Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-05-12, 12:58
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Σούπερ ιδέα!!! Να σκεφτείς που κάτι ανάλογο υπάρχει και στο εμπόριο και από το κώλυμα μου δεν το θυμόμουν καν.
Να είστε όλοι καλά.
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 07-05-12, 23:46
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Επιτέλους! Είδα για πρώτη φορά τα ψάρια μου
Πήρα ένα κομμάτι ενός είδους φελιζόλ που βρήκα σε συσκευασία ενός blade server, και το κουλούριασα στερεώνοντας τις άκρες του με κολλητική ταινία συσκευασίας

Μέσα στη κουλούρα έριξα τη Salvinia natans χωρίς να φοβάμαι πλέον μήπως την φάει η μαρμάγκα, όπως επίσης και την τροφή που επιτέλους είδα να την τιμούν δεόντως οι φιλοξενούμενοί μου. Μάλιστα παρατήρησα ότι τσιμπολογούν κάποιες φορές και το φυτό αλλά χωρίς υπερβολές...

Ευχαριστώ για την έμπνευση

__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-05-12, 15:47
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους! Είδα για πρώτη φορά τα ψάρια μου
Πήρα ένα κομμάτι ενός είδους φελιζόλ που βρήκα σε συσκευασία ενός blade server, και το κουλούριασα στερεώνοντας τις άκρες του με κολλητική ταινία συσκευασίας

Μέσα στη κουλούρα έριξα τη Salvinia natans χωρίς να φοβάμαι πλέον μήπως την φάει η μαρμάγκα, όπως επίσης και την τροφή που επιτέλους είδα να την τιμούν δεόντως οι φιλοξενούμενοί μου. Μάλιστα παρατήρησα ότι τσιμπολογούν κάποιες φορές και το φυτό αλλά χωρίς υπερβολές...

Ευχαριστώ για την έμπνευση

Αν υπηρχε τροπος το skimmer θα ρουφαγε και την κουλουρα
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-05-12, 21:51
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παρακαλώ τα φώτα σας και πάλι.
Δύο θέματα.
1. Από τα τέσσερα ψαράκια μου, βλέπω μόνο τα τρία. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι τις δεκάδες γάτες που γυροβολούν στη λιμνούλα μου. Πίνουν νερό και λιάζονται στην ακτή. Δεν μου ανήκουν και δεν τις ενθαρρύνω να παραμείνουν γιατί είναι υπερβολικά πολλές και μόνο ζημιές κάνουν. Δεν τις διώχνω όμως γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω (μετά από δεκάδες προσπάθειες κατάλαβα ότι είναι και ξεροκέφαλες) και από την άλλη έχω χρόνια να δω τρωκτικά (ζωντανά), για να μην αναφέρω ότι μου συμπεριφέρονται σαν να με φιλοξενούν αναγκαστικά στο δικό τους σπίτι. Είπα να φιλοξενήσω αυτά τα ψαράκια κι όχι να τα κάνω τροφή τα δύσμοιρα.

2. Δεν ξέρω τι με φώτισε. Όσο ασχολούμουν με το αδικοχαμένο χρυσόψαρο είπα να κάνω μετρήσεις. Βρήκα το PH με τιμή 10 και ίδρωσα μέχρι να ψαρέψω τα ψαράκια μου και να τα στείλω σε κλειστό ενυδρείο, αφού φοβάμαι ότι θα τα ξεκάνω σύντομα. Δεν έχω δυστυχώς καμία εμπειρία και φοβάμαι μήπως αντιδράσω σπασμωδικά. Τι κάνω στραβά;
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-05-12, 22:46
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

