Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-21, 14:18
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Talking 5 Φροντοζες σε νεο Σπιτι

Καλησπέρα στην παρεα!!

Νεος στο φόρουμ παίδιά, έχω στήσει εδώ και 10 μέρες περίπου ενυδρείο 500 Λίτρων (διαστάσεις 150*65*50) το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο. Το δεύτερο ενυδρείο που στήνω στην ζωή μου, αφού πριν περίπου 5χρόνια έτρεχα ένα κοινωνικό με γκάπυ στα 100λίτρα.


pH: 8,5
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10 ppm
Αλλαγές νερού: μια φορά την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25,2


Ψάρια : 5 φροντοζες


Αφού το έστησα και το διακόσμησα με αρκετές ασβεστολιθικές, αραγωνίτη και χαλαζιακή άμμο μικρού διαμετρήματος, έβαλα τα δύο εξωτερικά φίλτρα που έτρεχαν στο ενυδρείο πριν την αγορά και αφότου μέτρησα σωστές τιμές στο νερό, πριν κάτι μέρες πήρα και από την κυρία 5 φροντόζες..Τα ψάρια δυστυχώς ήταν στο προηγούμενο ενυδρείο πριν τα πάρω μαζί με αλλά είδη (αμερικάνικες κιχλίδες οσκαρ και γενικά τέρατα) και πιστεύω ότι έχουν περάσει ζόρι...

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες πρόχειρες ώστε να μπορέσετε να καταλάβετε και αν χρειάζεται επανέρχομαι με νέες φωτογραφίες..Αφού τις τελευταίες μέρες η κάθε μια καβάτζωσε και από μία σπηλια, η διαμάχη για την εδαφική κυριαρχία συνεχίζει να υπάρχει και οι τσαμπουκάδες συνεχίζουν απτόητοι....Η κυρία που τις πήρα μου είπε για σίγουρα ένα αρσενικό και 4 θηλυκά αλλά λόγω του κυνηγιού που πέφτει, πιστεύω ότι ο αριθμός των αρσενικών μπορεί να είναι μεγαλύτερος.

Έχω διαβάσει και πολλά θέματα μέσα στο φόρουμ και γνωρίζω ότι ο διαχωρισμός των φύλων είναι δύσκολος σε αυτήν την ηλικία αλλά ζητάω την πιο έμπειρη ματιά σας μπας και βρω την σωστή σύνθεση και φτιάξω το χαρέμι που θέλω ( 1 αρσενικό- 4 θηλυκά ή έστω 2 αρσενικά- 3 θηλυκά)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παίδες, αν έχω κάνει κάποιο λάθος που άνοιξα θέμα στο φόρουμ ενημερώστε με...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image0 (1).jpeg
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  215,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image1.jpeg
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  228,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image2.jpeg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  157,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image3.jpeg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  176,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image4.jpeg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  141,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image5.jpeg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  145,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-21, 14:48
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να βοηθήσω με το φύλο των ψαριών σου, αλλα ρε παιδί μου .........σκιάχτηκα λίγο με τις νεκροκεφαλές!!!! Δεν το κατακρίνω, γούστα είναι αυτά, απλά σκιάχτηκα !!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-21, 14:53
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

χαχαχαχ μπόρει να έχεις δίκιο..είναι λίγο απόκοσμο αλλά οπως είπες γουστα είναι αυτά... είναι τα μόνα διακοσμητικά που έχω βάλει, με τον καιρό μπορεί να τις βγάλω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-21, 15:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Καλορίζικο!
Τι μέγεθος είναι τα ψάρια? Αυτό στην πρωτη φωτο το βλέπω για αρσενικό.
Βάλε μια φωτο όλου του ενυδρείου χωρίς τον μπλε φωτισμό (που είναι αφύσικος και μπορεί να σου γεμίσει άλγες).

*για τις νεκροκεφαλές τι να πω κι εγώ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-21, 16:04
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστώ Κλεόβουλε!!

