Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).Άμμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 29-09-08, 16:34
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα την ρίξω αυριο ωστε να μην μυρίσει το δωμάτιο.Η δεν υπάρχει περιπτωση να γίνει τίποτα.Μπορώ να ρίξω τώρα χωρίς καμμια συνέπεια;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 29-09-08, 16:37
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα την ρίξω αυριο ωστε να μην μυρίσει το δωμάτιο.Η δεν υπάρχει περιπτωση να γίνει τίποτα.Μπορώ να ρίξω τώρα χωρίς καμμια συνέπεια;
Ρίξε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 29-09-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ρι-ξε!!! ρι-ξε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 29-09-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

φο-βου-μαι φο-βου-μαι.Και εχω γυμναστήριο και Αγγλικά και μπάσκετ οπότε α-α-αυριο
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 29-09-08, 17:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
φο-βου-μαι φο-βου-μαι.Και εχω γυμναστήριο και Αγγλικά και μπάσκετ οπότε α-α-αυριο

βρε δεν παθενεις τιποτα...
ουτε βρομαει ουτε χρειαζεται γαντια και τετοια...
οταν κατουρας φορας γαντια???
κι εγω με αμμωνια το εστρωσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 29-09-08, 17:11
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κι εγω με αμμωνια το εστρωσα...
Θυμάσαι περιεκτικότητα του διαλύματος αμμωνίας που χρησιμοποίησες και πόσα ml έριχνες και σε πόσα λίτρα νερό?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 29-09-08, 17:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

[quote=xontros;293082]Θυμάσαι περιεκτικότητα του διαλύματος αμμωνίας που χρησιμοποίησες και πόσα ml έριχνες και σε πόσα λίτρα νερό?[/quote

την ειχα παρει απο φαρμακιο, μου ειχαν βαλει σε ενα μικρο μπουκαλακι...
μου ειχαν γραψει οτι ειναι 30% περιεκτηκοτητα και μετα απο μετρισεις δεν ξερω σε ml να σου πω αλλα ξερω οτι εριχνα 13 σταγονες σε 360 λιτρα ενυδρειο , υπολογησε 280-300 καθαρα...
ελπιζω να βοηθησα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 29-09-08, 19:37
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
φο-βου-μαι φο-βου-μαι.Και εχω γυμναστήριο και Αγγλικά και μπάσκετ οπότε α-α-αυριο

πλάκα με κάνεις ???
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 29-09-08, 19:55
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

westie .... Σε περίπτωση που σε τσιμπήσει σφήκα και δεν έχεις πρόχειρη αμμωνία να βάλεις και επίσης είσαι και μακριά από φαρμακείο για να αγοράσεις ξέρεις τι μπορείς να κάνεις ? κατουράς το τσίμπημα ...

γι΄αυτό χωρίς να βάλεις σκάφανδρο ρίξε την ποσότητα που σου είπαν πάρα πάνω στο ενυδρείο ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 29-09-08, 20:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

westieee good wines!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 30-09-08, 06:41
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αμμωνία δεν έριξα ακόμη αλλά θα ρίξω σας το υπόσχομαι.Πήρα χθες το σκευασμα της seachem που σας έλεγα και θα έχω ενα ph 9-9.2.Επειδή όμως δυστυχώς εστειλα τον πατερα μου αντι να μου πάρει gh της Α.Ρ.Ι,μου πήρε της eSHa με τα εξής τεστς:NO2,NO3,KH,GH,TH.
Ακόμα σταμάτησα να εμπιστεύομαι και αυτόν μετά απο μια ερώτηση κρίσης που είπα να κάνει ο πατέρας μου στον καταστηματάρχη.Ο καταστηματάρχης απάντησε:Βλέπεις αυτό το ενυδρείο;Είναι 120λίτρα μικτά.Αυτούς τους δίσκους τους εχω 4 χρόνια.Και είχε απο οτι μου είπε ο πατέρας μου μικρότερους ίσος απο το κανονικό μέγεθος δίσκους(αφου μπήκαν σε νανο-ενυδρειο).Αυτά!!!
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 30-09-08, 07:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνία δεν έριξα ακόμη αλλά θα ρίξω σας το υπόσχομαι.Πήρα χθες το σκευασμα της seachem που σας έλεγα και θα έχω ενα ph 9-9.2.Επειδή όμως δυστυχώς εστειλα τον πατερα μου αντι να μου πάρει gh της Α.Ρ.Ι,μου πήρε της eSHa με τα εξής τεστς:NO2,NO3,KH,GH,TH.
Ακόμα σταμάτησα να εμπιστεύομαι και αυτόν μετά απο μια ερώτηση κρίσης που είπα να κάνει ο πατέρας μου στον καταστηματάρχη.Ο καταστηματάρχης απάντησε:Βλέπεις αυτό το ενυδρείο;Είναι 120λίτρα μικτά.Αυτούς τους δίσκους τους εχω 4 χρόνια.Και είχε απο οτι μου είπε ο πατέρας μου μικρότερους ίσος απο το κανονικό μέγεθος δίσκους(αφου μπήκαν σε νανο-ενυδρειο).Αυτά!!!
φιλε μου καλημερα!!!! οσο δεν ριχνεις αμμωνια ψαρακια δεν θα δεις ποτε στο ενυδρειο σου...
εκτος αν θελεις να τα δεις αναποδα....
να ξερεις οτι για να ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου θελεις ενα με εναμιση μηνα απο τη μερα που θα ριξεις αμμωνια...
οποτε οσο καθηστερεις τοσο θα το βλεπεις αδειο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 30-09-08, 10:19
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε δεν παθενεις τιποτα...
ουτε βρομαει ουτε χρειαζεται γαντια και τετοια...
οταν κατουρας φορας γαντια???
κι εγω με αμμωνια το εστρωσα...
XAXAXAXAXA Κορυφή!!!

