Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-05, 19:31
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή επιθετικότητα, παιχνίδι ή πρόβλημα ?

κατ' αρχήν, σαν νέο μέλος, σας στέλνω θερμούς χαιρετισμούς και εκφράζω
τον θαυμασμό μου για το επίπεδο σχεδόν όλων όσων κατοικούν σε αυτή τη ηλεκτρονική γειτονιά των πληροφοριών, των γνώσεων, του χιούμορ και της καλής παρέας.
Και τώρα στο θέμα που με απασχολεί.
Προμηθεύτικα πριν από δύο μέρες 4 δίσκους. Αφού πέρασαν οι πρώτες 24 ώρες οι δίσκοι δείχνουν ολοένα και αυξανόμενη άνεση στο νέο τους περιβάλλον.
Από αυτά που είχα πληροφορηθεί το είδος περιγράφοταν ως ήσυχο.
Οι δίσκοι μου όμως το να κολυμπούν ήσυχα και ωραία είναι εξαίρεση αφού το περισσότερο χρόνο αναλώνονται σε αψιμαχίες.
Είναι αποδεκτή συμπεριφορά αυτή ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-05, 19:57
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Δε μας λες και το μέγεθος των δίσκων σου? Συνήθως τα μικρά το έχουν σαν παιχνίδι να κυνηγιούνται και να "χτυπιούνται", οι μεγαλύτεροι το κάνουν αυτό για άλλους λόγους. Αν είναι μικρά τα ψαράκια σου είναι φυσιολογικό και δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς!

Ξέχασα, καλώς ήρθες στην παρέα μας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-05, 20:00
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καταρχην το προμηθευθηκα για δισκους ειναι βαρυ...... Απεκτησα τουλαχιστον.... Δισκους στη Βεροια που βρηκες;;; (ασχετο). Δωσε λιγα στοιχεια για το ενυδρειο σου πρωτα για να εχουμε ενα υποβαθρο... Λιτρα, φιλτρα, συγκατοικους κλπ. Οι δισκοι σου τι μεγεθος ειναι; Ειναι ολοι ιδιου μεγεθους;Μπηκαν ολοι μαζι στο ενυδρειο;; Γενικα οι δισκοι εχουν μια ιεραρχια η οποια συχνα ανατρεπεται . Καποιο ψαρι θα ηγηθει του ενυδρειου και καποιο θα τρωει και καμια σφαλιαρα.... Γενικα τα πραματα δεν ειναι τοσο τραγικα μην αγχωνεσαι.... Αν εισαι καινουριος στο αθλημα διαβασε καλα τα ποστ που υπαρχουν και πιστεψε με δεν θα το μετανιωσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-05, 20:17
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pritanis
Μπηκαν ολοι μαζι στο ενυδρειο;; Γενικα οι δισκοι εχουν μια ιεραρχια η οποια συχνα ανατρεπεται . Καποιο ψαρι θα ηγηθει του ενυδρειου και καποιο θα τρωει και καμια σφαλιαρα....
Τα ψαράκια μπήκαν μαζί φίλε πρύτανη (...Προμηθεύτικα πριν από δύο μέρες 4 δίσκους...), και τα λίτρα του φίλου safi είναι 230, απλά θεωρώ ότι σημαντικό είναι να μας πει το μέγεθος των ψαριών του. Οι άλλοι συγκάτοικοι επίσης νομίζω ότι δεν έχουν σημασία για το ξύλο που παίζουν μεταξύ τους οι δίσκοι.

