Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-05-10, 22:22
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή μικρη λιμνουλα βοηθεια!!

γεια σας και παλι!στο εξοχικο μου στη χαλκιδικη οπως σας εχω ξαναπει στηνουμε ενα βραχοκηπο ο οποιος θα καταληγει σε μια πλαστικη λεκανη περιπου 600 λιτρα,την οποια σκεφτομουν αν γινεται να κανω λιμνουλα...
παραθετω και φωτο..
η αντλια που εχουμε παρει ειναι 12000 λιτρα την ωρα αν δεν κανω λαθος και σκεφτομαι να γινει ως εξης:
απο κει που ειναι το κοκκινο βελος θα ξεκιναει το νερο και με διαδοχικα σκαλοπατακια με μικρα καταρρακτακια απο το ενα στο αλλο θα καταληγει στη λεκανη..σε ενα απο αυτα τα σκαλοπατακια θα υπαρχει μια γλαστρουλα με σφουγγαρι κ αλλα βιολογικα υλικα ωστε το νερο να φιλτραρεται περνωντας απο εκει...
οι ερωτησεις μου ειναι:1 πιστευετε θα πετυχει το φιλτραρισμα?
2 θα επιτυγχανεται επαρκης οξυγονωση απ τα καταρρακτακια?πρεπει να υπαρχει καποιο ελαχιστο υψος αναμεσα τους πχ 15 ποντοι για να επιτυγχανεται?

σορρυ αν κουρασα απλα ειμαι ασχετη απο λιμνες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01332.jpg
Εμφανίσεις:  622
Μέγεθος:  95,4 KB  
__________________
time is running out.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-05-10, 22:24
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

υγ. ξεχασα να πω οτι φυσικα δε μιλαω για κοι,μαλλον για κουνουποψαρα εκτος αν πιστευετε οτι μπορουν να μπουν μερικα χρυσοψαρα...(αν μπορουν απο θεμα φιλτρανσης-οξυγονωσης)
__________________
time is running out.....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-10, 06:24
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ότι και να κάνεις τώρα μέχρι του χρόνου θα το ξηλώσεις! Το θέμα Λίμνη είναι αρρώστια. Τον χώρο τον έχεις, σου προτείνω να σκεφτείς για μια κανονική μεγάλη λίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-10, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από debbie Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ. ξεχασα να πω οτι φυσικα δε μιλαω για κοι,μαλλον για κουνουποψαρα εκτος αν πιστευετε οτι μπορουν να μπουν μερικα χρυσοψαρα...(αν μπορουν απο θεμα φιλτρανσης-οξυγονωσης)
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τον Γιάννο, γιατί πολύ απλά σου έχει μεταφέρει την εικόνα του λιμνόφιλου.
Αν δεν κάνω λάθος, στη Χαλκιδική χιονίζει και μάλιστα αρκετά, πράγμα που θα αντιμετωπίσεις ιδιαίτερο πρόβλημα θερμοκρασίας, αν ακολουθήσεις τη σημερινή σου τοποθέτηση. Η λίμνη σου, είναι πολύ μικρή και μάλλον ρυχή. Ούτε κουνουπόψαρα μπορουν να τοποθετηθούν.

Το δεύτερο που έχω να αναφέρω είναι ότι η λίμνη θα κατασκευαστεί στο εξοχικό σου. Κατά την καλοκαιρινή περίοδο, υπάρχει μια σοβαρή εξάτμιση, κυρίως από την ροή που θα δημιουργήσεις με το μεγάλο σε σύγκριση με τη λίμνη ρυάκι σου. Τα 600 λίτρα, θα επαρκούν μόνο για καμία εβδομάδα. Είναι πολύ πιθανόν να αντιμετωπίσεις αποστράγγιση της λιμνούλας σου, με αποτέλεσμα, να χάσεις τα ψάρια σου, να χάσεις τα φυτά σου και να καταστρέψεις τον εξοπλισμό σου.

