Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-18, 15:38
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Μεγάλο πρόβλημα θορύβου με σωλήνες σαμπ λόγω αέρα

Καλησπέρα παιδιά έχω τεράστιο πρόβλημα με τον θόρυβο στο σάμπ μου .
Καταρχήν το σάμπ βρίσκεται εκτός επίπλου και οι σωλήνες ειναι πολύ μεγάλοι φ25 και κατεβάζουν πολύ μεγάλη ποσότητα αέρα μαζί με το νερό με αποτέλεσμα να ακουγεται κυριολεκτικα σαν να τρέχει μια βρύση στο τέρμα μέσα στο σαλόνι μουόλη την ώρα . Ο τεχνικός μου , μου είπε είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αλλά σε όλους μας μόνο φυσιολογικός δεν μοιάζει . Παίξαμε με τις βάνες και τίποτα δεν αλλάζει στο θέμα θορύβου πάλι κατεβαίνει πολύς αέρας και δημιουργεί πρόβλημα κλείσαμε τις τρύπες πάνω από την υπερχειλισης και μετά τραβουσε αέρα μέσα από τους σωλήνες στο κουτί . Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη .. Έχω τραβήξει ένα βίντεο οταν ειναι σε λειτουργια οι αντλιες αλλά δεν μπορώ να το ανέβάσω λόγω μεγέθους δεν με αφήνει πώς μπορώ να σας το δείξω????
  #2  
Παλιά 22-05-18, 15:47
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά έχω τεράστιο πρόβλημα με τον θόρυβο στο σάμπ μου .
Καταρχήν το σάμπ βρίσκεται εκτός επίπλου και οι σωλήνες ειναι πολύ μεγάλοι φ25 και κατεβάζουν πολύ μεγάλη ποσότητα αέρα μαζί με το νερό με αποτέλεσμα να ακουγεται κυριολεκτικα σαν να τρέχει μια βρύση στο τέρμα μέσα στο σαλόνι μουόλη την ώρα . Ο τεχνικός μου , μου είπε είναι φυσιολογικός ο θόρυβος αλλά σε όλους μας μόνο φυσιολογικός δεν μοιάζει . Παίξαμε με τις βάνες και τίποτα δεν αλλάζει στο θέμα θορύβου πάλι κατεβαίνει πολύς αέρας και δημιουργεί πρόβλημα κλείσαμε τις τρύπες πάνω από την υπερχειλισης και μετά τραβουσε αέρα μέσα από τους σωλήνες στο κουτί . Παιδιά πραγματικά δεν νομίζω οτι είναι φυσιολογικός ο θορυβος και ψάχνω λύση την οποια απο οτι φαίνεται ο ανθρωπος της Dream Waters που πλήρωσα δεν μου την έδωσε εδώ και 2 μήνες ... και όταν του ειπα μήπως οι σωλήνες είναι μεγάλοι μου ειπε ξέρω πολύ καλά την δουλεία μου ''τοσο το καλυτερο για τον θορυβο εαν σου έβαζα μικρότερους θα ειχες παραπανω θορυβο'' ... Πραγματικά νιωθώ πολύ μεγάλη απογοήτευση και με έχει αφήσει ξεκρέμαστη .. Έχω τραβήξει ένα βίντεο οταν ειναι σε λειτουργια οι αντλιες αλλά δεν μπορώ να το ανέβάσω λόγω μεγέθους δεν με αφήνει πώς μπορώ να σας το δείξω????
βγαλε φωτο την εγκατασταση απο τις σωληνωσεις πισω μεχρι το σαμπ
  #3  
Παλιά 22-05-18, 16:03
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Αν μας βαλεις φωτο θα βρουμε ακρη... Εγω κατεβαζω νερο με 2x φ40 συνηθως η λυση ειναι μια τρυπουλα απο πισω πάνω στο "Τ" εκτος και αν σου εχει βαλει γωνια....
Δωσε εικονα απο την αρχη μεχρι και το τελος της υπερχείλισης....

Ανεβασε το στο YouTube και βαλεε μαε το λινκ...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
  #4  
Παλιά 22-05-18, 16:12
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lyra Εμφάνιση μηνυμάτων
βγαλε φωτο την εγκατασταση απο τις σωληνωσεις πισω μεχρι το σαμπ
Αυτοί είναι οι σωλήνες τις υπερχείλισης :

