Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-03, 13:23
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή Μεγάλωμα νεογνών Guppies

Έχουμε ένα ενυδρείο 90 λίτρων και πριν από έναν μήνα περίπου γεννήσε ένα guppie. Έχουμε βάλει τα μικρά (15 περίπου) σε γεννήστρα μέσα στο ενυδρείο (αυτή που είναι από δίχτυ) και μέχρι στιγμής ήταν εντάξει. Χθες όμως γέννησε και δεύτερο guppie και βάλαμε στη γεννήστρα περίπου άλλα 25!!!
Ερώτηση :
Αν τα βάλουμε όλα μαζί τα νεογνά σε γυάλα (περίπου 15 λίτρα) θα χρειαστεί και φίλτρο + θερμοστάτης ή μπορούμε να τα αποφύγουμε; Για πόσο καιρό πρέπει να τα κρατήσουμε εκεί; Γενικώς τι κάνουμε με τα υπερπολλά μικρά guppakia που μας περισσεύουν;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-03, 13:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν βαλετε αρκετα φυτα με λεπτα φυλλα στο 90αρι, ολο και καποια μωρα θα επιζουν χωρις να καταφευγετε σε γεννηστρες και άλλες γυαλες. 40 μικρα στην γεννηστρα ειναι πολλα.
Στην περιπτωση που οντως θελετε να τα κρατησετε ολα, ενα δευτερο ενυδρειακι, με φιλτρο και θερμοστατη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-03, 13:54
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εκτός απο guppy εχεις κι άλλα είδους ψάρια στο 90άρι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-03, 14:05
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Στο 90άρι έχουμε φίλτρο βυθού, εσωτ. EIHEIM, και από ψάρια 2 corrydoras, 8 neon, 2 ξιφοφόρους, 4 guppie (2+2), 2 χήρες.

Δεν απαντήσατε στην ερώτηση : τι κάνει κανείς με τα μικρά guppies; Μήπως τα παίρνουν τα μαγαζιά;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-03, 14:15
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

εγω τα κρατάω μέχρι να δώ τα χρωματα τους και μετα εξασκω culling με δύο μεθόδους. μεταφορα στο μεγάλο ενυδρειο με τα σκαλαρια , ή το θαλασσίνο με τις ανεμώνες ή την 2η, μεταφορα στον φιλικο μαγαζάτορα που τα αφηνει με όλα τα άλλα που έχει σε μια δεξαμενη και όσα επιζήσουν πουλιούνται όταν μεγαλώσουν.

ξερω ακουγεται σκληρο αλλα όταν έχεις γυρω στις 3 γεννες την εβδομαδα με ανω των 100+ νεωγνων όπως καταλαβαίνεις μένεις γρήγορα απο χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-03, 14:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το guppy οντας (θεωρητικα) το ψαρι που αναπαραγεται ευκολοτερα, δεν εχει και την φοβερη ζητηση σε μαγαζια - ισως δεχτουν καποια ομορφα ενηλικα σε ανταλλαγη με κανενα κουτακι τροφη.
Που σημαινει οτι πρεπει να τα μεγαλωσετε εσεις. Αν το κανετε για αυτο τον σκοπο, το να δεσμευσεις ενα η δυο ενυδρεια, και να ταιζεις και να συντηρεις για 2-3 μηνες, για ενα κουτακι τροφη στο τελος, δεν αξιζει τον κοπο.
Αξιζει ομως τον κοπο, και πολυ, ολη αυτη η διαδικασια, βλεποντας το απο χομπιστικη πλευρα. Στο τελος, τα δινετε σε φιλους
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-03, 14:25
Το avatar του χρήστη betty
betty Ο χρήστης betty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Νεα Κρηνη
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Μήπως τελικά να τα αφήνουμε στο μεγάλο ενυδρείο και να τα αφήνουμε στην τύχη τους...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-03, 14:41
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betty
Μήπως τελικά να τα αφήνουμε στο μεγάλο ενυδρείο και να τα αφήνουμε στην τύχη τους...
αν το κανεις αυτό στο τελος θα καταληξεις σε ένα ενυδρειο που θα έχει Γκαπυ και νερο...με εμφαση στα γκαπυ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-03, 14:42
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Εγώ βασικά τα αφήνω στο ενυδρείο και όσα αντέξουν συνεχώς γίνεται ανανέωση γιατί τα μεγάλα μας αφήνουν χρόνους και υπάρχουν συνεχώς αυτά που τα αντικαθιστούν και η ζωή συνεχίζεται.Εγώ έχω μονο γκάπις και στο ενυδρείο βλέπεις όλων των ηλικιών ψαράκια .Στο τέλος συνηθίζουν τα μεγάλα και δέν τα ενοχλούνε πολύ...... Το πιο ωραίο θέαμα ειναι η στιγμή του φαγητού που ξεπροβάλλουν τα μικρά για να πάρουν τροφή και πραγματικά διερωτάσαι που ήταν προηγουμένως και δεν τα έβλεπες .......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-03, 13:00
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Ειχα κι εγω μια "μικρη" εμπειρια με γεννες guppy στο παρελθον.
Εστω κι αν αυτη εγινε χωρις να το επιδιωξω.
Συμφωνω κι εγω απολυτα στο θεμα φυτων.
Οσο περισσοτερα υπαρχουν, βοηθουν πολυ στο να κρυφτουν τα μωρα, τα οποια κυνηγιουνται ανελεητα απο τις μαμαδες κυριως (για μεζε )
Νομιζω κι εγω οτι πριν απο τους 2 μηνες, δεν καταλαβαινεις φυλο. Εκτος κι αν η οραση σου ειναι αετισια
Θα σου προτεινα να κανεις αυτο που σκεφτομαι κι εγω: Αστα να μεγαλωνουν και μετα τα χαριζεις εδω μεσα στο forum σε οποιους ενδιαφερονται...
Καλυτερα να κερδισεις την συμπαθεια και την εκτιμηση καποιου "φιλου" που θα του χαρισεις ψαρακια, παρα ενα κουτακι τροφη απο τον καταστηματαρχη. Τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-12-03, 13:06
n1sarris Ο χρήστης n1sarris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2003
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από betty
Μήπως τελικά να τα αφήνουμε στο μεγάλο ενυδρείο και να τα αφήνουμε στην τύχη τους...
Θα σου προτεινα κι εγω ενα αλλο ενυδρειακι
Ψαξε για μια προσφορα σε ενυδρειακι μεγεθους 30λτ περιπου
Δε νομιζω να δωσεις πανω απο 100ευρω για ενα Mobby Dick της Sicce.
Ειναι μια λυση που θα καλυψει την προσωρινη φιλοξενια των guppies, μεχρι να αποφασισεις ποια θα δωσεις και ποια θα κρατησεις
Αυτο το ενυδρειακι το ξερω γιατι το εχω. Εχεις θερμοστατη, λαμπα, και ενα biofilter τυπου wetdry
Δεν ξερω αν καποιοι αλλοι εχουν να προτεινουν κατι πιο οικονομικο η πιο καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-12-03, 16:27
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πριν απο 3 μερες ανακαλυψαμε 3 μωρα στο ενυδρειο.

