Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-16, 21:50
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Προτασεις απο συντριβανι σε λιμνη

Καλησπερα στις "λιμνες".
Δεν θελω να κουρασω, θα ειμαι συνοπτικος.

Υφισταμενη δεξαμενη - συντριβανι (που δεν το λειτουργουμε) στον επαγγελματικο χωρο με τσιμεντενια κατασκευη. Χωρητικοτητα περιπου 1000 lt.
Υπαρχουν χρυσοψαρα που παρα τις δυσκολες συνθηκες ευδοκιμουν με τα χρονια.

Η σκεψη ειναι να φτιαξουμε DIY φιλτρο, να χρησιμοποιησουμε την υφισταμενη αντλια για κυκλοφορια, να προσθεσουμε διακοσμο με πετρες - βραχια να κρυφτει το τσιμεντο και να δημιουργησουμε διαφορα βαθη, και να μπουν καποια φυτα οπως παπυρος κλπ.

Εφτιαξα μολις 2 σκαριφηματα στο χερι χωρις να θυμαμαι ακριβεις διαστασεις. Μονο για την χωροτακτικη απεικονιση.

Θα ηθελα τις προτασεις σας για αυτο που θα δειτε στις φωτογραφιες, και για τον εξοπλισμο που θα μπορουσαμε να βαλουμε. Ας θεωρησουμε οτι δεν εχουμε αντλια γιατι δεν ξερω και την αποδοση της ακομα.

Επισης στο κεντρο εχει την γνωστη σιδηροκατασκευη βασης για πιδακα συντριβανιου. Να την ξηλωσουμε ?

Δεδομενο το ελαχιστοτατο budget γιατι προκειται για επαγγελματικο ΔΗΜΟΣΙΟ χωρο που κανεις δεν θα μας βαλει τα εξοδα μας ...

Ευχαριστω

εδω ο υφισταμενος χωρος σε κατοψη και μακρινη απεικονιση



εδω πως το φανταζομαστε σε κοντινοτερη απεικονιση



με την πρωτη ευκαιρια θα βγαλω φωτογραφιες απο το σημειο και θα τις επικολλησω.
Για αποψε που εχω κεφια σχεδιαστικα απολαυστε αυτα προς το παρον
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Πολύ ωραία η σκέψη σας Με το καλό να πραγματοποιηθεί
Θα πρότεινα να μην βάλετε πέτρες μέσα και μειωθεί ο όγκος του νερού και το ύψος της δεξαμενής .
Κατα τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται το σχέδιο για τον καταράκτη και την φίλτρανση αλλά πρίν γίνει οποιαδήποτε εργασία τα ψάρια θα πρέπει να μεταφερθούν για να μην κινδυνέψουν απο τα υλικά δόμησης
Θα χρειστείτε πάντως κάποιο budget για υλικά , τσιμέντα πέτρες σωλήνες .....
Εγω είμαι πρόθυμη να σας στείλω και φυτά για την Λιμνούλα (δωρεάν) .
Αν μπορέις βάλε μια φωτο του χώρου γιατι σκέφτομαι κάποια πιο οικονομική λύση για φίλτρανση και με λιγότερη δυσκολία (κατασκευαστικά )
Καλή επιτυχία στο όλο εγχείρημα
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-16, 22:15
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Artemisia σ ευχαριστω για οσα λες. Χαιρομαι που παμε σε σωστη κατευθυνση. Εχω διαβασει αρκετα αρθρα σου εδω και θεωρω βαρυνουσα την αποψη σου. Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτογραφιες να εχετε ολοι καλυτερη γνωμη.

Εχω παρακολουθησει καποια βιντεο στο youtube γαι DIY φιλτρα με διαφορες λογικες αλλα εχω μπερδευτει ποια απ ολες μας κανει. Το φιλρο σκεφτομαι να το εχω κατα το ημισυ θαμενο και το υπολοιπο κρυμμενο με πετρες κλπ.

Μεχρι το σταδιο των φυτων θα δουεμ τι θα κανουμε. Ευχαριστω για την προσφορα σου παντως.

Εννοειται τα ψαρια θα βγουν και θα μπουν σε ενυδρειο ή δεξαμενη ΙΚΕΑ με φιλτρο κλπ προσωρινα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-03-16, 22:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Να είσαι καλά και εγω μαθαίνω συνέχεια μην νομίζεις
Περιμένω φωτό για να βρούμε Λύσεις όλοι μάζι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-03-16, 11:34
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

σημερα μετρησα εγω την λιμνουλα οποτε οι σωστες διαστασεις ειναι
170 Χ 135 Χ 45 --- το περιπου 1000 λιτρα δηλαδη ισχυει

και καποιες φωτογραφιες

















-------------------------
ο παπυρος στη γωνια ηταν προσπαθεια που δεν επιασε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Albatros : 30-03-16 στις 11:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-16, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατσε να ερθουν οι ζέστες και να δεις πως θα γίνει ο πάπυρος, δεν θα μπορείς να τον μαζέψεις, είναι ικανός να σου πιάσει όλη τη λίμνη, μη τον βγάλεις, αν χρειαστεί τον κόβεις στη μέση και φυτεύεις και αλλού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-16, 19:09
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς τον , οργανωμένος με τις φωτο τα σχεδια
Έχω μία ερώτηση : Η σκέψη είναι να υψωθεί περιμετρικά ??

