Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-12-08, 12:09
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Κίνδυνοι απο κοράλια...

Γειά σας και χρόνια πολλά. Μετά από δυόμιση χρόνια εντατικής ενασχόλησης με τα ενυδρεία (μποστάνια και μεσογειακά κυρίως) πιάστηκα και εγώ στα δίχτυα του reef...Και έχοντας επενδύσει και τα ανάλογα ποσά έφθασα να κουράρω βράχο σε ένα Rio 125 έχοντας στο μυαλό μου οτι καλό θα ήταν να αρχίσω (οταν με το καλό στρώσουν τα νερά...) με μαλακά και έυκολα κοραλάκια όπως zoanthus...Είδα όμως ένα βίντεο με τον Borneman που έλεγε οτι τα μαλακά κοράλια δεν κουβαλούν μόνο τοξίνες αλλά και πολύ επικίνδυνα για την υγεία μας βακτήρια και οτι πρέπει να φοράμε πάντα γάντια και να προσέχουμε πολύ...Διάβασα επίσης άρθρα άλλων βιολόγων που έλεγαν τα ίδια και βέβαι άρχισα να φοβάμαι γιατί έχω και μωρό στο σπίτι...Το θέμα είναι οτι δεν βλεπω στην πόλη μου τουλάχιστον να υπάρχει ενημέρωση και να λαμβάνονται προφυλάξεις...Εσεις τι προφυλάξεις παίρνετε;Μήπως τα SPS είναι ασφαλέστερα;Πολύ θα ήθελα τη γνώμη κυρίως τον εμπειρότερων γιατί με βλέπω να επιστρέφω τον βράχο και να παίρνω chiller...και ο νοών νοείτω...
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Αφου ξερεις ποιες προφυλαξεις πρεπει να παρεις γιατι δεν το κανεις και να συνεχισεις με αυτες τις προφυλαξεις??Δεν νομιζω να υπαρχει κινδυνος για το μωρο αφου αυτα θα ειναι εξω απο το ενυδρειο ενω τα κοραλια μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-08, 12:40
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ κάτι μαλακά κοραλάκια που είχα κάποτε τα έπιανα με το χέρι.. Δν έχω ακούσει κάτι για τοξίνες, ούτε για κάποιον που έπαθε κάτι από τα κοράλια, αλλά ξέρω πως αρκετοί χρησιμοποιούν γάντια.

Καλή επιτυχία αν τελικά το συνεχίσεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-08, 12:44
Το avatar του χρήστη Nikos!
Nikos! Ο χρήστης Nikos! δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κάτω τούμπα
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εχω ακουσει οτι γενικα το νερο απο τα ενυδρεια εχει καποιους μικροοργανισμους οι οποιοι μπορει να προκαλεσουν ερεθισμους στο δερμα και για αυτο τον λογο φορανε γαντια και στα θαλασσινα ενυδρεια αλλα και στου γλυκου νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-08, 12:49
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

εγω τοσο καιρο με γυμνα χερια τα επιανα και τα μαλακκα και τα σκληρα κοραλια δεν ειδα τιποτα.Δεν ειναι κακο να παιρνουμε και τις προφυλαξεις μας.Εγω προσωπικα θα αρχισω να βαζω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-08, 12:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούμε γάντια. Από κει και πέρα και εγώ δεν έχω πάθει τίποτα τόσα χρόνια.
Για τα πάντα όμως υπάρχει η πρώτη φορά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-08, 13:13
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παιδιά στο βίντεο που σας λέω (μπορείτε να το κατεβάσετε απο το marineaquarium.gr), απο χρόνο 8:20 και μετά, o Eric Borneman, που είναι ερευνητής και συγγραφέας, επιμένει στη χρήση γαντιών και λέει οτι ακόμα και ο Calfo την έχει πατήσει...Τέλος πάντων δεν θέλω να τρομοκρατήσω αλλά η όποια γνώση και εμπειρία είναι πάντα καλοδεχούμενη ...όπως και η σύνεση και η προσοχή...
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-12-08, 13:16
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε ανυσηχεί (το πρώτο είναι η ΔΕΗ ).
Φυσικά πάντα με τις απαραίτητες προφυλάξεις.
Δηλαδή όχι ανοιχτές πληγές-αμιχές στο χέρι που μπαίνει στο νερό και αν είναι εφικτό βάζε γάντια (τα απλά χωρίς τάλκ).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-12-08, 13:41
Το avatar του χρήστη mastronik
mastronik Ο χρήστης mastronik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε ανυσηχεί (το πρώτο είναι η ΔΕΗ ).
Στάθη απίστευτο μόλις μου έφερε η γυναίκα τον εκκαθαριστικό...

