Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-16, 17:24
Dgeorge Ο χρήστης Dgeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Ληγμένη τροφή.

Έχω μια τροφή η οποία έχει λήξει τον Αύγουστο.Να την δώσω στα ψαράκια μου ή να την πετάξω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-16, 17:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πεταξε τη.
οταν ξαναπαρεις,προτιμησε μικρες συσκευασιες και οχι μεγαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-10-16, 18:09
daimosth Ο χρήστης daimosth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Πιστευω πως μπορεις να την δωσεις.
Μην ειμαστε υπερβολικοι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-16, 18:19
Dgeorge Ο χρήστης Dgeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Μικρή συσκευασία είναι.Αλλά όταν την πήρα δεν πρόσεξα την ημερομηνία λήξης.και την πάτησα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-16, 18:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πριν ποσο καιρο την πηρες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daimosth Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω πως μπορεις να την δωσεις.
Μην ειμαστε υπερβολικοι...
ειναι και αυτο μια αποψη.
εγω παλι,θεωρω υπερβολικο το να προτεινω σε καποιον να ταισει τα ψαρια του με ληγμενη τροφη,για να γλυτωσει 4-5 ευρω.
και μαλιστα αποξηραμενη,που με το ανοιξε κλεισε,μαζευει και υγρασια και χανει οποιαδηποτε θρεπτικη ουσια μπορει να περιειχε οταν βγηκε απτο εργαστασιο.
βασικα με τοση επεξεργασια που τρωνε οι τροφες για να γινουν φλεικς,στο πενταμηνο με τη χρηση και το ανοιξε κλεισε,το μονο που εχει μεινει πανω τους ειναι η τα τεχνητα τους χρωματα.

αν καποιος θελει να ταιζει χρωμα τα ψαρια του,οκ.
εγω δεν θα το εκανα στα δικα μου,οποτε δεν μπορω να το προτεινω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-16, 18:28
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Δεν έπαθε τίποτα η τροφή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-10-16, 18:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αν ειναι προσφατως ανοιγμενη και εληξε , πιθανοτατα θα ειναι οκ.
Αν ειναι ανοιγμενη πανω απο 6μηνο και εληξε(ειτε οχι), ειναι για τα σκουπιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-10-16, 18:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

@daimosth (αν και μιλαω γενικα και οχι προσωπικα σε εσενα)
θα σου εξηγησω γιατι δεν ειναι τοσο απλο.

το θεμα ειναι,πως δεν παιρνουν ολοι το ιδιο "σοβαρα" το ενυδρειο και τα ψαρια που εχουν σε αυτο.
ουτε ξερουμε "τι ειναι" ο καθενας που ρωταει κατι,ουτε τι σημαινουν τα ψαρια του για εκεινον.
μπορει καποιος να εχει ενα χρυσοψαρο σε 5 λιτρα γυαλα,
να μην τον νοιαζει καθολου, και απλα να ρωταει για να μην παει να παρει αλλη τροφη για ενα ακομα εξαμηνο.

καποιος αλλος,μπορει να ενδιαφερεται για το ψαρι του και να ρωταει για να μαθει.

