Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-08, 12:27
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

Καλησπερα σε ολους τους φιλους , με λενε Σωτηρη και εχω ξεκινησει το χομπυ εδω και 4,5 χρονια και συγκερκιμενα εχω ασχοληθει μονο με δισκους. Ευτυχως απο την καλη μου ενημερωση και οχι τυχης... δεν εχω χασει κανενα Δισκο μου εδω και 5 χρονια ,εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να σας πω την εμπειρια πανω στους δισκους μεσα απο αυτο το site και να σας κανω μια παρουσιαση του χειροποιητου σχεδον ενυδρειου μου
Βασικα το εχω τραβηξει βιντεο και το εχω βαλει στο Youtube http://www.youtube.com/watch?v=13kQScB_ARs

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*40*85
Όγκος: περιπου 340

Φυτά: cryptocorina (μονο)
Φόντο: MAYΡΟ ΧΑΡΤΟΝΙ
Φωτισμός: 1x305 w
Διάρκεια φωτισμού:12 ώρες
Φιλτράρισμα: 2 ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΕHEIM 2216 ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ-ΜΗΧΑΝΙΚΟ
Θερμοστάτης: Jager 300 w

Παράμετροι:

pH:6.50
Γενική σκληρότητα (GH):6-7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5,6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού:30 % / 10 μέρες
Θερμοκρασία: 31

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας..σας ενηερωνω παντος οτι το ενυδρειο ειναι πολυ ψαγμενο και κατασκευαστικα και (πρακτικο για τους ιδιωκτητες...)

Το ενυδρειο το πηρα πριν 5 χρονια περιπου συγκεκριμενα ειναι το JUWEL το REKORD 160 (160 λιτρα) για τους 4,5 μηνες ηταν μια χαρα, μετα αρχισα και παρατηρουσα οτι οι 3 δισκοι που ειχα τσακωνοντουσαν συνεχεια και αυτο γιατι τα 160 λιτρα ηταν λιγα ..μα παρα πολυ λιγα,ωσπου μια νυχτα ετσι οπως ειχα ηρεμησει και κοιταγα αυτες τις απιστευτα γλυκες φατσουλες των δισκων ,μου ηρθε μια ΙΔΕΑ να φτιαξω ενα ενυδρειο, μα οχι απο την αρχη, αλλα ακριβως της ιδιες διαστασης που ειχε το rekord 160 εκτος του υψους.... δηλαδη σκεφτηκα και ειπα= εκτος φυσικα απο συνθηκες νερου, πως θα νιωθανε καλα οι Δισκοι μου ? αν ειχαν πλατος ? η υψος ? και φυσικα ολοι οι Δισκοι θελουν υψος.
Και γι αυτο ακριβως εφτιαξα το ιδιο ενυδρειο σε μηκος πλατος αλλα με υψος 85εκ ενω το εργοστασιακο ειχε 45 (το μισο παρα5) και εφτιαξα το ιδιο ενυδρειο για να εχω το καπακι του ενυδρειου και το επιπλο του.. εβγαλα το ετοιμο και το πηγα στην βεραντα μου για χρηση σαν δεξαμενη προετοιμασιας νερου..
Τελος το εφτιαξα μια χαρα με τις κοντρες του και με διαφορες αλλες πατεντες ,ενισχυσα το επιπλο απο μεσα βαζοντας αλλα δυο κοντρα πλακε εσωτερικα φυσικα λογο αυξηση κατα διπλου σχεδον βαρους αφου τα λιτρα γιναν γυρω στα 320!!.
Φυσικα πριν γεμισω το ενυδρειο αρχισα και εφτιαξα την (μακετα) τις διακοσμησεις, και την λεω μακετα γιατι για μενα το ενυδρειο ειναι να ειναι φυσικο να πετυχει δηλαδη η διακοσμηση και να φαινετε ακριβως λες και ειναι στο πραγματικο τους περιβαλλον..
Οταν μπηκαν οι 3 Δισκοι μου μετα απο 1,2 μερες κιολας θυμαμαι οτι ειχαν πιο ζωηραδα ετσι εβαλα και ενα τεταρτο δισκακι! κανανε μπαμ οτι λογο υψους (δεν αισθανοντουσαν και το καλυτερο) ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ = ΤΟ ΟΤΙ ΖΟΥΝ ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ, ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΜΑΣ τωρα θα μου πειτε πως θα το καταλαβουμε..
και ομως! οταν εχετε δισκους πανω απο 2,3 μηνες αρχιζετε και τους μαθαινετε και τοτε θα καταλαβετε ποτε δεν περνανε καλα μα μονο τοτε ,και φυσικα αν εχετε παρατηριτικοτητα και μεγαλο ενδιαφερον προς αυτους..
Τελος το ph μου το διατηρω απο την αρχη στο 6.50 (με σταθεροποιητη) την σκληροτητα σταθερη στο 6( με pillows) υποψην τα pillows δεν ενοχλουν τους δισκους ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ αν φιλτραρετε κατευθειαν το ενυδρειο που ειναι μεσα δισκοι ,αν εχετε δεξαμενη σαν εμενα τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Επισης αλλαγες νερου κανω καθε 10 ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το κανω εδω και 5 χρονια!! και ομως το κανω.! Εχω δυο φιλτρα eheim 2216 το ενα μηχανικο και το αλλο βιολογικο και το φως το εχω ακριβως για 12 ωρες.
Υποψην το βιντεο που ειδατε ειναι πριν 3/5 4 χρονια περιπου, σε αυτες της μερες θα τραβηξω παλι το ενυδρειο και θα σας το δειξω να δειτε τους ΙΔΙΟΥΣ δισκους μετα απο τεσσερα χρονια ποσο εχουν μεγαλωσει.!!!
Περιμενω της γνωμες σας...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-08, 12:53
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

