Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-07-08, 08:02
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή Αποσύνδεση σωλήνων εξωτερικού φίλτρου.

Χτες αγόρασα για το Rio 125 μου ένα εξωτερικό φίλτρο (Serafil 900) και προσπαθώ να βρω τον σωστό τρόπο για ν'αποσυνδέω τους σωλήνες όταν χρειάζεται να κάνω καθαρισμό.

Έκανα την πρώτη απόπειρα δοκιμαστικά βγάζοντας το φίλτρο από την πρίζα και κλείνοντας τα βανάκια εισαγωγής και εξαγωγής, αποσυνδέοντας όμως τους σωλήνες άρχισε να τρέχει μια ποσότητα νερού με πίεση μέσα απ'το φίλτρο -και από τις δυο συνδέσεις των σωληνώσεων- λόγω του όγκου του νερού που βρίσκεται μέσα στο φίλτρο καθώς βρίσκεται σε λειτουργία.

Μήπως θα πρέπει πριν το αποσυνδέσω απ'την πρίζα να κλείσω πρώτα το βανάκι εισαγωγής (προς το φίλτρο) για λίγο έτσι ώστε να αρχίσει να αδειάζει το νερό που βρίσκεται μέσα στο φίλτρο προς το ενυδρείο, και κατόπιν να κλείσω και το βανάκι της εξαγωγής (από το φίλτρο) έχοντας ουσιαστικά "αποφορτίσει" το φίλτρο απ'τον βαρύ όγκο του νερού ;

Είναι το σενάριο που σκέφτηκα αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα πριν κάνω καμμιά πατάτα, φίλτρο εξωτερικό δεν είχα ποτέ μέχρι χτες και καταλαβαίνετε..

Επί την ευκαιρία.. το συγκεκριμένο φίλτρο περιελάμβανε στη συσκευασία του τρία σφουγγάρια, ένα λευκό (υαλοβάμβακα) και δύο μαύρα, ένα με μεγάλους πόρους κι ένα με πολύ μικρούς τα οποία η sera ονομάζει sponge fine και sponge coarse, είναι κάποιο απ'αυτά τα δύο φίλτρο άνθρακα ;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-07-08, 09:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
κλείνοντας τα βανάκια εισαγωγής και εξαγωγής, αποσυνδέοντας όμως τους σωλήνες άρχισε να τρέχει μια ποσότητα νερού με πίεση μέσα απ'το φίλτρο -και από τις δυο συνδέσεις των σωληνώσεων-
Ετρεχε το νερο με κλειστα τα βανακια?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-07-08, 11:51
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετρεχε το νερο με κλειστα τα βανακια?
Έτρεξε για λίγο και με πίεση μάλιστα όχι όμως από τους σωλήνες που γίνονται ένα με τα βανάκια μετά τη σύνδεση αλλά μέσα απ'το κουτί του φίλτρου !

Οι σωλήνες (με τα βανάκια) παραμένουν στη θέση τους στο ενυδρείο κατά την συντήρηση του φίλτρου το οποίο αποσυνδέεται από τα βανάκια για να μεταφερθεί εκεί που θέλουμε να το δουλέψουμε. Το νερό λοιπόν εκτοξεύεται από τα σωληνάκια που βρίσκονται πάνω στο καπάκι του φίλτρου για να κουμπώνουν πάνω τους τα βανάκια !

Φαντάζομαι ότι ευθύνεται η πίεση του νερού μέσα στο κουτί...
-------------------------
Να αναφέρω κάτι άλλο που μου πέρασε απ'το μυαλό, για όσουν γνωρίζουν, τα serafil έχουν μπροστά απ'τις συνδέσεις των σωλήνων ένα κουμπάκι για να τρομπάρει ώστε να κατεβάζει το νερό του ενυδρείου μέσα στο φίλτρο, μήπως να το ανεβάσω προς τα πάνω πριν αφαιρέσω τα βανάκια από τη σύνδεσή τους πάνω στο φίλτρο ; Υποθέτω ότι με αυτόν τον τρόπο αφαιρείται η πίεση μέσα απ'το κουτί του φίλτρου, πράγμα που πιθανόν να σταματήσει την εκτόξευση του νερού.

Υποθέσεις κάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makis206 : 11-07-08 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-07-08, 14:50
Το avatar του χρήστη giler84
giler84 Ο χρήστης giler84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη - Πευκα
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε μακη,

Εχω το ιδιο φιλτρο και αντιμετωπιζα το ιδιο προβλημα. Αλλα η λυση ειναι απλη. Πριν αποσυνδεσεις το ρευμα κλεινεις μονο τον σωληνα εισοδου νερου στο φιλτρο και αφηνεις 2" να δουλεψει μονο με το σωληνα εξοδου οποτε πεταει ολο το νερο στο ενυδρειο κ ριχνει την πιεση.

