Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-07, 07:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή Αντιμετωπιση Καυσωνα

Μιας και ο καυσωνας θα κρατησει, μερικες συμβουλες για να ξεπερασουμε τη δυσκολη περιοδο. Να θυμαστε οτι αν υπαρχουν φυτά, τα περισσοτερα μετα τους 28 δεν αντεχουν και πολυ, ενω τα ψαρια απο τους 30 και μετα εχουν προβλημα.

1. Αφηστε το καπακι ανοικτο ωστε να βοηθατε την εξατμιση
2. Βαλτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ανεμιστηρακια να φυσανε το νερό, εστω και προσωρινα. Στη χειροτερη βαλτε εναν ανεμιστηρα να χτυπαει το ενυδρειο απο πανω.
3. Συμπληρωνετε αν μπορειτε την εξατμιση με νερο οσμωσης. Εαν οχι, συμπληρωστε με νερο βρυσης και καντε συχνοτερες και μεγαλυτερες αλλαγες, πρωτα αναπληρωνοντας και ΜΕΤΑ κανοντας μεγαλες αλλαγες νερου.
4. Μειωστε την φωτοπεριοδο. 7-8 ωρες προσωρινα. Λιγοτερες λαμπες, λιγοτερη ζεστη.
5. Αν μπορειτε μετακινηστε το αναμα των φωτων το βραδυ. (βεβαια αυτό δεν πρεπει να γινει αμεσα, αλλα με μεγιστο βημα 2 ωρων γινεται σχετικά γρηγορα)
6. Σηκωστε την εξοδο του νερου ΕΚΤΟΣ ενυδρειου και βαλτε τα ανεμιστηρακια να χτυπανε πανω στο "συντριβανι" Η αποδοση τους ανεβαινει κατακορυφα.
7. Καντε συχνοτερες αλλαγες νερου αν η θερμοκρασια ξεφευγει πανω απο τους 30.

8. Βαλτε αεραντλια να κανει επιπλεον αναταραξη του νερού. (βοηθαει τοσο στην οξυγονωση του που μειωνεται με τη ζεστη αλλα και στην ψυξη του λογω εξατμισης


Τονιζω οτι πολλα απο τα παραπανω μπορει να δημιουργησουν θεματα και προβληματακια, αλλα η ζεστη ειναι πιο σοβαρο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 16:08
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Μειωστε την φωτοπεριοδο. 7-8 ωρες προσωρινα. Λιγοτερες λαμπες, λιγοτερη ζεστη.
.
Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα γιατι λειτουργουν ως εξης:Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια.Αυτη η ακτινοβολια αποροφαται απο το χρωμα που ειναι βαμενη η λαμπα(δεν θυμαμαι το υλικο)και διαχεεται." Αμεσως μετα τον ρωτησα αν η συγκρουση των μοριων παραγει θερμοτητα και μου ειπε παλι οχι και οτι μπορει να τα διδαχτω στη φυσικη προς το τελος της χρονιας αν φτασει η υλη ως εκει.Τελικα παραγει η δεν παραγει θερμοτητα η λαμπα??Αφου τ8 ειναι φθοριου λογικα οχι ε?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 16:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα γιατι λειτουργουν ως εξης:Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια.Αυτη η ακτινοβολια αποροφαται απο το χρωμα που ειναι βαμενη η λαμπα(δεν θυμαμαι το υλικο)και διαχεεται." Αμεσως μετα τον ρωτησα αν η συγκρουση των μοριων παραγει θερμοτητα και μου ειπε παλι οχι και οτι μπορει να τα διδαχτω στη φυσικη προς το τελος της χρονιας αν φτασει η υλη ως εκει.Τελικα παραγει η δεν παραγει θερμοτητα η λαμπα??Αφου τ8 ειναι φθοριου λογικα οχι ε?
Ε αφου δεν παραγει θερμοτητα πες του να πιασει καμια....

