Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-13, 11:48
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Νεο 220 λιτρο

Καλήμερα! εχτές παρέλαβα το 220 λίτρο, συναρμολόγησα το επιπλακι του, και ξεκίνησα το στήσιμο!


μεχρι τις 12 το βράδυ ηταν ετοιμο και γεμάτο νερο!

σήμερα η θερμοκρασία του εφτασε τους 24 και έριξα ενα καπάκι prime 7 ml βακτήρια για να βοηθήσω λιγο το στρώσιμο

ο εξοπλισμος ειναι ο εξης

2 φιλτρα elite jet flo 150 (για 150 λιτρα το καθενα)
2 αντιστάσεις 100watt
2 λαμπες (white + red) t5 24watt η καθε μια
1 αεραντλια 2 εξόδων (mouse 104)
4 αεροπετρες (2 1cm, 1 20cm 1 round φ4)

στα φιλτρα εκοψα τα 2/3 του σφουγγαριου και εβαλα μακαρονι

απο διακοσμηση αυτη τη φορα ειπα να κανω κατι εντελος φυσικο, οποτε δεν υπαρχει τιποτα ψεφτικο, πηγα σε ενα καθαρο ποταμι(στη μεσσηνια) και μαζεψα μερικες πετρες που δεν ειναι ασπρες (ελπιζοντας να μην ειναι ασβεστολιθικές) τις καθαρισα με συρμα κατσαρόλας, σφουγγάρι, σαπουναδα, ξυδι, και μετα τις εβρασα περιπου μια ωρα,

έβαλα χαλικι (που υποτίθεται οτι δεν ειναι ασβεστολιθικό, απο πετ σοπ δλδ)
25 κιλα, αναμικτο πολυ ψιλο με μεσαιο σε αναλογια 2/3 ψιλο 1/3 μεσαίο αφου πρωτα το έπλυνα μεχρι να βγαινει καθαρό νερο

επελεξα καποιες απο τις πετρες και τις τεσταρα με ξυδι αρχικα για να δω αν αφριζουν, καμια δεν ειχε καποια αντίδραση ορατή με το ματι, ομως στο τεστ του ακουαφόρτε ολες άφριζαν ακομα και το χαλίκι που εχω βαλει μεσα.

οποτε δεν ξερω τι στο καλο γίνεται θα περιμένω μερικες μερες και θα παρω μετρησεις να δω τι γινετε για δω και σε τι ψαρια θα καταλήξω

εβαλα και 2 κιλα υπόστρωμα για φυτα (fluval stratum) σε μερικά σημεία που θα βάλω φυτα, κυριως στην πλατη

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτισω ειναι αν παιζει ρολο το υψος που βαζει το φιλτρο(εσωτερικο), γιατι το ενυδριο εχει υψος 60 cm και τα φιλτρα τα εχω βάλει χαμηλα με αποτελεσμα να μην μπορει να διωχετευσει οξυγονο απο τα σωλινακια του

α, και θελω να βαλω ενα μαύρο χαρτόνι στην πλατη

παραθέτω φωτο και περιμένω την γνώμη σας, για να στηθεί σωστά αυτο, αυτη τη φορα


κατι ακομα, με τους υπολογισμούς βγάζω καθαρό 159 λιτρα, ειναι λογικό? χάνω 70 λιτρα μόνο απο χαλίκι και τζάμια?

http://s226.beta.photobucket.com/use.../aqua%20220lit
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-13, 12:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

καλη αρχη εχω 2 ενστασης ομως η μια αφορα τα θερμαντηκα εαν δεν βαλεις κοντρολερ δεν θα δουλεψουν ποτε σωστα και 2 αντι για τα δυο εσωτερικα γιατι δεν πηρες ενα εξωτερικο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-13, 12:11
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήμερα! εχτές παρέλαβα το 220 λίτρο, συναρμολόγησα το επιπλακι του, και ξεκίνησα το στήσιμο!


μεχρι τις 12 το βράδυ ηταν ετοιμο και γεμάτο νερο!

σήμερα η θερμοκρασία του εφτασε τους 24 και έριξα ενα καπάκι prime 7 ml βακτήρια για να βοηθήσω λιγο το στρώσιμο

ο εξοπλισμος ειναι ο εξης

2 φιλτρα elite jet flo 150 (για 150 λιτρα το καθενα)
2 αντιστάσεις 100watt
2 λαμπες (white + red) t5 24watt η καθε μια
1 αεραντλια 2 εξόδων (mouse 104)
4 αεροπετρες (2 1cm, 1 20cm 1 round φ4)

στα φιλτρα εκοψα τα 2/3 του σφουγγαριου και εβαλα μακαρονι

απο διακοσμηση αυτη τη φορα ειπα να κανω κατι εντελος φυσικο, οποτε δεν υπαρχει τιποτα ψεφτικο, πηγα σε ενα καθαρο ποταμι(στη μεσσηνια) και μαζεψα μερικες πετρες που δεν ειναι ασπρες (ελπιζοντας να μην ειναι ασβεστολιθικές) τις καθαρισα με συρμα κατσαρόλας, σφουγγάρι, σαπουναδα, ξυδι, και μετα τις εβρασα περιπου μια ωρα,

έβαλα χαλικι (που υποτίθεται οτι δεν ειναι ασβεστολιθικό, απο πετ σοπ δλδ)
25 κιλα, αναμικτο πολυ ψιλο με μεσαιο σε αναλογια 2/3 ψιλο 1/3 μεσαίο αφου πρωτα το έπλυνα μεχρι να βγαινει καθαρό νερο

επελεξα καποιες απο τις πετρες και τις τεσταρα με ξυδι αρχικα για να δω αν αφριζουν, καμια δεν ειχε καποια αντίδραση ορατή με το ματι, ομως στο τεστ του ακουαφόρτε ολες άφριζαν ακομα και το χαλίκι που εχω βαλει μεσα.

