Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-21, 15:55
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Ρηχό αφρικανικό(?)

Καλησπέρα σε όλους! Καλώς σας βρίσκω!

Αρχικά να πώ ότι ασχολούμαι εντελώς χομπίστικα με το γλυκό νερό εδω και κάποια χρόνια. Από Αφρική δεν έχω ιδέα (no idea).

Τελαυταία έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ και έχω δει και κάποια στο youtube για τις αφρικάνες. Αφορμή είναι ένα νέο ενυδρείο που έχω κάνει παίρνοντας τα τζάμια από ένα έπιπλο-βιτρίνα του ΙΚΕΑ (νομίζω γνωστό σε όλους). Το ενυδρείο αυτό ξεκίνησε για πλάκα (ήμουν έτοιμος να πετάξω το έπιπλο) αλλά όταν ολοκληρώθηκε μου άρεσε πάαααρα πολύ, και μετά από δυό τρεις μπουνιές που του έρηξα για crash test, τώρα ψάχνω να το εξοπλίσω και να βρω τι ψάρακια να βάλω.

Είχα σκεφτεί από την αρχή ότι θα ήθελα αφρικάνες σε αυτό το ενυδρείο αλλά λόγω χαμηλού ύψους (ούτε 30εκ) σκέφτηκα ότι με 5 εκατοστά αμμο δε θα μείνει καθαρό ούτε 25εκ που μου φάνηκε απογορευτικό.Είχα κάνει και μια πρώτη γύρα σε ψάξιμο στα γνωστά μου (κιχλίδες αμερικής, barbs, κλπ) αλλά δε με ενθουσίασε τίποτα και δεν ήθελα να βάλω κάτι που έχω ήδη. Όπως φανταζεστε γράφω εδώ γιατί ψάχνοντας σκέφτηκα ότι ίσως, ίσως λέω, θα μπορούσα να το παλέψω για Mbunas (?).

Γνωρίζω ότι το ph της βρύσης είναι περίπου στο 8 και έχω διαβάσει ότι πολλά ήδη Mbuna κατοικούν σε ρηχά νερά οπότε από εκεί πήρα το θάρρος ότι ισως, ναι μεν , αν και εφόσον, να δω μήπως τελικά ήταν της μοίρας γραφτό!Ξέρω ότι η πρόταση είναι για μινιμουν 300 λίτρα για τα συγκεκριμένα ψαράκια αλλά επείδή οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 'περιεργες' (157χ39χ29, 170 λίτρα) έχω μια ελπίδα ότι ίσως στο ρηχό αυτό ενυδρείο θα μπορώ χωρίς 1.000.000 συμβιβασμούς να χωρέσω κάποιες Mbuna ψαρούμπες και να καταλήξουν ευτυχισμένες.

Τα είδη που σκέφτομαι είναι κάποια από τα Yellow Lab, Rysty chiclid, Pseudotropheus Acei, Pseudotropheus Saulosi χωρίς όμως να το έχω ψάξει πολύ.

Θα ήθελα πολύ τα φώτα σας και τη γνώμη σας αν αυτό που σκέφτομαι θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να σταθεί (ρηχό αφρικανικό) ή αν θα πρέπει να το ξεχάσω εντελώς σαν ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-21, 23:26
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Δηλαδη το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει ? Γιατι μερικοι δεν το γνωριζουν....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-21, 00:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει ? Γιατι μερικοι δεν το γνωριζουν....
Το γράφει : 157χ39χ29
Αν και το μήκος είναι πολύ καλό οι άλλες δύο διαστάσεις θεωρώ ότι θα ζορίζουν τα mbuna και δεν έχεις περιθώρια για να στήσεις σωστά τον απαραίτητο διάκοσμο/πέτρες.
Ωστόσο πιστεύω ότι μπορείς σ'αυτό το ενυδρείο να φτιάξεις ένα όμορφο βιοτοπικό Τανγκανίκας με 1-2 είδη κοχυλόψαρα και ένα είδος πετρόψαρου. Σκέψου το κι εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-21, 12:32
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη το ενυδρειο σου τι διαστασεις εχει ? Γιατι μερικοι δεν το γνωριζουν....

Εχεις δικιο, ενω ειναι βασικο στοιχείο χαθηκε μες την πολυλογια . 157χ39χ29
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!

