Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-16, 22:11
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή artemia - brine shrimp

Θα ηθελα τις γνωσεις σας ξανα...
αφου καταλαβα οτι τα πρωτα μου τα αυγε δε σκαγαν παρηγγειλα αλλα της ocean nutrition.
τα εβαλα σε μπουκαλακι μεσα σε μικρο ενυδρειο με νερο στους 25 βαθμους, αλατι και λιγη σοδα οπως προτεινουν πολλοι στο youtube.



αυτη τη φορα πηγαν ολα καλα και τα αυγα μεσα σε 20 ωρες σκασαν
το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορεσα δυο φορες που εβγαλα να τις κρατησω ζωντανες..
την πρωτη μερα τις τραβηξα και τις εβαλα σε ενα αλλο δοχειοκαι απλα τις αφησα νομιζοντας οτι θα ειναι οκ... μετα απο μερικες ωρες ειδα με μεγαλη μοου λυπη οτι δεν ηταν καμια ζωντανη.
την αλλη μερα ξαναεβγαλα και αφου πηρα οση χρειαζομουν για να ταισω..... την αφησα με τον αερα εκει που την ειχα.
σημερα το πρωι και αυτη ηταν νεκρη.....
δεν μπορω να καταλαβω γιατι???
σημερα εβαλα ξανα για να κανω αλλα αυτη τη φορα δεν εβαλα σοδα φαγητου.....

εχει καποιος αναλογη εμπειρια??
ξερετε τι φταιει???
για βοηθηστε ρε παιδια.... αλλοι τις μεγαλωνουν κι εγω δεν τις κραταω μερα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-16, 22:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σταύρο καλέ μου , έχω μαύρα μεσάνυχτα απο την Artemia και ας έχουμε ίδιο όνομα Περιμένω και εγω να μάθω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-16, 22:27
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταύρο καλέ μου , έχω μαύρα μεσάνυχτα απο την Artemia και ας έχουμε ίδιο όνομα Περιμένω και εγω να μάθω
ase ρε ¶ρτεμη..... ολα στραβα πρεπει να πηγαινουν παντα???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-16, 22:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavos Εμφάνιση μηνυμάτων
ase ρε ¶ρτεμη..... ολα στραβα πρεπει να πηγαινουν παντα???
Μην σκας , με τα στραβά μας μαθαίνουμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-16, 22:38
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Τι ακριβώς θες να κάνεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-16, 22:44
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Ειναι θρεπτικες μερικες ωρες μετα την εκκολαψη. Δεν υπαρχει λογως να τις κρατησεις γκατι χανουν σε θρεπτικη αξια. Το να τις εκθρεψεις ειναι δυσκολο και κρασαρει η καλλιεργεια με το παραμικρο. Μετα απο 24/ωρες χρειαζονται φυτοπλαγκτον.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-16, 23:00
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ακριβώς θες να κάνεις;;;
θελω να τις κραταω ωστε να ταιζω πρωι-μεσημερι-βραδυ απο μια φουρνια.... αλλα δεν μπορω ουτε ωρες να τις κρατησω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι θρεπτικες μερικες ωρες μετα την εκκολαψη. Δεν υπαρχει λογως να τις κρατησεις γκατι χανουν σε θρεπτικη αξια. Το να τις εκθρεψεις ειναι δυσκολο και κρασαρει η καλλιεργεια με το παραμικρο. Μετα απο 24/ωρες χρειαζονται φυτοπλαγκτον.
το ξερω αλλα δε μπορω να βγαζω 100 κομματια μονο ουτε να βγαζω πολλες και να ψοφανε. καλυτερα να ταισω και μερικες ωρες μετα κι ας μην εχουν τοσο θρεπτικα στοιχεια....

δλδ ελεος ο φιλος μου τις εχει μια βδομαδα εκει με τον αερα και εριξε και 2 φορες σκονη τροφη και μεγαλωσαν κι ολας.... κι εγω δεν τις κραταω ωρα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-16, 23:13
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Μην βαζεις σοδα, και τσεκαρισε την αλατοτητα σου. Νερο τι χρησιμοποιεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-16, 23:17
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην βαζεις σοδα, και τσεκαρισε την αλατοτητα σου. Νερο τι χρησιμοποιεις;
βρυσης... μια φοαρα πηρα και απο το ενυδρειο αλλα με τα παλια αυγα που δεν σκαγαν..... οποτε δεν ξερω αν κανει η οχι. η αλατοτητα πως επηρεαζει ξερουμε???
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-16, 23:20
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Αν τις μετεφερες σε φρεσκο νερο απο βρυση, εχει χλωριο. Αλατοτητα αντεχουν σε μεγαλο ευρος αλλα δεν ξερω που βρισκεσαι εσυ. Μηπως εισαι πολυ στα ακρα πχ... Ποση ωρα σπας το αλατι; και τι αλατι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-16, 23:41
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τις μετεφερες σε φρεσκο νερο απο βρυση, εχει χλωριο. Αλατοτητα αντεχουν σε μεγαλο ευρος αλλα δεν ξερω που βρισκεσαι εσυ. Μηπως εισαι πολυ στα ακρα πχ... Ποση ωρα σπας το αλατι; και τι αλατι;
αλατι εχω αυτο http://aquaclubdesign.com/hobby-arte...g-for-6-l.html

