Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-10-10, 11:20
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι χρειαζεται το πλανο στο 1ο σταδιο που αφορα την διατηρηση των φυτων και την ικανοτητα να τα κραταμε ζωντανα;
Αυτο που αρχικα πρεπει να αποφασισει καποιος ειναι αν θα παει σε high tech ή low tech/low maintenance φυτεμενο.

βασικα το αν θα παω σε high tech ή low tech για μενα ειναι μερος του πλανου.
οποτε θεωρω πως λετε το ιδιο
για το 1ο σταδιο που αναφερει ο Αλεξανδρος δεν μπορω να πω οτι συμφωνω απολυτα, διοτι η ικανοτητα να κραταμε ζωντανα τα φυτα ποικιλει αναλογα με τις απαιτησεις του φυτου αλλα και τον εξοπλισμο που ηδη διαθετουμε..

δεν ειναι δα και καμια πυρηνικη φυσικη...
πολυ φως-πολυ Co2-σταθερες συνθηκες-καλη και σταθερη λιπανση.

παρολαυτα παντα υπαρχει η δυνατοτητα να μας πεσει κανενα δυστροπο αλλα ομορφο φυτο που να μην μπορουμε να το κρατησουμε ευκολα στο ενυδρειο μας, δεν σημαινει πως αυτοματα επιστρεφουμε στο σταδιο 1.
νομιζω οτι ειναι λιγο σχετικοι οι ορισμοι που εχουμε κανει,αλλα μονο σχετικα μπορεις να τους περιγραψεις..
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-10-10, 16:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Οποιος εχει διαθεση να διαβασει δειτε τι βρηκα
http://www.practicalfishkeeping.co.u...=planted+tanks
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-10-10, 18:26
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια...να ρωτησω κατι και γω και αν δεν ειναι η σωστη ωρα,το ρωταω παρακατω οταν φτασουμε σε εκεινο το θεμα.Οπως ειπες Αλεξανδρε πιο πριν,στα stem plants,επειδη τα πανω μερη του φυτου ειναι παντα πιο ομορφα και πιο ζωντανα,ενω τα κατω δεν ειναι στην ιδια καλη κατασταση,πρεπει για να διατηρησουμε τα καλα κοματια,καθε τοσο να βγαζουμε τελειως καποια παλια και να φυτευουμε τα πανω μερη.Αυτο κανω και γω,μονο που εχω υποστρωμα flourite και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Τι γινεται ομως οταν εχεις βαλει αλλου ειδους υποστρωματα και απο πανω αμμο κτλ ? με το βαλε βγαλε των φυτων δεν γινεται μανταρα ο βυθος? δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος για αλγες? Τι ειναι πιο σωστο(και πρακτικο) να βαλεις σαν υποστρωμα σε ενα τετοιου ειδους ενυδρειο,που χρειαζεται καθε τρεις και λιγο το πειραγματακι του για να παραμεινει ομορφο?
Ολγα, οντως ,οταν ξεπατωνουμε τα μητρικα φυτα απο την ριζα θελει μεγαλη προσοχη να μην χαλασουμε την διαμορφωση του ενυδρειου σε εκεινο το σημειο. Και οχι μονο αυτο αλλα αναταρασσοντας το υποστρωμα μπορει να θολωσει ολο το ενυδρειο και να εμφανιστει και αμμωνια. Οταν ερθει λοιπον η ωρα για ανανεωση, ξεπατωνουμε απο την ριζα το μητρικο φυτο με υπομονη και ενω τραβαμε με το ενα χερι, με το αλλο πιεζουμε απαλα τον βυθο σε εκινο το σημειο. Το φυτεμα των νεων κορυφων ειναι πολυ καλυτερα να γινεται με τσιμπιδα.
Γενικα παντως στα πισω σημεια οπου συνηθως φυτευονται τα stem plants, λιγα πραγματα ειναι ορατα μιας και καλυπτονται απο την υπολοιπη βλαστηση. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι στην μεσαια και μπροστινη ζωνη, οπου αδεξιες κινησεις μπορει να ανακατεψουν καποιες πετρουλες, να χαλασουν καποιο λοφακι ή να διαταραξουν οπτικα το ολο στησιμο.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολαυτα παντα υπαρχει η δυνατοτητα να μας πεσει κανενα δυστροπο αλλα ομορφο φυτο που να μην μπορουμε να το κρατησουμε ευκολα στο ενυδρειο μας, δεν σημαινει πως αυτοματα επιστρεφουμε στο σταδιο 1.
νομιζω οτι ειναι λιγο σχετικοι οι ορισμοι που εχουμε κανει,αλλα μονο σχετικα μπορεις να τους περιγραψεις..
Στην περιπτωση που καποιο φυτο δεν παει στο ενυδρειο μας παρα το γεγονος οτι φαινομενικα ειναι ολα τελεια γι αυτο, τοτε το αντικαθιστουμε χωρις δισταγμο με καποιο αλλο που να ταιριαζει επισης στο ενυδρειο μας. Δεν αξιζει να χανουμε χρονο προσπαθωντας να επαναφερουμε ενα φυτο, παμε στο επομενο χωρις δευτερη σκεψη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-10-10, 20:01
Το avatar του χρήστη Prokroustis
Prokroustis Ο χρήστης Prokroustis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2010
Περιοχή: Καλαμαριά
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Το έχασα αυτό το θέμα απ'ότι φαίνεται, και μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει εκδηλωθεί μεγαλύτερο ενδιαφέρον..