Το γράφει : 157χ39χ29
Αν και το μήκος είναι πολύ καλό οι άλλες δύο διαστάσεις θεωρώ ότι θα ζορίζουν τα mbuna και δεν έχεις περιθώρια για να στήσεις σωστά τον απαραίτητο διάκοσμο/πέτρες.
Ωστόσο πιστεύω ότι μπορείς σ'αυτό το ενυδρείο να φτιάξεις ένα όμορφο βιοτοπικό Τανγκανίκας με 1-2 είδη κοχυλόψαρα και ένα είδος πετρόψαρου. Σκέψου το κι εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Έρηξα μια ματιά στις τανγκανίκες χωρίς να ενθουσιαστώ, προς το παρόν τουλάχιστον.

Χμ.. δεν είχα σκεφτεί ότι και το πλάτος στα 39εκατοστά μπορεί να είναι περιοριστικό. Θεώρησα ότι λόγο μεγάλου μήκους δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Θα εξισορροπείται κάπως. Και για να πω την αλήθεια στα περισσότερα βιντεάκια που είδα τα ψαράκια Mbunas κινούνται κατα κύριο λόγο χαμηλά οπότε ούτε το ύψος μου φάνηκε απόλυτα απογορευτικό.

Καταλαβαίνω ότι δε θα μιλάμε για το ιδανικό περιβάλλον. Όμως θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε ακριβώς το που θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε σχέση με τις διαστάσεις/λίτρα. Δηλαδή θα ήθελα να καταλάβω το γιατί. Αλλιώς πάντα θα έχω στο μυαλό μου ότι ίσως δε το έψαξα πολύ, δε το τόλμησα και θα με τρώει . ΓΙα παράδειγμα θα σκέφτομαι ότι μήπως με:

1) μεγάλο σαμπ από κάτω ώστε να μεγαλώσω τα συνολικά λίτρα,

2) πολύ μεγαλη φίλτρανση,

3) προσεχτική επιλογή ψαριών,

4) πλάκες αντί για πέτρες για να μη πιάσουν όγκο,


5) αλλαγές νερού 2 φορές τη βδομάδα, κλπ

θα μπορούσε να σταθεί.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstkns : 19-05-21 στις 12:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-21, 14:12
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Το θεμα με την αμμωνια την φιλτρανση κτλ που ανεαφερεις ειναι ευκολα διαχειρισιμο πραγματι. Βαζεις ενα χαρεμι προσεχεις την ποσοτητα της τροφης βαζεις και ενα εξωτερικο φιλτρο και ξεμπερδεψες. Το προβλημα ειναι δυστυχως το πλατος που θα ζοριζει ενα ψαρι 10με12 εκατοστα να γυριζει. Εγω απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω οτι εκανα κατι παραπλησιο και οταν τα μετεφερα σε ποιο σωστες διαστασεις το χαρεμι ειδα διαφορες και στην συμπεριφορες αλλα και επισης ξεκινησε το ζευγαρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-21, 15:26
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα με την αμμωνια την φιλτρανση κτλ που ανεαφερεις ειναι ευκολα διαχειρισιμο πραγματι. Βαζεις ενα χαρεμι προσεχεις την ποσοτητα της τροφης βαζεις και ενα εξωτερικο φιλτρο και ξεμπερδεψες. Το προβλημα ειναι δυστυχως το πλατος που θα ζοριζει ενα ψαρι 10με12 εκατοστα να γυριζει. Εγω απο προσωπικη εμπειρια μπορω να πω οτι εκανα κατι παραπλησιο και οταν τα μετεφερα σε ποιο σωστες διαστασεις το χαρεμι ειδα διαφορες και στην συμπεριφορες αλλα και επισης ξεκινησε το ζευγαρωμα

Σε ευχαριστώ Χρήστο! Αν και με στεναχωρεί η απάντηση σου με βοηθάει πολύ που είχες εμπειρία σε παρόμοιο πλάτος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-21, 21:47
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εχω στησει αρκετά ενυδρεία mbuna τόσα χρόνια και παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν έχω ενυδρείο με τέτοια ψάρια παραμένουν πάντα οι μεγάλες μου αγάπες.....