αλατοτητα σημερα που την τσεκαρα με το ειδικο θερμομετρο που εχωhttp://aquaclubdesign.com/hs-aqua-gl...aerometer.html ειμαι οκ.... τις αλλες μερες εβαζα 2 κουταλακια του γλυκου στο λιτρο περιπου και μιση κουταλια αυγα

σημερα εβαλα λιγοτερα ισα ισα να ταισω αυριο.... χωρις σοδα αυτη τη φορα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-16, 09:33
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Η δοσολογία που βάζεις είναι λάθος.το αλάτι που βάζεις το πληρώνεις Τσαμπα την θερμοκρασία στους 28 .γενικώς παιδευεσαι Τσαμπα!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-16, 11:18
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δοσολογία που βάζεις είναι λάθος.το αλάτι που βάζεις το πληρώνεις Τσαμπα την θερμοκρασία στους 28 .γενικώς παιδευεσαι Τσαμπα!!!!!!
Το αλάτι όντως το πλήρωσα τζάμπα... Όταν το πήρα δεν ήξερα.
Η δοσολογία τι έχει ?γίνε πιο συγκεκριμένη γιατί έτσι δε βοηθας
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-16, 11:57
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Έχεις τρύπα στο μπουκάλι μ βανακι η ρουφάς με σύριγγα;;;αλάτι βάλε Κ περλα εγώ έχω χοντρό 3 ευρώ τα 5 κιλά.2 κουταλιές αλάτι μισή αρτεμια (μια μυτη σόδα)η Αρτέμιδα σκάει από 18 ώρες μέχρι κ 30 σ μένα οπότε δεν την βγάζω από το μπουκάλι απλά συλλεγω αυτήν που χρειάζομαι που σημαίνει πάντα φρέσκια.η κουταλιά που βάζεις δεν σκάει ταυτόχρονα όλη.δεύτερος τρόπος είναι μετά από 18. Ωρες σ ένα μπολάκι με. Αέρα δεν θέλει φως η θερμοκρασία .αυτή θα σκασει στις επόμενες ώρες κ πέρνεις πάλι την ποσότητα που θες !!!!έτσι στο μπουκάλι έχεις την επόμενη κ δεν ξεμενεις.
-------------------------
Συγνωμη....να συμπληρώσω ότι σ μισό λίτρο νερό ή δοσολογια. το οποίο από που θα είναι (ενυδρείο η βρύση )δεν παίζει ρόλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 13-01-16 στις 11:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-01-16, 13:22
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Λοιπον φιλε μου για να μην παιδευεσαι και πετας και λεφτα ακουσε με προσεκτικα.

Οτι λενε οι εταιριες (και αναπαραγουν στο νετ σαν αντε μην πω οι υπολλοιποι) εχουν σκοπο να χαλας λεφτα.
Η αεραντλια ειναι αχρηστη,η σοδα επισης και αλλατι βαζε λιγο λιγοτερο απ'οτι λενε οι οδηγιες.Ο λογος που λενε καλυτερα υπερ παρα υποαλατοτητα ειναι για να σκανε να ταιζεις και να πεθαινουν μετα απο λιγο.Οι αρτεμιες ζουν και αναπαραγωνται σε λιμνοθαλασσες που υπαρχει υποαλατοτητα.

Οποτε χρειαζεσαι δυο δοχεια που να χωραει θερμαντηρας και θα φτιαχνεις εναλλαξ ωστε να εχεις παντα.Αν κανεις οτι σου πω θα ζουν για 4-5 ημερες στο καθε δοχειο.

