Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).¶μμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #181  
Παλιά 05-10-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Το βράδυ ηταν κομένο το ρευμα στο τετράγωνό μας.Σήμερα κατα τις 8το συνιδητοποίησα.Εκανα μετρήσεις και ήταν ίδιες.Αφού δεν υπάρχει ακόμα αποικία βακτηριδίων θα υπάρξει πρόβλημα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 05-10-08, 09:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και για τις ώρες που ήταν κομένο όχι, αλλά αν είχαν ξεκινήσει να δημιουργούντε κάποιες αποικίες ίσως να έχουν μειωθεί. (βέβαια ποιο πριν λες οτι μέτρησες ΝΟ2)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 06-10-08, 06:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν εδω και καμμιαμέρα παρατηρώ στην άμμο ενα μαύρο πράγμα να κινείτε.Δεν είναι τίποτα ζωντανό αλλα σαν να έχει πίξει τονερο και ακριβώς απο κάτω του η άμμος έχει μαυρίσει.Μηπως να την καθαρίσω γιατί εχουν μύνει υπολίματα τροφής και έχει γινει πολύχρομη σε 1-2 μεριες.Ακομα πήρα πέτρες.Όποτε προλάβω θα σας δείξω φωτο
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 06-10-08, 12:51
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

εγώ θα προτιμούσα να το αφήσεις έτσι... φυτεμένο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 08-10-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν προλάβαινα να σας πω για την εξέλιξη του στρωσίματος.Τώρα που δεν έχω αλλα τρεξίματα(εκτός απο γυμναστήριο) θα σας πω οτι:το ενυδρείο έχει γύρω στο 3αμμωνία.Ακόμα έχω τις πέτρες γυρω στα 10κιλά.Ελεγα στην αρχή να το ξέστηνα και αφου έβαζα συλικόνη στην πλάτη και τα πλαινά να έριχνα αμμο και να κόλαγα πέτρες.Βεβαια θα ηταν πολυ κουραστικό παλι απο την αρχή και γι'αυτό δεν το επιχειρισα.Στο ενυδρείο στον αφρό(πανω πανω)εορούνται κάτι σωματίδια σαν (φούσκες.Να μετράω no2 και no3?Αυτά
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 08-10-08, 14:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα westie!

Μπόλι έβαλες τελικά?

Να μετράς ΝΟ2, ναι, ΝΟ3 όχι ακόμα, πρέπει πρώτα να δημιουργηθούν ΝΟ2, και μετά θα αρχίσεις να μετράς και ΝΟ3..

Ξεκίνα να στήνεις τις πέτρες, και αν είσαι προσεκτικός στην τοποθέτησή τους (δλδ να τις στήσεις με τρόπο ώστε να είναι σταθερές και όχι ετοιμόρροπες), εγώ πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητη η σιλικόνη.. Εννοείται πως θα βάλεις φωτογραφίες να δούμε το στήσιμο!

Με κελύφη από σαλιγγάρια έκανες τίποτα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 08-10-08, 14:41
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Με κελύφη από σαλιγγάρια έκανες τίποτα?
Ερχονται απο αλλη ευδομαδα απο μεσσηνία!!!
Φωτο θα βάλω οταν βάλω για αρχη τις πέτρες(ελπίζω αύριο μεθαύριο).
Για να καταλάβεις τι εννοώ σου δείνω αυτό το παράδειγμα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 08-10-08, 14:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβεις τι εννοώ σου δείνω αυτό το παράδειγμα.
Διαβάζουμε και τα σχόλια όμως από κάτω:

"The different types of stone look unnatural together, and some of your shells look like ocean shells to me. I do not believe that Anubias grow in this lake either." ---Karen Randall
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 08-10-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παντως είναι καταπληκτικό ενυδρείο.
-------------------------
Δυσκολεύομαι κάπως να κάνω την μέτρηση.Το reagent 1 να είναι στα χρώματα και το reagent 2 στα λευκά(χαρτι με ενδείξεις);Ειναι τεστ τς jbl
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 08-10-08 στις 15:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 09-10-08, 19:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ρε παιδιά δυσκολεύομαι λίγο με τις μετρησεις.Δεν μπορώ να τις καταλάβω με ακρίβεια.Θα ξαναμετρήσω no2.Λογικά θα έχω λίγο αφού νομίζω πως έχω ρίξει αμμωνία πάνω απο μια ευδομάδα και έχει αρχίζει να πεφτει αισθητά.Να προμηθευτώ και άλλα τεστ;Να βάλω ammonia alert στο πλαινό τζάμι ή δεν χρειάζεται;Τι αλλο να κάνω;Οσο για τα ψαρια δεν με νοιάζει πότε θα τα βάλω.Εχω προμηθευτεί με υπομονή.Είναι δωρεάν
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 09-10-08, 20:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάτσε να δούμε μπας και βρεθεί κανένας γνώστης να απαντήσει.. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τεστ της JBL, οπότε αν δε βρεθεί, θα πρέπει να βρούμε τις οδηγίες..

