - με σκοπό να αραιώσουμε τις αλλαγές και να προσφέρουμε θρεπτικά στα φυτά μας- δεν μπορούμε να αντικαταστήσουμε με τίποτα τα στοιχεία που μεταφέρει το φρέσκο νερό μαζί του. Οι ιδιότητες του φρέσκου νερού καθώς και οι ευεργετικές του δράσεις είναι κάτι που φαίνεται ακόμα και με τα μάτια. Δεν χρειάζεται να κάνουμε καμία μέτρηση για να διαπιστώσουμε πως τα φυτά οργιάζουν μετά από κάθε αλλαγή &amp;nbsp;νερού. Έχουν άλλο χρώμα... αναπνέουν...
Διακρίνω πως υπάρχει μία διάθεση να δημιουργηθεί ένας κανόνας - με τάσεις να μετατραπεί σε ευαγγέλιο, τουλάχιστον- που να αποτελέσει τυφλοσούρτη για κάθε ενυδρείο. Αν εξαιρέσει κανείς την ποσότητα- ποιότητα φωτός, την παρεχόμενη ποσότητα διοξειδίου και τα λίτρα του ενυδρείου, κατά τη γνώμη μου όλα τα άλλα είναι ρευστά. Και αυτό γιατί κανείς δεν μπορεί να πει στα φυτά φάε τόσο από αυτό το στοιχείο ή φάε &amp;nbsp;από το άλλο, το οποίο σου παρέχεται από αυτή τη μέθοδο και όχι από την άλλη.
Δεν μπορούν να υπάρξουν στάνταρ δοσολογίες γιατί κάθε ενυδρείο έχει τη δική του κατανάλωση, τα φυτά έχουν τη δική τους ανάπτυξη και πάει λέγοντας. Πως θα μπορούσε άλλωστε να γίνει αυτό;;; Αν σκεφτεί κανείς ότι το νερό που βάζω εγώ στο ενυδρείο μου μπορεί να έχει μία καθ΄όλα διαφορετική σύσταση από το νερό που χρησιμοποιεί ο γείτονας μου!!! Αν θέλουμε να συντάξουμε ένα &amp;quot;κανόνα&amp;quot; που να είναι εφαρμόσιμος σε όλα τα ενυδρεία- αλλά και πάλι σε ατομικό επίπεδο, όσο κι άν είναι αντιφατικό αυτο που λέω- αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει παρά μόνο αν παίρναμε μία ανάλυση του νερού που έρχεται στη βρύση μας -τουλάχιστον 4 φορές το χρόνο- και βάζαμε κάτω και λέγαμε: πόσο κάλιο φέρνει μαζί του Χ%, άρα εφόσον εγώ διαπίστωσα ότι χρειάζομαι Ψ% προσθέτω Ω% στο νερό μου και ξέρω επιτέλους και τι κάνω εκεί μέσα. Το ίδιο ισχύει με όλα τα στοιχεία. Αυτομάτως η ερώτηση γιατί να βάλω 10 ppm νιτρικά;... δεν μπορεί να απαντηθεί, απλώς...
Είναι αποδεδειγμένο ότι πράγματα που συμβαίνουν σε ένα ενυδρείο δεν είναι απαραίτητο να συμβούν και στο άλλο.Όποτε η θεωρία αυτομάτως γίνεται σχετική. Και ακόμα σχετικότερη... αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί. Εμένα τα φυτά μου πάντως δεν μεγαλώνουν με λόγια.. Θέλουν φαΐ!!!!!! Και το πόσο θα φάνε τα δικάμου φυτά δεν μπορεί να ενδεικτικό για τα φυτα του Μανθου ή του Νικου ή του Τολη..κλπ Γιατί θα καταλήξουμε να λέμε ότι η εγχείρηση πέτυχε... αλλά ο ασθενής μόλις έγινε δωρητής οργάνων!!!!!!!! ;D

</font>

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-02, 19:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/14/02 at 07:54:14
<hr>
Μαρια επειδή διάφοροι στο board και αλλού είχαν πρόβλημα με το &amp;nbsp;ότι τα νιτρικά τους δεν κατεβαίνουν θεωρώ ότι &amp;nbsp;αυτό το θέμα έπρέπε να θιγεί αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με εσένα. Επίσης το θέμα του να διατηρείς 10 ppm NO3 ειναι κάτι πού πολλοί το λένε και εγώ δεν βλέπω κάποιο απαραίτητο λόγο γιαυτό παρόλο που διατηρώ πρός το παρόν αυτήν την τιμή προσθέτοντας ΚΝΟ3. Όσο για το ανακάτεμα του ενυδρείου, ενυδρεία ταχείας ανάπτυξης ανακατεύονται συχνά με κλαδέματα κλπ αλλά οι μούργα δεν παράγεται βασικά από αυτό. Ειναι προιον σύψης κομματιών φυτών τροφών πληθυσμού, ταχείας ανάπτυξης κ.λ.π και σίγουρα είναι αιτία δημιουργίας περιοχών με περίσια λιπασμάτων ιδιαίτερα ανάμεσα στα grasses, καλός λοιπόν θα ήταν ένας καλός σχεδιασμός της κυκλοφορίας του νερού. Όσο για το φρέσκο νερό καλό είναι δεν λέω αλλά θα μπορούσαμε να κάνουμε και πολύ λιγότερες αλλαγές με μεγάλη επιτυχία (πολλοί ακολουθούν αυτήν την οδό).
Λες: &amp;quot;Διακρίνω πως υπάρχει μία διάθεση να δημιουργηθεί ένας κανόνας - με τάσεις να μετατραπεί σε ευαγγέλιο, τουλάχιστον-που να αποτελέσει τυφλοσούρτη για κάθε ενυδρείο. Αν εξαιρέσει κανείς την ποσότητα- ποιότητα φωτός, την παρεχόμενη ποσότητα διοξειδίου και τα λίτρα του ενυδρείου, κατά τη γνώμη μου όλα τα άλλα είναι ρευστά&amp;quot;. Άρα το μόνο που μένει ρευστό είναι τα λιπάσματα και ο φυτικος όγκος, είδη, καιρός είναι λοιπόν να τα ορίσουμε και αυτά (πράγμα που γίνεται χρόνια τώρα στις υδροπονικές καλλιέργειες). Το πρόβλημα δεν είναι οι ιδιαιτερότητες του κάθε ενυδρείου αλλά πως θα προσαρμόσουμε ένα γενικό κανόνα σε &amp;quot;περιγράψιμες&amp;quot; ιδιαιτερότητες. Όσο για στάνταρ δοσολογίες μπορούν ορισθούν με reverse enginering δηλαδή απο τις τελικές τιμές με ελεγχόμενη λίπανση μπορούμε να κανονίσουμε την δοσολογία. Οι άγνοια και οι δεκάδες αντικρούμενες γνώμες αυτή την στιγμή στο θέμα των planted tanks προέρχονται από την έλειψη ελεγχόμενων πειραμάτων στο χώρο αυτό (γιαυτό και γούσταραν τόσο το βιβλίο της Walstaad &amp;quot;The Ecology of the planted aquaria&amp;quot; γιατί έκανε κάποια πειράματα και έβγαλε κάποια θετικά συμπεράσματα).
Και ας μην ξεχνάμε ότι η θρησκεία γεννιέται απο τον φόβο την άγνοια και την αδελφή της την πίστη και όχι απο την γνώση.
BY the way: Συνχαρητήρια για το spotless ενυδρείο σου. &amp;nbsp;</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: kroud on 10/14/02 at 08:20:22
<hr>
Παρεπιπτοντος το βιβλιο που αναφερες παυλο ειναι οτι καλυτερο εχει πεσει στα χερια μου πανω στο θεμα των φυτων.
Τωρα τιθεται ενα αλλο θεμα.Η σωστη κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο.Αυτο που αναφερεις παυλο εχει να κανει με την δυναμη του φιλτρου σε αναλογια με τα λιτρα,τον τυπο του φιλτρου(εσωτερικο,εξωτερικο)η καποια πατεντα δικη σου(σωληνες στο βυθο κτλ...by paulos)? ;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: annivas2000 on 10/14/02 at 08:25:15
<hr>
Νικο οσο και να παλευεις τον Αμαζονιο ή τον Rio Negro δεν θα μπορεσεις να τους εξομειωσεις στο ενυδρειο σου... ;D ;D ;D ;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: kroud on 10/14/02 at 08:59:48
<hr>
ΝΟ COMMENT(by μανθος)!!!!! ;D ;D ;D
Εχει τα πνευματικα δικαιωματα!!!!Για το ενδεχομενο που μας στειλει καμια μηνυση!!!;D :-*</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Maria on 10/14/02 at 09:32:57
<hr>
Παύλο είσαι unplayable!!! χε χε! Εγω σου μιλάω για εξατομίκευσης της πληροφορίας και συ μου μιλάς για θρησκεία!!!!
By the way, μην το παίρνεις προσωπικά! Ετσι κι άλλιώς ο καθένας πορεύεται το δικό του δρόμο!
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό!!!!! χαχα!!!! :-*
</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: ASCCO1 on 10/14/02 at 09:52:29
<hr>
Ειμαι τις γνωμης οτι ειναι καπως δυσκολο να βρεθει ενας κανονας &amp;nbsp;που θα μπορει να δουλευει &amp;nbsp;το ιδιο για ολους???
&amp;nbsp;και αν υποθεσουμε οτι κατι &amp;nbsp;τετοιο μπορει να ισχυει , ενα ερωτηματικο ειναι &amp;nbsp;&amp;lt;&amp;lt; το τι ψαρια υπαρχουν , και ποσα??&amp;gt;&amp;gt; και βεβαια παιζουν και αυτα καποιο ρολο &amp;nbsp;??? &amp;nbsp;εξαλου δεν εχουμε ολοι τα ιδια φυτα !! &amp;nbsp;και αυτο ισως παιξει καποιο ρολο??
ισως για το ξεκινημα &amp;nbsp;ενος φυτεμενου να υπαρξει καποιος γενικος κανονας???


