Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-05, 23:27
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή Είμαστε πλέον και εμείς γονείς!!!!

Καλησπέρα και καλό μήνα.Από σήμερα το πρωϊ είμαστε πλέον και εμείς γονείς 6 νεογέννητων guppy και περιμένουμε και την άλλη θυληκιά να γεννήσει και αυτή λείαν συντόμως.Δυστυχώς καταλάβαμε σχετικά αργά την γέννα και καταφέραμε να απομονώσουμε μόνο τα 6 σε άλλο ενυδρειάκι τα άλλα η μαμά φύση και όχι μόνο έβαλε το χεράκι της και δεν βρήκαμε άλλα εκτός και αν είναι τόσο καλά κρυμένα ανάμεσα στα φυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-04-05, 23:43
Το avatar του χρήστη satking
satking Ο χρήστης satking δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τουμπα
Μηνύματα: 45
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην satking
Προεπιλογή

αντε να σου ζησουν να τα χερεσε

ειναι οι ποιο καλη φαση του χομπι πιστευω ταν βλεπεις κατι τετοιο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-05, 23:46
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Αυτό ξαναπέστω φίλε μου είμαστε πανευτυχείς και προσπαθούμε κάθε μέρα για να κάνουμε την διαβίωση τους καλύτερη.Ευχαριστούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-05, 20:50
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Μπράβο Ιορδάνη, να τα χαίρεσαι τα μωράκια σου.
Φρέσκο νερό, καλό τάισμα και 27 βαθμούς C.
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-05, 13:25
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Καλοσώρησες στην παρέα μας Ιορδάνη.... να τα χαίρεσαι και σύντομα να αποκτήσεις και αλλλλλλαααα πολλλλααααα .... τη χαρά που ενιωσες την νιώσαμε όλοι σαν είδαμε τα πρωτα μωρακια να ξεπροβάλλουν μεσα απο τα φύλλα η στις γεννήστρες, ΄και τώρα θα τα βλέπεις να μεγαλώνουν και σε 6 το πολλύ μήνες θαχεις απο αυτά τα ίδια... μωράκια και θα γίνεις και παππους μμμ εεεεεε όμορφο δεν ειναι; Πιστεύω ότι με τα ζωοτόκα ζείς υπέροχες στιγμές επειδή πολλαπλασιάζονται εύκολα ΄και δεν βλέπεις συνέχεια 6 ψαράκια να πουμε και πάντα να ναι τα ιδια .... με τα ζωοτόκα έχεις συνέχεια αλλαγή του σκηνικού και ειναι υπέροχο αυτό. Λοιπόν καλά τριμμενο φυλαράκι σε μικρές ποσότητες και συχνά και θα μεγαλώσουν σύντομα και θα τα χαίρεσαι...
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-05, 22:11
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Δυστυχώς η μαμά καθώς και μια ακόμα θυληκιά απεβίωσαν σνιφ!κλαψ!λιγμ!πουχουχου!!!αλλά το θετικό είναι οτί βρήκαμε άλλα 5 μικρά κρυμμένα ανάμεσα στα φύλλα στο μεγάλο αλλά δεν τα βγάλαμε τουτ' έστιν, τα αφήσαμε μέσα.Και μια ερώτηση τι λέτε για τον κρόκο του αυγού για τα μικρά σαν τροφή εκτός από τα φυλλαράκια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-05, 22:17
koko Ο χρήστης koko δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην koko
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για τον κόκο αυγού. Εγώ πάντως δεν τα ταϊζω φυλλαράκια αλλά προμηθεύτηκα tetraMinBaby. Αν τα ταίζεις φυλλαράκια φρόντισε να είναι καλά κοπανισμένα.
__________________
Ενυδρείο, ένας ζωντανός πίνακας που έχετε ζωγραφίσει μόνοι σας!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-05, 22:29
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Στην villa Riba και στο Villa Baho ακόμα το τρίβουν Τρίψε τρίψε είμαστε,την συγκεκριμένη τροφή την γνωρίζω έχει καλά αποτελέσματα;ΜΕ λίγα λόγια ναι μεν έχω διαβάσει την σύνθεση του εν λόγο σκευάσματος αλλά ποιά η ουσιαστική διαφορά είναι πιο γρήγορη η ανάπτυξη των νηπίων;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-05, 22:35
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Εγώ τα μικρά guppy πάντα τα τάιζα τον πρώτο μήνα με κρόκο αυγού βρασμένο και μετά διαλυμένο με νερό μέχρι να γίνει παχύρευστο. Αν ταίζεις εναλαξ με καποια τροφή σε σκόνη θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Απλά πρόσεχε γιατί πολύ εύκολα βρωμίζει το νερό και μπορεί να σου ανεβάσει αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-05, 22:41
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιάννη ελπίζω να είσαι καλά ευχαριστώ έτσι ακριβώς κάνω συχνές αλλαγές και πάντα με φειδώ το τάισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-05, 00:40
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά...