Ελπιζω να βοηθεισα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-07-08, 22:37
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giler84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να βοηθεισα.
Σίγουρα βοήθησες, αν και μου πέρασε απ'το μυαλό αυτή η λύση δεν ήξερα αν ήταν και σωστή γιατί φοβόμουν ν'αφήσω το μοτέρ του φίλτρου να δουλεύει χωρίς να εισέρχεται νερό μέσα του, μου έδωσες τη σιγουριά που χρειαζόμουν και σ'ευχαριστώ !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-08, 23:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

¶ν έχω καταλάβει καλά , το πρόβλημά σου είναι οτι όταν αποσυνδέεις τις βάνες από τον κάδο τρέχει λίγο νερό και σου τα κάνει χάλια ...
το να τρέξει νερό είναι απόλυτα λογικό ... υπάρχει πίεση αρκετή μεσα στον κάδο ...
Το πως μπορεις να αποτρέψεις το γεγονός του οτι τρέχει νερό είναι απλό ..
όταν ξεσφύγκεις τους συνδέσμους απο τις βάνες, έχεις μια πετσέτα και "σκεπάζεις" ουσιαστικά τους συνδέσμους ...
Ό,τι νερό τρέξει θα απορροφηθεί απο την πετσετα
Ούτε γάτα ούτε ζημιά ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-07-08, 00:10
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ν έχω καταλάβει καλά , το πρόβλημά σου είναι οτι όταν αποσυνδέεις τις βάνες από τον κάδο τρέχει λίγο νερό και σου τα κάνει χάλια ...
Πολύ σωστά κατάλαβες, μου συνέβει χτες λίγο μετά την εγκατάσταση του φίλτρου που το έκανα δοκιμαστικά για να δω πως δουλεύει, δεν είχα δει ποτέ πως γίνεται και μού'ρθε λίγο ξαφνική εκείνη η εκτόνωση που έγινε μέσα απ'το κάδο, στο τσακ τη γλύτωσα να πάνε τα νερά στο πολύπριζο να φανταστείς αφού δεν περίμενα να συμβεί κάτι τέτοιο και το είχα δίπλα στο φίλτρο !

Μη γνωρίζοντας λοιπόν αν έπραξα σωστά ή λάθος -μιας και το manual της sera είναι ελειπέστατο...- ρώτησα για να μου πείτε εσείς που γνωρίζετε από εξωτερικά φίλτρα.

Μου λύθηκε η απορία και σας ευχαριστώ γι'αυτό, εγώ από μεριά μου θα είμαι περισσότερο προσεκτικός στο εξής κι έχω ήδη φροντίσει να τοποθετήσω ένα ταψί κάτω απ'τον κάδο για να μη μαζεύω απ'το έπιπλο τα ελάχιστα έστω νερά που θα πέφτουν κάθε φορά που θ'αποσυνδέω τα βανάκια.

Φαντάζομαι εξάλλου πως απο'δώ και στο εξής έχοντας κλείσει λίγο νωρίτερα το βανάκι του σωλήνα που εισάγει το νερό στο φίλτρο η εκτόνωση εκείνη θα είναι πολύ μικρότερη και το πανί που θα έχω σκεπάσει τα βανάκια θα μαζέψει την όποια διαρροή πριν καν αρχίσει να πέρνει το δρόμο της προς το ταψί.

Να είστε καλά !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-07-08, 00:48
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

φυσικά μιλάμε για λίγο νερό που απλά πιάστηκες απροετοίμαστος ....
δεν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα νερού ... έτσι δεν είναι ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-08, 11:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικά μιλάμε για λίγο νερό που απλά πιάστηκες απροετοίμαστος ....
δεν μιλάμε για μεγάλη ποσότητα νερού ... έτσι δεν είναι ?
Ακριβώς, η ποσότητα που χύθηκε ήταν περίπου όση θα χώραγε σε 2-3 σφηνοπότηρα να φανταστείς απλώς λόγω της πίεσης το νερό εκτοξεύθηκε απ'τις υποδοχές του φίλτρου για τα βανάκια και τα έκανε μαντάρα μέσα στο έπιπλο. Δεν το περίμενα αφού είχα βγάλει πρώτα το φίλτρο απ΄την πρίζα και έκλεισα και τα βανάκια με τη σειρά τους όμως με την αποσύνδεση των σωλήνων απ'το φίλτρο ήρθε και η εκτόξευση.


Συμφωνείς με τη λύση να κλείνουμε λίγο νωρίτερα το βανάκι της εισαγωγής νερού στο φίλτρο ;

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-08, 12:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν θα το πρότεινα διότι διακυνδυνεύεις να καεί η αντλία του φίλτρου.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-08, 16:56
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα το πρότεινα διότι διακυνδυνεύεις να καεί η αντλία του φίλτρου.
Αυτό που φοβόμουν.. πετσετούλα και όλα καλά, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-08, 10:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Πετσετούλα και όλα καλά ... ακριβώς !
Σιγά σιγά θα μάθεις το φίλτρο σου και δεν θα χύνεται ούτε σταγόνα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 60 λίτρα EvilEyes Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-06-08 17:12
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 26-04-08 09:31
Αναβάθμιση εξωτερικού φίλτρου. liquid DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 29-05-06 09:53
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11
Σωλήνες εξωτερικού φίλτρου antonis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-03-03 17:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05055 seconds with 13 queries