Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-08-17, 10:47
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Σωστη αρχη

Καλησπερα σας. Διαβαζοντας μερικα βασικα θεματα που εχουν αναρτηθει καταλαβα οτι το να φτιαξεις ενα ενυδριο θαλασσινου νερου δεν ειναι και πολυ ευκολο. Ο ογκος των πληροφοριων και διαφοροι τιτλοι-ονομασιες που διαβαζω ειναι τεραστιος και ολα μου φαινονται δυσκολα.
Ξεκιναω αυτην την συζητηση για να υπαρχει μια αρχη και να μπορω να διαβαζω τις συμβουλες σας οποτε χρειαστει χωρις να ψαχνω ολο το φορουμ απο την αρχη, μιας και απ οτι ειδα ολοι εχουν διαφορετικες αποριες και ερωτησεις για διαφορετικους τυπους ενυδριων. Στο θεμα μου τωρα.
Μεσα στο 2018 θα χτισω ενα σπιτι και πρεπει απο τωρα να εχω στο μυαλο μου για το που θα μπει το ενυδρειο. Αυτο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να το κανω "τοιχο" αλλα καπου διαβασα οτι δεν πρεπει ενα ενυδριο θαλασσινου νερου να γινει στενο ωστε να κυκλοφορει σωστα το νερο.
Το σπιτι θα γινει πετρινο και οι τοιχοι θα εχουν παχος 50εκ. Στο σημειο που θα μπει το ενυδριο-τοιχος μπορω να το φαρδυνω εως και 60εκ. Με μηκος καπου στα 2.5 μετρα και το υψος εως 80 εκ.
Οι διαστασεις αυτες ειναι ενταξει? Η υπαρχει καποιος βασικος κανονας στις διαστασεις που δεν γνωριζω?
Μιλαμε για ενυδριο 1000+ λιτρων.
Επομενη ερωτηση ειναι το θεμα κατασκευης. Εχω δωρεαν υλικα σε γυαλι απο τον θειο μου που φτιαχνει τζαμια. Οτι τζαμι υπαρχει στην αγορα. Σωστο ειναι να μπει ενα χοντρο μονομερες τζαμι χωρις να εχει στρωσεις ναυλον αναμεσα? Πως θα ξερω οτι το παχος που θα επιλεξω ειναι το σωστο και θα αντεξει ολα αυτα τα λιτρα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-17, 11:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας.

Καλή αρχη σου εύχομαι φίλε Δημήτρη στο φορουμ μας και καλή σταδιοδρομία!

Διαβαζοντας μερικα βασικα θεματα που εχουν αναρτηθει καταλαβα οτι το να φτιαξεις ενα ενυδριο θαλασσινου νερου δεν ειναι και πολυ ευκολο. Ο ογκος των πληροφοριων και διαφοροι τιτλοι-ονομασιες που διαβαζω ειναι τεραστιος και ολα μου φαινονται δυσκολα.

Τα θαλασσινά ενυδρεία χωρίζονται σε κάποιες κατηγορίες, όπου η κάθε μια χρειάζεται διαφορετικές απαιτήσεις σε σχεδιασμό και εξοπλισμό!
1η Fish Only
2η Μεσογειακό
3η lps reef
4h sps reef

Ξεκιναω αυτην την συζητηση για να υπαρχει μια αρχη και να μπορω να διαβαζω τις συμβουλες σας οποτε χρειαστει χωρις να ψαχνω ολο το φορουμ απο την αρχη, μιας και απ οτι ειδα ολοι εχουν διαφορετικες αποριες και ερωτησεις για διαφορετικους τυπους ενυδριων. Στο θεμα μου τωρα.

To Θαλασσινό ενυδρείο χρειάζεται πολύ διάβασμα, πολύ καλή προετοιμασία στο αρχικό project του, επίσης θέλει παρατήρηση και σχολαστικότητα στις μετρήσεις - ρουτίνες!

Μεσα στο 2018 θα χτισω ενα σπιτι και πρεπει απο τωρα να εχω στο μυαλο μου για το που θα μπει το ενυδρειο.

με το καλό σου εύχομαι........

Αυτο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να το κανω "τοιχο" αλλα καπου διαβασα οτι δεν πρεπει ενα ενυδριο θαλασσινου νερου να γινει στενο ωστε να κυκλοφορει σωστα το νερο.

ένα πλάτος 50-70 πόντους είναι μια χαρά!

