Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-07-08, 20:49   #1
Τι μπορεί να είναι? (άλατα? αλγη?)
 
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas
Member
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος 24-07-08, 20:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εδώ και περίπου δύο βδομάδες με ταλαιπωρεί αυτό το περίεργο φαινόμενο
Εμφανίζονται στα τζάμια μέσα στο νερό κάτι σαν άλατα τα οποία συνεχώς και αυξάνονται μέχρι να τα καθαρίσω με ένα νικέλινο συρματάκι το οποίο δεν χαράζει τα τζάμια και κάνει καλή δουλειά . Σήμερα πήρα δυο σαλιγκαράκια (μάλλον golden snails) μπας και το καθαρίσουν. Δυστυχώς τα περίεργα άλατα δεν φαίνονται στην κάμερα για να ανεβάσω φωτογραφεία. Θα ήθελα να μου πείτε τι μπορεί να είναι αυτό, καθώς δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοιο είδος άλγης και προφανώς δεν μπορεί να είναι άλατα , τι το προκαλεί και πώς αλλιώς μπορώ να το αντιμετωπίσω πέραν του καθαρίσματος με σύρμα. Εδώ πρέπει να πω οτι το ενυδρείο είναι καινούργιο και τρέχει γύρω στον μήνα.
__________________
Cichlids - The Best
Εμφανίσεις: 2785
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-08, 07:43
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα μ' ένα μικρό ενυδρείο, που είναι ενός μήνα περίπου, αλλά επειδή το "βλέπει" ο ήλιος το πρωί για 2- 2,5 ώρες (ανατολή μέχρι τις 8:30 περίπου) πίστευα πως το πρόβλημα υπάρχει εξαιτίας της θέσης του.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-08, 08:08
Petran22 Ο χρήστης Petran22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2008
Περιοχή: nea makri
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

εχω διαβασει ολα σχεδον τα ποστ σχετικα με τα φυτα αλλα δεν βγαζω ακρη εντελος....
θα ηθελα να μου πει καποιος ακριβως τι λαμπες χρειαζετε για το 420 αλλα καθαρα πιστευω 370 λιτρα ενυδρειο μου και εαν χριαζοντε λιπασματα και ποια??Για ενα πυκνο φυτεμενο ενυδρειο.
συγγνωμη που ρωταω πανω σε αλλο εντελως θεμα αλλα δεν ξερω πως να κανω ερωτηση σε ολο το φορουμ.ειμαι νεο μελος και δεν μπορω να το βρω.ειμαι απεγνοσμενος γιατι το παιδι στο πετ σοπ μου ειπε οτι απο τις 4 λαμπες που ειναι 30w να αλλαξουμε μονο τι μια για τα φυτα(αλλα επειδη ειναι υπαλληλος δεν τον βλεπω να πολυ νοιαζεται.πιστευω πως ειναι λαθος αυτο.
και εγω θελω να εχω ενα πολυ καλο αποτελεσμα γιαυτο απευθυνομαι σε σας.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-08, 14:26
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα μ' ένα μικρό ενυδρείο, που είναι ενός μήνα περίπου, αλλά επειδή το "βλέπει" ο ήλιος το πρωί για 2- 2,5 ώρες (ανατολή μέχρι τις 8:30 περίπου) πίστευα πως το πρόβλημα υπάρχει εξαιτίας της θέσης του.
Δεν πιστεύω να φταίει ο ήλιος σ'αυτό το πρόβλημα καθώς το δικό μου δεν το βλέπει καθόλου ο ήλιος παρά μόνο 5 λεπτά κατά τις 7 το απόγευμα που χτυπάει σε 3-4 cm το ενυδρείο μου. Ελπίζω κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα να μας απαντήσει.

Petran22 καταρχάς καλωσήρθες. Πηγένεις στο "ενυδρεία με φυτά" http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11 και πατάς πάνω αριστερά "New Thread" και ξεκινάς το θέμα που σε ενδιαφέρει.
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-09-08, 12:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Και γω το ίδιο πρόβλημα έχω ρε παιδιά. Βρήκατε τελικά τι είναι και σε τι οφείλονται αυτά τα "άλατα";
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-08, 13:03
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
μέχρι να τα καθαρίσω με ένα νικέλινο συρματάκι
Ποτε συρματακι, ουτε νικελενιο ουτε ανθρακονηματινο Μονο ξυστρα και παντα με προσοχη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-08, 15:54
Το avatar του χρήστη hellenicsun
hellenicsun Ο χρήστης hellenicsun δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-10-2005
Περιοχή: Υμηττός, Αθήνα
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην hellenicsun
Προεπιλογή

Τα ίδια έχω και εγώ. Μάλιστα έχουν εμφανιστεί και ως βρώμα πάνω στο ξύλο. Δείτε και τις φωτογραφίες για να καταλάβετε. Να σημειώσω πως το δικό μου ενυδρείο ΔΕΝ το βλέπει ο ήλιος καθόλου.



Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-10-08, 00:37
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παρατήρησα οτι αν δεν το καθαρίσεις για λίγο καιρό παίρνει καφέ χρώμα. Οπότε μαλλον είναι το αρχικό στάδιο ανάπτυξης καφέ άλγης. Στο ενυδρείο μου ξεκινάει απο κάτω ,ακριβώς πάνω απο την άμμο (που είναι και το πιο δύσκολο μέρος για καθάρισμα) και αναπτύσεται προς τα πάνω.
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-10-08, 00:53
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα άμα δεν το δώ αλλά από τις περιγραφές κατάλαβαίνω ότι πρόκειται για την καφέ άλγη που συνηθίζει να εμφανίζεται στα φρεσκοστημένα ενυδρεία, καθαρίζεται έυκολα και ακόμα και αν δεν την καθαρίσεις θα φύγει μόνη της μετά απο κάνα μήνα. Αν όντως πρόκειται για καφέ άλγη, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, είναι απόλυτα φυσιολογικό.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα φυτά μου δεν πάνε καλα...μπορείτε να μου πείτε τι μπορεί να φταίει? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 34 14-12-07 22:42
Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι; chrisx Γλυκό νερό - Γενικά 0 29-07-07 13:03
Τι μπορεί να είναι; KwstasV Γλυκό νερό - Γενικά 4 19-05-07 17:16
Τι μπορεί να είναι; SOCRATIS Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 06-06-06 07:19
Πόσο μακριά μπορεί να είναι τα καλώδια? andreasp DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 17-05-06 16:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04313 seconds with 13 queries