Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-10, 10:37
Always_Learning Ο χρήστης Always_Learning δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 13
Question Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου

Καλημέρα σε όλους!

Πρώτο μου μήνυμα εδώ αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό.

Λοιπόν, έκανα τις δοκιμές μου και τρέχω εδώ και 1 χρόνο ένα μικρό ενυδρειάκι των 15 λίτρων με 3 anubias nano, 2 zebra snails και 3 amano shrimps. Επίσης 1 μικρό ξύλο mopani και 2 πέτρες.

Εξοπλισμός ενυδρείου :
εσωτερικό φίλτρο ΕHEIM 2006
θερμοστάτης JAGER 75W
λάμπα 6W

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ της API και σίδηρο JBL Ferropol.

Όπως σας είπα, διάβασα αρκετά όλο αυτό το χρόνο και μετά από 14 μήνες με το μικρό ενυδρείο, θεωρώ ότι είμαι έτοιμος για το επόμενο βήμα.

(Για να ξέρετε και 2 πράγματα για μένα , πάντα θέλω να κάνω σίγουρα βήματα στα hobbies μου και μόνο όταν είμαι έτοιμος και έχω διαβάσει και κατανοήσει αρκετά πράγματα)

Το επόμενο μου βήμα λοιπόν είναι ένα ενυδρείο 54Lt μικτά.

Αγόρασα λοιπόν ένα ενυδρείο 60x30x30 cm το οποίο είχε πακέτο άλλο ένα EHEIM 2006, ένα μικρότερο θερμοστάτη 50W και λάμπα Sylvnania Grolux T8 18W.


Επειδή θεωρώ ότι οι συμμετέχοντες σε αυτό το forum είναι μακράν πιο αξιόπιστοι από την συντριπτική πλειοψηφία των pet shops και κατέχουν το αντικείμενο πολύ καλά,

θέλω να με βοηθήσετε - κατευθύνετε βήμα βήμα στο στήσιμο του νέου ενυδρείου.

Προσανατολίζομαι σε κοινωνικό φυτεμένο με 1+3 guppies, 2-3 red balloon mollies, 4 zebra snails, 4 amano shrips, 4 red cherry shrimps. Επίσης, θα χρησιμοποιήσω τον θερμοστάτη 75W της JAGER καθώς και τις πέτρες και το mopani.

Οι πρώτες μου ερωτήσεις λοιπόν είναι :
1. να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο για λόγους χώρου και ευκολίας και αν ναι ποιό ? (μετά από 1 πρώτο ψάξιμο είμαι μεταξύ EHEIM Classic 2213, EHEIM Ecco Pro 120-2032 και TETRATEC EX 600).

2. τι υπόστρωμα να βάλω? να χρησιμοποιήσω το χαλίκι που έχω τώρα στο μικρό (και το οποίο παρεπιπτόντως έχει γίνει όλο σχεδόν σκούρο πράσινο)?

3. Από φυτά τι να βάλω δεδομένου του φωτισμού και του γεγονότος ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ με CO2 (είτε μπουκάλα είτε DIY) λόγω έλλειψης χρόνου?

Αυτά για αρχή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας και την διάθεσή σας να μοιράζεστε τις γνώσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-10, 11:07
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
σιγουρα οχι μπαλουν μολλις..διαβασε αυτο που σου εστειλα..
προσωπικα εγω δεν θερω απαραιτητο το εξωτερικο..βεβαια ειναι καλυτερο
αλλα αποσα εχω δει και απο μενα και απο αλλα παιδια μια χαρα πανε και τα εσωτερικα!να μην βαλεις το χαλικι απο το αλλο γιατι υποθετω οτι για να ειναι πρασινο,εχει γεμισει αλγη οποτε καλυτερα να το αφησεις..
υπαρχουν πολυ ευκολα φυτα για να βαλεις με τον φωτισμο σου..
ανουμπιες,τζαβα φερν-μοςς,σαγκιταρια σαμπουλατα,εγκερια ντενσα,κερατοφυλλο και αλλα που δεν μου ερχονται τωρα..
μπραβο σου που ρωτησες και εμαθες πρωτα και δεν πηγες αμεσως σε ενα πετ σοπ να παρεις οτι να ναι και μετα να κλαις και τα χρηματα αλλα και τα ψαρακια σου..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-10, 11:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ξεκινάς με αυτόν τον όμορφο τρόπο. Για να κρατάς για τόσο διάστημα σε 15 μόνο λίτρα ζωντανά φυτά, γαριδούλες και σαλιγκαράκια για ένα χρόνο, θα πεί ότι όντως είναι όρημη να κάνεις το επόμενο βήμα. Μόνο που θα ήταν καλύτερα να έπαιρνες λιγουλάκι μεγαλύτερο ενυδρείο.