οποτε δεν ξερω τι στο καλο γίνεται θα περιμένω μερικες μερες και θα παρω μετρησεις να δω τι γινετε για δω και σε τι ψαρια θα καταλήξω

εβαλα και 2 κιλα υπόστρωμα για φυτα (fluval stratum) σε μερικά σημεία που θα βάλω φυτα, κυριως στην πλατη

κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτισω ειναι αν παιζει ρολο το υψος που βαζει το φιλτρο(εσωτερικο), γιατι το ενυδριο εχει υψος 60 cm και τα φιλτρα τα εχω βάλει χαμηλα με αποτελεσμα να μην μπορει να διωχετευσει οξυγονο απο τα σωλινακια του

α, και θελω να βαλω ενα μαύρο χαρτόνι στην πλατη

παραθέτω φωτο και περιμένω την γνώμη σας, για να στηθεί σωστά αυτο, αυτη τη φορα


κατι ακομα, με τους υπολογισμούς βγάζω καθαρό 159 λιτρα, ειναι λογικό? χάνω 70 λιτρα μόνο απο χαλίκι και τζάμια?

http://s226.beta.photobucket.com/use.../aqua%20220lit
Καλορίζικο. Να το χαίρεσαι

Έχω την εντύπωση ότι για τον ενυδρείο σου είναι μικρός ο θερμοστάτης. Επίσης σε 220 λτ, θα ήθελα εξωτερικό φίλτρο. Εγώ στο 180λτ το παλιό μου είχα ενα fluval 405 και ένα 2215.

Για τις πέτρες και το χαλίκι, δοκίμασε πάλι με aqua forte. Αν αφρίζουν είναι σίγουρα ασβεστολιθικές.

Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-13, 12:19
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη αρχη εχω 2 ενστασης ομως η μια αφορα τα θερμαντηκα εαν δεν βαλεις κοντρολερ δεν θα δουλεψουν ποτε σωστα και 2 αντι για τα δυο εσωτερικα γιατι δεν πηρες ενα εξωτερικο?
τι εννοεις κοντρολερ? ειναι αντιστασεις με θερμοστατη εχουν αποσταση 80cm η μια απο την αλλη και γενικα παρατηρησα απο χτες οτι λειτουργουσαν και οι 2 μολις φτασανε στους 25c σβησαν και λειτουργουν εναλαξ αναλογα που πεφτει η θερμοκρασια, η μια ειναι ρυθμησμενη σους 27 και η αλλη στους 26

τωρα για τα φιλτρα εχεις δικαιο, απλα ξεκηνησα για ενα 90λιτρο, αγορασα εξοπλισμο και στην πορεια διαπιστωσα οτι για να το επισκευασω και να του φτιαξω βαση (γιατι ηταν diy και ειχε περιεγη διασταση) μου ερχοταν στα ιδια λευτα του να αγορασω καινουριο 220λιτρο, και αυτο εκανα, αλλα ειχα παρει ηδη εξοπλισμο, οποτε για να μην πεταξω τα λευτα που εδωσα, απλα συμπληρωσα φιλτρο αντισταση και χαλικι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικο. Να το χαίρεσαι

Έχω την εντύπωση ότι για τον ενυδρείο σου είναι μικρός ο θερμοστάτης. Επίσης σε 220 λτ, θα ήθελα εξωτερικό φίλτρο. Εγώ στο 180λτ το παλιό μου είχα ενα fluval 405 και ένα 2215.

Για τις πέτρες και το χαλίκι, δοκίμασε πάλι με aqua forte. Αν αφρίζουν είναι σίγουρα ασβεστολιθικές.

Καλή συνέχεια και καλό διάβασμα
ευχαριστω!

100watt x 2 ειναι

100w ο καθένας δλδ, για το φίλτρο εξηγώ πάρα πανω!

το θέμα ειναι οτι το ακουαφόρτε αφρίζει και στην χαλαζιακη αμμο!
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qbrain : 26-01-13 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-13, 12:22
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

αυτο ακριβως που ειπες εννοω οτι το ενυδρειο δεν εχει την ιδια θερμοκρασια παντου με αποτελεσμα να μην αναβουν παντα μαζι οι θερμοστατες και ετσι και αυξημενη καταναλωση εχεις στο ρευμα και λαθος θερμοκρασια στο ενυδρειο οποτε η παιρνεις ενα κοντρολερ θερμοκρασιας που ειναι ενα μηχανημα με ενα ηλεκροδιο που μετραει την θερμοκρασια και αναβει ή σβηνει τους θερμοστατες ή τους πουλας και παιρνεις εναν μεγαλο.φυσηκα ειναι καλητερα ο κοντρολερ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-13, 12:41
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ακριβως που ειπες εννοω οτι το ενυδρειο δεν εχει την ιδια θερμοκρασια παντου με αποτελεσμα να μην αναβουν παντα μαζι οι θερμοστατες και ετσι και αυξημενη καταναλωση εχεις στο ρευμα και λαθος θερμοκρασια στο ενυδρειο οποτε η παιρνεις ενα κοντρολερ θερμοκρασιας που ειναι ενα μηχανημα με ενα ηλεκροδιο που μετραει την θερμοκρασια και αναβει ή σβηνει τους θερμοστατες ή τους πουλας και παιρνεις εναν μεγαλο.φυσηκα ειναι καλητερα ο κοντρολερ
καλα, στην προκείμενη περίπτωση πρωτιμο να αγοράσω μια ΑΟ παρα κοντρολερ, αλλα θα το εχω στα υπόψη
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-13, 12:52
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

o mike εχει απολυτο δικιο 2 θερμοστατες ακομα και της ιδια μαρκας ποτε δεν εχουν την ιδια ρυθμιση δεν ειναι θεμα οτι εχει αλλη θερμοκρασια το ενυδρειο απο τι μια μερια στην αλλη αλλα θεμα ρυθμισης ο κοντρολερ επιβαλεται στην ουσια μονο ο ενας θερμοστατης θα λειτουργει ο αλλος ελαχιστα ισως και καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-13, 13:08
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
o mike εχει απολυτο δικιο 2 θερμοστατες ακομα και της ιδια μαρκας ποτε δεν εχουν την ιδια ρυθμιση δεν ειναι θεμα οτι εχει αλλη θερμοκρασια το ενυδρειο απο τι μια μερια στην αλλη αλλα θεμα ρυθμισης ο κοντρολερ επιβαλεται στην ουσια μονο ο ενας θερμοστατης θα λειτουργει ο αλλος ελαχιστα ισως και καθολου.
δεν διαφωνώ, απλα τωρα, για τον επόμενο μηνα που θα το στρώνω θα παρατηρήσω τι γινετε και θα κινηθω αναλόγως

