Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-12, 22:17
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Αγορά Ενυδρείου 60 λίτρων & Είδη ψαριών

καλησπέρα παιδιά, σαν νέος σε αυτό το hobby και πρόσφατα λόγω ζήλιας αλλά και χρόνου θα ήθελα να αγοράσω ένα ενυδρείο κατά προτίμηση κοινωνικό έως 60 λίτρα.

τι θέμα είναι ότι λόγω πρόσφατης εμπειριας απο φίλο σε κατάστημα pet shop την πάτησε όχι προς το ενυδρείο αλλά τα είδη ψαριών πολλά και διαφορετικών ειδών παρόλο που ο πωλήτης είπε ότι δεν υπήρχει πρόβλημα.

σκέφτομαι για αγορά ενος Juwel coral 60 lt, είναι καλά? η αγορά του ενυδρείου δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 100 ευρώ.

θα ήθελα να βάλω έως 1-2 σαλιγκάρια (golden apple snails) και το πολύ 1-2 ψάρια, αλλά θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια.

όπως καταλαβαίνειτε για αρχή το κόστος στο σύνολο δεν θα ήθελα να ξεπερνά τα 150 ευρώ.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-12, 02:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.διαβασε τα υπομνηματα του φορουμ στην κατηγορια των αρχαριων ωστε να καταλαβεις τα βασικα.οτι δεν καταλαβαινεις ρωτας.

με λιγο ψαξιμο,σε αυτα τα λεφτα παιρνεις και μεγαλυτερο ενυδρειο που ειναι καλυτερο για καποιον που ξεκιναει.θα ειναι πιο ευκολο να το συντηρησεις αποτι το 60αρι.οπως και ναχει ριξε μια ματια και σε αυτο το θεμα για ιδεες.ο εξοπλισμος που θα χρειαστεις και αρα το κοστος παιζουνε αναλογα με το τι ειδος ψαριου θα διαλεξεις.καποια πραγματα ομως πρεπει να υπαρχουνε ασχετα απο αυτο(τεστ για μετρησεις νερου κλπ)

το juwel που σκεφτεσαι να παρεις ειναι καλο ενυδρειο,και θα ειναι και κομπλε απο εξοπλισμο.(εκτος απο καποιες λεπτομερειες που δεν ειναι της παρουσης ισως)αλλα προτιμησε το record 600 και οχι το coral 60.εχω την εντυπωση πως το record ειναι λιγο μεγαλυτερο απτο coral σε λιτρα.53 το coral,63 το rekord και θα εχουν σχεδον τα ιδια λεφτα.απο αυτα τα λιτρα υπολογισε οτι θα χασεις και καμια 10αρια σε αμμο,φυτα ξυλα κλπ,οποτε το coral ξεχνα το
record
coral
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-12, 08:56
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

αν μπορεις κοιτα για 125 λιτρα. η διαφορα ειναι μικρη. το 60αρι θα σε περιοριζει αρκετα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-12, 09:58
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

εχω το korall 60..τα καθαρα λιτρα που μου αφηνει ειναι περιπου 45..εχει τον βασικο εξοπλισμο και απο κει και περα οτι θελεις το αλλαζεις..εγω ακομα δεν εχω αλλαξει τιποτα..να εισαι σιγουρος για το τι ψαρακια θελεις να βαλεις ετσι ωστε μην τρεχεις μετα για μεγαλυτερο ή αναγκαστεις να τα δωσεις..
To rekord 600 ειναι λιγο μεγαλυτερο απ το korall ..ψαξε αν θελεις λιγο παραπανω γιατι υπαρχουν προσφορες..μπορεις και καποια πραγματα να τα παρεις απ το φορουμ (αν ο περιορισμος για λιτρα ειναι μονο λογο του οικονομικου)..αν περιοριζεσαι και λογο χωρου οκ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-12, 10:49
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δες εδω...
http://www.petsupermarket.gr/4005/%C...40cm-84lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html

Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-12, 17:19
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή Αγορά Ενυδρείου 60 λίτρων & Είδη ψαριών

ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια. για μεγαλύτερο ενυδρείο είναι και θέμα χώρου και κατά δεύτερο το οικονομικό. για αυτό σκέφτομαι για το Juwel coral 60 γύρω στα 89-95 ευρώ το βρίσκω καινούριο όλα κομπλέ.