Πολύ σημαντικό είναι αυτό που είπες για την ιεραρχία και ότι αλλάζει συχνά. Αν πχ έχουν γεννήσει (δε λέω για τους δίσκους του φίλου safi) ο πιο καχεκτικός και χλεμπονιάρης να είναι υπερασπίζεται με φοβερή δύναμη και πάθος τα αυγά του! Έτσι λοιπόν η ιεραρχία και το "πάνω χέρι" αλλάζουν ανά πάσα στιγμή, αλλά ξέφυγα. Απλά για να το έχει υπόψιν του και ο φίλος safi!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 26-08-05 στις 20:39
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-05, 22:08
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Το μέγεθος των δίσκων που απέκτησα είναι 6 με 7 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-05, 22:27
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Καταρχην το προμηθευθηκα για δισκους ειναι βαρυ...... Απεκτησα τουλαχιστον.... Δισκους στη Βεροια που βρηκες;;; (ασχετο). Δωσε λιγα στοιχεια για το ενυδρειο σου πρωτα για να εχουμε ενα υποβαθρο... Λιτρα, φιλτρα, συγκατοικους κλπ. Οι δισκοι σου τι μεγεθος ειναι; Ειναι ολοι ιδιου μεγεθους;Μπηκαν ολοι μαζι στο ενυδρειο;; Γενικα οι δισκοι εχουν μια ιεραρχια η οποια συχνα ανατρεπεται . Καποιο ψαρι θα ηγηθει του ενυδρειου και καποιο θα τρωει και καμια σφαλιαρα.... Γενικα τα πραματα δεν ειναι τοσο τραγικα μην αγχωνεσαι.... Αν εισαι καινουριος στο αθλημα διαβασε καλα τα ποστ που υπαρχουν και πιστεψε με δεν θα το μετανιωσεις....
Απίστευτο και όμως αληθινό! Στην Βέροια μπορείς να αγοράσεις δίσκους, κιχλίδες, χρυσόψαρα, γατόψαρα, μονομάχους και ότι άλλο θέλεις.

Το σύστημα έχει ως εξής
λίτρα 230 (καθαρό 200 )- φίλτρο εσωτερικό 900 lit/h, σφουγγάρι, μακαρόνι, βιόσφαιρα - φωτισμός 2Χ30W - υπόστρωμα 6cm χαλαζιακό 3mm - φυτεμένο -
άλλα ψάρια 12 neon, 4 corydoras aeneus - CO2 από μπουκάλα DIY 2 lit και διάχυση μέσω κυκλοφορητή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-05, 22:55
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε safi δυστυχώς πρέπει να σου βγάλουμε κάρτα όμως... neon μαζί με δίσκους Τα neon δεν είναι ανθεκτικά σε τόσο χαμηλό Ph και ούτε σε τόσο υψηλή θερμοκρασία που θέλουν οι δίσκοι! (28°C τουλάχιστον) Αν θες να έχεις μικρά φωσφορίζοντα ψαράκια πας υποχρεωτικά σε cardinal tetra! Παρόμοια με τα neon αλλά πιο ανθεκτικά στα παραπάνω. Τα ψαράκια σου είναι σχετικά μικρά οπότε δεν τίθεται μάλλον θέμα, δεν καυγαδίζουν αλλά παίζουν. Αν έχουν αρχίσει να σχηματίζονται τα δισκάκια σου δες και το φύλο τους, να αρχίσεις να σκέφτεσαι και το ζευγάρωμά τους! Καλή αρχή και ό,τι θες εδώ είμαστε όλοι!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-05, 23:08
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Πάντα πίστευα ότι τα neons είναι πιο ανθεκτικά από τα cardinals. Και οι δικοί μου οι (πιο) μικροί δίσκοι "παίζουν", κάνουν και κάτι πόζες αλά kissing gouramis.

Θεόφιλος

ΥΓ. Καλά στη Βέροια έχετε Pet shop?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-05, 00:00
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Τα neon όλες αυτές τις μέρες δεν έδειξαν σημάδια stress.

Αρκετά sites ,ελληνικά και ξένα, δίνουν αποδεκτές τιμές ph 6 με 8 για τα neon.
Πάντως όλοι μιλάνε για προβλήματα σε θερμοκρασίες πάνω από 26 c.
Τέλος πάντων, και για τα corydoras λένε 28c μέγιστη θερμοκρασία αλλά και στους 30c που έχω τώρα τα βλέπω και αυτά να μην επηρεάζονται άσχημα.
Θέλω να ρωτήσω την άποψή σας σχετικά με την θερμοκρασία στην οποία ζουν οι δίσκοι στο φυσικό περιβάλλον τους και η οποία σύμφωνα με πολλούς δεν είναι συνεχώς (όλο τον χρόνο) πάνω από 28c.