&amp;nbsp;ΠΡΟΣ kROUD
εσυ δηλαδη προσπαθεις να φτιαξεις ενυδρειο βιοτοπο?? ;D ;D ;D</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/14/02 at 09:55:56
<hr>
Χωρίς να απευθύνεται σε ΚΑΝΕΝΑΝ ιδιαίτερα (μην έχουμε και παρεξηγήσεις, καλά τα πήγαμε ως τώρα) :

Οι γνώσεις χημείας για να κατανοήσει κανείς το τι γίνεται στο ενυδρείο του είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι χημικός (σας διαβεβαιώ ότι οι γνώσεις του Λυκείου περισσεύουνε).

Γιατί το λέω αυτό; Παρακολουθώ την συζήτηση αυτή με προσοχή όχι τόσο γιατί πρόκειται να εφαρμόσω κάτι (εκτός αν δω κάτι πράγματι καινούργιο και ενδιαφέρον) αλλά διότι η πολυπλοκότητα του θέματος είναι στην πραγματικότητα τόση ώστε με ενδιαφέρει να δω πως την αντιμετωπίζει ο χομπίστας ο οποίος δεν είναι εξοικειωμένος με την χημεία. Προσπάθησα να πω μερικά πράγματα αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι κατάφερα να γίνω κατανοητός.. τουλάχιστον στον βαθμό που θα ήθελα..

Για παράδειγμα, είχαμε καθίσει κάποτε με έναν από τους πιό σημαντικούς ανθρώπους στο χώρο του θαλασσινού ενυδρείου (ιχθυολόγος) και προσπαθήσαμε να δούμε τι γίνεται αν δύο κόκκοι τροφής (αποξηραμένο brine shrimp) πέσουν στο νερό σε ένα ενυδρείο με μία μακροάλγη (Caulerpa) και ένα μικρό ψαράκι. Υποθέσαμε ότι ο ένας κόκκος θα φαγωθεί και ο άλλος όχι.. Μετά από ένα δίμηνο και πάνω από 30 μηνύματα εκατέρωθεν τα παρατήσαμε. Να σας πω μόνον ότι καταλήξαμε σε περίπου 25 διαφορετικά στοιχεία και πάνω από 3000 ενώσεις. Σε κάποιο σημείο καταλάβαμε ότι το αν θα πάρει κάποια ένωση η μακροάλγη απευθείας ή θα την πάρει μετά τον μεταβολισμο της από το ψάρι έκανε τόση διαφορά που απλά ξεπερνούσε και τις γνώσεις μας (ήθελε χρήση μοντέλλων πιθανότητας) και τον χρόνο μας. Υπολογίστε τώρα το ίδιο με 5 διαφορετικές τροφές, 2 είδη ψαριών και 10 είδη φυτών από διαφορετικούς βιότοπους. Αφού παραληρήσετε προσθέστε και το δεδομένο ότι προστίθενται ΚΑΙ εξωγενώς διάφορες ουσίες.. κ.λ.π.

Σχετικά με την μούργα..

Η αποσύνθεση των φύλλων ή των ριζών σέ έναν υδροβιότοπο είναι η κύρια πηγή τροφής για τα φυτά (υδρόβια και μη) που ζουν σε αυτόν. Το ίδιο ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό και στην ξηρά. Υπάρχει ολόκληρη κατηγορία οργανισμών (αποκοδομητές) οι οποίοι το μονο που κάνουνε είναι να ξαναδίνουν στα φυτά τα συστατικά των νεκρών φυτών. Η &amp;quot;μούργα&amp;quot; λοιπόν ίσως είναι κάτι το απόλυτα επιθυμητό. Ξέρω ότι η άποψη των περισσότερων είναι ένα απόλυτα τακτοποιημένο, spot free, και μούργα free ενυδρείο αλλά διερωτώμαι πόσο φυσικό είναι αυτό. Μάλλον καθόλου. Σε οποιοδήποτε βράχο και αν κυττάξεις, σε λίμνη ,ποτάμι ή θάλασσα θα δεις άλγη. Δίπλα στα υδρόβια φυτά, πάνω τους ή κάτω τους. Δεν μπορούμε βέβαια να φτιάξουμε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον υδροβιότοπο σπίτι μας και επειδή κάτι από την αλυσίδα ισορροπίας θα λείπει είναι φυσικό να βάλουμε το χέρι μας για να μην ανατραπεί η ισορροπία. Από την άλλη πλευρά η απομάκρυση αυτού που συμβαίνειμε φυσικό τρόπο δεν είναι ίσως και η πλέον ενδεδειγμένη λύση..

Προσθέτω ότι ουδέποτε έχω καθαρίσει πυθμένα σε ενυδρείο μου εκτός από μία και μοναδική φορά πριν 4 χρόνια περίπου. Είτε έχει μούργα (planted) είτε κομμάτια τροφής, είτε περιττώματα ψαριών. Δεν μπορώ να πω τί γίνονται ολα αυτά που μένουνε με βεβαιότητα. Ξέρω όμως ότι αν έμεναν εκεί μετά από τόσο καιρό τα ενυδρεία μου δεν θα είχαν χώρο για νερό. Να σας πω ακόμη ότι αν πεθάνει ένα ψάρι μικρού μεγέθους (2 εκατοστά ας πούμε) από &amp;quot;μάχη&amp;quot; με άλλο, σε ένα από τα μεγάλα μου ενυδρεία, ούτε καν το βγάζω. Μετά από 4-5 μέρες έχουνε μείνει μόνον τα κοκκαλα και έχουν φάει τα ψάρια μου, τα σαλιγκάρια μου, τα όποια φυτά μου ακόμη και η άλγη μου και τα βακτηρίδια του φίλτρου μου.

Αντίθετα αν το ψάρι πεθάνει από αρρώστια τότε βγαίνει εντός δευτερολέπτων.. Και πιστέψτε με, όταν χάνω ψάρι μπορώ να ξεχωρίσω από τι το έχασα.

Συνιστώ βεβαια πάντα σε όλους να κάνουν καθάρισμα του βυθού και να απομακρύνουν ο,τιδήποτε πεθαίνει στο ενυδρείο τους. Γιατί; Διότι έτσι λέει ο κανονισμός. Διότι είναι ασφαλέστερο για μένα. Δεν μπορώ να ξέρω τι φιλτράρισμα και τι βιολογικό φίλτρο έχει ο άλλος. Δεν ξέρω αν μπορεί να ξεχωρίσει την ασθένεια από το χτύπημα. Δεν ξέρω αν μπορεί να υπολογίζει τι μεγέθους νεκρό ψάρι αντέχει το ενυδρείο του. Απλά εγώ δεν το κάνω (όπως άλλωστε ευθαρσώς αναφέρω και στο MCH στο κεφάλαιο &amp;quot;Αλλαγές Νερού&amp;quot.