γειά σου φίλε μου. καλωσήρθες στο φόρουμ. απότι βλέπω το χόμπι αυτό σε έχει συναρπάσει. το θέμα είναι ότι έχεις κάνει κάποιες λιγάκι λάθος κινήσεις. στο φόρουμ αυτό θα βρείς άτομα τα οποία έχουν "σπουδάσει" το θέμα δίσκοι και θα σε βοηθήσουν να κάνεις το ενυδρείο σου ακόμη καλύτερο. ρίξε μιά ματιά στα θέματα για τους δίσκους εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25 . και πάλι καλωσήρθες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-08, 12:59
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βλεπω κοχυλια και ασβεστολιθικες πετρες.. Τι δουλεια εχουν αυτα σε ενυδρειο με δισκους?
Οσο για τα water softening pillows αυτο που κανουν ειναι να αντικαθιστουν τα ιοντα μαγνησιου και ασβεστιου με ιοντα νατριου. Ναι μεν τεχνικα αυτο υποτιθεται οτι μαλακωνει το νερό, ομως τα ψαρια ενοχλουνται εξισου και απο το νατριο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-08, 13:00
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

Φιλε την καλημερα μου, βασικα δεν μιλαω για δισκους αποκλειστικα, πιο πολυ κανω παρουσιαση του στυσιματος μου γι αυτο διαλεξα να βαλω
εδω μεσα αυτο το θεμα ,παρα στην κατηγορια Δισκων, οσο για το θεμα εαν με συναρπαζει ναι ακομα και υστερα απο 5 χρονια Δισκων υπαρχουν απειρες στιγμες που κοιταω τα Δισκακια μου και τα βλεπω και ηρεμω, επισης δεν εχεις πληρη εικονα μου το ποσο γνωστης ειμαι πανω στο αντικειμενο.. απλα δεν θελω να πω πολλα στο θεμα αυτο γιατι οπως ειπαμε ειναι Παρουσιαση και οχι (Δισκοθεμα) σευχαριστω πολυ παντος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ανεξαρτητως που επελεξες να το βαλεις.. Θες να ακουσεις τις απλοικές μας αποψεις ή η τεραστια γνωση σου δεν το επιτρεπει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-08, 13:07
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