αν πω εγω σε καποιον "ταισε αφοβα" απτη ληγμενη,και εκεινος συνεχισει για δυο τρεις μηνες να ταιζει "αχυρο" η αλλοιωμενη τροφη το ψαρι του, κιεκεινο του ψοφησει γιατι δεν τρεφεται σωστα,μετα πως θα του εξηγησω οτι του ειπα μ.... οταν θα με βρισει και θαχει και δικιο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 29-10-16 στις 21:52
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-10-16, 18:55
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Τα ψαρια δε θα πάθουν τίποτα με τροφή που έληξε από τον Αύγουστο αλλά είναι πολύ πιθανό να μην έχει η τροφή τις.βιταμινες, ιχνοστοιχεια κτλ τα οποία μάλλον θα έχουν εξασθενήσει. Θα τρώνε, θα χορταίνουν αλλά μέχρι εκεί. Η τροφή δεν είναι μόνο για χόρταση, έχει κι άλλα πράγματα μέσα που χρειάζεται το ψάρι. Υπό αυρο το σκεπτικό, ναι, εγώ θα την άλλαζα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-10-16, 21:38
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Οι τροφές που έχουν υποβληθεί σε διαδικασίες αφαίρεσης της υγρασίας δεν παθαίνουν τίποτα και μπορούν να καταναλωθούν άφοβα για αρκετό καιρό μετά την ημερομηνία λήξης. Αυτό ισχύει 100% αν δεν τις έχουμε ανοίξει και σε μεγάλο βαθμό ισχύει ακόμα κι αν έχουν ανοιχθεί υπό την προυπόθεση όμως οι συνθήκες διατήρησής τους είναι αυτές που πρέπει (μακριά από φως και υγρασία). Όσο παραμένουν ξηρές μάλιστα, δεν χάνουν και την διατροφική τους αξία.
Αυτό ισχύει αλλά το θέμα είναι πως ο καθένας μπορεί να είναι σίγουρος ότι παραμένουν "φρέσκες"; Η υφή τους είναι ένας παράγοντας, η μυρωδιά τους ένας άλλος. Από εκεί και πέρα κι εγώ δεν βρίσκω τον λόγο για 4-5 ευρώ σε διάστημα 7-8 μηνών να κρατάμε τροφές που δεν ξέρουμε αν είναι καλές ή όχι...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-10-16, 21:42
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Καποια στιγμη ειχα στειλει mail στην tropical για το τι συμβαινει απ την στιγμη που ανοιχτουν αυτο που μου απαντησαν ειναι οτι με το που ανοιξει αρχιζει η αντιστροφη μετρηση κοινως ταιζεις αχυρο μετα απο ενα σημειο, χρονικο οριο δε θυμαμαι να ειχαν πει αν βρω το mail θα το παραθεσω.
Βια παντως μετα απο ενα 5 μηνο οι δικες μου πανε σκουπιδια ληγμενη ουτε καν δε θα εδινα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-10-16, 22:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στις περισσοτερες περιπτωσεις,η τροφη που αγοραζουμε δεν ειναι σφραγισμενη σε κενο.υπαρχει ηδη αερας μεσα στη συσκευασια.
ουτε τα υλικα απτα οποια φτιαχνονται, ειναι κλεισμενα σε κενο αερος οταν τα παρει το εργοστασιο.
σαυτο, πρεπει να προστεθει ο χρονος που εχει μεινει στο ραφι του μαγαζιου-μπορει να ειναι και δυο χρονια-(και οι συνθηκες στις οποιες εχει αποθηκευτει),ο χρονος που εκανε μεχρι να φτασει απτο εργοστασιο στο μαγαζι,και ο χρονος που εκατσαν τα υλικα στις αποθηκες,μεχρι να τα παρει το εργοστασιο και να τα κανει ψαροτροφη(μετα απο βαρια επεξεργασια).
και δεν μιλαμε καν ουτε για αριστης ποιοτητας πρωτες υλες,ουτε πλουσιες σε θρεπτικα στοιχεια

δεν ειναι μικρη η αλλοιωση.
με λιγα λογια, τις περισσοτερες φορες τις αγοραζουμε ηδη μπαγιατικες
αυτη ειναι η αληθεια ειτε μας αρεσει,ειτε δε μας αρεσει επειδη δινουμε λεφτα...

σαυτα ολα,προσθεστε και το χρονο που την εχουμε εμεις ανοιχτη.
εχει τυχει να δω ανθρωπο,που ταιζε τα ψαρια του απτην ιδια τροφη για δυο χρονια.
και φυσικα ειχε προβληματα με τα ψαρια του.

στους 6 μηνες πεταμα.εγω τουλαχιστον αυτο κανω,και δεν τις κραταω καν εξι μηνες.στους τρεις τις πεταω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 30-10-16 στις 09:04
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-10-16, 22:38
Dgeorge Ο χρήστης Dgeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Δεν θα την δώσω στα ψάρια μου αν κάποιος θέλει να του την χαρίσω να μου στείλει πμ.
__________________
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ PETCITY
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-10-16, 23:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Οι ημερομηνίες λήξεως που μπαίνουν στις τροφές αυτές δεν είναι για να είναι. Μιλάμε για σοβαρές εταιρείες που τηρούν διεθνή πρότυπα και- λόγω δουλειάς-έχω επισκεφτεί εταιρείες που κατασκευάζουν τροφές σε Γερμανία, Ολλανδία και Ισπανία.

Όταν παίρνουμε ένα κουτί που γράφει πχ 12/2018 σημαίνει ότι- αν δεν ανοιχτεί κι από την στιγμή που διατηρείται σωστά- μέχρι εκείνη την ημερομηνία διατηρεί την αξία του κι ας μην είναι σε κενό αέρος. Δεν μπορεί μια εταιρεία πιστοποιημένη να βάζει ότι ημερομηνία θέλει. Αν η τροφή ήταν πραγματικά "μπαγιάτικη" στους 12 μήνες θα έβαζαν 12 μήνες και όχι 24 διάρκεια ζωής.