Να σας το πάω και λίγο πιό μακριά ; Εχασα μία χειλού 10 εκατοστών σε ένα από τα θαλασσινά μου ενυδρεία και ένα γύλλο 7 εκατοστών στο άλλο. Πάλι δεν ασχολήθηκα με το να βρώ τα πτώματα. Θεωρώ ότι το σωστά στημένο και υποστηριζόμενο ενυδρείο με τους σωστούς αποικοδομητές μπορεί άριστα να ανταπεξέλθει. Ενημερωτικά να αναφέρω ότι 4 μήνες μετά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ούτε καν κάποια μικρή έστω άνοδος της αμμωνίας ή των νιτρικών.

Εννοείται ότι αυτό δεν θα το έδινα σαν συμβουλή σε κάνεναν χομπίστα. Το λέω απλά για να γίνει κατανοητό ότι άλλο πράγμα το &amp;quot;by the book&amp;quot; και άλλο το τι πραγματικά μπορεί κάποιος να κάνει. Το δεύτερο, σε πολλές περιπτώσεις είναι και σωστότερο από το πρώτο. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Maria on 10/14/02 at 11:36:49
<hr>
Τελικά αυτή η συζήτηση εχει πολύ ενδιαφέρον!!!! ;D
Επειδή προσπαθώ μονίμως να καταλαβω διάφορα πράγματα που δεν γνωρίζω - ασχετα αν θα τα εφαρμόσω ή όχι- πείτε μου που κάνω λάθος σε αυτά που λέω???

Ο Παύλος έγραψε:
&amp;quot;Άρα το μόνο που μένει ρευστό είναι τα λιπάσματα και ο φυτικός όγκος, είδη, &amp;quot;
Και η μαρία ρωτάει όποιον μπορεί/θέλει να το συζητήσει:
Δηλαδή το νούμερο 1 άγνωστος είναι ή ΔΕΝ ειναι το νερό;;; Όσο για τα λιπάσματα μπορούμε να τα συγκεκριμενοποιήσουμε, μπορούμε όμως να είμαστε αλάνθαστοι και κάθετοι σε ότι αφορά στην ποσότητα που θα καταναλώνουν τα ίδια φυτά σε ένα άλλο ενυδρείο προκειμένου να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες τους?;;; Μιλάμε άραγε για ένα ενυδρείο αμιγώς planted? Αν ναι κάτι γίνεται,., αν όχι η ιχθυοφόρτηση, η ποσότητα τροφής, η ποιότητα τροφής ή μάρκα της τροφής;;;; Μήπως ξεχνάμε τον παράγοντα υπόστρωμα; Πόσες αναφορές υπάρχουν ότι κάποια υποστρώματα βοηθούν στην ανάπτυξη των φυτών περισσότερο από κάποια άλλα; Το θερμαντικό σώμα;;; Πόσες αναφορές υπάρχουν ότι η θέρμανση βυθού ευνοεί την ανάπτυξη των φυτών γιατί ζεσταίνει τις ρίζες αλλά βοηθά και στην οξυγόνωση του υποστρώματος; Το μέγεθος του χαλικιού;;; Πόσες αναφορές υπάρχουν που αναφέρουν ότι οι κρυπτοκορίνες θέλουν χαλίκι μεγαλύτερης διαμέτρου προς τις ρίζες τους, μιας και αυτές έχουν μεγαλύτερο πάχος από τις ρίζες άλλων φυτών... Τα είδη των φυτών;;;; Αν υποθέσουμε ότι μπορούμε να ορίσουμε τη μάζα πως μπορούμε να συγκρίνουμε ένα ενυδρείο με φυτά ταχείας ανάπτυξης και ένα άλλο που έχει μόνο Lilaleopsis ή γλωσσοστίγματα;;;;

Ο Παύλος έγραψε:
&amp;quot;καιρός είναι λοιπόν να τα ορίσουμε και αυτά (πράγμα που γίνεται χρόνια τώρα στις υδροπονικές καλλιέργειες).&amp;quot;

και απαντώ: Οι υδροπονικές καλλιέργειες εξυπηρετούν άλλους σκοπούς και είναι λογικό να έχουν άλλες δυνατότητες ελέγχου. Ασχολούνται με ένα πράγμα τη φορα και κατηγοριοποιούν τα &amp;quot;θέματά&amp;quot; τους, εκμηδενίζοντας παράλληλα την παραμετρο &amp;quot;ασταθμητος παράγοντας&amp;quot;. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα εφαρμόσω τις μεθόδους που χρησιμοποιούν στα ιχθυοτροφεία, μέσα στο ενυδρείο μου, έστω κι αν αυτό φιλοξενεί τσιπούρες. ΑΝ είναι έτσι να φτιάξω και γω ένα μεσογειακό ενυδρείο αύριο...

Συμφωνώ στο να πειραματίζεται κανείς προκειμένου να βρει βέλτιστους τρόπους λειτουργίας για το ενυδρείο του. Απλά διαφοροποιούμαι από το σημείο εκείνο που λέει ότι τα συμπεράσματα που θα διεξαχθούν από τα πειράματα σε ένα planted ενυδρείο μπορούν να αποτελέσουν κανόνα για κάθε επόμενο planted ενυδρείο που θα στηθεί σε αυτό τον πλανήτη!
Νομίζω πως δεν είναι το ίδιο να φτιάχνουμε νερό για ένα ενυδρείο με κιχλίδες από Malawi προσπαθώντας να εξομοιώσουμε τη χημεία του νερού της λίμνης... εκεί ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε... Ξεκινάμε με το ίδιο νερό.... και συνεχίζουμε
Στα φυτά ξέρουμε;;;; Ποιος είναι ο κοινός παρανομαστής, η κοινή αφετηρία, &amp;nbsp;εκτός του όρου &amp;quot;planted&amp;quot;?

Που είναι το λάθος μου δεν καταλαβαίνω;;;;

και εγώ στο φυτεμένο ενυδρειο μου εχω χάσει αρκετά νέον επειδή κάνω μεγάλες αλλαγές νερού.. Ουδέποτε ασχολήθηκα να τα βγάλω... γνωρίζω ότι η αλυσίδα που έχει δημιουργηθεί είναι φυσικό να τα ανακυκλώσει. και τις ελάχιστες μούργες επίσης... και τα σαπισμένα φυλλα και όλα τα περισσευματα. Όμως δεν μπορω να το προτείνω σε άλλον αυτό το πράγμα.. Δεν μπορω να αναλάβω το ρίσκο... Είναι κακό να δίνουμε στον άλλο ασφαλείς οδηγίες;;;
Αν κρίνω απο τα παραπάνω έιναι μάλλον σωστό...