Υ.γ Με στεγνα χερια ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 16:13
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Τη λαμπα τη πιανω και ειναι ζεστη το ξερω!Αλλα ο φυσικος μου δεν ειναι και κανας τυχαιος.Οπως εμεις με τα ενυδρεια αλλο τοσο πορωμενος ειναι και αυτος με τη δουλεια του.Α!Επισης ειπε οτι αν δεν ειχε το χρωμα η λαμπα δεν θα φαινοταν το φως.Α!Και επισης οι φθωριου στο φροντηστηριο ειναι οντως χλιαρες
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 16:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η θεωρια απο την πραξη εχει καποιες διαφορες. Τυχαιος μπορει να μην ειναι, αλλα επισης μπορει να μην εχει καμμια επαφη με την πρακτική μερια του θεματος. Απλα προσπαθει να τα απλοποιησει για να τα καταλαβεις.
Γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν σου ειπε οτι η λαμπα ειναι βαμμενη επισης...
Και οπως και να χει, διαβασε το το ρημαδι το βιβλιο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 16:30
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν το εχω ακομα!Θερινα κανω για την 3λυκειου αλλα δεν το βρισκω στα βιβλιοπωλεια τα χουν επιστρεψει.Ναι βαμενη δεν ειπε καπως αλλιως το πε αλλα δεν θυμαμαι.Τουλαχιστον καταλαβα πως δουλευει περιπου!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν γίνεται εξ'ορισμού να έχεις 100% απόδοση σε φως από ηλεκτρισμό...Οπότε και είναι φυσικώς αδύνατον να μην παράγει θερμότητα... Απλά παράγεται σαφώς λιγότερη θερμότητα απότι με πυρακτώσεως...
Όσο για το πως δουλεύουν οι λάμπες αυτές,διεγείρουν τα άτομα μιας σταγόνας υδραργύρου που περιέχουν με ηλεκτρισμό και τα άτομα αυτά καθώς αποδιεγείρονται εκπέμπουν φωτόνιο,σε μη ορατό φως όμως...Το γυαλί των λαμπών φθορισμού έχει επίστρωση από φθορίζον υλικό,δηλαδή υλικό που όταν προσπέσει πάνω του υπεριώδης ακτινοβολία,εκπέμπει ορατό φως,και ανάλογα με το υλικό επίστρωσης έχουμε και το χρώμα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-07, 18:16
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γίνεται εξ'ορισμού να έχεις 100% απόδοση σε φως από ηλεκτρισμό...Οπότε και είναι φυσικώς αδύνατον να μην παράγει θερμότητα... Απλά παράγεται σαφώς λιγότερη θερμότητα απότι με πυρακτώσεως...
Όσο για το πως δουλεύουν οι λάμπες αυτές,διεγείρουν τα άτομα μιας σταγόνας υδραργύρου που περιέχουν με ηλεκτρισμό και τα άτομα αυτά καθώς αποδιεγείρονται εκπέμπουν φωτόνιο,σε μη ορατό φως όμως...Το γυαλί των λαμπών φθορισμού έχει επίστρωση από φθορίζον υλικό,δηλαδή υλικό που όταν προσπέσει πάνω του υπεριώδης ακτινοβολία,εκπέμπει ορατό φως,και ανάλογα με το υλικό επίστρωσης έχουμε και το χρώμα...

Νατος!Εγραψες παλι!! Αυτο ακριβως μου πε και ο φυσικος!!Απλα δεν το θυμομουν και καλα..
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-07, 20:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Και για να μεινουμε εντος θεματος, οι λαμπες φθοριου μπορει αμα τις πιασεις να μην καεις, αλλα οτι παραγουν θερμμοτητα και αρκετη ειναι σαφες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τι λετε βρε συνάδελφοι στον χερι μου εχω κατι εγκαύματα απο Τ5 άλλο πράμα ειναι 3 μηνες και τα σημάδια δεν θα φύγουν ποτέ και αν δεν πιστεύετε να ανεβάσω φωτο ουτε εγω το πίστευα οταν εβαλα το χερι μου στο ενυδρείο και ένιωσα ενα κάψιμο αλλα επέμενα να τελειώσω αυτο που έκανα χωρίς να αφαιρέσω το καπάκι (η τεμπελιά πληρώνετε)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-06-07, 21:03
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Μιλώντας γενικά, οι λάμπες φθορισμού παράγουν θερμότητα στα 2 άκρα του γυάλινου "σωλήνα", όπου και υπάρχουν αντίστοιχα 2 νήματα, στα οποία πραγματοποιείται η έναυση μέσω της θέρμανσής τους!
Η υπόλοιπη γυάλινη σωλήνα ανάβει λόγω της αρχής που προανέφερε ο Κωνσταντίνος (Kostas G.)...
Πολλοί ξένοι χομπίστες χρησιμοποιούν 2 ανεμιστηράκια, τα οποία και τοποθετούν στα 2 άκρα των λαμπτήρων φθορισμού, μιας και η υπόλοιπη "σωλήνα" δεν εκπέμπει ιδιαίτερη θερμότητα!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-06-07, 21:23
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να το πεις στο χερι μου αυτο χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-07, 14:58
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια
Η λάμπες φθορίου δηλαδή με λίγο λόγια είναι λάμπες UVA-B..;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-07, 15:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε βλεπω να μοιραζεσαι το ιδιο βιβλιο με τον jimfytaki...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-07, 00:03
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...
3. Συμπληρωνετε αν μπορειτε την εξατμιση με νερο οσμωσης. Εαν οχι, συμπληρωστε με νερο βρυσης και καντε συχνοτερες και μεγαλυτερες αλλαγες, πρωτα αναπληρωνοντας και ΜΕΤΑ κανοντας μεγαλες αλλαγες νερου.
...
Αυτό δεν το κατάλαβα. Δεν είναι ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα αν δεν γίνει πρώτα συμπλήρωμα και μετά αλλαγή;
Ποιός ο λόγος του έξτρα κόπου αφού η τελική σύνθεση του νερού θα είναι η ίδια;