Βαζεις στο δοχειο σου τον θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 25 και γεμιζεις νερο απο την βρυση (το αντιχλωριο δεν ειναι απαραιτητο γιατι μεχρι να σκασουν θα εχει εξατμιστει το χλωριο) Ριχνεις για καθε λιτρο νερο τεσσερις κουταλιες του γλυκου μαγειρικο αλατι και το δυαλιεις με το χερι σου (και το καλας το μπλε κανει) και στην μυτη του κουταλιου οσα αυγα θες να εκκολαψεις (και να βαλεις πολλα αν δεν τα ταισεις σε λιγες ημερες θα πεθανουν).Αφηνεις το δοχειο στην ησυχια του και σε 24 με 38 ωρες εχεις ζωη.Η αεραντλια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα θα σε δυσκολεψει και στο μαζεμα των αυγων αφου θα πρεπει να κλεινεις και να περιμενεις να ηρεμησει το συμπαν.Αν δεν βαλεις αεραντλια δεν εχεις κανενα προβλημμα (μεχρι 5 ημερες ζουν εμενα) και οτι ωρα θα θες να τις μαζεψεις θα το κανεις κανευκολα αφου θα ειναι ολες σε μια γωνια του δοχειου που εχει περισσοτερο φως.

Αυτα απο εμενα,δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος αλλα για να βοηθησω με ολη μου την καρδια σαν χομπιστας και για να μην παιδευομαστε χωρις λογο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-16, 12:23
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stella Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις τρύπα στο μπουκάλι μ βανακι η ρουφάς με σύριγγα;;;αλάτι βάλε Κ περλα εγώ έχω χοντρό 3 ευρώ τα 5 κιλά.2 κουταλιές αλάτι μισή αρτεμια (μια μυτη σόδα)η Αρτέμιδα σκάει από 18 ώρες μέχρι κ 30 σ μένα οπότε δεν την βγάζω από το μπουκάλι απλά συλλεγω αυτήν που χρειάζομαι που σημαίνει πάντα φρέσκια.η κουταλιά που βάζεις δεν σκάει ταυτόχρονα όλη.δεύτερος τρόπος είναι μετά από 18. Ωρες σ ένα μπολάκι με. Αέρα δεν θέλει φως η θερμοκρασία .αυτή θα σκασει στις επόμενες ώρες κ πέρνεις πάλι την ποσότητα που θες !!!!έτσι στο μπουκάλι έχεις την επόμενη κ δεν ξεμενεις.
-------------------------
Συγνωμη....να συμπληρώσω ότι σ μισό λίτρο νερό ή δοσολογια. το οποίο από που θα είναι (ενυδρείο η βρύση )δεν παίζει ρόλο.
Αυτό κάνω κι εγώ.... ίσως τελικά βάζω λίγο αλάτι. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον φιλε μου για να μην παιδευεσαι και πετας και λεφτα ακουσε με προσεκτικα.

Οτι λενε οι εταιριες (και αναπαραγουν στο νετ σαν αντε μην πω οι υπολλοιποι) εχουν σκοπο να χαλας λεφτα.
Η αεραντλια ειναι αχρηστη,η σοδα επισης και αλλατι βαζε λιγο λιγοτερο απ'οτι λενε οι οδηγιες.Ο λογος που λενε καλυτερα υπερ παρα υποαλατοτητα ειναι για να σκανε να ταιζεις και να πεθαινουν μετα απο λιγο.Οι αρτεμιες ζουν και αναπαραγωνται σε λιμνοθαλασσες που υπαρχει υποαλατοτητα.

Οποτε χρειαζεσαι δυο δοχεια που να χωραει θερμαντηρας και θα φτιαχνεις εναλλαξ ωστε να εχεις παντα.Αν κανεις οτι σου πω θα ζουν για 4-5 ημερες στο καθε δοχειο.

Βαζεις στο δοχειο σου τον θερμαντηρα ρυθμισμενο στους 25 και γεμιζεις νερο απο την βρυση (το αντιχλωριο δεν ειναι απαραιτητο γιατι μεχρι να σκασουν θα εχει εξατμιστει το χλωριο) Ριχνεις για καθε λιτρο νερο τεσσερις κουταλιες του γλυκου μαγειρικο αλατι και το δυαλιεις με το χερι σου (και το καλας το μπλε κανει) και στην μυτη του κουταλιου οσα αυγα θες να εκκολαψεις (και να βαλεις πολλα αν δεν τα ταισεις σε λιγες ημερες θα πεθανουν).Αφηνεις το δοχειο στην ησυχια του και σε 24 με 38 ωρες εχεις ζωη.Η αεραντλια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα θα σε δυσκολεψει και στο μαζεμα των αυγων αφου θα πρεπει να κλεινεις και να περιμενεις να ηρεμησει το συμπαν.Αν δεν βαλεις αεραντλια δεν εχεις κανενα προβλημμα (μεχρι 5 ημερες ζουν εμενα) και οτι ωρα θα θες να τις μαζεψεις θα το κανεις κανευκολα αφου θα ειναι ολες σε μια γωνια του δοχειου που εχει περισσοτερο φως.