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δημιουργούνται παρεξηγήσεις και απορώ που ο Πάυλος εξέλαβε τα σχόλια μου ως προσωπικές αιχμές...
Αν είναι να τσακωνόμαστε κάθε φορά που έχουμε ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης στο χόμπι και να οδηγούμαστε σε αγονες αντιπαραθέσεις καλύτερα να μην λέει ο ένας στον άλλο τι κάνει και να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας.
Δεν είναι κακό να διαφωνήσω με κάτι βρε παιδιά... </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/14/02 at 14:27:03
<hr>
Αυτή είναι και η τελευταία φορά που απαντάω
&amp;quot;Δηλαδή το νούμερο 1 άγνωστος είναι ή ΔΕΝ ειναι το νερό;;;&amp;quot;
Ο νούμερο 1 γνωστός είναι το νερο μετράμε τις παραμέτρους του και το νερο ουσιαστικα μεταφέρει λιπάσματα, οπότε ειναι μέσα στην εξίσωση λιπάσματα.(Μην ξεχνάμε ότι μετρώντας τις τελικές τιμές για τα δίαφορα χημικά στο νερό βλέπουμε τι έχουμε και τι πρεπει να προσθέσουμε για να φτάσουμε στις τιμές αναφοράς). Για όλα τα άλλα χαλίκια τροφές κλπ. μπορούν να οριστούν οι ποσοτητές τους , είδος τους και να συμπεριλιφθούν οι επιπτώσεις τους λίγο πολύ στην εξίσωση απο την αρχή η λίγο αργότερα. Εξάλου αν θα υπάρξουν μικρές παρεκλήσεις σε κάποια πράγματα πχ. ΚΗ ανετα ένα πεχάμετρο θα μπορούσε να ρυθμίζει το Ph (μιλώντας για flactuations στο δίκτυο) η ασβέστιο να ανεβάσει την σκληρότητα (μιλώντας για πολύ μαλακά νερά).
&amp;quot;Αν υποθέσουμε ότι μπορούμε να ορίσουμε τη μάζα πως μπορούμε να συγκρίνουμε ένα ενυδρείο με φυτά ταχείας ανάπτυξης και ένα άλλο που έχει μόνο Lilaleopsis ή γλωσσοστίγματα;;;;&amp;quot;
Μα στον ορισμό της μάζας θα πάρουμε υπόψην και το είδος των φυτών (χοντρικά).
&amp;quot;Οι υδροπονικές καλλιέργειες εξυπηρετούν άλλους σκοπούς και είναι λογικό να έχουν άλλες δυνατότητες ελέγχου.&amp;quot;
Μα και ένα ενυδρείο fully planted ειναι μιά μικρή υδροπονική καλλιεργεια με μερικές επιπρόσθετες περιγράψημες παραμέτρους.Τα ιχθυοτροφεία δεν έχουν σχέση εδώ μιλάμε για υδροπονική καλλιέργεια.
&amp;quot;Συμφωνώ στο να πειραματίζεται κανείς προκειμένου να βρει βέλτιστους τρόπους λειτουργίας για το ενυδρείο του. Απλά διαφοροποιούμαι από το σημείο εκείνο που λέει ότι τα συμπεράσματα που θα διεξαχθούν από τα πειράματα σε ένα planted ενυδρείο μπορούν να αποτελέσουν κανόνα για κάθε επόμενο planted ενυδρείο που θα στηθεί σε αυτό τον πλανήτη!&amp;quot;
Είναι γεγονός ότι είναι δύσκολο να βγάλεις συμπεράσματα που να εφαρμοστούν και σε άλλα ενυδρεία αλλά το να μην έχεις αυτήν την ικανότητα εσύ δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην την έχουν και άλλοι.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να δημιουργούνται παρεξηγήσεις και απορώ που ο Πάυλος εξέλαβε τα σχόλια μου ως προσωπικές αιχμές...
Μα κάτι απορίες που έχεις ρε Μαρία.
Anyway ώς εδώ. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Takis on 10/14/02 at 17:56:46
<hr>
Αν είναι σε κάθε διαφωνία να βγάζετε τα μάτια σας, αφήστε το !!!
;D ;D :P</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Tolis on 10/15/02 at 21:48:54
<hr>
Εγω ως διοπτροφορος ειμαι προστατευμενος.

Για να &amp;quot;κατεβασω&amp;quot; λιγο το επιπεδο κατω και απο την χημεια της 1ης λυκειου - γιατι δεν θυμαμαι χριστό, μερικα resumes και ερωτησεις απο τα παραπανω - ολα πολυ σκορπια γιατι νυσταζω.

Προτεινεται ΚCl ως πηγή καλίου. Σε διάφορα postings απο ότι φαίνεται προτιμούν το Κ2SO4 από το KCL λόγω του CL. Τι ειναι το CL και γιατι δεν το θελουνε οι γραψαντες τα postings? Σε επεκταση, ποιος ειναι ο &amp;quot;αγνοτερος&amp;quot; τροπος να δινουμε καλιο στα φυτα χωρις μαζι του να πεφτουν κι αλλα μαγικα? Πχ &amp;nbsp;στην περιπτωση του θειϊκου καλιου τα θειϊκά που πανε, ποιον (αν) βλαπτουν και ποιος (αν) τα παιρνει?
Και ισως αυτο, (ριχνουμε μια ενωση 2-3 στοιχειων απο τα οποια το ενα μονο ειναι χρησιμο-που πανε τα υπολοιπα?) να εχει να κανει και με την &amp;quot;μουργα&amp;quot;. Να διευκρινισω οτι μιλαω για ενα συγκεκριμενο ειδος μουργας, για το οποιο παραπονιεται ο Παυλος, και το οποιο ειδα στο ενυδρειο του. Κατι μεταξυ αλγης και λασπης χωμενο αναμεσα στα μικρα μπροστινα φυτα. Ειδα την ιδια μουργα και στο δικο μου εδω και λιγο καιρο, απο τοτε που αρχισα να χρησιμοποιω pmdd πιο τακτικα - ισως ειναι συμπτωση - ισως ομως κατι απο ολα τα μαγικα που δεν παιρνουν τα φυτα να το προξενει?

Θα συμφωνησω οτι ο &amp;quot;κανονας&amp;quot; νιτρικα 10 πιπιέμ (αφιερωμενο στον polleni) , ανα πασα στιγμη μετρησιμα στο νερο, ειναι πολυ λογικο να σκονταφτει καπου. Τα φυτα τρωνε συνεχως - αν μετραμε 10ppm σημαινει οτι εχουν φαει το φαϊ τους και εχουν αφησει κι ενα δεκαρικακι στην αλγη ως pourboire.... Θαπρεπε τα νιτρικα ανα πασα στιγμη να ειναι στο οριο του μετρησιμου.

Δεν ειμαι σιγουρος για τον &amp;quot;τυφλοσουρτη&amp;quot; (αν υπηρξε τετοια διαθεση κατ'αρχας). Οι &amp;nbsp;διαφορές απο ενυδρειο σε ενυδρειο ειναι τεραστιες. Αν παιρναμε ενα ενυδρειο και αποφασιζαμε οτι θα το γεμισουμε μονο με cryptocoryne balansae, τοτε ενταξει (κατα το παραδειγμα του malawi tank). Μια ματια στο βιβλιο της κυριας Kasselman , ολες οι παραμετροι του βιοτοπου του ειδους ειναι εκει, τις εφαρμοζουμε και παει. Οταν εχουμε ομως τοσα πολλα διαφορετικα ειδη, απο νερα με διαφορετικες παραμετρους και με τεραστιες διαφορές στις αναγκες τους?

Θερμοκρασια κατ' αρχας (δεν επαιξε αυτο καθολου παραπάνω). Οι &amp;quot;παλιοι&amp;quot; λεγανε, φυτεμενο = 25c και κατω. Εχω μια ludwigia repens εδω και χρονια, που παντα ηταν πρασινη, και κοκκινιζε στην κορφη πλησιαζοντας το φως. Φετος το καλοκαιρι που για πρωτη φορα δουλεψε γερα AC στον χωρο, και το ενυδρειο για πρωτη φορα στην φυτεμενη του ζωη, ξυπναγε με 24c και κοιμοταν με 25,5c , η ludwigia κοκκινησε ολοκληρη μεχρι την ριζα, και με ενα κοκκινο κρασιου που πρωτη φορά εβλεπα. Καποια αλλα ειδη πηραν πιο πολυ επανω τους επισης, αντιθετα μια houtonia με αποχαιρετησε..
(Παρενθεση για τους &amp;quot;παλιους&amp;quot;, και για καποιους κανονες η καποιες ευκολιες που εμφανιστηκαν πιο προσφατα. Το προαναφερθεν 10ρικο νιτρικων, καθως και η αποψη οτι δεν παιζει ρολο η θερμοκρασια αν πλακωσεις το ενυδρειο στα διοξειδιοφωτολιπασματα, ερχεται απο τους Αμερικανους με την γνωστη ευκολια που απλοποιουν τα πραγματα για να μην κουραζονται.. - προς συζητηση?).

Αναγκες σε αναλογιες θρεπτικων και ταχυτητα. Ενα ενυδρειο γεματο κοκκινα φυτα εχει πολυ πιο μεγαλη αναγκη σε σιδηρο απο οτι το ιδιο ακριβως αλλα με απλως ενα ματσακι κοκκινα αναμεσα στα πρασινα. Καποια ειδη ειναι γνωστοι nitrate-suckers - σε συνδυασμο με καποια πιο αργά, τους αφηνουν φαγητο?

Ειναι κι αλλα, αλλά νυσταξα...καληνυχτα!!</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/16/02 at 02:54:23
<hr>
Επειδή τελικά πιστεύω ότι αρχίζω και ταιριάζω στην εξαιρετική ρήση του αμίμητου Woody Allen που είπε &amp;quot; Εχω μία απάντηση. Εχει κανείς μία ερώτηση ;&amp;quot; ας γίνω πιό απλός μήπως και γίνω και πιό κατανοητός.