η λιμνη λογου του βαθους που εχει δεν νομιζω να μπορουν να κανουν κατι οι γατες,,, αλλα σε νιωθω ειναι πολυ σπαστικο... παρε ενα μεγαλο σκυλι!!! χαχα
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-05-12, 22:56
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Υπαρχουν πανω απο 10 γατες στον κηπο μου (οχι δικες μου) ποτε δεν εχασα ψαρι τι να σου πω
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-05-12, 10:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χωρις να ξερω λειτουργικες λεπτομερειες....βλεποντας ως αδαης την κατασκευη σου εχω να πω πολλα μπραβο!!! υπεροχη δουλεια!!!
καλη συνεχεια κι ενημερωνες μας με οπτικο υλικο!!!
να σου ζησει η κορη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-05-12, 10:50
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
η λιμνη λογου του βαθους που εχει δεν νομιζω να μπορουν να κανουν κατι οι γατες,,, αλλα σε νιωθω ειναι πολυ σπαστικο... παρε ενα μεγαλο σκυλι!!! χαχα
"Δυστυχώς" για καθαρά αισθητικούς λόγους διατηρώ τη στάθμη του νερου στο χείλος της λιμνούλας μας... Το πρώτο επίπεδο (παραλία) έχει βάθος 30 πόντους και το μέγιστο βάθος του πυθμένα αγγίζει το ένα μέτρο. Μου είπαν ότι η πονηριά της γάτας φτάνει στο σημείο να ψαρεύει στέκοντας στην άκρη και όταν τα ψαράκια πλησιάζουν, περίεργα να δουν τα ακίνητα γυαλιστερά "αντικείμενα" (τα μάτια της γάτας φέγγουν στο σκοτάδι), τα "καμακώνουν" αδιαφορώντας αν βουτήξουν το πόδι τους για λίγο στο νερό. Σκυλάκι δεν θέλω γιατί δεν έχω τον χρόνο που πρέπει να αφιερώσω για το ζωντανό. Ίσως βάλω φράχτη χαμηλής τάσης... τουλάχιστον μέχρι να βαρεθούν να έρχονται. Έχω σκεφτεί και ψεκαστήρα νερού σε συνδιασμό με αισθητήρα φωτοκύτταρου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πανω απο 10 γατες στον κηπο μου (οχι δικες μου) ποτε δεν εχασα ψαρι τι να σου πω
Ένα πράγμα θα σου πω. Μία θυλικιά γάτα την φωνάζουμε Ταρζάν! Ψάχνει, σκοτώνει τρωκτικά και μου τα φιγουράρει σχεδόν καθημερινά. Σκύλοι δεν ζυγώνουν... Σε ένα κακόμοιρο του έβγαλε τα μάτια.... Θα την πάω στους βατραχάνθρωπους!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις να ξερω λειτουργικες λεπτομερειες....βλεποντας ως αδαης την κατασκευη σου εχω να πω πολλα μπραβο!!! υπεροχη δουλεια!!!
καλη συνεχεια κι ενημερωνες μας με οπτικο υλικο!!!
να σου ζησει η κορη!
Σ' ευχαριστώ πολύ! Τώρα περιμένω και δεύτερο τιτί!
Για εκείνο δε ξέρω τι θα φτιάξω
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 11-05-12 στις 10:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-05-12, 18:34
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spinspan Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ τα φώτα σας και πάλι.
Δύο θέματα.
1. Από τα τέσσερα ψαράκια μου, βλέπω μόνο τα τρία. Έχω αρχίσει να υποψιάζομαι τις δεκάδες γάτες που γυροβολούν στη λιμνούλα μου. Πίνουν νερό και λιάζονται στην ακτή. Δεν μου ανήκουν και δεν τις ενθαρρύνω να παραμείνουν γιατί είναι υπερβολικά πολλές και μόνο ζημιές κάνουν. Δεν τις διώχνω όμως γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω (μετά από δεκάδες προσπάθειες κατάλαβα ότι είναι και ξεροκέφαλες) και από την άλλη έχω χρόνια να δω τρωκτικά (ζωντανά), για να μην αναφέρω ότι μου συμπεριφέρονται σαν να με φιλοξενούν αναγκαστικά στο δικό τους σπίτι. Είπα να φιλοξενήσω αυτά τα ψαράκια κι όχι να τα κάνω τροφή τα δύσμοιρα.