Περισσότερα θα σου πουν οι μποστανάδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-10, 11:37
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Always_Learning Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!


Οι πρώτες μου ερωτήσεις λοιπόν είναι :
1. να αγοράσω εξωτερικό φίλτρο για λόγους χώρου και ευκολίας και αν ναι ποιό ? (μετά από 1 πρώτο ψάξιμο είμαι μεταξύ EHEIM Classic 2213, EHEIM Ecco Pro 120-2032 και TETRATEC EX 600).



2. τι υπόστρωμα να βάλω? να χρησιμοποιήσω το χαλίκι που έχω τώρα στο μικρό (και το οποίο παρεπιπτόντως έχει γίνει όλο σχεδόν σκούρο πράσινο)?


3. Από φυτά τι να βάλω δεδομένου του φωτισμού και του γεγονότος ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ με CO2 (είτε μπουκάλα είτε DIY) λόγω έλλειψης χρόνου?



Αυτά για αρχή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας και την διάθεσή σας να μοιράζεστε τις γνώσεις σας!

1 σιγουρα το εξωτερικο ειναι πιο ανετο και κερδιζεις και χωρο, αν δεν εχεις οικονομικο θεμα χτυπα το 2213 υπερβολικο μεν αλλα θα το χρησιμοποιησεις και στο 150+ που θα παρεις καποια στιγμη γιατι το 50αρακι δεν ειναι για πολλα και το ξερεις...

2 παρε καινουριο χαλικι η αμμο για να σου φτασει...
αυτο που εχεις φανταζομαι θα ειναι λιγο και για να φυτεψεις χρειαζεσαι μια ικανη ποσοτητα ωστε να εχεις 5-6 εκατοστα χαλικιου...
εκτος των αλλων ισως εχεις αλγη στο χαλικι κι εμενα αυτο μου βαραει στα νευρα...

