Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-12, 01:24
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή led-ταινια φωτισμος

Καλημερα σε ολους. Εχω ενα 80λτ καρφουρισιο ενυδρειο 60Χ30 το καπακι και ειχε πανω μολις 11W λαμπα η οποια δεν αναβαθμιζοταν.. Ετσι αποφασισα και πηρα μια 2μετρη ταινια RGB led 28W συνολικα http://www.ebay.com/itm/270905707174...84.m1439.l2649 και την τοποθετησα μολις. Παραθετω και φωτος με το φωτισμο στο μπλε χρωμα κ σε συνδιασμο με το "μαμισιο" λευκο. Εχω καποιες ερωτησεις:
Το καπακι του ενυδρειου ειναι λεπτο πλαστικο και ζεσταινοταν αρκετα καθως επισης υπηρχε και μυρωδια καμενου πλαστικου. Το εχω αφησει να τρεχει κανα δυο ωρες και ΔΕΝ μου παρουσιαζει καποιο εμφανες προβλημα (λιωσιμο πλαστικου, αυξηση θερμοκρασιας νερου). Να ησυχασω ή να το εχω υπο παρακολουθηση για καποιες μερες? Το εχει λειτουργησει κανεις, ειναι ασφαλες?
Επισης, το ενυδρειο ειναι φυτεμενο κ μεσα εχω ξιφοφορους, corys, 1 ancistrus και 5 γαριδες. Τον εργοστασιακο φωτισμο 11W τoν ανοιγα 13 ωρες (11.00 - 00.00). Το led ποσο να το ανοιγω και σε τι χρωματισμο? Εχει κοκκινο - πρασινο - μπλε - ασπρο και συνολικα 16 αποχρωσεις αυτων. Σκεφτομουν ενα ροζ για την ημερα και ενα μπλε για τη νυχτα...τι ειναι καλυτερο για την αναπτυξη των φυτων? Επιπλεον εχω παροχη co2 απ το Κit της tetra και χρησιμοποιω γενικη λιπανση seachem flourish. Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  794
Μέγεθος:  43,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  789
Μέγεθος:  68,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  892
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-12, 08:16
daredevil Ο χρήστης daredevil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε να σε ρωτήσω...την ταινία led πως την στερέοσες επάνω στο καπάκι? Με κόλλα? Με κλιπς? Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-12, 11:00
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ειχε κολλητικη ταινια διπλης οψεως κ το κολλησα κατευθειαν πανω στο καπακι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-12, 11:09
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλό είναι να το "τσιμπήσεις" με λίγη κόλλα ή σιλικόνη γιατί με την υγρασία που έχει μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να σου ξεκολλήσει και να πάθεις ζημιά. Η ταινία δεν είναι και τόσο καλή.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-12, 11:43
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