παντως τωρα μετρω με 3 θερμομετρα, 2 ψηφιακα ενα σε καθε γωνια και ενα αναλογικό στο κέντρο

μεχρι τωρα εχω διακιμανσεις 0,1-0,2 c απο γωνιά και σε γωνια και σταθερό στο κεντρο, αν δω οτι ανοιγη η ψαλιδα, θα φτιάξω ενα κοντρολερ με ardruino

το θεαμα μου ειναι τι θα γινει με το ph και κυριως με το gh, γιατι στο αλλο μου ενυδρειο εχω προβλημα με το gh

τωρα εβαλα σε μια αποχη τροφη και εριξα 7ml βακτιρια, την τροφη ποτε πρεπει να την πεταξω για να βαλω αλλη?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-13, 13:13
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

το 0.1 που βλεπεις ειναι του θερμομετρου 10 θα βαλεις και κανενα δεν θα λεει το ιδιο γιαυτο και λεμε κοντρολερ. τροφη καθε 1-2 μερες αλλαγη .βακτηρια και μαγικα ζουμια τι τα θες? αφου ταιζεις τι βιολογια σου τι τα θες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-13, 13:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνώ, απλα τωρα, για τον επόμενο μηνα που θα το στρώνω θα παρατηρήσω τι γινετε και θα κινηθω αναλόγως

παντως τωρα μετρω με 3 θερμομετρα, 2 ψηφιακα ενα σε καθε γωνια και ενα αναλογικό στο κέντρο

μεχρι τωρα εχω διακιμανσεις 0,1-0,2 c απο γωνιά και σε γωνια και σταθερό στο κεντρο, αν δω οτι ανοιγη η ψαλιδα, θα φτιάξω ενα κοντρολερ με ardruino

το θεαμα μου ειναι τι θα γινει με το ph και κυριως με το gh, γιατι στο αλλο μου ενυδρειο εχω προβλημα με το gh

τωρα εβαλα σε μια αποχη τροφη και εριξα 7ml βακτιρια, την τροφη ποτε πρεπει να την πεταξω για να βαλω αλλη?
αν οι πετρες αφριζουν με ακουαφορτε ειναι σιγουρα ασβεστολιθικες,τα 2 φιλτρα που εχεις ειναι μικρα, εχουν ονομαστικη ισχυ 150+150=300 και το ενυδρειο σου ειναι 220 λιτρα εγω σε 125 εχω 900λιτρα ανα ωρα βεβαια εχει σχεση και η ιχθυοφορτιση αλλα δεν νομιζω να σκεφτεσαι να το κανεις μονομαχοενυδρειο!!Εγω θα αγοραζα ενα μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο να γλυτωσεις και το χωρο που σου κοβουν τα εσωτερικα,θα αποφασιζα τι ψαρια θελω να βαλω μεσα και αναλογα θα πορευομουν με τις πετρες gh kh και λοιπα.τον γαιδαρο τον εφαγες ενα 50-60$ για μεταχειρισμενο εξωτερικο φιλτρο και ολα θα ειναι κομπλε
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-13, 14:05
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

τα elite 150 εχουν ροη 600 λιτρα την ωρα αλλα και παλι το εξωτερικο ειναι καλυτερο με αυτο θα ηταν καλυμενος πιστευω http://www.petsupermarket.gr/3096/πρ...230-300lt.html
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-13, 14:18
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα elite 150 εχουν ροη 600 λιτρα την ωρα αλλα και παλι το εξωτερικο ειναι καλυτερο με αυτο θα ηταν καλυμενος πιστευω http://www.petsupermarket.gr/3096/πρ...230-300lt.html
εχεις δικιο νομιζα οτι διαβασα 150 λιτρα/ωρα,εχει και κατι φιλτρα προσφορα αν πας απο εκει σχεδον μιση τιμη
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-01-13, 22:00
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Η πετρες σου σιγουρα ειναι ασβεστολιθικες...Το χαλικι αν ειναι χαλαζιακο ειναι ουδετερο. Στο ακουαφορτε μπορει να αφριζει γιατι μπορει να εχει καταλοιπα ασβεστειου απο εκει που το μαζεψαν, το συσκευασανε.... Αυτο το ασβεστιο μπορει να φυγει αν βαλεις το χαλικι να κατσει μια μερα βυθισμενο σε υδροχλορικο οξυ.
Τα φιλτρα ειναι καλα για την βιολογια εαν βαλεις λιγα η και μικροσωμα ψαρακια..


