Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-04-18, 15:26
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας! Σε συνέχεια της κατασκευής της λιμνουλας, σήμερα παρέλαβα και το λαινερ και την αντλία οπότε έπιασα πάλι δουλειά! Όλα καλά πήγαν και τώρα μένει η διαμόρφωση τριγύρω της λίμνης, το φύτεμα διαφόρων φυτών και φυσικά τα ψαρακια... Περιμένω και την ελαφρόπετρα να γεμίσω το bog filter αν έτσι λένε αυτό που έφτιαξα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-04-18, 16:37
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Όμορφη δουλειά, με το καλό και τα ψαράκια.

Έχεις εκτίμηση της χωρητικότητας;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-04-18, 16:53
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Πρέπει να ναι λίγο κάτω απ τα 2000 λίτρα. Την άνοιξα λίγο ακόμα...

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-04-18, 16:55
Το avatar του χρήστη alexkotsis
alexkotsis Ο χρήστης alexkotsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2013
Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Natsonios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να ναι λίγο κάτω απ τα 2000 λίτρα. Την άνοιξα λίγο ακόμα...

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λίμνη με θέα! Πολύ όμορφη!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-04-18, 22:18
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πολυ ωραια το πας.. δες αυτο πολυ καλη μηχανικη φιλτρανση https://www.ebay.co.uk/itm/QUALITY-M...PaWS_mVNZckRfg μετα περνεισ και ελαφροπετρα απο το πρακτικερ σε σακια και εισαι μπομπα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-04-18, 22:41
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Νίκο μπράβο σου πολύ καλή δουλειά !! Να την χαρείς σου εύχομαι
Να βάλεις την ελαφρόπετρα σε σακιά για να την καθαρίζεις εύκολα , όπως σου είπε και ο Γιάννης .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-04-18, 06:57
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια! Όντως έχω παραγγείλει απ το πρακτικερ ελαφρόπετρα σε σακιά, αλλά έλεγα να τα ρίξω χύμα εκεί μέσα για να μπορέσω να φυτέψω εκει όσα φυτά μπορέσω... Αν τα αφήσω σε σακιά που σίγουρα θα καθαρίζουν ευκολότερα πως θα γίνει η φύτευση?
-------------------------
Γιάννη αυτό πρέπει να μπει πάνω ή κάτω απ την ελαφρόπετρα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Natsonios : 18-04-18 στις 06:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-04-18, 09:14
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο!! πολυ ομορφη θα γινει οταν ολοκληρωθει.αυτο που θελω ειναι να μου βαλεις ενα ντιβανι διπλα στην λιμνη να ερθω το καλοκαιρι στην υπεροχη Σιφνο να κανω διακοπες.Περα ομως απο την πλακα εχω να κανω μια παρατηρηση αν θες σκεψου το και πραξε οτι θελεις, το bog filter σου δεν θα δουλεψει ετσι για πολυ,και μπορει και καθολου .Με το που θα το γεμισεις ελαφροπετρα και το φυτεψεις η κατασκευη κατα πασα πιθανοτητα θα ξεχυληση,και αν οχι αμεσως με το που τα φυτα θα δεσουν ριζες και με την ελαχιστη αλγη και την παραμικρη ακαθαρσια το νερο απο το spray bar δεν θα κατεβαινει στον πατο του φιλτρου για να επιστρεψει απο εκει φιλτραρισμενο στην λιμνη σου αλλα θα κανει υπερχυλιση. Η γνωμη μου ειναι οτι το οπως εχεις το spray bar που μπαινει το νερο απο την λιμνη στο φιλτρο θα επρεπε να ειναι στο κατω μερος του φιλτρου. Ετσι θα αρχιζε να γεμιζει το φιλτροκουτι απο κατω προς τα πανω και το νερο θα περναγε αναμεσα απο την ελαφροπετρα και τις ριζες των φυτων κα ιετσι θα καθαριζε και στη συνεχεια φιλτραρισμενο θα επεφτε απο επανω μεσα στην λιμνη.Επισεις κατω θα πρεπει να εχει και ενα κενο με μια βανα να την ανοιγεις να φευγουν οι πολλες ακαθαρσιες που θα ειναι στο κατω μερος του φιλτρου.Το φιλτροκουτι επρεπε να ειναι σε μεγεθος να χωραει καφασια πλαστικα οπου εκει θα εβαζες τα λεγκα η την ελαφροπετρα και θα φυτευες εκει τα φυτα για να μπορεις να τα σηκωνεις να το καθαριζεις. Αυτη βεβαια ειναι απλα και μονο η γνωμη μου,φιλικα παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-04-18, 09:28
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου! Το σκέφτηκα και γω και έλεγα θα δω τι θα κάνω όταν πάει στραβα! Απλά αν βάλω την αντλία να αδειάζει στο κάτω μέρος λογικά θα ζορίζεται από την πίεση να γεμίσει το δοχείο... Φοβόμουν μην την κάψω... Απ την άλλη πλευρά που δεν φαίνεται έχω βάλει μια τάπα στο κάτω μέρος για να μπορώ να το αδειάζω οπότε θέλω να καθαρίσει απ τις βρωμιές που θα μαζεύει... Αυτό με τα καφάσια έχεις δίκιο θα βρω μερικά να χωράνε, ωραία ιδέα!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-04-18, 10:13
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν νομιζω να σου δουλεψει το φιλτρο ετσι.Η γνωμη μου ειναι να κανεισ το φιλτρο με ιαπωνικη ψαθα και ελαφροπετρα και να μην το φυτεψεις γιατι θα σου μπουκωσει πολυ γρηγορα. το φιλτρο σου ειναι μακρια απο την λιμνη οποτε θα μπορουσες να φιαξεις ενα χωρο λιγο υπερυψομενο μετα το φιλτρο να φυτεψειεσ εκει και μετα να πεφτει στην λιμνη. δεν ξερω αν καταλαβες
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-04-18, 10:54
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον giorgostriv. Το bog filter ανεβαζει τα νερα και επερχειλιζουν διοτι πραγματι μπορει να μπουκωσει απο τις ριζες. Να καει η αντλια παντως δεν το βλεπω, μην το φοβηθεις...
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-04-18, 10:58
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μμμ μάλλον είναι πολλά που δεν έκανα αλλά δε βαριέσαι όλα διορθώνονται! Θα το πάω βήμα βήμα και θα δω.... Θα βάλω το σπρευ μπαρ να αδειάζει στο κάτω μέρος για αρχή και θα ρίξω την ελαφρόπετρα σε καφάσια και ότι χρειάζεται για μηχανική φιλτρανση χωρίς να φυτέψω... Φυτά θα βάλω στη λίμνη πάπυρο και ότι άλλο ταιριάζει... Θα δω πως θα τα πάει και αν είναι αργότερα φτιάχνω ενδιάμεσα ένα άλλο δοχείο για φύτευση...