Ειναι μια απο τις λιγες φορες που εχει ξανασυμβει αυτο στο ενυδρειο μου και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας.
Υποθετω πως ειναι γκαπι.

Το γεγονος συνδιαζεται μεταξυ τυχης και ατυχιας!
Η τυχη ειναι οτι επεζησαν μιας και σχεδον ποτε δεν καταφερα να ανακαλυψω ζωντανα ψαρακια απο γεννα εκτος απο κανα 2 φορες αλλα και ποτε δεν καταφερα να τα μεγαλωσω.
Η ατυχια ειναι το εξης, εκεινη την ημερα ειχε βγει απο την πριζα η θερμαστρααπο το πρωι και το καταλαβα μονο το αλλο πρωι οταν ανακαλυψα και τα μωρα. Οποτε πιστευω οτι τα ψαρακια δεν φαγωθηκαν λογω του χαμηλου της θερμοκρασιας, η οποια εφτασε και αγγιξε τους 17 βαθμους. Εξαιτιας αυτου τα υπολοιπα ψαρακια δεν ειχαν και πολυ ορεξη για φαι ουτε για τιποτα αλλο οποτε και περνουσαν απαρατητρητα τα μωρα απο παραδιπλα τους.

Τα μωρα τα μαζεψα σε μια γεννηστρα και τα εχω μεσα εκει και τα ταιζω.

Το αστειο ειναι οτι απο τοτε καθε πρωι ανακαλυπτουμε και ενα νεο μωρο.

Το μεγεθος ειναι περιπου 5 χιλιοστα, πραγμα που σημαινει μαλλον οτι εχουν καιρο που γεννηθηκαν αν ειναι γκαπι σωστα?εκτος και αν ειναι ξιφακια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-04-04, 13:47
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani
Εγώ βασικά τα αφήνω στο ενυδρείο και όσα αντέξουν συνεχώς γίνεται ανανέωση γιατί τα μεγάλα μας αφήνουν χρόνους και υπάρχουν συνεχώς αυτά που τα αντικαθιστούν και η ζωή συνεχίζεται.Εγώ έχω μονο γκάπις και στο ενυδρείο βλέπεις όλων των ηλικιών ψαράκια .Στο τέλος συνηθίζουν τα μεγάλα και δέν τα ενοχλούνε πολύ...... Το πιο ωραίο θέαμα ειναι η στιγμή του φαγητού που ξεπροβάλλουν τα μικρά για να πάρουν τροφή και πραγματικά διερωτάσαι που ήταν προηγουμένως και δεν τα έβλεπες .......
Συμφωνώ απολύτως με την άποψή σου!

Το ίδιο εφαρμόζω και εγώ στο ένα από τα δύο ενυδρεία μου. Το έχω αφήσει με guppies μόνο και αναλαμβάνει η φύση την δουλειά της...

Έτσι κάθε εβδομάδα έχει και καινούριο ενδιαφέρον...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05048 seconds with 12 queries