Εγώ προσωπικά με μηδενική εμπειρία στο χόμπι, αλλά πολύ όρεξη, θελω να προσπαθήσω να κάνω κάτι όμορφο, ακολουθόντας το πνεύμα και τους κανόνες του aquascaping. Έχοντας τα εργαλεία - τεχνολογικός εξοπλισμός (εκτός του ενδρείου ) CO2, φωτισμός, φυτά κτλ, και διάβασμα (και έχει πολύ ακόμα..) - μπορεί να φένεται επιπόλαιο οτί μπαίνω κατευθείαν στα βαθιά, αλλά με υπομονή, διάβασμα και φυσικά τη βοήθεια και συμβουλή πιό έμπειρων φίλων θέλω να πιστεύω ότι έχω ελπίδες.

Θα ήθελα γνώμες για το αν ένας αρχάριος σαν εμένα με πολύ διάθεση μπορεί να τα καταφέρει ή πάει γυρεύοντας...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-10-10, 20:20
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μπορεις να τα καταφερεις απλα να εχεις υπομονη (κατι που εγω δεν εχω).
θα κανεις ενα ενυδρειο οταν δεις οτι δεν εχει να σου δωσει κατι αλλο κανεις αλλαγες σιγα σιγα θα κανεις θαυματα εκτος αν εισαι ταλεντο και μας βγαλεις τα ματια απο το πρωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-10-10, 21:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση και εχω πραγματικα πολλα να πω και ολο το αναβαλλω για αργοτερα λογω χρονου!

Δε παει αλλο θα πρεπει να πω μερικα πραγματα (εστω και με "δοσεις") που εχω δει στη πραξη!

Συνηθως εχω πολλα aquascape στο μυαλο μου ... μεγαλη σημασια εχει εκτος των αλλων ειναι και η σωστη επιλογη των υλικων μας (ξυλα-πετρες) να δενουν μεταξυ τους αλλα και σε αυτο που εχουμε στο μυαλο μας! Αν υπαρχει καποια "εξοικιωση" με τα υδροβια φυτα μπορεις να φανταστεις πανω κατω πως θα ειναι το καθε φυτο στη καθε θεση!!

Γενικα αυτο που εμαθα ειναι οτι η βιασυνη ειναι κακος συμβουλος σε τετοιες περιπτωσεις!

Αρχικα θα πρεπει να διαλεξουμε αμμο η χαλικι η οτιδηποτε θελουμε να χρησιμοποιησουμε (αναλογα με αυτο που θελουμε) και να τοποθετησουμε τις πετρες και τα ξυλα χωρις να βαλουμε νερο! Ειναι το λεγομενο hardscape ... Μπορουμε να κανουμε οποια αλλαγη θελουμε πανευκολα γιατι μεν μπορει να εχουμε σχεδιασει στο μυαλο μας στο περιπου αλλα στη πραξη μπορει να μην κολλαει οπτικα αυτο που βλεπουμε!

Αυτο που θελω να ξεκαθαρισω ειναι οτι ολοι ειμαστε αρχαριοι σε αυτα τα θεματα! Για μενα δεν υπαρχουν αυθεντιες (οποιος θεωρει τον εαυτο του ειναι μεγαλη ψωναρα ) αλλα ολα ειναι σκαλοπατια που ανεβαινει σιγα σιγα καποιος! Χρειαζεται πολυ μελετη και υπομονη ωστε να φτασει ο καθενας στον στοχο του! Δυστηχως μερικα πραγματα ... μπορουμε μονο με την προσωπικη εμπειρια και ενασχοληση να τα βιωσουμε! Για αυτο θα πρεπει να πειραματιζομαστε σε οτι αφορα το aquascape τα φυτα κοκ! Δε μπορουμε να τα εχουμε ολα στο "πιατο" αλλα θα πρεπει να μη ντρεπομαστε να ρωτησουμε με τη διαθεση να μαθαινουμε ... ετσι και αλλιως ολοι εδω τις εμπειριες τους μοιραζονται!

