Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-05, 10:51
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑ ... όχι άλλη απώλεια !

καλημέρα ...... πρίν λίγο που ξύπνησα πέρασα το βλέμα μου απο τα 3 ενυδριάκια μου με τους μονομάχους και παρατήρησα πως δεν είδα τον έναν.
εκεί που κοίταγα το ενυδριάκι του βγένει πίσω απο την καρύδα του (τους έχω βάλει μισές καρύδες για να κρύβοντε) και βλέπω πος το δεξί του ματάκι είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ !!!! το άλλο είναι κανονικό !!!!!!
κρύβεται σύνέχεια πίσω απο την καρύδα και κάθετε στον πάτο του ενυδρίου !!!
ΤΙ μπορεί να είναι και πώς έγινε ??? τΟσο καιρό ήταν μια χαρά στο πλαστικό ενυδριάκι και πριν μια βδομάδα μπήκε στο ενυδριάκι το γυάλινο με το φίλτρο !!!! (σε εκείνο που είχε πεθάνει και ο άλλος μονομάχος - αλλά απο ότι φάνηκε απο ηλικία). πως το αντιμετωπίζω ? .....
ορίστε και φωτό ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02148.JPG
Εμφανίσεις:  840
Μέγεθος:  48,4 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 29-09-05 στις 10:54
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-05, 15:26
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Το νερό κάθε πότε το αλλάζεις; κάνε μια καλή αλλαγή νερού. Είσαι σίγουρος πως παίθανε ο άλλος απο φυσικά έτια και δεν είχε κάποιο πρόβλημα; πόσο καιρό τον είχες; εγώ παρόμοιο πρόβλημα είχα με το μπλακ μολλυ μου έβγαλε pop eye έκανα αλλαγές νερού και έβαλα μελαφιξ για 3 μέρες, τη λιγότερη δόση απ ότι έλεγε, και τώρα είναι κούκλος .Αν θες βάλε λίγο μελαφιξ ή πάρε κάποιο φάρμακο της φαρμακεύτικαλ για pop eye και κάνε θεραπεία, βάλε λιγότερο απ αυτο που λέει το σκεύασμα. Ελπίζω να γίνει καλά το ψαράκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-05, 15:54
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Μια λύση ισως....

Εγώ ειχα το ιδιο προβλημα με 1 θυληκια και αυτο που έκανα ηταν να την βαλω σε άλλο χωρο με παλαιπμενο νερό (χωρος γύρω στα 10 lt) στο οποιο έβαλα 2,5ml general tonic της tetra*. Δεν υπαρχει εδώ άλλης εταιριας φαρμακα. Εχω διαβασει οτι τα φαρμακα της ακουαριουμ ειναι δοκιμασμενα και κανουν αυτο που λενε. Στην δική μου περιπτωση δεν ειχα αποτελεσμα με την συγκεκριμενη θυληκια αλλα με ενα αλλα αρσενικο ολα πηγαν οκ.Σε 3 μερες ήταν περδικι. Ακομη ειχα βαλει αεροπετρα,μικρη και αφησα να βγαζει λιγο αερα.Την θερμοκρασια του νερο την ανεβασα 2 βαθμους περιππου γυρω στους 28 και ειχα βαλει ελαχιστο αλατι. Αυτα τα ειχα κανει(ακριβως τα ιδια) και στα 2 ψαρακια. Το ενα ζει και βασιλευει ενω το αλλο....Ξεχασα να σου πω οτι κατα το διαστημα αυτο τα ενοχλουσα οσο το δυνατον λιγοτερο.Μονο για να τα δωσω τροφη, αν και ετρωγαν ελαχιστα εως καθολου.Ελπιζω να βοηθησα καπως.
*Αναφερει στο μπουκαλακι για protructing eyes.Ακομη λεει οτι πριν την εφαρμογη του φαρμακου καλό ειναι να γίνει 20% αλλαγή νερού.Τα συστατικά του είναι στα 100ml.
Ethacridine-lactate 836 mg
Acriflavine 160,2 mg
methylene blue 56,44 mg
9-Aminoacridine-hydrochloride 28,2 mg
Περαστικά....
(Μηπως θα έπρεπε να τα λεμε στο..."Ασθένιες"?).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-05, 16:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ο κυριοτερος λογος για pop-eye ειναι βακτηριδιακή μόλυνση.
Το general tonic εχει αντισηπτικές ιδιοτητες αλλά από μόνο του δεν φτάνει.
Την κυρίως δουλειά θα την κάνει ενα αντιβιοτικό ευρέως φάσματος (πχ bactopur) καθως και λιγο αλατι ωστε να βοηθησουμε το οιδιμα να μην σκασει το ματι.
Δεν υπαρχει λογική στο να βάζουμε μικρότερη δόση από την προτεινόμενη, καθότι τότε κάνουμε απλώς πειράματα.
Οι εταιρίες έχουν κάνει ήδη αρκετά πειράματα για να καταλήξουν πια είναι η μέγιστη ανεκτή δόση.
Ειδικότερα στην περίπτωση των αντιβιοτικών, χορήγηση μικροτερης δόσης , μπορεί να δημιουργήσει βακτιριδια ανθεκτικα στο αντιβιοτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-05, 01:34
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή και ο θεός βοηθός.....

