Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-09-18, 11:56   #1
εξοπλισμός και είδη ενυδρείου
Dimitris11
Member
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος 02-09-18, 11:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα,

βλέπω εδώ σε ένα θέμα πως προτείνετε για τις αλλαγές νερού και την εισαγωγή του νέου νερού στο ενυδρείο μία αντλία νερού.

μιλώντας με ένα ονλαιν πετσοπ μου πρότειναν για την εισαγωγή νερού από τον κουβά έναν κυκλοφορητή, έναν σωλήνα νερού και επιθυμητά και ένα μπαστούνι εξόδου για να διατηρεί το λάστιχο στην σωστή του θέση.

τι ισχύει τελικά? τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να εισάγω το νέο νερό στο ενυδρείο? αν υπήρχε και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
θέλω να το κάνω σωστά για αυτό σας ρωτάω. σας ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 4454
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-18, 12:12
panos699 Ο χρήστης panos699 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Περιοχή: πετραλωνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα,

βλέπω εδώ σε ένα θέμα πως προτείνετε για τις αλλαγές νερού και την εισαγωγή του νέου νερού στο ενυδρείο μία αντλία νερού.

μιλώντας με ένα ονλαιν πετσοπ μου πρότειναν για την εισαγωγή νερού από τον κουβά έναν κυκλοφορητή, έναν σωλήνα νερού και επιθυμητά και ένα μπαστούνι εξόδου για να διατηρεί το λάστιχο στην σωστή του θέση.

τι ισχύει τελικά? τι εξοπλισμό χρειάζομαι για να εισάγω το νέο νερό στο ενυδρείο? αν υπήρχε και κάποιο λινκ θα με βοηθούσε ακόμα περισσότερο.
θέλω να το κάνω σωστά για αυτό σας ρωτάω. σας ευχαριστώ.
Φιλε εγω αυτο που εχω κανει ειναι το εξής.... Εχω παρει σωληνάκι 1/4,αυτο που υπάρχει και στην όσμωση, εχω προσαρμοση ενδιαμεσα ενα προφιλτρο ανθρακα και καθε φορα που θελω να βαλω νερο στο ενυδρείο το συνδεω με την βρύση της μπανιερας... Ρυμθιζω την θερμοκρασία πρωτα και ανοιγω την βρύση ισα ισα να υπαρχει ροη....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-18, 12:35
καλατζος Ο χρήστης καλατζος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2017
Περιοχή: αχαρναι
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου τις αλλαγές νερού πρώτα από όλα πως θέλεις να τις κάνεις με αντιχλωριο με φίλτρο άνθρακα για να μην έχει το νερό χλώριο θα χρειαστεί ένα βαρέλι προετοιμασίας μια αντλία και αλφαδολαστιχο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-18, 14:15
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα

Απο καθαρη περιεργεια, ποιος ειναι αυτος ο ονλαιν πετσοπας που λες?

Δες λιγο και το link εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662

Αντι για το μπαστουνι εξοδου μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα μεγαλα πλαστικα μανταλακια που χρησιμοποιουμε στις πετσετες πανω στις ξαπλωστρες στην θαλασσα. Εμενα με βολευαν πολυ. Τα βρισκεις και με 1 ευρω το πακετο.

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να βαζεις το νεο νερο στο ενυδρειο, ο καθενας χρησιμοποιει το δικο του.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μανταλακια.jpg
Εμφανίσεις:  849
Μέγεθος:  119,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-18, 14:46
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από καλατζος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα φίλε μου τις αλλαγές νερού πρώτα από όλα πως θέλεις να τις κάνεις με αντιχλωριο με φίλτρο άνθρακα για να μην έχει το νερό χλώριο θα χρειαστεί ένα βαρέλι προετοιμασίας μια αντλία και αλφαδολαστιχο
Με αντιχλωριο λογικά θέλω να τις κάνω!
Έχεις να μου προτείνεις από πού μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα τρία είδη που προτείνεις; Κυκλοφορητή δλδ θεωρείς πως δεν χρειάζομαι σωστά;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα

Απο καθαρη περιεργεια, ποιος ειναι αυτος ο ονλαιν πετσοπας που λες?

Δες λιγο και το link εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662

Αντι για το μπαστουνι εξοδου μπορεις να χρησιμοποιησεις και τα μεγαλα πλαστικα μανταλακια που χρησιμοποιουμε στις πετσετες πανω στις ξαπλωστρες στην θαλασσα. Εμενα με βολευαν πολυ. Τα βρισκεις και με 1 ευρω το πακετο.

Υπαρχουν πολλοι τροποι για να βαζεις το νεο νερο στο ενυδρειο, ο καθενας χρησιμοποιει το δικο του.

Καλησπέρα. Στο λινκ που μου έστειλες λέει ότι χρειάζομαι και τα δυο οπότε τουλάχιστον την αντλία νερού δεν την γλυτώνω όπως πρότεινε και άλλος πιο έμπειρος συνχομπιστας μόλις παραπάνω.