Αυτο που βασικα με φοβησε και γιαυτο περισωτερο εγραψα το μηνυμα ειναι το γεγονος οτι εχεις πληρος βυθιζομενους τους θερμοστατες....εισαι συγουρος οτι κανει να τους εχεις ετσι?? το λεει ο κατασκευαστεις τους???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-13, 22:57
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλησπέρα
ειναι 220 λίτρα το ενυδρείο?για μικρότερο το έκανα...
1) Σχετικά με τα 2 φίλτρα, ειναι 2κοπο μαχαίρι, με το εξωτερικό κερδίζεις χώρο, ίσως περισσότερη βιολογία αν πας σε μεγαλύτερο, ομως τα εσωτερικά δεν εχουν διαρροές, δεν μαζευουν αέρα, μένεις με 1 εφεδρικό αν χαλάσει το 1...Παρόλα αυτά εμένα μου φαίνονται μικρά αυτά τα φίλτρα, εχουν μεν ροή αλλά δεν βλέπω να παιρνουν πολλά υλικα, βεβαια δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τις διαστάσεις τους....Αναλογα την ιχθυοφόρτιση και τα είδη θα δείξει πόση ροή και τι βιολογία χρειάζεσαι.
2) Τις αντιστάσεις βάλε τις μπροστά απο κάθε έξοδο φίλτρου ωστε να διαχέει το νερό και να γίνεται μιξη, το να βάλεις controller ειναι το καλύτερο οχι μονο για την σωστή λειτουργία αλλά για να μην κολλήσει καμια αντίσταση και δεις το νερό στους 30. Αντίστοιχα μπορείς να βάλεις και ανεμιστήρες για να μην το δείς στους 30 το καλοκαίρι
3) Οξυγονο δεν σου δίνουν οι αεραντλίες και τα "σωληνάκια" αλλά η ανατάραξη στην επιφάνεια.Οι αεραντλίες αντιθέτως θα σου αφαιρούν CO2 (εαν βαζεις προσθετο για τα φυτά).Προτείνω να βαλεις το ενα φίλτρο ψηλά και με καποιο τρόπο να έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια.Οξυγόνο θα πάρεις απο τα φυτά και την ανατάραξη (picture this, φυτά με αρκετό φωτισμό και CO2, να φωτοσυνθέτουν και να γεμίζουν οξυγόνο το νερό).
4) ο φωτισμός σου ειναι 48w/180 (εκει σε υπολογιζω) = 0,26 και οπως το βλέπω εχει και αρκετό ύψος (τι διαστάσεις εχει αλήθεια??). Τι φυτά θα βάλεις ειπαμε?

Γενικά, για πες διαστάσεις, φυτα και ψάρια που θα βάλεις, απο εκει ξεκινάνε ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-13, 00:28
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ο φωτισμος σου πρεπει τουλαχιστον να διπλασιαστει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-13, 00:57
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όλα όσα είπαν τα παιδιά. Προσωπικά θα σου πρότεινα, αν δεν θέλεις να μπλέξεις με controller θερμοκρασίας (είναι η καλύτερη και σωστότερη όμως λύση), να πάρεις και να βάλεις έναν 300άρι θερμαντήρα. Οι δύο ίσως σου δημιουργήσουν πρόβλημα και είσαι και οριακά στα watt. Με έναν και με περισσότερα watt (300), και πιο ξεκούραστα θα σου δουλεύει και λιγότερα καλώδια θα έχεις και ευκολότερη ρύθμιση θα κάνεις και οικονομία στο ρεύμα θα έχεις.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-13, 01:16
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ανεβασε κιαλλο την θερμοκρασία για να επιταχύνεις το στρωσιμο....το ενυδρείο δεν νομίζω οτι ειναι 200λιτρα αλλα καλό ειναι να μας δώσεις διαστάσειες..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-13, 01:44
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αυτο το φιλτρο jet flo 150 το ειχα κι εγω για κανα 8 μηνο σε 60 λιτρο ομως ενυδρειο και μολις και μετα βιας εκανε την δουλεια του, τωρα το εχω βαλει στην ακρη.
Αλλαξετα οσο εινα ακομα καιρος.
Εχουν πολλα αρνητικα, οπως νομιζω και σχεδον ολα τα εσωτερικα, τι να πρωτο αναφερω: 1) κανουν τρελλο θορυβο, 2) εχουν ονομαστικη ισχυ 600l/h, αλλα αυτο ισχυει σε απολυτες συνθηκες, δηλ να ειναι αδεια τελειως και οχι παραγεμισμενα με οτιδηποτε υλικο, 3) δεν ειναι και τα πιο οικονομικα σε καταναλωση, 4) αν και θεωρητικα για εσωτερικα φιλτρα εχουν σχετικα μεγαλο καδο, παρ' ολα αυτα ειναι....μικρος, δηλ. δεν χωραει αρκετο βιολογικο υλικο με οτι αρνητικα αποτελεσματα εχει αυτο, 5) μπουκωνουν ευκολα τα σφουγγαρια τους, εγω το καθαριζα σχεδον καθε βδομαδα, και οταν λεμε καθαρισμα εννοουμε οτι πρεπει να το βγαζεις τελειως το φιλτρο απο το ενυδρειο
Νομιζω τα εχεις τοποθετησει πολυ χαμηλα, πρεπει η εξοδος του νερου να ειναι στο υψος της σταθμης του νερου του ενυδρειου, για να κανει και την σχετικη αναταραξη στην επιφανεια, ακομα οπως εχουν τοποθετηθει πολυ φοβαμαι μην γινει...πλυντηριο το ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-13, 01:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλοριζικο.

Τα πιο σημαντικα:
Τα φιλτρα ειναι "παιδικα" για το ενυδρειο. Δεν εχει σημασια τοσο, ποσα λιτρα γυριζουν, αλλα ποσα και τι υλικα εχουν, οπως και το ποση τροφη θα πεφτει στο ενυδρειο καθημερινα.
Το "ειναι καταλληλο για μεχρι 300 λιτρα ενυδρειο", το ακουω βερεσε.
Εκτος κι αν εχεις σκοπο να μη φορτωσεις το ενυδρειο ψαρια, οποτε ειναι μια χαρα

Εγραψες κατι για ΑΟ. Αν εχεις σκοπο για ψαρια μαλακου νερου, εχεις ηδη πεταξει χαλικι και πετρες, αφου αφρισαν.