2. Δεν ξέρω τι με φώτισε. Όσο ασχολούμουν με το αδικοχαμένο χρυσόψαρο είπα να κάνω μετρήσεις. Βρήκα το PH με τιμή 10 και ίδρωσα μέχρι να ψαρέψω τα ψαράκια μου και να τα στείλω σε κλειστό ενυδρείο, αφού φοβάμαι ότι θα τα ξεκάνω σύντομα. Δεν έχω δυστυχώς καμία εμπειρία και φοβάμαι μήπως αντιδράσω σπασμωδικά. Τι κάνω στραβά;

Αγαπητε μου φιλε πρωτη φορα ακουω PH 10 σε λιμνη γι'αυτο θελω να σε ρωτησω τα εξης...

1ον: Τι νερο χρησιμοποιεις στη λιμνη? Δικτυου η γεωτρησης?

2ον: Στην λιμνη εχεις φυτα ετσι? Αλγη???

3ον: Τι ωρα εκανες μετρησεις? φανταζομαι απογευμα ετσι??

4ον: Θα πρεπει να κανεις και τεστ KH Αλλες μετρησεις εχεις κανει??

Υπαρχει λογος που σε ρωταω τα πιο πανω...

Τα λεμε.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-05-12, 20:40
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε μου φιλε πρωτη φορα ακουω PH 10 σε λιμνη γι'αυτο θελω να σε ρωτησω τα εξης...

1ον: Τι νερο χρησιμοποιεις στη λιμνη? Δικτυου η γεωτρησης?

2ον: Στην λιμνη εχεις φυτα ετσι? Αλγη???

3ον: Τι ωρα εκανες μετρησεις? φανταζομαι απογευμα ετσι??

4ον: Θα πρεπει να κανεις και τεστ KH Αλλες μετρησεις εχεις κανει??

Υπαρχει λογος που σε ρωταω τα πιο πανω...

Τα λεμε.....
Καλησπέρα.
1. Το νερό στη λίμνη μας σήμερα αποτελεί μείγμα από το δίκτυο ύδρευσης και της γεώτρησης.
2. Είναι πολύ λίγος ο καιρός που έχω βάλει μερικά φυτά μέσα στο νερό, αλλά δεν έχουν αναπτυχθεί ακόμη. Έχω δύο hardy νούφαρα σε στάδιο που το πρώτο ακόμα αναπτύσσει τα φύλλα του, ενώ το δεύτερο έχει ξεπροβάλλει στην επιφάνεια με τρία φύλλα. Έχω πέντε γλάστρες με λωτούς που ακόμα διατηρούν τα "βρεφικά" τους φύλλα από τότε που φύτρωσαν οι σπόροι. Έχω δύο γλάστρες με Pontederia Cordata με δύο ή τρία μικρά φύλλα πάνω από την επιφάνεια καθώς και τρεις γλάστρες με Typha Latifolia, αλλά ακόμα δεν έχω δει κανένα βλαστάρι πάνω από τους βολβούς. Επίσης πρόσφατα έριξα και δύο χούφτες Salvinia natans.
Η άλγη έχει καλύψει τις περισσότερες επιφάνειες του εσωτερικού της λίμνης, αλλά όχι όσο περίμενα και ήθελα. Όταν έχει εξάρσεις η τριχοειδής άλγη θέτω σε λειτουργία το I-tronic και την επόμενη μέρα το νερό είναι κρυστάλλινο πάλι.
3. Την ώρα που έκανα μετρήσεις ο ήλιος είχε δύσει τουλάχιστον μία ώρα πριν.
4.
GH 20
KH 11
PH 10
PO4 0,1
Fe 0
NH3/4 0,1
N02 0,2
NO3 5
Cu 0