...μονο138Ε...για 3 ενυδρεία και μωρό μια χαρά...ζέστες βλέπεις...αλλά μην ξεφεύγω απο το θέμα...
__________________
Nίκος - Χανιά

-Rio 240 Planted
-Rio 400 Planted
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-12-08, 13:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Όπως και να έχουν τα πράγματα, μαλακά ή σκληρά δεν παύει όλα να είναι πολύποδες με όλη τη σημασία της λέξης. Όλα τα μέλη της οικογένειας αυτής συμπεριλαμβανομένων και των θαλάσσιων ανεμώνων και μεδουσών, θεωρούνται από λιγότερο επικίνδυνοι εώς πολύ επικίνδυνοι κυνηγοί στα οικοσυστήματα όπου δραστηριοποιούνται και ποτέ εντελώς ακίνδυνοι, όσο και αν μας ξεγελά η εντυπωσιακή τους εμφάνιση.

Όλα τα μέλη περιέχουν στα "πλοκάμια" τους μικρά ασκίδια με νευροτοξίνες όπου κάποιες από αυτές είναι εξαιρετικά επικίνδυνες ακόμα και για τον άνθρωπο.

Τα κοράλια γενικότερα ανοίκουν στην κατηγορία των "ελαφρώς" προικισμένων πολύποδων. Όπως και να έχει πάντως, πρέπει πάντα να τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό και με τις σωστές προφυλάξεις ώστε μην τύχει κάτι που μπορεί να γίνει μια στο εκατομμύριο, δηλαδή να είμαστε άτομα αλεργικά σε αυτές τις νευροτοξίνες, έστω ακόμα και σε μικρές ποσότητες.

Πραγματικά, ένα ζευγάρι γάντια δεν κοστίζει τίποτα σε σχέση πάντα με τις εκατοντάδες ευρώ που δίνουμε για τη δημιουργία ενός τέτοιου κλειστού κυκλώματος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-08, 14:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
μονο138Ε...για 3 ενυδρεία και μωρό μια χαρά...ζέστες βλέπεις...αλλά μην ξεφεύγω απο το θέμα...
εχεις βυσμα ....δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.....

Να και μια λυση για τα κοραλια....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  full_body_condom.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  35,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  getimage.aspx.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  18,4 KB  
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-08, 16:29
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Και εγώ δεν έχω παθει τπτ όσο καιρό τα έπιανα με τα χέρια , αλλά υπάρχουν παντού αναφορές για την τοξικότητα των κοραλιων και ειδικά των ζωανθούς!Αν και δεν το έκανα ποτέ , συνιστώ όσοι έρχονται σε επαφή με τέτοια ζωντανά να φοράνε γάντια
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-12-08, 01:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Νίκο υπάρχει μικροβιολογική εξέταση που σου δείχνει αν έχεις προδιάθεση για αλλεργίες. Πήγαινε σε ένα γιατρό να στη γράψει.
Εμένα φέτος ξεκίνησε να με πειράζει ο βράχος. Να φανταστείς τον ίδιο βράχο έχω εδώ και δύο χρόνια. Έχει αλλάξει τρία ενυδρεία. Το κάθε κομμάτι του το έχω πιάσει με γυμνά χέρια άπειρες φορές. Ποτέ δε μου δημιούργησε τίποτα παρόλο που είχα τρυπηθεί πολλές φορές από κάτι προεξοχές του, λεπτές σα βελονίτσες από κοραλλίνη.
Λοιπόν φέτος από ένα σημείο και μετά όποτε ακουμπώ το βράχο με γυμνά χέρια 9 στις 10 φορές μου δημιουργεί κνησμό
Ρώτησα αλλεργιολόγο και μου είπε: απλά μη πιάνεις με γυμνά χέρια.