Καποια στιγμη, πολυ συντομα θα καταλαβεις οτι ο κοντρολερ ειναι χρησιμοτατος και κοστιζει οσο ενα ψηφιακο θερμομετρο (ο κοντρολερ ειναι και ψηφιακο φωτειζομενο θερμομετρο) και ενας ψηφιακος χρονοδιακοπτης (πραγματα, που θα προσπαθησεις με αυτα να ελεγξεις το καλοκαιρι τη θερμοκρασια, και μαλλον δεν θα τα καταφερεις και τοσο καλα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-13, 05:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην να το χαιρεσαι

βιαστηκες λιγο να κανεις τις αγορες.επρεπε να ρωταγες εδω θα γλυτωνες χρημα.

θα σου πω κιεγω τη γνωμη μου αν και στα εχουν πει ηδη τα παιδια παραπανω.

τα θερμαντικα που πηρες χωρις κοντρολερ θα καταναλωνουνε ρευμα χωρις λογο.το κυκλωμα που σκεφτεσαι να κανεις με το arduino θα ειναι καλη φαση αφου μπορεις να το κανεις,αλλα φοβαμαι οτι αν δεν εχεις ηδη την πλακετα με το arduino και τα υπολοιπα υλικα θα σου βγει ακριβοτερα απτο να αγορασεις κοντρολερ ετοιμο.κοστιζουνε γυρω στα 15-20 ευρω απο ebay.

την ΑΟ δεν θα τη χρειαστεις σε αυτη τη φαση αν δεν σκοπευεις να βαλεις ψαρια που θελουνε νερο πιο μαλακο απο αυτο που εχεις στη βρυση και το νερο της βρυσης σου δεν εχει προβληματα...
δεν ειναι κακο να υπαρχει,αλλα ειναι περιτο εξοδο αν δεν τη χρησιμοποιησεις τωρα.

οπως και ναχει,αν σκοπευεις να βαλεις ψαρια που θελουνε μαλακο νερο πρεπει να βγαλεις πετρες και χαλικι αφου αφρισανε απο μεσα, οπως σου ειπε και ο delta απο πανω.

τα φιλτρα σου θα μπορουσες να τα ειχες παει πισω πριν τα χρησιμοποιησεις και να παρεις ενα η δυο εξωτερικα.το ποσο θα σε καλυψουνε εξαρταται απτο ποσα και τι ψαρια θα βαλεις οπως και απτις ρουτινες σου.και εκτος απο αυτο και παλι θα εχεις μεγαλυτερη καταναλωση.

δεν ειναι κακο να εχεις διπλο εξοπλισμο,ειναι πολυ χρησιμο,αλλα θα πρεπει αυτα που εχεις να ειναι αυτα που χρειαζεσαι.αυτη τη στιγμη δηλαδη,εχεις μεσα δυο φιλτρα που απο μονα τους το καθενα ειναι ανεπαρκη για το ενυδρειο σου.αν χαλασει το ενα τι θα κανεις?δεν εχεις backup δηλαδη,που ειναι ο σκοπος του να εχεις διπλο εξοπλισμο....
αλλιως θα καις τσαμπα ρευμα και οταν γινει μια στραβη θα πας να αγορασεις φιλτρο παλι.

για τα θερμομετρα θα σου προτεινα να βαλεις και τα 3 στο ιδιο σημειο και κρατα στο ενυδρειο αυτο που δειχνει τη μεση τιμη.θα χασεις τη μπαλα καποια στιγμη με τρια θερμομετρα και δε θα βγαζεις ακρη.το ιδιο θα εκανα και με τα θερμαντικα.θα εβαζα και τα δυο στην ιδια μερια και το ενα θερμομετρο στην αντιθετη γωνια.

αν θες να διορθωσεις λιγο τις επιλογες στις αγορες σου μπορεις παντα να βαλεις τα διπλα που εχεις στις αγγελιες.θα παρεις καποια λεφτα πισω και θα μπορεσεις να αγορασεις κατι που να σε καλυπτει περισσοτερο.πχ ενα φιλτρο σωστο για τα λιτρα σου και ενα θερμαντικο.

επισης υπολογισε εξοδα για τα απαραιτητα υγρα τεστ νερου.αλλιως δε θα μπορει να σου πει κανεις τι παιζεται με το στρωσιμο οταν χρειαστει,ουτε τι ψαρια μπορεις να βαλεις.

απο ζουμια ειδα οτι εγραψες μονο για prime.αυτο ειναι αντιχλωριο.εχεις παρει και καποιο σκευασμα με βακτηρια για στρωσιμο η οχι?και ποιο εχεις?

επισης καλο θαναι αν δεν εχεις διαβασει τα υπομνηματα του φορουμ στους αρχαριους,να τα διαβασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-13, 12:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γιατι να τα βαλει διπλα διπλα τα θερμαντικα Γιωργο.
Εγω τα βαζω παντα στις απεναντι πλευρες.
Μοιραζεται σε ολο το ενυδρειο η πηγη θερμανσης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-13, 12:55
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Μια χαρά θα δουλέψουν τα 2 θερμαντικά χωρίς κοντρολερ. Αρκεί να ρυθμιστούν στην ίδια θερμοκρασία.
Πως; Βάζουμε ένα κάθε φορά σε κουβά με λίγο νερό και το ρυθμίζουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία (μετρώντας την τελική θερμοκρασία του νερού στο κουβά). Αφού ρυθμίσουμε και τα δύο τότε τα τοποθετούμε σε διαφορετικές άκρες στο ενυδρείο. Επαναλαμβάνουμε αν θέλουμε (και αν πρόκειται για καινούρια θερμαντικά) μετά από ένα μήνα (αφού υπάρχει περίπτωση να χάσουν) και είμαστε οκ.

Για καλύτερη απόδοση τα θερμαντικά πρέπει να είναι σε διαφορετικές άκρες στο ενυδρείο, τοποθετημένα οριζόντια κοντά στον πυθμένα αλλά χωρίς να ακουμπάνε κάτω.

