Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-16, 19:30
stel89 Ο χρήστης stel89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2016
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Δεν αρχίσαμε καλά

Καλησπέρα σας...
Ξανά γύρισα στο χόμπι από απουσία τριών χρόνων και μου φαίνεται οτι δε θυμάμαι τίποτα απολύτως..
Γ αυτό ζητάω τα φώτα σας αλλιώς βλέπω την γυναίκα να μου το φέρνει στο κεφάλι.
Το σεταρισμα του ενυδρείο:
Οι διαστάσεις είναι 78,6χ30χ42 δηλαδή 99 λίτρα μικτά και 89 καθαρά....
Για φωτισμό έβαλα Led module μια σειρά από 20 σε ψυχρό λευκό και άλλη μια σειρά σε θερμό λευκό. Ο κατασκευαστης τους λεει..
Για το θερμο λευκό το ενα εχει ισχύς 0,8W και φωτεινότητα 60 Lumen δλδ συνολικά έχουμε 16w
Και για το ψυχρό ισχύς 1.30w και φωτεινότητα 130 Lumen δλδ στο σύνολο 26w.
Συνολικά αν δεν κάνω λάθος έχω 0,466w/lt και ειναι ανοιχτα 8 ωρες
Για την φιλτρανση εχω ενα εξωτερικό eheim eco pro 130 το οποίο φιλτράρει 600l/h στο τελευταιο διαμέρισμα έχω siropax mini στο μεσαίο το σφουγγαρακι που έδινε και πάνω πάνω ενυδρειακο βαμβάκι....
Θερμοκρασία 27 βαθμούς
Διακοσμητικά μια πετρά και ένα ξυλο και αληθινά φυτα..
Υπόστρωμα ψλο μαύρο χαλικάκι...
Το ενυδρείο άρχισε να τρέχει το Σάββατο έριξα βακτηρία της Sera bio nitrivec και το sera aquatan...
Απο λιπασματα εριξα flourish και excel
Αυτό που με ανησυχεί είναι το micranthemum monte carlo που εχω διαβάσει οτι ειναι σχετικα ευκολο αλλα σε μενα έχει κιτρινίσει ενώ χθες ήταν μια χαρά... Υπάρχει σωτηρία?? Τι έχω κάνει λάθος??? πάρτε και μερικές φώτο [IMG]image url upload[/IMG][IMG][IMG]image url upload[/IMG][/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-16, 22:32
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλως μας ήρθες !!
Το monte carlo να είναι το λιγότερο που σε ανησυχεί, ευτυχώς δεν έβαλες ψαράκια
Βάλε μια αγγελία στο φόρουμ για μπόλι για να στρώσεις το ενυδρείο σου, γιατι με τα "ζουμια" δουλεια δεν θα γίνει .
Υγρα τεστ για μετρήσεις πήρες ?
Για τα λιπάσματα δεν έχω ιδέα,(Θα σου πούνε οι πιο εξιδεικευμένοι ) και εγω έχω ενα φυτεμένο δεν ρίχνω τιποτα και έχω στρωμένο μοντε κάρλο, όταν το φύτευσες το έβγαλες απο τον πετροβάμβακα? Θα πρέπει να το χωρίσεις κομματάκι κομματάκι να το απλώσεις και να βάλεις λίγο απο το υπόστρωμα πάνω του 2-3 κόκκους άμμου μέχρι να ριζώσει καλά και να απλώσει . Βεβαια αυτό γίνεται με ελάχιστο νερό μέσα στο ενυδρείο αλλιως θα παιδευτεις πολύ, πάρα πολύ
Παρατήρησα επίσης ότι ξεκίνησαν άλγες, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα σαλιγκάρια πάρε μερικά ramshorn.
Η πέτρα μέσα στο ενυδρείο είναι απο κατάστημα με ενυδρειακά ?? Πές μου ότι δεν είναι αραγωνίτης ???
Καλη αρχή σου εύχομαι θα το κάνεις κουκλάκι και θα είναι ευτυχισμένη και η σύζυγος
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-16, 10:52
stel89 Ο χρήστης stel89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2016
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καλός σας βρήκα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.....
Το προηγούμενο ενυδρείο, με ζουμιά το είχα στρώσει και δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα φυτά, όντως υπάρχει η πιθανότητα να εχει χαλάσει το φυτό από τα ζουμιά??? Ναι υγρα τεστ ειχα της ΑPI Ph Νh3/Nh4 Gh και Kh και της sera Fe και Νο3... Μέτρησα μόνο την Τρίτη Ph που ηταν 7... Σήμερα έχω σκοπό να κάνω όλες τις μετρήσεις μόλις γυρίσω από την δουλειά όποτε και ενημερώνω...Το φύτεψα ετσι ακριβως όπως το περιγράφεις. Την πετρα ναι την πηρα απο ενυδρειακο μαγαζι αλλα δεν ξερω τι ειναι. Παντως ειναι ελεφρια για τον ογκο της και ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι κανει για φυτεμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-09-16, 15:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Η πέτρα... μάλλον είναι λάβα.-
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-09-16, 15:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Εμένα κιτρίνισμα στο γρασιδάκι (sagitaria subulata) παρατηρούσα όταν έβαζα εξέλ γι αυτό κι είναι το πιο ύποπτο, μάλιστα σε υπερδοσολογία μου το έκαιγε. Τώρα για την πέτρα για φυτεμένο μπορεί να κάνει, για τα ψάρια που θες όμως κάνει; Γνώμη μου για τα λιπάσματα είναι ότι δεν πρέπει να μπαίνουν ταυτόχρονα με τα φυτά κυρίως το flourish το οποίο είναι πολύ συμπυκνωμένο (εγώ με διοξείδιο στα 90 λίτρα ρίχνω συνολικά 1ml την εβδομάδα, παραπάνω βγαίνει gba) γιατί μέχρι να προσαρμοστούν δεν τα καταναλώνουν αυτά αλλά οι άλγες. Καλύτερα περίμενε μέχρι να δεις ελλείψεις για λίπανση, θα μπορούσες όμως να ρίχνεις κάλιο και φυσικά να μετρήσεις νιτρικά μη μηδενίσουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-09-16, 17:35
stel89 Ο χρήστης stel89 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2016
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα κιτρίνισμα στο γρασιδάκι (sagitaria subulata) παρατηρούσα όταν έβαζα εξέλ γι αυτό κι είναι το πιο ύποπτο, μάλιστα σε υπερδοσολογία μου το έκαιγε. Τώρα για την πέτρα για φυτεμένο μπορεί να κάνει, για τα ψάρια που θες όμως κάνει; Γνώμη μου για τα λιπάσματα είναι ότι δεν πρέπει να μπαίνουν ταυτόχρονα με τα φυτά κυρίως το flourish το οποίο είναι πολύ συμπυκνωμένο (εγώ με διοξείδιο στα 90 λίτρα ρίχνω συνολικά 1ml την εβδομάδα, παραπάνω βγαίνει gba) γιατί μέχρι να προσαρμοστούν δεν τα καταναλώνουν αυτά αλλά οι άλγες. Καλύτερα περίμενε μέχρι να δεις ελλείψεις για λίπανση, θα μπορούσες όμως να ρίχνεις κάλιο και φυσικά να μετρήσεις νιτρικά μη μηδενίσουν.
Και μένα το μυαλό μου στα λιπάσματα πήγε άλλα δεν έχω την πείρα ώστε να είμαι σίγουρος... Να κάνω μια αλλαγή μπας και τα γλιτώσω η δεν είναι καλή ιδέα ??? Ακόμα δεν έχω στο μυαλό μου τι ψαρια θέλω να βάλω, θα έπαιρνα τις τιμές απο τις μετρήσεις και μετα θα αποφάσιζα.. Τόσο ακατάλληλη σας φαίνεται???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-16, 21:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Από την στιγμή που δεν έχεις ζωντανά μέσα δεν είναι ανάγκη να μπολιάσεις το ενυδρείο. Αν το κάνεις τώρα θα πρέπει να συντηρείς την βιολογία μέχρι να βάλεις ψάρια. Κι εννοείται ότι με τα ζουμιά δουλειά δεν γίνεται....
Λιπάσματα σε αυτή τη φάση δεν έχεις λόγο να βάζεις, ιδιαίτερα υγρά. Λίπασμα θα βάλεις αργότερα αν δεις ελλείψεις. Κι αν χρειαστεί κάτι τώρα, βάλε ταμπλέτες.