Y.Γ. Από το '75
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-05, 10:05
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Κοίτα φίλε safi, και εγώ έχω μιλήσει με φίλους οι οποίοι το χειμώνα ρίχνουν λίγο τη θερμοκρασια, έτσι ώστε να κάνουν τον κύκλο των εποχών. Εγώ προσωπικά δεν το κάνω και δε νομίζω ότι αξίζει να το κάνεις. Να μειώμεις για παράδειγμα τη θερμοκρασία 0.1°C (λέω τόσο μική μεταβολή γιατί πιο γρήγορη θα επηρεάσει τα ψάρια σου και στη φύση δεν πέφτει μια και έξω) την εβδομάδα για την πας πόσο? Στους 27 ή παρακάτω? Επειδή ο δίσκος λατρεύει το ζεστό το νεράκι θα έλεγα να μην κάνεις πειράματα, εκτός και αν κάποιος φίλος έχει σοβαρούς λόγους που συστήνει κάτι τέτοιο.

Όταν λες από το 75 τι εννοείς?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-05, 10:33
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

φίλε george hmmy
το '75 σημαίνει από το 1975 υπάρχει pet shop στην πόλη και απαντά (με φιλική διάθεση) στο Υ.Γ του φίλου theokyr.
Για την θερμοκρασία δεν διαφωνούμε. Ούτε πρόκειται να κάνω πειράματα. ¶λλωστε οι δίσκοι που κυκλοφορούν μετά από τόσες αναπαραγωγές σε αιχμαλωσία σίγουρα δεν έχουν τις ίδιες συμπεριφορές με αυτές των άγριων.
Πες μου αν θέλεις 2, 3 βασικά χαρακτηριστικά που ξεχωρίζουν το sex και σε ποιό μέγεθος εμφανίζονται στους δίσκους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-05, 11:07
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε safi τα χαρακτηριστικά που διαχωρίζουν τους αρσενικούς από τους θυληκούς είναι πολλά, πχ τα πτερύγια, τα χείλη, το σώμα και διάφορα. Εγώ κάνω το διαχωρισμό από τα πτερύγια τους. Τα πτερύγια στον αρσενικό, αν πάρεις τη νοητή τους προέκταση πέφτουν εκτός της ουράς του. Στο θυληκό η νοητή προέκταση τους πέφτει εντός της ουράς. Σου παραθέτω και 2 φώτο, από τον έναν αρσενικό και απο τον ένα θυληκό μου (δεν είναι και οι αντιπροσπευτικότερες αλλά θα καταλάβεις αυτό που θέλω να σου πω) όπου έχω σχεδιάσει και τις νοητές προεκτάσεις. Κοίτα, για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 με 12 μήνες το ψαράκι. Σε μικρότερη ηλικία συνήθως φαίνεται για θυληκό και μετά διαπιστώνεις το αντίθετο! Αν μπορείς και θες βγάλε καμιά φώτο από τα ψαράκια σου να δούμε να βοηθήσουν και άλλοι φίλοι.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip New Compressed (zipped) Folder (2).zip (42,9 KB, 864 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: zip New Compressed (zipped) Folder.zip (69,6 KB, 717 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-05, 11:11
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ο theokyr είναι τρελαμένος με τον αρσενικό δίσκο που απέχτησε, δεν έχει κακή διάθεση! Η Βέροια είναι πολύ όμορφη πόλη, αν και το μέρος που επισκεπτόμουν σχεδόν αποκλειστικά ήταν το νοσοκομείο της. Και μόνο που τη βλέπεις έτσι αμφιθεατρικά χτισμένη στους πρόποδες του καταπράσινου βουνού είναι εντυπωσιακή!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-05, 11:51
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Διαφωτιστικές οι φωτο george, και οι επισημάνσεις ευχαριστώ.
Δικές μου φώτο δυστυχώς δεν μπορώ άμεσα να στείλω. Την άλλη εβδομάδα με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.
Βέροια πότε ήρθες. Ελπίζω οι επισκέψεις στο νοσοκομείο να μην ήταν για δική σου περίθαλψη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-08-05, 10:30
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Επειδη ελειπα για ΣΚ απαντω λιγο καθυστερημενα. Καταρχην φιλε george οι γειτονες παιζουν πολυ μεγαλο ρολο στη συμπεριφορα των δισκων και στην επιθετικοτητα τους. Επιθετικα υπερκινητικα ή μεγαλοσωμα ψαρια εκνευριζουν και τρομαζουν τους δισκους...Οι δικοι σου γειτονες ειναι μια χαρα οσο αφορα τους δισκους απλα θα συμφωνησω οτι τα νεον αργα η γρηγορα θα επηρρεαστουν απο τη θερμοκρασια και θα αρχισουν να εμφανιζουν προβληματα. Πολλα απο τα οποια μπορει να κολλησουν και τους δισκους (ick κλπ). Και εγω εκανα το ιδιο λαθος στην αρχη...

