Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Διατροφή

Διατροφή Ζωντανές τροφές, κατεψυγμένες, συνταγές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 29-04-09, 10:50
Το avatar του χρήστη elaira
elaira Ο χρήστης elaira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Και μη χειρότερα...Ξεκουτιάναμε τελείως!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 17-02-12, 09:11
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση σε μία τροφή φτιαγμένη από εμάς, μαζί με τα άλλα υλικά, η προσθήκη καρότου και ''ειδικά'' παντζαριού να βοηθάει στην τόνωση του κόκκινου χρώματος?
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 17-02-12, 12:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καροτο ναι....πατζαρι δεν γνωριζω..αλλα εχει πολλα υγρα..και ισως δεν κανει
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-04-12, 11:54
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

Λουβι ειναι τα δικα μας τα φασολια τα μαυροματικα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 26-04-12, 15:40
Το avatar του χρήστη giannis nax
giannis nax Ο χρήστης giannis nax δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Περιοχή: ΝΗΣΟΣ ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή giannis nax

καλησπερα παιδια εκανα μια τροφη για το οσκαρ μου
αν θελετε διαβαστε την εβαλα σε ενα μηξερακι αρακα καροτο γαριδα καλαμποκι αγγουρι (με λιγο βρασιμο)και στο τελοσ σπυρουλινα. εγινε χαμος
κανει παρτι.........
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 26-05-12, 12:00
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

λουβι εσεις εννοειτε τα δικα μας ''φασολια μαυροματικα''..ετσι τα λεμε εμεις!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν ειναι το μπιζέλι. αααα είδες ξέχασα να το βάλω στη συνταγή πιό πάνω ότι έβαλα και μπιζέλι.... οκ πες ότι μοιάζει ΄το λουβί με το φασολάκι οταν έρθω αθήνα να σας φέρω λουβί να το δείτε ίσως να το λέτε διαφορετικά εσείς ..... οταν ειναι αποξηραμένο ειναι ενας σπόρος ομοιος σχεδόν με τα φασολια λιγάκι πιό στρουμπουλός και στη μέση έχει ενα μαυράκι απο τη μέσα πλεύρά σαν ματάκι εεεε τι να σου πω αλοιώτικα δεν μπορώ να το πωωωωω
το λουβι που λετε εσεις,εμεις το λεμε ''φασολια μαυροματικα''...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TRYFONAS K. : 26-05-12 στις 12:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-05-12, 12:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το μάθαμε από το 2005 και το ξαναέγραψες παραπάνω.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-07-12, 16:04
ecofriend
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Εμένα το τσαλάκι μου του είχα δόσει ζύμη και μου αλώστησε...και απο τότε φοβήθηκα και του δίνω μόνο ψαρωτροφές προτεινούχες....
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-07-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ζυμη?

Ειπαμε κριση αλλα οχι κι ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 04-11-12, 00:14
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή τροφες

1ο μου ποστ εδω κ αφου μαθαμε ολοι οτι το λουβι ειναι το μαυροματικο διαβασα με προσοχη τις τροφες κ εχω απλα να πω μονο τα εξης
οι τροφες του εμποριου εχουν πολλα να ζηλεψουν απο τις τροφες τις δικες σου που φτιαχνετε εδω. μιλαγα καποτε με ενα φιλο χομπιστα για δεκαετιες κ τον ειχα ρωτησει για τα υλικα. μου απαντησε πολυ απλα...
το ψαρι ειναι παμφαγο, οτι του δωσεις θα το φαει. ομως ειναι καλο να δινει τροφες που εχουν σχεση με τον κυκλο του βιοτοπου τους.
μου ειχε πει για αλεσμενο κοτοπουλο (βρασμενο πρωτα) κ μου ειχε πει επισης για τους χονδρους.οχι πετσες οχι εντοσθια. οσο για τα λαχανικα η φρουτα δεν ξερω... μπανανα σε τροφη ψαριου που ειναι απο Β.Αμερικη... βεβαια τα γατοψαρα τρελαινοντε για σοκολατα κ φραουλα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα τους βαλω κ σοκολατα κιςς (οσοι την θυμουνται)
εγω προσωπικα κανω διαφορες αλλαγες και βαζω τα εξης υλικα

