Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-09-17, 13:53
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Επιλογή φίλτρου για ενυδρείο

Ύστερα από αρκετό διάβασμα σε ενυδρειακά φόρουμ, βρίσκομαι σε αναζήτηση νέας γυάλας για να τοποθετήσω τον μονομάχο μου. Σκεπτόμουνα να κινηθώ σε διαστάσεις από 50 με 60 εκατοστά μήκος πλάτος από 30 μέχρι 40 εκατοστά και ύψος από 30-40 εκατοστά.Το ενυδρείο θα έχει υποχρεωτικά καπάκι. Οι παραπάνω διαστάσεις μας δίνουν ενυδρεία από 45 λίτρα (min) μέχρι 96 λίτρα (max). Αντιλαμβάνομαι πως στην περίπτωση που υπάρχει ενυδρειακό έπιπλο είναι μονόδρομος η επιλογή εξωτερικού φίλτρου λόγω των πλεονεκτημάτων που έχει σε πολλούς τομείς και κάνει για μακροχρόνια χρήση με λίγη συντήρηση. Στην περίπτωση μου όμως, δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και το ενυδρείο θα τοποθετηθεί πάνω σε ραφιέρα IKEA (πλάτος κάθετων ξύλων 2εκ + ενίσχυση με σιδηρογωνιές με ύψος ραφιέρας 128 εκ) σε υπνοδωμάτιο. Σε αυτή την περίπτωση αναρωτιέμαι τι είναι πιο αποτελεσματικό (για φίλτρανση) και πιο αθόρυβο. Ένα ενυδρείο που έχει στην οροφή τα υλικά φίλτρανσης (ενυδρειακό βαμβάκι+ Siporax) και το νερό οδηγείται στο φίλτρο με spraybar και κυκλοφορητή ή κάποιο ενυδρείο με εσωτερικό φίλτρο. Στην πρώτη περίπτωση οι διαστάσεις της εσωτερικής θήκης του φίλτρου οροφής είναι περίπου 40εκ Χ 10εκ Χ 5εκ=2 ltr (ενώ γίνεται φίλτρανση με χαμηλή ταχύτητα νερού) με πλήρη εκμετάλλευση του διατιθέμενου ύψους της γυάλας. Στην δεύτερη περίπτωση το εσωτερικό φίλτρο θα θέλει λογικά πιο συχνό καθαρισμό αλλά θα υπάρχει και μεγαλύτερη ταχύτητα ροής και (ίσως???) λιγότερο βιολογικό υλικό στο εσωτερικό φίλτρο (siporax) με εξαίρεση ίσως τα φίλτρα της eheim (που προστίθενται καλαθάκια φίλτρανσης) αλλά δεν γνωρίζουμε το επίπεδο του θορύβου που θα δημιουργείται ιδίως σε βάθος χρόνου χρήσης. Τι να επιλέξω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-09-17, 20:57
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Βάλε ένα γωνιακό Αμβούργου
(εκεί εγώ, το χαβά μου, το προτείνω συνέχεια, αλλά στην περίπτωσή σου είναι
ιδανικό).

http://www.seriouslyfish.com/a-basic...-mattenfilter/

http://www.swisstropicals.com/filtra...erfilter-shop/

εγώ το εφάρμοσα σε ενυδρείο με Betta εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94661