όσο για τα ψάρια σκέφτομαι για αρχή το πολύ 1-2 angelfish βέβαια αφού γίνει πρώτα το στρώσιμο του ενυδρείου. έχω ακούσει ότι θέλει απο 3 έως 30 μέρες απλά θα ήθελα να μάθω μέχρι πόσες είναι το μίνιμουμ.

και πάλι ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-12, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα angelfish σε αυτα τα λιτρα και με το επιπεδο γνωσεων που εχεις τωρα,ξεχνα τα.θα ψοφησουνε αδικα.κοιταξε το θεμα που σου εδωσα παραπανω με προτασεις ψαριων για μικρα ενυδρεια.στο ξαναλεω,αν επιμενεις να παρεις μικρο ενυδρειο,μην παρεις το coral,παρε το Record.ιδια λεφτα εχουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-12, 18:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Συμφωνω για ενυδρειο μεγαλυτερο των 60 λιτρων η διαφορα ειναι μικρη. Και τα αγγελοψαρα αν θελεις να "ζουν" και οχι να "επιβιωνουν", αν δεν εχει 60cm υψος καθαρο το ενυδρειο που θα παρεις, τα ξεχνας. Σε τετοια λιτρα κοιτα τα λινκς που σου εδωσαν τα παιδια, πηγαινε σε ενα κοπαδακι καρδιναλιους ας πουμε αν πας στα 100+ λιτρα. Θα δεις ωραιες συμπεριφορες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-09-12, 21:36
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

έκανα μια εύρενα αγοράς σήμερα στα νότια προάστεια κυριώς και τα περισσότερα μαγαζιά δεν έχουν το record, μόνο με παραγγελία και ίσως να ξεπερνά τα 110-120 ευρώ. αξίζει σε αυτά τα λεφτά? δεν θέλω τα ψάρια να υποφέρουν το πιο βασικό

όσο για τα ψαράκια θα ακολουθήσει τις οδηγίες σας μετά την αγορά και το στρώσιμο του ενυδρείου πρώτα.

επίσης μια βοηθεια ως προς το ενυδρείο της αδερφής μου κυριώς καθώς το pleco που έχουμε είναι συνέχεια κρυμμένο σε ένα μικρό καράβι και δεν βγαίνει.

όταν υπηρχαν 2 βγάλαμε τον έναν που είχε γίνει επιθετικός και έμεινε ο ήρεμος μόνο αλλά πρεπει να του έμεινε ο φόβος και σκεφτόμαστε να το δώσουμε πίσω καθως φαίνεται να υποφέρει. κάποια άλλη οδηγία προς αυτό το θέμα?

και πάλι χιλια ευχαριστω για τις καταλληλες και χρησιμες πληροφορίες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-12, 21:36
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

επειδη προσφατα ειχα παει στο καταστημα που σου εχουν βαλει πιο πανω (στο λινκ) να εχεις υπ οψην σου πως εχει καλες προσφορουλες..αν μπορεις να παρεις λιγο μεγαλυτερο απο 60 cm σε μηκος,πηγαινε στα 80 και δε θα το μετανοιωσεις..περισυ το korall ειχα παρει και μου φαινοταν και ανετο..μετα πηγα στο ριο 125 και τωρα αν με ρωτουσες θα ηθελα μεγαλυτερο..σκεψου το..
οσο για τα αγγελοψαρα ειναι πανεμορφα αν εχεις το καταλληλο ενυδρειο..δυστυχως στο korall ουτε αυτα θα ειναι οκ..και μαλλον ουτε εσυ θα τα χαρεις..στη θεση σου θα εβαζα ή cherry barbs ή rasbora espei ή cpd (που συντομα θα βαλω στο δικο μου) ή καποιο αλλο απ αυτα που υπαρχουν στο υπομνημα για τα ψαρια στα 60 λιτρα..(να σου θυμησω πως το korall καθαρα θα σου αφηνει περιπου 45 )..δες και το νερο σου τι παραμετρους εχει και τι εισαι διατεθειμενος να κανεις και προχωρα ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-12, 22:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