1. http://prntscr.com/jl5uba
2. http://prntscr.com/jl5umh ( Δείτε πόσο πολύ αέρα κατεβάζει - φυσαλίδες )
3. http://prntscr.com/jl5uwv
4. http://prntscr.com/jl5v8r
5. http://prntscr.com/jl5vqh
  #5  
Παλιά 22-05-18, 17:02
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Τα "T" στην πισω πλευρα του ενυδρειου απο πανω εχουν τρυπα???
-------------------------
Ποσα λιτρα γυριζουν οι αντλιες???
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irakles : 22-05-18 στις 17:02 Αιτία: Automerged Doublepost
  #6  
Παλιά 22-05-18, 17:03
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα "T" στην πισω πλευρα του ενυδρειου απο πανω εχουν τρυπα???
Ναι το καθένα έχει μία μικρή τρυπούλα στην κορυφή .
-------------------------
8000λ/ω αλλά δοκιμάσαμε και με πολύ λιγότερα λιτρα πάλι ο θόρυβος όμως δεν αλλάζει είτε της βάλω στο 10% της ισχυς είτε στο 100%

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 22-05-18 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 22-05-18, 17:05
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Μεγαλωσε λιγο τις τρυπες αυτες... Οι σωληνες καταλήγουν μεσα στο νερο ετσι???
-------------------------
Για αρχη αν βγαίνουν βγαλε τις ταπες αυτες για να δεις αν στο σαμπ κατεβαζει φυσαλιδες...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Irakles : 22-05-18 στις 17:05 Αιτία: Automerged Doublepost
  #8  
Παλιά 22-05-18, 17:18
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Μεγαλωσε λιγο τις τρυπες αυτες... Οι σωληνες καταλήγουν μεσα στο νερο ετσι???
-------------------------
Για αρχη αν βγαίνουν βγαλε τις ταπες αυτες για να δεις αν στο σαμπ κατεβαζει φυσαλιδες...
Θα δοκιμάσω να τις βγαλω
  #9  
Παλιά 22-05-18, 17:22
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Οταν θα τις βγαλεις ο θόρυβος θα μεταφερθεί εκει αλλα ετσι θα τσεκαρουμε αν εχει θεμα και δεν αρκει ο αερας που ρουφαει απο την μικρη τρυπουλα...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
  #10  
Παλιά 22-05-18, 17:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα τις βγαλεις ο θόρυβος θα μεταφερθεί εκει αλλα ετσι θα τσεκαρουμε αν εχει θεμα και δεν αρκει ο αερας που ρουφαει απο την μικρη τρυπουλα...
Σας στέλνω και το βίντεο στο you tube που ανέβασα στον λογαριασμό του φίλου μου σε αυτό το link : https://www.youtube.com/watch?v=i-Jj...ature=youtu.be Δείτε το εάν μπορείτε

Όταν γυρίσω σπίτι ή αύριο θα τα δοκιμάσω αυτά και θα σας ενημέρωσω . Ευχαριστώ πολύ !!!
  #11  
Παλιά 22-05-18, 19:27
lyra Ο χρήστης lyra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-09-2017
Περιοχή: καλυβια αττικης
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