Πάντως το ammonia alert δε νομίζω ότι χρειάζεται..

Επίσης, αν έπεσε η αμμωνία σου αισθητά, το ξαναέγραψα και παραπάνω, θα πρέπει να ξαναπροσθέσεις..

Τι άλλο να κάνεις? Να βρεις κελύφη σαλιγγαριών και να βάλεις μπόλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 09-10-08, 20:12
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδιά δυσκολεύομαι λίγο με τις μετρησεις.Δεν μπορώ να τις καταλάβω με ακρίβεια.Θα ξαναμετρήσω no2.Λογικά θα έχω λίγο αφού νομίζω πως έχω ρίξει αμμωνία πάνω απο μια ευδομάδα και έχει αρχίζει να πεφτει αισθητά.Να προμηθευτώ και άλλα τεστ;Να βάλω ammonia alert στο πλαινό τζάμι ή δεν χρειάζεται;Τι αλλο να κάνω;Οσο για τα ψαρια δεν με νοιάζει πότε θα τα βάλω.Εχω προμηθευτεί με υπομονή.Είναι δωρεάν

φιλε μου τα ΝΟ2 θα αρχισουν να εμφανιζονται περιπου στις 15 μερες...
οταν πεφτει η αμμωνια θα συμπληρωνεις...
αν δεν το κανεις σε λιγο καιρο θα ξεκινας απο την αρχη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 11-10-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Η αμμωνία είναι γύρω στο 3 με 4 οπότε σταθερή.Κανονικά οταν θα αρχίσει να πέφτει θα ανεβαίνει παραληλα το no3;Εχω γεμίζει(σχεδόν)στην άμμο με κατι πράσινα(άλγη πρέπει να είναι).Μπορώ να τη καταπολεμίσω;Ηνα περιμένο να ερθουν πρώτα οι κιχλήδες που ίσως τραφουνε.Δυστυχώς μαζί με τα φυτα ήρθαν στο ενυδρείο και σαλλιγγάρια.Θα βλάψουνε τίποτα;
Τις πέτρες δεν θα ήταν ωραία ιδέα(επειδή οι πέτρες είναι πλακέ)να τις έβαζα οριζόντια και να παταγαν πάνω στην άμμο και να άφηνα μικρά κενα ωστε να βάζουν τα multi τα σαλιγγαροκάβουκα;Η να περιμένω μέχρι να βρω και άλλες στρογγυλές να τις ακουμπήσω πάνω ωστε να βάλω το φελιζόλ;Θα βάλω μαλλον μια τεράστια φεγγαρόπετρα(μαλλον φεγγαρόβραχο)γύρω στα 10κιλά.Θα τον βάλω στην μέση και στα κενά του θα υπάρχουν τρύπες ωστε να βάλω τα φυτά και να κρύβονται και τα τζουλι(αν αποκτήσω τελικά).Αυτά απο ιδεες aquascape.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 11-10-08, 17:01
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνία είναι γύρω στο 3 με 4 οπότε σταθερή.Κανονικά οταν θα αρχίσει να πέφτει θα ανεβαίνει παραληλα το no3;Εχω γεμίζει(σχεδόν)στην άμμο με κατι πράσινα(άλγη πρέπει να είναι).Μπορώ να τη καταπολεμίσω;Ηνα περιμένο να ερθουν πρώτα οι κιχλήδες που ίσως τραφουνε.Δυστυχώς μαζί με τα φυτα ήρθαν στο ενυδρείο και σαλλιγγάρια.Θα βλάψουνε τίποτα;
Τις πέτρες δεν θα ήταν ωραία ιδέα(επειδή οι πέτρες είναι πλακέ)να τις έβαζα οριζόντια και να παταγαν πάνω στην άμμο και να άφηνα μικρά κενα ωστε να βάζουν τα multi τα σαλιγγαροκάβουκα;Η να περιμένω μέχρι να βρω και άλλες στρογγυλές να τις ακουμπήσω πάνω ωστε να βάλω το φελιζόλ;Θα βάλω μαλλον μια τεράστια φεγγαρόπετρα(μαλλον φεγγαρόβραχο)γύρω στα 10κιλά.Θα τον βάλω στην μέση και στα κενά του θα υπάρχουν τρύπες ωστε να βάλω τα φυτά και να κρύβονται και τα τζουλι(αν αποκτήσω τελικά).Αυτά απο ιδεες aquascape.
τα εχεις μπερδεψει λιγο....
οταν θα πεφτει η αμμωνια θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ2!!!!
θα αρχισουν να ανεβενουν δεν βαζουμε ψαρια ακομη...
τα ΝΟ2 θα ανεβενουν μεχρι που θα χτυπησουν κοκκινο στις μετρισεις...
καθε μερα θα μετρας και αμμωνια και θα συπμληρωνεις γιατι καθε μερα θα την τρωνε...
καπου εκει θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ3 και να πεφτουν σιγα σιγα τα ΝΟ2...
μολις μηδενιστουν τα ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου ( 80% ) και μετρας.... λογικα θα ειναι ολα ενταξει για να βαλεις τις κιχλιδες σου..
και επιδη μπορει να κανεις 1-2 μηνες ( το πας πολυ χαλαρα ) για να βαλεις τις κιχλιδες μεσα κρατας ζωντανα τα βακτηριδια η με τροφη η με 2-3 σταγονες αμμωνια καθε μερα...
αντε να το δω τελειωμενο και τι στον κοσμο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 11-10-08, 19:05
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα εχεις μπερδεψει λιγο....
οταν θα πεφτει η αμμωνια θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ2!!!!
θα αρχισουν να ανεβενουν δεν βαζουμε ψαρια ακομη...
τα ΝΟ2 θα ανεβενουν μεχρι που θα χτυπησουν κοκκινο στις μετρισεις...
καθε μερα θα μετρας και αμμωνια και θα συπμληρωνεις γιατι καθε μερα θα την τρωνε...
καπου εκει θα αρχισουν να ανεβενουν τα ΝΟ3 και να πεφτουν σιγα σιγα τα ΝΟ2...
μολις μηδενιστουν τα ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου ( 80% ) και μετρας.... λογικα θα ειναι ολα ενταξει για να βαλεις τις κιχλιδες σου..
και επιδη μπορει να κανεις 1-2 μηνες ( το πας πολυ χαλαρα ) για να βαλεις τις κιχλιδες μεσα κρατας ζωντανα τα βακτηριδια η με τροφη η με 2-3 σταγονες αμμωνια καθε μερα...
αντε να το δω τελειωμενο και τι στον κοσμο....
δηλαφή πως μπορω να το στρώσω γρηγορ΄τερα;Με προσθήκη βακτηριδιων απο το αλλο ενυδρείο;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 11-10-08, 19:07
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαφή πως μπορω να το στρώσω γρηγορ΄τερα;Με προσθήκη βακτηριδιων απο το αλλο ενυδρείο;