110-120 80 ευρω το ειχα παρει το δικο μου απτον ωκεανο στη βουλιαγμενης.ψαξτο κιαλλο.αν προκειται να δωσεις κανα 80αρι για τα 40 λιτρα του κοραλ ειναι πεταμενα λεφτα.
αυτο που σου δειξανε παραπανω εγω το βρισκω καλυτερο για τα λεφτα του απτο juwel.και με τα λεφτα που θα περισεψουνε παιρνεις κιενα φιλτρακι εσωτερικο και ενα θερμαντηρα.και σου μενουν αλλα 50 για τεστ και ψαρια.φυτα μπορεις να βρεις κλαδεματα δωρεαν αποδω μεσα στις αγγελιες και να μη σου κοστισουνε καθολου.αμμο για το βυθο επισης.εχω κιεγω λεπτη μπεζ χαλαζιακη αν θες να σου δωσω δωρεαν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-12, 16:56
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη προσφατα ειχα παει στο καταστημα που σου εχουν βαλει πιο πανω (στο λινκ) να εχεις υπ οψην σου πως εχει καλες προσφορουλες..αν μπορεις να παρεις λιγο μεγαλυτερο απο 60 cm σε μηκος,πηγαινε στα 80 και δε θα το μετανοιωσεις..περισυ το korall ειχα παρει και μου φαινοταν και ανετο..μετα πηγα στο ριο 125 και τωρα αν με ρωτουσες θα ηθελα μεγαλυτερο..σκεψου το..
οσο για τα αγγελοψαρα ειναι πανεμορφα αν εχεις το καταλληλο ενυδρειο..δυστυχως στο korall ουτε αυτα θα ειναι οκ..και μαλλον ουτε εσυ θα τα χαρεις..στη θεση σου θα εβαζα ή cherry barbs ή rasbora espei ή cpd (που συντομα θα βαλω στο δικο μου) ή καποιο αλλο απ αυτα που υπαρχουν στο υπομνημα για τα ψαρια στα 60 λιτρα..(να σου θυμησω πως το korall καθαρα θα σου αφηνει περιπου 45 )..δες και το νερο σου τι παραμετρους εχει και τι εισαι διατεθειμενος να κανεις και προχωρα ..
σίγουρα θα το ψάξω καλύτερα, χωρίς βιαστικές κινήσεις. θέλω το 1 ενυδρείο μου να είναι καλό, κυρίως μάρκα και αργότερα θα κοιτάξω και για τα ψαράκια ανάλογα φυσικά και το ενυδρείο. τα cherry barbs είναι ωραία 'οπως και τα rasbora espei, όσο για τα άλλα έχουμε καμμια φώτο? ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
110-120 80 ευρω το ειχα παρει το δικο μου απτον ωκεανο στη βουλιαγμενης.ψαξτο κιαλλο.αν προκειται να δωσεις κανα 80αρι για τα 40 λιτρα του κοραλ ειναι πεταμενα λεφτα.
αυτο που σου δειξανε παραπανω εγω το βρισκω καλυτερο για τα λεφτα του απτο juwel.και με τα λεφτα που θα περισεψουνε παιρνεις κιενα φιλτρακι εσωτερικο και ενα θερμαντηρα.και σου μενουν αλλα 50 για τεστ και ψαρια.φυτα μπορεις να βρεις κλαδεματα δωρεαν αποδω μεσα στις αγγελιες και να μη σου κοστισουνε καθολου.αμμο για το βυθο επισης.εχω κιεγω λεπτη μπεζ χαλαζιακη αν θες να σου δωσω δωρεαν.
καλησπέρα φίλε μου

95 ευρω το έχουν το juwel προσφορά με όλα μέσα και καθαρά λίτρα είναι 54. απο οσο με ενημέρωσες καταλαβαίνω ότι είναι ακριβό για αυτά τα λεφτά, βέβαια όπως είπα και παραπάνω ειναι και θέμα χώρου εκτός απο το οικονομικό.

ευχαριστώ πολύ επίσης και τις προσφορές σου, σίγουρα μόλις προχωρήσω στις πρώτες μου αγορές θα ενημερώσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 30-09-12 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-09-12, 18:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οπως θες.εγω απλα επιμενω για το μεγεθος γιατι με το ιδιο ενυδρειο ξεκινησα κιεγω και παρα το οτι ειναι καλο ενυδρειο ποιοτικα,μετα απο 2 μηνες το μετανιωσα που δεν πηρα περισσοτερα λιτρα.οπως παθαινουν και οι περισσοτεροι δηλαδη.
η προσφορα για την αμμο φυσικα ισχυει οποτε τη ζητησεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-12, 19:55
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

