Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-04-19, 20:39
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Διατροφή Τροφεους

Καλησπερα σε όλους είμαι καινούριος ιδιοκτήτης με τρεια χαρεμια τροφεους, Δοαβαζω διαφορά για τροφές, έχω μπερδευτη λίγο, σαν πρώτο θα ήθελα να δω αν μπορώ να δώσω στα ψάρια μου φυσικές τροφές όπως πχ μαρουλάκι , αλλά όσους ρώτησα όλοι λένε ότι υπαρχη περίπτωση να πάθουν προβλημα με εντερικά. Έχω τρομάξει πολύ... θέλω την γνώμη σας αν γίνετε . Δεν έχω προβλημα να δώσω τροφές από εταιρίες αλλά σκευτικα ότι πρώτο μέλημα να δώσω φυσική τροφή, αν δεν γίνετε πάλι δεν πηραζει , περιμενω την άποψη σας Ευχαριατω Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-19, 21:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Γειά σου Γιώργο.
Έχω γράψει διάφορα για την διατροφή. Για τα τροφέους μια αναφορά είναι εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...19&postcount=6
Υπάρχει και συνταγή για diy τροφή αν θέλεις να το προσπαθήσεις αλλά δεν το θεωρώ απαραίτητο καθώς ενδέχεται η σύνθεση της να μην καλύπτει πλήρως τις ανάγκες των ψαριών ούτε βέβαια έχει καμιά σχέση με την τροφή που καταναλώνουν στην φύση. Αν και το έχω κάνει, πιστεύω ότι τώρα πιά υπάρχουν κατάλληλες ποιοτικές τροφές στο εμπόριο που μας λύνουν τα χέρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-04-19, 17:33
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστω Για την απάντησή σου Κλεόβουλε,διάβασα όλα αυτά, ακόμα όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω τι τροφές μπορώ να δώσω τα ψάρια μου όπως μαρούλι αγγουράκι και τα λοιπά, μπορώ να δώσω κατεψυγμένο σκουλήκι αυγά από ψάρια ¶ρτεμηα και τα λοιπά;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-04-19, 18:02
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Η δική μου απορία είναι, γιατί να τα δώσεις όλα αυτά?
Για δοκιμή, για οικονομία, για να προσεγγίσεις της φυσική τους διατροφή?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-04-19, 19:51
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Γεια σου Γιώργο,Χριστός Ανέστη και Χρόνια σου Πολλά,
θέλεις να μας πεις ποιά είδη φιλοξενείς και σε τί ενυδρείο-α?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-04-19, 20:11
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλησπερα και πάλι, δεν έχει να κάνει με οικονομία, ο μόνος λόγος είναι Να προσεγγίσω όσο γίνεται πιο πολύ την φύση την οποία ζουν στη λίμνη, μόνο αυτό, οι τροφές που πουλάνε τα μαγαζιά φυσικά και είναι πολύ καλές αλλά δεν παύει να είναι επεξεργασμένες,
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Γιώργο,Χριστός Ανέστη και Χρόνια σου Πολλά,
θέλεις να μας πεις ποιά είδη φιλοξενείς και σε τί ενυδρείο-α?
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις ευχές σου και ανταποδίδω, τα ψάρια που έχω είναι ένα χαρέμι Tropheus albino chipimbi ένα χαρέμι Tropheus moorii kasakalawe και ένα χαρέμι Tropheus duboisi maswa, όλα αυτά τα χαρεμια πάνω από 12 ψάρια το κάθε ένα, σε ενυδρεία 150 με 180 μάκρος , έχω διάβαση πολύ αλλά έχω πολύ μέλλον ακόμα , το θέμα διατροφής με απασχόληση αυτήν την περίοδο πολύ , μόνο για το καλό τους,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη detomara : 30-04-19 στις 20:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-04-19, 21:26
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλή η σκέψη σου αλλά με το μαρούλι νομίζω δεν προσεγγίζεις το φυσικό τους περιβάλλον στη λίμνη. Εγώ τι έκανα σε ανάλογη περίπτωση? Συνέχισα τις τροφές που έδινε ο προκάτοχός τους και σιγά-σιγά εισήγαγα τις νέες τροφές που ήθελα.Καλοπροαίρετα πάντα τώρα δίνω North in veggie-nls chiclid- sera flora και αραιά tropical super forte.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-04-19, 23:04
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή η σκέψη σου αλλά με το μαρούλι νομίζω δεν προσεγγίζεις το φυσικό τους περιβάλλον στη λίμνη. Εγώ τι έκανα σε ανάλογη περίπτωση? Συνέχισα τις τροφές που έδινε ο προκάτοχός τους και σιγά-σιγά εισήγαγα τις νέες τροφές που ήθελα.Καλοπροαίρετα πάντα τώρα δίνω North in veggie-nls chiclid- sera flora και αραιά tropical super forte.
Αυτό κάνω και εγώ φιλε μου, αλλά είπα μήπως με πέρνει να βοηθήσω περισσότερο τα ψάρια για καλύτερα, άρα να συνεχίσω έτσι , εσυ τι τροφεους έχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-19, 23:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detomara Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και πάλι, δεν έχει να κάνει με οικονομία, ο μόνος λόγος είναι Να προσεγγίσω όσο γίνεται πιο πολύ την φύση την οποία ζουν στη λίμνη, μόνο αυτό, οι τροφές που πουλάνε τα μαγαζιά φυσικά και είναι πολύ καλές αλλά δεν παύει να είναι επεξεργασμένες,
.......
Με το μαρούλι πχ δεν προσεγγίζεις την φυσική τους διατροφή. Όχι πως δεν θα δοκιμάσουν να το φάνε ούτε ότι θα πάθουν κάτι.
Για να γενικολογήσω λίγο, αρκετά είδη της Ταγκανίκα και όλα τα πετρόψαρα της Μαλάουι βρίσκουν το μεγαλύτερο μέρος της τροφής τους πάνω στις πέτρες, στο λεγόμενο aufwuchs που περιφραστικά θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι τα αναπτυσσόμενα φύκη (ή "άλγες") μαζί με ότι άλλο συνυπάρχει μαζί τους δηλ. μικροοργανισμοί, νύμφες και αυγά ασπόνδυλων, διάτομα, σαλιγκάρια κλπ. Ένα "κοκτέϊλ" δηλ. φυτικής και ζωικής προέλευσης.
Τα tropheus ξεκολλάνε με τα δόντια τους κομμάτια αυτού του "κοκτεϊλ"(με ότι αυτό περιλαμβάνει) για να τραφούν, ενώ άλλα είδη, πχ τα Labidochromis της Μαλάουι, επιλέγουν βασικά τα ζωικής προέλευσης συστατικά του (σε αρκετά είδη είναι εμφανή και τα μορφολογικά χαρακτηριστικά τους που τα βοηθούν να επιλέγουν την ιδιαίτερη τροφή τους-σχήμα σιαγόνων, δόντια - δες κι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86739).
Καταλήγοντας λοιπόν τα τροφέους δεν είναι, όπως λαναθασμένα θεωρείται, αποκλειστικά φυτοφάγα και η ζωική πρωτεΐνη τους είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη τους.
Με μια ποιοτική τροφή του εμπορίου μπορείς να καλύψεις τις ανάγκες τους. Εγώ έδινα αποκλειστικά NLS cichlid formula-αργότερα είχαμε φέρει και την North Fin veggie- και περιστασιακά Tropical spirulina super forte σε δισκία που πίεζα στο τζάμι (αυτό και για να ασκούνται στον φυσικό τρόπο πρόσληψης της τροφής- τώρα υπάρχουν και τροφές σε τζελ που μπορείς να απλώσεις πάνω σε πέτρα).
Αυτό που θεωρώ επίσης σημαντικό για τα τροφέους είναι τα μικρά και τακτικά ταΐσματα αλλά και η σταθερότητα σε όλες τις ρουτίνες (ώρες ταίσματος, αλλαγές νερού, ώρες φωτισμού κλπ).
Ελπίζω να βοήθησα.