το αντιβιοτικό το πήρα .. ευτυχώς το βρήκα εδώ..
επιδή δεν ειχα τον χρόνο να κάθήσω να διαβάσω εδώ το πώς πρέπει να γίνει η αγωγή έκανα ότι μου είπανε στο πετ σοπ.
το λοιπόν......
το ενυδριάκι του μονομάχου είναι 4.5 λίτρα.
έβγαλα 2 λίτρα απο αυτά του ενυδρίου σε ένα άλλο ενυδριάκι ... και μέσα σε αυτά τα 2 λιτρα διάλυσα ένα χάπι απο το bactopur....
έβαλα τον μονομάχο εκει για 30 λεπτά ακριβώς.....
κατα την διάρκεια του 30λεπτου συμπληρωσα το υπόλοιπο του νερού απο το ενυδριο του μονομάχου με καινούργιο νερό με αντιχλώριο και ανέμιξα σε αυτο ( στα ήδη υπάρχων 2 λίτρα + στα 2 λίτρα φρέσκου νερού) ενα κομματάκι απο bactopur ... γιατι για τα λίτρα μου ολόκληρο χάπι ήταν ΜΕΓΑΛΗ ποσότητα ...
έτσι μου είπαν να το αφήσω για 3 μέρες και την τέταρτη μέρα να αδειάσω το 50% του ενυδρίου και να συμπληρώσω καθαρό νερό ....
λογικά ώς τότε θα έχει γινει καλά ....
ΑΝ δεν έχει γινει θα πρέπει να επαναλάβω την διαδικασία για άλλες 3 μέρες ....

(να υποθέσω πως ότι βακτηριδια είχε μαζέψει το φίλτρο τώρα όλα πάνε στον βρόντο ε? )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-05, 01:41
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Το νερό κάθε πότε το αλλάζεις; κάνε μια καλή αλλαγή νερού. Είσαι σίγουρος πως παίθανε ο άλλος απο φυσικά έτια και δεν είχε κάποιο πρόβλημα; πόσο καιρό τον είχες;
αλλαγές νερού τώρα πλέον με το φίλτρο κάνω περίπου 40 - 50% κάθε εβδομάδα.
οχι δεν έιχε δίξει να έχει κάποιο πρόβλημα ... απλά απο ένα σημείο και μετά τον τελευταίο μήνα είχε δίξει μελανχολία και όχι και πολύ όρεξη για βόλτες στο ενυδρίο .... απλά φαινόταν πώς είχε κουραστεί απο κάτι πλέον.... την ουρά του την είχε κολλημένη και δεν την άνοιγε όπως στην αρχή και γενικά έιχε συμπεριφορά γέρικου οργανισμού ....
χαρακτηριστικά ασθένειας δεν είχα παρατηρήσει ....αλλιώς θα το είχα αναφέρει και θα είχα ζητήσει την γνώμη σας ...
τον είχα περίπου 3 μήνες αλλά δεν έιχα ιδεά του πόσο χρονών ήταν .... και δεν μπορούσα να μάθω ....
αν υποθέσουμε πως ο παλιός μονομάχος είχε κάποια ασθένεια ... μπορεί να μεταδώθηκε σε αυτόν με μορφή του προβλήματος στο μάτι ?