1 WATTανά λίτρο είναι μια πολύ καλή σχέση για την θέρμανση εκτός βέβαια αν το ενυδρείο είναι σε πολύ παγωμένο χώρο (<10 C)…
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-13, 14:06
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Από δική μου εμπειρία, είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις διαφορετικά μοντέλα θερμαντήρων ή και διαφορετικής εταιρίας. Όλα τα θερμαντικά δεν έχουν την ίδια ρύθμιση (άναψε - σβήσε). Κάποια αν για παράδειγμα ανάβουν και σβήνουν 2 βαθμούς πάνω ή κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία, άλλα το κάνουν αυτό στον 1 βαθμό ή και 0,5. Το ότι ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι το λιγότερο σε αυτή την περίπτωση. Ασχολήθηκα ώρες ώστε να τους ρυθμίσω αλλά άδικος κόπος. Νόμιζα πως είχα τους είχα ρυθμίσει να έχουν την ίδια θερμοκρασία αλλά παρατήρησα ότι αναβόσβηναν διαφορετικά. Πολύ μπέρδεμα. Για εμένα η λύση είναι είτε πολλοί (2+) με controller ή ένας μεγάλος.
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι 2 θερμαντικά (που έστω και μόνο του το ένα να είναι ικανό να θερμάνει το νερό - πχ σε ενυδρείο 200 λίτρα, 2 θερμαντικά των 200w το κάθε ένα) που θα είναι ρυθμισμένα στο φουλ και θα ανοιγοκλείνουν από controller. Με αυτό τον τρόπο και σταθερή - σωστή θερμοκρασία πετυχαίνεις αλλά και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Επίσης σε πιθανή βλάβη του ενός δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα μιας και το άλλο θα είναι ικανό να ζεστάνει το νερό. Το μόνο πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση θα είναι αν σπάσει ο ένας δεν θα το καταλάβεις εύκολα μιας και η θερμοκρασία θα συνεχίσει να είναι σωστή αλλά θα αρχίζουν να οξειδώνονται οι αντιστάσεις του σπασμένου.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-13, 14:34
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

αρχικα ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις,

να επισημανω μερικα πραγματα απο αυτα που διαβασα προσπαθοντας να απαντησω σε ολους,

αρχικά, ο διπλός εξοπλισμός προέκυψε και δεν αγοραστικε απο βλακεία

οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 79*49*63 εξωτερικά δλδ 240 λιτρα περιπου

εσωτερικά αφαιρώντας το χαλικι και υπολογιζοντας το υψος μεχρι εκει που εχει νερο, οι διαστασεις ειναι 78*48*41 δλδ περίπου 150 λίτρα νερο

αρα, τα φιλτρα, οι αντισταεις, και ο φωτισμός συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει στα αρθρα εδω ειναι οκ

εκτος απο το πριμε εχω ριξει 12μλ bactoactive τις τροπικαλ

εχω σε μια αποχη αρκετη ποσοτητα τροφης, την οποια αλλαξα σημερα με νεα ποσοτητα

τεστακια εχω υγρα για αμμονια και νιτρικα - νιτρωδι (nh3/nh4+ & no2-no3)
της waterlife και τις tropic marin αντίστοιχα

η θερμοκρασια αυτη την στιγμη ειναι 26,2

αυτο που θα ηθελα να μου πειτε ειναι αν πρεπει να φιλτρα να τα βαλω ποιο ψηλα, γιατι εκει που ειναι δεν μπορουν να αναταραξουν το νερο

οσο για το ph, οταν τα φιλτρα θα ειναι ετοιμα θα μετρισω ph gh kg και θα επιλεξω τοτε τι ψαρια θα βαλω, το αρχικό μου πλάνο πάντως ηταν για κοπαδι τον 6 απο αγγελοψαρα και τιποτα αλλο, τωρα αν τυχών εχω σκληρό νερο θα παω σε αφρικανες αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα το παραφορτώσω σε ψαρια

επίσης μέτρησα και για αμμωνία σημερα και μου το εβγαλε 0? ειναι φυσιολογικό αυτο? δλδ να μην εχει αναπτυχθεί ακομα αμμωνία? και στο νερο υπαρχει μια ελαφρια θολουρα και τα διαφανα σωληνακια του αερα εγιναν λευκα του γαλακτος? καμια ιδεα?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-13, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλτρα: αυτο με τα φιλτρα οτι φτανουν που το διαβασες?
Διαφωνω, βαση των ψαριων που ανεφερες και με κανονικο ταισμα.
Αλλα θα το δειξει και η πραξη.

Διαστασεις: Το ενυδρειο αυτο ειναι μικρο (μηκος) για ομαδα αγγελοψαρων.
Για αφρικανες δεν ειναι διανικες οι διαστασεις (χρειαζονται μηκος και πλατος τα ενυδρεια τους, αφου τα ψαρια αυτα "εκμεταλευονται" περισσοτερο το βυθο παρα τη στηλη του νερου του ενυδρειου)

Λιτρα: Για το αν φτανουν τα λιτρα του νερου για τα ψαρια, ειναι αλλο θεμα (απο ατις διαστασεις) και εξαρταται απο το ποσο συχνα μπορεις να κανεις αλλαγες νερου (και το καλοκαιρι που παμε διακοπες).

Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 29-30 για πιο γρηγορο στρωσιμο.
Επισης χρειαζεται και πολυ καλη οξυγονωση στο στρωσιμο.
Αν εχεις αεραντλια δεν χρειαζεται να τα ανεβασεις τα φιλτρα.
Δεν ξερω και αν μπορουν να κανουν αναταραξη τα συγκεκριμενα (αφου αν βγει η κεφαλη τους απο το νερο, ξενεριζει η αντλια και δεν λειτουργει ή καιγεται).
Αν τα βαλεις σε ενα υψος που να ειναι μεσα και να κανουν και καποια αναταραξη, μπορει να βρεθει η χρυση τομη, αλλα η σταθμη του νερου δεν ειναι μονιμη και δεν μπορει καποιος να ειναι απο πανω συνεχως να την ελεγχει (ιδιως το καλοκαιρι με την εξατμιση).
Εκτος αν παει σε αυτοματισμους (αναπληρωση κλπ).