Δεν ειναι ασβεστολιθηκες πετρες ειναι μαρμαρινες ειδικες για μαλακο νερακι, οσο για το κοχυλι φιλε μου για τοσο μικρη ποσοτητα πιστεψε με δεν εχει αναγκη.. και αν δεν το καταλαβαινεις μπορω να στο εξηγησω = αυτα τα δυο κοχυλακια με τον συγκεκριμενο ογκο που εχουν απο 6.50 που ειναι το ph μου το ανεβαζουν στο 6.60 στις 10 μερες! εγω στις 10 μερες κανω αλλαγη νερου!! οποτε σκεψου.... και ειναι και πριν 4 χρονια αυτη η συγκεκριμενη διακοσμηση σχεδον οταν πρωτοξεκινησα, λαθος μου που δεν περιεγραψα τι εχω μεσα... αλλα anyway
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-08, 13:09
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

για πιό ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου σου δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14299
και συμπλήρωσε τη φόρμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-08, 13:10
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

ναι θα βοηθούσε......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-08, 13:13
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανεξαρτητως που επελεξες να το βαλεις.. Θες να ακουσεις τις απλοικές μας αποψεις ή η τεραστια γνωση σου δεν το επιτρεπει?
Εγώ πάντος απο τα λεγόμενα του φίλου Nisam δεν κατάλαβα να ζητάει την άποψη-γνώμη μας ανεξαρτήτως αν το γράφει στο 1ο post.
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-08, 13:16
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Καλωσήλθες φίλε Nisam,
βασικά με την πρώτη ευκαιρία δείξε μας το ενυδρείο με την νέα του μορφή γιατί αυτό που είδα σίγουρα δεν συνδυάζεται με αυτό :
Παράθεση:
γιατι για μενα το ενυδρειο ειναι να ειναι φυσικο να πετυχει δηλαδη η διακοσμηση και να φαινετε ακριβως λες και ειναι στο πραγματικο τους περιβαλλον..
Από εκεί και πέρα καλή συνέχεια και καλό διάβασμα...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-08, 13:30
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

Ναι φιλε μου εχεις απολυτο δικιο σαφως δεν ειναι ετσι το περιβαλλον τον Δισκων, γνωστο οτι το περιβαλον τον δισκων ειναι πολυ ψιλη αμμος και μονο ριζες .... απλα ξαναλεω σε ολους οτι καποια πραγματα δεν τα διατυπωσα σωστα , το ενυδρειο εχει αλλαξει εδω και 4 χρονια και εχουν βγει αυτες οι πετρες που ειδατε τα κοχυλια και η χοτρη αμμος και εχουν μπει ριζες και ψιλη αμμος... απλα ξεχασα να κανω μια σημαντικη διατυπωση, οτι τοτε οσο περναγαν οι μερες τοσο και ενημερωνομουνα. Φυσικα και οπως σας στο δειχνω στο youtube δεν λεγεται ενυδρειο! απλα σκεφτομουν το ΤΩΡΑ!! σημερα αυρια θα βγαλω και ενα βιντεακι να δειτε τι εννοω.
Κατι ειπε πιο πανω ενας φιλος οτι δεν θελω γνωμες.. φιλε μου γιατι εβγαλες τετοιο συμπερασμα μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης ? μην με παρεξηγεις απλα γραφω λιγο περιεργα εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-08, 13:34
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Καλυτερα κανε μια παρουσιαση συμφωνα με τη φορμα και βγάλε φωτος αντι για βιντεο.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-08, 13:40
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

Μεχρι να βγαλω της φωτος , φαντασου οτι το ενυδρειο ειναι ακριβως το ιδιο μονο που εχει μπει μονο ψιλη αμμος ,εχουν φυγει τα κοχυλια οι πετρες, και αντι για τις δυο πετρες αριστερα και δεξια εχουν μπει δυο ριζες σαν την μεσαια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-08, 13:44
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

τα ψεύτικα φυτά υπάρχουν ακόμη???
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-08, 13:49
Το avatar του χρήστη bisonas
bisonas Ο χρήστης bisonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