Από εμπειρία σου λέω ότι για να δεις σωστες συμπεριφορές θέλεις ενυδρείο 280-300 λίτρα και πάνω..... Φυσικά υπάρχουν στημένα ενυδρεία χομπιστών που έχουν δοκιμάσει να βάλουν τέτοια ψάρια σε 180-200 λίτρα αλλά σίγουρα δεν είναι το ιδανικό. (συνήθως βάζουν labs τα οποία θεωρούνται και από τα πιο "ήρεμα" mbuna.) Όμως το ξαναλέω ότι το στήσιμο πρέπει να είναι πολύ "έξυπνο" και με πολλές κρυψώνες κάτι το οποίο είναι δύσκολο με τις διαστάσεις που έχεις. Εγώ ΔΕΝ το προτείνω πάντως .

Η φίλτρανση πραγματι δεν είναι το πρόβλημα αφού βάζοντας 2 εξωτερικά φίλτρα και με συχνές αλλαγες δεν υπάρχει θέμα όμως δεν θα δεις τις σωστες συμπεριφορες.

Οπως σου είπε και ο Κλεόβουλος στα λίτρα αυτά έχεις πολλές επιλογές σε τανγκανικα....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-21, 09:16
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά! Με δάκρυα στα μάτια αποχαιρετώ τα Mbunas και ελπίζω στο μέλλον να αξιωθώ και να το καταφέρω. Θα αρχίσω να ψάχνω για τις τανγκανίκες μήπως κάτι μου κεντρίσει το ενδιαφέρον. Αλλιώς με βλέπω να καταλήγω στα barbs.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-21, 15:29
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Δες την πριγκίπισσα του Μπουρούντι και άσε τα μπάρμπς...,

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-05-21, 15:43
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Παιδιά συγνώμη αλλά τα σαλιγκάρια στο βυθό μου θυμίζουν το ενυδρείο της θείας Κίτσας από το Αμύνταιο που βάζει μέσα κοχύλια και όστρακα και σεμεδάκι από πανω να καλύπτει τη μισή πρόσοψη . Χωρίς να θέλω να υποτιμίσω τα ψαράκια αυτά, μου φαίνονται σχετικά μικρά, άχρωμα και χωρίς την διαρκή κίνηση που μου αρέσει οπότε λογω θέσης του ενυδρείου (απεναντι απο κρεβάτι) θα θέλω κυάλια για να τα παρατηρώ. Μυρίζομαι μια σχετική απαξίωση για τα τίμια barbs... Αφήστε τα barbs. Γιατί να προτιμίσει κάποιος τανκανίκες από κατι εξίσου ακίνητο όπως πχ microgeophagus altispinosus?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-05-21, 18:48
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ε ενταξει ....... τωρα έπεσες σε 2 αμετανοητους αφρικανους, σε μένα και τον Κλεοβουλο.... Τι περιμενες ?
Στα λίτρα σου υπάρχουν πάρα πολλά ψαράκια που μπορεις να δοκιμασεις. Απλά οι συμπεριφορές των αφρικάνων για μένα τουλάχιστον είναι πιο ενδιαφέρουσες..... Τα microgeophagus altispinosus τα εχω φιλοξενήσει παλαιότερα και ειναι ωραία ψαρακια....
Οσο αναφορά τωρα για τα κοχυλόψαρα της ταγκανικα θα διαφωνίσω για το οτι θυμιζουν ενυδρειο θειας Κιτσας.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-05-21, 22:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τα φιλικά μας χαιρετίσματα στη θεία Κίτσα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-21, 22:11
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να το πας σε φυτεμενο. Με 29 εκατ υψος μονο δεν θες κατι ιδιαιτερο σε φωτισμο. Εχεις και μηκος να βαλεις ποικιλια απο φυτα. Βαλε κορυς και καποια μικροψαρα κοπαδοψαρα και γαριδουλες και θα ειναι ωραιο. Δεν ξερω αν χωρανε μελανοταινιες
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-21, 21:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Και εγω εαν δέχεσαι πρότασεις θα ελεγα να βαλεις φυτα και μικροψαρακια. Κατι σαν και αυτο

https://m.youtube.com/watch?v=8B-whNyJJDg&t=152s
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-21, 22:10
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Εννοείται προτασεις δεκτες! Μετα το ακυρο που εφαγα απο τους Κλεόβουλο και Ηλια πηγα πηρα χαλαζιακη αμμο (απ το μαγαζι που προτείνει ο Κλεόβουλος σε αναρτηση εδω στο φορουμ-πολυ καλο και φθηνο-το λεω γιατι η ανάρτηση ηταν παλια και μου γλυτωσε χρονο κ χρημα το 2021-ευχαριστω). Τα υπόλοιπα ειναι στον αερα. Τα φυτεμένα ειναι τα αγαπημένα μου αλλά δεν εχω τον ενθουσιασμό να ξανακανω φουλ φυτεμενο για την ωρα. Ισως φυτεμενο του φτωχου ( anubias, java fern). Οι μελανοταινιες συνηθως τους αρεσει να καθονται ψηλα, σαυτο το ρηχο θα ειναι σα να ειναι στο βυθο παροτι θα ναι ψηλα, νομιζω δε θα τους αρεσει.