Η αντλία σου 12,000 την ώρα, είναι πολύ καλή και μπορεί να υποστηρίξει μια λίμνη αρκετών ακόμα κυβικών μέτρων νερού. Φίλτρο, θα χρειαστείς μόνο στο ενδεχόμενο να βάλεις ψάρια. Αν όμως δημιουργήσεις μια λιμνούλα wild life pond τουλάχιστον 2000 λίτρων, με πολλά φυτά και ένα μεγάλο ρυάκι με φυτά/ρίζωμα, τότε μπορούμε να σκεφτούμε το ενδεχόμενο να τοποθετήσεις κουνουπόψαρα χωρίς την χρήση φίλτρου.

Σκέψου αυτά που σου έχω αναφέρει και ότι αποφασίσεις είμαστε εδώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-10, 16:09
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις συμβουλες σας..ξεχασα απλα να αναφερω το σημαντικοτερο ισως..εγω βαζω τις ιδεες κ τις υλοποιει ο πατερας μου..οποτε αν του πω να τα βγαλει για να κανουμε μεγαλυτερη λιμνη με liner κτλ. κ ενω μολις φυτεψε το γκαζον μαλλον θα με σκοτωσει..
οποτε μαλλον βλεπω να καταληγουμε στην αρχικη ιδεα του βραχοκηπου κ θα βαλω απλα μεσα μερικα φυτα...
ευχαριστω κ παλι!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λίμνη σου, είναι πολύ μικρή και μάλλον ρυχή.
το βαθος της ειναι περιπου 70cm απλα χανει σε ογκο γιατι περιμετρικα ειναι πιο ρηχη μαλλον για να μπαινουν φυτα..
__________________
time is running out.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη debbie : 25-05-10 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-10, 17:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από debbie Εμφάνιση μηνυμάτων
το βαθος της ειναι περιπου 70cm απλα χανει σε ογκο γιατι περιμετρικα ειναι πιο ρηχη μαλλον για να μπαινουν φυτα..
Για να μην παρεξηγούμαι...μπορείς να δημιουργήσεις τη λιμνούλα σου και να τοποθετήσεις μέσα φυτά ώστε να καλύψουν ένα σημαντικό μέρος της επιφάνειας του νερού. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα μπορείς να έχεις χρονοδιακόπτη στην αντλία σου ώστε να κυκλοφορεί το νερό όσο εσύ θέλεις. Όσο λιγότερη ώρα την χρησιμοποιείς, τόσο περισσότερο νερό θα εξοικονομείς από την εξάτμιση. Με αυτόν τον τρόπο αφού δεν θα έχεις ψάρια, δεν θα υπάρχουν περισσεύνατα νιτρικών, οπότε δεν πρόκειται να παρουσιαστεί πρόβλημα αιωρούμενης άλγης.

στα 70εκ μπορείς να φυτέψεις και νυμφαίες.

Μην σου χαλάσω την ιδέα της λίμνης...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-10, 20:05
Το avatar του χρήστη debbie
debbie Ο χρήστης debbie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2010
Περιοχή: thes/niki
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