1) "σας ενηερωνω παντος οτι το ενυδρειο ειναι πολυ ψαγμενο"
2) "επισης δεν εχεις πληρη εικονα μου το ποσο γνωστης ειμαι πανω στο αντικειμενο"

Εγώ από τα παραπάνω αυτό κατάλαβα. Ελπίζω να έγινα σαφής τώρα. Η μάλλον μπορεί να σκέφτομαι λιγο περίεργα...
__________________
Cichlids - The Best
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-08, 14:00
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

το 60% ειναι ψευτικα και το αλλο 40% κυριως μπροστα ειναι αληθινα.
Δεν μπορω να βαλω αληθινα για πισω για τον λογο οτι το ενυδρειο ειναι 85 εκ και ειναι δυσκολο στην συντηρηση τους.. Εξαλου ενα 40--50% πιστευω ειναι καλα..
-------------------------
-------------------------
Μαλλον σκεφτεσαι λιγο περιεργα, και αν σου μιλαγα εγω σαν πρωτη φορα, θα ελεγα εστω ενα καλησπερα πρωτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nisam : 19-09-08 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-08, 15:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε Nisam ! Μπηκες με πολυ ενθουσιασμο στο Forum και αυτο ειναι καλο γιατι φαινεται οτι αγαπας το hobby. Παραλληλα ομως καποιες φρασεις σου δειχνουν επαρση και μπορει ευκολα κανεις να συμπερανει οτι δινεις μαθηματα για την σωστη διατηρηση Δισκων. Λιγη σεμνοτητα δεν βλαπτει, ιδιαιτερα οταν λες
Παράθεση:
επισης δεν εχεις πληρη εικονα μου το ποσο γνωστης ειμαι πανω στο αντικειμενο..
Σε πληροφορω οτι εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι που ασχολουνται την μιση τους ζωη με τους δισκους και αν και ειναι βαθεις γνωστες δεν το διατυμπανιζουν. Οσο για την παρουσιαση σου την θεωρω ατυχη , με ενα βιντεακι ετεροχρονισμενο που δειχνει ενα ενυδρειο αρχαριου,με κοχυλια και πλαστικα φυτα. Θα μπορουσες να περιμενεις λιγο και να ανεβαζες προσφατες φωτο. Θεωρω οτι αν κατσεις και ακουσεις με προσοχη αυτα που εχουν να σου πουν οι εμπειροι του ειδους θα μαθεις πολλα πραγματα. Νομιζω οτι κι εσυ θα συμφωνησεις οτι δεν ειναι κακο να παρεις νεες γνωσεις που θα σε βοηθησουν να βελτιωσεις το ενυδρειο σου και την ποιοτητα ζωης για τα δισκακια σου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-09-08, 15:42
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή sotiris

Φιλε Raven σε παω με χιλια!! πρωτον γιατι εισαι ευγενικοτατος, και δευτερον γιατι εχεις λεπτους τροπους, απλα το λαθος μου ειναι σε ορισμενα θεματα με τις διατυπωσεις μου , και οτι ολοι ειδαν το παλιο ενυδρειο μου και οχι το καινουργιο.... φυσικα και υπαρχουν γνωστες πολλων χρονων παραπανω εδω μεσα, απλα ειπα μεταφορικα οτι δεν ειμαι ασχετος με το θεμα λιγο εγωιστικα γιατι υπαρχουν πολλοι απο δω μεσα που θελουν να το παιξουν γνωστες σε ολα, και δεν εχουν ιδεα στο τι κανουν...εγω στα 4 χρονια δεν εχω καμια σχεση σε αυτο που εδειξα και σε αυτα που ηξερα...το οτι εχω δισκους και 10 ροδοστομα για 3 ΧΡΟΝΙΑ και δεν εχει πεθανει ουτε ενα ροδοστομο δεν ειναι τυχαιο....δεν το παιζω οτι ειμαι γνωστης απλα ειναι η πραγματικοτητα... το ενυδρειο ειναι επιστημη, ψαξιμο και προσεγμενες κινησεις...