(είναι ιδανικό για Betta, χωρίς έντονη ροή, αποτελεσματικό σε φίλτρανση και ουσιαστικά αθόρυβο)...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-17, 21:19
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Εξίσου ήρεμο αποτέλεσμα δεν έχει και το φίλτρο "οροφής" (π.χ σε ενυδρεία sun-sun) με το spraybar σε όλο το μήκος χωρίς να χάνουμε διαθέσιμο χώρο από το ενυδρείο? Είδα το topic σας και τις παραπομπές αλλά δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη.Απαιτείται αρκετό DIY από το χρήστη?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-17, 21:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το φιλτρο του sun sun ειναι παρα πολυ καλο για μονομαχο.αρκει να καταργησεις την μια εξοδο της αντλιας που λειτουργει ως κυκλοφορητης και να κρατησεις μονο τη λειτουργεια του σπρει μπαρ.αρκει να γεμισεις την ''οροφη'' με βιολογικο υλικο και απο πανω απο τις σιτες να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-17, 21:38
Το avatar του χρήστη Thanmoss
Thanmoss Ο χρήστης Thanmoss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2016
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gnikas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξίσου ήρεμο αποτέλεσμα δεν έχει και το φίλτρο "οροφής" (π.χ σε ενυδρεία sun-sun) με το spraybar σε όλο το μήκος χωρίς να χάνουμε διαθέσιμο χώρο από το ενυδρείο? Είδα το topic σας και τις παραπομπές αλλά δεν μπορώ να βγάλω εύκολα άκρη.Απαιτείται αρκετό DIY από το χρήστη?
Το spraybar απλά μπορεί να δυσκολεύει την κατασκευή φωλιάς..

Το μόνο DIY που απαιτεί είναι αυτό:

http://www.swisstropicals.com/wp_sit...es-300x360.jpg

δηλαδή δύο φιλετάκια κολλημένα στη γωνία που θα το βάλεις...

Κατά την εμπειρία μου μιλάω, και δεν θα το άλλαζα με τίποτε άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-17, 22:34
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας Malawi Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο του sun sun ειναι παρα πολυ καλο για μονομαχο.αρκει να καταργησεις την μια εξοδο της αντλιας που λειτουργει ως κυκλοφορητης και να κρατησεις μονο τη λειτουργεια του σπρει μπαρ.αρκει να γεμισεις την ''οροφη'' με βιολογικο υλικο και απο πανω απο τις σιτες να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι.
Αυτό το έχω κάνει στο sun sun hr230 που έχω τώρα και έχω περιορίσει την ροή...Πάνω-πανω στο καλάθι έχω ενυδριακό υαλοβάμβακα fluval και από κάτω γεμάτο με μακαρόνι τύπου siporax...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-09-17, 22:18
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanmoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Το spraybar απλά μπορεί να δυσκολεύει την κατασκευή φωλιάς..

Το μόνο DIY που απαιτεί είναι αυτό:

http://www.swisstropicals.com/wp_sit...es-300x360.jpg

δηλαδή δύο φιλετάκια κολλημένα στη γωνία που θα το βάλεις...

Κατά την εμπειρία μου μιλάω, και δεν θα το άλλαζα με τίποτε άλλο...
Σε ενα ενυδρείο 60 λίτρων από ότι υπολόγισα λόγω του φίλτρου θα μειωθεί η χωρητικότητα κατά 10 λίτρα περίπου.Στην κατασκευή μπορούμε να βάλουμε έξτρα κομμάτι πλεξιγκλάς που να κάνει γωνία με διαστάσεις 10 με 12 εκατοστά η πλευρά και 40 εκατοστά ύψος, για να το κάνουμε αφαιρούμενο.Στο πλάι μπορεί να μπει κανάλι καλωδίων με διακενο 5 εκατοστά και να εφαρμόσει απολύτως το μαύρο σφουγγάρι των 20ppi.Στο ανω μερος βάζουμε και δύο κομμάτια λαστιχο με εσωτερικό διακενο 4 με 6 χιλιοστά (σαν αυτά που βάζουν στις πορτες τα ταξί) και η εφαρμογή ειναι τέλεια. Στον κενό χώρο ο θερμοστάτης και ο κυκλοφορητής που θα καταλήξει σε μεγάλο spraybay. Επίσης για 2 με 3 χρόνια το φίλτρο δεν χρειάζεται τίποτα και ολα ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή φίλτρου vasiliki Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 08-04-11 14:13
επιλογή φίλτρου nikos1973 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 23-03-11 21:21
Επιλογή φίλτρου panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 06-04-08 15:49
Επιλογή φίλτρου ramsys Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-06-07 09:02
Επιλογή Εξωτερικού Φίλτρου για 450Lt ενυδρείο Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-12-04 14:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04455 seconds with 13 queries