Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-12, 22:41
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή Πάμε Malawi?

Προς το παρών το ενυδρείο φιλοξενεί μόνο apple snail και golden snail. Αλλά και αυτά θα μετακομίσουν καθώς σκοπεύω να αλλάξω μέχρι και υπόστρωμα..

Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο (700l DIY) οπότε θα πρέπει να ειμαι πολύ προσεκτικός στις επιλογές μου. Θα το αδειάσω τελείως (πέτρες, ρίζες, φυτά, χώμα, υπόστρωμα) και θα το ξεκινήσω σχεδόν από την αρχή.

Υπολογίζω να το βάλω μπροστά με το που ανοίξει λίγο ο καιρός για να έχω το χώρο του μπαλκονιού. Στο νέο στήσιμο δεν θα βάλω υπόστρωμα αλλά μόνο άμμο θαλάσσης.

Πάμε τώρα στα θέματα.
Θέλοντας να κρατήσω χαμηλό το λειτουργικό κόστος, Τ5 και Τ8 τέλος και θα μείνω με 5 μέτρα RGB LED 5050. Αποτέλεσμα επιλέγω φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού (και CO2). Εκτος από vallisneria και anubia, έχετε να προτεινετε κατι που δεν ζητάει πολλά και έχει και μια σχετική σχέση με Malawi?


Θέλω να φτιάξω μια κατασκευή από πολλές πέτρες. Από όσα έχω διαβάσει πρέπει να προσέξω να μην είναι ασβεστολιθικές. Καμία πρόταση που θα μπορούσα να βρω πετρούλες μπεζ-καφέ σκούρες που να μας κάνουν ?

Πάμε τώρα στους άρχοντες
Labidochromis sp. “mbamba”
Labidochromis caeruleus
Copadichromis borleyi
Και ίσως Aulonocara baenschi

Δεν θέλω να το πλακώσω, αλλά να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο συνδυασμό γίνετε.
Εσείς λοιπόν που έχετε μια εμπειρία με τις συγκεκριμένες κιχλίδες, θα ήθελα τη συμβουλή σας ως προς το καλύτερο συνδυασμό των παραπάνω αλλά και τον ανάλογο αρχικό αριθμό ανά είδος.

Παράλληλα όποιος από του φίλους εδώ έχει στα σκαριά μικράκια από τις παραπάνω κούκλες, ας με υπολογίζει παρακαλώ καθώς θα επιλέξω να τα προμηθευτώ όλα από εδώ.

Σας ευχαριστώ και ευελπιστώ να τα πούμε καλύτερα όταν πάρω το βάπτισμα για να κυκλοφορώ άνετα στην ενότητα των Malawi
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-12, 23:01
Το avatar του χρήστη xristosg7
xristosg7 Ο χρήστης xristosg7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

τα mpampa με τα corelieus δεν πανε μαζι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-12, 23:32
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο (700l DIY) Πολλά λίτρα..τι διαστάσεις έχει;;

Στο νέο στήσιμο δεν θα βάλω υπόστρωμα αλλά μόνο άμμο θαλάσσης. Σωστός

Θέλοντας να κρατήσω χαμηλό το λειτουργικό κόστος, Τ5 και Τ8 τέλος και θα μείνω με 5 μέτρα RGB LED 5050.Καλύτερα πάρε 2-3 μέτρα απλή ψυχρού λευκού και άλλα 2 μέτρα RGB
Αποτέλεσμα επιλέγω φυτά με χαμηλές απαιτήσεις φωτισμού (και CO2). Εκτος από vallisneria και anubia, έχετε να προτεινετε κατι που δεν ζητάει πολλά και έχει και μια σχετική σχέση με Malawi?Μόνο οι vallisneries και το κερατόφυλλο έχουν σχέση με Malawi..anubia βάζουμε γιατί έχουν σκληρά φύλλα και δεν τις τρώνε εύκολα..άλλο φυτό δεν μπορείς να βάλεις!

Από όσα έχω διαβάσει πρέπει να προσέξω να μην είναι ασβεστολιθικές. Καλό είναι να είναι ασβεστολιθικές για να σου ανεβάζουν σκληρότητε και pH
Καμία πρόταση που θα μπορούσα να βρω πετρούλες μπεζ-καφέ σκούρες που να μας κάνουν ? Moonstone και ψαμμίτης μου έρχονται στο μυαλό..πάντως δεν χρειάζεσαι και πάρα πολλές για μόνο 2 χαρέμια mbuna σε 700 λίτρα.

