Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).Άμμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-08, 14:18
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Thumbs up

καλη επιτυχια στο ενυδρειο. Θα προσπαθησω να απντησω σε καποια ερωτηματα σου.

Θα ηταν καλο κ ανεξοδο να παρεις απο ενα στρωμενο ενυδρειο νερο κτλ κ να το βαλεις στο δικο σου, ετσι ωστε να γλιτωσεις λεφτα.

Θα χρειαστεις περιπου 20 κιλα αμμο τουλαχιστον, αλλα θα δεις κ εσυ. Υπολογιζε τουλαχιστον 5 εκατ να ειναι η αμμος.

Πετρες δε θα χρειαστεις πολλες, σαλιγκαρια θα χρειαστεις κ μερικα φυτα, εσυ θα το κανονισεις αυτο.

Καλο ειναι πισω να βαλεις σκουρο χαρτονι ή μαυρο.

Αναμεσα στο ενυδρειο σου κ τη βαση να βαλεις φελιζολ.
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-08, 14:28
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ water polo.Το φελιζόλ νόμιζα πως έπρεπε να το βάλω ανάμεσα στο οριζόντιο τζάμι και στο χαλικι αλλά τελικά έκανα λάθος.Όσο για το στρώσιμο δεν βρίσκω κανέναν να είναι κοντά για να πάρω μπόλι.
Απο φυτά έχω διαλέξει να βάλω βαλισνερία ωστε να κρίβει τον θερμοστάτη αλλά και τους σωλήνες του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-08, 15:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εύχομαι καλό ξεκίνημα φίλε westie! Και χαίρομαι πολύ που καταστάλλαξες τελικά και προχωράς βήμα βήμα!

Να απαντήσω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά:
1. Για το στρώσιμο δε χρειάζεσαι βακτήρια! Βακτήρια υπάρχουν και στην ατμόσφαιρα, και εφόσον υπάρχει αμμωνία στο ενυδρείο σου, σιγά σιγά θα εγκατασταθούν αποικίες βακτηριδίων στο φίλτρο κυρίως, αλλά και σε κάθε επιφάνεια (τζάμια, πέτρες, κ.τ.λ.) Με τα σκευάσματα του εμπορίου (π.χ. sera nitrivec που έχεις), ρίχνεις κάποια βακτήρια στο ενυδρείο, με αποτέλεσμα να επιταχύνεις τη διαδικασία.. Το ίδιο μπορείς να κάνεις παίρνοντας υλικό από κάποιο παλιό σου φίλτρο και "στίβοντάς" το στο νερό του καινούριου ενυδρείου, ώστε να αδειάσει λίγη μπίχλα (αυτή η μπίχλα είναι αποικίες βακτηριδίων..

2. Σε ένα ενυδρείο που έστησα στην Κω, ο τοίχος πίσω έχει ένα ωραίο μπλε χρώμα, και ούτε κι εγώ έβαλα background και φαινόταν πολύ ωραίο.. Ξεκίνα το έτσι, λοιπόν, και αν είναι προσθέτεις κάποιο χαρτόνι στη συνέχεια! Τα 3εκ φτάνουν για να καταφέρεις να το περάσεις από πίσω, και να το κολλήσεις με ταινία διπλής όψεος στις γωνίες..

3. Η βάση με τη singer θα είναι πολύ ωραία, παρόλο που χάνεις το πρακτικό ντουλαπάκι από κάτω.. Κρίνοντας από τις έτοιμες βάσεις π.χ. της Juwel, πιστεύω πως κάποιο ξύλο με πάχος τουλάχιστον 1.5-2.0εκ θα είναι αρκετό.. Αρκεί βέβαια να εξασφαλίσεις:
α. ότι είναι σταθερή η βάση της ραπτομηχανής και δεν κουνιέται
β. ότι η επιφάνεια όπου θα πατήσει το ενυδρείο είναι επίπεδη!

4. Πάνω από το ξύλο, καλό είναι να βάλεις κάποιο φελιζόλ και μετά το ενυδρείο, για να εξασφαλίσεις ομοιόμορφη κατανομή της πίεσης..