Επίσης θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το απιονισμένο των σούπερ μάρκετ. Το μέτρησα με TDS meter και δείχνει οκ από αυτή την άποψη, αλλά είναι γενικότερα ασφαλές για τα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-07, 00:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η συνθεση του νερου προφανως και ΔΕΝ θα ειναι η ιδια.
Πρωτα αραιωνουμε και μετα αλλαζουμε..
Τελειο δεν ειναι, αλλα ειναι καλυτερο απο το να βγαλουμε κιαλλο νερο και μετα να συμπληρωσουμε με νερο βρυσης.
Το απιονισμενο των σουπερμαρκετ ειναι για σιδερα και αναφερεται ως μη ποσιμο. Εγγυησεις γενικως δεν υπάρχουν, αλλα αρκετοί εχουν χρησιμοποιησει συγκεκριμενες μαρκες χωρις προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-07, 17:11
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

netblues συγνωμη που επανερχομαι αλλα δεν καταλαβαινω την διαφορα που λες
θα ηθελες να την εξηγησεις λιγακι καλυτερα;

εχω αλλη μια ερωτηση
με την εξατμιση φευγει απο το ενυδρειο καθαρο νερο και προφανος μενουν ολα τα στερεα καταλοιπα πισω, τι αλλαγες προκαλουνται στο νερο που απομενει στο ενυδρειο (αλλαζει το ph, No2, No3, Nh3/Nh4, Gh, Kh κατι αλλο που δεν ξερω

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-07, 17:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το δευτερο ερωτημα σου εξηγει το πρωτο...
Το νερο εξατμιζεται και ολα τα υπολοιπα μενουν στο ενυδρειο.
Σαν αποτελεσμα, αυξανει το GH/KH No3 καθως και η συγκεντρωση οποιασδηποτε αλλης ουσιας υπαρχει μεσα στο ενυδρειο.
Οταν συμπληρωνουμε με απεσταγμενο νερό, τοτε απλα επαναφερουμε τις συγκεντρωσεις στις αρχικές τιμές.
Αν ομως προσθετουμε νερο βρυσης, (που συνηθως εχει μονο GH/KH) τοτε το GH/KH συνεχως θα αυξάνει..
Οταν ερχεται η ωρα να αλλαξουμε νερό, γεμιζουμε πρωτα το ενυδρειο με νερο απο τη βρυση. Ετσι αραιωνουμε καπως το KH/GH που εχει ηδη συσσωρευθει, και μετα κανουμε μια μεγαλη αλλαγή για να το απομακρυνουμε. Ετσι αφαιρουμε καποια ποσοτητα απο το επιπλεον GH/KH που εχει συσσωρευθεί. Τελειο δεν ειναι, ειναι ομως καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-07-07, 16:12
Το avatar του χρήστη chrisb
chrisb Ο χρήστης chrisb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Υπολογίζοντας τι γίνεται αν συμπληρώσουμε πριν ή μετά την αλλαγή κατέληξα στο εξής.

Α. αν συμπληρώνω με νερό ΑΟ, τότε συμφέρει να συμπληρώσω πριν την αλλαγή γιατί θα έρθει το νερό ακριβώς όπως πριν την εξάτμιση και θα γλυτώσω υπολογισμούς.

Β. αν όμως συμπληρώνω με νερό βρύσης, τότε συμφέρει να συμπληρώσω ΜΕΤΑ την αλλαγή, γιατί έτσι θα έχω απομακρύνει περισσότερο χρησιμοποιημένο (και σκληρότερο) νερό από το να συμπλήρωνα πριν την αλλαγή.