Πάμε τώρα στους άρχοντες
Labidochromis sp. “mbamba”
Labidochromis caeruleus Δεν βάζουμε ψάρια της ίδιας οικογένειας ή παρόμοιου χρωματισμού και σχήματος για τον φόβο του υβριδισμού..
Copadichromis borleyi
Και ίσως Aulonocara baenschi


θα ήθελα τη συμβουλή σας ως προς το καλύτερο συνδυασμό των παραπάνω αλλά και τον ανάλογο αρχικό αριθμό ανά είδος. Τα είδη αυτά τα βάζουμε σε χαρέμια 1αρσενικού με 2+ θηλυκές


Σας ευχαριστώ και ευελπιστώ να τα πούμε καλύτερα όταν πάρω το βάπτισμα για να κυκλοφορώ άνετα στην ενότητα των Malawi
Καλή αρχή φίλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-12, 23:45
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Οι διαστάσεις ειναι 180χ55χ70 (693 λιτρα καθαρα)
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-12, 23:48
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Από ψάρια έχεις όλες τις επιλογές δικές σου..σε τέτοιες διαστάσεις βάζεις ότι θες..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-12, 23:53
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ψάρια έχεις όλες τις επιλογές δικές σου..σε τέτοιες διαστάσεις βάζεις ότι θες..
frontosa ηθελα... αλλα... που λεφτα...
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-12, 00:07
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Πάντως να ξέρεις πως μπορείς να βάλεις κ άλλα είδη..

Μπορείς αντι για Labidochromis mbamba να παίξεις με Cyrtocara Moorii..γίνονται και γαϊδουράκια και θα ''γεμίζουν'' την πισίνα σου..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-12, 00:13
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

οποτε... εφόσον βάζω οτι πέτρες θέλω.. το μόνο που έχω να κανω ειναι μια βολτα στην εξοχη... να βρω οτι μου αρεσει.. να το καθαρισω καλα καλα.. και ειμαστε ετοιμοι
απο φυτα.. δεν ειχα σκοπο να βαλω κατι παραπανω... απλα.. ελεγα μπας και!
οσο για το φωτισμό... δεν ξερω αν θα κανω τωρα αυτην την αλλαγη καθως η ταινια παιζει και δεν ειμαι για αλλαες αγορες.
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-12, 00:36
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ακριβώς..βγες έξω και ψάξε πέτρες!Και μην το παραφορτώσεις..δεν χρειάζεται!Μόνο τα labido θα έχεις λογικά από mbunes..

A την έχεις ήδη την RGB;τότε οκ..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-12, 19:18
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

ρε παιδιά .. μου λέτε να μη βάλω mbamba με labido αλλά σε αυτήν την παρουσίαση μόνο μπράβο λέτε...
τελικά????
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-12, 19:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά .. μου λέτε να μη βάλω mbamba με labido αλλά σε αυτήν την παρουσίαση μόνο μπράβο λέτε...
τελικά????
Εγώ δεν είχα πει τίποτα (το μεγαλύτερο πρόβλημα σ' εκείνο το ενυδρείο ήταν τα λίτρα του).

Πάντως αν υπάρχει σωστός αριθμός απο το κάθε είδος εγώ δεν πιστεύω ότι θα έχεις υβρίδια απο "mbamba" με "yellow".
Η πρόταση μου είναι να βάλεις μόνο Mbuna.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-12, 19:45
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν είχα πει τίποτα (το μεγαλύτερο πρόβλημα σ' εκείνο το ενυδρείο ήταν τα λίτρα του).

Πάντως αν υπάρχει σωστός αριθμός απο το κάθε είδος εγώ δεν πιστεύω ότι θα έχεις υβρίδια απο "mbamba" με "yellow".
Η πρόταση μου είναι να βάλεις μόνο Mbuna.
εσένα ποιος σε ρώτησε
χαχα.. αστειεύομαι φυσικα...
και...
θα συμφωνήσω 100% μαζί σου!!!!!!
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-12, 20:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ειναι πολλα τα λιτρααα ...μπραβο θα γινει σουπερ ....!!!!!!
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-12, 23:00
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

πήγα βόλτα σήμερα και βρήκα πολύ όμορφες γαλαζιο-γκρι πετρες .