5. Πριν βάλεις την άμμο.. Καλό είναι να βάλεις ένα κομμάτι φελιζόλ μέσα στο ενυδρείο, και πάνω σε αυτό να βάλεις τις πέτρες σου! Και με άμμο να συμπληρώσεις στη συνέχεια.. Γιατί, οι κιχλίδες σκάβουν πολύ, οπότε αν κάποια πέτρα ακουμπάει πάνω στην άμμο και όχι σταθερά στο φελιζόλ, μπορεί να σκάψουν από κάτω και να σου βρεθεί στον αέρα, να πέσει, και να έχουμε ατυχήματα! Πολλή προσοχή στο στήσιμο, να είναι σταθερά τοποθετημένες οι πέτρες!

6. Για άμμο, προσπάθησε να βρεις αραγωνίτη, που θα σου ανεβάζει σημαντικά και τη σκληρότητα, για να έχεις σωστές συνθήκες στο ενυδρείο! Ακριβώς επειδή σκάβουν πολύ οι κιχλίδες, φρόντισε να έχεις μεγάλο πάχος, δλδ γύρω στα 5εκ.. Ξεκίνα με 15-20 κιλά, και βλέπεις αν θέλει προσθήκη περισσότερης..

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια! Περιμένουμε φωτογραφίες από το στήσιμο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-08, 15:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!!Το στήσιμο θα αρχίσει σε λίγες μέρες μέχρι να μεταφερθουν τα έπιπλα(μετακομίζω σε άλλο δωμάτιο).Πόσα εκ. ξύλο να βάλω σαν βάση για να είναι πιο σταθερό;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-08, 16:06
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../5enydreio.htm
(ενυδρείο σε ραπτομηχανή)

Παράθεση:
Η βάση με τη singer θα είναι πολύ ωραία, παρόλο που χάνεις το πρακτικό ντουλαπάκι από κάτω.. Κρίνοντας από τις έτοιμες βάσεις π.χ. της Juwel, πιστεύω πως κάποιο ξύλο με πάχος τουλάχιστον 1.5-2.0εκ θα είναι αρκετό.. Αρκεί βέβαια να εξασφαλίσεις:
α. ότι είναι σταθερή η βάση της ραπτομηχανής και δεν κουνιέται
β. ότι η επιφάνεια όπου θα πατήσει το ενυδρείο είναι επίπεδη!
Και επίσης, έχει να κάνει και με το τι έχει αυτή τη στιγμή η βάση πάνω της.. Έχει ήδη κάποιο ξύλο? Θα το κρατήσεις? Θα το αντικαταστήσεις?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-09-08, 17:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
να εισαι καλα και να προχωρας με προσοχη!! στα ενυδρεια και στη ζωη σου γενικοτερα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-08, 09:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Μαλλον θα το κρατήσω τουλάχιστον μεχρι του χρόνου(εκτός αν βρω καμμοιά καλή προσφορά).Οχι δεν έχει ξύλο πάνω αφού η μηχανή έχει αφερεθεί.
-------------------------
Θα πάω σε λίγο να πάρω αμμωνία.Μπορείτε να μου πείτε δοσολογία για 96λιτρα(πρώτα το 96λιτρο θα στρωσω που είναι και έτοιμο)που έχω μεσα όμως ψάρια;Μαλλον και αυτό για tanganyika θα πάει.Εκπληκτικά ψάρια οι αφικάνες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 09-09-08 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-08, 09:51
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