νομιζω ο θορυβος οφειλεται περισσοτερο στο σχεδιασμο του σαμπ... θα σου στειλω φωτο απο το δικο μου .. εμενα οι σωληνες καταληγουν σχεδον στον μπατο .. και για να παει στο επομενο διαμερισμα περναει απο πανω σαν ενας μκρος καταρακτης.. μολις παω σπιτι θα στειλω πικ....ποση ωρα το αφηνεις να δουλευει?? γιατι συνηθως κανει θορυβο για λιγο και μετα σταματαει..η τρυπα νταξει .. μην την μεγαλωσεις και πολυ.. για μενα δεν παιζει τοσο ρολο .. εμενα ειναι τυπου bean animal υ κυρια υπερχειληση δεν εχει καν τρυπα...οι σωληνες της υπερχειλησης σου ειναι οριζοντιοι η γερνουν λιγο προς το σαμπ? αν ειναι τελειως οριζοντιοι παγιδευονται φυσαλιδες αερα και δεν φευγουν
  #12  
Παλιά 22-05-18, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νικολέτα, όπως σου ξαναείπα, θόρυβο δεν πρέπει να έχεις καθόλου!!
Έχω φτιάξει τόσα ενυδρεία, μέχρι και 600 λίτρα, και το μόνο που ακούγεται είναι ένας μικρός θόρυβος από τις αντλίες!! Και μιλάω για θαλασσινά, μεσογειακά ενυδρεία!!!
Δεν θέλω να είμαι αγενής, αλλά δεν είναι αντιμετώπιση αυτή..
Και ξέρω από γνωστούς μου, οτι ο άνθρωπος ο συγκεκριμένος κάνει πολύ καλές δουλειές!!!!!!!
Μπορέις να βγάλεις μια καλή φωτό από το κουτί της υπερχείλισης?? Δεν βλέπω να υπάρχουν γωνίες μέσα στο κουτί!!!
Επίσης από την στιγμή που ο ένας σωλήνας σιφωνάρει, δεν επιτρέπεται να έχει τρύπα στο πάνω μέρος!!! Βάζουμε τρύπες μόνο όταν αφήνουμε το νερό να περνάει ελεύθερα, παρασύροντας φυσικά και αρκετό αέρα!!!
Επίσης νερό κατεβαίνει και από τους 3 σωλήνες??????? Ή με γελούν τα μάτια μου?????
Επίσης ξαναλέω οτι το sump είναι θηριώδες, για κανένα απολύτως λόγο!!! Και το 1/4 αν είχες, από βιολογία θα ήσουν κομπλέ!! Αρκεί να είχες αρκετά διαμερίσματα να κινείται το νερό σε όλο τον όγκο των υλικών... Υπολόγισε πως ακόμα και 2 Fluval FX6 να είχες που είναι για ενυδρείο 3000 λίτρα με συνολική ροή 7000 λ/ω, αθροιστικά, ο συνολικός χώρος για υλικά που έχουν, είναι 12 λίτρα!!!!!! Σίγουρα ένα στενόμακρο ενυδρείο με πολλά διαμερίσματα 100 λίτρων θα χώραγε κάτω στο έπιπλο, χωρίς να φαίνεται τίποτα απολύτως από σωλήνες κλπ...
Επίσης όπως ξαναείπα, δεν υπάρχει καμία μα καμία υποδομή για σφουγγάρια, ενυδρειακό βαμβάκι, ή έστω και κάλτσες!!! Εκτός αν δεν έχει τελειώσει η δουλειά!!! Δεν μπορέι να σε άφησε με το sump αυτό να βγάλεις άκρη μόνη σου πώς να βάλεις τα υλικά σου μέσα!!!! Και το λέω, γιατι δεν βλεπω ούτε ένα καπάκι π.χ. κάποια κάλυψη να μην το πιάνει το φως και γεμίζει άλγες.. πολλά... μπορεί ακόμα και μικρό παιδάκι να πέσει μέσα που λέει ο λόγος!!!!!!!
Και σταματώ εδώ, γιατί η δουλειά έχει ήδη γίνει και φυσικά ο σκοπός μου δεν είναι να σε στεναχωρήσω, ούτε να κακολογήσω κανέναν επαγγελματία!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lyra Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω ο θορυβος οφειλεται περισσοτερο στο σχεδιασμο του σαμπ... θα σου στειλω φωτο απο το δικο μου .. εμενα οι σωληνες καταληγουν σχεδον στον μπατο .. και για να παει στο επομενο διαμερισμα περναει απο πανω σαν ενας μκρος καταρακτης.. μολις παω σπιτι θα στειλω πικ....ποση ωρα το αφηνεις να δουλευει?? γιατι συνηθως κανει θορυβο για λιγο και μετα σταματαει..η τρυπα νταξει .. μην την μεγαλωσεις και πολυ.. για μενα δεν παιζει τοσο ρολο .. εμενα ειναι τυπου bean animal υ κυρια υπερχειληση δεν εχει καν τρυπα...οι σωληνες της υπερχειλησης σου ειναι οριζοντιοι η γερνουν λιγο προς το σαμπ? αν ειναι τελειως οριζοντιοι παγιδευονται φυσαλιδες αερα και δεν φευγουν
Πολύ σωστά όλα!!! ΑΝ δεν υπάρχουν κάλτσες, το νερό πρέπει να πάει στο επομενο διαμέρισμα από πάνω, ώστε να μπορέσεις να βάλεις τα σφουγγάρια σου εκεί και να περάσει το νερό από μέσα τους!!
Τρύπες φυσικά και δεν χρειάζονται, στο σωλήνα που σιφωνάρει τουλάχιστον.. Αν και κάτι μου λέει, οτι δεν σιφωνάρει κάνενας σωλήνας, ούτε ο τρίτος σωλήνας είναι για ασφάλεια και κατεβάζουν και οι τρεις νερό, πράγμα ΕΝΤΕΛΩΣ μα ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος και επικίνδυνο!!!!!
Και το τελείως οριζόντιο είναι λάθος για πολλούς λόγους!! καλύτερα να ήταν σε U αν είναι μικρό το ύψος από το ενυδρείο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 22-05-18 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
  #13  
Παλιά 22-05-18, 22:12
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

φίλε μου σωστα οριεσαι για το μέγεθος του Σάμπ,τις τρύπες,Τα διαμερισματα και άμα δεις το άλλο θέμα που ανέβασα Η Νικολέτα θα δει ότι τα ιδια έλεγα κ εγώ.η κοπελα ομως ηταν σ αδιεξόδο επειδή δεν έβρισκε άλλο τρόπο από το να εμπιστευτεί αυτόν τον άνθρωπο. Νικολέτα όπως λέει κ το παιδι Ο μόνος θόρυβος που επιτρέπεται είναι των αντλιών κ βέβαια δεν είναι δική σου δουλειά να την κάνεις.ρωτα τον άνθρωπο αν είναι διατεθειμένος καταρχήν να έρθει (Γιατί αν θυμάμαι καλά πλήρωνες κ τις βενζίνες του)κ να κάνει 3 διορθωτικές κινήσεις αλλιώς ένας υδραυλικός ακόμα καλύτερα..επισης πες του αν δεν το προσεξε οτι ειναι σαλονι οχι λεβητοστασιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:01
  #14  
Παλιά 22-05-18, 22:26
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Προσεξα κατι αλλο, το sump, συγκεκριμενα εκει που εξαγουν το νερο οι σωληνες, ειναι ακριβως διπλα απο την πριζα Θα εβαζα κατι αναμεσα τους, ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει, για το καλο το δικο σου το λεω.
  #15  
Παλιά 23-05-18, 09:19
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