Οπως προσεξες μιλησα με δεκα και η 9 πεσαν να με φανε... ουτε καλησπερα ουτε ενα να σου ζησουν ουτε ενα τιποτα... καταλαβες γιατι εχω αυτη την συμπεριφορα ? γιατι αυτο το forum το διαβαζω αρκετα χρονακια σαν θεατης. και σαν χρηστης ειπα να προσεξω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-09-08, 21:17
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παντως ειδικο μαρμαρο μη ασβεστολιθικο δεν υπαρχει.Ειναι καθαρα ανθρακικη ενωση
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-09-08, 23:07
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να είναι τεχνητή πέτρα με όψη μαρμάρου.

Πάντως Nisam στο φόρουμ εδώ κανείς δεν είναι για να σε επιπλήξει, είμαστε όλοι εδώ για να ανταλλάσουμε απόψεις δίνοντας έμφαση στις απόψεις των εμπειρότερων οι οποίοι πάντοτε κάτι περισσότερο ξέρουν. Δεν νομίζω ότι έχει κανείς τουπέ. Γραπτός λόγος είναι και γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. Τέλος πάντων.

Αναμένουμε νέες φωτογραφίες του ενυδρείου σου όπως είναι σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-09-08, 10:58
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Sotiris

Φιλε μου Χαριλαε θα προσπθησω να βγαΛω φωογραφιες σημερα αυριο, σιγουρα παντος θα τραΒηξω αναλυτικοτατες φωτο για να κατατοπειστουν μερικοι, οσο φιλε μου στο οτι δεν εχουν τουπε μερικοι δεν θα συμφωνησω 100% μαζι σου, εχουν δει τα ματια μου απειρες παρεξηγησεις εδω μεσα... μα απειρες... φιλικα Σωτηρης.

Οσο για τα (μαρμαρινα βοτσαλα) ειναι απο το ιδιο υλικο που ειναι η χοντρη αμμος του ενυδρειου, την συστηνουν για ολα τα μαλακά νερα .. και εδω και 4,5 χρονια οπως ειπα παραπανω δεν μου ανεβενει το ph αν μου ανεβαινε θα το ειχα μεριμνησει εξ αρχης. Εξαλου θα ηταν ασυμφωρω κιολας γιατι χρησιμοποιω σταθεροποιητη (seachem)

Γενικα οταν εχεις μεσα σε ενα ενυδρειο 1,2 κοχυλια η 1,2 μικρες πετρες σαν βοτσαλα και το ενυδρειο ειναι 300λ!!! μπορει να μην υπαρχει κανενα προβλημα διοτι ειναι πολυ λιγο η μαζα αυτων ,για τον ογκο του νερου.

Φανταστειτε πριν 4 χρονια πριν ακομα φτιαξω το μεγαλο με το 160 το rekord, ειχα βαλει απο την θαλασσα πετρα ασβεστολιθικη!! (λογο απειριας) η οποια ηταν τεραστια σαν δυο μπουκαλια του 1/5λιτρου της κοκακολας , και ομως θυμαμαι οτι το ph απο το 6.50 μεχρι να μου το ανεβασει στο 6.60 χρειαζοταν καμια βδομαδα..!! οποτε καθιστε και σκεφτειτε αν οντος εχετε συνεπειες απο (μια) πετρα μικρη σαν βοτσαλο η κοχυλι ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-09-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

ΚαλημέραΤο καλύτερο απο ολα φίλε Nisam πιστεύω πως θα ήταν να έβαζες τις καινούργιες φωτο για να είναι και πιο σωστα τα σχόλια αυτών που σου απαντούν ,όπως και το να κάνεις μια σωστή παρουσίαση σύμφωνα με την φόρμα που σου έγραψαν κάποιοι παραπάνω ,τώρα το να κάθεσαι και να δέχεσαι σχόλια με παλιές φώτο το θεωρώ περιττό,είναι σαν να λες ότι έχω καινουργιο αυτοκίνητο(που μπορει να είναι Πόρσε )και εσύ μας βάζεις φώτο απο Ζάσταβα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-09-08, 14:18
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Sotiris