Τελικά κανεις εδω δε συμπαθει τα barbs ε?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-05-21, 23:51
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παρών! Λάτρης των Tiger Barbs, στη διάθεσή σας.!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-05-21, 16:46
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Talking

Φιλτατε κράτα δυνατά και μην αποθαρρυνεσαι απο τους υπερασπιστές των Αφρικανών...

Διατηρώ 2 είδη barbs.
Έχω cherry barbs τα τελευταία 3μιση χρόνια και tiger barbs περίπου 2 μήνες. Καταπληκτικά ψαράκια και τα 2 είδη. Εντελώς διαφορετικό ταμπεραμέντο, όμως.

Έχεις εξαιρετικό μήκος ειδικά για τα tiger που είναι δεινοί κολυμβητές. Αξιοζήλευτο θα έλεγα. 2 παρατηρήσεις μόνο. Το ύψος δεν είναι απαγορευτικό. Και τα 2 είδη κολυμπούν στην πιο χαμηλή ζώνη (κάτω απο τη μέση). Θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα. Το ph σου είναι το θέμα. Ειναι η πιο οριακή τιμή στα barbs. Εγώ έχω ξεκινήσει δειλά δειλά να ρίξω το πεχα κοντά στο 7 και ήδη η διαφορά στο χρώμα των αρσενικών cherry είναι δραματική. Θέλει λίγο προσοχή, όταν αποφασίζουμε να φιλοξενήσουμε ψαράκια στην ανώτατη τιμή ph. Τα cherry είναι "σκυλια" και είναι πιο ανεκτικά, δε μπορώ να πω το ίδιο και για τα τιγρακια που είναι πιο ευαίσθητα.

Οπότε βουρ στα barbs θα σου έλεγα (εκτός των rosy που μεγαλώνουν πολύ), με την υποσημείωση να προσέξεις το ph.. Ζηλεύω το μήκος του ενυδρείου σου. Όνειρο το φυτεμένο με barbs (θα πάθει πλάκα η θεία Κίτσα).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-05-21, 21:42
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τη στήριξη!

Οντως για tiger barbs σκεφτομουν αλλα δε τα ειχα ποτε και δε τα ξερω τα ψαρακια αν θα ειναι οκ με αυτο το υψος. Το ph της βρύσης ειναι 7.8 και θα προσπαθησω να βαλω ξυλα για να μην ανεβαίνει παραπανω. Υπάρχει και η δυνατότητα σχετικά ευκολα να βαλω co2 ωστε παλι να πεσει λιγο το ph.


Κοιτα να δεις που μέχρι μερικες μερες πριν σκεφτομουν αν χρειαστεί πως να ανεβασω το ph και πλεον πρέπει να σκεφτομαι πως θα το ρίξω .



Ελπίζω αυτο που βλεπω στα βιντεάκια, ενα κοπαδι 10-12 τιγρακια να πηγαινουν περα δωθε ολο το μηκος του ενυδρειου, να παιξει και στο δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-05-21, 22:28
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Smile

Τα τιγράκια θα σε ανταμείψουν με την αεικίνητη συμπεριφορά τους. Θα δεις εντυπωσιακά κοπαδιασματα. Σαν κύματα πηγαινοερχονται, οπότε ισχύει αυτό που έχεις δει στα βίντεο.

Πρόσεξε με το φωτισμό, λόγω του πολύ χαμηλού ύψους που έχεις, μην αντανακλαει πολύ έντονα. Δεν τους αρέσει και στρεσαρονται φουλ. Θα βοηθούσαν φυτά επιφάνειας, χωρίς φυσικά να είναι απαραίτητο. Λόγω ύψους έχε το υπόψιν.