Τρεις σακουλες σουπερ μαρκετ.... οπότε για βράσιμο το ξεχνάμε..
αμα τις βάλω σε λεκάνες με νερό και χλωρίνη... και μετά από 12 ώρες να τις ξεπλύνω με πολύ νερό.. θα είμαι καλυμένος?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-03-12, 00:57
tnick Ο χρήστης tnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2011
Περιοχή: Alexandroupolis
Μηνύματα: 290
Προεπιλογή

φιλε μου στο παλιο μου ενυδρειο που ειχα πετρες απο παραλια απλα τις ειχα ξεπλυνει αρκετη ώρα με νερο και λιγο τριψιμο με ενα σφουγγαρι χωρις φαρμακα και χλωρινες. Στο παλιο ενυδρειο δεν υπηρξε προβλημα. τωρα στο νεο που εκανα παλι πήρα πετρες απο παραλια τις ξεπλυνα αρκετα καλα με νερο μετα πεταξα και λιγο βραστο νερο και τις εβαλα μεσα.. Σιγουρα μια φορα θα σου τύχει αν σου τυχει κατι.. αλλα δεν ξερω με χλωρινες δεν μαρεσει να μπλεκω..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-12, 10:01
Το avatar του χρήστη alphonse
alphonse Ο χρήστης alphonse δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

off topic αλλα βλεπωντας το ψαρακι sto avatar σου μου θυμησε τα παλια τα δικα μου....
υπεροχα τα argenteneus οπως και τα sebae βεβαια.....
μηπως να το σκεφτοσουνα με τοσα λιτρα να εβαζες και λιγο αλατακι,καμια ριζα mangrove να πηγαινες για brackish να εχουμε να χαζευουμε...
αν δεν βαλεις παντως scat(που μασουλανε ολη την πρασιναδα) και περιοριστεις μονο με " MONOS"
απο φυτα η spiralis θα ναι μια χαρα στο υφαλμυρο.
anyway καλη τυχη
__________________



Politicians, like diapers, have to be changed frequently - and for the very same reason
Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-03-12, 23:30
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

όποιος προσπαθήσει μετά από 4 1/2 χρόνια λειτουργίας να αδειάσει ενυδρείο > 650 λτ.... να βγάλει υπόστρωμα... και να ξήσει όλα τα τζάμια... ας με πάρει ένα τηλέφωνο πρώτα!!!!!!!!!

μηλάμε για τρελή μπίχλα!!!!!!!!!!!!
1 1/2 ώρα άδειαζε το νερό....
έβγαλα 6 κουβάδες (τίνγκα) χαλίκι ανακατεμένη με υπόστρωμα .....
στωμώσανε 2 ξυραφάκια από το τρίψιμο....
τι να πω παιδιά.... απο τις 5 και τελειώσα τώρα... βασικά δεν τελειώσα... απλά.. τώρα έκτασα... περιμένω να ξανααδειάσει το νερό απο το τελευταίο ξέπλυμα...

υ.γ. όλα αυτά συμβαίνουν στη μέση του σαλωνιού καθώς το ενυδρείο φυσικά και δεν κουνάει με καμία παναγία!!!!!!!
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-12, 23:35
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

εγώ προσέφερα βοήθεια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-03-12, 00:30
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ προσέφερα βοήθεια
αρκετό χώσιμο έφαγες εσυ με το μικρο....
ασε που το σημερινό οπως αντιλαμβανεσαι ήταν καθαρα χαμαλοκατασταση.....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-03-12, 21:17
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή



αν και οι πέτρες έπεσαν λίγες... ειναι το μόνο εύκολο να γεμίσει λίγο ακόμα..
σε γενικές γραμμες πως το βλέπετε?
τα σαβατο έχουμε και το μπλουμ με τα ψαράκια που αύριο ξεκινάνε (πρωτα ο θεος) κατά τα μέρη μας.......
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-12, 08:31
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Ωραίο αποτέλεσμα!
Το Background σκίζει (οι γυναίκες έλειπαν και το κάνατε μέσα στο σαλόνι?)
Λίγες πέτρες ακόμη και μερικά φυτά και είσαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-12, 12:01
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

προχωράει γρήγορα το ενυδρειάκι.. και αύριο παραλαμβάνω και τα ψαράκια ...
θα κοιτάξω να βρω και άλλες πέτρες... να νταμαρίσει λίγο ακόμα... και όσο για φυτά περιμένω μαζί με τα ψάρια αρκετές vallisneries.