O μεγάλος της πρώτης φωτογραφίας είναι γύρω στα 15 με 17 εκατοστά, τα υπόλοιπα 4 περίπου 10 με 13 εκατοστά. Θα σας στείλω νέες φωτογραφίες το βράδυ, αυτές είναι πρόχειρες κατά την αρχή της εβδομάδας...
Το μπλε φως δεν το χρησιμοποιώ, έχω βάλει το λευκό led σε συγκεκριμένες ώρες 18:00 με 23:00 κάθε μέρα...
Γενικά και από την εμπειρία σας πιστεύετε ότι βρίσκονται σε περίοδο προσαρμογής μετά από 10 μέρες..? μου έχουν βγεί λίγο ντροπαλές!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-21, 18:12
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή RE UPDATE

Eπανέρχομαι με νέες φωτογραφίες από το ενυδρείο, στέλνω για τις υπόλοιπες 4 φροντόζες σε φωτογραφίες μπας και βγάλουμε καμία άκρη με το πιθανό φύλο, ο μεγάλος της πρώτης έχει καβατζωθεί στην καλή σπηλιά και αράζει

** Σχετικά με το ψάρι νο2 φαίνεται ενα άσπρο στίγμα το οποίο άπλα είναι λόγω της φωτογραφίας και το κλικ της στιγμής με κάποια φυσαλίδα..γιατί προς στιγμήν αγχώθηκα


Όπως φαίνεται και από τους χρωματισμούς των ψαριών, ενδέχεται να αγχώνονται λόγω της διαμάχης και των τσαμπουκάδων και αν ναι τι μου προτείνετε να πράξω??

Τα ψάρια βρισκόταν όλα μαζί στο προηγούμενο ενυδρείο που τα πήρα, έχουν μεγαλώσει παρέα για κάποιο καιρό, απλά στο νέο σπίτι τους ξύπνησε το ένστικτο της κυριαρχίας? ή άπλα είναι λογικό λόγω της εισαγωγής του στο νέο ενυδρείο και με τον καιρό θα ηρεμήσουν ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image0.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  58,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image1.jpg
Εμφανίσεις:  194
Μέγεθος:  28,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image2.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  41,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image3.jpg
Εμφανίσεις:  206
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image4.jpeg
Εμφανίσεις:  224
Μέγεθος:  169,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image6.jpeg
Εμφανίσεις:  204
Μέγεθος:  169,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-21, 21:46
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Όταν τα ψάρια βρεθούν σε νέο περιβάλλον είναι λογικό να επανακαθορίσουν ιεραρχίες και να υπάρχει ένας εκνευρισμός και διαμάχες. Το 2 και 4 πιθανολογώ ότι είναι αρσενικά ωστόσο είναι ακόμη νωρίς.
Μ' αρέσει το στήσιμο του ενυδρείου αλλά θα ήθελα και κάνα φυτό
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-21, 00:55
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, πραγματικά εκτιμώ τα λόγια σου. διαβάζω εδώ και κάποιο καιρό το φόρουμ και προσπαθώ κάπως να ακολουθήσω τις συμβουλές από παρόμοια ενυδρεία των παιδιών..
Για τα φυτά, σκέφτομαι μόλις καταλαγιάσει η κατάσταση, βρούν τα ψάρια τα μέρη τους και δεν χρειαστεί να αλλάξω τις πέτρες.. ανούμπιες θα βάλω που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα και θεωρητικά θα αντέξουν, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο φυτό?για τον αριθμό των φυτών,πόσα μπορώ να βάλω.?
Τέλος, για την σύνθεση των ψαριών και την σωστή αναλογία αρσ-θλκ, πρέπει να την φτιάξω άμεσα ή μπορώ να δώσω λίγο χρόνο μέχρι να είμαι σίγουρος. πάντα με γνώμονα το καλό των ψαριών ώστε να μην υπάρχει κάποια απώλεια.