Το τι γίνεται από την στιγμή που ανοίξει είναι άλλο θέμα γιατί αλλοίωση υπάρχει σε κάθε συσκευασία που ανοίγει είτε μιλάμε για ζωοτροφές είτε για τροφές ανθρώπων.

Ξέρω πολύ κόσμο που κρατάει τις τροφές για τα ψάρια του στο μπάνιο ή κάτω από το ενυδρείο στο ντουλαπάκια του επίπλου. Αν τις κρατάς σε τέτοια μέρη και στους 3 μήνες άχρηστες είναι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-10-16, 23:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιωργο δεν αμφιβαλω πως ειναι ετσι οπως λες.
οι εταιριες μπορει να μην κοροιδευουν με την ημερομηνια ληξης που βαζουν,αλλα δεν ειναι και ολα οσο ομορφα τα παρουσιαζουν.

μπορει αυτοι να ειναι καλυμενοι και να μην λενε ψεματα,αλλα ουτε την αληθεια λενε ακριβως.
οι τροφες τους δεν ειναι οτι καλυτερο υπαρχει, εξ'αρχης.
και μαλιστα τις ιδιες τις εταιριες,θα τις συμφερε να πεταγονται οι τροφες καθε εξι μηνες.
για αλλους λογους δεν το λενε...

το οτι δεν το λενε ομως,δεν σημαινει πως το να τις δινουμε στα ψαρια ειναι και οτι καλυτερο.
αλλο το ενα,αλλο το αλλο.

και στο κατω κατω,τι με νοιαζει εμενα τι λεει η καθε εταιρεια που φτιαχνει ψαροτροφες.
αλλαζει κατι απο αυτα που εγραψα πιο πανω?
αφου ισχυουνε και ειναι ετσι,αυτη δεν ειναι η πραγματικοτητα?
αυτο μου φτανει.
τι να το κανω αν η τροφη ειναι οκ οταν μενει κλειστη?
συλλογη θα τις κανω,η θα ταισω τα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-10-16, 02:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dgeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια τροφή η οποία έχει λήξει τον Αύγουστο.Να την δώσω στα ψαράκια μου ή να την πετάξω;
Θα εξηγησω οσο πιο απλα γινεται και βγαλε τα συμπερασματα σου.
1. Για να λαβει (μεταβολισει) ενας οργανισμος τις θρεπτικες ουσιες μια τροφης, χρειαζονται οι βιταμινες (οι γνωστές A B C D κλπ). Οταν τρωγεται δηλαδη μια τροφη, χωρις την υπαρξη βιταμινων, ειναι σαν να τρώγονται πετρες.
2. Οι βιταμινες καταστρεφονται ευκολα, με τον αερα (οξυγονο), με το φως κλπ
3. Μια ξηρα τροφη συσκευασμενη εχει ημερομηνια ληξης, οχι τοσο γιατι θα εχει χαλασει μετα το περας της ημερομηνιας (ή γιατι θα εχει χασει τη γευση της, ή θα μυριζει περιεργα κλπ οπως συμβαινει συνηθως), αλλα γιατι θα εχουν χαθει οι βιταμινες της.
4. Επισης οι βιταμινες μιας τροφης, αρχιζουν και χανονται/καταστρεφονται, απο τη στιγμη που ανοιχτει η τροφη. 2-3 μηνες μετα το ανοιγμα της, η ξηρα τροφη δεν εχει καθολου βιταμινες.
5. Με καποιο τροπο λοιπον, πρεπει τα ψαρια να παιρνουν και βιταμινες. Οποτε ειτε ταιζουμε με μη ληγμενες, φρεσκοανοιγμενες τροφες, ειτε με συμπληρωμα βιταμινων στις ..... μπαγιατικες τροφες.

Βιταμινες και μεταβολισμος https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92...83.CE.AF.CE.B1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-10-16, 08:36
Dgeorge Ο χρήστης Dgeorge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2016
Περιοχή: Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις σας.Με διαφώτισατε πλήρως. Κάθε μέρα ενασχόλησης με αυτό το χόμπι μου δείχνει ότι κάνω λάθη ακόμα και στα πιο βασικά.
__________________
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ PETCITY
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφή Γιώργος Τ Χρυσόψαρα 17 29-07-16 11:25
Τροφή ΚΟΙ systemdennis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 18 10-12-13 20:34
τροφή ανδρεα Γαρίδες 8 13-04-13 15:33
Τροφή Filotas Malawi 3 23-01-09 14:13
Τροφή ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-06-07 16:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08678 seconds with 15 queries