ΥΓ έχω γάντια αν θες να σου δώσω για το ξεκίνημα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-12-08, 03:14
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Το να παθεις κατι απο κοραλια ειναι γενικα η εξαιρεση και οχι ο κανονας ...οι βασικοι κανονες προστασιας ειναι αρκετοι (μην βαζετε χερια με ανοιχτες πληγες , χρηση γαντιων , καλο πλυσιμο μετα , μην βαζετε τα χερια στο προσωπο , ισως και γυαλια προστασιας κλπ)

Ο Boreman , o Calfo κλπ ''ζουν'' μεσα στα κοραλια οποτε και η εκθεση τους στους οποιους κινδυνους ειναι λογικα μεγαλυτερη ...οσα φραγκαρει ο Calfo σε μια εβδομαδα μπορει να μην τα φραγκαρουμε εμεις σε μια ζωη.

Τα LPS οντως ειναι πιο ''επικινδυνα'' αλλα οσα απο αυτα ειναι , δεν τα φραγκαρει ποτε ο μεσος χομπιστας ...μια δηλαδη που τα τοποθετει στο ενυδρειο και τερμα.Τα ζοανθους απο την αλλη ουσιαστικα δεν φραγκαρονται τα ιδια αλλα η πετρα που τα κουβαλαει.Το ιδιο και τα μανιταρια,ricordea κλπ Τα sps ειναι αρνακια ...Γενικα οι κινδυνοι ειναι μηδαμινοι αρκει ,οπως ειπα, να υπαρχει λογικη στα μετρα προφυλαξης.Αν δηλαδη εχεις πληγη , κοψεις μια ricordea στη μεση και οπως εισαι με τα ζουμια , φας και ενα κεμπαμπ με τα χερια , τοτε ναι , πας γυρευοντας

Τα μικρα παιδια φυσικα δεν πρεπει να εχουν καμμια επαφη ουτε με κοραλια αλλα και με τιποτε ενυδρειακο (εξοπλισμο ,αποχες , τροφες , ζουμια κλπ) ...Οι κινδυνοι που υπαρχουν ειναι πολλοι αλλα και σε αυτη την περιπτωση ,συγκριτικα, τα κοραλια δεν ειναι ο σημαντικοτερος αυτων.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-01-09, 16:50
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Eixa diavasei gia auto to vaktiridio arketa kai egrapsa to pio katw elliniko keimeno gia na dwsw perissoteres plirofories stous Ellines filous tou hobby.
Mono kai mono i pithanotita na kolliseis kati tetoio na min to antiliftheis kai na prepei na kaneis egxeirisi gia aferesi ogkou i o kindinos akrwtiriasmou mou leei na foraw pantote gantia!
Se glyko nero den yparxei to vaktiridio.

Apologoume gia ta greeklish alla den exw dikaiwmata na allaxw glwssa se auto ton ypologisti.