Νικολέτα τα έχουμε πει και σε αλλο ποστ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100232

Με τόσο χοντρούς σωλήνες πως να μην έχεις θορυβο απο αέρα?
Επίσης δεν φαίνοται να ειναι Φ25 φαίνονται πολύ ποιο χοντροί

Ισως μειώσεις το θόρυβο παίζοντας με τις βάνες αλλά και πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα αποφύγεις τον αέρα με τόσο χοντρούς σωλήνες...

Αρχικά στο σημείο που γίνεται η εισαγωγή νερού στους τρείς σωλήνες πρέπει να φτιαχτεί εκεί κάτι ώστε να έχεις τρία επίπεδα. Μην τραβάνε όλοι ταυτόχρονα
Ο ένας να γεμίζει 100% ο άλλος οτι περισσεύει (λιγο) και ο τρίτος για ασφάλεια.
Το δύσκολο τώρα είναι πώς θα φτιάξεις αυτά τα τρία επίπεδα βέβαια...

Λογικά τόσο χοντροί που ειναι, ο ένας σωλήνας ειναι αρκετός για να κατεβάσει όλο το νερό που έχεις και αναγκαστικά θα τραβάει και αέρα. Δες με κάποιο τρόπο φράζοντας λιγο την είσοδο του πρώτου ώστε να γεμίζει 100% αν έχεις τον ίδιο θόρυβο...
Και πάλι το θεωρώ δύσκολο να ειναι αθόρυβο εντελώς αλλα ίσως μειωθεί ο θόρυβος αρκετά

Για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλό μας προσωπικά θεωρώ οτι ο σχεδιασμός ειναι λάθος εντελώς και πρέπει να σχεδιαστούν απο την αρχή οι σωληνώσεις του σαμπ.
Βέβαια υπάρχουν τρύπες στο τζάμι και εκεί είναι το μεγάλο θέμα.
Προσωπικά θα πήγαινα σε άλλο τεχνικό γιατί ο συγκεκριμένος ότι και να λεμε φαίνεται πως δεν ξέρει. Συγνώμη αν σε στεναχωρώ αλλά έτσι φαίνεται.

Εχω κάνει τα ίδια λάθη και κατέληξα να φτιάξω όλη την κατασκευη απο την αρχή γι αυτό στα λέω δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο. Αν λέμε στις άλλες δουλειές η αρχή είναι το ήμισυ του παντός στα ενυδρεία δεν είναι το μισό αλλά το 99% για να λειτουργήσει σωστά.
__________________
  #16  
Παλιά 23-05-18, 09:57
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νικολέτα μου, βλέποντας και στα άλλα post σου, τις φωτογραφίες, όπως είπαν και οι υπόλοιποι η υπερχείλιση είναι λάθος κατασκευασμένη και όντως οι σωλήνες δεν είναι με τίποτα Φ25... Φ25 πρέπει να είναι οι σωλήνες που φεύγουν από τις αντλίες... Σαν Φ50 μου μοιάζουν εμένα!!!!! Αν είναι όντως τόσο μεγάλοι, πιστέυω δεν υπάρχει τρόπος να έχεις ησυχία στο σαλόνι σου...
Σου στέλνω παρακάτω ένα βιντεάκι για το πως έπρεπε να είναι η υπερχείλισή σου...
Ξεκινάει να γεμίζει με νερό η υπερχείλιση, μέχρι που καλύπτει το σωλήνα δεξιά..
Ο σωλήνας, αφού μετά από μερικά δευρτερόλεπτα φύγει ο αέρας από μέσα (πράγμα αδύνατον σε τόσο μεγάλη διατομή σαν του δικού σου και μάλιστο οριζόντιο!!!), αρχίζει και σιφωνάρει, και λειτουργεί όπως οι σωλήνες ενός εξωτερικού φίλτρου, ΑΘΟΡΥΒΑ!!! Και κατεβάζει το μεγαλύτερο ποσοστό του νερού στο sump.. Τότε αρχίζει και κατεβαίνει η στάθμη του νερού, μέχρι που, ρυθμίζοντας την βάνα του δεξιά σωλήνα, ο αριστερά σωλήνας να κατεβάζει την περίσσεια νερού που αν το ρυθμίσεις καλά, όπως σου είπα είναι ελάχιστη.. Το λίγο αυτό νερό υπάρχουν τρόποι με σφουγγάρια "παγίδες" να μην το ακούς καθόλου και αν είναι πολύ λίγο να μην κατεβάζει καν αέρα..
Η μεσαία σωλήνα, όπως θα δεις και στο βίντεο, είναι μόνο για ασφάλεια, και για να κατεβάζει για λίγο νερό κατά την έναρξη των αντλιών...