επειδη απ'οτι καταλαβα εξατμιση θα εχω κυριως λογω του ρυακιου εχουμε την ιδια λιμνη στο κατω μερος της αυλης χωρις βροχοκηπο με ενα συντριβανακι και αντλια οπου το νερο θα πεφτει περιπου απο 30 ποντους(βελος)..
εδω θα εχω λιγοτερη εξατμιση??κ αν ναι μηπως θα μπορουσαν να μπουν εδω κουνουποψαρα??το συντριβανακι με την αντλια θα αρκουν για οξυγονωση??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01327.jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  86,8 KB  
__________________
time is running out.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-05-10, 00:24
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Εμεις εδω στο φορουμ ειμαστε πιστευω λιγο (εως πολυ) υπερβολικοι σχετικα με τις χωρητικοτητες που εχουν τα δοχεια για να μπορεσουν να δεχθουν ψαρια, μια και εχουμε πρωτη αρχη τη σωστη και απροσκοπτη διαβιωση τους, ωστε να ειναι υγιή και αστρεσσαριστα και να τα απολαμβανουμε με τον καλυτερο τροπο.
Ειδικα για κουνουποψαρα εχω δει να επιβιωνουν σε ενα εκατοστο νερο, σε βαλτο που το καλοκαιρι δημιουργει νησιδες χωματος με χωρο πολυ λιγο εστω και να κουνηθουν. Εγω εχω 4-5 σε μια γλαστρα με υδροβια και δεν εχουν κανενα προβλημα (τωρα το καλοκαιρι).
Το προβλημα θα το εχεις το χειμωνα αν πιασει παγωνια οποτε και δε θα παγωσει μονο η επιφανεια, αφηνοντας χωρο για αυτα απο κατω, αλλα μαλλον θα γινει ολο το νερο ενα τεραστιο παγακι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-05-10, 06:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμεις εδω στο φορουμ ειμαστε πιστευω λιγο (εως πολυ) υπερβολικοι σχετικα με τις χωρητικοτητες που εχουν τα δοχεια για να μπορεσουν να δεχθουν ψαρια, μια και εχουμε πρωτη αρχη τη σωστη και απροσκοπτη διαβιωση τους, ωστε να ειναι υγιή και αστρεσσαριστα και να τα απολαμβανουμε με τον καλυτερο τροπο.
Ειδικα για κουνουποψαρα εχω δει να επιβιωνουν σε ενα εκατοστο νερο, σε βαλτο που το καλοκαιρι δημιουργει νησιδες χωματος με χωρο πολυ λιγο εστω και να κουνηθουν. Εγω εχω 4-5 σε μια γλαστρα με υδροβια και δεν εχουν κανενα προβλημα (τωρα το καλοκαιρι).
Το προβλημα θα το εχεις το χειμωνα αν πιασει παγωνια οποτε και δε θα παγωσει μονο η επιφανεια, αφηνοντας χωρο για αυτα απο κατω, αλλα μαλλον θα γινει ολο το νερο ενα τεραστιο παγακι...
Aγαπητέ φίλε, το θέμα μας εδώ δεν είναι αν τα gambusia affinis μπορούν να αντέξουν σε μικρότερες λιμνούλες ή όχι. Η debbie έχει αναφέρει ότι η λίμνη προορίζεται για το εξοχικό της. 600 λίτρα λίμνη με αρκετά μεγάλο ρυάκι είναι δεδομένο ότι δεν θα επισκέπτεται καθημερινά τη λίμνη της, έτσι θα ήταν καλό να κάνει κάτι άλλο που θα αντέξει περισσότερο. ¶λλο η γλαστρόλιμνη και άλλο η λίμνη με αρκετή διατάραξη και κυκλοφορία του νερού. Η όλη διαδικασία επισπεύδει την διαδικασία εξάτμισης, είτε το θέλουμε είτε όχι. Είναι θέμα μερικών ημερών να χάσει εντελώς το νερό η λίμνη με όλες αυτές τις συνέπειες που έχω αναφέρει στην αρχή.

Είναι γεγονός ότι τα gambusia affinis μπορούν να ζήσουν και να ευδοκινήσουν σε πολύ μικρότερα κυκλώματα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
(μικρη βοηθεια ) ταισμα και μικρα ` platy ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 12 05-05-10 13:01
Μικρη βοηθεια(snails-προαγγελια?) reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 9 30-03-10 20:53
μικρη βοηθεια spiros1111 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 13-10-09 23:48
μια μικρη βοηθεια g-pavl Ζωοτόκα 2 19-11-08 22:49
μια μικρη βοηθεια??? spyros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 23-04-08 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04963 seconds with 14 queries