Συνεχιζεται . . .
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-10-10, 23:16
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Απλα τελοιο το θεμα..Και μπορω να πω οτι μου ηρθε ουρανοκατεβατω καθος σιγα σιγα με μπολικι υπομονη και παρα πολυ διαβασμα ξεκιναω και εγω το ενυδρειο μου για ενα ομορφο aquascape..!!Εγω θα ξεκινισω με μια ερωτηση που με τρωει εδω και πολυ καιρο..Το ενυδρειο μου καθολη την διαρκεια τις ημερας ειναι παντα σε φωτινμο μερος..οχι αμεση εκθεση στο ηλιο βεβαια..Οποτε και που αναβω τα φωτα δεν θενεται και πολυ αλλα και οταν κλεινω τα φωτα το ενυδρειο ειναι ακομα φωτηνο καθος δεν εχει βραδιασει ακομα...Αυτο μπορει να κανει κακο στο ενυδρειο μου και ιδικοτερα στα φυτα μου...?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-10-10, 16:54
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οπως ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι ετσι και τα φυτα θελουν καποια σταθεροτητα.
Αφου δεν το βαραει ο ηλιος θα σου ελεγα να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη και να εχεις σταθερο φωτισμο για καποιες ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-10-10, 14:31
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Καταρχήν επιλέγεις τα φυτά που σου αρέσουν. Καλό είναι να επιλέγουμε φυτά παρόμοιων απαιτήσεων.
Από κει και πέρα, η γνώμη μου είναι (ως ειδικός πλέον), τουμπάνιασμα σε όλα, λιπάνσεις, διοξείδια κτλ και μετά κόβεις ότι δεν σου πάει.
Μετά από τόσο καιρό σε αυτό το συμπέρασμα κατέληξα αλλά έχω συμφιλιωθεί και με τις άλγες. Αν κάποιος δεν ανέχεται άλγες το πάει ανάποδα και περιμένει.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-04-11, 00:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ενα βιντεακι (σε γρηγορη κινηση) που δειχνει πως φτιαχνει το hardscape:

BORKED
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-04-11, 03:30
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξης.... Για να "πάρει" βάθος η φωτογραφία και να φένετε λες και είναι 500 χιλιομετρα τοπίο πρεπει τι μπορούμε να κάνουμε για να πετύχουμε αυτό το εφε;

Παραδείγματα :
http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_.../d8af.jpg.html
http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_.../5b53.jpg.html
Ελεινά ΤΕΛΕΙΟ
http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_.../31e0.jpg.html

Ας εξερεσουμε το κλάδεμα... μπροστά κλαδεβω κοντά και πισω αφήνω να ανπτυχθεί πλήρως το φυτο ως την επιφανεια !
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-04-11, 13:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δημιουργια προοπτικης:
-δημιουργια επιπεδων ,ελαφρως ανηφορικα απο μπροστα προς τα πισω.
-επιλογη των καταλληλων φυτων με ανομοιομορφια στην υφη και το χρωμα.
-σημειο διαφυγης που οδηγει το ματι προς το απειρο
-ενυδρειο με μεγαλο πλατος βασης, τουλαχιστον ισο με το υψος.

Φωτογραφιση:
-χρηση ευρυγωνιου φακου
-φωτισμος του φοντου (backlight)
-εντεχνο φωτισμο του υποβρυχιου τοπιου


Ολα αυτα ξεγελουν το ματι (και τον φακο) και δινουν προοπτικη στο ενυδρειο.
Ισως υπαρχουν κι αλλα που δεν μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-04-11, 23:36
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Στην περίπτωση που πληρούνται η προυποθέσεις 1,2,3 αλλά όχι το 4ο (δημιουργία προοπτικής) θα μπορούσα να έχω έστω καλό αποτέλεσμα; Ας υποθέσουμε πως στη φωτογραφιση δεν θα εφαρμοστεί τιποτα απο τα παραπάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-04-11, 23:47
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Oσο πιο στενο το ενυδρειο, τοσο πιο δυσκολα επιτυγχανεται η προοπτικη. Γινεται με μεγαλη εμπειρια και "ματι", αλλα θα πρεπει και η φωτογραφιση να ειναι καλη.
Προσπαθησα καποτε να στησω ενα καρφουρισιο φιλου. Ολοι ξερουμε ποσο στενα ειναι αυτα τα ενυδρεια (νομιζω ηταν 35εκ πλατος).
Ολες οι ιδεες μου εβρισκαν εμποδιο το μικρο πλατος....εβαζα τα ξυλα, δεν χωραγαν τα φυτα. Εβαζα τα φυτα..δεν χωραγαν το ξυλο και οι πετρες...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-04-11, 23:50
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς ! 35εκ πλατος και παλέβω !

