Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-14, 09:57
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Ερώτηση για λάμπες sump

Καλημέρα στην παρέα και από εμένα. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα sump που προσπαθώ να κατασκευάσω για ένα 240 lt ενυδρείο. Το sump θα είναι περίπου 100 lt. Πρόσφατα με ενημέρωσαν ότι θα χρειαστεί να αγοράσω και μια λάμπα τύπου led uv για την ανάπτυξη άλγης και να την τοποθετήσω πάνω από το sump. Επειδή όπως με ενημέρωσαν οι λάμπες αυτές είναι υπερβολικά κοστοβόρες (το κόστος μπορεί να φτάσει και 100 ¤), θα ήθελα να με ενημερώσετε αν πραγματικά χρειάζεται να βάλω τέτοιου είδους λάμπα και πόσο μάλλον που αρχικά θα θέλω να τρέξω το ενυδρείο σε γλυκό νερό με το sump πριν το γυρίσω σε θαλασσινό. Σε περίπτωση που χρειάζομαι τέτοια λάμπα, που μπορώ να βρω και επειδή δεν ξέρω, τι ακριβώς λαμπα να ψαξω βάσει "προδιαγραφών";
Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-14, 11:08
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Στο γλυκό νερό δεν χρειάζεται. Στο θαλασσινό εξαρτάται αν θα κάνεις ATS η όχι. Προς το παρόν πάντως δεν την χρειάζεσαι.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-14, 14:41
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Για γλυκό νερό το γνωρίζω πως δεν χρειάζεται. Οι προδιαγραφές του sump είναι να μπεί αποσπώμενο ats. Μελλοντικά θα το γυρίσω σε θαλασσινό. Απλά θα ήθελα να κάνω την εγκατάσταση για να την έχω έτοιμη. Το θέμα όμως είναι τι λάμπα βάζω...γνωρίζεις κάτι;;;
-------------------------
Τι έγινε ρε παιδιά;;; 50 άνθρωποι μπήκαν και διάβασαν το post...δεν ξέρει κανένας κάτι ;;;;; Heeeeeeelp me pleaseeeeeeeeeeeee

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FOEAP1 : 12-03-14 στις 14:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-14, 16:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

για να καταλαβω λιγο θες φωτισμο για chaeto η καποιο αλλο ειδος μακροαλγης
οταν θα κανεις θαλασσινο? και τι ψαχνεις να βρεις απο τωρα?μια απλη led λαμπα3-5 watt θα παρεις αξιας μολις 3-8 ευρω και τελειωσες τι ψαχνεις και αγχωνεσαι τοσο φιλε μου?
http://e-damianakis.gr/index.php?dis...roduct_id=1113
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-14, 17:15
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου. Αγθώθηκα γιατί δεν ξέρω για το συγκεκριμένο θέμα. Επίσης ο κατασκευαστής του sump μου είπε ότι θα πρέπει να βάλω μια λάμπα με κόστος 100¤ (θα έχει λέει διάφορους χρωματισμούς - μπλε - κόκκινο - λευκό). Θεώρησα τραγικά μεγάλο το κόστος και δε συμφώνησα. Έτσι είπα να ψαχτώ λιγάκι περί του θέματος και ζητάω τα φώτα σας...επειδή δεν ξέρω τι προδιαγραφές χρειαζονται για το σημειο του ats. Δηλαδή η λάμπα που μου προτείνεις θεωρητικά με καλύπτει;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-14, 17:30
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν μου ειπες ακομα τι θες να κανεις αλγες θα βαλεις? ποιος ειναι ο κατασκευαστης που νομιζει οτι εφτιαξε ντισκοτεκ με πρασινοκοκκινα λαμπακια μηπως ηταν ο και νομιζει οτι κανει χριστουγενιατικο δεντρο και οχι sump.. η καποιος επιστημονας της νασα ισως
χαλαρωσε και μην ακους τετοιες υπερβολες φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-14, 17:39
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ναι φίλε μου είναι καθαρα για άλγες. Ίσως ο άνθρωπος προσπαθεί να βγάλει λεφτά έτσι... τι να πω... Οπότε λοιπόν τι μου προτείνεις; αυτό που μου έστειλες;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-14, 17:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχεις φτιαξει καταρακτη και ολα τα συναφη? γιατι κολησες με το ats μια μοδα ειναι με αμφιβολα αποτελεσματα για εμενα προσωπικα..δεν θες να βαλεις σκιμερ μηπως?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-14, 17:51
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δεν έχει φταιχτεί ακόμα...είναι στα σκαριά τα σχέδια. Θα μπει skimmer που με τον καιρό θα αντικατασταθεί με ats. Για τη λάμπα όμως....δε μου είπες τι πιστεύεις;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-14, 18:00
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