BORKED

Η υπερχείλισή σου δεν έχει καμία σχέση... και οι τρεις σωλήνες κατεβάζουν νερό... Αν δεν είναι κολλημένες οι γωνίες, ίσως να μπορέις να την τροποποιήσεις, αν και όπως φαίνεται από πάνω η υπερχείλισή σου δεν έχει αρκετό βάθος...

Έχεις πληρώσει χρήματα και η κατασκευή είναι λάθος...
Αν ο τεχνικός σου δεν είναι διατεθειμένος να το φτιάξει, εκτός από τις ενέργειες που θα πρέπει να κάνεις από την μεριά σου.. σου προτείνω το παρακάτω...

Να βρεις κάποιον άλλο, να σου φτιάξει ένα sump 100 λίτρων, να το βάλεις από κάτω μέσα στο έπιπλό σου και να σου διορθώσει την υπερχείλιση... Με συστολές πιστεύω μπορέι να σου μειώσει τη διατομή των σωλήνων...
Δεν θα φαίνεται τίποτα άλλο εκτός από το ενυδρείο σου.. και το κόστος πιστεύω θα είναι πολύ χαμηλό!!!
Το sump που έχεις τώρα, μπορέις να ξεκολλήσεις τα διαμερίσματα και να γίνει ένα ωραιότατο δεύτερο ενυδρείο 300 λίτρων, να το πουλήσεις, να το κάνεις ανταλλαγή με τον νέο τεχνικό κλπ... Sump δεν ήταν ποτέ!!!
Dream Waters , σορρυ, αλλά φάουλ τεράστιο...
  #17  
Παλιά 23-05-18, 10:04
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Μητσάρα μπορεί με ένα υδραυλικό να βάλει τις βλάβες στο τέλος του σωληνα κ να τις κλείσει ανάλογα ,ετσι θα μειωθεί το 80 τις εκατό Ο θορυβος .επισης μπορεί κ να ταπώσει την μια ,άχρηστη είναι. Μετά να φτιαχτεί ένα κουτί Η από γυαλί Η άλλο υλικό,παραλληλόγραμμο κ θα μπει ακριβως εκεί που σκανε οι σωληνεςτο οποιο θα μπαινοβγαινει.αυτο θα έχει τρύπες από κάτω. Σε αυτό θα βάλει ενυδρειακο βαμβάκι με μισό πόντο διαφορά (σωλήνες από βαμβακι)με αυτόν τον τρόπο Ο θόρυβος που προέρχεται από τους σωλήνες σταματάει. Τώρα για την υπερχείλιση αυτός ο θορυβος που ρουφαει το νερό ,υπαρχουν καπακια που το περιορίζει παραπαραπολυ.!!!!!
-------------------------
Βανες οχι βλάβες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 23-05-18 στις 10:04 Αιτία: Automerged Doublepost
  #18  
Παλιά 23-05-18, 10:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Είναι και αυτό μια επιλογή, δεν θα έχεις σιφωνάρισμα, αλλά θα έχεις λιγότερο θόρυβο.. έτσι αν ζορίσεις την ροή με τις βάνες στο τέλος διορθώνεις λίγάκι και το πρόβλημα με τους οριζόντιους σωλήνες που ελπίαζω δεν θα κρατάνε αέρα...
απλά θα συμβιβαστεί με όλο αυτό το περίσσειο πράγμα δίπλα από το ενυδρείο της.. και δεν θα έχει ασφάλεια για καμιά πλημμύρα...
Στην υπερχείλιση νομίζω είχε οριζόντιο μαύρο σφουγγάρι μέσα... Αν το τοποθετήσεις κολλητά εκεί που μπαίνει το νερό μέσα στην υπερχείλιση, θα μειωθεί δραματικά ο θόρυβος από εκέινο το σημείο
  #19  
Παλιά 23-05-18, 11:21
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδία πραγματικά δεν ξέρω τι να πω ... Δηλαδή ουσιαστικά εκτός από καινούργιους σωλήνες κουτί υπερχίλισης και σαμπ θα πρέπει να βγει και η πλάτη ολοκληρη επειδη οι 3 τρύπες που ειναι στην υπερχειλιση ειναι μεγάλες ??? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος και εγώ σκεφτομουν για υδραυλικο μήπως έρθει να αλλάξει μόνο όλους τους σωληνες και να βαλει μικροτερους , αλλα δεν θα χωράνε στις τρύπες του γυαλιου της πλάτης ... Δεν υπάρχει κάποια λύση χώρις να βγει η πλάτη και να φύγει το σαμπ ???