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Στο ενδιάμεσο και μέχρι να προσθέσεις κάτι θα διαβάσω κι εγώ ότι πηγές βρω...
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-05-12, 20:51
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μηπως ευθυνονται για το χαμενο σου ψαρακι η αμμωνια και τα νιτρωδη?
και το πεχα ειναι υπερβολικο, εχω την εντυπωση οτι τα ψαρια (ορισμενα, δεν ξερω αν ισχυει και για τα χρυσοψαρα) μπορουν να ανεχτουν μεχρι 9,5 το οποιο ειναι και αυτο εντελως ακραιο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-05-12, 21:01
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως ευθυνονται για το χαμενο σου ψαρακι η αμμωνια και τα νιτρωδη?
και το πεχα ειναι υπερβολικο, εχω την εντυπωση οτι τα ψαρια (ορισμενα, δεν ξερω αν ισχυει και για τα χρυσοψαρα) μπορουν να ανεχτουν μεχρι 9,5 το οποιο ειναι και αυτο εντελως ακραιο.
Ελπίζω πως όχι. Μου ακούγεται πιο σκληρό το γεγονός αυτό από το να έγινε γεύμα...
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-05-12, 23:09
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ποτε δεν κανουμε τεστ του PH απογευμα αλλα μονο το πρωι και ο λογος ειναι οτι κατα την διαρκεια της ημερας τα φυτα και η αλγη λογο της φωτοσυνθεσης παραγουν οξυγονο και καταναλωνουν CO2.
Η μειωση εκπομπων του CO2 αυξανει το PH ενω το βραδυ τα φυτα και η αλγη καταναλωνουν οξυγονο και παραγουν CO2 με αποτελεσμα την πτωση του PH γι'αυτο το λογο τα τεστ πρεπει να τα κανουμε πρωι γιατι μονο τοτε θα εχουμε το πραγματικο αποτελεσμα........

Γι'αυτο κανε ξανα τεστ το PH και KH τις πρωινες ωρες για να δουμε τι θα βγαλει για να μπορουμε να μιλαμε.......

Κανε ξεχωριστα και τεστ το νερο που βαζεις στην λιμνη...

Παντως και το PH αλλα και η KH ειναι πολυ ψηλα...

Η KH πρεπει να ειναι μεταξυ 5 εως 10 το πολυ οποταν κανε ξανα τεστ το πρωι και τα λεμε....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-05-12, 23:33
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

φιλε Andros που να δεις κατι 20αρια που βγαζει η kh της περιοχης μου στο νερο της βρυσης. εμεις εδω εχουμε πραγματικα πολυ σκληρο νερο, η gh ειναι ακομα πιο πανω, βαριεσαι να μετρας σταγονες.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-05-12, 13:29
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Κατά τις 12:00 το μεσημέρι έκανα νέες μετρήσεις.

Λίμνης
  • PH 9
  • KH 11
  • GH 17
  • PO4 0,1
  • Fe 0
  • Cu 0
  • NO2 0,1
  • NO3 0,5
  • NH3/4 0

Δικτύου ύδρευσης
  • PH 6,5
  • KH 9
  • GH 10

Γεώτρησης
  • PH 6,5
  • KH 20
  • GH 19
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-05-12, 13:31
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

μακαρι να ειχα τετιο νερο γεωτρισης για τα ψαρια της τανκανικας μου!!! αλλα για λιμνη ειναι οντος πολυ σκληρο!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-05-12, 13:38
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι να ειχα τετιο νερο γεωτρισης για τα ψαρια της τανκανικας μου!!! αλλα για λιμνη ειναι οντος πολυ σκληρο!

Να σου στείλω ένα βυτιοφόρο;
Όντως είναι πολύ σκληρό. Θα ρίξω calgon στο τέλος
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-05-12, 13:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με τι μετρας το ph?
Με kh 20 ---> ph 6,5 δεν γινεται!!
Ακομα και στο νερο υδρευσης πολυ λιγο ακουγεται το ph 6,5
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-05-12, 13:41
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