Αν ναι , θα σου πώ τις ανησυχίες μου , αν θα γίνει με τσιμεντόλιθους και τύπου "σοβά" θα έχεις στανταρ διαρροή τον πρώτο χρόνο .
Αν τρυπηθεί το υπάρχον μπετό και μπουνε μπετόβεργες και καλουπωθεί και πέσει ενιαίο το μπετό το φοβάμαι ότι δεν θα κολλήσει το νέο με το παλιό τσιμέντο . Έκτός και αν υπάρχει κάποιος εργολάβος πολύ "γατόνι" και σου βρεί ειδικές ριτίνες που κάνουν αυτη την δουλεια . (Κολλάνε παλιό με νέο μπετό )

Τι θα έκανα εγω ?? Θα το έχτιζα με όποιον τρόπο μπορούσα και θα έβαζα απο μέσα ένα liner να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλιώς μπετό με καλούπι και απο μεσα όλο fiberglass , γιατι και το τσιμέντο να σκάσει το fiberglass έχει δικό του καλούπι Αλλά μπορεί να βγεί περισσότερα λεφτά απο το liner.

Εξωτερικά μετα απο όλα αυτα μπορείς να βάλεις ότι πέτρα θέλεις χτιστή . Για τον καταράκτη πολύ ωραία το σκέφτεσαι αλλά και εκεί θα χρειαστείς liner στην διαδρομή που θα κάνει το νερό και θα μπορεί ταυτόχρονα και να φιλτράρεται αν έχει μια μικρή "γκιόλα" με βιολογικό υλικό πριν να καταλήξει το νερό στην Λίμνη . Με χρυσόψαρα θα παραμείνει ??
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-16, 20:39
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

σου απαντω με κοκκινα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς τον , οργανωμένος με τις φωτο τα σχεδια
Έχω μία ερώτηση : Η σκέψη είναι να υψωθεί περιμετρικά ??
περιμετρικα θελω απλα να ακουμπησω πετρες - βραχια να κρυφτει οσο γινεται αυτο το κρυο προφιλ του τσιμεντου και να "σβηνουν" τα βραχια στον χωρο

Αν ναι , θα σου πώ τις ανησυχίες μου , αν θα γίνει με τσιμεντόλιθους και τύπου "σοβά" θα έχεις στανταρ διαρροή τον πρώτο χρόνο .
Αν τρυπηθεί το υπάρχον μπετό και μπουνε μπετόβεργες και καλουπωθεί και πέσει ενιαίο το μπετό το φοβάμαι ότι δεν θα κολλήσει το νέο με το παλιό τσιμέντο . Έκτός και αν υπάρχει κάποιος εργολάβος πολύ "γατόνι" και σου βρεί ειδικές ριτίνες που κάνουν αυτη την δουλεια . (Κολλάνε παλιό με νέο μπετό )

Τι θα έκανα εγω ?? Θα το έχτιζα με όποιον τρόπο μπορούσα και θα έβαζα απο μέσα ένα liner να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλιώς μπετό με καλούπι και απο μεσα όλο fiberglass , γιατι και το τσιμέντο να σκάσει το fiberglass έχει δικό του καλούπι Αλλά μπορεί να βγεί περισσότερα λεφτά απο το liner.

Εξωτερικά μετα απο όλα αυτα μπορείς να βάλεις ότι πέτρα θέλεις χτιστή . Για τον καταράκτη πολύ ωραία το σκέφτεσαι αλλά και εκεί θα χρειαστείς liner στην διαδρομή που θα κάνει το νερό και θα μπορεί ταυτόχρονα και να φιλτράρεται αν έχει μια μικρή "γκιόλα" με βιολογικό υλικό πριν να καταλήξει το νερό στην Λίμνη . μεταξυ βραχου και λιμνης, σκεφτομαι να φτιαξουμε κατι σαν καναλι με βραχια - πετρες που ο πατος του θα ειναι τσιμεντενιος. Σε ολη την διαδρομη ο τροπος που θα τοποθετουνται οι πετρες θα εκτρεπει το νερο και με τον καιρο πιστευω οτι το καναλι σχεδον δεν θα φαινεται καν (αλγες - πετρες κλπ). Εξαλλου για την δημιουργια καταρακτη θα πρεπει να πεφτει απο καποιο υψος αρα δεν μιλαμε για κατι εξαιρετικα μακρυ σε μηκος. Δεν ξερω ... που να μπλεκω με liner τωρα. Ισως να κανω και λαθος