Τωρα ας ηρεμησουμε λιγο και πριν φτασουμε σε αναπαραγωγες και breeding ας βοηθησουμε να προσαρμοστουν τα ψαρια σωστα. Απο μετρησεις τι κανεις; Αλλαγες νερου ποσο συχνα και με τι νερο;;; Οπως θα εχει διαβασεις PH και σκληροτητα μπορουν να παιξουν σημαντικο ρολο στη καλυτερη προσαρμογη των δισκων. Απο τροφη τι τους δινεις και πως τη δεχονται;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-08-05, 10:57
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να πω και εγώ ότι εκτός από τα neon που πράγματι ειναι ψάρια ευαίσθητα στις χαμηλες θερμοκρασιας πολλοί δισκόφιλοι χομπίστες ισχυρίζονται το ίδιο και για τα corys τα οποία μετά τους 30 βαθμούς "ζορίζονται". Αντ αυτου και για τους λάτρες των βιοτοπικών ενυδρειών προτέινονται τα adolfoi η και τα bronchis splendens.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-08-05, 12:32
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
θερμοκρασία-30c ημέρα, 29c βράδυ (3 ,4 ώρες μετά μετά το σβήσιμο των λαμπτήρων)
νερό -ph 7 (έλεγχος με πεχάμετρο), νιτρικά 0 (τεστ με δείκτες)
αλλαγές - 2 φορές/εβδομάδα 25%, 50 λίτρα σύνολο (35 λίτρα απιονισμένο, 15 λίτρα δικτύου που έχει φιλτραριστεί 12 ώρες με άνθρακα). Όλη η ποσότητα νερού θερμαίνεται μέχρι τους 29 c.
τροφή - D-50, D-alio, astacolor (tropical). Τα δισκάκια από το δεύτερο εικοσιτετράωρο και μετά τρώνε κανονικά και μεγάλο μέρος της μέρας το περνούν αναζητώντας τροφή. Δεν μπορώ να πω ότι είναι 100% "άνετα" μαζί μου, με την έννοια ότι ενώ φαίνεται ότι περιμένουν την τροφή όταν με βλέπουν, "δυστυχώς" ξεκινούν το φαϊ αφού σταθώ λίγο πιο πίσω.
Τέλος, η επιθετικότητα από το Σάββατο έχει σταματήσει και έχει αντικατασταθεί από παιχνίδι-κολύμπι κόντρα στο ρεύμα της εξόδου του φίλτρου από την μία άκρη του ενυδρείου έως την άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-08-05, 13:01
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αψογος. Το απιονισμενο νερο οταν το βαρεθεις μπορεις να αγορασεις και μια αντιστροφη οσμωση...Καλο ειναι μελλοντικα και ενα ph controller για να εισαι σιγουρος με το co2.....Τη σκληροτητα θα χρειαστει επισης να τη μετρησεις ειδικα αν ερθει ο καιρος για γεννητουρια.... Αν και τα δισκακια σου ειναι αρκετα πιτσιρικια και θα παρει καποιους μηνες για να ενηλικιωθουν....Ενα αντιχλωριο αντι για τον ενεργο ανθρακα στο νερο δικτυο θα εδινε πιο καλο αποτελεσμα ...Οσο για το ταϊσμα σε κανα μηνα θα τρωνε απο το χερι σου....
Ειναι μεγαλη υποθεση να ξεκινας τοσο σωστα με τους δισκους οπως ξεκινησες εσυ ( εγω αντιθετα πρωτα πηρα τους δισκους και μετα αρχισα να φτιαχνω τις συνθηκες......)