σε τι ποσοστό αναμιγνύεις το νερό;
θα έβαζα περισσότερο ποσοστό νερό δικτύου.
για να δούμε και τους εμπειρότερους
το ph πολύ περίεργο, μάλλον κάτι το ανεβάζει, αλλά τι;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-05-12, 13:53
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με τι τεστ μετρας (μαρκα)? μηπως κανεις κατι λαθος στις μετρησεις σου η εχουν ληξει τα τεστ? ειδικα στο πεχα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-05-12, 14:19
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τι μετρας το ph?
Με kh 20 ---> ph 6,5 δεν γινεται!!
Ακομα και στο νερο υδρευσης πολυ λιγο ακουγεται το ph 6,5
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με ένα πακέτο υγρών test της Velda, αυτό.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι ποσοστό αναμιγνύεις το νερό;
θα έβαζα περισσότερο ποσοστό νερό δικτύου.
για να δούμε και τους εμπειρότερους
το ph πολύ περίεργο, μάλλον κάτι το ανεβάζει, αλλά τι;
Εδώ κι ένα χρόνο που δεν είχα φυτά ή ψάρια στη λίμνη μας, χρησιμοποιούσα μόνο νερό δικτύου. Έχανα πάρα πολύ νερό από τον καταρράκτη και το κατάλαβα με βίαιο τρόπο όταν ήρθε ο λογαριασμός πριν από λίγο καιρό.
Όταν αποφασίσαμε να βάλουμε ψαράκια και φυτά στη λίμνη είπα να αντικαταστήσω όλο το νερό και να καθαρίσω την λίμνη από τα απομεινάρια του χειμώνα. Έτσι κι έκανα, βάζοντας όμως μόνο νερό από την γεώτρηση, σχεδόν 2700 λίτρα. Κάθε μέρα έχανα αρκετό νερό το οποίο αναπλήρωνα με το νερό της βρύσης. Η αναπλήρωση πρέπει να άγγιξε το ένα κυβικά μέτρο για πλάκα. Οπότε αναγκάστηκα να παρακάμψω το καταρράκτη μέχρι να προμηθευτώ κάποια πολύ μικρή αντλία μόνο γι αυτόν και ίσα ίσα για το εφέ, αφού τα 4m3/h του πέφτουν πολλά... Από τότε δεν έχω χάσει καθόλου νερό. Με αυτή τη λογική με παίρνει να κάνω μία γενναία αλλαγή με αυτό της βρύσης...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
με τι τεστ μετρας (μαρκα)? μηπως κανεις κατι λαθος στις μετρησεις σου η εχουν ληξει τα τεστ? ειδικα στο πεχα.
Με προϊόντα της Velda κάνω τις μετρήσεις.
Δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι κάνω τις τέλειες μετρήσεις... Πως θα μπορούσα άλλωστε, αφού βασίζονται καθαρά στην οπτική παρατήρηση. Ακόμα κι εγώ αμφέβαλα πολλές φορές στο τι χρώμα έβλεπα, όταν και η γυναίκα μου, μου υποδείκνυε άλλη απόχρωση... Ίσως αν είχα ψηφιακό όργανο να κάνω σύγκριση θα μιλούσα με απόλυτη σιγουριά...
Πως μπορώ να ξέρω αν έχουν λήξει τα test;
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 12-05-12 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-05-12, 19:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
Είναι όντως πολύ παράξενες οι μετρήσεις σου. Ομολογώ κι εγώ με τη σειρά μου ότι οι σκληρώτητες αν είναι έτσι είναι πολύ ψηλές. Πάντως ΡΗ 6,5 ΚΗ 20 και GH 19 είναι πολύ παράξενες μετρήσεις. Δοκίμασε να πάρεις ένα υγρό τεστ του ΡΗ μιας πιο αξιόπιστης μάρκας...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-05-12, 22:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αν υποθεσουμε οτι τα τεστ KH και GH ειναι σωστα τοτε θα ελεγα να βαζεις μονο νερο υδρευσης και να παρεις ενα αλλο τεστ για το PH γιατι μαλλον δεν.......

Αποψη μου, εγω θα αγοραζα καινουργια τεστ για PH KH GH και θα εκανα μερικες μικρες αλλαγες του νερου με νερο υδρευσης και μετα ξανα τεστ το νερο με την διαφορα αυτη τη φορα..... τις πρωινες ωρες
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 24-11-13, 22:41
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια, πολύ όμορφη κατασκευή προστέθηκε ήδη στα αγαπημένα θέματα που παρακολουθώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
νεα λίμνη απο αρχάριο tzortzakisnikos Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 01-05-11 18:52
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35
Χειμώνας στη λίμνη lucy Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 28-12-07 10:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08268 seconds with 13 queries