Πέρα απ'την πλάκα φίλε μου Westie, δεν υπάρχει λόγος να καθυστερείς να
τη ρίξεις. Η αμμωνία δεν σου προκαλεί πρόβλημα αν δεν την πιεις φυσικα και δεν την χρησιμοποιησεις σαν κολλυριο. Ριχνεις την ποσότητα που πρέπει, κλεινεις το μπουκαλι πλενεσαι και με νεράκι και τελος
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 30-09-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Θα γεμίσω την σύριγγα εξω στο μπαλκόνι και θα την ριξω στο ενυδρείο.Μηπως να βγώ όμως απο το δωμάτιο μετά;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 30-09-08, 12:51
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γεμίσω την σύριγγα εξω στο μπαλκόνι και θα την ριξω στο ενυδρείο.Μηπως να βγώ όμως απο το δωμάτιο μετά;
Μήπως παρατράβηξε λίγο το θέμα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 30-09-08, 12:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν σε τσιμπήσει μέλισσα πως βάζεις αμμωνία ;
Ε;ε;ε;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 30-09-08, 13:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Tελικά έβαλα 1mg και θα κάνω σε λίγο μέτρηση.Εχει περάσει ενα 15λεπτο περίπου να μετρησω τώρα;
-------------------------
Eκανα και μέτρηση.Η αμμωνία πρέπει να είναι κάπου στο 4 με τσστ της απι(εχει κάτω δεξιά ενα ψάρι που το λένε doctor wellfish) και είναι κίτρινη η συσκευασία.Αλλα στη μέτρηση γιατί γράφει τους αριθμούς 0 0,25 0.50 1.0 2.0 4.0 8.0. Δηλαδή αν άποιος έχει 6πχ?
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 30-09-08 στις 13:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 30-09-08, 13:44
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία αν έχεις 6 ή 5,73. Σου λέει στο περίπου και συ πράτεις ανάλογα. Στο site του τσάμη λέει αναλυτικά "Προσωπικά προτιμώ να κρατάω τα επίπεδα αμμωνίας κατά το στρώσιμο γύρω στα 3-5 mg/l μέχρι να κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρώδη ιόντα."
Οπότε δεν χρειάζεσαι τρελή ακρίβεια. Και στη τελικη τα test αυτά ειναι κυρίως για να δεις αν είσαι οκ με την αμμωνία (δλδ 0) αν έχεις έστω και λίγο παραπάνω τότε καταλαβαίνεις οτι υπάρχει προβλημα. Αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να ακολουθίσεις τις οδηγίες του site και να κάνεις υπομονή. Και μια φιλική συμβουλή: μην κάνεις test καθε 2-3 ωρες οπως εκανα εγώ και ξοδεύεις τα χρηματα σου τζάμπα στα test που είναι και ακριβά.
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 30-09-08, 13:52
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αφού εχω πετρήσει την αμμωνία να κάνω κανένα αλλο τεστ;Να ρίξω τίποτα για να ριθμύσω το ph η δεν χρειάζεται ακόμα;Ψάρια σε εναμισι μηνα τελικά.Καλά να είναι τα ψάρια και να πετίχω αναπαραγωγή πρώτη φωρά με αφρικάνες(εχω ίδη 2 με χρυσόψαρα και αρκετές με γκάπι)οπότε χρειάζομαι και απο την ''μαύρη Ηπειρο'' αναπαραγωγη.Οσο ρε παιδια για τροφή να παω να πάρω τι;Νιφάδες,σκουλίκια;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 30-09-08, 14:11
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Αρχικά μέτρα τις τιμές του νερού του δικτυου σου και μην προθέτεις τπτ ακόμα. Δες πως θα "κατσουν" οι τιμες στο ενυδρείο σου μετα απο λιγο καιρο, για να δεις τι αυξομειώσεις έχεις( απο τις πέτρες αν είναι ασβεστολιθικές πχ.) και βλέπεις μετά. Μπορεί το νερό στην περιοχή σου να είναι κατάλληλο για τα ψάρια που θες. Στην δική μου περιοχή για παράδειγμα το νερο είναι σχεδον έτοιμο και δεν χρειάζομαι πολλά πρόσθετα.
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 30-09-08, 14:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Για τις τιμές, στα έγραψε ο bisonas..