Το φυτό αυτά που παίρνει τα κάνει τρία πράγματα α) χρησιμοποιεί ως έχουνε, β) αλλάζει και χρησιμοποιεί τμήματά τους και γ) αποθηκεύει για περιόδους ισχνών αγελάδων. Εννοείται ότι ό,τι δεν χρησιμοποιεί με κανέναν από τους παραπάνω τρόπους το αφήνει στο νερό. Με το δεδομένο ότι διάφορα φυτά έχουν διαφορετικές ανάγκες, αυτό που αφήνει το ένα το χρειάζεται το άλλο. Με αυτή τη λογική είναι πολύ καλύτερο να χρησιμοποιούνται είδη τα οποία και στην φύση μοιράζονται τον ίδιο βιότοπο και συνθήκες - και ει δυνατόν - να βρίσκονται και πολύ κοντά. Σε αντίθετη περίπτωση έχουμε φυτά τα οποία πιθανότατα έχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες.

Σε αντίθεση με τα ψάρια δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ ιδιαίτερα για τα φυτά οπότε οι γνώσεις μου υστερούν αλλά τα φυτά = οργανισμοί = συστήματα = όργανα = ιστοί = κύτταρα. Συνεπώς, το πράγμα στην βάση του είναι τελικά ίσως και μετρήσιμο. Με την λογική ότι κύτταρα = πρωτεϊνες, σάκχαρα, λιπίδια και ανόργανα συστατικά. Οπότε (για παράδειγμα) πρωτεϊνες = CvHxOzNn όπου v, x, z, n = δείκτες. δηλαδή για κάθε v άτομα άνθρακα χρειάζεται κατά μέσον όρο x άτομα υδρογόνου z άτομα οξυγόνου και n άτομα αζώτου. Στο DNA και το RNA (γενετικό υλικό) χρειάζεται και μία αναλογία φωσφορικών (μετρήσιμη πάντως). Για τις χρωστικές χρειάζεται και μία σταθερή αναλογία σιδήρου (ας πούμε). Οπότε ποιό είναι το ποσοστό των χρωστικών στις ολικές πρωτεϊνες; Ποιό των DNA &amp;amp; RNA; κ.λ.π.

Ισως δηλαδή ανάλογα με το φυτό να μπορεί να υπάρξει μία φόρμουλα .. και κατ' επέκταση στο κάθε ενυδρείο πολλαπλασιάζεις φυτά χ την αντίστοιχη φόρμουλά τους..

Η σήψη των διάφορων τμημάτων φυτών που ήδη υπάρχουνε στο ενυδρείο είναι η ιδανική πηγή τροφής (μούργα γιατί περιέχει τα πάντα στις σωστές αναλογίες.

Το να τρέχει ένα φυτό σε ψηλές ταχύτητες, εκτός από αφύσικο, έχει και το μειονέκτημα ότι κάποτε κάποιο από τα στοιχεία που χρειάζεται θα βρεθεί σε έλλειψη. Μην ξεχνάτε ότι ενώ προσθέτουμε 10-15 στοιχεία το φυτό χρησιμοποιεί πάνω από 30, οπότε που θα βρει τα υπόλοιπα ;; Εδώ ίσως η απάντηση να είναι από το νερό της βρύσης αν και κάπου δεν με πείθει..

Επιπλέον, στην κατάσταση &amp;quot;boosting&amp;quot; που τα πάνε μερικοί, το φυτό δεν έχει καν την περίοδο ανάπαυσης την οποία έχει στην φύση.

Τα θειϊκά το φυτό ΔΕΝ τα χρειάζεται σε μεγάλες ποσότητες οπότε ΣΙΓΟΥΡΑ μία μεγάλη ποσότητα από αυτή που μπαίνει μένει αχρησιμοποίητη !!

Κάποιες σκέψεις απλά... Και κατανοητός να μην έγινα δεν θέλω να το ξέρω.. LOL </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: ASCCO1 on 10/16/02 at 05:02:26
<hr>
Στην περιπτωση του boosting εισαι αναγκασμενος να παρεχεις στα φυτα ποιο πολλα λιπασματα , σε ποιο μεγαλη συχνοτητα και ετσι εκ των πραγματων κανεις πιο πολλες αλλαγες νερου και σε ποιο μεγαλη συχνοτητα, βεβαια οι παραγοντες φως και co2 &amp;nbsp; πρεπει να ειναι συνεχεια να ειναι σταθεροι, αν κατι απο αυτα λειψει &amp;nbsp; &amp;lt;&amp;lt;το εχεις χασει το παιχνιδι&amp;gt;&amp;gt; , και κατα καποιο τροπο ναι δεν ειναι φυσιολογικο, αλλα απο την αλλη δεινει και ενα πλεονεκτημα &amp;nbsp;παραπολυ καλη οξυγωνοση.

τωρα αν χρειαζονται αναπαυση τα φυτα &amp;lt;&amp;lt; ας απαντηση καποιος αλλος&amp;gt;&amp;gt;

τωρα οσο για τον αν μπορουμε να φτιαξουμε ενα κανονα :-
/ :-/ &amp;nbsp;εκτος απο αυτα που ανεφερε ο Τολης , να δωσω και ενα δυο παραδειγματα (( ετσι για ναγινουμε κατανοητοι ποιο πολυ και στους begginers))
Οι παλιοι ελεγαν οτι&amp;lt;&amp;lt; οσο ποιο λιγα ειδη φυτων υπαρχουν &amp;nbsp; λιγοτερες και οι απαιτησεις&amp;gt;&amp;gt; &amp;nbsp;


Αν ειχαμε για παραδειγμα ενα ενυδρειο &amp;nbsp;με 10 steam plant( γρηγορης αναπτυξης, &amp;nbsp;5 &amp;nbsp;αργης αναπτυξης &amp;nbsp;(( &amp;nbsp;10 hygrophilla polyspesma, 5 anubias nana &amp;nbsp) θα μπορουσαμε για τα συγκεκριμενα &amp;nbsp;να δωσουμε ενα κανονα , και να πουμε &amp;nbsp;&amp;lt;&amp;lt; τοσο φως , τοσο &amp;nbsp;υγρο λιπασμα , τοσο &amp;nbsp;CO2&amp;gt;&amp;gt; , αλλα αν στο ενυδρειο αυτο θελαμε να βαλουμε ακομα 3 nyphea lotus (τρεφεται απο τις ριζες) και 2 &amp;nbsp;echinodorus tenellus &amp;nbsp;( περισοτερο φως) οι παραμετροι σε φως και λιπασμα αλλαζουν αυτοματος , &amp;nbsp; &amp;nbsp;και υστερα υπαρχει και ο παραγοντας ψαρια,γιατι δεν μιλαμε για ενυδρεια με φυτα μονο, &amp;nbsp;αν στο ενυδρειο &amp;nbsp; &amp;nbsp;υπηρχαν &amp;nbsp;π.χ &amp;nbsp;15 &amp;nbsp;xiphophorus &amp;nbsp;οι αναγκες σε οξυγονο &amp;nbsp;θα ηταν διαφορετικες &amp;nbsp;και περισοτερες απο &amp;nbsp; 15 colisa lalia,

οποτε θα επρεπε να φτιαξουμε για 15 ενυδρεια , 15 διαφορετικους κανονες οπου και αυτοι &amp;nbsp;θα μπορουσαν να παψουν να ισχυουν αν καποιος &amp;nbsp;αλλος παραγοντας (( π.χ οι γενηση καποιον μωρων)) &amp;nbsp; εμφανιζονταν,
δηλαδη το να πουμε &amp;lt;&amp;lt; ξερεις κατι &amp;nbsp; κανε αυτα .... &amp;nbsp;και ησυχασες &amp;nbsp;&amp;gt;&amp;gt; &amp;nbsp;σε ενα planted ενυδρειο , χωρις συνεχη παρακολουθηση &amp;nbsp;το θεωρω λιγο αδυνατο. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Maria on 10/16/02 at 06:03:01
<hr>
Θα το ξαναπώ, γιατί το πιστεύω: αυτη η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα!