να συμπληρώσω πως όταν πέθανε ο παλιός μονομάχος έγινε την ιδια μέρα αλλαγή 50% του νερού με καινούργιο και το ενυδριάκι έμεινε άδειο για 3 μέρες με το φίλτρο κανονικά ... έπειτα έβαλα αυτόν μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-05, 01:41
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

συμφωνω κι εγω οτι δεν υπαρχει λογος να βαζεις μικροτερη δοση απο την προτεινομενη.το μελαφιξ ειναι κυριως για επουλωση πληγων και για να βοηθαει στην αναπλαση ιστων,δεν ειναι ομως αντιβακτηριακο.εμενα μου φαινεται για cloudy eye.θα εβαζα αλατι(το'χουν παθει και δικα μου ψαρια στο παρελθον και με αλατι εγιναν μια χαρα).αλλιως μπορεις οπως ειπε κι ο σωτηρης να βαλεις καποιο αντιβακτηριακο φαρμακο.


Signs Of Infection

One or both eyes appear cloudy. The fish may also be off colour or distressed.

Details Of Infection

Cloudy eye is usually attributed to various bacterial infections. Cloudy-eye causes damage to the nervous system.

Treatment

Normally rectification of poor environmental factors alleviates the condition. Perform a water change and check water quality and filter maintenance.

The addition of salt to the aquarium can also eases the disease and prevents reinfection alternatively use a commercial anti bacterial medication.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-05, 01:56
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξανακοιταζοντας τη φωτο δεν μπορω να καταληξω αν προκειται για cloudy eye η pop-eye...και στος δυο περιπτωσεις το ματι εμφανιζεται διογκωμενο,στην πρωτη ομως φαινεται θολο σαν να περιβαλλεται απο βλεννη(γι'αυτο ειπα στην αρχη για cloudy eye),ενω στη δευτερη περιβαλλεται απο διαφανη ιστο.και στις δυο περιπτωσεις παντως η θεραπεια ειναι η ιδια.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-05, 07:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

αμα γενικά τα χάπια είναι μεγάλα για τα λίτρα του ενυδρείου μπορούμε πάντα να τα κόψουμε σε κομμάτια, αυτο σαν γενική παρατήρηση.

το φιλτρο μπορεί να μην έχει πλέον βακτηρίδια, αλλα σε τοσο μικρό ενυδρείο και με ενα μονομάχο μέσα δεν είναι τόσο πρόβλημα. εδώ ζουνε αρκετούς μήνες χωρίς καθολου φίλτρο. απλά θα πάρει λίγο χρόνο για να επανέλθει, πολύ λιγότερο πάντως από κανονικό στρώσιμο.
το πρόβλημα που δημιουργείται με την χρήση αντιβίωσης και το βιολογικό φίλτρο είναι έντονο σε περιπτώσεις μεγάλης ιχθυοφόρτισης με παράλληλη έλλειψη πολλών φυτών (οχι πλαστικών εεε..).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-05, 09:11
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Επειδή εγώ δεν ξέρω τίποτα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω λυπάμε και που σου απάντησα Συγνώμη για την ενόχληση. Κάνε ότι σου λένε οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν και πάλι χίλια συγνώμη που σε ταλαιπώρισα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-05, 09:20
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Επειδή εγώ δεν ξέρω τίποτα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω λυπάμε και που σου απάντησα Συγνώμη για την ενόχληση. Κάνε ότι σου λένε οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν και πάλι χίλια συγνώμη που σε ταλαιπώρισα.
Έ?
για μένα πάει αυτό το μήνυμα ? αν δείς πιο πάνω σου έχω απαντήσει σε ό,τι με ρώτησες απο λεπτομέριες για τον μονομάχο ...
τώρα τι σχέση έχει αυτό που λές ?
μιλάς σαν να σε αγνόησα ή σαν να αμφισβήτησα τις γνώσεις σου ... πράγμα που δεν συμβαίνει επ ουδενή και για τις δυο περιπτώσεις ..
άν τώρα το όλο θέμα είναι το οτι δεν κάνω αγωγή με μελαφιξ όπως ανέφερες στο ποστ σου και την κανω με την άλλη αντιβίωση, να συμπληρωσω πως με το που είδα χτεσ το πρωι το μάτι έτσι, κάνω ένα ποστ για να δώ τι θα μου πείτε, ντύνομαι και φέυγω για πετ σοπ πριν πάρω οποιαδήποτε απάντηση ....
και όπως αναφέρω μέσα την αγωγή την έκανα οπως μου είπανε στο ΠΕΤ ΣΟΠ κια όχι οπως μπορεί να μου λέγατε ΕΣΕΙΣ γιατί δεν είχα χρόνο να περιμένω ποστ για να προσπαθήσω να σώσω τον μονομάχο ..