και εγω με σιλικόνη το έπιασα καθως μετα απο μερικες μερες.... ξεκόλησε και κολυμπούσε...
είπαμε αδιάβροχη ειναι.. αλλα... οχι και ετσι
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-12, 11:52
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Και εγω που σκεφτομαι να βαλω LED λεω να την κολησω με ενυδρειακη σιλικονη για πιο σιγουρα.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-12, 11:56
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω που σκεφτομαι να βαλω LED λεω να την κολησω με ενυδρειακη σιλικονη για πιο σιγουρα.
καθαρα απο πρωσοπικη εμπειρια... θα σου προτεινα να μην επιλεξεις την RGB.
Να παρεις καθαρα χρωματα και να τα κανεις κουμαντο με το controler σου.
H αποδοση δεν εχει καμια σχεση. Το λευκο π.χ. της RGB μοιάζει πιο πολυ με μπλε... παρά με άσπρο. (δεν φωτογραφία στην υπογραφή μου... αυτό ειναι το ασπρο της RGB)
Καθαρα προσωπικη άποψη ξαναλέω.
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-12, 12:10
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Φιλε για την RGB που λες δεν βγαζει σωστα χρωματα, επειδη παω για νταμαρακι (απο φυτα μαλλον τιποτα) θα παρω ασπρη στις 6.500 κοντα θερμ. χρωματος, με SMD 50αρια και εναν απλο μετασχηματιστη για τροφοδοσια.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-12, 13:42
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δεκτες ολες οι παρατηρησεις κ θα το ενισχυσω λιγο με σιλικονη, αλλα η βασικη μου απορια παραμενει.. Ειναι ασφαλες? Γιατι οποτε το αναβω ειδικα σε τερμα ενταση το καπακι ζεσταινεται, μυριζει καμμενο πλαστικο κ απο το ανοιγμα που εχει το καπακι για το ταισμα βγαινουν αναθιμιασεις... Μετα απο 2-3 ωρες συνεχους λειτουργιας δε φαινονται ενδειξεις λιωμενου πλαστικου ή αλλοιωσης αλλα φοβαμαι να το αφησω να λειτουργει χωρις να το παρακολουθω. Επισης, δε ξερω κατα ποσο οι αναθυμιασεις κ η μυρωδια αυτη ειναι επιβλαβης για τα ψαρια (το πρωι βρηκα μια νεκρη γαριδα, ελπιζω να ειναι συμπτωση).. Μπορει καποιος που το χρησιμοποιει να μου πει αν εχει παρομοια θεματα κ αν πρεπει να ανησυχω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-12, 13:54
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Βγάλτην και πέτα την.
Εγώ δουλεύω χρόνια ταινίες τέτοιου τύπου και ποτέ δεν μύρισε τίποτα.
Τις δουλεύω και σε ενυδρεία και για κρυφό φωτισμό σε σπίτια και αμάξια.
Και στα 3 ενυδρεία μου έχω led.

Tip.: Όταν ξαναβάλεις ledoταινία περιμετρικά σε όλη την επιφάνεια βάλε θερμοκόλλα ή σιλικόνη έτσι ώστε να την "σφραγίσεις" με το καπάκι γιατί σε λίγους μήνες και ανάλογα με τους υδρατμούς θα σου σαπίσει και είναι κρίμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-12, 15:57
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

[QUOTE=spartac;659194]Βγάλτην και πέτα την.

Αυτο που φοβομουν ν ακουσω.. Δε μπορω να καταλαβω αν η μυρωδια κ η καπνιλα προερχεται απο το πλαστικο καπακι, την κολλητικη ταινια ή το υλικο αδιαβροχοποιησης που περιβαλει την ταινια. Θελω να καταλαβω...αν την κολλησω με σιλικονη θα περιοριστει η θερμοτητα που περνα στο καπακι κ θα σταματησει το φαινομενο ή ματαιος κοπος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-12, 18:09
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spartac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δουλεύω χρόνια ταινίες τέτοιου τύπου
To link δεν ανοιγει.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-03-12, 22:27
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μην αγοραζουμε Ledοταινιες απο ebay, ειναι απο τις χειροτερες ποιοτητες συνηθως. Εγω που εχω βαλει στην κουζινα για φωτισμο, με δυνατα SMD 50αρια LED ειναι αναμενα και τα ακουμπας χωρις να καιγεσαι, δεν νιωθεις καν οτι βγαζουν ζεστη αν δεν τα ακουμπησεις με το δακτυλο, βεβαια τα πληρωσα περιπου 10 ευρο το μετρο αλλα εχουν πολυ δυνατο φως και ειμαι ικανοποιημενος στο επακρο.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-12, 13:28
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
To link δεν ανοιγει.


Δες και σε ένα απο τα ενυδρεία μου πώς την έβαλα:



Δες πώς να βάλεις θερμοκόλλα περιμετρικά:



Όταν μία ταινία είναι αδιάβροχη και αυτοκόλλητη είναι σε απλές συνθήκες... μέσα στο χώρο του ενυδρείου παύει να έχει αυτές τις ιδιότητες γιατί είναι κάτω απο εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Πρέπει πάντα να την ενισχύουμε και να μην την δουλεύουμε στις τσίτες...(10-14 ώρες).
Πρίν κολλήσουμε την ταινία στο πλαστικό καπάκι, χαράζουμε με ένα ξυράφι την επιφάνεια που θα κολληθεί η ταινία για να μην είναι λείο. Στη συνέχεια σκουπίζουμε καλά, την κολλάμε και βάζουμε περιμετρικά θερμοκόλλα (για ποιο γρήγορα αποτελέσματα) ή σιλικόνη (και περιμένουμε 8 με 10 ώρες πρίν βάλουμε το καπάκι στη θέση του)

Το γκρί είναι εκεί που χαράζουμε, το κίτρινο είναι η ταινία LED και το κόκκινο η σιλικόνη:


-------------------------
[QUOTE=aivas80;659213]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spartac Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλτην και πέτα την.