Αυτα απο εμενα,δεν το λεω για να το παιξω εξυπνος αλλα για να βοηθησω με ολη μου την καρδια σαν χομπιστας και για να μην παιδευομαστε χωρις λογο
Θα το δοκιμάσω φίλε μου για να βγω από την περιέργεια... σ ευχαριστώ
-------------------------
Τελικά νομίζω ότι βρήκα τι φταίει...
Στο λίτρο θέλει 25-35 γρ αλάτι....
Εγω έβαζα λίγο, 2 κουταλιές του γλυκου ενώ ήθελε μάλλον 2 κουταλιές της σούπας.
Με αποτέλεσμα μετά από μερικές ώρες να ψοφανε οι αρτεμιες.
Χθες το μεσημέρι έσκασε καινούργια και μέχρι το βράδυ είχα κανονικά. Θα φανεί σήμερα μόλις σχολασω
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 14-01-16 στις 12:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-01-16, 13:26
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Σου είπα η δοσολογία σου είναι λάθος.πάντως να ξέρεις κ έτσι θα σκάσει αλλά θα σ σκάσει πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-01-16, 16:14
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Η αρτεμια μου αφού εσκασε, μετά από 24 ώρες είναι ζωντανή.
Σήμερα θα βάλω να κάνω καινούργια κ αυτή θα την αφήσω να μεγαλώσει.... έτσι για το πείραμα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-01-16, 16:48
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Θα ζησει οσο εχει λεκιθικο σακο,μετα αν δεν ταισεις δεν προκειται να μεγαλωσει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-01-16, 23:44
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ζησει οσο εχει λεκιθικο σακο,μετα αν δεν ταισεις δεν προκειται να μεγαλωσει.
και τωρα ψοφησε ολη ΞΑΝΑ!!!!

το μεσημερι ηταν ολα καλα.... τραβηξα ταισα και μετα τραβηξα οση μπορουσα απο το σημειο που ηταν το φως και την εβαλα σε ενα μισολιτρο μπουκαλακι κομενο.
την υπολοιπη που ηταν με τα σκασμενα τσοφλια στην επιφανεια και γενικα εκεινο το mix ζωντανης και αυγων στον πατο.... τα εβαλα ξανα στο μικρο ενυδρειο να εχουν θερμοκρασια 25 C....τα αλλα τα αφησα εξω σε σχετικα δροσερο μερος, ουτε κρυο ουτε ζεστο καμια 18 βαθμους περιπου.
σε κανενα απο τα δυο δεν ειχα αεραντλια....

Η ηθελαν αεραντλια....η ηθελαν τροφη.... η δεν ξερω τι αλλο φταιει.....
απο θερμοκρασια δε νομιζω να ηταν, το αποκλειω μιας και το ενα μπουκαλι ηταν σε ζεστο μερος οπου ειχε σκασει.

σημερα αυτη που εβαλα να γινει , εβαλα αλατι 100% φυσικο τετοιο που κανω θεραπεια στα ψαρια..... και το εκανα λιγο πιο δυνατο απο τι θελει.... αυριο θα σας πω
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-01-16, 07:37
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μηπως να μην την πειραζεις και της αλλαζεις δοχεια?Αστη στο ιδιο (τσοφλια,αυγα και αρτεμιες) και φροντισε να μην ριχνεις μεγαλη ποσοτητα αυγων σε καθε δοχειο (αυτο ειναι πολυ σημαντικο).Βαζε λιγα ισα-ισα στην ακρη του κουταλιου.Αν πας να φτιαξεις μεγαλη ποσοτητα λογικο ειναι,επισης ειπαμε οτι δεν χρειαζεται αεραντλια αλλα βαλτες σε ενα ταπερ με μεγαλυτερη επιφανεια και οχι σε μπουκαλι.Το μπουκαλι εχει μικρη επιφανεια και αν βαζεις πολλα αυγα την καλυπτει ολη.

Θα τον βρεις τον τροπο σου,απλα μην βιαζεσαι και μην ανγχωνεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-01-16, 23:02
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Το Σκ θα γίνουν πολλά πειράματα
-------------------------
ενα ωραιο αρθρο

http://www.livefoodcultures.com/babybrineshrimp.html
__________________
Σταύρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavos : 15-01-16 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-02-16, 09:35
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Πως τα πηγες εδω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-02-16, 12:03
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή

Καλά που μου το θύμησες.... είχα τρεχαματα κ δεν το έκανα.
Θα το δοκιμάσω σήμερα
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Artemia OlgaM Διατροφή 11 16-02-15 15:51
artemia Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 7 22-02-09 16:19
artemia eon123 Γλυκό νερό - Γενικά 0 24-07-07 14:53
Hobby Artemia Artemia breeder deMetrIs Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-08-06 15:12
artemia sakis! Γλυκό νερό - Γενικά 23 29-04-06 18:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08981 seconds with 15 queries