Το σπιτι θα γινει πετρινο και οι τοιχοι θα εχουν παχος 50εκ. Στο σημειο που θα μπει το ενυδριο-τοιχος μπορω να το φαρδυνω εως και 60εκ. Με μηκος καπου στα 2.5 μετρα και το υψος εως 80 εκ.
Οι διαστασεις αυτες ειναι ενταξει? Η υπαρχει καποιος βασικος κανονας στις διαστασεις που δεν γνωριζω?
Μιλαμε για ενυδριο 1000+ λιτρων.

το ύψος είναι αρκετά ψηλό και μπορεί να σε παιδεύει....

σκέψου καλά τα συνολικά λίτρα που θα τρέξεις, γιατί πολλαπλασιάζονται τα έξοδα συντήρησης, όπως και το κόστος αγοράς εξοπλισμού.....
φυσιολογικά θα κάνεις και σαμπ απο κάτω....

Επομενη ερωτηση ειναι το θεμα κατασκευης. Εχω δωρεαν υλικα σε γυαλι απο τον θειο μου που φτιαχνει τζαμια. Οτι τζαμι υπαρχει στην αγορα. Σωστο ειναι να μπει ενα χοντρο μονομερες τζαμι χωρις να εχει στρωσεις ναυλον αναμεσα? Πως θα ξερω οτι το παχος που θα επιλεξω ειναι το σωστο και θα αντεξει ολα αυτα τα λιτρα?
υπάρχει σαιτ(μου διαφεύγει το όνομα) που γράφεις διαστάσεις και σου βγάζει το safe πάχος του τζαμιού!(μονό τζάμι χοντρό)

Καλή συνέχεια να έχεις, οτι χρειαστείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-17, 15:20
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το καλωσορισμα.
Διαβασα σχετικα με τις κατηγοριες. Σαφως θα ηθελα ενυδριο lps reef με sps reef συνδιασμο.
Με προβλιματιζει το γεγονος του τζαμιου. Βρηκα τον υπολογιστη για το παχος. Στα 2.5 με 3 μετρα μηκος με 60 πλατος και 60 υψος μου βγαζει 15αρι τζαμι.
Αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξωτερικο τζαμι του τοιχου, το οποιο θα ειναι σε εξωτερικο χωρο θα βγαιβει στην βεραντα δηλαδη. Δεν θελω να σκεφτω το γεγονος να εχω αφιερωσει τοσο χρονο κ χρημα κ να ερθει καποιος να το σπασει για να μπει στο σπιτι π.χ

Αρχικα ομως πειτε μου αν υπαρχει καποιο προβλημα που η μια του μερια θα βγαινει βεραντα κ θα ερχεται σε επαφη με εξωτερικο φως? Μηπως θα πρεπει στην εξωτερικη του μερια να φτιαξω ενα ηλεκτρικο ρολο που θα το ανοιγοκλεινω? Με αυτον τον τροπο μπορω να αποφυγω και την εκδοχη του σπασιματος.

Διαβασα και για το σαμπ το οποιο δεν ηξερα τι ειναι. Μπορει να φτιαχτει ακριβως απο κατω απο το ενυδριο οπως μου λες κ να εχω προσβαση μονο απο την βεραντα με καποια συρομενη πορτα. Λεω μονο απο εξω γιατι διαβαζοντας καποιοι αναφερανε θορυβους προφανως των μηχανισμων η του νερου.

Επισης παρακολουθωντας καποια βιντεο στο youtube ειδα οτι ολα αυτα φτιαχνονται στο χερι. Στην ουσια μιλαμε για μια κατασκευη απο το μηδεν. Οκ το ενυδρειο το φτιαχνω. Οπως και μπορω να φτιαξω μια ανοξειδωτη βαση για το ενυδρειο Τα υπολοιπα? Πως τα συνδεω? Ποια η σωστη ροη των εργασιων για να μην κανω λαθη τα οποια μετα θα πρεπει να τα διορθωσω? Σε αυτο το κομματι βαζει χερι καποιος τεχνικος η το μαθαινω κ μονος μου?
Ευχαριστω πολυ "voas" αν θες μου λες και το ονομα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-17, 20:06
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε, Νίκο με λένε!

Δύσκολο εγχείρημα αυτο που σκέφτεσαι να κανεις κατασκευαστικά, αλλα και ενυδρειακα!