Αυτο που φοβομουν ν ακουσω..
Όταν λέω πέταν την έννοώ μακριά απο το ενυδρείο. Μπορείς να την κολλήσεις πίσω απο την τηλεόραση σου αν έχεις καμία LCD και θα γουστάρεις αποτέλεσμα http://www.youtube.com/watch?v=16D_Y...eature=related

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spartac : 22-03-12 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-12, 13:52
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Πριν καμιά βδομάδα πήρα 1Μ RGB λεντοταινία από γνωστό ελληνικό μαγαζί για ένα 20λίτρο με ύψος ~25 εκατοστά, με την ελπίδα να αντικαταστήσω το DIY φωτιστικό με λάμπα CFL 11w.

Δεν ξέρω αν φταίει η ποιότητα της ταινίας, αλλά απογοητεύτικα εντελώς από το αποτέλεσμα...το φώς φαινόταν πολύ λιγότερο, περίπου στα ίδια watt, και 10πλάσια τιμή.

Τελικά ψάχνοντας 'ανακάλυψα' οτι η ασπρή ταινία βγάζει σχεδόν διπλάσια lumen, και παράγγειλα μια φτηνή αδιάβροχη από ebay.

Απ'οτι παρατήρησα, η θερμοκρασία της ταινίας μετά απο καμιά ώρα λειτουργίας είναι λίγο μεγαλύτερη απ'οτι η θερμοκρασία της TFT οθόνης μου, οπότε δεν ανησυχώ.
Τί τροφοδοτικό έχεις χρησιμοποιήσει; Μιπώς δίνει μεγαλύτερη τάση; Εκτός από την τροφοδοσία και την ποιότητα της ταινίας δε μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε μιά λεντοταινία να βγάλει τόση θερμότητα ωστε να σου μυρίζει καμένο πλαστικό...

Επειδή έχω παραγγείλει κι'εγω από Hong-Kong, εσένα πόσο καιρό έκανε να σου έρθει η λεντοταινία ;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-12, 14:43
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω παντως την κολησα με ενυδρειακη συλικονη ,εδω και 2 μηνες δεν ξεκωλησε.
Η ταινια ειναι σαν του spartac ,και την εβαλα οπως δειχνη στην φωτο του.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-12, 15:30
daredevil Ο χρήστης daredevil δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spartac Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγάλτην και πέτα την.
Εγώ δουλεύω χρόνια ταινίες τέτοιου τύπου και ποτέ δεν μύρισε τίποτα.
Τις δουλεύω και σε ενυδρεία και για κρυφό φωτισμό σε σπίτια και αμάξια.
Και στα 3 ενυδρεία μου έχω led.

Tip.: Όταν ξαναβάλεις ledoταινία περιμετρικά σε όλη την επιφάνεια βάλε θερμοκόλλα ή σιλικόνη έτσι ώστε να την "σφραγίσεις" με το καπάκι γιατί σε λίγους μήνες και ανάλογα με τους υδρατμούς θα σου σαπίσει και είναι κρίμα.

Αυτού του είδους τη λεντοταινία, από που τις παίρνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-12, 16:52
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daredevil Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτού του είδους τη λεντοταινία, από που τις παίρνεις?
Τύπωσε τη φωτογραφία ή βγάλε μία φωτογραφία με το κινητό σου την οθόνη του PC και ψάξε σε καταστήματα ηλεκτρολογικού / ηλεκτρονικού εξοπλισμού συνοικιακά και μη.
-------------------------
Αυτό είναι το αποτέλεσμα μετά απο 4 με 5 μήνες ταινίας που δεν είναι καλής ποιότητας και έχει κολληθεί μέσα στο ενυδρείο χωρίς τη χρήση σιλικόνης ή θερμοκόλλας. Πραγματικά σαπίζει:






Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spartac : 22-03-12 στις 16:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-12, 17:00
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Spartac κατατοπιστικοτατος!
Σε ευχαριστουμε για την μινι παρουσιαση, τις εχεις αγορασει απο Ελλαδα;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-12, 17:22
Το avatar του χρήστη spartac
spartac Ο χρήστης spartac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Spartac κατατοπιστικοτατος!
Σε ευχαριστουμε για την μινι παρουσιαση, τις εχεις αγορασει απο Ελλαδα;
Ναι. κατα τύχη βέβαια αλλά βγήκε καλή...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-03-12, 18:25
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spartac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το αποτέλεσμα μετά απο 4 με 5 μήνες ταινίας που δεν είναι καλής ποιότητας και έχει κολληθεί μέσα στο ενυδρείο χωρίς τη χρήση σιλικόνης ή θερμοκόλλας. Πραγματικά σαπίζει


Αμαν! πως εγινε ετσι;
Εγω ειχα παρει κανενα 6μηνο πριν οπως αυτην αλλα με 5050 led απο ebay, την κολλησα με την ταινια της πανω σε μια λωριδα πλεξιγκλας, και μεχρι τωρα δεν εχει καταλαβει τιποτα.
Mαλιστα εκοψα ενα κοματι 10 ποντων που περισσευε, και προσπαθησα να ξεκολλησω την μονωση απο την ταινια, και βγηκε πολυ δυσκολα, μαζι με το χρωμα του τυπωμενου κυκλωματος της (το ασπρο).
Φαινεται πως αν παρει εστω και σε 1 σημειο υγρασια, προχωραει και αλλοιωνεται ολη...
Παντως σε αλλο ενυδρειο ειχα βαλει απλη οχι αδιαβροχη, αλλα οταν μια φορα την ειδα μεσα στην υγρασια, την στεγνωσα καλα με blower και την περασα σε ολα τα σημεια εκτος την επιφανεια των led με μανο για τα νυχια και δεν εχει καταλαβει ακομα τιποτα.




Παντως εστω και προληπτικα, αξιζει να την μονωσουμε καλυτερα με σιλικονη, γιατι με την θερμοκολλα και τις θερμοκρασιες απο τις λαμπες, μπορει να εχουμε θεματακι...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-03-12, 00:25
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τί τροφοδοτικό έχεις χρησιμοποιήσει; Μιπώς δίνει μεγαλύτερη τάση; Εκτός από την τροφοδοσία και την ποιότητα της ταινίας δε μπορώ να σκεφτώ γιατί θα μπορούσε μιά λεντοταινία να βγάλει τόση θερμότητα ωστε να σου μυρίζει καμένο πλαστικό...

ο "παικτης" εδω το βρηκε! Στο τροφοδοτικο οφειλοταν η αυξηση της θερμοκρασιας κ η καπνιλα.. Αρχικα τη δουλεψα με τροφοδοτικο του laptop, γιατι δεν ειχα παραλαβει ακομα το τροφοδοτικο 6Αμπερ που επισης παρειγγηλα απο ebay. Μολις εβαλα αυτο, τζαμι! Ουτε ζεσταινοταν το καπακι, ουτε μυρωδια, καπνοι κλπ κ το led το ακουμπας κ δεν ειναι καν ζεστο Τωρα μαλιστα!
Ελπιζω μονο να μην εχει γινει ζημια απ τη χρηση του πρωτου τροφοδοτικου. Η σιλικονη παντως θα χρειαστει γιατι επειδη οπως την κολλησα σχηματιζει γωνιες (δειτε αρχικη φωτο) στα σημεια που κανει τσακιση εχει κοπει το αδιαβροχο υλικο που καλυπτει την ταινια. Τωρα νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια!
Αληθεια για τα φυτα κατα τη διαρκεια της μερας τι χρωμα να επιλεγω (εχω επιπλεον μια ασπρη λαμπα 11W)
Ευχαριστω ολους!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-03-12, 01:10
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Το 'μάντεψα' αφού δε μας είπες απολύτως τίποτα για το τροφοδοτικό σου...και επειδή ούτε κι'εγώ χρησιμοποιώ 'τροφοδοτικο λεντοταινίας'

Μίπως μπορείς να μας πείς τι τάση(βολτ) βγάζει το τροφοδοτικό του laptop, να δούμε σε τι τάση αρχίζει να 'καπνίζει' μια λεντοταινία;
Αν έχεις και ένα πολύμετρο, να βρείς την πραγματική τάση, και όχι την αναγραφόμενη θα ήταν ιδανικό!