Η Μόντε Κάρλο (η οποία σε νορμάλ δοσολογίες εξέλ δεν έχει πρόβλημα) δεν είναι καλά φυτεμένη. Βγάλτην, κόψε όσα κλαράκια έχουν χαλάσει, χώρισε την σε καμιά 10αριά μικρά τουφάκια και φύτεψε τα σκόρπια στο βυθό. Μην έχοντας φωτό της από κοντά δεν μπορώ να σου πω τι έχει. Μπορεί να της λείπει κάτι, μπορεί να είναι θέμα προσαρμογής. Από που την πήρες; Σε ρωτάω γιατί κυκλοφορεί στην αγορά μια Μόντε Κάρλο κακής ποιότητας.

Όσο δεν έχεις ψάρια μπορεί να κάνεις όσες αλλαγές νερού θέλεις, όποτε θέλεις. Κάνε και μετρήσεις να δούμε τιμές αν και χωρίς ζωντανά, δεν μπορεί παρά να είναι όλα μηδενικά.

Αν ο πετσοπάς σου είπε ότι η πέτρα είναι για φυτεμένο, να του την ρίξεις στο κεφάλι. Δεν υπάρχουν πέτρες για φυτεμένα και και αφύτευτα. Πάντως προσωπικά την βλέπω παράταιρη και πιάνει υπερβολικά μεγάλο χώρο. Εγώ θα την έβγαζα, θα την αντικαθιστούσα με άλλη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σαλιγκαράκι-Καλό ή κακό??? pagos4 Σαλιγκάρια 12 09-02-10 11:40
Μια και αρχίσαμε και εμείς gemini_str Δίσκοι 32 08-12-07 14:30
Eκανα το κακό, αλλά κακό δεν είδα....:-) Carebean pirate Δίσκοι 61 24-09-06 12:45
Μου κάνει περισσότερο καλό ή κακό akis07 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 05-04-05 08:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05079 seconds with 16 queries