Mycobacterium marinum - Η αρρώστια των ψαριών που μπορεί να κολλήσεις
Posted July 24th, 2008 by admin
Mycobacterium marinum

Το Mycobacterium είναι ένα βακτηρίδιο το οποίο υπάρχει στο αλμυρό νερό αλμυρό. Το βακτηρίδιο αν και είναι σχετικά σπάνιο μπορεί να προκαλέσει σοβαρές μολύνσεις και σε περίπτωση που δεν διαγνωστεί έγκαιρα για ανάλογη θεραπεία μπορεί να οδηγήσει σε ακρωτηριασμό. Για να μολυνθεί κάποιος πρέπει να υπάρχει ανοικτή πληγή ή κάποιο γδάρσιμο και να έρθει σε επαφή με νερό στο οποίο υπάρχει το βακτηρίδιο. Συνήθως κάποιος μολύνετε σε θάλασσες που η ποιότητα νερού δεν είναι καλή και σε κάποιες περιπτώσεις άτομα έχουν μολυνθεί από το νερό του ενυδρείου τους. Επίσης μπορεί να μολυνθείτε αγγίζοντας κάποια από τα κοράλια, αμοιβάδες, ψάρια με γυμνά χέρια τα οποία έχουν κεντρί, γενικότερα οτιδήποτε μπορεί να προκαλέσει πληγή στην επιδερμίδα και ανοίξει είσοδο στο βακτηρίδιο. Οι πρώτες ενδείξεις είναι μια πληγή που έχετε και δεν επουλώνετε κανονικά αφήνωντας στην συνέχεια κάποιο μικρό μη-καρκονογενή όγκο. Σε κάποιες περιπτώσης μπορεί η μόλυνση να εμφανιστεί σαν sporotrichotic lymphangitis, μόλυνση των λυμφατικών αγγείων η οποία μοιάζει με κλωστές στο δέρμα και στα αγγεία. Η διάγνωση και η θεραπεία καθυστερούν συχνά, λόγω έλλειψης υποψίας για το συγκεκριμένο βακτηρίδιο.

Ο λόγος που αναφέρω αυτή την ασθένεια δεν είναι για να τρομάξω κάποιο νέο φίλο του χόμπυ, αλλά για να σας ενημερώσω για κάτι που οι πωλητές στα καταστήματα κατοικιδίων δεν θα σας αναφέρουν ποτέ όταν σας πουλούν τον εξοπλισμό για ένα ενυδρείο. Ο κίνδυνος μόλυνσης είναι ελάχιστος και μπορεί να αποφευχθεί με την χρήση μακριών ελαστικών γαντιών για να μην έρχετε το νερό σε επαφή με το δέρμα σας. Επίσης η χρήση των γαντιών συνιστάτε και για να μην μολύνουμε και εμείς το νερό του ενυδρείου μας με οποιεσδήποτε ακαθαρσίες μπορεί να καθίσουν στα χέρια μας. Στα τελευταία 20 χρόνια μόνο 18 περιπτώσεις μολύνσεων που να έχουν σχέση με το χόμπυ, έχουν καταγραφεί. Επειδή όμως στις πλείστες από τις 18 περιπτώσης η σωστή διάγνωση καθυστερούσε ένα περίπου χρόνο, θεωρώ σωστό να γνωρίζει κάποιος που ασχολείτε με το χόμπυ τα συμπτώματα, έτσι στην σπάνια περίπτωση μόλυνσης να ενημερώσει τον γιατρό του ότι υποπτεύετε το συγκεκριμένο βακτηρίδιο και να ακολουθήσει την σωστή θεραπεία. Διαφορετικές αντιβιώσεις χορηγούνται για να βρεθεί το “κοκτέιλ” αντιβιοτικών που σκοτώνει το βακτηρίδιο. Η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει αρκετούς μήνες για κάποια άτομα (μέχρι και 10).