Συγχωρέστε με εάν ρωτάω κάτι που ήδη έχετε πει απλώς δεν τα ξέρω και πολύ καλά αυτα και ειμαι πολύ απογοητευμένη από την όλη δουλειά γενικώς ... Σας ευχαριστώ πολύ πάντως όλους που δείχνετε τέτοιο ενδιαφέρον . Θα το αδείασουμε και θα το τραβήξουμε μπροστά καθώς είδαμε εκτός των άλλων και νερό πίσω από το ενυδρείο οπότε πιθανόν έχει κάποια μικρή διαρροή κάποιος σωλήνας . Από εκεί και έπειτα το χάος ... Δεν ξέρω που να απευθυνθω πραγματικα ...
  #20  
Παλιά 23-05-18, 11:48
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδία πραγματικά δεν ξέρω τι να πω ... Δηλαδή ουσιαστικά εκτός από καινούργιους σωλήνες κουτί υπερχίλισης και σαμπ θα πρέπει να βγει και η πλάτη ολοκληρη επειδη οι 3 τρύπες που ειναι στην υπερχειλιση ειναι μεγάλες ??? Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος και εγώ σκεφτομουν για υδραυλικο μήπως έρθει να αλλάξει μόνο όλους τους σωληνες και να βαλει μικροτερους , αλλα δεν θα χωράνε στις τρύπες του γυαλιου της πλάτης ... Δεν υπάρχει κάποια λύση χώρις να βγει η πλάτη και να φύγει το σαμπ ???
Δεν θα φύγει η πλάτη!! θα σου κολλήσει συστολές που θα μειώσουν την διατομή των σωληνών!! Κάτι σαν και αυτές π.χ.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sustoli-agglias.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  4,8 KB

το θέμα είναι ότι επειδή θα γίνει που θα γίνει η δουλειά και θα αλλάξεις σωληνώσεις και υπερχείλιση, κάνε και καινούριο sump, 100x30x40cm με τα 30cm βάση.. και μικρότερο αν φτιάξεις, θα είσαι κομπλέ...
Το κόστος για ένα τέτοιο sump άντε να είναι 30-40 ευρώ...
Εκτός αν αποφασίσεις να το μπαλώσεις όπως πρότεινε ο φίλος παραπάνω...
Είναι πολύ όμορφο το ενυδρείο σου και θα σου πρότεινα να κρύψεις τα πάντα και να φαίνεται μόνο αυτό!!
Αν χρειαστείς βοήθεια για το σχέδιο του sump με χαρά να σου φτιάξω..
Επίσης αν φτιάξεις sump από κάτω, οι σωλήνες θα έχουν ελάχιστο μήκος...
Πρώτα απ' όλα επικοινώνησε με τον τεχνικό σου όμως.. πιστεύω είναι υποχρεωμένος να στο φτιάξει σωστά!!
  #21  
Παλιά 23-05-18, 12:01
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Μην σκας ,δεν φταις εσύ Νικολέτα μου.ε ίσως λιγάκι επειδή δεν άκουγες όταν στο έφτιαχνε αλλά πάλι κ σ μένα είχε έρθει ο θεωρητικά καλύτερος κ όταν έφυγε νόμιζα ότι ποτιζα τριφύλλι!!!!!!!με 2 3 παρεμβάσεις θα γίνει όπως θες.1ον Ναι μπορεί ένα υδραυλικός να σ βάλει συστολές κ να γίνουν οι σωλήνες μικρότερης διαμέτρου (για μένα φ25 είσαι τέλεια κ καταργείς την μια.δλδ 2 ×φ25 κ είσαι οκ.2ον οι σωλήνες που θα μπουν, δεν είναι ανάγκη να είναι οριζόντια,Δλδ παράλληλες με το πατωμα(μαζεύουν πολύ βρώμα κ στις γωνίες κάνει θορυβο)Υπάρχει κ το ελαφρά προς τα κάτω,με κλήση. 3ον οι βανες να μπούνε όσο πιο κοντά στο τελείωμα του σωλήνα,Στην θέση σου θα τελείωνε Ο σωλήνας μ Βάνα.
  #22  
Παλιά 23-05-18, 12:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ασέ Δημήτρη μ πόσα τραβήξαμε 4 μήνες και τελικα το αποτελεσμα ένα ενυδρειο προβληματικο από πολλές απόψεις . Να σε ρωτήσω ομως κατι που δεν καταλαβα όταν λές τελείωμα οι βανες να είναι δηλαδή πολύ κοντα στις τρύπες στο τζάμι ή μέσα στο σάμπ . Τελίωμα δηλαδη ειναι εκει που σκαει το νερο απο τους σωληνες ή στην υπερχειλιση ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:03
  #23  
Παλιά 23-05-18, 13:00
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Ναι εκεί εννοω στο σαμπ.κοιτα θόρυβο έχουμε σ 3 σημεία:σωλήνες,υπερχείλιση Κ Εκεί που σκάει το νερό.μ αυτον τον τρόπο τελειώνουμε μ τους σωληνες.αλλα πρέπει να μ πεις τι αποφάσισες γιατι είναι συνάρτηση.....θα αλλάξεις σωλήνες,Σάμπ,θα μπει από κάτω??θα το διαμορφώσεις αλλιώς????αποφάσισε κ τα λέμε,λύσεις υπάρχουν.ΜΗΝ ΣΚΑΣ.
  #24  
Παλιά 23-05-18, 17:11
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαρίστω πολύ Δημήτρη για το αληθινό ενδιαφέρον , το κουράγιο που μου δίνεις και τη στήριξη που μου δείχνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι . Πραγματικά παιδιά δεν ξέρω ακομή τι θα κάνουμε θα δω και τα πολύ χρήσιμα βιντεακια που μου στειλατε καθως και να διαβασω προσεκτικα ολα οσα μου γραψατε ξανά και τελος θα προσπαθησω να φωνάξω τον τεχνικό που μου το έφτιαξε για να του εξηγησω αυτα που μου είπατε εσεις και θα σας ενημερώσω για την πορεία ...