ΥΓ. Οι τιμες τι λενε στι Βεροια;;; Τα δισκακια σου ποσο τα πηρες για να συγκρινουμε με εδω..... Εχει και μεγαλυτερα;;;
ΥΓ 2 Χοχλιουρου rules........
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 29-08-05, 15:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Να πω και εγώ ότι εκτός από τα neon που πράγματι ειναι ψάρια ευαίσθητα στις χαμηλες θερμοκρασιας πολλοί δισκόφιλοι χομπίστες ισχυρίζονται το ίδιο και για τα corys τα οποία μετά τους 30 βαθμούς "ζορίζονται".
Γιάννη, σίγουρα εννοείς ευαίσθητα στις υψηλές θερμοκρασίες.
(Προς αποφυγή μπερδεμάτων)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-05, 16:59
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
ΥΓ. Οι τιμες τι λενε στι Βεροια;;; Τα δισκακια σου ποσο τα πηρες για να συγκρινουμε με εδω..... Εχει και μεγαλυτερα;;;
ΥΓ 2 Χοχλιουρου rules........
Μου κόστισαν 180 €.
Μεγαλύτερα δεν έχει. Προμηθευτής του καταστήματος είναι Θεσσαλονικιός. Λόγω επαγγέλματος (άσχετο με το είδος, σχετικό με την "αγορά"), υποψιάζομαι ότι το εμπόριο ζωντανών στην Β.Ελλάδα δεν ελέγχεται με πάνω απο 2-3 δίκτυα προμηθευτών. Οι δίσκοι που φέρνει ένα απο αυτά είναι από Σρι Λάνκα. Πιο αξιόπιστοι(?) οι Ευρωπαίοι, αλλά ποιό μαγαζί δίνει πιστοποιητικό γέννησης για τους δίσκους που πουλά?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-08-05, 17:55
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Τσουχτερες φαινονται και εκει οι τιμες .......Βεβαια παιζει ρολο και το ειδος του δισκου αλλα γενικα τετοια δισκακια μπορεις να βρεις εδω με 30-35 ¤.

ΥΓ το αλλο ΣΚ εχουμε συναντηση αν ενδιαφερεσαι ελα να τα πουμε απο κοντα.... Δες εδω http://www.greekaquarist.com/vb/show...newpost&t=8701
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-08-05, 20:17
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Γιάννη, σίγουρα εννοείς ευαίσθητα στις υψηλές θερμοκρασίες.
Ναι γιωργη υψηλές εννοώ. Ευχαριστω για την διορθωση
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-08-05, 23:22
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από safi
είναι από Σρι Λάνκα. Πιο αξιόπιστοι(?) οι Ευρωπαίοι, αλλά ποιό μαγαζί δίνει πιστοποιητικό γέννησης για τους δίσκους που πουλά?
o piranxa ειχε απο τον γερμανο!τον γνωστο,δεν θυμαμαι το ονομα του.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-08-05, 11:30
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Ο theokyr είναι τρελαμένος με τον αρσενικό δίσκο που απέχτησε, δεν έχει κακή διάθεση! Η Βέροια είναι πολύ όμορφη πόλη, αν και το μέρος που επισκεπτόμουν σχεδόν αποκλειστικά ήταν το νοσοκομείο της. Και μόνο που τη βλέπεις έτσι αμφιθεατρικά χτισμένη στους πρόποδες του καταπράσινου βουνού είναι εντυπωσιακή!
George, ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Ένα απλό καλοπροαίρετο αστείο ήταν και νομίζω ότι έγινε κατανοητό από τον φίλο safi.

Θεόφιλος

ΥΓ. Κάπου μου είπαν ότι καλύτερα να μην χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό γιατί δεν θα ξέρω τι είδους αναγομώσεις έχει ο αποστακτήρας. Έχω δωρεάν πρόσβαση σε απιονισμένο νερό γνωστής ελληνικής εταιρίας πετρελαιοειδών και σκεφτόμουνα να το χρησιμοποιώ αντί για νερό Α/Ο. Τώρα έχω προβληματιστεί!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-08-05, 13:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Θεόφιλε ή αγορά μιας μονάδας Α/Ο είναι μονόδρομος πλέον για σένα. Οπότε ξεκίνα τις διαδικασίες για την απόκτησή της.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-05, 13:15
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Ωχ, ωχ, ωχ. Αυτό που λέμε Quality assurance