Δεν πειράζει περνω την εμπειρία

Ευχαρίστώ Αλέξανδρε.

Προσπαθώ να θυμιθώ κατι που με ετρωγε και δεν μπορώ με τπτ ! Θα επανέλθω !
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-04-11, 08:32
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Αν θες πολύ βάθος σε ενυδρείο από carrefour μπορείς να το γυρίσεις στο πλάι και η πρόσοψη σου να είναι το πλαϊνό μέρος...

Πλάκα κάνω, και εγώ από carrefour έχω και αυτό το θέμα με το βάθος είναι πολύ ενοχλητικό.....
-------------------------
Τώρα που το θυμήθηκα θα ήθελα και εγώ να μάθω κάποια μυστικά του στησίματος ενός όμορφου moss tank.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasz87 : 26-04-11 στις 08:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-04-11, 10:35
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που το θυμήθηκα θα ήθελα και εγώ να μάθω κάποια μυστικά του στησίματος ενός όμορφου moss tank.
Αυτό που έχω κρατήσει για τα moss tank που θα κάνω στο μέλλον (λέμε τώρα), είναι οτι οι moss μπορούν να φωτοσυνθέτουν 24/7..
Αυτό σημαίνει οτι μπορεί κανείς να τα τουμπανιάσει σχετικά γρήγορα αλλά φυσικά τα ψάρια είναι εμπόδιο και σε αυτό..
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-04-11, 10:57
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αν ισχυει αυτο που λες (δεν το γνωριζω) δεν βαζεις ψαρια κανεις τουμπανο το ενυδρειο μετα κανεις προσαρμογη στα φυτα και τελος βαζεις τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-07-11, 16:01
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Στην κατηγορια προοπτικη απο οτι εχω παρατηρησει πολλοι επιλεγουν δρομο ή ποταμι απο αμμο, ενω τριγυρω υπαρχει χαλικι οποτε και η υψομετρικη διαφορα και η αντιθεση του χρωματος πετυχαινει το αποτελεσμα. Πως μπορει να γινει αυτος ο διαχωρισμος των υλικων αν δεν επιλεγουν πετρες καθολο το μηκος του? Κατι τετοιο μαλλον θα κλεισει το ματι παρα θα το ανοιξει σε ενα μικρο σχετικα ενυδρειο. Σε μια αναζητηση στο ιντερνετ διαβασα για τουλια, διαφανεις μεμβρανες, πλαστικα, ακρυλικα, σιλικονες κτλ Τελικα τι απο ολα αυτα ειναι ασφαλες να χρησιμοποιηθει και με ποιον τροπο?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-07-11, 18:10
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Μπορείς να το καταφέρεις αν βάλεις ένα πλαστικό χώρισμα κατά την τοποθέτηση των υλικών, όταν τα βάλεις πρέπει να βγει...
Είχα δει ένα ωραίο βιντεάκι με δημιουργία φυτεμένου και έκανε αυτό το πράγμα αλλά δεν το βρίσκω...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-07-11, 13:43
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

συνεχιστε τη συζητηση γιατι εδω και 3 μερες κολαω ενα 200λιτρο που παει για φυτεμενο..οποτε μου ηρθε κουτι.....
ευχαριστουμε αλεξανδρε που αποφασισες τελικα να μοιραστεις καποια απο την εμπειρια σου στο aquascaping...
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-07-11, 18:24
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasz87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να το καταφέρεις αν βάλεις ένα πλαστικό χώρισμα κατά την τοποθέτηση των υλικών, όταν τα βάλεις πρέπει να βγει...
Είχα δει ένα ωραίο βιντεάκι με δημιουργία φυτεμένου και έκανε αυτό το πράγμα αλλά δεν το βρίσκω...
Λοιπόν στο βιντεάκι που έχει βάλει ο Γιώργος Κ πιο πάνω στην αρχή φαίνεται ο τρόπος που γίνεται αυτό που σου λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 03-08-12, 03:14
Το avatar του χρήστη Savou
Savou Ο χρήστης Savou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Ας μην σταματησουμε αυτο το πανεμορφο θεμα!
Κανω μια υπενθυμιση για να το θυμηθουμε!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συζητηση για κιχλιδες mbuna thanasis76 Malawi 45 28-09-10 22:01
Εκδρομη ΚΒΕ 2010 - συζητηση για τα μελη του Συλλογου mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 03-03-10 10:27
ιδεα προς συζητηση chris129 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 167 15-04-08 13:43
Aquascaping... ThDam Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 19-11-05 00:40
Aquascaping dim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 07-08-05 14:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07409 seconds with 15 queries