Πρόληψη

Όλη η ταλαιπωρία μπορεί να αποφευχθεί ακολουθώντας τους πιο κάτω κανόνες:

Δεν βάζουμε ποτέ τα χέρια μας στο νερό αν έχουν ανοικτές ή πρόσφατες πληγές. Αν είναι αναγκαίο χρησιμοποιούμε κάποια αλοιφή ή βαζελίνη και δένουμε την πληγή(τσιρότα ή επίδεσμο). Καλύτερα να ρισκάρουμε να μπουν κάποια συστατικά της αλοιφής ή της βαζελίνης στο νερό παρά να μπουν βακτηρίδια στον οργανισμό μας. Επίσης αρκετά καταστήματα πουλάνε μακριά ελαστικά γάντια για να δουλεύουμε στο ενυδρείο.
Χρησιμοποιούμε αντιβιοτικά σαπούνια και πλενόμαστε πάντοτε καλά όταν δουλεύουμε στο ενυδρείο ακόμη και αν δεν έχουμε βρέξει τα χέρια μας. Ο εξοπλισμός μπορεί να μεταφέρει κάποιο βακτηρίδιο.
Δεν πίνουμε ποτέ νερό του ενυδρείου. Όσο παράξενο και αν ακούγετε κάποιοι ελέγχουν την αλμυρότητα του νερού δοκιμάζοντας το, ενώ όταν δημιουργούμε σιφόνι ρουφώντας σε μια σωλήνα πιθανό κάποιο νερό να καταλήξη στο στόμα μας.
Συμπτώματα



Κοκκινωπό ή γαλαζωπό στο εξόγκωμα στο δέρμα 0.5 - σε 3 εκατ. ή ανάπτυξη κονδύλου σε σημείο προηγούμενου τραυματισμού, είναι το συνηθέστερο σύμπτωμα στο 90% των περιπτώσεων. Έλκος μπορεί να εμφανιστεί αργότερα, και μετέπειτα τραύματα μπορούν να είναι παρόντα κατά τη διάρκεια της λεμφατικης αποξήρανσης στις ακραίες περιπτώσεις. Αυτό εμφανίζεται σε 25-50% των ασθενών και ονομάζεται ”sporotrichotic διασπορά”.
Παράλληλη παρουσία λυμφαδενοπάθειας είναι πιθανή. Οι ασθενείς μπορούν να έχουν βαθύτερα συμπτώματα με tenosynovitis, bursitis, σηπτική αρθρίτιδα, και osteomyelitis του ελλοχεύοντος κόκκαλου. Η διάδοση στο μυελό των οστών και κοιλιακά viscera είναι σπάνια.
Εάν η διάγνωση καθυστερήσει, οι μολύνσεις μπορούν να μιμηθούν τη ρευματοειδή αρθρίτιδα, gout, tenosynovitis σχετική με τραύμα, το ξένο σώμα, τις βαθιές μυκητιακές μολύνσεις.

Θεραπεία

Βακτηριδιοκτόνα ή/και ισχυρά αντιβιοτικά χορηγούνται συνήθως για διάστημα 4-8 εβδομάδων. Σε κάποιες περιπτώσεις πιθανό να χρειαστεί “κοκτέιλ” αντιβιοτικών και η θεραπεία να διαρκέσει μέχρι και 10 μήνες ανάλογα με το ανοσοποιητικό σύστημα κάθε ανθρώπου. Αν η διάγνωση αργήση ίσως χρειαστεί χειρουργική επέμβαση για αφαίρεση κάποιου μολυσμένου ιστού/όγκου που μπορεί να σχηματιστει.

Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.reefkeeping.com/issues/20...ture/index.php

http://www.emedicine.com/derm/topic281.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Mycobacterium_marinum

http://www.aquatouch.com/Granuloma.htm

Μην ξεχνάτε οι συνηθέστερες μολύνσεις είναι από βρώμικα νερά σε θάλασσα ή στάσιμο θαλάσσινό νερό. Το άρθρο έχει σαν σκοπό να σας ενημερώσει ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να μολυνθείτε αν το βακτηρίδιο υπάρχει στο νερό του ενυδρείου σας, έχετε πληγή στα χέρια και δεν ακολουθείτε τις προφυλάξεις που ανάφερα πιο πάνω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιά Κοράλια/Ανεμώνες? vagosg Κοράλλια 1 23-03-08 18:51
Φυτά από τη φύση – κίνδυνοι basilhs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 30 15-05-04 19:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07267 seconds with 16 queries