Αν καταφέρεις και ρίξεις το ph κάτω απο 7.5 σε πρώτη φάση θα είναι σούπερ. Οι ρίζες mopani βοηθάνε σε μια μικρή πτώση του πεχα (μιλάμε για 0.1 - 0.2, όχι τίποτε τρελό). Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και φύλλα catappα αν σου αρέσει το blackwater (σε αυτό ζουν στο φυσικό βιότοπο τους εξ ου και το σχόλιο που έκανα πριν για το φωτισμό). Εμένα δεν μου αρέσει προσωπικά, απλά στο αναφέρω. Λόγος να μπλέξεις με ΑΟ και τύρφη δε νομίζω πως υπάρχει για τέτοιες τιμές ph.

Όσον αφορά τα ψαράκια τώρα! Βρίσκεις εύκολα τους τρεις βασικούς τύπους Tiger barb. Μπορείς να βάλεις Green, albino και τα κλασσικά τιγρε. Έχω και τα τρία και είναι όλα πανέμορφα, είναι το ίδιο είδος, καμία διαφορά. Υπάρχουν και άλλα όπως τα longfin (τραγικό υβρίδιο), τα Red starfire, τα strawberry και τα Green platinum. Δύσκολα να τα βρεις στην Ελλάδα τα συγκεκριμένα να πω την αλήθεια.

Μία ομαδουλα 12 ατόμων είναι μια χαρά, το μεγάλο μήκος του ενυδρείου σου να είσαι σίγουρος πως θα το τιμήσουν μέχρι τελευταίου εκατοστού. Θα τα λατρέψεις, να είσαι βέβαιος! Ότι απορία έχεις ρώτα! Καλό γέμισμα εύχομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-21, 06:35
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα με τον Γιάννη για τα Τιγράκια, δώσε ιδιαίτερη βάση στο φως που θα επιλέξεις γιατί όντως στρεσάρονται αρκετά με το δυνατό και θα τα δεις να εξαφανιζονται όταν εκεινο ανάβει. Κι εννοείται θα εμφανίζονται αμέσως μόλις εκεινο σβήσει.

Για εμένα ήταν ο λόγος που έβαλα ΚΑΙ μερικά φυτά επιφανείας μετέπειτα, αλλά ΚΑΙ άλλαξα στο τέλος το led φωτιστικό που είχα με ένα άλλο που να έχει dimmer.
Χαοτική διαφορά από την πρώτη στιγμή, άλλη διάθεση, κανένα στρες, τα έχω όλη μέρα μπροστά και τα καμαρώνω!

Τρομάζουν επίσης από τις πολύ απότομες κινήσεις έξω από το ενυδρειο. Θα έρχονται να σε δουν κάθε φορά που θα πηγαίνεις κοντά, αν όμως κανεις γρήγορες κινήσεις θα τρέξουν να κρυφτούν στα φυτά για λίγο. Και σε αυτό όμως τα βοήθησε αρκετά ο χαμηλότερος φωτισμός τα δικά μου, τρομάζουν πολύ λιγοτερο έκτοτε.

Και όντως το ενυδρείο σου είναι αξιοζήλευτο για τέτοια κοπαδάκια!
Να φροντίζεις να αφήνεις όμως λίγο κενό χώρο από την επιφάνεια του νερού μέχρι το χείλος του τζαμιού. Γύρω στους 5 πόντους ας πούμε.. ίσως και λίγο παραπάνω. Καμιά φορά τα Τιγράκια μπορούν να πηδήξουν έξω, είναι κάτι που έχει παρατηρηθεί κι ας μην το συνάντησα ποτέ στο δικό μου ενυδρείο. Έχοντας όμως ενυδρείο της Juwel που διαθέτει διακοσμητική φάσα στο πάνω μέρος, είναι κάτι που από τη φύση του μου προσφέρει απλετα αυτή την ασφάλεια.