Για τη διατροφή, λέει εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ifasciatus.htm

Μπορείς λοιπόν να πάρεις flakes, και να περάσεις και μια βόλτα από το Σύλλογο να πάρεις και δάφνιες.. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι μικρές οι καλλιέργειες, και θέλουν κάποιο χρόνο για να μπορείς να έχεις ικανή ποσότητα και να ξεκινήσεις να ταϊζεις..

Υ.Γ.1. Πάντως, την ποσότητα αμμωνίας την πέτυχα ακριβώς, έτσι?
Υ.Γ.2. Αν βάλεις και μπόλι από το άλλο ενυδρείο, θα επιταχύνεις το στρώσιμο.. Έχεις ψάρια στο άλλο, έτσι? Γιατί αν δεν έχεις δεν έχει νόημα.. Δοκίμασέ το.. Πάρε ένα σφουγγάρι και στίψτο μέσα στο καινούριο σου φίλτρο να αφήσει τη μπίχλα του μέσα στα καινούρια υλικά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 30-09-08, 14:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Πάντως, την ποσότητα αμμωνίας την πέτυχα ακριβώς, έτσι?
Είσαι εσύ μίααααααα !!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 30-09-08, 17:45
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις τιμές, στα έγραψε ο bisonas..

Για τη διατροφή, λέει εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ifasciatus.htm

Μπορείς λοιπόν να πάρεις flakes( τι φλέικς μαρκα;ειδος), και να περάσεις και μια βόλτα από το Σύλλογο να πάρεις και δάφνιες.. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα, γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι μικρές οι καλλιέργειες, και θέλουν κάποιο χρόνο για να μπορείς να έχεις ικανή ποσότητα και να ξεκινήσεις να ταϊζεις.. θα προσπαθήσω

Υ.Γ.1. Πάντως, την ποσότητα αμμωνίας την πέτυχα ακριβώς, έτσι? ναι
Υ.Γ.2. Αν βάλεις και μπόλι από το άλλο ενυδρείο, θα επιταχύνεις το στρώσιμο.. Έχεις ψάρια στο άλλο, έτσι? ναι έχει Γιατί αν δεν έχεις δεν έχει νόημα.. Δοκίμασέ το.. Πάρε ένα σφουγγάρι και στίψτο μέσα στο καινούριο σου φίλτρο να αφήσει τη μπίχλα του μέσα στα καινούρια υλικά..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 30-09-08, 18:19
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή





εγώ αυτά ταΐζω αλλά είναι ακόμα πολύυυυυυυυυυυυυυυ νωρίς να μιλάς για τροφές. σε κανένα μήνα θα το ξαναδούμε το θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 30-09-08, 19:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ασ'τον να ξεκινήσει να κάνει προμήθειες, γιατί απ'ότι βλέπω γίνονται με αργό ρυθμό οι κινήσεις, και προβλέπω ότι θα ολοκληρωθεί κάποια στιγμή ο κύκλος του αζώτου, και το ενυδρείο θα κάθεται.. Εξ'άλλου αν βάλει και μπόλι δε θα πάρει τόσο πολύ καιρό..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 30-09-08, 20:06
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! επιτελους η αμμωνια μπηκε στο ενυδρειο!!!!
τωρα απο εδω και περα να μη ξεχνας να μετρας καθε μερα αμμωνια και αν δεις να πεφτει απο τα 4-5 να συμπληρωνεις μεχρι να φτανεις παλι εκει...
οταν θα δεις την αμμωνια να χανετε να αρχησεις
να μετρας και ΝΟ2 και ΝΟ3 ....
καλη συνεχεια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 01-10-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Έκανα την μέτρηση και έχω γύρω στο 3.5.Να μετράω μονο αμμωνια ήνα ρχίσω και με τα άλλα(no2-no3)?Θα βάλω και μπόλι απο το 96λιτρο οπότε σε 2 ευδομάδες θα είναι ετοιμο.
-------------------------
Τελικά ειναι(η αμμωνια) γύρω στο 4
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 01-10-08 στις 14:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 01-10-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα την μέτρηση και έχω γύρω στο 3.5.Να μετράω μονο αμμωνια ήνα ρχίσω και με τα άλλα(no2-no3)?Θα βάλω και μπόλι απο το 96λιτρο οπότε σε 2 ευδομάδες θα είναι ετοιμο.
-------------------------
Τελικά ειναι(η αμμωνια) γύρω στο 4
Όταν αρχίσει να πέφτει η αμμωνία τότε θα αρχίσεις να κάνεις μετρήσεις για ΝΟ3 - ΝΟ2
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 01-10-08, 14:21
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

οk.Το φίλτρο πως το καθαρίζω;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 01-10-08, 14:23
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Το έχεις σε λειτουργία το φίλτρο, έτσι δεν είναι?

Δε χρειάζεται καθαρισμό.. Άσε να περάσει κανά εξάμηνο και βλέπουμε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08898 seconds with 16 queries