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

αν κοιταξεις το ποστ σου απο την αρχη το εχουμε πει και παρα πολλες φορες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 12-10-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν εχω βάλει τις πέτρες απο χθές και αφού κατέβασα ενα συδερένιο κάλυμα της λάμπας και σαν να σκοτείνιασε λίγο το ενυδρείο και χτειπάει πίσω το φως είναι Ε-Κ-Π-Λ-Ι-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο.Απο αυριο φωτογραφίες.Τοφή ρίχνω 2-3φιλαράκια ελπίζω να μπορούν να κρατούν την αμμωνία.Κατα την διάρκεια των διακωπών μου,το φίλτρο του 96λιτρου είχε χαλάσει.Η μητέρα μου αγορασε ενα αλλο αλλα δεν μπολιασε.Θα έχει στρώσει αφού λοιτουργεί με ψάρια τρεις μηνες και κάτι;Να κάνω μετρησεις και αν ναι για τι;Αυτος ήταν ο λόγος που φοβόμουν να μπολιάσω.Οσο για το μεγάλο θα μπορουσα να βάλω εναν αρκετά μεγάλο βράχο;Θα βάλω ψηλα συλικόνη ωστε ναμην αδειάσω ολο το ενυδρείο ενω θα μπει και λιγο ακόμη άμμος.Το θέλω αυτό για να έχω κατι σαν φισυκό χωρισμα ωστε το νερό να κυλάει στο άλλο μέρος του ενυδρείου.Ελπίζω να καταλαβαται τι εννοώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 12-10-08, 23:33
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Εσύ καταλαβαίνεις τι θες να κάνεις ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 13-10-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ναι εννοώ μια μεγάλη πέτρα στη μέση του ενυδρείου ωστε να σχηματίζει κάτι σσαν υφαλο.Τέλος πάντων να και φωτογραφίες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00013.jpg
Εμφανίσεις:  120
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00014.jpg
Εμφανίσεις:  124
Μέγεθος:  49,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00015.jpg
Εμφανίσεις:  1651
Μέγεθος:  57,9 KB  
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 13-10-08, 13:37
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Mπράβο βρε westie.
Πολύ ωραίο γίνεται.
Από ότι είδα πήρες και φίλτρο?
Τώρα μένουν τα κέλυφη.
Καλη συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 13-10-08, 13:47
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Απίστευτο...φώτογραφία από το ενυδρείο...Καλά πάμε παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 13-10-08, 14:05
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα τραβήξω και με την ψηφιακή.Και εμένα μου αρέσει αν και δεν είχα ενα πλάνο και τις εβαλα τις πέτρες οπως να'ναι τελικά έγιναν ωραίες.Τώρα εχουν μείνει μονο τα καβούκια,τα φυτά,οι καλές μετρήσεις και τα μούλτις για να ακριβολογώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 13-10-08, 14:15
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τραβήξω και με την ψηφιακή.Και εμένα μου αρέσει αν και δεν είχα ενα πλάνο και τις εβαλα τις πέτρες οπως να'ναι τελικά έγιναν ωραίες.Τώρα εχουν μείνει μονο τα καβούκια,τα φυτά,οι καλές μετρήσεις και τα μούλτις για να ακριβολογώ
Καλύτερα θα ήταν να έβγαζες λίγες πέτρες προκειμένου να βάλεις περισσότερα σαλιγκάρια.