Ναι φιλε μου το ξερω ,αναμονη λοιπον μεχρι το απογευμα να βγαλω φωτο ..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-09-08, 23:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Πολυ ενδιαφερων και πρωτοτυπο ποστ (και ενυδρειο), θα βγουν πολυ χρησιμα συμπερασματα.
Μερικες ερωτησεις απο μενα.
Ποια λαμπα χρησιμοποιεις? (μαρκα, κελβιν, καποιο λινκ κλπ)
Τι υλικα εχουν τα φιλτρα? (και ποσα λιτρα)
Σταθεροποιητης? (καποιο λινκ?)
Τα νεον αντεξαν στη θερμοκρασια?
Τι προετοιμασια νερου κανεις? (μια περιληψη, υλικα, διαδικασια)
Οταν λες "(πρακτικο για τους ιδιωκτητες...)" ποιους ιδιοκτητες εννοεις τους δισκους ή εσενα? γιατι με 85 υψος δεν ειναι και τοσο πρακτικο για συντηρηση οπως λες και συ σχετικα με τα φυτα, απο την αλλη, απο συζητηση με αλλον εμπειρο στους δισκους, ειχα αναφορα οτι οι δισκοι θελουν και μηκος αναλογο (αν οχι πολυ μεγαλυτερο), εκτος του οτι χρειαζεται σωστη ισορροπια διαστασεων για τη σωστη εναλλαγη αεριων.

ΥΓ ο τιτλος του θεματος παντως ειναι ατυχης (απο τη στιγμη που παραδεχεσαι τα λαθη που εχουν γινει και αναφερεις οτι εχουν αλλαξει πολλα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-09-08, 20:12
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης Κωνσταντινιδης

Λοιπον επιτελους πρωτα οι φωτο και υστερα τα αλλα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.jpg
Εμφανίσεις:  510
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.jpg
Εμφανίσεις:  450
Μέγεθος:  51,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.jpg
Εμφανίσεις:  463
Μέγεθος:  54,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.jpg
Εμφανίσεις:  418
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.jpg
Εμφανίσεις:  432
Μέγεθος:  46,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-09-08, 20:48
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου

Λοιπον εχουμε και λεμε

1 Χρησιμοποιω την sera tropic sun αλλα προσεξε ομως, το μεγεθος αυτου του ενυδρειου παιρνει την 30watt εγω με πατεντα του εχω βαλει την 18w
Ο λογος που την εχω βαλει ειναι γιατι δεν θελω πολυ φωτισμο στα πλαγια, αλλα θελω πολυ κυριως στην μεση, ωστε οταν θελουν λιγο σκοταδι οι δισκοι να πηγαινουν στις γωνιες, και ετσι και πανε, επισης φωτιζει περισοτερο επειδη ο μετασχηματιστης ο μαμισιος ειναι για 30watt οποτε τις δινει 12 watt περισσοτερο, καλο απο θεμα lumen αλλα κακο για την διαρκεια ζωης της λογο kelvin, δηλαδη μου κραταει γυρω στο 5μηνο, αλλα αξιζει....μετα απο πολλες προσπαθειες φωτισμου.