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-05, 13:35
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
ΥΓ. Κάπου μου είπαν ότι καλύτερα να μην χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό γιατί δεν θα ξέρω τι είδους αναγομώσεις έχει ο αποστακτήρας. Έχω δωρεάν πρόσβαση σε απιονισμένο νερό γνωστής ελληνικής εταιρίας πετρελαιοειδών και σκεφτόμουνα να το χρησιμοποιώ αντί για νερό Α/Ο. Τώρα έχω προβληματιστεί!
Το αστείο το πήρα σαν καλοπροαίρετο.
Για εμένα είναι θέμα προτεραιοτήτων, φιλοσοφίας, διάθεσης που έχει ο καθένας. Θέλει κάποιος να ετοιμάζει το νερό της αλλαγής με απιονισμένο και δικτύου, όπως εγώ, είναι μια χαρά αν όλα γίνονται όπως πρέπει. Θέλει κάποιος να έχει συσκευή α/ο και να ετοιμάζει έτσι το νερό, κανένα πρόβλημα.
Αυτό που δεν δέχομαι είναι το μαύρο ή άσπρο σε τέτοια ζητήματα. Κριτής είναι οι ίδιοι οργανισμοί που συντηρεί κάποιος σε αιχμαλωσία. Εάν τα ψάρια δείχνουν να έχουν πρόβλημα τότε - ότι και να χρησιμοποιεί κάποιος από εξοπλισμό, τροφές, φάρμακα, χημικά κ.ά - σημαίνει ότι δεν παρέχει τις συνθήκες που πρέπει ή νομίζει ότι πληρώνοντας, χωρίς να μάθει να παρατηρεί, θα συντηρεί οργανισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-08-05, 17:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Πολλες φορες ομως φιλε SAfi η εμπειρια μπορει να σου δωσει τις καλυτερες συμβουλες..... Το ενυδρειο δεν ειναι κατι απλο και ουτε μπορει να μπει σε νορμες του στυλ αφου εμενα ολα μου δουλευουν καλα αρα ο,τι κανω ειναι σωστο.... Το ενυδρειο κρινεται σε βαθος χρονου σημερα μπορει ολα να ειναι καλα και σε μια βδομαδα να εχεις χασει ολους σου τους δισκους απο χιλιους δυο παραγοντες. Πιστεψε με γιατι τα επαθα.... Τα περισσοτερα παιδια εδω μεσα με τον ενα ή αλλο τροπο εχουν περασει απο αντιστοιχες καταστασεις και μπορουν να σε βοηθησουν.... Σχεδον ολοι ξεκινησαμε με μπετονακια απιονισμενο και ολοι αγορασαμε ΑΟ. Αντιστοιχα και ph controller και χιλια δυο μικροπραγματακια..... Ολα σου τα ερωτηματα θα τα βρεις και σε παλαιοτερα ποστ , που αυτοι που ρωτουσαν ειμασταν εμεις οι ιδιοι που τωρα απανταμε σε εσενα....Και κατι τελευταιο τα ψαρια οπως και οι ανθρωποι (και ισως περισσοτερο το ψαρια που γεννηθηκαν σε αιχμαλωσια με επιλεκτικες γεννες και μεγαλωσαν με φαρμακα και χημικα για ταχεια αναπτυξη) μπορουν να πεθανουν ή να αρρωστησουν απο αιτια που δεν εχουν να κανουν με τις συνθηκες του ενυδρειου που τα κρατα αλλα με κληρονομικοτητες, γεννετικες ανωμαλιες κλπ κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-08-05, 18:07
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Το "αφού όλα δουλεύουν σωστά άρα ότι κάνω είναι σωστό", προϋποθέτει όπως είπα διάθεση και παρατήρηση που σημαίνει ότι δεν ειναι μια στατική στάση στην διατήρηση ειδών. Μεταβάλλεις συνθήκες, βρίσκεις λύσεις, δημιουργείς συνεχώς έως να πετύχεις το άριστο για εσένα.
Σε βάθος χρόνου όντως κρίνεται το ενυδρείο. Ποια τα κριτήρια όμως?
Μήπως η μακροβιότητα των δίσκων, τα χρώματά τους, η πετυχημένη αναπαραγωγή, το καλαίσθητο περιβάλλον, τα πολλά και ώραία φυτά...όλα τα παραπάνω?
Και για πόσο χρόνο μιλάμε? Ενδιαφέρον θα είχε αν ένας φίλος που συντηρεί δίσκους για αρκετά χρόνια μας πει την φιλοσοφία του.
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση να τονίσω για δεύτερη φόρα πως δεν κρίνω κάποιον που χρησιμοποιεί οτιδήποτε από εξοπλισμό και τον κάνει να απολαύσει καλύτερα το χόμπυ του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με το Ceratofyllum Cristos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-12-04 01:06
Πρόβλημα με καλιμπράρισμα thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 09-12-03 11:04
Πρόβλημα στην ανάπτυξη φυτού thediscusman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 04-06-03 15:37
Υλικα φιλτρου και πρόβλημα αμμωνίας Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09577 seconds with 14 queries