[QUOTE=danny;697402]σίγουρα θα το ψάξω καλύτερα, χωρίς βιαστικές κινήσεις. θέλω το 1 ενυδρείο μου να είναι καλό, κυρίως μάρκα και αργότερα θα κοιτάξω και για τα ψαράκια ανάλογα φυσικά και το ενυδρείο. τα cherry barbs είναι ωραία 'οπως και τα rasbora espei, όσο για τα άλλα έχουμε καμμια φώτο? ευχαριστώ
-------------------------
δες εδω http://www.seriouslyfish.com/species/danio-margaritatus/ ομορφο ψαρακι,αρκετα μικρο βεβαια..τα espei καθως και τα Celestial Pearl Danio (cpd),θα τα βρεις στα καταστηματα αλλα ισως με λιγο περισσοτερο ψαξιμο..καλη επιλογη τοσο για το ενυδρειο οσο και για τα ψαρακια και μην ανυσηχεις τα παιδια στο forum βοηθουν παααααρα πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-12, 15:02
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδω...
http://www.petsupermarket.gr/4005/%C...40cm-84lt.html
http://www.petsupermarket.gr/4009/%C...5cm-126lt.html

Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο...
γεια και σε σένα και σε ευχαριστώ πολύ για τα link , συγνωμη για την καθυστέρηση της απάντησης,

οι τιμές είναι πολύ καλές και ειδικά για το μικρό σε σχέση με αυτα που βρίσκω εγώ που είναι όχι μονο μικρά στα λίτρα αλλα και πανάκριβα.

πιστεύω οτι με 30 ευρώ παραπάνω να παρω θερμοστάτη, φιλτρα κτλ. ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-12, 18:55
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

τελικά αποφάσισα να περιμένω λίγο καιρό έτσι ώστε να προχωρήσω σε αγορά μεγάλο σε λίτρα ενυδρείο και όχι μικρό.

σύντομα θα γίνει και επίσκεψη στο παραπάνω μαγαζί που έχει τα λίνκ. ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά απο δω μέσα για τις πολύτιμες πληροφορίες αλλά και βοήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-10-12, 22:01
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Τα παιδιά που σου έδειξαν τα ενυδρεία μεγαλύτερης χωρητικότητας λίτρων είναι χωρίς φίλτρα, θερμοστάτες ή ότι άλλο έχει το koral. Απλά στο λέω για να υπολογίζεις και τα έξοδα του φίλτρου σου!

Πάντως και εγώ προτείνω να πάρεις κάτι μεγαλύτερο αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά για πολλούς λόγους. Είναι κάτι που θα μείνει και θα το ευχαριστιέσαι! Επίσης στο koral που ανέφερες μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι guppies (3 θηλυκά, 1 αρσενικό) και μερικές γαρίδες ή και 1-2 σαλιγκάρια. Θα ήταν μια ωραία επιλογή σε συνδυασμό με εύκολα φυτά!

Αυτά από εμένα και καλή αρχή εύχομαι! Θα τα βρεις σκούρα στην αρχή (όπως όλοι μας) αλλά κάνε υπομονή και στο τέλος θα απολαμβάνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-12, 01:34
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδιά που σου έδειξαν τα ενυδρεία μεγαλύτερης χωρητικότητας λίτρων είναι χωρίς φίλτρα, θερμοστάτες ή ότι άλλο έχει το koral. Απλά στο λέω για να υπολογίζεις και τα έξοδα του φίλτρου σου!

Πάντως και εγώ προτείνω να πάρεις κάτι μεγαλύτερο αν έχεις τη δυνατότητα φυσικά για πολλούς λόγους. Είναι κάτι που θα μείνει και θα το ευχαριστιέσαι! Επίσης στο koral που ανέφερες μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι guppies (3 θηλυκά, 1 αρσενικό) και μερικές γαρίδες ή και 1-2 σαλιγκάρια. Θα ήταν μια ωραία επιλογή σε συνδυασμό με εύκολα φυτά!

