Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-12, 23:16
Babis9 Ο χρήστης Babis9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2012
Περιοχή: Παιανία Αττικής
Μηνύματα: 11
Post Καταραμένη Αλγη!!!!!!!!

Γεια σας παιδιά!!! Χρόνια πολλά, καλή χρονιά σε όλους
Ρε παιδιά, έχω θέμα με την άλγη!! Ξαφνικά γεμισε όλο το τζάι μπροστά. Παρ'ολο που έχω και πλακόστομους και σαλιγκάρια δεν την καθαρίζουν. Πώς την καθαρίζω τώρα; Να βάλω σφουγγάρι;;;; Με το ΄χερι δε βγαίνει με τίποτα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-12, 23:18
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χρονια Πολλα.

Βαλε φωτο του ενυδρειου, πες μας καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσα λιτρα, ποσα ψαρια εχεις, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο, ποσες ωρες αφηνεις το φωτισμο καθημερινα και ποσα watt ειναι αυτος.
Το βλεπει ο ηλιος καθολου το ενυδρειο? Οταν λες οτι εγινε ξαφνικα...ποσο ξαφνικα εννοεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-12, 23:59
Babis9 Ο χρήστης Babis9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2012
Περιοχή: Παιανία Αττικής
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρονια Πολλα.

Βαλε φωτο του ενυδρειου, πες μας καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσα λιτρα, ποσα ψαρια εχεις, ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο, ποσες ωρες αφηνεις το φωτισμο καθημερινα και ποσα watt ειναι αυτος.
Το βλεπει ο ηλιος καθολου το ενυδρειο? Οταν λες οτι εγινε ξαφνικα...ποσο ξαφνικα εννοεις?
Φωτογραφίες δε μπορώ να βάλω, γιατί έχει χαλάσει η ψηφιακή και το κιν. είναι αρχαιολογία!!! Εάν καταφέρω, θα βάλω.
Αλλαγές νερού κάνω κάθε 5 περίπου μέρες μια κατσαρόλα μεσαία! (με τα λίτρα δε τα πάω πολύ καλά!!!!). Έχω 7 αρλεκίνους, 2 γλύφτες κι ένα γκουράμι. (και τα γνωστά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες). Το ενυδρείο είναι 95λίτρα, της jewel. Είχε ενσωματωμένο φωτισμό ( F15W), αν βλέπω σωστά!! Το αφήνω ένα 10ωρο περίπου την ημέρα!! Δε το χτυπάει ήλιος. Το δωμάτιο βέβαια είναι μέτρια φωτεινό!!! Και το ξαφνικά έγινε μέσα σε 2 εβδομάδες. Κατά διαστήματα την έτρωγαν οι γλύπτες, αλλά τώρα έπαψαν κι έχει γεμίσει...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-01-13, 00:10
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλη χρονια να εχουμε,,,Φυτα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου???
Με αυτο θα την καθαρίσεις http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1011
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-01-13, 00:19
Babis9 Ο χρήστης Babis9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2012
Περιοχή: Παιανία Αττικής
Μηνύματα: 11
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snakepanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη χρονια να εχουμε,,,Φυτα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου???
Με αυτο θα την καθαρίσεις http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1011
Δεν έχω φυτά, όχι!! Είναι blackwater. Το έχω γεμισμένο με πλατανόφυλλα και ξύλο τριανταφυλλιάς!!! Αυτό το ''σκουπάκι'' που μου έστειλες, μπορώ να το παραγγείλω απο αυτό το site; Η τιμή είναι όντως η αναγραφόμενη;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-01-13, 01:05
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ναι οι λεπιδες μονο ψαξε στο σαιτ θα βρεις και αλλα.,,καλα δεν ξερεις αυτο το μαγαζι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-01-13, 01:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλη Χρονια!

Αν βιαζεσαι ειχε τετοιο ''σκουπακι'' με λεπιδες αλλα και σφουγγαρια (ειχε απο ολα η συσκευασια μεσα) στο zooplanet στη βουλιαγμενης που ειχα παρει εγω στα 12 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ισως να εχει και το zooplanet στο Γερακα που ειναι πιο κοντα σου, κανε μια ερωτηση.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-13, 01:37
Babis9 Ο χρήστης Babis9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2012
Περιοχή: Παιανία Αττικής
Μηνύματα: 11
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη Χρονια!