χονδρους απο κοτοπουλο, ψαχνο (στηθος)
ψαρι μονο του γλυκου νερου (γατοψαρο, πεστροφα) κ οχι του θαλασσινου οπως σαρδελες. τα μονα που μπορουν να κανουν διατροφη τετοια ειναι οσα ψαρια στην ενηλικιωση η γονημοτητα , τινουν προς αλμηρα νερα
αρακας φασολακια (κ το λουβι) αλλα μονο φρεσκα
καροτο, σελινο, πιπεροριζα σε μεγαλα ψαρια ομως μικρη ποσοτητα, σκορδο (σκελιδα οχι ολοκληρο... δεν ειναι βρυκολακες)

τροφη απο εμποριο σε τροφη diy δεν βαζω γιατι το ενα ειναι νωπο φρεσκοστεγνο ενω το αλλο ειναι πληρως στεγνο με 5-10% υγρασια με μεθοδο vacum. ο λογος που λενε μερικες τροφες να βαζεις με κουταλακι κ οχι με το χερι ειναι κ ο λογος υγρασιας καθως κ μεταφορας αλλων..
βουτιρο λαδι ΠΟΤΕ , ωμο αυγο που θα βρασει λιγο η θα δεχτει μερικη επεξεργασια , ΜΟΝΟ αν ειναι της ημερας οπως λεμε..
σκυλοτροφες , γατοτροφες κτλ δεν ειναι αναγκη,να πουμε οτι δεν κανει..!!!!
το ψαρι οτι τρωει κ ειναι διαφορετικο απο τις νιφαδες που τρωει καθημερινα ειναι ΜΕΖΕΣ Α' εθνικη... σαν να τρως καθε μερα μακαρονια κ μια μερα σε κερνανε σεφταλιες στα καρβουνα...
η τροφη του ψαριου μας ειναι αυτο που παιζει ενα παραγοντα απο 30 ως 100% αν θα το δουμε κ αυριο ζωντανο! οι φιλοι εδω εχουν δωσει ωραιες ιδεες για συνταγες αλλα ειναι καλο να ξερει κανεις οτι μια φρεσκα τροφη θα πρεπει να καταναλωθει εντος 2-3 μηνων max. οτι βγαινει απο καταψυξη απαξ κ ξεπαγωσει ειναι για πεταμα κ δεν μπαινει πισω. Νομος οχι μονο για τους ανθρωπους αλλα για τα ζωα που ειναι πιο ευαισθητα απο εμας..
βγαζεις οτι θες απο καταψυξη , κοβεις επιτοπου με μαχαιρι καλο ινοξ κ αμεσως αποθηκευση.... παραπανω αναλυση του καταξυχτη ειναι σαν να λεμε την λογικη του οτι το νερο στην τουαλετα εχει νιτρικα αρα μπορω να φυτεψω φυτα!!!! εγω να πω προσωπικα ,βραζω τα λαχανικα ολα μαζι , οχι το σελινο γιατι χανει τα θρεπτικα του. οχι την παπρικα γιατι χανει το 60% , οχι την σπιρουλινα γιατι ειναι ηδη επεξεργασμενη!!! αρα ολα αυτα μαζι στο μπλεντερ μετα το βρασιμο.σαν γινει παστα το βαζω αναμεσα σε δυο λαδοκολες, τα απλωνω με τον πλαστη κ τα ψηνω στον βουρνο με δυνατη φωτια για μολις 5 λεπτα. μολις κρυωσει ειναι ετοιμο σαν κορν φλαικς λεπτο με ελαχιστη υγρασια (δεν βγαζει τα κοκκινα ζουζουνακια ) κ δεν εχει καει το μιγμα μας λογο του διπλου φυλλου λαδοκολας. οσο για το θεμα κρισης , ειναι κατανοητο σε ολους μας αλλα τροφη απο ειδη αλλιειας μακρια.... εχετε δει τσιπουρες αλανιαρες με νταλιανι? λιπακια...
τα ψαρακια μας ειναι ευαισθητα στο στομαχι... ελκος , καρκινο κτλ απο λαθος τρωφες...
Υγεια σε ολους ΜΑΣ εδω κ στα αγαπημενα μας υδροβια πλασματακια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 07-02-13, 00:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