3 λαμπες τετοιες σαν τις παραπανω θα παρεις θερμες οχι ψυχρες και απλα θα κοιταξει να καλυψεις ολοκληρη την επιφανεια του καταρακτη σου ..απλα η αποσταση που θα μεσολαβει μεταξυ λαμπας καταρακτη να μην ειναι πολυ μεγαλη θα προσεξεις τιποτα αλλο .
στην ουσια για να το καταλαβεις εσυ θες φως το οποιο θα ειναι οσο πιο κοντα στο ηλιακο φασμα τωρα πως πιστευουν μερικοι οτι για να πετυχεις αυτο το φασμα θες πολυχρωμα λαμπιονια..παρτο αυγο και κουρευτο.

αν πας στο χαζο του θεματος πας εδω
http://www.aquamasters.gr/index.php?...category_id=14
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-14, 03:14
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Λαμπα uv για αναπτυξη αλγης δεν παιζει, την uv την βαζουν για
Να αποστειρωνει το νερο ,εμενα προσωπικα με αφησε αδιαφορο ως προς τα θετικα της αποτελεσματα και την αφαιρεσα οταν αρχησα να μετραω αμωνια σε στρωμενο ενυδρειο.
Τωρα οσον αφορα το ats θες κοκκινα λεντ στα 660nm και royal blue στα 453nm σε αναλογια 3 προς ενα περιπου, τα 100 μου φαινοντε πολλα για κατι τετοιο παντος , κατι τετοιο μπορει να σε ενδιαφερει http://m.ebay.com/itm/371019711395?cmd=VIDESC&gxo=true
Κοιτα και εδω να περνεις ιδεες
http://www.reefcentral.com/forums/mo...forums&lang=en
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-14, 11:51
Το avatar του χρήστη FOEAP1
FOEAP1 Ο χρήστης FOEAP1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2013
Περιοχή: XAΪΔΑΡΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

stelios816 σ'ευχαριστώ για τη βοήθειά σου. kostas82 η δεύτερη σελίδα δυστυχώς δεν μου ανοίγει. Παρ'όλα ευχαριστώ και εσένα για τη βοήθειά σου.Αυτά αυτό που μου έστειλες στο ebay απ'ότι είδα δεν είναι κάτι σε μορφή λάμπας. Εγώ για να σου δώσω να καταλάβεις ψάχνω να βρω κάποια λάμπα να τη βάλω σε ένα ανάλογο ντουί και να βάλω να δουλεύει πάνω από το ats. Υπάρχει περίπτωση να ξέρετε κάτι τέτοιο;; Δηλαδή αν πάω σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και του αναφέρω ότι θέλω λαμπα με κοκκινα λεντ στα 660nm και royal blue στα 453nm σε αναλογια 3 προς ενα θα μου δώσει κάτι αντίστοιχο ή θα με κοιτάει καλά καλά;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για ένα μικρο ενυδρείο με μεγάλο sump... stanisalus18 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 01-11-13 22:13
Ερώτηση επι των sump mikrosaquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 11-01-11 22:54
Ερώτηση για λάμπες....... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 26-06-10 06:59
Ερώτηση για λάμπες σε νέο ενυδρείο Lazlo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-10-09 18:20
Ερώτηση για λάμπες πυρακτώσεως και UV φίλτρο Dimopoulos_d Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-02-05 21:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04883 seconds with 15 queries