Αν βιαζεσαι ειχε τετοιο ''σκουπακι'' με λεπιδες αλλα και σφουγγαρια (ειχε απο ολα η συσκευασια μεσα) στο zooplanet στη βουλιαγμενης που ειχα παρει εγω στα 12 ευρω αν θυμαμαι καλα. Ισως να εχει και το zooplanet στο Γερακα που ειναι πιο κοντα σου, κανε μια ερωτηση.
Ωραία!! Αν δε βρω το ''σκουπάκι'', πώς ξεφορτώνομαι την αλγη;;; Σφουγγάρι κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-13, 02:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, αλλα οχι ξαναχρησιμοποιημενο για αλλο σκοπο και ουτε με σιρμα κλπ μην κανεις καμια γρατζουνια.

Εγω και με οδοντοβουρτσα (αχρησιμοποιητη) καθαριζα καποια στιγμη (βεβαια ειχα λιγη σε κατι γωνιες,αλλα εβγαινε η πιστη).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-01-13, 02:35
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Στο zoo planet του γερακα ειχε το σετακι που λεει ο φιλος πριν μια εβδομαδα που πηγα εγω αν εχεις και πετ σιτυ κοντα σου μπορεις να παρεις















στα 12 ευρω παλι η 8 δεν θυμαμαι να σου πω με σιγουρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-01-13, 06:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Περαν ολων αυτων το πως θα βγαλει την υπαρχουσα, το θεμα ειναι να δουμε και τη ριζα του προβληματος δεν νομιζετε; Αν εμφανιστηκε σε δυο βδομαδες τοτε αν ειναι καθε δυο βδομαδες να ξυνει τζαμια.....

Πρωτον μπορεις και με τηλεκαρτα η καποια καρτα να τα ξυσεις. Αν ειναι green spot, τοτε κυριοτερο παρε εναν χρονοδιακοπτη ναχεις σταθερη φωτοπεριοδο. Ριξτο στις 8-9 ωρες σταδιακα, 15-30 λεπτα την ημερα, και μετα το ανεβαζεις και βλεπεις. Δευτερον μια κατσαρολα χωραει βια βια 5 λιτρα νερο. Στα 95 λιτρα αυτο δεν ειναι τιποτα, αν ειχες 25λιτρο ενυδρειο κατι θακανες. Αρα εχει και νιτρικα στο θεο (αληθεια κανεις μετρησεις). Τριτον αν ειναι green spot οπως θα δεις και στο υπομνημα, λογοι εμφανισης της ειναι χαμηλα φωσφορικα και -κυριως- χαμηλα επιπεδα διοξειδιου στο νερο, και το πολυ φως. Βαλε και οτι ειναι και ασταθες το φως σου και βουαλα το κοκτεηλ ετοιμο.

Υγ το οτι ειναι blackwater δεν λεει κατι, ενας εχινοδορος η κανα πολυσπερμα μπορει να μπει, οπως και πιστια στην επιφανεια, θα προσφερουν πολυ στην ποιοτητα νερου, ειδικα με τη ρουτινα αλλαγων που ακολουθεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-01-13, 13:48
Babis9 Ο χρήστης Babis9 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-08-2012
Περιοχή: Παιανία Αττικής
Μηνύματα: 11
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Περαν ολων αυτων το πως θα βγαλει την υπαρχουσα, το θεμα ειναι να δουμε και τη ριζα του προβληματος δεν νομιζετε; Αν εμφανιστηκε σε δυο βδομαδες τοτε αν ειναι καθε δυο βδομαδες να ξυνει τζαμια.....

Πρωτον μπορεις και με τηλεκαρτα η καποια καρτα να τα ξυσεις. Αν ειναι green spot, τοτε κυριοτερο παρε εναν χρονοδιακοπτη ναχεις σταθερη φωτοπεριοδο. Ριξτο στις 8-9 ωρες σταδιακα, 15-30 λεπτα την ημερα, και μετα το ανεβαζεις και βλεπεις. Δευτερον μια κατσαρολα χωραει βια βια 5 λιτρα νερο. Στα 95 λιτρα αυτο δεν ειναι τιποτα, αν ειχες 25λιτρο ενυδρειο κατι θακανες. Αρα εχει και νιτρικα στο θεο (αληθεια κανεις μετρησεις). Τριτον αν ειναι green spot οπως θα δεις και στο υπομνημα, λογοι εμφανισης της ειναι χαμηλα φωσφορικα και -κυριως- χαμηλα επιπεδα διοξειδιου στο νερο, και το πολυ φως. Βαλε και οτι ειναι και ασταθες το φως σου και βουαλα το κοκτεηλ ετοιμο.