Με χρυσόψαρα θα παραμείνει ?? Αρχικα ναι. Αν κ σ αυτη την περιοχη μπορει να παμε κανενα πρωινο και να βρουμε κροκοδειλο ...
Θελω μια προταση - απο τις λυσεις που κυκλοφορουν στο youtube - για τον τυπο του DIY φιλτρου που θα φτιαξουμε. Ή κι απο μελος εδω αν υπαρχει κατ που δεν το εχω εντοπισει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-16, 20:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ωραία τότε , μια χαρά απλά βάζεις τις πέτρες περιμετρικά όπως σου αρέσει και τις κολλάς με τσιμέντο και επάνω στο τοιχάκι αλλά το επίπεδο του νερού θα παραμείνει στα ίδια επίπεδα .
Ο Καταράκτης - Ρυάκι αν γίνει με σκέτο τσιμέντο θα χάνει νερό , τον κατασκευάζεις όπως θέλεις και βάζεις ένα κομματάκι liner και το καλύπτεις με πέτρες .
Φιλτρανση έχεις αποφασίσεις "Βαρέλι" δηλαδή και θέλεις λεπτομέρειες ώς προς τι ?? Πές μου για να καταλάβω
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-16, 21:26
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Χάρη αυτό είναι εκεί που βρεθήκαμε για τα σαλιγκάρια;;; Αν θες βοήθεια ψήνομαι να έρθω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-16, 16:40
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Artemisia σου δειχνω τις επιρροες μου :

1. https://www.youtube.com/watch?v=N45FP6ctLes

2. https://www.youtube.com/watch?v=xX6W...ZJYACGIWC-96_3

3. https://www.youtube.com/watch?v=9rxk2tHOMrI

Αντωνη, ΝΑΙ. Βρισκεται μπροστα απο τα γραφεια που ηρθες την περασμενη φορα για τα σαλιγκαρια. Ψησου - ψησου . Οι γνωμες και η βοηθεια δεκτες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-16, 17:17
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα να δείς την φίλτρανση που έφτιαξε ο Παναγιώτης και θα σε βοηθήσει (στανταρ ) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70628&page=2
Μπορείς να βάλεις αντί για crystal bio , ελαφρόπετρα γιατι θα έχεις χρυσόψαρα θα σου φτάσει μια χαρά και θα έχεις νεράκι σούπερ
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-16, 18:14
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

ποσα λιτρα βαρελι - δοχειο λες χρειαζομαι ?

επισης δεν καταλαβα γιατι χρησιμοποιησε και δευτερο βαρελι σε σειρα - τι κερδιζει ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-16, 18:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αναφέρει παρακάτω :

Το 1ο βαρέλι θα χρησιμοποιηθεί πλέον σαν προ-φίλτρο για να μαζεύει όλα τα μικρο σωματίδια.
1μ χ 1μ Ιαπωνική ψάθα (Japanese Matting). θα προστεθεί στο 1ο βαρέλι που είναι το προ φίλτρο.
25 λίτρα crystal bio. Τοποθετήθηκαν ανά ~3 λίτρα σε τσουβαλάκια για τον εύκολο καθαρισμό. Αφού ξεπλυθούν θα προστεθούν στο 2ο βαρέλι.
https://www.youtube.com/watch?v=fJgyKcWzxbs
Πολύ μικρότερα απο του Παναγιώτη Εκείνος έχει Κόι και νομίζω 3000 λίτρα .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-16, 19:54
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Σε κάθε δοχείο έχω διαφορετικά υλικά.

Το 1ο δοχείο είναι ένα προ-φίλτρο. Βασικά εκεί κρατιούνται όλα τα στερεά και οι χοντρες ακαθαρσίες. Μαζεύει όλη την λάσπη. Το 1ο δοχείο το καθαρίζω ανα 2-3 εβδομάδες. Με τον καθαρισμό δυστυχώς υπάρχουν και απώλειες σε βακτήρια. Τα υλικά που χρησιμοποιώ είναι ελαιόδυχτο και ιαπωνική ψάθα (αυτή την βρίσκεις από ebay, δύσκολα την στέλνουν ελλάδα λόγο όγκου).
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=57
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=58

Το 2ο δοχείο που είναι 200λτ έχει crystal bio και Κ1. Παλιότερα που δεν είχα προ φίλτρο τα υλικά στόμωναν από την λάσπη. Πλέον το νερό που έχει είναι είδη καθαρό και τα φίλτρα δουλεύουν άψογα. Αυτό το δοχείο το καθαρίζω μια φορά στην αρχή της άνοιξης και μια στο τέλος του καλοκαιριού.

Εσύ μπορείς να φτιάξεις ένα προφίλτρο με ελαιόδυχτο και ίσως σφουγγάρια (προσοχή γιατί τα περισσότερα σφουγγάρια στομώνουν εύκολα). Στο 2ο φίλτρο βάλε ελαφρόπετρα. Καλύτερα να την έχεις μαζεμένη σε σακουλάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-16, 21:16
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες

aliens εισαι μερακλης ! συγχαρητηρια κι απο εμενα για την κατασκευη σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοί GIANNHS KOI Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 92 20-04-16 11:09
νεα λιμνη giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 128 23-05-11 08:37
τι ψαρια θα εμπαιναν σε συντριβανι chris129 Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 14 01-06-09 21:14
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07208 seconds with 13 queries