Αυτά από εμένα και καλή αρχή εύχομαι! Θα τα βρεις σκούρα στην αρχή (όπως όλοι μας) αλλά κάνε υπομονή και στο τέλος θα απολαμβάνεις!
ευχαριστώ για τις συμβουλές. έχω απφασίσει να περιμένω λίγο ακόμα για να πάω σε μεγάλο και όχι σε μικρό κάτι που σίγουρα θα μετανιώσω αν πάρω τότε. θα θυσιάσω λίγο χώρο και λέω να πάω απο 124 έως 160 μάξιμουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-12, 05:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστα αποφασισες.τα 120 λιτρα για μενα ειναι διανικα για πρωτο ενυδρειο.φυσικα αν δεις και μπορεις να πας στα 160 ειναι ακομα καλυτερα,αλλα για καποιον που ξεκιναει και φοβαται τα "πολλα" λιτρα(οπως γινεται συνηθως),για πρωτο ενυδρειο και τα 120 ειναι μια χαρα.θαναι πολυ πιο ευκολο να κρατας σταθερες συνθηκες αποτι στα 60 και θαχεις πολλες επιλογες για ψαρια και στην αρχη αλλα και αργοτερα αν θες να αλλαξεις κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-12, 21:43
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα αποφασισες.τα 120 λιτρα για μενα ειναι διανικα για πρωτο ενυδρειο.φυσικα αν δεις και μπορεις να πας στα 160 ειναι ακομα καλυτερα,αλλα για καποιον που ξεκιναει και φοβαται τα "πολλα" λιτρα(οπως γινεται συνηθως),για πρωτο ενυδρειο και τα 120 ειναι μια χαρα.θαναι πολυ πιο ευκολο να κρατας σταθερες συνθηκες αποτι στα 60 και θαχεις πολλες επιλογες για ψαρια και στην αρχη αλλα και αργοτερα αν θες να αλλαξεις κατι.
ευχαριστώ πολύ , ναι τα 120 μου κάθονται μια χάρα όπως λές και για πρώτο ενυδρείο.
-------------------------
επίσης για αρχή θα ήθελα να μου προτείνετε σαν αρχάριος τι θα ήταν καλό να βάλω. Φυσική άμμος η χαλαζιακή καλυτερα(είναι απο ότι βλέπω λίγο ακριβή)? όπως θα καταλάβατε μου αρέσει το άσπρο χρώμα. επίσης και ένα άλλο θέμα θα ήταν και τι είδους λάμπα θα ήταν να πάρω? ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danny : 08-10-12 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-10-12, 21:57
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Εδώ αρχίζουν τα θέματα ως προς το τι ψάρια θες να βάλεις στο ενυδρείο σου. Πρέπει να αποφασίσεις στο περίπου ή ακόμα καλύτερα ακριβώς το είδος που θες γιατί υπάρχουν ψάρια που τους αρέσει να σκάβουν το βυθό και αν εσύ βάλεις σκληρό υπόστρωμα μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Και εμένα μου αρέσει οπτικά το άσπρο, ήθελα να το βάλω αρχικά, αλλά κάποια παιδιά μου είπαν ότι λερώνει πολύ εύκολα από τις ακαθαρσίες των ψαριών και θέλει συχνά σκούπα βυθού για παράδειγμα έτσι ώστε να το κρατάς καθαρό.


EDIT:
Τελικά έβαλα σκουρόχρωμο βυθό αλλά έβαλα και λίγο άσπρο χαλίκι γιατί δε μπορούσα έτσι!


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65329
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-10-12, 22:22
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

φίλε μου πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. συγχαρητήρια.

Για αρχή θα μπεί ένας γλύφτης χάρισμα απο φίλο για τον λόγο ότι βρίσκεται ήδη σε μικρό ενυδρείο και πρέπει να μετακομίσει.

Μετά σίγουρα θα βάλω και 2 σαλιγκάρια, τα οποία μου αρέσουν.

Απο κει και πέρα θα πρέπει να φτιάξω την ψαροσύνθεση ανάλογα σύμφωνα με αυτά τα ψάρια.

Πολύ θα ήθελα αγγελόψαρα αλλα δυστυχώς θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο, οποτε δεν υπάρχει λόγος να βασανίζονται.