σ αυτό το ποστ βρήκα ωραίες συνταγές για διάφορα ψαράκια. το ερώτημά μου είναι το λάχανο το δίνουμε στα χρυσόψαρα? αν ναι, το βράζουμε πριν?
-------------------------
αφού δεν απάντησε κάποιος αν πρέπει να βράσω ή όχι το λάχανο, προτίμησα να το βράσω για παν ενδεχόμενο.
έβρασα μερικά φύλλα , για τα χρυσόψαρα τα έκοψα σε μικρά κομματάκια και τους τα έδωσα. τα μικρά κομματάκια βυθίστηκαν στο νερό όπως ήθελα. το έφαγαν πολύ γρήγορα και ευχάριστα όπως και το αγαπημένο τους κολοκυθάκι.
για τον πλέκο σκέφτηκα να αφήσω μεγάλο το κομμάτι του φύλλου αλλά παρ ότι ήταν βρασμένο επέπλεε στο νερό, οπότε αναγκάστηκα να το κόψω και αυτό. γι αυτόν δεν είχα αμφιβολία οτι θα του άρεσε όπως και έγινε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 07-02-13 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-05-13, 15:02
Christophoros Ο χρήστης Christophoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2012
Περιοχή: κυπροσ
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεπάγωμα οποιασδήποτε τροφής (πόσο μάλλον γαρίδας) και στην συνέχεια για δεύτερη φορά κατάψηξή της, νομίζω οτι είναι θανατηφόρα!!!
σιγουρα ειναι θανατιφορα ποσο μαλλον για τα ψαρια που ειναι ευεσθιτι οργανισμοι
για εμασ τουσ ανθροπουσ 2-3 ευδομαδεσ στο νοσοκομιο και την βγαλαμε καθαρι το πολλι με καμια σαλμονελλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνταγη 1 (κυριως για δισκους αλλα το τρωνε τα περισσοτερα ψαρια)

Συστατικα
- 1 ολοκληρη μοσχαροκαρδια
- 1 σακκουλακι κατεψυγμενο σπανακι
- 500γρ κατεψυγμενη γαριδα με το κελυφος
-5 μπανανες
-6 ταμπλετες πολυβιταμινες (προαιρετικα)
-9 σκελιδες σκορδο
-ζελατινη ζαχαροπλαστικης
-ετοιμη τροφη σε flakes και/ή granules
-3 καροτα καθαρισμενα
-σακκουλακια διατηρησης τροφιμων.