Μεγαλύτερες καταναλώσεις ρεύματος, ενώ οι Αλγες μπορει και να κανουν πάρτυ, χωρις εναν σταθερο κύκλο φωτισμού!

Προσπαθώ να κατανοήσω τι ακριβώς σκέφτεσαι αλλα αδυνατώ, ίσως καμια φωτο απο τον χώρο θα βοηθούσε!

Παντως εαν θες την γνώμη μου θα σου πρότεινα να το κανεις μονο εσωτερικό και εξωτερικα να τοποθετήσεις το σαμπ, κάνοντας μονο δυο τρύπες φ40 στον τοίχο σου, για να περάσει η υπερχείλιση!

Απο την στιγμή που αποφάσισες για το είδος reef που θέλεις, πρεπει να βγάλεις τα μέτρα για τα τζάμια και τις κόντρες για να το κολλήσεις, μπορεις επίσης να κολλήσεις και το σαμπ, το οποίο καλό ειναι να ειναι το 30% επι των λίτρων του ενυδρείου σου, το διαμερίσματα του σαμπ τα κολλάς οταν κατασταλαξεις στον εξοπλισμό που θα πάρεις!

Μπορεις να φτιάξεις βάση απο κοιλοδοκό και στην συνεχεια κανεις τρύπες στο ενυδρείο και το συνδέεις με το σαμπ, με pvc απο Σταματίου στο ποτάμι, την συνδεσμολογία της υπερχείλισης θα την πούμε οταν ερθει η ωρα....

Καλη συνέχεια φιλε.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-08-17, 22:34
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Γεια σου Νικο.
Δεν ξερω αν εκανα σωστα την διαδικασια του ανεβασματος κ ανοιξει η εικονα που ανεβασα. Κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω κ στην θεση του παραθυρου να φτιαξω το ενυδρειο... το σαμπ θα το τοποθετουσα ειτε απο κατω ειτε οπως λες εξω στην βεραντα (με οτι αλο μηχανισμο χρειαστει).

Αλλα μου λες οτι το φως κατα την διαρκεια της ημερας θα το επηρεαζει. Τις αλγες που ανεφερες.
Κ εσωτερικα να το βαλω παλι ομως θα εχει κατα την διαρκεια της ημερας πολυ φως. Στο σαλονι θα εμπαινε συγκεκριμενα κ ολη η φατσα του σαλονιου θα ειναι τζαμαρια.

Δεν θα ηθελα να το "κρυψω" σε κανενα δωματιο μιας κ ολη τη μερα μου στο σπιτι την περναω στο σαλονι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170815_232433.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  52,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-17, 09:14
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitri Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Νικο.
Δεν ξερω αν εκανα σωστα την διαδικασια του ανεβασματος κ ανοιξει η εικονα που ανεβασα. Κατι τετοιο σκεφτομαι να κανω κ στην θεση του παραθυρου να φτιαξω το ενυδρειο... το σαμπ θα το τοποθετουσα ειτε απο κατω ειτε οπως λες εξω στην βεραντα (με οτι αλο μηχανισμο χρειαστει).

ναι, μια χαρά ανοίγει!

Αλλα μου λες οτι το φως κατα την διαρκεια της ημερας θα το επηρεαζει. Τις αλγες που ανεφερες.
Κ εσωτερικα να το βαλω παλι ομως θα εχει κατα την διαρκεια της ημερας πολυ φως. Στο σαλονι θα εμπαινε συγκεκριμενα κ ολη η φατσα του σαλονιου θα ειναι τζαμαρια.

είναι άλλο πράμα να το βαράει ο ήλιος σε πρώτο χρόνο και άλλο να είναι σε φωτεινό από τον ήλιο χώρο!

Δεν θα ηθελα να το "κρυψω" σε κανενα δωματιο μιας κ ολη τη μερα μου στο σπιτι την περναω στο σαλονι.