Επίσης τις πέτρες βάλτες λίγο πιο φυσικά και ατημέλητα για να ταιριάξουν καλύτερα με τα κέλυφη.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 13-10-08, 14:21
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οι φωτο δεν είναι τραβηγμένες καλά και φαίνονται εντελώς κολυμένες ενώ υπαρχουν αποστάσεις μεταξύ τους αλλά και κάτι σαν φυσκική στοά που περνά μεσα απο μερικές πέτρες.Εκει θα χωρέσουν αρκετά σαλιγγάρια.Ακομα έχω χώρο στα πλαινά.Συγουρα θα γίνουν διορθώσεις.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 13-10-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φωτο δεν είναι τραβηγμένες καλά και φαίνονται εντελώς κολυμένες ενώ υπαρχουν αποστάσεις μεταξύ τους αλλά και κάτι σαν φυσκική στοά που περνά μεσα απο μερικές πέτρες.Εκει θα χωρέσουν αρκετά σαλιγγάρια.Ακομα έχω χώρο στα πλαινά.Συγουρα θα γίνουν διορθώσεις.
Ωραία.

Περιμένω να το δω ολοκληρωμένο για να πω γνώμη.

Καλά πας, πάντως...
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 13-10-08, 19:33
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ποση αμμωνία να ρίξω για να συμπληρώσω γιατί έχει αρχίσει να πεύτει.Επιδή δεν την μορώ την αμμωνία να ρίξω τροφή;Τι ποσότητα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 13-10-08, 19:43
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποση αμμωνία να ρίξω για να συμπληρώσω γιατί έχει αρχίσει να πεύτει.Επιδή δεν την μορώ την αμμωνία να ρίξω τροφή;Τι ποσότητα;
ΟΧΙ!!!! αμμωνια να ριξεις!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #208  
Παλιά 13-10-08, 23:24
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Με την αμμωνία στα έχουμε χιλιο-πει ολοι. Οσο για τις πέτρες, αν τελικά θα βάλεις multies να ξέρεις οτι Κυρίως ζούνε στα σαλιγκάρια. Τα δικά μου μπαίνουν σπάνια στις πέτρες και καμιά φορά σκέφτομαι να τις βγάλω όλες γιατι πιάνουν ανεκμετάλευτο χώρο και να βάλλω περισσότερα σαλιγγάρια. Σου προτείνω λοιπόν να βάλεις τις πέτρες συγκεντρομένες σε ένα σημείο ωστε να έχεις οσο περισσοτερο χώρο μπορεις για σαλιγκαρια. Τις πέτρες τις βάζεις για να σπάσει η μονοτονία και όχι τόσο επειδή χρειάζονται στα multies. Καλή συνέχεια!
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #209  
Παλιά 14-10-08, 00:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τις πέτρες τις βάζεις για να σπάσει η μονοτονία και όχι τόσο επειδή χρειάζονται στα multies.
Επειδη αναφερθηκε και σε αλλο ποστ κατι παρομοιο απο κανα δυο, ποιος σας τα λεει αυτα?
Η θα εχεις ενα πολυ μεγαλο ενυδρειο που ο βυθος κυριολεκτκα να βριθει απο κελυφη, οπως συμβαινει στη λιμνη:


για να εχουν τα ψαρια αρκετες επιλογες και να αισθανθουν ασφαλη απο μεσα κι απο εξω απ το ενυδρειο, η αλλιως πρεπει να εχουν πετρες οχι για να κρυβονται σ αυτες, αλλά για μια υποτυπωδη καλυψη απο εξωτερικες (εξω απο το ενυδρειο) απειλες, και για να οριοθετουν την περιοχη του ενυδρειου γενικοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #210  
Παλιά 14-10-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τι ποσότητα αμμωνίας;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11929 seconds with 16 queries