Υγ το οτι ειναι blackwater δεν λεει κατι, ενας εχινοδορος η κανα πολυσπερμα μπορει να μπει, οπως και πιστια στην επιφανεια, θα προσφερουν πολυ στην ποιοτητα νερου, ειδικα με τη ρουτινα αλλαγων που ακολουθεις.
Ευχαριστώ όλους που απαντήσατε!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω σταματήσει να κάνω μετρήσεις, γιατί τα τεστ κοστίζουν και προσπαθώ από παντού να κόψω!! Έτσι το συντηρώ χωρίς μετρήσεις αναγκαστικά το τελευταίο διάστημα!!! Το ίδιο και τα φυτά!! Κοστίζουν..οπότε!!! Τέλος πάντων. Καλή χρονιά να έχετε όλοι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-01-13, 14:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα μικρό κύβο 30 λίτρων που τον χρησιμοποιώ ως βοηθητικό για την διατήρηση κάποιων φυτών. Όπως έχω γράψει και αλλού στήνω ένα καινούργιο 180 λίτρων. Τα φυτά που έχω σκοπό να βάλω τα έχω σε ένα 60άρι που τρέχει κανονικά αλλά επειδή το έχω γεμίσει ασφυκτικά έβαλα κάποια επόμενα που πήρα στον κύβο. Στην αρχή όλα καλά αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες σκέφτηκα ότι ίσως έχουν έλλειψη νιτρικών επειδή δεν έχω καθόλου ψάρια μέσα. Οπότε είπα όταν κάνω την αλλαγή να την κάνω με το νερό από το 60άρι που έχει 10 - 20 νιτρικά + ότι έχει απομείνει από τα λιπάσματα (Στο 60άρι ρίχνω όλη τη σειρά της Seachem + CO2). Το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε 10 -15 ημέρες να πιάσουν τα τζάμια αλλά και μια ανούμπια που έχω μέσα άλγη. Ποιός τύπος είναι δεν ξέρω αλλά και ούτε με πολυενδιαφέρει μιας και όπου να' ναι θα τα βγάλω από εκεί. Φοβήθηκα όμως μήπως μέχρι να τα βγάλω μου χαλάσει τα φυτά.
Η λύση που εφάρμοσα:
Μετά από κάθε αλλαγή (90% - 95%) ρίχνω 4ml Excel και 8ml Algol. Το ξέρω ότι οι δόσεις είναι παραπάνω απ' όσο πρέπει αλλά μιας και δεν είχα ψάρια μέσα, δοκίμασα να δω τι θα γίνει.
Το αποτέλεσμα:
Η άλγη εξαφανίστηκε από την 4η - 5η ημέρα της πρώτης εβδομάδας!!! Όταν λέω εξαφανίστηκε δεν εννοώ ότι έφυγε εντελώς αλλά νομίζω πως έχει νεκρώσει. Στα τζάμια έμεινε μια ελαφριά θολούρα και η ανούμπια καθάρισε τελείως. Τα τζάμια πλέον μάλλον θέλουν ένα ελαφρύ καθάρισμα αλλά θα το κάνω όταν το αδειάσω. Έριξα μέσα καμιά 20αριά λαθρεπιβάτες αλλά δεν έκαναν σχεδόν τίποτα. Τους ρίχνω μια ταμπλέτα για γατόψαρα μόνο μήπως και ξεκινήσουν και τρώνε ότι έχει απομείνει στα τζάμια αλλά δεν μου έκαναν δουλειά...
Εγώ λοιπόν βρήκα την λύση μου με αυτά τα δύο σκευάσματα και αν καθάριζα με ένα εργαλείο σαν αυτό που σου είπαν τα παιδιά (δεν έχω πάρει ακόμη κάτι τέτοιο μιας και δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα με άλγες) το αποτέλεσμα θα άγγιζε το τέλειο . Πραγματικά δεν πίστευα σε καμία περίπτωση πως ο συνδυασμός Excel και Algol θα μου έδινε αυτό το αποτέλεσμα. Να σου υπενθυμίσω ξανά πως έριξα μεγαλύτερες δόσεις γιατί δεν έχω ψάρια μέσα και δεν με ενδιέφερε αν αυτό κάνει κακό τελικά παρά καλό. Το πολύ πολύ να μου χάλαγαν τα φυτά.
Καλή χρονιά και από εμένα!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aλγη??? stratigos24 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 71 18-04-14 18:15
Καταραμένη κρίση ... GiWrGoS198 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 25-03-12 19:50
Καταραμένη εξωφθαλμία! Χριστόφορος Μίχας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 30 20-11-11 22:39
Αλγη nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 30-05-07 16:04
Αλγη manolo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 01-05-07 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05572 seconds with 15 queries