μία μικρή παρένθεση μόνο :-[
(Τα φυτά όπως γράφτηκε παραπάνω, δεν χρησιμοποιούν παρά μόνο μία μικρή ποσότητα θειικών. Δεν ξέρω τι ποσότητα θειικών ρίχνω στο ενυδρείο μου και δεν γνωρίζω πόση μένει ανεκμετάλλευτη - αν μένει.
Κατά Woody Allen λοιπόν... τα αναξιοποίητα θειικά στο νερό δεν ενοχλούν καθόλου την &amp;quot;βιολογική αλυσίδα&amp;quot; που έχει δημιουργηθεί και την ισορροπία του συστήματος; Η περίσσια θεϊκών πρέπει ή δεν πρέπει να μας απασχολήσει άπαξ και το φυτό έχει καλύψει τις ανάγκες του σε θεϊκά - μέχρι να ξαναλιπάνουμε;;;; Μακροπρόθεσμα ίσως;

Όσο για το φρέσκο νερό... καταλαβαινω ότι δεν μπορεί να αποτελέσει επειχήρημα το ότι απλώς βλέπω τα φυτά μου να είναι διαφορετικά αμέσως μετά την αλλαγή νερού.. αν και γι αυτο επιμένω να αλλαζω νερό τόσο συχνά - όχι για άλλο λόγο. Να δώσω ένα παράδειγμα όμως: καθε φορά που βγαζω το παλιο νερό διαπιστώνω ότι έχει μια ελαφριά αποχρωση.. ανεπαίσθητη. Όμως είναι εκει, τη βλέπω..
Τι γίνεται με το φώς;;;; Δεν επηρρεάζεται η εντασή του πχ? Νομιζω πως ναι. ΑΝ επηρρεάζεται, αυτοματως δεν έχουμε αλυσιδωτές αντιδράσεις;;; Λέω...

Οφείλω να πω ότι οι πληροφορίες που δίνονται, είναι σημαντικές. Με τη μορφή που έχουν από το μισό της προηγούμενης σελίδας του τόπικ και μετά, είναι απόλυτα αξιοποιήσιμες και κατανοητές και νομίζω πως αυτό είναι το Νο1 ζητούμενο.) &amp;nbsp;

και τώρα θα κάτσω φρόνιμα &amp;nbsp; :-[

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/16/02 at 08:18:00
<hr>
Το γεγονός ότι αυτό που θεωρείται (σήμερα) σαν σωστό για τα ψάρια (ήτοι από τον ίδιο βιότοπο και εάν είναι δυνατόν και ίδιου μεγέθους, συμπεριφοράς, διατροφικών συνηθειών κ.λ.π.) δεν θεωρείται και για τα φυτά είναι τουλάχιστον περίεργο. Ο παραλληλισμός είναι ορθός και αν το δείτε λίγο παραπέρα θα καταλάβετε ότι θα έπρεπε να ισχύει και στις δύο περιπτώσεις. Οπως βάζουμε ένα κόκκινο φυτό γιατί θέλουμε χρώμα έτσι και ο άλλος βάζει ένα labido σε ενυδρείο με haps (και μένει με το hap βέβαια - προσέξτε, τις περισσότερες φορές όχι πάντα). Το ίδιο ισχύει και στις διατροφικές συνήθειες (στις οποίες περιλαμβάνεται η λίπανση από το έδαφος ή όχι, η ποσότητα φωτισμού, το είδος του λιπάσματος, η ποσότητά του, η παροχή διοξειδίου ή όχι κ.λ.π.).

Με αυτή τη λογική είναι αυτονόητο ότι το φυτεμένο ενυδρείο φαίνεται να είναι μη παραμετροποιήσιμο. Και αυτό γιατί είναι πράγματι δύσκολο να βρεις κοινές παραμέτρους ανάμεσα σε δύο φυτά τα οποία όντως δεν έχουνε τίποτα κοινό εκτός από τα απολύτως βασικά. &amp;nbsp;

Οχι ότι δεν υπάρχουν παρέμετροι ή ότι δεν γίνεται να παραμετροποιηθεί απλά φαίνεται (και είναι) πολύ πιό δύσκολο. Για να πάμε στα πιό βαθιά τώρα.. Οταν έχουμε καταφέρει να κρατάμε ένα ανθρώπινο έμβρυο εκτός μήτρας και να μπορούμε να το φτάνουμε στην ηλικία των 30 ημερών είναι προφανές ότι το να παραμετροποιήσουμε την υπόθεση &amp;quot;φυτεμένο ενυδρείο&amp;quot; είναι σημαντικά απλούστερο - αν και όχι απλό. Οπως και στην περίπτωση του εμβρύου οι παράμετροι είναι εκατοντάδες αν όχι χιλιάδες. Και όμως γίνεται.

Γίνεται γιατί δεν ξεκινάμε από το τέλος (δηλαδή το φυτεμένο ενυδρείο) αλλά από την αρχή (δηλαδή το σκέτο δις απεσταγμένο νερό το οποίο θεωρείται η βάση, η μονάδα αν θέλετε για την εξίσωσή μας). Οποιος έχει άλλο είδος νερό θα βρει από ένα σχετικό πίνακα τι τιμή θα πρέπει να βάλει στην συγκεκριμένη παράμετρο στο σύστημά μας. Μετά πάμε στο ένα φυτό και παίρνουμε τις παραμέτρους του με τον τρόπο (περίπου) που είπε ο Παύλος. Δηλαδή, μόνο του σε νερό μονάδα, του δίνουμε διάφορα θρεπτικά συστατικά, και κυττάμε που αναπτύσσεται ή δεν πεθαίνει με έναν φωτισμό συγκεκριμένο (1 λάμπα συγκεκριμένης εκπομπής και φάσματος σε συγκεκριμένη απόσταση, μετρώντας τον προσπίπτοντα φωτισμό πάνω στο φυτό, με συγκεκριμένη διάρκεια ανά ημέρα). Αφού καταλήξουμε, κρατάμε σταθερό το διατροφικό σχήμα και αρχίζουμε να παίζουμε με τον φωτισμό (φάσμα, ένταση, διάρκεια) για να βρούμε τον ιδανικό. Μετά με το σετ αυτό πάμε σε διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας και κυττάμε που πάει καλύτερα. Μετά προχωράμε κ.λ.π. Αφού τελειώσουμε, γυρνάμε πίσω και παίρνουμε συμμεταβολές. Δηλαδή αν αλλάξουνε δύο από τους παράγοντες έχουμε συνέργεια, αντίθετη δράση ή τίποτα. Μετά παίρνουμε τις παραμέτρους ανά τρεις κ.λ.π. Μετά πάμε σε δεύτερο φυτό κ.λ.π. Αυτό είναι ένα ιδιαίτερα απλό σχήμα με την λογική ότι αλλιώς συμπεριφέρεται ένα νεαρό και αλλιώς ένα ανεπτυγμένο ή και ένα γέρικο φυτό οπότε στην πραγματικότητα οι συνδυασμοί είναι χιλιάδες - αν και τους περισσότερους θα τους κάνει υπολογιστής από ένα σημείο και μετά.

Η ουσία ποιά είναι; Οτι βγαίνει μία εξίσωση στο τέλος στην οποία μπορεί να υπάρχουνε δεκάδες παράμετροι τις οποίες ο χομπίστας θα πρέπει να προσθέσει (input values)και να του δώσει σαν αποτέλεσμα τις ιδανικές συνθήκες για το συγκεκριμένο ενυδρείο του οι οποίες ΦΥΣΙΚΑ και θα διαφέρουν από το ενυδρείο του διπλανού αφού οι συνθήκες δεν θα είναι οι ίδιες. Σε καθαρά θεωρητική βάση, δύο οργανισμοί με το αυτό γονιδίωμα αντιδρούν στο ίδιο ερέθισμα με τον ίδιο τρόπο. Ιδιαίτερα στα φυτά τα οποία έχουν σε πολύ μικρότερο βαθμό αυτό που λέμε εξατομικευμένη συμπεριφορά (προσωπικότητα αν θέλετε) αυτό είναι ευκολότερο από ό,τι στα ψάρια. Το δυσκολότερο σημείο είναι ότι το φυτό δεν αντιδρά άμεσα σε μία μεταβολή των συνθηκων αλλά και αυτό παραμετροποιείται.

Ενα τέτοιο σύστημα φυσικά προϋποθέτει ότι θα υπάρχει ένα σύστημα το οποίο θα είναι υπό έλεγχο, απόλυτο έλεχο θα έλεγα. Ισως κάτι σαν &amp;quot;κλειστό&amp;quot; σύστημα.

Θα είναι όλα τα ενυδρεία τα ίδια ; Φυσικά όχι, για τον απλούστατο λόγο ότι εμείς (οι χομπίστες) δεν είμαστε ίδιοι. Αλλά και αυτό προβλέπεται από το σύστημα αφού οι παραπάνω αλλαγές νερού σημαίνουν άλλη τιμή στην σχετική παράμετρο, το κούρεμα είναι παραμετροποιημένο κ.λ.π.

Το ανωτέρω σύστημα παραμετροποίησης σε μορφή αριθμητικών πινάκων χρησιμοποιείται εκτεταμένα στην βιολογική / φαρμακευτική / χημική έρευνα εδώ και δύο δεκαετίες, δεν κομίζω δηλαδή γλαύκα ες Αθήνας..