Και κάτι τελευταίο και σημαντικό, κάτι που ίσως το ζήσεις κατόπιν εορτής.. επειδή ίσως αργότερα θελήσεις να προσθέσεις κι άλλα ήδη ψαριών στο ενυδρείο σου δηλαδή.
Θα βρεις πολλά είδη που τα sites τα αναφέρουν σαν ιδανικους συγκατοικους για τα Tiger Barbs, όμως στην πραγματικότητα να δεις άλλες συμπεριφορές από αυτά τα καθικάκια. Κι αν παντού λέγεται ότι τα μεγάλα κοπάδια των Tiger Barbs δεν ασχολούνται με άλλα είδη στον ίδιο χώρο, αυτό πολλές φορές αποδεικνύεται μύθος στο τέλος.
Πχ τα Corydoras, οι περισσότεροι αναφέρουν ότι δεν είχαν ποτέ πρόβλημα συνύπαρξης μεταξύ τους, μάλιστα προτείνουν τα Corydoras σαν ιδανική παρέα για τα ημιάγρια Barbs. Εγώ όμως μετά από 3 μήνες κανονικης (τρομερής μη σου πω) συμβίωσης 11 Tiger Barbs και 6 Corydoras, σε μία μόλις μέρα άρχισαν οι επιθέσεις των Τίγρηδων στα Γατοψαράκια. Ένα ολόκληρο κοπάδι άρχισε με πέφτει στον βυθό και να τσιμπάει τα άνω πτερύγια των βυθόψαρων! Το αμέσως επόμενο πρωί χαρισα και τα 6 αγαπημένα μου γατοψαράκια, χωρίς φυσικά να έχουν υποστεί κάποια ιδιαίτερη βλάβη από τα Τιγράκια. Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε όμως αν τα άφηνα κι άλλο μέσα..

Δεν ήθελα να αποχωριστώ τα Τιγρακια όμως όσο κι αν λατρεύω τα Corydoras, κάτι λέει αυτό.

Ψάχτηκα πολύ για να προσθέσω συγκατοίκους μελλοντικά, τελικά κατέληξα σε 2 Ancistrus πριν κάνα μήνα. Για καλή μου τύχη κι ενώ ήταν πολύ μικροί όταν μπήκαν στο ενυδρείο (πράγμα που με τρόμαξε αρκετά), δεν δέχτηκαν ποτέ καμία ενόχληση από τα Tiger. Σήμερα που μεγάλωσαν λίγο ακόμα και προσαρμοστηκαν για τα καλά στον χώρο, μη σου πω ότι τσαμπουκαλεύονται κιόλας στα Tiger όταν πέφτει το φαΐ.
Ελπίζω να συνεχίσει να πηγαίνει καλά και μελλοντικά το πραγμα, έχω καλό προαίσθημα αυτή τη στιγμή πάντως.

Γενικότερα λοιπόν έχε το στην άκρη του μυαλού σου, άπαξ ρίξεις Tiger Barbs μέσα ίσως δυσκολευτείς μελλοντικά με άλλα είδη ψαριών που ίσως θελήσεις να τα συνδυάσεις με αυτά. Σαφέστατα υπάρχουν αρκετά ημιάγρια είδη που ταιριάζουν απόλυτα με τα Tiger Barbs, θέλει λίγο προσοχή με τα πιο ήμερα είδη όμως.
Και επουδενί ψάρια με μακρυές ουρές και πτερύγια, χαμένη υπόθεση από τα αποδυτήρια που λένε.

Τελικά όμως θεωρώ ότι και μόνο ένα κοπάδι Tiger Barbs σε ένα ενυδρείο, χωρίς τίποτα άλλο μέσα, είναι ικανότατο να σου προσφέρει αμέτρητες ώρες ευχάριστης παρατήρησης. Είναι τρομερά τα άτιμα κι ας είναι διαολάκια..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-21, 08:46
pstkns Ο χρήστης pstkns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2021
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Καλημέρα! Ευχαριστώ για τα hints.


Ο φωτισμός δεν θα ειναι προβλημα. Εχω βάλει στο ενυδρείο ο,τι ειχα απο εξοπλισμό. Με σκοπο αναλογα το τι ψαρια θα βαλω τελικα να τα αλλαξω/ενισχυσω. Οποτε υπάρχει μια κινεζόλαμπα Τ8 2χ24 watt αν θυμάμαι καλα. Είναι αρκετά σκοτεινό νομιζω. Φαντάζομαι ειμαι οκ με αυτην (?).



Με τις πέτρες και τα ξυλα εχω ενα θεμα. Επειδή ειμαι απο (πολυ) χωριο δε μου παει η καρδια να δωσω λεφτα για να τα αγορασω. Αν το μαθουν στο χωριο αρχικα θα πουν 'παει αυτος, χαζεψε' και δε θα μου μιλανε. Δεν εχω ομως κανενα προβλημα να παω να ψαξω, δοκιμασω, ετοιμασω πετρες και ξυλα απ τα βουνα και τις παραλίες. Οποτε καπως ετσι το σκέφτομαι.



Τα κλασικα, τιγρε τιγρακια μου κανουν και ειναι και σε πολυ καλη τιμη οι 10δες απ οτι ειδα.