Εκτελεση
Καθαριζω καλα την καρδια απο ινες νευρα αρτηριες και κρατω ωραιο καθαρο φιλετακι. Ξεπαγωνω το σπανακι και τις γαριδες. Καθαριζω μπανανες, σκορδα και καροτα. Λιωνω τις πολυβιταμινες σε νερο (***σημ .για πολυ μερακληδες*** αφου πρωτα βγαλω τον υμενα τους.) Λιωνω τη ζελατινη σε νερο χλιαρο..... Παιρνω ενα πολυμιξερ ή εναλλακτικα μπλεντερ. Προσθετω ολα τα υλικα και τα χτυπαω..... Οχι πολυ μην γινουν νιανια περιπου σαν ρυζι να γινει το κρεας.... Παιρνω το μιγμα και το ριχνω στο σακκουλακι.... Το παταω με το χερι μου για να γινει μια επιπεδη πιττα. Κλεινω το σακκουλακι και το βαζω καταψυξη. Φυσικα μιλαμε για πολλα σακκουλακια..... Οταν θελω να ταϊσω κοβω κομματακι το βαζω σε ενα φλιτζανακι με νερο απο το ενυδρειο και το ξεπαγωνω. Μετα το ριχνω μαζι με το ζουμι στο ενυδρειο και γινεται το ελα να δεις..... Μου ανοιξα την ορεξη.....
ο πατερασ μου κρεοπολιο εχει και εδο στιν κυπρο λογο του οτι το βοδινω δεν κινιτε στιν αγορα φερνουμε μονο ενα κοματι βοδινου το μερι μαζει με το φιλλετο (bonfilet - T-bon) και το συκοτι
Μπορω να κανω αυτι την τροφη με ενα απο αυτα τα κοματια (συκοτι , φιλετο , μερι (μπουτι) )?? αν και για το φιλλετο χλομο το βλεποω γτ ειναι αυτο που φευγει προτο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω... γιαυτό ρώτησα, μήπως έχουν κάτι που δεν κάνει για τα ψάρια.
Απλά φαντάζομαι ότι για να μπορούν να διατηρηθούν καιρό έστω και στην κατάψυξη, όλο και κάτι θα έχουν από συντηρητικά.
Αν κάνω λάθος, ακόμα καλύτερα!
απλοσ παγονει ο χρονοσ πανο τουσ καταψιγνοντε φρεσκα και ξεπαγονουν και ειναι φρεσκα (για εμενα) και μετα απο ενα χρονο αλλα αυτο κυριοσ εξαρτατε απο το ειδοσ
τουλαχιστον για τα κρεατοπαρασκευασματα μπορεισ να εγκιιθεισ 1 χρονο αφοβα
απο συντιριτικα δεν νομιζω να υπαρχει κατι ιδικα στα ψαρικα που τα βλεπεισ σοστα
και τισ πλιστεσ φορεσ σε τροφιμα τετιου ειδουσ συντιριτικα δεν ειναι κατι παραπανο απο αλατι, ζαχαρη κ.α μπαχαρικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christophoros : 12-05-13 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 06-06-13, 10:35
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Από την Κυριακή ξεκίνησα να ταίζω μια νέα τροφή που έκανα.
Εχει βάση το χαβιάρι των μπακαλιάρων (πήρα το Σάββατο από λαική αυγομένους μπακαλιάρους και αφαίρεσα τα αυγά).
Εβαλα επίσεις σπανάκι, καρότο και παντζάρι, αλεσμένα στο μπλέντερ (τα αυγα δεν τα αλέθουμε) και την ζελατίνη ζαχαροπλαστικής πριν καταψύξω το μίγμα.
Το τρώνε (και οι δίσκοι και τα γκαπάκια, στο μικρό ενυδρείο) με μεγάλη όρεξη, και δεν λερώνει το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-11-13, 11:19
KONSTANTINOS019 Ο χρήστης KONSTANTINOS019 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-11-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανιτσα μου έχεις απολυτο δικιο οσον αφορα τον "τσελεντε".

απο το βραδακι θα υπάρχει μεσα στο "βιβλιογραφια γλυκου νερου" και ένα (κλειδωμενο) θεμα με συνταγές και γενικα που θα αφορα τις τροφές