3 απο φυτα οτι βρισκεις σε κλαδεματα για αρχη βαλτο, ετσι δεν θα κλαις λεφτα αν δεν πιασουν, απο την αλλη αν δεις και αρχιζουν και αναπτυσσονται περνας απο κανενα καλο πετ σοπ και αγοραζεις (ε αποφεγεις κουμπες και γλοσσοστιγμα και αλλα τετοια απαιτητικα)
αυτα θελει ψαχτηρι, εγω προσωπικα οτι εβρισκα το εριχνα
αλλα πιανανε αλλα μενανε στασιμα, διαβασμα και παλι διαβασμα, οπου βλεπεις κλαδεματα googlαρεις να δεις απαιτησεις του καθε φυτου ξεχωριστα και οτι βλεπεις να σε καλυπτει το τσιμπας...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-10, 12:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
θα προτεινα κι εγω οχι μπαλλουν μολυ στο 60αρι....περαν του οτι τα αποφευγουμε..ειναι αρκετα πιο ευμεγεθη ψαρια σε σχεση με τα γκαπακια. συντομα εξαλλου θα εχεις γεννες και ο χωρος θα ειναι περιορισμενος.
ευκολα φυτα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
και επειδη θα βαλεις γαριδουλες θα σου προτεινα τα εξης 2:
α)να βαλεις το παλιο χαλικι μεσα. ετσι θα "στρωσεις" το νεο βυθο γρηγοροτερα μιας και ενα τμημα του θα εχει ηδη ετοιμη βιολογια.
επισης οι αλγες (το "πρασινο" χαλικι) θα εκτιμηθουν απο τις γαριδουλες σου.
β) απο τσερυ τουλαχιστον να βαλεις καμια δεκαρια για αρχη ωστε να παρει τα πανω της η αποικια....με ψαρακια μεσα και 4 τσερυ δυσκολα θα δεις προκοπη. ενα μερος του γονου των γαριδων παντα τρωγεται οποτε εκτος απο αρκετες κρυψωνες πρεπει να ξεκινησεις και με εναν καλο πληθυσμο.
κατι ξερει ο raven που μας συστηνει να ξεκινουμε με τουλαχιστον 10 τον αριθμο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-10, 13:17
Το avatar του χρήστη alkis13
alkis13 Ο χρήστης alkis13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2009
Περιοχή: Ηρακλειο-Κρητης
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Επισης αν βαλεις γαριδουλες θα ηταν καλο να βαλεις moss, τοσο για τα νεογέννητα ψαρακια, οσο και για τις μικρες γαριδουλες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-10, 13:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-10, 17:18
Το avatar του χρήστη Coolnick
Coolnick Ο χρήστης Coolnick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2010
Περιοχή: Νάουσα Ημαθίας
Μηνύματα: 113
Send a message via Skype™ to Coolnick
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες. Μπράβο που πρώτα έκατσες διάβασες και μετά προχωράς...
Δεν έχω εμπειρία απο τα είδη που θέλεις να βάλεις...
Αυτό όμως που μπορώ να προτείνω είναι να πάρεις λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο.... Αν είναι θέμα οικονομικό περίμενε λίγο καιρό για να μαζέψεις το ποσό...αν είναι θέμα χώρου προσπάθησε να το βολέψεις κάπου.... Πάντως αυτό που συμβαίνει στις περισσότερες περιπτώσεις είναι να αγοράζουμε κάποια λίτρα και μετά απο κάποιο χρονικό διαστημα να ψαχνόμαστε για μεγαλύτερο.....
Προσωπικά απο τα 60 πήγα στα 180... (δεν θα με χάλαγε μεγαλύτερο αλλά δεν με πέρνει άλλο ο χώρος....Θέλει να ρίξω τον τοίχο....),
Φυσικά εσύ ξέρεις καλύτερα τις δυνατότητές σου και το χρόνο-χρήμα που θέλεις να δώσεις.
Καλή αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-04-10, 16:02
Always_Learning Ο χρήστης Always_Learning δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Μετά από μια πολύ δύσκολη εβδομάδα, επανέρχομαι!

Κατ΄αρχήν, σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τα καλά σας λόγια!

Για το μεγαλύτερο ενυδρείο που μου προτείνατε όλοι, εννοείτε ότι και εγώ θα το ήθελα αλλά :
1. ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος αυτό τον καιρό και
2. έχω και μια γυναίκα που ΔΕΝ της αρέσουν τα ενυδρεία.
Οπότε πάμε step by step...

Πάμε στην ουσία τώρα.
Προτείνετε λοιπόν να κρατήσω το χαλίκι που έχω τώρα και από κάτω του (στον πυθμένα) να βάλω υπόστρωμα σωστά? Έχω διαβάσει κάπου για ένα υπόστρωμα που αυτοανανεώνεται. Ξέρετε ποιο είναι? Προτάσεις για υποστρώματα γενικά?

Για το φίλτρο, καταλήγω να πάρω εξωτερικό και τείνω προς το ecco pro βασικά λόγω ευχρηστίας (καθάρισμα, priming). Τι λέτε?...έχει μειονεκτήματα?...γνωστά προβλήματα?

Τέλος (για σήμερα!!), η σύνθεση του νέου ενυδρείου αλλάζει σε :
2 + 6 guppies, 4 zebra snails, 2-3 apple snails, 4 amano shrimps και 10 red cherry.

Πώς σας φαίνεται?...είναι πολλά?

Α...και κλαδέματα που λέτε, πού βρίσκω?

Ευχαριστώ και εύχομαι να περάσετε ένα όμορφο Σαββατοκύριακο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03
Aγορά καινούριου ενυδρείου xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-02-08 19:04
Στύσιμο καινούριου ενυδρείου vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-02-07 15:28
Kατασκευή καινούριου ενυδρείου... Tkagem DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 26-06-06 20:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05134 seconds with 13 queries