Η αμμωνια ειναι ισως νωρις να μετρηθει.
Κανε ομως ετσι για πλακα και ενα τεστ ΝΟ2 ΝΟ3.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-13, 15:38
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Από δική μου εμπειρία, είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις διαφορετικά μοντέλα θερμαντήρων ή και διαφορετικής εταιρίας. Όλα τα θερμαντικά δεν έχουν την ίδια ρύθμιση (άναψε - σβήσε). Κάποια αν για παράδειγμα ανάβουν και σβήνουν 2 βαθμούς πάνω ή κάτω από την επιθυμητή θερμοκρασία, άλλα το κάνουν αυτό στον 1 βαθμό ή και 0,5. Το ότι ο δείκτης θερμοκρασίας δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα είναι το λιγότερο σε αυτή την περίπτωση. Ασχολήθηκα ώρες ώστε να τους ρυθμίσω αλλά άδικος κόπος. Νόμιζα πως είχα τους είχα ρυθμίσει να έχουν την ίδια θερμοκρασία αλλά παρατήρησα ότι αναβόσβηναν διαφορετικά. Πολύ μπέρδεμα. Για εμένα η λύση είναι είτε πολλοί (2+) με controller ή ένας μεγάλος.
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι 2 θερμαντικά (που έστω και μόνο του το ένα να είναι ικανό να θερμάνει το νερό - πχ σε ενυδρείο 200 λίτρα, 2 θερμαντικά των 200w το κάθε ένα) που θα είναι ρυθμισμένα στο φουλ και θα ανοιγοκλείνουν από controller. Με αυτό τον τρόπο και σταθερή - σωστή θερμοκρασία πετυχαίνεις αλλά και μικρότερη κατανάλωση ρεύματος. Επίσης σε πιθανή βλάβη του ενός δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα μιας και το άλλο θα είναι ικανό να ζεστάνει το νερό. Το μόνο πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση θα είναι αν σπάσει ο ένας δεν θα το καταλάβεις εύκολα μιας και η θερμοκρασία θα συνεχίσει να είναι σωστή αλλά θα αρχίζουν να οξειδώνονται οι αντιστάσεις του σπασμένου.
και αν σου κολησει ο κοντρολερ - και "καταλαβαίνει" συνεχώς χαμηλοτερη θερμοκασία απο αυτη που τον εχεις ρυθμήσει - τοτε τι κανεις;
Απάντηση:Ψαρόσουπα

Δεν είναι ανάγκη να τους ρυθμίσεις το ιδιο 100% και λίγο να χάνουν μεταξύ τους δεν έγινε κάτι. Το οτι δουλευουν εναλλάξ σημαινει οτι ειναι οκ.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-13, 15:43
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλτρα: αυτο με τα φιλτρα οτι φτανουν που το διαβασες?
Διαφωνω, βαση των ψαριων που ανεφερες και με κανονικο ταισμα.
Αλλα θα το δειξει και η πραξη.

Διαστασεις: Το ενυδρειο αυτο ειναι μικρο (μηκος) για ομαδα αγγελοψαρων.
Για αφρικανες δεν ειναι διανικες οι διαστασεις (χρειαζονται μηκος και πλατος τα ενυδρεια τους, αφου τα ψαρια αυτα "εκμεταλευονται" περισσοτερο το βυθο παρα τη στηλη του νερου του ενυδρειου)

Λιτρα: Για το αν φτανουν τα λιτρα του νερου για τα ψαρια, ειναι αλλο θεμα (απο ατις διαστασεις) και εξαρταται απο το ποσο συχνα μπορεις να κανεις αλλαγες νερου (και το καλοκαιρι που παμε διακοπες).

Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 29-30 για πιο γρηγορο στρωσιμο.
Επισης χρειαζεται και πολυ καλη οξυγονωση στο στρωσιμο.
Αν εχεις αεραντλια δεν χρειαζεται να τα ανεβασεις τα φιλτρα.
Δεν ξερω και αν μπορουν να κανουν αναταραξη τα συγκεκριμενα (αφου αν βγει η κεφαλη τους απο το νερο, ξενεριζει η αντλια και δεν λειτουργει ή καιγεται).
Αν τα βαλεις σε ενα υψος που να ειναι μεσα και να κανουν και καποια αναταραξη, μπορει να βρεθει η χρυση τομη, αλλα η σταθμη του νερου δεν ειναι μονιμη και δεν μπορει καποιος να ειναι απο πανω συνεχως να την ελεγχει (ιδιως το καλοκαιρι με την εξατμιση).
Εκτος αν παει σε αυτοματισμους (αναπληρωση κλπ).

Η αμμωνια ειναι ισως νωρις να μετρηθει.
Κανε ομως ετσι για πλακα και ενα τεστ ΝΟ2 ΝΟ3.
φιλτρα αναφερετε σε ενα αρθρο οτι πρεπει το φιλτρο να κυκλοφορει 3 φορες το νερο που εχεις ανα ωρα

600 λιτρα την ωρα * 2 1200λ/ω / 150λ = 8 φορες! αρα ειναι οκ

οπως ειπα δεν εχω αποφασησει ακομα για τα ψαρια οταν ερθει η ωρα θα το συζητησουμε για να με βοηθησετε να κανω την σωστοτερη επιλογη

εχω αεραντλια η οποια δουλευει, θα τα ανεβασω (τα φιλτρα) τοσο ωστε να γινετε αναταραξη αλλα να μην εχουν προβλημα απο την εξατμηση

στο αλλο ενυδρειο μου εχει περιπου 4-5 εκατοστα απο την επιφανια και κανει καλη αναταραξη

αλλαγές (θα) κάνω κάθε 7 μέρες 50 λίτρα
οι διακοπες μου δεν διαρκουν πανω απο 7 μερες
επίσηςαυτα τα φίλτρα εχουν και την δυνατοτητα να ριχνουν το νερο απο σπραι βαρ, αλλα δεν ξερω αν θα ειναι καλυτερα, και πως ακριβως πρεπει να τοποθετηθουν

καμια ιδεα σχετικα με το γαλατοδες χρωμα στα σωληνανια?