Να είστε όλοι καλά σύντομα θα σας γράψω για το πως θα κινηθούμε !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:03
  #25  
Παλιά 23-05-18, 21:30
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
σύντομα θα σας γράψω για το πως θα κινηθούμε !!!
Ολα να πανε καλα ευχομαι και τα βασανα σας να τελειωσουν συντομα. Αναμενουμε λοιπον
  #26  
Παλιά 24-05-18, 13:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά για να συνοψίσουμε θα τον πάρω σημερα τηλεφωνο να ερθει αυριο το απόγευμα εάν μπορέσει να του τα πω . Οι μικρότερες και απαραίτητες μεταβολές που μπορούν να γίνουν ποιες είναι ? Θα ήθελα να μην αλλάξει το ενυδρειο και εάν γίνεται να κρατήσουμε το σαμπ αυτό για να μην φτίαχνουμε απο την αρχη αλλο ενυδρειο .

Λογικά θα αλλάξουν όλοι οι σωλήνες και το κουτί της υπερχείλισης ολόκληρο ? Να σας πω απλώς οτι τα κεφαλάκια από τις γωνίες των σωλήνων γυρίζουν μέσα στο κουτί . Οπότε τα τρία επίπεδα ίσως θα μπορούσαμε να τα δημιουργήσουμε και με το υπάρχον κουτί κάπως έτσι ? ( http://prntscr.com/jlzxue ) . Ώστε να κατεβαίνει νερό μόνο από τον έναν σωλήνα που παρεπιπτοντως τον μετρήσαμε και είναι φ16 δεν ξέρω εάν το λέω καλά έχει διάμετρο ο καθένας 16 εκατοστά ( http://prntscr.com/jlzz66 ) . Επίσης δεν ξέρω τι θα γίνει με τις τρύπες από πάνω και με τις τρύπες στο τζάμι ( http://prntscr.com/jlzg ) , αυτά τα καπάκια θα μείνουν και τα 3 με τις τρύπες τους ? Και απλώς η συνέχεια του σωλήνα που κατεβαίνει στο σαμπ με μια συστολή θα μπει σωλήνας με μικρότερη διατομή ? Αλλά το σύστημα των σωλήνων ειναι ενιαίο οπότε πάλι δεν θα μπαίνει αέρας εάν μείνουν και οι 3 τρύπες πάνω στα καπάκια της φωτογραφίας ?