Στάλθηκε από το SM-T585 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-04-18, 17:22
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

φιλε μου η αληθεια ειναι οτι στα πιεστικα φιλτρα και οσο πιο μπουκωμενα ειναι δημιουργειτε ενα back presure στην αντλια που την ζοριζει,εσενα που θα ειναι ανοιχτο απο επανω δεν νομιζω να εχεις προβλημα.επισεις αυτο που σου ειπε ο odin79 με την ιαπωνικη ψαθα και την ελαφροπετρα θα ειναι οκ.ετσι δουλευουν και τα bakki shower φιλτρα.Το μονο που εγω σου λεω επιδη τα εχω δοκιμασει,το νερο απο κατω προς τα πανω αλλιως θα μπουκωνει με τον καιρο και θα υπερχιλιζει με αποτελεσμα να δεις καπια μερα την λιμνη σου αδεια.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-05-18, 15:55
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! Η λιμνούλα μου δουλεύει πλήρως εδώ και αρκετές μέρες! Μου χάρισαν μια γλάστρα με νουφαρα βρήκα και πάπυρο και πήρα από δύο διαφορετικές λίμνες φίλων 4 μικρά χρυσόψαρα απ τον ένα και 3 μεγάλα απ τον άλλο. Χθες είδα ότι με τίμησε με την παρουσία του και ένα βατραχάκι που ένας θεός ξέρει πως με βρήκε... Σας παραθέτω φωτογραφίες να δείτε τελειωμένο το έργο μου. Α! Όσον αφορά το φίλτρο τελικά έκανα με 100 άρα σωληνα την υπερχείλιση και έβαλα την είσοδο του νερού απ το πάνω μέρος προκειμένου να μην ζορίζεται η αντλία. Έφτιαξα και μια υπερχείλιση ασφαλείας ώστε ότι κι αν γίνει να μην αδειάσει η λίμνη... Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την πολύτιμη βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-05-18, 23:20
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι ! Πανέμορφα όλα ! και το σκυλούδι κουκλάκι !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευή λίμνης στον κήπο.. Eliccaios Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 46 12-05-16 11:33
"Λιμνούλα" σε κήπο drmaslow Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 11 19-04-13 09:16
Τεχνιτή λίμνη σε κήπο dimpep Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 27 16-05-12 14:07
"Λίμνουλα" (κοινώς σκάφη με νερό) στον κήπο Simpethera Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 22-09-03 14:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05590 seconds with 16 queries