Οποιος έχει να προσθεσει κατι απλα θα το στέλνει σε μενα


Αλέξανδρος
Καλημέρα μπορεις να στειλεις εναν συνδεσμο με τις συνταγές γιατι δεν τις βρήκα στην βιβλιογραφία γλυκού νερού
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 11-11-14, 03:47
PkMiloupas Ο χρήστης PkMiloupas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Θα υπάρξει πρόβλημα αν, στις παραπάνω συνταγές, αντί για σπανάκι και καρότο βάλουμε σπιρουλίνα;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 11-11-14, 11:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PkMiloupas Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα υπάρξει πρόβλημα αν, στις παραπάνω συνταγές, αντί για σπανάκι και καρότο βάλουμε σπιρουλίνα;
Βάλε και καρότο και σπανάκι και σπιρουλίνα, προχθές το Σάββατο που το επαιξα Σεφ, έβαλα και απο τα 3, έτσι σου έρχεται και πιό φθηνα, η σπιρουλίνα τσιμπάει λίγο .
Παίζει ρόλο και το είδος των ψαριών που θα ταίσεις βέβαια, αυτό που έφτιαξα είναι για κάτι γομάρια χρυσόψαρα που τρώνε και εμένα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-03-15, 14:24
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πέρασα από ενα μαγαζί με αλιευτικά,και είδα κάτι μονόκιλα σακουλάκια με σκόνη την οποία ανακατεύεις με νερό,κάνεις μπιλίτσες και βάζεις στο δόλωμα.Είχε και για ψάρια γλυκού νερού,το θέμα είναι άν αυτή η τροφή είναι κατάλληλη για να ταίζουμε τα ψάρια μας....?Σκέφτηκα να πάρω,είχε μόνο 5 ευρώ και θα μου έβγαζε πάνω από 2 κιλά τροφή,σκέφτηκα όμως πρώτα να ρωτήσω εδώ για να πάρω μιά σίγουρη απάντηση.Το μόνο κακό που σκέφτηκα εγώ για αυτού του είδους τροφή είναι μήπως είναι διογκωτική????
Επίσης είχε και κάτι ζωντανά σκουλήκια γύρω στα 15 εκατοστά μήκος και 2 εκατοστά διάμετρο,σαν δάκτυλο (ήταν μάνες μου είπε),και αναρωτήθηκα άν και αυτά επίσης κάνουν για τροφή....ζωντανή τροφή?
Επίσης είχε και ιχθυέλειο το οποίο ανοίγει την όρεξη στα ψάρια,και σκέφτηκα άν κάποιος αντιμετωπίζει πρόβλημα ανορεξίας με το ψάρι του λόγω κάποιας ασθένειας,μήπως αυτό βοηθούσε?Ή δέν είναι κατάλληλο?
uθπαρχουν σκονες γι δαφορα ψαρια ηβαζεις 2-3 κοθταλακια σκονη καιζαχαρη αναλογα μα ποσο θελεις ριχνεις ζεστο νερο και [πλαθεις μεχρι να γινει σαν ζυμαρι βαζεις και λαδι σαρδελας και τα ψαρια κανοθν σαν τρελα για να την διατηρισεις την βαζεις στην καταψυξη
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-03-15, 18:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Φίλε pana αν και το ερώτημα είχε γίνει πριν πολύ καιρό
παραθέτω πιο κάτω την απάντηση του Τόλη για αυτές τις σκόνες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χυμα σκονη ειναι προφανως φτηνα ψαραλευρα χωρις κανεναν ελεγχο ποιοτητος μιας και προοριζονται για δολωματα.

Συνηθως σκουληκια και αρθροποδα θαλασσινα, ειναι οκ για τροφη σε ψαρια γλυκου νερου, αρκει 1) να μην ειναι επικινδυνα (δαγκανες κλπ) και 2) να χωρανε στο στομα του ψαριου για το οποιο προοριζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 05-05-15, 14:15
κορινα Ο χρήστης κορινα δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2015
Περιοχή: ασγουρου
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Θα ηταν πολυ καλη ιδεα χαχαχα. Τα ψαρακια μας θα ηταν πολυ ευχαριστημενα
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 23-09-18, 22:14
fortis Ο χρήστης fortis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2018
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρε και σπανακι κατεψυγμένο για να σπάσουν οι ίνες) , αυγο, καροτο
πολυβιταμινή (εγω βαζω centrum), ζελατινη ζαχαροπλαστικής .

Συνταγες

Για τα πλεκο και γενικα βυθοψαρα...
-----------------------------------------

βραζεις λιγο το καρότο να μαλακώσει
βραζεις λιγο το σπανακι να ξεπαγώσει και να μαραθει ελαφρια...
Βραζεις τις γαριδες για 5 λεπτα
τις αποφλειώνεις κρατας τα κελυφη (σημαντική πηγη καρότινης και ασβεστιου)...