Όσο για την άμμο το σκεφτόμουν ότι μπορεί να λερώνει αλλά δεν ήμουν και τόσο σίγουρος οπότε πάμε σε άλλη λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-12, 10:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξεκινα απο εδω και δες αν σου αρεσει κατι.ο" γλυφτης" που λες δεν ειναι γλυφτης γιατι δεν γλυφει.αν προκειται για πλεκοστομο ειναι ακαταλληλος για το ενυδρειο σου,γιατι γινονται πολυ μεγαλοι.εκτος αν ειναι καποιο ειδος ancistrus που ειναι μικρα και δεν μεγαλωνουν πολυ,αλλα και στις δυο περιπτωσεις θελουνε μαλακο νερο οποτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο σου με καποιο τροπο.πριν μπεις σε αυτη τη διαδικασια εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις το ψαρι του φιλου σου,αλλα να ψαξεις.ξεκινα απτο λινκ που σου εδωσα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-12, 11:31
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκινα απο εδω και δες αν σου αρεσει κατι.ο" γλυφτης" που λες δεν ειναι γλυφτης γιατι δεν γλυφει.αν προκειται για πλεκοστομο ειναι ακαταλληλος για το ενυδρειο σου,γιατι γινονται πολυ μεγαλοι.εκτος αν ειναι καποιο ειδος ancistrus που ειναι μικρα και δεν μεγαλωνουν πολυ,αλλα και στις δυο περιπτωσεις θελουνε μαλακο νερο οποτε θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το νερο σου με καποιο τροπο.πριν μπεις σε αυτη τη διαδικασια εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις το ψαρι του φιλου σου,αλλα να ψαξεις.ξεκινα απτο λινκ που σου εδωσα.
πλεκόστομος είναι και βασανίζεται σε 29 λίτρα, το κοιταζω το λινκ, ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-12, 12:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και στα 120 παλι θα βασανιζεται.για μενα το ιδανικο ειναι να τον παρεις απτο φιλο σου και να το χαρισεις σε καποιον με καταλληλο ενυδρειο η να το δωσεις σε πετσοπ.το οτι υπαρχει το ψαρι δεν σημαινει οτι πρεπει καποιος απτους δυο σας να το κρατησει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Pleco-3.jpg
Εμφανίσεις:  1019
Μέγεθος:  75,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-10-12, 19:03
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

τελικά προχώρησα στην αγορά ενός ενυδρείου χωρητικότητας 126 λίτρων. βρίσκομαι στην εγκατάσταση απλώς θέλω μια μικρή βοήθεια σχετικά με το φίλτρο ένα fluval 3plus.

το τοποθετώ κατευθείαν στο ενυδρείο? ρωτάω σαν αρχάριος που είμαι. ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ποσο το αγορασες το φιλτρακι αν επιτρεπεται?πολυ "περιορισμενο" το βρισκω...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-10-12, 20:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.δεν ειναι ασχημη η τιμη,απλα το εσωτερικο σε περιοριζει στο χωρο που εχει για υλικα.γραφει πανω στο κουτι ποσα λιτρα/γαλονια γυρναει την ωρα.ποσα λεει?
-------------------------
το βρηκα τελικα,700 λιτρα την ωρα λεει.απο ροη καλα ειναι,απο χωρο δεν ξερω αν θα σε καλυψει.αναλογα κιολας τι ψαρια θα βαλεις,και ποσα.
απο υλικα τι εχει μεσα?μονο σφουγγαρια η εχει και τιποταλλο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 09-10-12 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-10-12, 21:04
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ.δεν ειναι ασχημη η τιμη,απλα το εσωτερικο σε περιοριζει στο χωρο που εχει για υλικα.γραφει πανω στο κουτι ποσα λιτρα/γαλονια γυρναει την ωρα.ποσα λεει?
-------------------------
το βρηκα τελικα,700 λιτρα την ωρα λεει.απο ροη καλα ειναι,απο χωρο δεν ξερω αν θα σε καλυψει.αναλογα κιολας τι ψαρια θα βαλεις,και ποσα.
απο υλικα τι εχει μεσα?μονο σφουγγαρια η εχει και τιποταλλο?
μόνο σφουγγάρια 2 στο σύνολο.

ψάρια είμαι στο ψάξιμο αν και μου αρέσουν τα endler αυτά που μου εχεις βάλει σε σύνδεσμο πιο πάνω, για αρχή δεν θα βάλω πολλά και αργότεραμ μάξιμουν τα 4-6.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μοναχικά είδη ψαριών kostasz87 Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-03-12 18:09
Προτιμήσεις για είδη ψαριών dimitris1986 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-10-09 11:48
Είδη Φωτισμού Reef Ενυδρείου accnt Reef 0 07-12-06 08:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09979 seconds with 14 queries