Όλα αυτά προς αποφυγή παρεξηγήσεων ....
ο καθένας έχει τις γνώσεις του και τις εμπειρίες του ... ποτέ δεν είχα πρόθεση να μειώσω κανέναν και ούτε πρόκεται να το κάνω....κατα πόσο σε ένα χώρο που ίσως να έχω και τις λιγότερες γνώσεις απο τον οποιοδήποτε ...

Υ.Γ η κατάσταση του μονομάχού είναι στάσημη ..... απο χτές έιχε γίνει η αγωγή του φαρμάκου, και θα μείνει έτσι μέχρι και την Κυριακη...
ελπίζω να γυρίσω την Κυριακή και να είναι όλα μια χαρά ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 30-09-05 στις 09:29
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-05, 09:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Eπειδή εγώ δεν ξέρω τίποτα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω λυπάμε και που σου απάντησα συγνώμη για την ενόχληση. κάνε ότι σου λένε οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν και πάλι χίλια συγνώμη που σε ταλαιπώρισα.
μα τι αντιδραση είναι αυτή? δεν δεχεσαι μυγα στο σπαθι σου?
απο που τα συμπεραινεις ολα αυτά?

εδω και σε ανθρώπους άμα πας σε διαφορετικούς γιατρούς ακούς πολλές φορές αντίθετες απόψεις ακομα και για θέματα ζωης και θανάτου...

το θεμα των ασθενειών είναι πολύ λεπτό και κανείς εδώ μεσα δεν είναι ιχθιυοπαθολόγος. υπαρχουν όμως πολλοί με αρκετή εμπειρία που έχουν ψαχτεί και έχουν διαβάσει και κάποια βιβλία που γράφτηκαν από εξιδεικευμένους επιστήμονες οι οποίοι έχουν άποψη.
πιστευω απόλυτα οτι ο συνδιασμος της εμπειρίας αλλα και της γνώσης δίνει σε μεγάλο βαθμό σωστές συμβουλές.
απο κει και πέρα όμως, υπαρχουν και οι δυο σχολές, αυτή της μινιμαλιστικής επέμβασης και αυτή της υπερδοσολογίας.

η καθε μία έχει φανατικους εχθρούς και φανατικούς υποστηρικτες επαγγελματιες επιστημονεσ.
και η καθε πλευρά έχει τα επιχειρήματα και τις αποδείξεις της

ομως κανένας τους δεν αναλαμβάνει την ευθύνη της σιγουρης ίασης για οποιδήποτε πρόβλημα..
το ιδιο κάνουμε και μείς. αναφέρουμε τις κατα την άποψη μας πιο ενδεδειγμένες λύσεις, και τους λόγους και μάλιστα απο μακριά και χωρίς εξέταση.. (κατι που κανενας γιατρος δεν κάνει)
και αφήνουμε τον τελικό αποδέκτη να αποφασίσει κατά την κριση του.
αυτός έχει τελικά την συνολική ευθύνη.

ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι ενοχληθηκες τοσο..



Παράθεση:
και όπως αναφέρω μέσα την αγωγή την έκανα οπως μου είπανε στο ΠΕΤ ΣΟΠ κια όχι οπως μπορεί να μου λέγατε ΕΣΕΙΣ γιατί δεν είχα χρόνο να περιμένω ποστ για να προσπαθήσω να σώσω τον μονομάχο ..
Καμμια φορά τα petshop μπορει να δώσουν εσφαλμένες οδηγίες.
Και επειδη η ταχύτητα χορήγησης θεραπείας είναι πολυ σημαντική στην αντιμετώπιση της ασθένειας δεν μπορούμε να περιμένουμε πάντα το οποιο board. Ομως τα φαρμακα εχουν οδηγίες και καλό είναι να τις τσεκαρουμε σε σχεση με οτι μας ειπε το πετσοπ. Σε περίπτωση διαφωνίας υπερισχύουν οι γραπτες οδηγίες του φαρμάκου.
(εκτος αν ξερουμε τι κάνουμε, οπότε δεν θα είχαμε ρωτήσει καν το petshop..)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-09-05, 15:59
joker Ο χρήστης joker δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2005
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Sorry..αλλα κανεις μεγα λαθος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Επειδή εγώ δεν ξέρω τίποτα δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω λυπάμε και που σου απάντησα Συγνώμη για την ενόχληση. Κάνε ότι σου λένε οι άνθρωποι που πραγματικά γνωρίζουν και πάλι χίλια συγνώμη που σε ταλαιπώρισα.
Κατα την γνωμη μου θα επρεπε να βοηθαμε τον οποιοδηποτε ασχετως γνωσεων. Το οτι λεμε κατι σε καποιον (και ξανα ασχετως ποσο απλο ή συνθετο ειναι) δεν σημαινει οτι ειναι και το "αυτο". Ο παθον θα κρινει τις απαντησεις και θα πραξει αναλογα.Εγω τουλαχιστον έτσι κανω.Αυτο που κρινω το σωστοτερο.Και νομιζω παλι πως καλα θα κανεις να λες την γνωμη σου.Μη μασας. Ορμα....
Σου τα λεει αυτα ενας ....Junior member. Και σαν Member και σε γνωσεις (σχετικα με τα ψαρια).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-05, 19:21
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