πέρνεις το αγαπημενο σου μουλινεξ μπλεντερακι-μιξερακι - κοφτη (εχω ενα αποκλειστικα δικο
μου γιατι εκει φτιαχνω και τα δολωματα) και ριχνεις το σπανακι
το καροτο , αυγο , γαριδες , 1 πολυβιταμινη (χωρις την καψουλα βεβαια) και ανακατευεις
μεχρι να έχει υφη αλοιφης. Νερο δεν βαζεις βγαζουν μπολικο τα λαχανικα.

Στο μεταξυ έχεις βαλει να ετοιμαζεται η ζελατινη...

Ανακατευεις την ζελατινη με την αλοιφουλα σου και με μια σπατουλα το ανακατευεις για κανα
διλεπτο να παει παντου...

Περνεις δισκακι, ταψακι , αλουμινοχαρτο κατι τελος παντων αντικολλητικο (και Λαδοκολα κανει)
και απλωνεις απανω την αλοιφη.
να εχει παχος περιπου μισο με ενα εκατοστο.
Το βαζεις στην καταψυξη και περιμενεις..

σε 5 λεπτα που έχει παρει και παγωνει , το βγαζεις και με το πλατυ μερος ενος μαχαιριου
χαράζεις οριζοντιες και καθετες τομες σε μεγεθος μερίδας
Το ξαναβάζεις στο ψυγειο και το ξεχνας για κανα 3ωρο!

Οτι περισευει το ριχνεις στο ενυδρειο να κανουν παρτυ τα ψαρια ...
(εγω ξεπλενω το μουλινεχ μεσα στο ενυδρειο... να δεις τι γινεται....
εννοειται οτι μετα κανω 2 μερες να ταισω.)

Με το περαν του 3ωρου η τροφη σου είναι ετοιμη...

Μπορεις καλλιστα να βαλεις μια ποσοτητα μεσα σε σακουλακι με ζιπλοκ και να την
πιεσεις να απλωσει σε μια επιφανεια και μετα να την βαλεις μεσα στο ψηγειο. Απλα δεν
μπορεις να την χαραξεις και μετα την κοβεις με το μαχαιρι ή σπας κομμάτια...

Εγω έχω προσθεσει σε αυτο το μιγμα και καρδια βοδινου
ή φιλετο στηθος γαλοπουλα (ποιο ελαφρυ) και το τρωνε οι δισκοι μου σαν παλαβοι.
Το ιδιο μιγμα δινω και στα ΓΚΑΠΑΚΙΑ μου...

Επισις στους δίσκους βαζω και τα κελυφη απο τις γαριδες αφου πρωτα όμως τα βρασω πολλλλλυυυυ
καλα και στο μιγμα ριχνω και 1-2 κουταλιες του γλυκου απο το ζουμι του βρασιματος.
και οταν το κανω αυτο το μπλεντερ δουλευει επιπλεον 10 λεπτα για να μην μεινουν κομματακια...

Επισις καλα αποτελεσματα είχα όταν χρησιμοποιήσαν απο τα ψαρεματικα μου , ενα "αλευρι" γαριδας
στο μιγμα . Αλλα επειδη δεν ξερω τα συστατικα του (κατα 95% ιχθυαλευρο) το αποφευγω.


Αλέξανδρος
Τις centrum τις "ανθρωπινες" εννοεις ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 23-09-18, 22:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fortis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις centrum τις "ανθρωπινες" εννοεις ετσι?
Το 2005 αυτό εννοούσε
Μπορείς πάντως να βάζεις και σκευάσματα-βιταμίνες που υπάρχουν για ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 30-09-18, 15:35
fortis Ο χρήστης fortis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2018
Περιοχή: kavala
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Χαχαχαχα ενταξει δεν ειδα ημερομηνια χαχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10206 seconds with 14 queries