2 εχω δυο φιλτρα το γραφω και παραπανω eheim 2215 (oxi 2216 εκανα λαθος) το ενα οπως ειπαμε ειναι βιολογικο και το αλλο μηχανικο
Στο πρωτο οπως φαινετε και απο την φωτο στο δαπεδο οπου εχει γινει τρυπα στον πατο του ενυδρειου ωστε να μην πιεζετε το μοτερ λογο υψους ειναι το μηχανικο λογο περισοτερων ακαθαρσιων, το 2 που ειναι ακριβως απο πανω στην επιφανεια του νερου (εκει επεσε πολυ συνδεσμολογια) εχει μπει εκει για τον λογο οταν το νερο ειναι πολυ ανακατεμενο απο της τροφες η απο οπιονδηποτε αλλο λογο να καθαριζει κατευθειαν!! Επειδη μερικες ακαθαρσιες μεχρι να κατασταλαξουν στον πυθμενα περνει πολυ ωρα σκεφτηκα και εκανα αυτο....αποτελεσμα λαμπρο!!
3 Φιλε μου τα νεον τα ειχα πριν 4 χρονια, σαφως δεν αντεχουν θερμοκρασιες πανω απο το 30 μονο καρδυναλιοι και παλι επιφοβα... σου συνηστω γνωμη δικη μου ροδοστομα...και θα εχεις το κεφαλι ηρεμο, εχω 10 ροδοστομα και τα εχω 3 ολοκληρα χρονια...
4 Σταθεροποιητη χρησιμοποιουσα αυτον της seachem τον 5.8 - 6.8 αλλα προσφατα τον αλλαξα με τον Kent (ph precise to 6.0) και βλεπω οτι εχει απιστευτη διαφορα με τον Seachem. Παρολο που η SEachem εχει καποιο καλο ονομα στην αγορα, παντος για σταθεροποιητες χιλιες φορες ΚΕΝΤ ,εριχνα 3 κουταλιες για να εχω ισοροπια και τωρα ριχνω σχεδον μονο μια!!
5 Ειναι πρακτικο για τους Δισκους αλλα δεν ειναι δυσκολο για την συντηρηση τους...(εχω φτιαξει ειδικα εργαλεια (μια δαγκανα, και ενα καθαριστικο για τα τζαμια φοβερο)
6 Λοιπον τωρα για την προετοιμασια - εχω ενα βαρελι 80Λιτρων ,με αυτο καθε δεκα μερες το γεμιζω και κανω τις αλλαγες μου.Επειδη τυχαινει η βεραντα μου να ειναι ακριβως διπλα στο ενυδρειο εχω το βαρελι εκει εξω, απλα οταν θελω να αδειασω το εδυδρειο μεχρι το επιτρεπομενο οριο βαζω μια μανικα και το αδειαζω στο λουκι της βεραντας, οταν θελω ομως να γεμισω το ενυδρειο απο το βαρελι την δουλεια αυτη την κανει μια αντλια 1000l τηs eheim, η οποια σηκωνει το νερο στο υψος 1,60 (85 το ενυδρειο και 70 περιπου το επιπλο!!) η αντλια επισης κανει και αλλη δουλεια.. οπως στο να φιλτραρει το water soften pillow μεσα στο βαρελι, επισης το βαρελι εχει θερμοστατη ακριβως στην ιδια θερμοκρασια του ενυδρειου , και πεχαμετρο για να εχει και ακριβως τις ιδιες τιμες.
Γενικα οταν κανω προετοιμασια κανω 4 πραγματακια, Χρησιμοποιω αντιχλωριακο και κατι παραπανω που ειναι το Stress Coat πολυ καλο προιον, βαζω το σταθεροποιητη (φυσικα μεχρι να φτασει στην αναλογη τιμη) και βαζω το μαξιλαρακι στην αντλια (με μια πατεντουλα που εχω κανει) μεχρι να παει περιπου στο 6 η σκληροτητα, τελος βαζω τον θερμαντηρα μεχρι να φτασω στους 31 βαθμους και τοτε το νερο ειναι ετοιμοτατο!!
Η Αντλια eheim εχει κατι πολυ καλο- εχει εναν ρυθμιστει για την ταχυτητα του νερου, οποτε περιπου το νερο το βαζω στο ενυδρειο περιπου στην μιαμιση ωρα.. αυτο το κανω γιατι παντα η σκληροτητα και το πεχα εχουν παντα λιγο αποκλισει κατα 0.05 βαθμους. ΑΥΤΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-09-08, 21:30
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Καλως ηρθες,