ΥΓ. μπορεί να θεωρηθεί χαζή παρατήρηση αλλά θα την πω,, είδα ότι το μέρος που επιλέγουν να διαλέξουν "φωλιά" τείνει να βρίσκετε κοντά στα σημεία που καταλήγει ο αέρας από τις αεραντλίες. Στην αρχή είχα μόνο στο αριστερό μέρος του ενυδρείου και υπήρχε ένταση για το ποιο θα πιάσει τι, όταν έβαλα και στην δεξιά μεριά κάπως η φάση ηρέμησε..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-21, 14:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandrosR21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, πραγματικά εκτιμώ τα λόγια σου. διαβάζω εδώ και κάποιο καιρό το φόρουμ και προσπαθώ κάπως να ακολουθήσω τις συμβουλές από παρόμοια ενυδρεία των παιδιών..
Για τα φυτά, σκέφτομαι μόλις καταλαγιάσει η κατάσταση, βρούν τα ψάρια τα μέρη τους και δεν χρειαστεί να αλλάξω τις πέτρες..δεν χρειάζεται να πειράξεις τις πέτρες (εκτός από την κατασκευή με τις μικρές πέτρες που έχεις στη μέση και την βλέπω λίγο επίφοβη για αργότερα που θα μεγαλώσουν τα ψάρια) για να βάλεις φυτά. Βάλε από τώρα. ανούμπιες θα βάλω που δεν χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα και θεωρητικά θα αντέξουν, υπάρχει κάποιο αντίστοιχο φυτό?για τον αριθμό των φυτών,πόσα μπορώ να βάλω.?Όσα περισσότερα φυτά τόσο καλύτερο για την βιοχημική ισορροπία του συστήματος. Ανούμπιες, crinum, βουκεφαλάντρες, κρυπτοκορίνες είναι κάποιες καλές επιλογές.
Τέλος, για την σύνθεση των ψαριών και την σωστή αναλογία αρσ-θλκ, πρέπει να την φτιάξω άμεσα ή μπορώ να δώσω λίγο χρόνο μέχρι να είμαι σίγουρος. πάντα με γνώμονα το καλό των ψαριών ώστε να μην υπάρχει κάποια απώλεια. με λίγη προσοχή (καλό τάισμα από πριν, σβηστά φώτα 1-2 μέρες και επιτήρηση) εγώ θα έβαζα τώρα μερικά ακόμη ψάρια ισοδύναμου μεγέθους για να έχω περισσότερες πιθανότητες στο μέλλον να φτιάξω σωστή αναλογία

ΥΓ. μπορεί να θεωρηθεί χαζή παρατήρηση αλλά θα την πω,, είδα ότι το μέρος που επιλέγουν να διαλέξουν "φωλιά" τείνει να βρίσκετε κοντά στα σημεία που καταλήγει ο αέρας από τις αεραντλίες. Στην αρχή είχα μόνο στο αριστερό μέρος του ενυδρείου και υπήρχε ένταση για το ποιο θα πιάσει τι, όταν έβαλα και στην δεξιά μεριά κάπως η φάση ηρέμησε..
Τα ψάρια πάνε εκεί γιατί η ανατάραξη τους δημιουργεί ίσως ένα αίσθημα ασφάλειας. Ωστόσο εγώ θα έβγαζα τις μπουρμπουλήθρες γιατί εκτός του ότι προσφέρουν ελάχιστα στην κυκλοφορία και την οξυγόνωση του νερού, υπάρχει και ο ενδεχόμενος κίνδυνος του float. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86421
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-21, 15:20
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι φίλε μου, κατατοπιστικότατος!!
Θα ξεκινήσω να βάζω τα φυτά που ανάφερες, θα ψαχτώ με την εισαγωγή μερικών ακόμα θηλυκών ψαριών. επίσης σκέφτομαι να βάλω και μερικά σαλιγκαράκια, nerite που έμαθα ότι μπορούν να προστατευτούν.
Θα αντικατασταθούν και οι μπουρμπουλήθρες με ένα wave maker που έχω και κάθετε...