σε ενυδρείο με ψάρια μέσα, θέλεις να ρίξεις αμμωνία?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-08, 10:06
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Mε μια πολυ μικρή ποσότητα και απευθείας αλλαγή νερού ελπίζω πως θα τα σώσω.Πήγα σε εναν φαρμακοποιό να πάρω αμμωνία και μου λέει πως να την πάρω εγώ και πως δεν βάζει την μύτη του εκεί πέρα.έχει καμμιά περίεργη μυρωδιά ή διμηουργει καμμια ασθένεια;Θα πάω να την πάρω το απογευμα.Μόσο ml θα χρειαστώ;Ευχαριστώ και συγνώμη αμα είπα χαζομαρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-08, 10:26
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε μια πολυ μικρή ποσότητα και απευθείας αλλαγή νερού ελπίζω πως θα τα σώσω.Πήγα σε εναν φαρμακοποιό να πάρω αμμωνία και μου λέει πως να την πάρω εγώ και πως δεν βάζει την μύτη του εκεί πέρα.έχει καμμιά περίεργη μυρωδιά ή διμηουργει καμμια ασθένεια;Θα πάω να την πάρω το απογευμα.Μόσο ml θα χρειαστώ;Ευχαριστώ και συγνώμη αμα είπα χαζομαρα
Άμα βάλεις αμμωνία σε ενυδρείο με ψάρια τα ψάρια θα...
Το ενυδρείο που τώρα υπάρχουν ψάρια είναι στρωμένο σωστά?Για ποιό λόγο να ρίξεις αμμωνία?Άμα πας για μούλτι μπορεις να στήσεις απευθείας το 96λιτρο που έχει και στρωμένο φίλτρο.Α!Επίσης αντί για αμμωνία μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τροφή.
Η αμμωνία έχει όντως μια περίεργη μυρωδιά που δεν κάνει να την εισπνέουμε οπότε πρέπει να είσαι πολύ προσεχτικος με την χρήση της.
Το 120λιτρο τώρα θα αρχίσεις να το στρώνεις?Αν ναι μπορείς να βάλεις μπόλι από το 96λιτρο για να επιταχύνεις την διαδικασία.
Επίσης αφού στα ψάρια που πας οι πέτρες δεν είναι αναγκαίες μπορείς να μην βάλεις καθόλου και να αποφύγεις και το φελιζόλ.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-08, 10:33
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To 96λιτρο δεν είναι σωστα στημένο και έχει φίλτρο σπόγγου που πήρα το καλοκαίρι(είναι αρκετα μεγάλο όμως).Το 120λιτρο θα αρχίσει να στρώνεται σε 2-3μερες μεχρι να πάρω το 2213 και τον αραγωνήτη και εκείθα μπουν τα μούλτι.Οσο για την βιολογία του 120λιτρου να βάλω μπλε σπόγγο και υαλοβαμβακα ή και τίποτα άλλο;Α Αλεξανδρε.Εκπληκτικό το ενυδρείο σου.
-------------------------
Ακομα μπορω να μεταφέρω τα ψάρια μου απο το 96λιτρο στο 8λιτρο για κανα 2 ευδομάδες μέχρι να κάνω σωστο στρώσιμο(να ξαναρχίσω απ'την αρχή δηλαδή).Το 8λιτρο λειτουργει 4-5μηνες και μετα τον θανατο του μονομάχου είναι μόνο του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 09-09-08 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-08, 10:50
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