εννοείτε δεν θα κρύψεις το καμάρι σου......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-17, 09:19
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Α οχι. Ηλιος δεν θα το βαραει καθολου. Φως θα εχει απλα κατα την διαρκεια της ημερας. Οποτε νομιζω θα ειμαι οκ. Ευχαριστω Νικο και τα λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-08-17, 19:33
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Νικο σχετικα με το ξεκινηνα διαβαζω οτι χρειαζεται μια σωστη προετοιμασια σε οτι εχει να κανει με τον βραχο κυριως. Εγω σκοπευω του χρονου τετοια εποχη να ξεκινησω. Καπου διαβασα ομως οτι εαν παρω βραχο θα πρεπει να περασει ενα διαστημα μηνων μεσα στο νερο για να δουλεψει. Το αλλο ερωτημα ειναι εαν παρω νεκρο βραχο αρχικα αποκλειουμε να εχει ανεπυθημητους οργανισμους κ αυτο μας βολευει απο την αλλη θα χρειαστει να κουραριστει. Αν παρ ολα αυτα τον κουραρω εγω πως ενας νεκρος βραχος αποκταει κοραλινη για να εχει αυτη τη λαμψη?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-17, 20:16
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι, σωστής έναρξης ενός κοραλλιογενή υφάλου!

Εγω θα σου πρότεινα να διαλέξεις τραγανά πορώδες ελαφριά κομμάτια ν.βραχου ειτε απο αγγελία, ειτε απο μαγαζί,να φτιάξεις το aquascape που θέλεις και σε 3-4 μήνες θα ειναι "ντυμένος" στην κοραλλινη!

Μπορεις κάλλιστα εαν θέλεις να βάλεις μερικά κομματάκια ζ.βραχου σκόρπια στον βράχο σου, για επίσπευση της διαδικασίας ωρίμανσης!

Η καθε διαδικασία ωρίμανσης εχει κάποια θετικά, αλλα ομως και κάποια αρνητικά....

Σαν ποιο safe και περισσότερο ενδεδειγμένη για νέο χομπίστα ειναι αυτή που σου προείπα....

Καλη συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-17, 20:53
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Για να κουραρω τον βραχο θα πρεπει προφανως να εχω ενυδρειο. Σιγουρα οχι το τελικο ενυδρειο μιας κ θα γινει μεγαλο. Οποιος παρακαλω απο τους αντμιν ο οποιος εχει ετοιμο θεμα να διαβασω για το σωστο κουραρισμα θα με βοηθουσε. Γιατι ναι μεν διαβαζω διαφορα θεματα αλλα δεν εχω βρει τον τροπο του κουραρισματος ενος νεκρου βραχου. Ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-17, 21:50
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Γενικά διαβάζοντας τα θέματα στο θαλασσινό νερό, θα βρεις πολλές απαντήσεις για τα ερωτήματα που και θα σου δημιουργούνται!

Το τρίπτυχο ενός ισορροπημένου υφάλου είναι:

σωστό project και εξοπλισμός
ευλαβική συντήρηση και ρουτίνες
συστηματικό διάβασμα, έτσι ώστε να μπορείς να κατανοείς το τι ζητάει ο ζωντανός ύφαλος σου!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-08-17, 13:15
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν μεγάλα εγχειρήματα σαν αυτό! Καιρός ήταν να δούμε ένα μεγάλο reef ενυδρείο!
Συμφωνώ σε όλα που είπε ο Νίκος παραπάνω. Ο σωστός προγραμματισμός, η υπομονή κ η μελέτη κάθε βήματος θα σε οδηγήσει σε ένα σωστό ενυδρείο. Ότι ερωτήσεις έχεις θα είμαστε εδώ να τις συζητήσουμε ώστε να μην κανείς τα λάθη που κάναμε εμείς παλιότερα.
Καλή αρχή!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-08-17, 14:37
Dimitri Ο χρήστης Dimitri δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-08-2017
Περιοχή: Ρεντη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ. Οι διαστασεις αλλαξανε...προς τα πανω
Το ενυδρειο θα γινει 3.80 μετρα 0.60 πλατος κ 0.60 υψος τα καθαρα λιτρα πιθανον να ξεπερασουν τα 1200... το υψος πιθανον να γινει 0.65 ωστε το καθαρο του περιεχομενο με νερο να φτασει στα 0.60 μετρα. Για να υπαρχει ανετος χωρος για βραχο κ κοραλια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστη πωληση? Stavros7 Greek Aquarist's Boards 34 16-01-15 15:24
Σωστη τοποθετηση τυρφης. pavlos1988 Γλυκό νερό - Γενικά 10 12-02-11 21:17
Σωστη θεση για το φως στο ενυδρειο Dukas karolos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-04-10 17:20
βοηθεια για σωστη διαχυση co2 alex Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 26-02-10 17:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06238 seconds with 16 queries