*δεν ξέρω τι εννοείς "επεξεργασμένες" εκτός από την αφυδάτωση των συστατικών τους, αλλά οι τροφές του εμπορίου ελέγχονται (τουλάχιστον σε Αμερική, Ευρώπη) και αναγράφουν την σύνθεση τους. Το πχ μαρούλι του μανάβη αν είναι ψεκασμένο με χ φυτοφάρμακα δεν είναι πιο επικίνδυνο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-19, 12:28
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Πιο αναλυτικά δε γίνεται. Με κάλυψες απόλυτα.
-------------------------
Μπράβο Κλεόβουλε ξέχασα να γράψω..........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη komori : 01-05-19 στις 12:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-19, 12:50
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο αναλυτικά δε γίνεται. Με κάλυψες απόλυτα.
-------------------------
Μπράβο Κλεόβουλε ξέχασα να γράψω..........
Και εμενα άρα το θέμα δεν υπαρχη... άρα συνεχίζουμε έτσι , σας ευχαριστω όλους να στε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-19, 13:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από komori Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο αναλυτικά δε γίνεται. Με κάλυψες απόλυτα.
-------------------------
Μπράβο Κλεόβουλε ξέχασα να γράψω..........
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detomara Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμενα άρα το θέμα δεν υπαρχη... άρα συνεχίζουμε έτσι , σας ευχαριστω όλους να στε καλα
Εσείς να είστε καλά και να συνεχίσετε να φιλοξενείτε αυτό το πανέμορφο είδος.
Γιώργο-detomara θα χαρούμε να μας παρουσιάσεις το/τα ενυδρείο/α σου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-19, 13:53
komori Ο χρήστης komori δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2010
Περιοχή: Κιλκίς
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Ναι Γιώργο κάνε μια παρουσίαση με τα ενυδρεία σου γιατί τα tropheus είναι ιδιαίτερα και σπάνια στη χώρα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-05-19, 14:43
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω και τους δυο, σε λίγες μέρες θα ανεβάσω βίντεο με το καινούριο ενυδρειο και θα κάνω παρουσίαση , επετε συνεχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-19, 15:57
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