Για την περίπτωση του νερού βρύσης:
Αν π.χ. έχω απώλεια εξάτμισης 4 λίτρα, και αλλάξω 20 λίτρα, τότε
- συμπλήρωμα πριν = +4 -20 +20
- συμπλήρωμα μετά = -20 +20 +4
η διαφορά είναι ότι τα -20 (αυτά που έβγαλα) έχουν στην 1η περίπτωση ποσοστό και από το νέο (+4) που έβαλα, δηλ. τσάμπα κόπος και ουσιαστικά μικρότερη αλλαγή.

Δε βλέπω κανένα λόγο να συμπληρώσω πριν την αλλαγή αν συμπληρώνω με νερό βρύσης.
Εκτός βέβαια αν το έχω παρατήσει μέρες και έχει αλλάξει τόσο πολύ το νερό (π.χ. 20% εξάτμιση), όπου αν συμπληρώσω λίγη ώρα πριν αλλάξω, θα τους έρθει ομαλότερα το σοκ της αλλαγής παραμέτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-08-07, 19:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλώντας γενικά, οι λάμπες φθορισμού παράγουν θερμότητα στα 2 άκρα του γυάλινου "σωλήνα", όπου και υπάρχουν αντίστοιχα 2 νήματα, στα οποία πραγματοποιείται η έναυση μέσω της θέρμανσής τους!
Η υπόλοιπη γυάλινη σωλήνα ανάβει λόγω της αρχής που προανέφερε ο Κωνσταντίνος (Kostas G.)...
Πολλοί ξένοι χομπίστες χρησιμοποιούν 2 ανεμιστηράκια, τα οποία και τοποθετούν στα 2 άκρα των λαμπτήρων φθορισμού, μιας και η υπόλοιπη "σωλήνα" δεν εκπέμπει ιδιαίτερη θερμότητα!

Ερχομενος πανω στο τελευταιο εστω και καθυστερημενα αλλα επρεπε να το "δω" και στην πραξη,εχω να πω το εξης.

Στο 120λιτ. του καρφουρ (αυτο με την λωριδα που ανοιγει κατα μηκος του καπακιου κι οχι το Ιταλικο)εβαλα 2 ανεμηστηρακια των 4cm στις δυο ακρες των λαμπων (εβαλα 2η λαμπα) οι οποιοι ανεμιστηρες δεν "χτυπανε" ουσιαστικα στο νερο ωστε να δημιουργειτε εξατμιση αλλα "χτυπανε" κατα μηκος τις λαμπες και ποιο συγκεκριμμενα "βλεπουν" στα ακρα των λαμπτηρων.

Αποτελεσμα...δεν ανεβαινει η θερμοκρασια του ενυδρειου μου-παραμενει σταθερη οπως οταν ειναι σβηστες οι λαμπες-αλλα δεν μου ριχνει και την θερμοκρασια αφου δεν πετυχαινεται εξατμιση....

Συμπερασμα-γνωμη μου? μην το εφαρμοζετε αφου με τον συγκεκριμμενο τροπο δεν "πεφτει" η θερμοκρασια του ενυδρειου μου σε επιθυμητα επιπεδα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-08-07, 15:01
Το avatar του χρήστη MANOS74
MANOS74 Ο χρήστης MANOS74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

``Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα``



Φίλε μου ο φυσικός σου μπορει να ειναι θεος κατά τα άλλα, αλλά εσύ θα εμπιστευθεις στο θέμα αυτό τις αισθήσεις σου.

Αν πιασεις μια λάμπα τετοια που αναβει κάποιες ωρες καιει? Καιει, άρα παραγει θερμοτητα και στο σημειο που ειναι διοχετευεται στο νερο και σου αυξάνει τη θερμοκρασια και μαλιστα σημαντικα θα έλεγα.

Εγω κατα τη διάρκεια των διακοπών φώτιζα μονο 2 ωρες και πάλι οταν επεστρεψα βρήκα 32 βαθμους και τα ψαρια στα ορια τους. ειναι μπελας το καλοκαιρι για το χομπι μας.

φιλικα


MANOS74
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-08-07, 16:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε καμμια περιπτωση δεν ειπε κανεις οτι αρκει μονο να σβυσουμε τα φωτα.
Τα ανεμιστηρακια ειναι παντοτε απαραιτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-03-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Emp
Emp Ο χρήστης Emp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Περιοχή: Kalithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Αν δουμε πολυ ανεβασμενη την θερμοκρασια δεν γινετε να πεταξουμε κανα παγακι?