To 96λιτρο τι ψάρια έχει τώρα?Το ποιο λογικό είναι να έχει χαθεί η βιολογίαμετά από τον θάνατο του μονομάχου και είναι πολύ μικρό για να δεχθεί παραπάνω από ένα ψάρι.
Ευχαριστώ και μακαρι να κάνεις και το δικό σουόπως το φαντάζεσαι!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το 96λιτρο έχει 1 πλέκο και ένα gyrinocheilus aymonieri.Η βιολογία δεν έχει χαθεί αφού ρίχνω τροφή μια φορα στις 5 μέρες και έχω μερικα σαλιγγάρια λαθρομετανάστες απο τα φυτα του Πανου.Καλα θα τα δώσω τα ψάρια και θα κάνω μετά το στρώσιμο.Και μια τελευταια ερώτηση:Πόση αμμωνία πρέπει να ρίξω στο 120λιτρο;Ποια η αναλογία αμμωνίας/λίτρου;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-08, 11:07
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Aυτό δεν το διάβασες?Αν όχι διάβασε το μέχρι να το μάθεις απέξω!
Πρέπει να φτάσει τα 3mg/l
Θα κάνεις δοκιμές σε ένα 5λιτρο δοχείο βάζωντας σταγόνες και μετρώντας μέχρι να φτάσει τα 3mg/l μετά πολλαπλασιάζεις και βάζεις όσο πρέπει στο ενυδρείο.
Στο 8λιτρο ενυδρείο δεν μπορείς να βάλεις αυτά τα ψάρια κατά την γνώμη μου...Καλύτερα να τα δώσεις ή σε κανέναν γνωστό σου με μεγαλύτερο ενυδρείο κατάλληλο για αυτά ή σε πετσοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-08, 11:12
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Διάβασα στο γη και ύδωρ και είναι 3mg/lt οπότε θα χρειαστώ 360mg αμμωνίας.Αλλά άν αφερέσουμε εφτά εκατοστα πλάτος(άμμου)Χ 1 μετρο είναι κάπου στα 5-6λίτρα και αν αφερέσουμε λοιπά είμαστε κάπου στα 113-114λίτρα οπότε 336mg.Αυτό όμως πως θα το ζηγίσω.Ή να το βάλω σε μπουκάλια μου είναι 1 λίτρο.Αλλά πόσα κιλά είναι το 1 λίτρο;Συγνώμη αν σας μπερδεύω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Aυτό δεν το διάβασες?Αν όχι διάβασε το μέχρι να το μάθεις απέξω!
Πρέπει να φτάσει τα 3mg/l
Θα κάνεις δοκιμές σε ένα 5λιτρο δοχείο βάζωντας σταγόνες και μετρώντας μέχρι να φτάσει τα 3mg/l μετά πολλαπλασιάζεις και βάζεις όσο πρέπει στο ενυδρείο.
Στο 8λιτρο ενυδρείο δεν μπορείς να βάλεις αυτά τα ψάρια κατά την γνώμη μου...Καλύτερα να τα δώσεις ή σε κανέναν γνωστό σου με μεγαλύτερο ενυδρείο κατάλληλο για αυτά ή σε πετσοπ.
Οταν έγραφες έγραφα!Ναι το διάβασα και έκανα και μερικούς υπολογισμούς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 09-09-08 στις 11:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-08, 11:18
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα στο γη και ύδωρ και είναι 3mg/lt οπότε θα χρειαστώ 360mg αμμωνίας.Αλλά άν αφερέσουμε εφτά εκατοστα πλάτος(άμμου)Χ 1 μετρο είναι κάπου στα 5-6λίτρα και αν αφερέσουμε λοιπά είμαστε κάπου στα 113-114λίτρα οπότε 336mg.Αυτό όμως πως θα το ζηγίσω.Ή να το βάλω σε μπουκάλια μου είναι 1 λίτρο.Αλλά πόσα κιλά είναι το 1 λίτρο;Συγνώμη αν σας μπερδεύω.