ομορφα ψαρια μεγαλωμενα με αγαπη.... τωρα οσο αφορα το στησιμο του ενυδρειου ειναι υποκειμενικο θεμα.....με το μερακι που εχεις πιστευω οτι συντομα με τη βοηθεια αυτων που θα δεις εδω μεσα θα κανεις κατι πολυ καλυτερα και σιγουρα πιο κοντα στο φυσικο..... Μια γρηγορη παρατηρηση ειναι οτι εχεις πολυ φως (κοντα στο 1 βαττ ανα λιτρο) που δεν ειναι οτι καλυτερο για τους δισκους .....εγω θα το ριχνα στο μισο βαττ.... Επισης το ενα ψαρακι δεν εχει μεγαλωσει ικανοποιητικα οπως τα αλλα, πραγμα που μπορει να ειναι γεννετικο ή να ηταν ο αδυναμος κρικος στο ενυδρειο σου και να μην προλαβαινε να τρωει.......τελος κανε μια σουμα τα λεφτα που πληρωνεις για ολα αυτα τα χημικα τοσα χρονια και σκεψου αν σε συμφερει καλυτερα να αγορασεις μια αντιστροφη οσμωση.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-09-08, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
...Μια γρηγορη παρατηρηση ειναι οτι εχεις πολυ φως (κοντα στο 1 βαττ ανα λιτρο) που δεν ειναι οτι καλυτερο για τους δισκους .....εγω θα το ριχνα στο μισο βαττ....
Ελα ντε!!!
Και γω γι'αυτο ρωτησα ποια λαμπα εχει?
Αλλα διευκρινησε στο 26 ποστ οτι εχει βαλει 18 βατ λαμπα απο 30 που ειχε.
Οποτε το 305W στο αρχικο ποστ ειναι ακυρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-09-08, 07:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η υπεροδηγηση της λαμπας σε τοσο μεγαλο βαθμο εκτος απο το οτι μικραινει πολυ τη διαρκεια της ζωης της μπορει να παραγει και ανεπιθυμητες ακτινοβολιες. Επισης υπαρχει κινδυνος να παρεις καμμια φωτια. Η σκια βεβαια για τους δισκους ειναι επιθυμητη.
Ισως να δοκιμαζες και καμμια poweer compact, τοποθετημενη στο πλατος του ενυδρειου, κατα προτιμηση dimmable.
Τα buffers που χρησιμοποιεις περιεχουν φωσφορικα και ανεβαζουν της πιθανοτητες αλγης.. Μαλλον σωζει την κατασταση ο λιγος φωτισμος και το μεγαλο βαθος.
Οσο για τη διαδικασια παραγωγης μαλακου νερού, αν και τεχνικα θεωρειται μαλακό, η αντικατασταση ιοντων που κανεις ειναι μαλλον αδιαφορη για τους δισκους.
Αν χρησιμοποιουσες κατευθειαν νερο βρυσης το αποτελεσμα θα ηταν ακριβως το ιδιο, χωρις να παιδευεσαι.
Βεβαια αποδεικνυεις για αλλη μια φορα οτι με σταθερη ρουτινα και σταθερες συνθηκες οι δισκοι πανε μια χαρα και η οποιαδηποτε αλλαγη μπορει να σε βαλει σε μπελαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-09-08, 11:22
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή Σωτηρης

Παιδια 18watt σε 320 λιτρα ενυδρειο ειναι υπερβολικο ? αν ειναι δυνατον, χαχαχα!! φιλικα το λεω!
Και κατι αλλο αν το soften pillow ειτε το βαλω ειτε οχι ειναι το ιδιο πραγμα για τους δισκους τοτε γιατι το πουλανε και γιατι ειναι και μαλιστα απο τα πιο ακριβα χημικα ?
Μπορεις να γινεις φιλε μου λιγο πιο συγκεκριμενος ?
Θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες πανω σε αυτο το θεμα.
Σευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
kαινουργειο ενυδρειο με δισκους... theodwros Δίσκοι 18 24-03-08 02:37
ενυδρειο με δισκους nendosstelios Δίσκοι 9 19-06-06 13:50
Ενυδρειο για δισκους... scalare Δίσκοι 3 10-09-05 15:54
ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΔΙΣΚΟΥΣ red rubin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 10-08-04 23:39
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14718 seconds with 16 queries