λεω εγω τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-03-08, 03:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι γιατί το παγάκι (άσε που θα πρέπει να το έχεις κάνει με νερό και αντιχλώριο αν το αφήσεις να λιώσει μέσα) θα κατεβάσει την θερμοκρασία πολύ και τοπικά όχι σε όλο το ενυδρείο και φυσικά δεν θα την κρατήσει σταθερή!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-03-08, 08:01
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επειδη το εκανα στο 120 λιτρων που ειχα
σας βεβαιωνω οτι τα παγακια δεν κατεβασαν την θερμοκρασια καθολου
δοκιμασα να βαλω να επιπλεει και παγωμενο πλαστικο μπουκαλι αλλα παλι δεν ειδα διαφορα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι γιατί το παγάκι (άσε που θα πρέπει να το έχεις κάνει με νερό και αντιχλώριο αν το αφήσεις να λιώσει μέσα) θα κατεβάσει την θερμοκρασία πολύ και τοπικά όχι σε όλο το ενυδρείο και φυσικά δεν θα την κρατήσει σταθερή!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-03-08, 11:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι' αυτό λέω τοπικά δηλαδή στο σημείο γύρω από το παγάκι
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-05-08, 22:31
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Καλα ρε παιδια τι γινεται?Σε καρφουρ ενυδρειο με 6 7αρια ανεμιστηρακια κ θερμολρασια δωματιου 28 μου τσιμπησε 26 ενω ο ελιγουελ ειναι ρυθμισμενος για 25.Απο φωτισμο εχο 2Χ39 Τ5...μα με εξι ανεμιστηρακια???
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-09, 01:00
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε βλέπω κανένα λόγο να συμπληρώσω πριν την αλλαγή αν συμπληρώνω με νερό βρύσης.
Εκτός βέβαια αν το έχω παρατήσει μέρες και έχει αλλάξει τόσο πολύ το νερό (π.χ. 20% εξάτμιση), όπου αν συμπληρώσω λίγη ώρα πριν αλλάξω, θα τους έρθει ομαλότερα το σοκ της αλλαγής παραμέτρων.

Ας υποθέσουμε ότι χρησιμοποιούμε το παράδειγμά σου (π.χ. 20% εξάτμιση).

Αν δεν συμπληρώσουμε νερό πριν την αλλαγή θα συμβεί το εξής:

Για να κάνουμε 30% αλλαγή θα πρέπει να αφαιρέσουμε από το ενυδρείο
10% νερού και να προσθέσουμε 30% με νερό βρύσης.

Δηλαδή αφαιρούμε 10% νερό με παραμέτρους ενυδρείου
και προσθέτουμε 30% νερό με παραμέτρους βρύσης.

Με αποτέλεσμα συσσωρευτικά οι παράμετροι να τείνουν
προς το νερό της βρύσης.

Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στις μικρές εξατμίσεις μακροχρόνια.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-09, 14:35
Το avatar του χρήστη radis
radis Ο χρήστης radis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2006
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή ανεμιστηράκι για laptop

Ισως θα είναι καλή ιδέα βάση με ανεμιστηράκια για lapotop. Υπάρχουν φτηνές και αθόρυβές και με μικρή ισχύ για να μην έχουμε μεγάλη εξάτμιση...τι λέτε?? άσε που ίσως δε θα χρειαστεί να κάνουμε μεγάλες τρύπες γιατί αυτές παίρνουν τον αέρα απο την πίσω πλευρά....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-12-09, 15:21
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη λαμπα τη πιανω και ειναι ζεστη το ξερω!Αλλα ο φυσικος μου δεν ειναι και κανας τυχαιος.Οπως εμεις με τα ενυδρεια αλλο τοσο πορωμενος ειναι και αυτος με τη δουλεια του.Α!Επισης ειπε οτι αν δεν ειχε το χρωμα η λαμπα δεν θα φαινοταν το φως.Α!Και επισης οι φθωριου στο φροντηστηριο ειναι οντως χλιαρες
ο φυσικος αυτος μαλλον πρεπει να παρει συνταξη

ολες οι μορφες ενεργειας καταληγουν σε θερμικη

εκτως απο την θερμοκρασια που βγαζει ο λαμπτηρας ακομα και το φως μετατρεπεται σε θερμοτητα, (οσο πεφτει στο ενυδρειο και δεν αντανακλαται εξω)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειδικα μετρα αντιμετωπισης καυσωνα netblues Γλυκό νερό - Γενικά 8 29-08-06 00:08
Αντιμετώπιση Καυσωνα.... με Νερο dialpistis Αρχάριοι γλυκού νερού 46 30-06-06 21:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09038 seconds with 13 queries