Τι κρόκοι αυγού και ειδικές τροφές για μωρά κλπ λέτε?

Εγώ τα ταΐζω με το κοινό "φυλλαράκι" τριμμένο με το χέρι μου για να γίνει σαν σκόνη και έχω πήξει τώρα τελευταία στα μωρά που μεγαλώνουν και "καταλαμβάνουν όλο τον διαθέσιμο χώρο" - που λέγαμε στο μάθημα της φυσικής για τα αέρια.

Από τα 3 αρχικά, τώρα υπάρχουν 17 νομά στο ένα δωμά, και 20 νομά στ' άλλο δωμά.

36 ψάρια γεννήθηκαν, μεγάλωσαν και πολλαπλασιάστηκαν στα 2 ενυδρεία, χωρίς κάποια ιδιαίτερη φροντίδα όσον αφορά τη τροφή.

Σε αυτόν τον πληθυσμό (37), θα πρέπει να προστεθεί και ένα νούμερο 20-30 νεογνά - μου είναι αδύνατο να τα μετρήσω... στο περίπου τόσα πρέπει να είναι, αν όχι περισσότερα - και έχουν γεννηθεί την προηγούμενη βδομάδα και στα 2 ενυδρεία. Επίσης, 3-4 θηλυκά είναι "νταούλια", πράγμα που σημαίνει οτι αργά η γρήγορα θα "ξεφουρνίσουν" και άλλα μωρά...

Δεν ξέρω αν "φταίει" το γεγονός οτι προσαρμόστηκαν τα ψάρια στο νερό της βρύσης μου και γεννοβολλάνε σαν κουνέλια... μάλλον και η ύπαρξη φυτών βοήθησε σε αυτό... αλλά μου ακούγεται πολύ "κουφό" να προτείνονται τρόποι διατροφής ωστε να "αναπτυχθούν" τα νεογέννητα... το θέμα είναι να ελέγξουμε τον πληθυσμό τους που αυξάνεται όπως οι Ινδοί, όχι να ψάχνουμε τρόπους να επιζήσουν τα fries... έπηξα στα fries...

Μόνο τα βασικά περί αλλαγών νερού και διατήρησης "ψαρικών" (κατά το "ανθρώπινων") συνθηκών διαβίωσης, φτάνουν και περισσεύουν για να "μην ξέρεις τι να κάνεις" με τα νεογέννητα guppies... Ούτε "ειδικές τροφές" χρειάζονται ούτε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-05, 15:01
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Το ότι τα guppies γεννάνε σαν κουνέλια δεν σημαίνει οτι δεν θα πρέπει να δίνουμε σημασία στην ποιότητα της τροφής. Μην ξεχνάς ότι είναι ο βασικότερος παράγοντας ανάπτυξης και ποιότητας των χρωμάτων στα fries.
Σε κάποιες δοκιμές που έκανα με guppies που τρέφονταν με αυγό και άλλα μόνο με φυλλαράκι τριμένο το αποτέλεσμα ήταν αρκετά αντιληπτό με γυμνό μάτι. Τα μωρά που τρέφονταν με αυγό είχαν πολύ ποιο γρήγορη ανάπτυξη και τα χρώματα τους ήταν πολύ ποιο ζωηρά από ότι σε αυτά που τρέφονταν μόνο με flakes.
Τα συμπεράσματα δικά σας !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04466 seconds with 12 queries