Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-06, 21:23
Το avatar του χρήστη stamatulakis
stamatulakis Ο χρήστης stamatulakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο

Χρόνια Πολλά και ευτυχισμένο το νέο έτος

Είναι νέος στο χομπι με ένα ενυδρείο 80Χ40Χ30 και μου αρέσουν τα φυτεμένα όπως καταλάβατε. Το έχω τώρα και ένα μηνα χωρίς καθόλου προηγούμενη εμπειρία. Και να οι ερωτήσεις μου

1. Νομίζω ότι τα φυτα μου χρειάζονται τώρα πια CO2. Αρχισα να χρησιμοποιώ χαπια CO2 και στο κατάστημα που τα πήρα μου εδιξαν ένα μηχανημα (45ευρώ) η οποία είναι μια μεταλλική πλάκα (λεπτή) η οποία μπαίνει πάνω στο τζάμι με μια εξωτερική συσκευή που μπαίνει στο ρευμα από την λίγες γνώσεις φυσική μου ερχεται στο νου ηλεκτρολυση του νερού για παραγωγή CO2. Τι λέτε κάνει δουλειά. Διότι μου είπαν για κατι τιμές..... (250 ευρώ).

2. Το ενυδρείο είναι 1 μηνός πότε πρέπει να αρχίσουν οι αλλαγές νερού και τι ποσότητες
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1167333752
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  good-web.gif
Εμφανίσεις:  805
Μέγεθος:  181,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-12-06, 03:06
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

αλλαγή νερού εβδομάδιαίως το 30% του συνολικού όγκου του ενυδρείου δηλαδή περίπου 30 λίτρα(2 κουβάδες) για σένα εφόσον είσαι στα 96λιτρα. Φυσικά με την προσθήκη κατάλληλης ποσότητας αντιχλωρίου.

τώρα για CO2 θα πρέπει να μας πείς και τι λάμπες έχεις τι λιπασμα βάζεις αν βάζεις και άλλα.
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-12-06, 09:35
Το avatar του χρήστη TaitO
TaitO Ο χρήστης TaitO δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Για το Carbon CO2 που λες εγώ θα σου έλεγα να μην το πάρεις...
Δεν αξίζει ... Θα το πετάξεις μετα
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-12-06, 09:53
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatulakis Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Νομίζω ότι τα φυτα μου χρειάζονται τώρα πια CO2. Αρχισα να χρησιμοποιώ χαπια CO2 και στο κατάστημα που τα πήρα μου εδιξαν ένα μηχανημα (45ευρώ) η οποία είναι μια μεταλλική πλάκα (λεπτή) η οποία μπαίνει πάνω στο τζάμι με μια εξωτερική συσκευή που μπαίνει στο ρευμα από την λίγες γνώσεις φυσική μου ερχεται στο νου ηλεκτρολυση του νερού για παραγωγή CO2. Τι λέτε κάνει δουλειά. Διότι μου είπαν για κατι τιμές..... (250 ευρώ).
Η ανάγκη λίπανσης με CO2 είναι πολύ σχετική με την ένταση του φωτισμού του ενυδρείου. Χοντρικά έχεις ανάγκη για διοξείδιο όταν ο φωτισμό σου είναι 0.5W/λτ(T8 φθωρίου) και άνω. Σε ότι λιγότερο δεν είναι αναγκαίο σύστημα με μπουκάλα, θα είσαι μια χαρά με σύστημα μαγιάς το οποίο είναι και πάμφθηνο και δοκιμασμένο.

Δεν θα σου το σύστινα το Carbo-Plus ειδικά με αυτή τη τιμή, αυτά τα συστήματα αν και λειτουργούν κανονικά δεν έχουν καλή σχέση απόδοσης-τιμής και η συντήρησή τους είναι ακριβή (τιμή πλάκας). Επίσης αν ήθελες μπορούσες να συνθέσεις ένα σύστημα με 2κιλη μπουκάλα CO2 με καμιά 100αρα ευρώ μαζί με ηλεκτροβάνα για να το κόβεις όταν κλείνουν τα φώτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatulakis Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Το ενυδρείο είναι 1 μηνός πότε πρέπει να αρχίσουν οι αλλαγές νερού και τι ποσότητες
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1167333752
Εδώ θέλει λεπτομέρειες... δε μας είπες έχεις ψάρια μέσα ή μόνο φυτά? Μετράς αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά? Τι μερήσεις έχεις. Εγώ προσπαθώ να μην κάνω καμία αλλαγή νερού πριν εξαφανιστούν αμμωνία και νιτρώδη... Μετά κάθε βδομάδα ένα 10-15% είναι αρκετό εξαρτάται πάντα από τα ψάρια που έχεις και τις απαιτήσεις τους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-12-06, 10:51
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες.
(Αν και αρχάριος) το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο.