Για τα corydoras ενω μαρεσουν πολυ παντα τα ειχα στο μυαλο μου οτι θελουν χαμηλο ph οποτε δεν τα σκεφτομαι. Δεν ξερω αν κανω λαθος. Και με αυτο το υψος δε νομίζω να βρω ευκολα συγκατοικους.

Μακη εχω βαλει απο πανω πολυκαρβονικο γιατι στις πρωτες 10 μερες που ετρεξε αδειο το δωμάτιο γεμισε μουχλα . Δυστυχώς εχει τρελη εξατμιση. Δεν ξέρω αν αυτο μας καλυπτει σε αυτο που λες. Γιατί το να αφησω 5 ποντους απο πανω το κανει ακομα πιο ρηχο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-21, 11:40
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τεράστια προσοχή με τις πέτρες και τα ξύλα. Κάποια δεν είναι κατάλληλα για ενυδρειακη χρήση.

Ειδικότερα με τις πέτρες υπάρχει και ο κίνδυνος να ανέβει το ph, αν είναι ασβεστολιθικές. Σε κάθε περίπτωση να τις τσεκαρεις με το γνωστό τεστ με το aquaforte, να δεις αν αφριζουν. Μπορείς και με ξύδι, αλλά δεν είναι τόσο αξιόπιστο όπως το aquaforte.

Συμφωνώ με το σκεπτικό σου να τα μαζέψεις από τη φύση. Πριν τα ρίξεις μέσα ρώτα εδώ να σου πουν αν είναι κατάλληλα, για να μην έρθουν τουμπα (προς τα πάνω οι τιμές κανονικό Αφρικανικό) σκληρότητες και ph και τρέχεις...

Ο Μάκης σωστά στο επισήμανε, όντως είναι πηδηχτουλικα και χωρίς καπάκι υπάρχει υψηλός κίνδυνος να τα ψάχνεις...

Κλείνοντας ένα θα σου πω. Το μήκος που έχεις στο ενυδρείο είναι κομμένο και ραμμένο για να δεις τα tiger barbs στα καλύτερα τους. Παράδεισος για μεγάλα κοπάδια. Υπόψιν πως χρειαζεσαι φίλτρο με δυνατή κυκλοφορία, έχεις μεγάλο μήκος και χρειάζεσαι ροή που να καλύπτει όλην την επιφάνεια, χωρίς νεκρές ζώνες.

Στη θεση σου θα έμενα μόνο σε αυτά, είναι απο τα ψάρια που μονοπωλούν το ενδιαφέρον. Ξεκίνα με μια ομάδα 10-12 ατόμων και τη μεγαλώνεις στην πορεία, να έχει ωριμάσει το οικοσύστημα. Εννοείται, όταν ωριμάσει ο βυθός βάζεις και γαρίδες, αν σου αρέσουν (γόνο μην περιμένεις αν βάλεις red cherry) Με τις amano που τα έχω συμβιώνουν μια χαρά.

Σου προσυπογράφω έχοντας φιλοξενήσει πολλά είδη μικροψαρων, αυτά είναι τα πιο απολαυστικά που είχα ποτέ!

ΥΓ Το σκίσαμε λίγο το θέμα, θα μας τουφεκισει ο Κλεόβουλος... Απο ρηχό Αφρικανικό σε ρηχό με μπαρμπούνια! Χάθηκε ο πελάτης για τους Αφρικανούς!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-05-21, 01:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Ps Εμφάνιση μηνυμάτων
........
ΥΓ Το σκίσαμε λίγο το θέμα, θα μας τουφεκισει ο Κλεόβουλος... Απο ρηχό Αφρικανικό σε ρηχό με μπαρμπούνια! Χάθηκε ο πελάτης για τους Αφρικανούς!
το χάσαμε το κορμί πατριώτη.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
africa, malawi, mbuna, ρηχό, shallow


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι Φυτά να βάλω σε αφρικανικό; Mr.Cleaner Αρχάριοι γλυκού νερού 4 22-03-18 21:15
Νεο Αφρικανικό-Tanganyika!!! Irakles Tanganyika 113 13-03-16 23:37
Καινούριο αφρικανικό Παναγιώτης Κ Malawi 28 26-11-11 22:06
Νέο αφρικανικό, Την γνώμη σας, και κάποιες απορίες raeziel Αρχάριοι γλυκού νερού 11 07-03-11 00:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09247 seconds with 15 queries