Διάβασε το λινκ που σου έδωσα και θα σου λυθούν οι απορίες.
Δεν είναι τόσο μπερδεμένο όσο το γράφεις είναι πολύ πιο απλό!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-08, 11:22
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
.Αλλά πόσα κιλά είναι το 1 λίτρο;
Για νερό πάντα μιλώντας 1 λίτρο=1 κιλό... Αλλά καλό θα είναι να το ζυγίσεις με ζυγαριά ακριβείας αλλιώς βρες (πειραματικά) μία αναλογία με σταγόνες(ή ml άμα θες...) Όμως ξανα κάνε τις αφαιρέσεις των λίτρων και προσοχή μην ξεχάσεις κάτι που σου τρώει λίτρα και βάλεις παραπάνω αμμωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Πολυ δύσκολο.Θα πάω μάλλον αυριο το πρωι για φίλτρο και βαλιτσάκι με ολα τα τεστ και θα αρχισει το στρώσιμο.Αν δω πως δεν μπορώ θα πάρω μπολι.Δεν έχω προς το παρών άλλες απορίες.Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-08, 11:54
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί θες να παιδευτείς με το στρώσιμο..
Βάλε πρώτα απ' όλα μπόλι και "βοήθησέ" το.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-08, 08:57
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Μάλλον αυτό θα γίνει.
-------------------------
Χθές αγόρασα την βάση.Είναι μεγάλου πάχουν μήκους 120cm και πλάτους 40εκ.Φελιζόλ που θα βρω;Ακόμα θα βάλω αραγωνίτη γύρω στα 20κιλά.Τα σαλιγγάρια είναι λίγο μικρά οπότε θα τα σπάσω και θα τα ριμάρω για να μην γίνει κανένα ατύχημα.Φίλτρο θα πάρω αλλά δεν μου είναι εύκολο να κατευώ στον Πειραιά ούτε να πάω στο water inn επειδή θα ξαναρχίσουν τα σχολεία.Μήπως μπορούναι να μου τα στείλουν;Ευχαριστώ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 10-09-08 στις 08:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-08, 11:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για ποιο ενυδρείο μιλάμε? Δεν είχε εσωτερικό φίλτρο από τη μάνα του?
Γιατί δεν το ξεκινάς με το εσωτερικό, και να προσθέσεις και ένα εξωτερικό για extra φίλτρανση?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To αγόρασα απο τον bandit4 και επειδή είναι κανούρια έκδοση καρφούρ έχει αφερέσει το φίλτρο που ήταν κολιμένο με συλικόνη.Έτσι κι αλλιώς δεν με βιάζει και πολυ.Δεν θέλω να χάνω χώρο και το μόνο μηχανημα μες το νερο θέλω να είναι ο θερμοστάτης.Α και μιλάμε απο εδω και πέρα μονο για το 120λιτρο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-09-08, 12:13
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Άρα θα αγοράσεις εξωτερικό φίλτρο...πόιο...πότε ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-09-08, 12:21
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα πάρω το 2213 μέσα στην ευδομάδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-09-08, 14:28
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Ωραία τότε!
Με το που το αγοράσεις στήνεις το ενυδρείο το βάζεις σε λειτουργεία και αρχίζεις και το στρώνεις...
Με το που στρώσει βάζεις τα πρώτα ψάρια....
Απλά τα πράγματα!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-08, 11:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συγνώμη για την καθηστέρηση αλλά έπαιζα counter σε ενα internet caffe!!!Αυτό που είπες Αλεξανδρε είναι αυτονόητο!!!Με το μπόλι θα πάρει πολυ λιγότερο αλλά θα είναι πολύ ενδιαφέρον το στρώσιμο με αμμωνία!
-------------------------
Την πηρα την αμμωνία.Είναι σε ενα δοχείο 1 λιτρου.Είπε ο φαρμακοποιος πως δεν πρέπει να εισπνεύσω γιατί είναι άκρως επικύνδηνη αλλά και πως πρέπει να την χρησιμοποιήσω καλύτερα σε ανοιχτους χώρους οπότε θα έχω όλα τα μπατζούρια και τα παραθυρα το σπιτιού ανοιχτα.Οσο για φελιζολ ελπίζω να βρω στο πρακτικερ(μάλλον θα βρώ).Θα πάρω και τα τεστ(τι εταιρία μου προτείνεται και το φίλτρο και θα είμαι έτοιμος!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 11-09-08 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-08, 11:19
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πηρα την αμμωνία.Είναι σε ενα δοχείο 1 λιτρου.Είπε ο φαρμακοποιος πως δεν πρέπει να εισπνεύσω γιατί είναι άκρως επικύνδηνη αλλά και πως πρέπει να την χρησιμοποιήσω καλύτερα σε ανοιχτους χώρους οπότε θα έχω όλα τα μπατζούρια και τα παραθυρα το σπιτιού ανοιχτα.Οσο για φελιζολ ελπίζω να βρω στο πρακτικερ(μάλλον θα βρώ).Θα πάρω και τα τεστ(τι εταιρία μου προτείνεται και το φίλτρο και θα είμαι έτοιμος!!!
Τί θα την κάνεις τόση αμμωνία; Εγώ για να στρώσω το Lido 120λιτρα απο ένα μικρό μπουκαλάκι 50cc δεν χρησιμοποίησα ούτε την μισή. Τώρα εσύ με 1 κιλό αμμωνία τί θα στρώσεις;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-08, 11:24
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Φελιζόλ μπορείς να βρεις σε όλα τα καταστήματα με οικοδομικά είδη (θεωρώ ότι θα έχει καί το Praktiker). Κοίτα να πάρεις το πεπιεσμένο φελιζόλ (που συνήθως είναι πράσινου ή μπλε χρώματος) και λέγεται ντάου (daw) και όχι το απλό (το άσπρο).
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-09-08, 11:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Eυχαριστώ.Οσο για την αμμωνία κάτι θα την κάνω.Δεν του ζήτησα ακριβής ποσότητα και μου έβαλε 1 λίτρο.Θα πάω σήμερα στο Αιγάλεω για φακούς επαφής και θα πεταχτώ και απο το πετ-μπουμ για τροφή τυ σκύλου μου.Μπορείτε να μου πείτε πια είναι τα βασικά τεστ να πάρω αλλά και μια άποψη για το φίλτρο serafil 600?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08852 seconds with 14 queries