Αν κάποιος από το φόρουμ έχει και ενδιαφέρετε να πάρω μερικές φροντόζες ας μου στείλει ενα pm!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-21, 23:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Ωραίος!
Θα χαρούμε να μας ενημερώνεις για τη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-21, 18:30
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εχεις τοσο υπεροχα ψαρακια , που αξιζουν να τα περιποιηθεις για να σου δωσουν υπεροχες στιγμες στο μελλον.....το ενυδρειο σου ,κατα τη γνωμη μου θελει ξανα στησιμο οσο αφορα τις πετρες (δεν θα μιλησω για τις νεκροκεφαλες και τα λοιπα που εχεις , συντομα θα διαπιστωσεις μονος σου οτι οσο πιο φυσικο ειναι το ενυδρειο σου , τοσο πιο ομορφο θα γινεται). Πρεπει να στησεις ετσι τις πετρες και τα βραχια σου ωστε να δημιουργησεις κρυψωνες για τα ψαρια . Εγω παντα προτιμω να στηνω 2 αποικιες , μια στην καθε ακρη στο μηκος του ενυδρειου και να αφηνω κενους χωρους στο μεσον. Θα δεις οτι ετσι συντομα θα ηρεμησει η κατασταση αλλα και θα βοηθησει τα ψαρια σου στο μελλον να ζευγαρωσουν και να δημιουργησουν την περιοχη τους στην οποια θα απομονωθουν χωρις να αγχωνουν και να αγχωνονται ...... Για το φυλλο των ψαριων σου ειναι ΠΑΡΑ πολυ νωρις ακομα....Αν και ειναι ιεροσυλια , θα διαφωνησω με τον φιλτατο Κλεοβουλο....οσο αφορα το να προσθεσεις επιπλεον ψαρια..... 5 φροντοζες ειναι υπεραρκετες για το 500αρι , μην ξεχνας οτι μια φροντοζα μπορει να ξεπερασει τα 30 εκατοστα οπως επισης μην ξεχνας οτι αν τις παρεχεις σωστες συνθηκες και εισαι και λιγο τυχερος τα ψαρια αυτα θα αναπαραχθουν στο ενυδρειο.....και θα εχεις και καποιες δεκαδες μικρα να βολοδερνουν!!!! Κλεινοντας θα σου προτεινα να δωσεις μεγαλη βαρυτητα στη σωστη διατροφη του ψαριου και να βρεις τροφη καταλληλη για φροντοζες. Παιζει πραγματικα πολυ σημαντικο ρολο στη σωστη αναπτυξη του ψαριου .....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-21, 18:57
AlexandrosR21 Ο χρήστης AlexandrosR21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2021
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου,

Θα προχωρήσω σε αλλαγη στησίματος στις πέτρες,κυρίως αυτές που βρίσκονται στην μέση ώστε να έχουν και περρισοτερο χώρο τα φροντοζακια,
δεν θα αλλάξω τις μεγαλες δεξιά και αριστερα γιιατί δεν υπάρχει περίπτωση να ξεστηθουν (έχω βάλει και dow κατά το αρχικό φτιαξιμο)και περιμένω από μέρα σε μέρα και τα φυτά τα οποία στην πλειοψηφία του είναι ηδη δεμένα
πάνω στις πέτρες (εκτός από το crinum το οποίο θα τοποθετηθεί στις δυο άκρες τπυ ενυδρείου)..
Η κουβέντα για την εισαγωγή 1-2 ακόμα ψαριών έχει να κάνει με την προοπτική να βρω τα φύλα και είναι προσωρινή,είμαι ενήμερος για τις απαιτήσεις των ψαριών και δεν πρόκειται να αφήσω πάνω από 5 συνολικά..

Τροφή δυο
φορές την ημέρα,μικρό πελετ και κατεψυγμένη κόκκινο σκουλικι.!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-21, 00:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν και ειναι ιεροσυλια , θα διαφωνησω με τον φιλτατο Κλεοβουλο....οσο αφορα το να προσθεσεις επιπλεον ψαρια..... 5 φροντοζες ειναι υπεραρκετες για το 500αρι , .....
Ιερόσυλε έχεις δίκιο αλλά δεν πρόσεξες ότι προτείνω να βάλει ψάρια μέχρι να ξεχωρίσουν τα φύλα και να φτιάξει σωστή αναλογία Στα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φροντοζες nicos Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 30-04-16 17:38
προβλημα σε μια απο τις φροντοζες μου georot1981 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 09-02-15 21:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09589 seconds with 14 queries