Αφού σε έχει κερδίσει το φυτεμένο ενυδρείο έχεις να κάνεις κάποια πράγματα με συγκεκριμένη σειρά για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.
Πρέπει λοιπόν να μάθεις για τα φυτά*, το φωτισμό, το co2 και
(αργότερα) περι λιπασμάτων.
Εδώ θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες για αρχάριους
http://www.aquabotanic.com/begin.htm
και εδώ περισσότερα
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Επειδή στην αρχή θα σου φανούν 'βουνό' όλα αυτά που θα διαβάσεις θα σου πρότεινα να μην κάνεις καμία αγορά γιατί συνήθως με τον ενθουσιασμό του 'πρωτάρη' κάνουμε περιττές αγορές.
Συμφωνώ με το Μάριο να κάνεις ένα diy co2, μέχρι να δεις τι ακριβώς έχεις σκοπό να κάνεις.
DIY CO2

Τα ενυδρεία του εμπορείου έχουν ελάχιστο φωτισμό και χρειάζονται αναβάθμηση.Αν ψάξεις στο φορουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες και επιλογές.

Στην πόλη σου πάντως υπάρχουν έμπειροι χομπίστες στο φυτεμένο ενυδρείο, είναι στο φορουμ αυτό, και πιστεύω ότι θα βοηθήσουν-συμβουλέψουν σωστά, τόσο για τον τρόπο - όσο και για τον σωστό εξοπλισμό

* Εδώ είναι ένα site που μπορείς να βρεις τα περισσότερα φυτά που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο. Υπάρχουν φωτογραφίες + 'τις ανάγκες' του κάθε φυτού.
http://www.tropica.com/plant_print.asp
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-12-06, 11:33
Το avatar του χρήστη stamatulakis
stamatulakis Ο χρήστης stamatulakis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρητης
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα να κατασκευάσω μόνος μου μουκάλες CO2, διάβασα το άρθρο φοβερό, καταπληκτική εφεύρεση. Το άλλο πρόβλημα από οτι κατάλαβα είναι ο φωτισμός. Το ενυδρείο μου έχει θέση για μια μονο λάμπα 18watt, μηπως να την αλλαζα με μια για φυτά.

Παιρετερω πληροφορίες θα δώσω όταν κάνω να τεστ (τα οποία πρέπει να αγοράσω)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-12-06, 12:26
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stamatulakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μου έχει θέση για μια μονο λάμπα 18watt, μηπως να την αλλαζα με μια για φυτά.
καλημερα.
και να την αλλαξεις φιλε μου,παλι εισαι<στον κανονα που λεει
'' μια= καμμια''
σιγουρα για φυτεμενο χρειαζεσαι πανω απο 2 λαμπες(αναλογως παντα και τα λιτρα σου,σε σχεση με τι φυτα θα βαλεις),αλλα 1 λαμπα..δεν κανει τιποτα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-12-06, 22:06
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πιστευω οτι χωραει αλλη μια κατω απο το καπακι ......νομιζω το εχω δει αυτο το ενυδρειο σε πετ.....και εχει λιγο χωρο....εκτος αν ειναι αλλο ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός σε φυτεμένο ενυδρείο celica192tsport Δίσκοι 14 30-03-06 17:50
Νέο 80λτ φυτεμένο - Βοήθεια με επιλογή ψαριών? pStathis Γλυκό νερό - Γενικά 8 31-10-05 00:06
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04
Θαλασσινό(!) φυτεμένο ενυδρείο annivas2000 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 10-12-03 02:54
Τη βοήθεια σας / Re-design ενυδρείου φυτεμένο dimitris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-02-03 08:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04873 seconds with 16 queries