Μιας και το συνολο των των διατροφικων παρατηρησεων εχει δοθει περισσοτερο απο ευστοχα, συμπληρωματικα να αναφερω την τηρηση νηστειας μια μερα την βδομαδα. Καλη συνεχεια φιλε
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-19, 17:06
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alphonse Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και το συνολο των των διατροφικων παρατηρησεων εχει δοθει περισσοτερο απο ευστοχα, συμπληρωματικα να αναφερω την τηρηση νηστειας μια μερα την βδομαδα. Καλη συνεχεια φιλε
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου. Το κάνω πάντα σε όλα τα ψάρια μου , ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-19, 19:27
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

σε λίγες μέρες ξεκινάω να στήνω το νέο 700 αρι μου με τροφεους ντουμποισι και καζακαλουε , σκευτωμε να βάλω άμμο από θάλασσα όπως είπε ο Φιλος Κλεοβουλος, τι πρέπει να κάνω; Πρέπει να την βράσω ; Να την πλύνω απλά ; Περιμενω τις απαντήσεις σας ευχαριστω εκ των πρωτερων...Θα το δουλέψω με να 2073 και πήρα και ένα 2078, και ένα αυτοσχέδιο σαπ με ΡΟΗ 2000 λίτρα την ώρα, εσωτερικό σαπ , θα δείτε αργότερα φωτογραφίες .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-19, 19:39
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Θα την μαζέψεις από καθαρή παραλία και θα την ξεπλύνεις πολύ καλά! Αν θες προτίμησε να είναι μπέζ...................να ταιριάζει με την λίμνη όσο γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-19, 19:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Πάρε από καθαρή παραλία και ξέπλυνε την καλά με νεράκι να φύγουν σκουπίδια, αλάτι, οργανικά και είσαι μια χαρά. Βράσιμο σε πέτρες/άμμο δεν έχω κάνει ποτέ.
Με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-05-19, 20:46
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολύ και τους δυο σας, σκευτωμε και ακόμα μια επιλογή την άμμο από τον άξιο, την έχω 1 χρόνο στα μαλαουι και δεν είχα προβλημα. Θα έχετε νέα μου σύντομα,
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-05-19, 23:10
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Αρκεί να μην λασπώνει!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-05-19, 09:17
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρκεί να μην λασπώνει!!!!
Από τον άξιο δε λασπώνει και δεν πετρώνει την δουλεύω εδώ και ένα χρόνο σε 10 ενυδρεία, πάντως είμαι σε σκέψη του σταθερού που γνωρίζω εγώ και την θαλασσινήα μου που δε γνωρίζω εγώ που γνωρίζετε εσείς οι πιο έμπειροι στα Τροφεους
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-05-19, 11:08
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 377
Προεπιλογή

10ααα? για πε?
Για του Αξιού δεν εχω αποψη αλλα με την θαλασσινη που ειχα χρησιμοποιήσει στο παρελθον κανενα προβλημα. Θα σου τσιμπήσει και το ph λιγο πανω
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-05-19, 17:08
detomara Ο χρήστης detomara δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-05-2018
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Του ¶ξιου φιλε μου είναι άμμος η οποία αν δεν την είχαμε κοντά μας και σε όλα τα μαγαζιά με υλικά θα την πληρώναμε πιστευω πολλά λεφτά, έχει μέσα στο ενυδρειο γκρι καφέ χρωμα και είναι όπως είναι στην φύση . Την συστήνω ανεπιφύλακτα ....πλύσιμο σε μαξιλαραθηκη καλό καη τέλος... αυτό το κάνω πάνω από 1 χρόνο στα μαλαουι που εχω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο στησιμο με τροφεους kokalo Tanganyika 12 17-11-12 21:59
τροφεουσ faxkosit Tanganyika 1 23-03-05 18:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10197 seconds with 13 queries