Με λίγα λόγια εάν αλλαχθουν οι σωλήνες και με συστολές μπουν2μόνο μικρότεροι σωλήνες με κλιση ( ο τρίτος να καταργηθεί αν και δεν ξέρω εαν γινεται αυτό ) που να κατεβαίνουν στο σαμπ και οι βάνες μπουν ακριβώς πάνω από τη στάθμη του σαμπ θα λυθεί το πρόβλημα του θορύβου λέτε ? Τι να του πω αυριο αμα έρθει ????
  #27  
Παλιά 24-05-18, 13:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι σωλήνες σου είναι Φ50!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι όπως είναι το κουτί δεν γίνεται να τροποποιηθεί σε bean animal η υπερχείλισή σου..
Θα μπορούσε όμως να σου φτιάξει ένα κουτί υπερχείλισης πίσω από το τζάμι, όπως στο βίντεο που σου έστειλα παραπάνω και οι 3 αυτές τρύπες απλά να μεταφέρουν το νερό από το παλιό κουτί υπερχείλισης στο νέο...
Από το κάτω μέρος της νέας αυτής υπερχείλισης, θα κατεβαίνουν οι σωλήνες ΣΩΣΤΗΣ διατομής πλέον... Οπότε ούτε συστολές θα χρειαστείς...
Αν κάνεις αυτή την φασαρία, σκέψου να φτιάξεις νέο μικρότερο sump από κάτω!! Δεν θα το μετανιώσεις.. Και οι σωλήνες θα πηγαίνουν κάθετα στο sump, ο όποιος μικρός θόρυβος από πιτσιλίσματα και από τις αντλίες θα εγκλωβίζεται από κάτω... Οι αντλίες σου θα ανεβάζουν περισσότερο νερό και γενικά το σύστημα θα λειτουργεί καλύτερα.. Σου ξαναλέω ότι ένα sump 100 λίτρων θα σου κοστίσει άλλα 30 ευρώ το πολύ..
Επόμενη εκδοχή είναι να κάνεις τα παραπάνω και να χρησιμοποιήσεις το υπάρχων sump... Απλά επειδή οι σωλήνες θα ξεκινουν πολύ πιο χαμηλά, από τη βάση του νέου κουτιού, πιστεύω οτι θα πρέπει να γίνουν σε U σχήμα..
Και η εκδοχή του φίλου Δημήτρη, να βάλεις τις βάνες στο τέλος... Σίγουρα θα μειωθεί ο θόρυβος, αλλά για το πόσο, με 8000 λ/ω συνολικά αντλίες, δεν ξέρω...
Αν αλλάξεις τους σωλήνες οπως λες στο τέλος ,με μικρότερους και βάλεις τις βάνες στο τέλος, θεωρώ αδύνατον να πετύχεις σιφωνάρισμα και μιά μικρή αλλαγή στην διατομή, κάτι να κολλήσει σε ένα σωλήνα θα είναι επικίνδυνο για πλημμύρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
  #28  
Παλιά 24-05-18, 13:52
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Kαλησπέρα , το σκέφτομαι για καινούργιο σαμπ εννοειται αλλά με το παρον στην δευτερη εκδοχη δεν καταλαβα αυτο που λες ''επειδη οι σωλήνες θα ξεκινούν από πολύ πιο χαμηλά , από τη βάση του νέου κουτίου να γίνουν σε σχήμα U '' . Για να μπορέσω να του το εξηγήσω καλύτερα έχουμε κάποιο βίντεο ή εικόνα ? Εάν πάλι δεν γίνεται να κάνω ένα σαμπ μόνη μου σε κάποιον με ενυδρεια και μετά να του πω να το συνδέσει μέσω επίπλου . ¶σε που όλοι οι σωλήνες ειναι καρφωτοί στον τοίχο είχε ανοίξει καμία 20 τρύπες ... Όσο σκέφτομαι τι θα τραβήξουμε και να κλεισουμε τις τρύπες ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-05-18 στις 10:04
  #29  
Παλιά 24-05-18, 15:43
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Νικολέτα έχεις δοκιμάσει να παίξεις με τις βάνες; στη φωτογραφία τις έχεις τέρμα ανοιχτές και τις 3
Διοκιμασε να στραγγαλισεις τη ροη ώστε οι σωλήνες να γεμίσουν με νερό μέχρι επάνω

Τώρα είδα ότι το έχεις κάνει ήδη αυτο
__________________
Elta Reef Andros
  #30  
Παλιά 24-05-18, 16:16
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Για καινούργιο Σάμπ 100 λτρ το θεωρώ πολύ μικρό δεν συμφωνώ.βεβαια αυτό το τέρας πάλι.....στην μέση εγώ θα έλεγα. Λοιπόν αφού ο τύπος το κόλλησε μπορεί κ να το ξεκωλησει να κόψει κ να ράψει. Επίσης για κάτω από το ενυδρείο συμφωνώ κ μόνο μ αυτην την κίνηση γλυτώνεις πολλα.αν δεχτεί να σου κάνει αυτο κ από τις εξόδους του ενυδρείο,Από φ50 στις κάνει μ συστολές φ25 τα υπολοιπα είναι εύκολα.απαιτησαι αυτό κ μιλάμε.ελα βρε Νικολέτα βάλε κ λίγο ύφος .....το έχεις Πάμε.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθέση σφουγγαριών στο σαμπ και μειωση θορύβου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 22-05-18 09:50
Μεγάλο Πρόβλημα!!! tzetzos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 18-03-13 18:46
Eheim 2213 κλασική περίπτωση θορύβου medico Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 23-10-10 01:33
Mείωση θορύβου σε Red Sea Prizm Pro Skimmer chrisx Φίλτρανση 7 10-04-09 08:04
Πρόβλημα διακόσμησης λόγω ενυδρείου! xxone_17 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 13-03-08 01:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10915 seconds with 14 queries