Ερώτηση.
Στο φίλτρο μέσα.. υπήρχαν μερικοί λαθρεπιβάτες... το φίλτρο φυσικά δεν το καθάρισα για να κρατήσω έτοιμο στρωμένο.. να μην έχω θέματα....
το θέμα μου τώρα είναι.. να πετάξω μέσα στο ενυδρείο 1-2 helena.. ή είναι άκυρα?
οι κιχλίδες... υπάρχει καμία περίπτωση να τσιμπάνε τους λαθρεπιβάτες για να μην έχουμε θέμα?
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-12, 12:11
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Οι λαθρεπιβάτες είναι χρήσιμοι (ανακατεύουν την άμμο και την καθαρίζουν απο τα υπολείμματα τροφών) εκτός κι αν πολλαπλασιαστούν υπερβολικά και ενοχλούν αισθητικά (αν δεν ταΐζεις πολύ ο αριθμός τους είναι ελεγχόμενος,αφαιρώντας όσα βλέπεις στην αλλαγή νερού).
Κάποιες κιχλίδες τα μωρά λαθρεπιβάτες τα τρώνε. Θα χτυπήσουν και τα helena που αφήνουν αρκετά εκτεθειμένο το σώμα τους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-12, 12:17
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή 111

χαρα στο κουραγιο σου....το bg αφου το εκαψες με το καμινετο μετα τι το περασες και πηρε αυτα τα χρωματα?????????φοβερο αποτελεσμα...
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-03-12, 12:32
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos samos Εμφάνιση μηνυμάτων
χαρα στο κουραγιο σου....το bg αφου το εκαψες με το καμινετο μετα τι το περασες και πηρε αυτα τα χρωματα?????????φοβερο αποτελεσμα...
υπάρχουν πολλοί τρόποι για να το κάνεις.....
αυτός είναι ο πιο βρώμικος.... (προειδοποιείς το έτερο ύμιση!!!!!)
......
καθαρίζεις καλά την επιφάνεια εργασίας...
επιλέγεις σιλικόνη αντιμουχλική και μη-τοξική (κατα προτίμηση μαύρη) για να βλέπεις τι κάνεις. εδω να πω οτι δεν έχουμε θέμα με τη σιλικόνη καθώς δεν κολλάμε τζάμια.. αλλά... χώμα απάνω στο φελιζόλ.. οπότε.. βρες μια φτηνή... αντιμουχλική και μη-τοξική. (θα χρειαστείς πολυ)
εγω αγόρασα μια (δνε θυμάμαι καν μαρκα) με 2.80 μαυρη, μη-τοξική, αντιμουχλική.. και όλα καλά! (συνολικά χρειάστικα 6 σωληνάρια μαζί με το κόλλημα στο ενυδρείο)

αρχιζεις και βάζεις ΚΑΛΕΣ ποσότητες απάνω στο φελιζόλ.. επιλέγοντας περιοχές.. και όχι ολόκληρό... (καλό ειναι να γίνει χρώμα χρώμα...)
και μετά με ένα μεγάλο πινέλο με σκληρή τρίχα... αρχίζεις και απλώνεις όσο μπορείς τη σιλικόνι.
Εδω΄έρχετε η μάυρη που σε βοηθάει να ξέρεις που δνε έχεις βάλει.

οταν καλύψεις την περιοχή που θέλεις.. ρίχνεις πανω χώμα! οτι χώμα θέλεις! εφόσον καλύψεις την επιφάνεια της σιλικόνης που άπλωσες.. πιέζεις το χώμα αρκετά....

και συνεχίζεις......
tomorrow... το γυρνάς ανάποδα.. και το ταράζεις.. να φύγουν (τα 3/4) από ότι αρχικά έβαλες. και είσαι έτοιμος!

Τα χώματα που επέλεξα εγώ... είναι από μάντρα οικοδομών. Νταμαρίσια άμμο... μάυρη-γκρι και άσπρο-κοκκινη. βγαίνει και σε άλλα χρώμματα....
μπορείς να βάλεις ότι χωμα-χρώμα θέλεις... αρκεί να το έχεις καθαρίσει σχετικά πρώτα (κοκκινοχωμα κτλπ...)

Συμβουλή: μη λιπυθείτε τη σιλικόνη... οσο περισσότερη βάλεις.. τόσο καλύτερα και περισσότερη άμμο θα πιάσει.

Αυτό ειναι το δεύτερο 3d που έφτιαξα... και πίστεψε με σε αυτές τις διαστάσεις.. θέλει να ξέρεις τι κάνεις....
Το πρώτο... θα το δείτε σε παρουσίαση που ετοιμάζω για το μικρό ενυδρείο.