Αφού θα χρειαστεί να τη στεγανοποιήσεις, άν έχεις κολητήρι, ίσως να βολέβει και να την κόψεις σε κομάτια, για να μην 'χάνεις' φώς από τις τσακίσεις, αυτό έχω κάνει κι'εγώ.
Υπάρχουν έτοιμα Γ για να ενώνεις κομάτια λεντοταινίας αν δεν κάνω λάθος, αλλά μπορεί να γίνει και με απλά καλωδιάκια(όχι, εγώ δεν είχα Γ).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-03-12, 13:02
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Mαλλον το τροφοδοτικο του laptop θα παιζει 16-19volt.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-12, 15:59
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Θα δω το βραδυ το τροφοδοτικο του λαπτοπ κ θα σας πω την ταση, ειναι ενα turbοΧ που κανει για ολα τα λαπτοπ.. ευτυχως που πριν την αγορα ο φιλος spartac με ειχε συμβουλεψει να παρω το σωστο τροφοδοτικο απ το ebay, γιατι ο κινεζος ελεγε για τη ledoταινια "χρησιμοποιειστε τη με ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο, οπως απ τα συνηθη laptops".. Μιλαμε αν δεν το παρακολουθουσα κ το αφηνα 5-6 ωρες η πυρκαγια ηταν σιγουρη. Αυριο που θα χω χρονο θα περασω κ σιλικονη για να μην ξεκολλησει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-12, 16:53
Το avatar του χρήστη KNOCKY
KNOCKY Ο χρήστης KNOCKY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παιδια στις τελευταιες φωτο , οι ταινιες ΔΕΝ ειναι αδιαβροχες , υπαρχουν στην αγορα αδιαβροχες που εχουν μια επικαλυψη πανω απο τα LED , απ οτι βλεπω, οι δικες σας δεν εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-12, 17:21
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων


Παντως σε αλλο ενυδρειο ειχα βαλει απλη οχι αδιαβροχη,


Το λεω στην δευτερη παραγραφο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-03-12, 18:11
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

http://www.lightingexpert.gr/ecs/gr/...-led-ip65.aspx


http://www.lightingexpert.gr/ecs/gr/...ip-tainia.aspx
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-03-12, 01:59
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το 'μάντεψα' αφού δε μας είπες απολύτως τίποτα για το τροφοδοτικό σου...και επειδή ούτε κι'εγώ χρησιμοποιώ 'τροφοδοτικο λεντοταινίας'

Μίπως μπορείς να μας πείς τι τάση(βολτ) βγάζει το τροφοδοτικό του laptop, να δούμε σε τι τάση αρχίζει να 'καπνίζει' μια λεντοταινία;
Αν έχεις και ένα πολύμετρο, να βρείς την πραγματική τάση, και όχι την αναγραφόμενη θα ήταν ιδανικό!

Αφού θα χρειαστεί να τη στεγανοποιήσεις, άν έχεις κολητήρι, ίσως να βολέβει και να την κόψεις σε κομάτια, για να μην 'χάνεις' φώς από τις τσακίσεις, αυτό έχω κάνει κι'εγώ.
Υπάρχουν έτοιμα Γ για να ενώνεις κομάτια λεντοταινίας αν δεν κάνω λάθος, αλλά μπορεί να γίνει και με απλά καλωδιάκια(όχι, εγώ δεν είχα Γ).
Λοιπον το τροφοδοτικο του λαπτοπ που κοντεψε να βαλει φωτια ηταν 19V 4.74A 90W
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-03-12, 10:02
Το avatar του χρήστη KNOCKY
KNOCKY Ο χρήστης KNOCKY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2008
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Επισης καλη μονωση για τις επαφες ειναι να (σταξεις) κερι στις ενωσεις που ειναι εκτεθειμενες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φωτισμος tak660x Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 20-09-07 07:11
Αλγη-ταινια thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 5 03-01-07 14:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08965 seconds with 14 queries