Τελικά τι ισχύει;

Από τον Μισιρλή μου το πρότειναν αυτό, που ξέρω από άλλους ότι ο λόγος του είναι σπαθί.

Αν έχεις κάτι άλλο να προτείνεις η από πού να προμηθευτώ αυτα που χρειάζομαι θα χαρώ να το ακούσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos699 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε εγω αυτο που εχω κανει ειναι το εξής.... Εχω παρει σωληνάκι 1/4,αυτο που υπάρχει και στην όσμωση, εχω προσαρμοση ενδιαμεσα ενα προφιλτρο ανθρακα και καθε φορα που θελω να βαλω νερο στο ενυδρείο το συνδεω με την βρύση της μπανιερας... Ρυμθιζω την θερμοκρασία πρωτα και ανοιγω την βρύση ισα ισα να υπαρχει ροη....
ευχαριστώ αλλά δεν είμαι ακόμα έτοιμος για DIY και άσε που δεν είμαι και πολύ handyman, θέλω ποιο έτοιμες λύσεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 02-09-18 στις 14:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-18, 06:51
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστή κ λάθος διαδικασία.
Το θέμα είναι να μπεί το καθαρό, αποχλωριομένο νερό στο ενυδρείο.
Εγώ χρησιμοποιώ ένα 10λιτρο ποτιστήρι κ την βαρύτητα.
Ο καθένας όπως βολεύεται.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-18, 08:51
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εγω παλι εχω τρυπισει ενα μπουκαλι 1 λιτρο και ριχνω εκει το νερο(πρωτα σε εναν μεγαλο κουβα το νερο και μετα ρουφαω εναν σωλήνα ωστε να τραβηξει το νερο) και μπαινει ομαλα το νερο στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-18, 23:41
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Με μια φτηνη αντλιουλα και ενα βαρελακι αναλογως τα λιτρα που θες καθαρησες. (Προσεχε το μανομετρικο της αντλιας ). Τωρα οσο χειμωνιαζει και κανας θερμαντηρας θα ειναι απαραιτητος αν ειναι πολλα τα λιτρα της αλλαγης
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-09-18, 09:12
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rayden Εμφάνιση μηνυμάτων
Με μια φτηνη αντλιουλα και ενα βαρελακι αναλογως τα λιτρα που θες καθαρησες. (Προσεχε το μανομετρικο της αντλιας ). Τωρα οσο χειμωνιαζει και κανας θερμαντηρας θα ειναι απαραιτητος αν ειναι πολλα τα λιτρα της αλλαγης
καλημέρα. μπορείς να μου δώσεις κάποιο λινκ για να δω αυτά που προτείνεις, πχ φτηνή αντλία και βαρελάκι? γιατί δεν ξέρω που να στραφώ.

σε ευχαριστώ.
-------------------------
καλησπέρα,

μία ερώτηση. σε ενυδρείο 27 λίτρων που προορίζεται για έναν μονομάχο έχω το εξής φίλτρο που είναι για ενυδρεία μέχρι 40 λίτρα

https://www.petsamolis.gr/proionta/p...h20509297.html

υπάρχει λόγος να αναβαθμιστώ σε αυτό που είναι για μέχρι 80 λίτρα?

https://www.petsamolis.gr/proionta/p...w20509298.html

το λέω γιατί έχω ακούσει πως είναι καλό το φίλτρο να είναι αρκετά μεγαλύτερο του όγκου της δεξαμενής.

βέβαια για μονομάχο ίσως να μην είναι καλό γιατί ξέρω θέλουν χαμηλή σχετικά ροή φίλτρου.

τι λέτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 07-09-18 στις 09:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-09-18, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για τοσο μικρο ενυδρειο, γινεται και με τη βαρυτητα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  μπετονι.jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  39,0 KB  
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-09-18, 14:40
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τοσο μικρο ενυδρειο, γινεται και με τη βαρυτητα
μόνο ένα αλφαδολάστιχο και ένα κουβά δλδ και τίποτα άλλο και θα παίξει?
Υ.Γ δέος και μόνο δέος που μου γράφει ο τοπ πόστερ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-09-18, 14:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απλα πρεπει να υπαρχει μερος πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να ακουμπησει το δοχειο με το νερο της αλλαγης, ενα σωληνακι και δυο μανταλακια (προσοχη με τα μανταλακι ομως γιατι πεταγονται αν δεν μπουν καλα).
Το δοχειο πρεπει να χωραει την ποσοτητα του νερου που χρειαζεται καθε ενυδρειο για αλλαγη.
(Και φυσικα να γνωριζεις τη μεθοδο του ... ρουφηγματος)
Πχ αν εχεις 30λιτρο και κανεις 30% αλλαγη, χρειαζεσαι δοχειο 10 λιτρων (πχ κουβας 10λιτρος ή δυο μπετονακια 5λιτρα σαν της φωτογραφιας)