οσο για την αμμωνια μετρησα γιατι καποιος μου ειπε (απο δω μεσα) οτι εστωσε τα φιλτρα του με το υποστρομα τις flural για φυτα και επειδή εχω βαλει 2 κιλα απο αυτο κυριως στο πισω μερος που θα φυτευτει με ευκολα φυτα (ανουμπιες, κερατοφυλλα, τζαβα μοςς, κτλπ) ηθελα να δω αν όντως υπαρχει αμμωνία

βεβαια παλι απο την αλλη καιρο τωρα εχω τις αμφιβολιες μου για το συγκεκριμένο τεστ
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-13, 16:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
1. φιλτρα αναφερετε σε ενα αρθρο οτι πρεπει το φιλτρο να κυκλοφορει 3 φορες το νερο που εχεις ανα ωρα
600 λιτρα την ωρα * 2 1200λ/ω / 150λ = 8 φορες! αρα ειναι οκ

2. καμια ιδεα σχετικα με το γαλατοδες χρωμα στα σωληνανια?

3. οσο για την αμμωνια μετρησα γιατι καποιος μου ειπε (απο δω μεσα) οτι εστωσε τα φιλτρα του με το υποστρομα τις flural για φυτα και επειδή εχω βαλει 2 κιλα απο αυτο κυριως στο πισω μερος που θα φυτευτει με ευκολα φυτα (ανουμπιες, κερατοφυλλα, τζαβα μοςς, κτλπ) ηθελα να δω αν όντως υπαρχει αμμωνία

4. βεβαια παλι απο την αλλη καιρο τωρα εχω τις αμφιβολιες μου για το συγκεκριμένο τεστ
1. Βγαλε τα υλικα απο το φιλτρο τοτε, αφου γυρναει 8 φορες το νερο ειναι ΟΚ (?)
2. φωτο?
3. και εγω θα ηθελα να το δω αυτο
4. Κανε και με δανεικα τεστ για εξακριβωση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν σου κολησει ο κοντρολερ - και "καταλαβαίνει" συνεχώς χαμηλοτερη θερμοκασία απο αυτη που τον εχεις ρυθμήσει - τοτε τι κανεις;
Απάντηση:Ψαρόσουπα
Τιποτα δεν γινεται. (ασε που δεν εχει ακουστει ακομα μετα απο τοσα χρονια χρησης τους, να εχει κολλησει καποιος ή γενικα να δημιουργηθηκε προβλημα με τον κοντρολερ παρα χωρις αυτον).
Τους θερμαντηρες του ρυθμιζουμε λιγο πιο ψηλα απο τη ρυθμιση του κοντρολερ. Ακομα κι αν κολλησει ο κοντρολλερ, θα "κοψουν¨οι θερμαντηρες.
Χωρις τον κοντρολερ εχουν μαγευρευτει αρκετες ψαροσουπες εδω περα.
Πρεπει να ειναι καποιος πολυ γκαντεμης να του κολλησει ο κοντρολερ και οι θερμαντηρες ταυτοχρονα στο ΟΝ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 28-01-13 στις 16:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-01-13, 16:59
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Βγαλε τα υλικα απο το φιλτρο τοτε, αφου γυρναει 8 φορες το νερο ειναι ΟΚ (?)
2. φωτο?
3. και εγω θα ηθελα να το δω αυτο
4. Κανε και με δανεικα τεστ για εξακριβωση
1. ναι οκ! καταλαβα τι θες να πεις, παντως πηραν 1 κουτι βιολογικο μακαρονι (και τα δυο μαζι) και εχω αφησει 3-4 εκατοστα σφουγγαρι

2.http://s226.beta.photobucket.com/use...5e581.jpg.html γενικη θολουρα

και http://s226.beta.photobucket.com/use...81cd8.jpg.html αυτο εκτες ηταν διαφανο

4. μακαρι να ειχα κάποιον να μου δανείσει! υπαρχει κανεις απο μπραχαμι-αλιμο εδω που να μπορει να βοηθηση?
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-01-13, 17:45
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Οσον αφορά τα φίλτρα και τους θερμαντήρες έχω να πω το εξής.

Για τα φίλτρα, μιλάμε πάντα για τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες που μπορούμε να δώσουμε στα ψάρια μας. Δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συγκριθεί ακόμα και το πιο τελειωμένο εξωτερικό φίλτρο με το καλύτερο εσωτερικό. Πολύ απλά ο χώρος που δίνει για βιολογικό υλικό το εξωτερικό και η ροή που δίνει απέχουν κατά πολύ από αυτό του εσωτερικού. Και τα χρυσόψαρα ζουν σε γυάλα, αλλα δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να ζουν.

Για τους θερμαντήρες, νομίζω ότι 2 χ 100 δεν κάνουν την ίδια δουλεία με 1 χ 200.

Κατανοώ ότι είναι θέμα κόστους και πιθανόν να μην είναι διατεθειμένος κάποιος να δώσει χρήματα για τέτοιου είδους αλλαγές. Πιθανόν να συμβιβαστεί κάποιος, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και το ιδανικό.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός σε 40 λιτρο AGIASOS_LESVOU Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 13-07-10 19:20
54 ΛΙΤΡΟ - GUPPY stelios_ant Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 10 16-05-10 14:13
5 λιτρο φυτεμενο platy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 27-01-10 01:49
Ενα λιτρο καθαρο-μισο λιτρο βρωμικο Yiannis59 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 20-09-09 23:43
δοσολογια diy για 1,5 λιτρο Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-06-09 14:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12005 seconds with 13 queries