λεω να μην το πω, να μην το πω...αλλα δε μπορω , θα σκασω !!

οχι τιποτα αλλο αλλα μουρθαν κατι περιεργοι συνειρμοι,
και κανω ενα combination απο κατι< μεταγραφες > που εγιναν, με αυτες τις ανιδρασεις !!
αλλωστε περασε ενας μηνας ηρεμιας και πρεπει να βρουμε παλι θεμα να ασχολουμαστε...

οποιος θελει να απαντησει -απανταει !! κανεις δεν ειναι εδω με το ζορι.
αν ο καθε η η καθε χ εχουν την εντυπωση οτι
μασαμε κουτοχορτο, ...

για να αφιππευσουμε την καλαμον...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-10-05, 12:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλωστε περασε ενας μηνας ηρεμιας και πρεπει να βρουμε παλι θεμα να ασχολουμαστε...
Όντως, είχα αρχίσει να ανησυχώ... Και νομίζω πάλι στην κατηγορία των Bettas είχε ξεκινήσει κάποιο θέμα... Μάλλον εγώ είμαι ο γκαντέμης που έλεγα τι καλά που πάει το forum και πόσοι καινούριοι μπαίνουν καθημερινά στο Bettas...

Ας ηρεμήσουμε λίγο, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούνται τέτοια θέματα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 01-10-05 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-05, 00:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

χμμμμ ας μην παρατραβάμε το σκοινί.... δεν υπάρχει λόγος ...
για να ηρεμίσουν λίγο τα πνεύματα και για να υπάρχει και ένα αποτέλεσμα του όλου θέματα μήπως κάποια στιγμή διβαστεί αυτό το ποστ και άπο κάποιον άλλον με παρόμοιο πρόβλημα, ας γράψω το τί εγίνε τελικά με το ψάρι ....
Κυριακή σήμερα που επέστρεψα απο το 3ήμερο και ο μονομάχος είναι σε πολυ καλύτερη κατάσταση και το μάτι εμφανώς πολύ λιγότερο πρισμένο ....
το ποια διαδικασία ακολούθησα την αναφέρω παραπάνω ... (συμπληρώνω πως η αγωγή του bactopur έγινε Παρασκευή, γιαυτό και αναφέρω πως σήμερα είναι Κυριακή)
κινείται μέσα στο ενυδρίο,τρώει, ενώ πριν καθόταν συνέχεια στον πάτο και κρυβόταν ενώ τώρα δίχνει μια χαρά και ελπίζω να φύγει γρήγορα και το υπόλοιπο πρίξημο στο μάτι ...
για να είμαι καλυμένος και για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση άυριο θα αλλάξω το 50% του νερού και μεσα στο καινούργιο νερό θα διαλύσω και ένα μικρό κομματάκι απο ένα χάπι bactopur για να συντηρήσω για κανα 3ήμερο ακόμα την θεραπεία ...
Ελπίζω άμμεσα να έχω καλά αποτελέσματα και το μάτι να επανέλθει στο φυσιολογικό ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας λίπανσης lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 22-06-05 23:11
ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ hejo Malawi 7 02-04-04 20:33
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ! Efi Γλυκό νερό - Γενικά 52 18-01-04 22:16
Φιλτρο βυθου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-03 15:10
ΒΟΗΘΕΙΑ..... ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-12-02 12:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07911 seconds with 14 queries