</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/16/02 at 17:53:17
<hr>
Γιώργο λίγο πολύ το θέτεις όπως θα το έθετα και εγώ ειδικά με τους πίνακες ακριβώς έτσι το βλέπω και εγώ, αυτό και εννοούσα όταν έλεγα &amp;quot;περιγράψιμες&amp;quot; ιδιαιτερότητες&amp;quot; και αυτό είναι το πρώτο κομμάτι τις διαδικασίας (σε αυτήν την εξίσωση μπορεί και να συμπεριληφθεί και το στρώσιμο). Αφού λοιπόν ορίστουν οι επιθυμητές τιμές τότε με αυτοματοποίηση μπορούν να παραμείνουν σταθερές. Αν λοιπόν εκ των προτέρων κάποιος ξερει τις τιμές των λιπάσματων στις οποίες θα πρέπει να στοχεύσει και μπορεί να τα παρέχει σταθερά μαζί με όλα τα υπόλοιπα &amp;nbsp;(CO2 light e.t.c) τότε μετρώντας τις τελικές τιμές μπορεί με απαγωγή &amp;nbsp;να αυξήσει η να μειώσει την τελική ποσότητα του μικτού λιπάσματος που ρίχνει (τα εκατοστιαία ποσοστα από το καθένα μένουν σταθερά) και να τα φέρει στα μέτρα των αναγκών του ενυδρείου του και ολα αυτά πατώντας ένα κουμπάκι. Αυτό που θεωρώ σε αυτό το σημείο πολύ καθοριστικό (εκει κολλάει και η αναφορά μου στην Dupla) είναι η σταθερή και συνεχείς παροχή στα λιπάσματα όπως και σε όλα τα αλλα εν ολίγoις δεν πρεπει το ενυδρείο να σταματάει και να ξεκιναει, αυτό πιστεύω ότι είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα με πολλά planted tanks (αυτό το έχουν αναφέρει πάμπολλες φορές για τα DIY CO2 systems) είναι εύκολο όταν μπαίνει ο ανθρώπινος παράγοντας να ξεχάσεις να λιπάνεις η να λιπάνεις λάθος ποσότητα (πχ να μην μειώσεις τα λιπάσματα αν κλαδέψρις πραγμα έυκολο με τον αυτοματισμό). Ενώ με την αυτόματη λίπανση ακόμα και αν οι ποσότητες απο τα Κ Ν κλπ που μπαίνουν είναι κάπως μικρότερες απο τις επιθυμητές και διατηρείται οι ποσοστιαια αναλογία δεν πέφτει ποτέ ολοκληρωτική πείνα από τίποτα και αν δείς κάποια έλείψη απλά ανοίγείς το γκάζι ml υγρού μίγματος λιπάσματος που μπάινει στο νερό. Βέβαια ακόμα ψάχνομαι παρόλα αυτά βλέπω κάτι εκεί γαυτο και επιμένω.
Το καλό με αυτό τον τρόπο είναι ότι όταν ανοίγεις το γκάζι όλα ανεβαίνουν και αφού το ratio μένει σταθερό είσαι σε καλό δρόμο. &amp;nbsp;Και κάτι άλλο υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα στις αντοχές των φυτών απόδειξη όλα αυτα τα επιτυχημένα ενυδρεία εκεί έξω πόσο περισσότερο αν είσαι κοντα στις απόλυτες τιμές (κάνοντας τα παραπάνω και πέσεις λίγο έξω.
Αυτά πρός το παρόν τελικά συμπεράσματα σε κανένα χρόνο να στήσω κανα δύο ακόμα και θα είμαι σίγουρος. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/16/02 at 19:20:44
<hr>
Ξέχασα τα θειϊκά.. ή μάλλον δεν τα ξέχασα απλά δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχουνε στα φυτά - για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι έχουνε.. &amp;nbsp;

Θα δώσω ένα παράδειγμα από τον άνθρωπο και από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να καταλάβει το τι σημαίνει &amp;quot;περίσσεια&amp;quot; από κάποιο στοιχείο ή ρίζα..

Ολοι ξέρουμε το Κάλιο και το Νάτριο. Με απλά λόγια, στον άνθρωπο, το περισσότερο κάλιο βρίσκεται μέσα στο κύτταρο ενώ το περισσότερο νάτριο απέξω (στον ορό). Επειδή το κάλιο και το νάτριο δεν έχουν το ίδιο ηλεκτροδυναμικό φορτίο ο οργανισμός χρησιμοποιεί την διαφορά αυτή για πολλές δουλειές μέσω μία αντλίας που λέγεται &amp;quot;αντλία καλίου - νατρίου&amp;quot;.

Η πιό βασική δουλειά είναι ότι κατά μήκος της επιφανείας ενός μακριού κυττάρου, η αντλία ρουφάει λίγο περισσότερο νάτριο μέσα στο κύτταρο και πετάει λίγο κάλιο έξω. Δημιουργείται λοιπόν ένα διαφορετικό δυναμικό (τάση) σε αυτό το σημείο από ότι στην υπόλοιπη κυτταρική μεμβράνη. Αμέσως μετά, στο διπλανό σημείο η αντλία κάνει το ίδιο, ενώ στο προηγούμενο σημείο επαναφέρει τις αρχικές τιμές. Με αυτόν τον τρόπο η τάση προχώρησε ένα σημείο. Συνεχίζοντας, το κύτταρο μπορεί να μεταφέρει αυτή την τάση από το ένα άκρο του στο άλλο..

Φυσικά οι περισσότεροι καταλάβατε ότι έτσι ακριβώς δουλεύουν τα νεύρα μας και φυσικά και η καρδιά μας.

Τι γίνεται αν έχουμε μία &amp;quot;περίσσεια&amp;quot; καλίου έξω από τα κύτταρά μας ; Για να μην μακρηγορούμε, το κύριο συστατικό της θανατηφόρας ένεσης που χρησιμοποιείται στις εκτελέσεις θανατοποινιτών είναι το χλωριούχο κάλιο.

Είδατε τι κάνει ή τι μπορεί να κάνει μία περίσσεια από κάτι το τόσο απλό και κοινό όσο το χλωριούχο κάλιο ;

Επιπλέον διάφορα ένζυμα υπερδιεγείρονται ή μπλοκαρονται από την παρουσία διάφορων ουσιών (από απλά ιόντα μέχρι ο,τιδήποτε).

Με πολύ λίγα λόγια οι &amp;quot;περίσσειες&amp;quot; καλό είναι να αποφεύγονται.. Αν βέβαια είναι δυνατόν.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: Tolis on 10/16/02 at 21:17:39
<hr>
Εμενα το ερωτημα μου στην ολη κουβεντα ειναι το πρωτο σκελος - πως οριζουμε τις επιθυμητες τιμες των λιπασματων, και την συσταση τους, με σκοπο να φτιαχτει ενας μπουσουλας. Πηρε στην κυρια Wallstad καποια χρονια εως οτου ολοκληρωσει το βιβλιο της με πειραματα παρομοια με αυτα που περιγραφει ο polleni. Ο Παυλος υπολογιζει ενα χρονο και 2-3 ακομα ενυδρεια. Δεν αμφιβαλλω οτι επιμονος οπως ειναι θα βρει την ακρη - για τα δικα του ενυδρεια ομως και τις δικες του συνθηκες? Κι ακομα κι εκει, ειμαι περιεργος, μια και θα εχει πολλα ενυδρεια, δεν θα πρεπει να παιξει? Πχ ιδιο φωτισμο- CO2 και διαφορετικα ειδη φυτων, ή το αναποδο?
Αυτο που πιστευω ολο και πιο πολυ παντως, και θεωρητικα επειδη εχει λογικη, και επειδη τελευταια το εφαρμοζω κι εγω (ενα &amp;nbsp;μικρο καπακι pmdd καθημερινα) και βλεπω πολυ καλη αντιδραση απο τα φυτα, και συμφωνώ και με τον Παυλο εδω, ειναι το καθημερινο ελαχιστο ταϊσμα - με σχεδον μη μετρησιμα levels.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/17/02 at 03:11:41
<hr>
Η γνώμη μου είναι ότι θεωρητικά γίνεται - και αυτή είναι η απάντηση στην ερώτηση &amp;quot;είναι δυνατόν να γίνει;&amp;quot;. Το &amp;quot;πρακτικά&amp;quot; είναι - για μένα - πάνω από τις δυνατότητες του χομπίστα, έστω και του πολύ έμπειρου χομπίστα όπως ο Παύλος ή εσύ (εγώ δεν αναφέρομαι καν... ). Είναι δηλαδή ένα θέμα για διδακτορική διατριβή ή κάτι παρόμοιο.