Ελπίζω να σε κάλυψα!
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-12, 12:44
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Έχεις πολλά λίτρα για τα ψαρια που θέλεις... το ενυδρείο να το κρατάς μισογεμάτο!!!

πάντα ήθελα να το πω αυτό για ενυδρείο με κιχλίδες

ΖΑΚ νομίζω πως κάνεις μια καλή αρχή. Αν και δεν είμαι του 3D background, θα έβαζα σκούρο χαρτόνι, είμαι σίγουρος ότι θα δείξει ωραία. Θέλει και άλλες πέτρες, τις οποίες να είσαι σίγουρος πως θα τις αλλάξεις θεση καμιά 10 φορές όσπου να σου "κάτσει"... οπότε χαλαρά... για το χρώμα τους, να ξέρεις ότι με το καιρό όλες από την άλγη δείχνουν ίδιες.

Περιμένουμε νέες φώτο με τα ψάρια μεσα
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-12, 12:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.385
Προεπιλογή

Ουπς ....μήπως έκανες πατάτα?
Η αντιμουχλική σιλικόνη δεν είναι κατάλληλη για να έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Περιέχει προσμίξεις τοξικές για τα ψάρια.

Βρες και δείξε μας ποιά έβαλες.

Για το ενυδρείο χρησιμοποιούμε πάντα και μόνο 100% καθαρή σιλικόνη που αναγράφει επάνω ότι είναι κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση (ή έχει σε εικονίδιο ένα ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-03-12, 12:56
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις πολλά λίτρα για τα ψαρια που θέλεις... το ενυδρείο να το κρατάς μισογεμάτο!!! ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΤΕΙΕΥΕΣΑΙ!!!!!!!

πάντα ήθελα να το πω αυτό για ενυδρείο με κιχλίδες

ΖΑΚ νομίζω πως κάνεις μια καλή αρχή. Αν και δεν είμαι του 3D background, θα έβαζα σκούρο χαρτόνι, είμαι σίγουρος ότι θα δείξει ωραία. Θέλει και άλλες πέτρες, τις οποίες να είσαι σίγουρος πως θα τις αλλάξεις θεση καμιά 10 φορές όσπου να σου "κάτσει"... οπότε χαλαρά... για το χρώμα τους, να ξέρεις ότι με το καιρό όλες από την άλγη δείχνουν ίδιες.

Περιμένουμε νέες φώτο με τα ψάρια μεσα
έχει καθαρίσει σήμερα.. και αύριο θα ρίξω και τα ψάρια μεσα.... και επιτελους θα βγάλω και καλές photos καθως το iτηλέφωνο... μαμακιζεται...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουπς ....μήπως έκανες πατάτα?
Η αντιμουχλική σιλικόνη δεν είναι κατάλληλη για να έρθει σε επαφή με το νερό του ενυδρείου. Περιέχει προσμίξεις τοξικές για τα ψάρια.

Βρες και δείξε μας ποιά έβαλες.

Για το ενυδρείο χρησιμοποιούμε πάντα και μόνο 100% καθαρή σιλικόνη που αναγράφει επάνω ότι είναι κατάλληλη για ενυδρειακή χρήση (ή έχει σε εικονίδιο ένα ενυδρείο).
2 σωλινάρια μάυρη έβαλα που δεν έγραφε για αν ειναι για ενυδρεία.. απλά έγραφε αντιμουχλική, μη-τοξική... και καμία ανδειξη για μη χρηση σε ενυρεία... 2 σωληνάρια Logo 3000 και 2-3 σωληναρια BISON ενυδρειακή....
__________________

μη ρωτάς αν δε θέλεις να ξέρεις.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zak : 09-03-12 στις 12:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-03-12, 13:21
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή 111

ευχαριστω θα το δοκιμασω.....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-03-12, 15:53
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

μπραβο παιδες!!! μολις ειδα το θεμα!!!αναμενω την συνεχεια με πολλες φωτο!!!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Από δώ πάνε για ....τη λίμνη MALAWI ??? Samian Malawi 23 14-08-11 16:06
Πάνε οι CRS (και βιοτοπος) prospathw Γαρίδες του γένους Caridina 15 09-02-10 08:49
Πάμε απο την αρχή batman_gardiki Αρχάριοι γλυκού νερού 4 12-10-08 15:40
Δεν πάμε καλααααααααααα dizio Γλυκό νερό - Γενικά 19 21-06-08 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09524 seconds with 14 queries