Αν ομως εχεις 50λιτρο και κανεις 50% αλλαγη νερου χρειαζεται 25 λιτρα δοχειο (οποτε εδω δεν βολευει η συγκεκριμενη μεθοδος και χρειαζεται βαρελακι και αντλια με μανομετρικο ικανο να σηκωνει το νερο μεχρι το ενυδρειο - συνηθως μια αντλια με 1.8-2.0 μετρα μανομετρικο ειναι ΟΚ)

ΥΓ το Onilne καταστημα στα ειπε πολυ καλα αλλα και ο αλλος φιλος πιο πανω σωστα τα ειπε, δεν υπαρχει μονο μια λυση. Οτι βολευει τον καθενα.
ΥΓ2 μια χαρα ειναι το φιλτρακι για τοσο μικρο ενυδρειο με ενα μονομαχο. Να γυρισεις το spray bar ετσι ωστε να μην ανακατευει το νερο, πχ προς τα πισω να χτυπαει στο τζαμι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-09-18, 15:28
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα πρεπει να υπαρχει μερος πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να ακουμπησει το δοχειο με το νερο της αλλαγης, ενα σωληνακι και δυο μανταλακια (προσοχη με τα μανταλακι ομως γιατι πεταγονται αν δεν μπουν καλα).
Το δοχειο πρεπει να χωραει την ποσοτητα του νερου που χρειαζεται καθε ενυδρειο για αλλαγη.
(Και φυσικα να γνωριζεις τη μεθοδο του ... ρουφηγματος)
Πχ αν εχεις 30λιτρο και κανεις 30% αλλαγη, χρειαζεσαι δοχειο 10 λιτρων (πχ κουβας 10λιτρος ή δυο μπετονακια 5λιτρα σαν της φωτογραφιας)

Αν ομως εχεις 50λιτρο και κανεις 50% αλλαγη νερου χρειαζεται 25 λιτρα δοχειο (οποτε εδω δεν βολευει η συγκεκριμενη μεθοδος και χρειαζεται βαρελακι και αντλια με μανομετρικο ικανο να σηκωνει το νερο μεχρι το ενυδρειο - συνηθως μια αντλια με 1.8-2.0 μετρα μανομετρικο ειναι ΟΚ)

ΥΓ το Onilne καταστημα στα ειπε πολυ καλα αλλα και ο αλλος φιλος πιο πανω σωστα τα ειπε, δεν υπαρχει μονο μια λυση. Οτι βολευει τον καθενα.
ΥΓ2 μια χαρα ειναι το φιλτρακι για τοσο μικρο ενυδρειο με ενα μονομαχο. Να γυρισεις το spray bar ετσι ωστε να μην ανακατευει το νερο, πχ προς τα πισω να χτυπαει στο τζαμι.
τέλεια, σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές σου. τώρα έχω αυτό το μικρό ενυδρειάκι αλλά θα πάρω και μεγαλύτερο σύντομα οπότε ακόμα και εξοπλισμό να πάρω (βαρελάκι, κυκλοφορητή, αντλία, αλφαδολάστιχο) δεν θα πάνε χαμένα και θα αξιοποιηθούν και στο επόμενο, γιατί όντως για το 27άρι είναι περιττά αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-09-18, 22:32
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Πήρα μια αφίσα background και δεν συνειδητοποίησα ότι θέλει να κολλήσει με το ειδικό υγρό τζελ της juwel poster fix, νόμιζα αλλά την ξεκολλάς και την κόλλας. Υπάρχουν προτάσεις εναλλακτικών ειδών μιας και κοστίζει 5¤ περίπου αυτό το τζελ;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-18, 23:29
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Καλησπερα. Πήρα μια ρίζα, μια φυσική πέτρα και νέα λευκή άμμο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα καθαρίσω πριν τα βαλω στο ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 29-09-18, 00:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Πήρα μια ρίζα, μια φυσική πέτρα και νέα λευκή άμμο. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τα καθαρίσω πριν τα βαλω στο ενυδρείο;
Είναι γραμμένα χιλιάδες φορές... κάνε μια απλή αναζήτηση στο forum.
Ειδικά στα θέματα για τους αρχάριους ("στήσιμο" ενυδρείων)... ΔΕΝ μπορεί... κάτι θα βρεις.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-18, 23:12
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γραμμένα χιλιάδες φορές... κάνε μια απλή αναζήτηση στο forum.
Ειδικά στα θέματα για τους αρχάριους ("στήσιμο" ενυδρείων)... ΔΕΝ μπορεί... κάτι θα βρεις.-
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός. delta66 Χρυσόψαρα 33 04-11-15 10:03
Αγορά Ενυδρείου 60 λίτρων & Είδη ψαριών danny Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 31 09-10-12 23:20
Εξοπλισμός Ενυδρείου StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-12-08 22:06
Είδη Φωτισμού Reef Ενυδρείου accnt Reef 0 07-12-06 08:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06744 seconds with 16 queries