Ο προγραμματισμός θέλει φοβερά πολύ δουλειά αλλά και αυτό γίνεται. Οπως είπες και εσύ για παράδειγμα, βλέπεις ότι η συνεχής λίπανση με μόλις ανιχνεύσιμες ποσότητες είναι το καλύτερο δυνατόν. Οπως και για τα ψάρια άλλωστε τα οποία στο φυσικό τους περιβάλλον τρώνε ελάχιστη τροφή αλλά συνεχώς (για να βλέπουμε και την αντιστοιχία).

Βλέπουμε δηλαδή ότι το αναμενόμενο θεωρητικά βγαίνει και στην πράξη. Πιστεύω ότι το ίδιο θα βλέπαμε σε κάθε ερώτηση που θα θέταμε στο σύστημα αυτό, εφόσον α) οι πληροφορίες που δίναμε ήταν ακριβείς και β) ξέραμε να εκτιμήσουμε και ακολουθήσουμε τις απαντήσεις.

Το σίγουρο είναι ότι - σε αντίθεση με το τι &amp;nbsp;φαίνεται - οι μόνοι οι οποίοι θα μπορούσανε να επωφεληθούνε από αυτό το σύστημα θα ήταν οι έμπειροι χομπίστες οι οποίοι έχουν τις δυνατότητες για πολλαπλές μετρήσεις, ιδιοκατασκευές λιπασμάτων κ.λ.π. Ο απλός χομπίστας ούτε καν τις σωστές απαντήσεις (input values) δεν θα μπορούσε να δώσει.

Για να δώσω ένα παράδειγμα. Παίρνουμε μία λάμπα full spectrum 5500K σε απόσταση 30 εκατοστών από το φυτό. Αυτό το θεωρώ 100 ας πούμε και βλέπω την ανάπτυξη του φυτού. Αλλάζω και βάζω μία του εμπορίου cool white και βλέπω ότι ενώ το επίπεδο φωτισμού πέφτει στο 65% η ανάπτυξη του φυτού μου πέφτει στο 33%.

Παραμετροποιώντας τώρα, λέω ότι λάμπα cool white έχει απόδοση 0.5 σε σχέση με την full spectrum αναφοράς για το αυτό επίπεδο φωτισμού (= ποιότητα φωτισμού). Πέραν τούτου έχει και απόδοση 0,65 όσον αφορά το επίπεδο φωτισμού (για την ίδια απόσταση).

Αν η ίδια λάμπα πάει στους 60 πόντους τότε - επειδή η ένταση πέφτει αντιστρόφως ανάλογα με το τετράγωνο, συνεπάγεται διπλή απόσταση = το 1/4 του επιπέδου φωτισμού.

Το σύστημα δηλαδή θα ρώταγε:

Τι λάμπα έχετε; (στις επιλογές που ακολουθούν, η cool white θα είχε την τιμή 0.65 στην στήλη &amp;quot;ποιότητα&amp;quot; και 0.5 στην στήλη &amp;quot;ποσότητα&amp;quot; φωτισμού ενώ στον αριθμό λαμπών θα βάζαμε πάλι το 1 )

Σε σχέση με το 30 εκατοστά, σε πόση απόσταση βρίσκεται η λάμπα σας από το φυτό; Στην απάντηση &amp;quot;60&amp;quot; το πρόγραμμα αυτόματα θα έκανε τον αντίστροφο λόγο στο τετράγωνο (30/60)^2

Η απάντηση που θα μας έδινε δηλαδή θα ήτανε 1*0,65*,05*[(30/60)^2 = 0,08, δηλαδή 8 σε σχέση με το σύστημα αναφοράς (100).

Από εκεί και πέρα αυτή η τιμή θα έμπαινε αυτόματα σαν input στο θέμα &amp;quot;λίπανση&amp;quot; μαζί με άλλες παραμέτρους κ.λ.π.

Τώρα θα ξεκουραστώ δουλεύοντας (κοντεύουμε να το ρίξουμε έξω εδώ..), έτσι για αλλαγή.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: pavlos on 10/17/02 at 04:00:57
<hr>

Quote:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width="100%"><font face="Arial,Helvetica" size="1" color=#000000>Το σίγουρο είναι ότι - σε αντίθεση με το τι &amp;nbsp;φαίνεται - οι μόνοι οι οποίοι θα μπορούσανε να επωφεληθούνε από αυτό το σύστημα θα ήταν οι έμπειροι χομπίστες οι οποίοι έχουν τις δυνατότητες για πολλαπλές μετρήσεις, ιδιοκατασκευές λιπασμάτων κ.λ.π. Ο απλός χομπίστας ούτε καν τις σωστές απαντήσεις (input values) δεν θα μπορούσε να δώσει.</font></td></tr></table></td></tr></table>
Τουλάχιστον άν υπήρχαν κάποιοι πίνακες κάποιοι θα μπορούσαν να επωφεληθούν τώρα όλοι μπερδεύονται.
Επίσης από ότι φαίνεται υπάρχουν κάποιες ποσοστιαίες αναλογίες (εκεί μου φαίνετε ότι τα νούμερα που λένε είναι μεγάλα) οι οποίες είναι οι επιθυμητές λίγο πολύ γιά όλους τους &amp;quot;κουβάδες&amp;quot; μας.</font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: polleni on 10/17/02 at 05:29:55
<hr>


on 10/17/02 at 04:00:57, <a href=http://studio.aaquaria.com/cgi-bin/YaBB/YaBB.cgi?action=display&board=general&amp;num=1034 251985&amp;start=60#60>pavlos wrote</a>:<table bgcolor=#000000 cellspacing=1 width=90%><tr><td width=100%><table cellpadding=2 cellspacing=0 width=100% bgcolor=#FFFFFF><tr><td width=100%><font size=1 color=#000000>Τουλάχιστον άν υπήρχαν κάποιοι πίνακες κάποιοι θα μπορούσαν να επωφεληθούν τώρα όλοι μπερδεύονται.</font></td></tr></table></td></tr></table>

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.. </font>



<hr size=2 width="100%">
<font size=2>Title: Re: Μεταλλικό αντικειμενο στο ενυδρείο

Post by: annivas2000 on 10/17/02 at 08:47:51
<hr>
Aυτο που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι ολες οι εταιρειες που παραγουν λιπασματα ακομη και οι πιο &amp;lt;&amp;lt;σοβαρες&amp;gt;&amp;gt; Seachem, Tropica κλπ εχουν πολυ διαφορετικες αναλογιες στοιχειων απ'οτι ισως καποιος θα περιμενε....
Αυτο
Α) ως ενα σημειο μπορει να ειναι και εμπορικο τρυκ με την εννοια να χρησιμοποιηθουν και συμπληρωματικα προϊοντα κλπ , αλλα επαναλαμβανω ως ενα σημειο ΙΜΟ,
Β) δειχνει μαλλον οτι οι οποιες δοκιμες εχουν γινει με διαφορετικες συνθηκες (αλλα ποσο διαφορετικες να ειναι αυτες αν θελεις να &amp;lt;περασεις&amp;gt; σε μεγαλη γκαμα χομπιστων) ή για καποια γενικα ειδη φυτων (εδω νομιζω μπορει να υπαρχουν μεγαλες διαφορες)
Γ) μπορει οι εταιρεις να θωρουν αλλους παραγοντες υπολογισμου των απαιτουμενων στοιχειων των λιπασματων(με χαμηλη πιθανοτητα).

Απλως υποθετω οτι αν μπορουσαμε (again αν μπορουσαμε) να βρουμε τις αρχικες συνθηκες (νερο,φως, ειδη φυτων κλπ) κατω απο τις οποίες γινανε οι όποιες δοκιμες και καταληξανε σε συγκεκριμενη συνθεση βασει αποτελεσματων, θα μπορουσανε να γινουν οι παραμετροποιησεις και η οποια πινακοποιηση πιο ευκολα γιατι το να γινει μια προσπαθεια εκ του μηδενος? προσωπικα τη θεωρω πολυ περισσοτερη απο ενα διδακτορικο (ΙΜΗΟ) και με αρκετο βαθος χρονου καθ'ότι μιλαμε για μετρησεις απο επιδρασεις σε ζωντανους οργανισμους (αρχικη αδρανεια, χρονος-διαρκεια επιδρασεων κλπ).....
</font>

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16688 seconds with 12 queries