Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-09, 20:21
Το avatar του χρήστη valantis
valantis Ο χρήστης valantis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: kastoria
Μηνύματα: 38
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην valantis
Thumbs up σκούπα βυθού

παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-09, 21:09
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!!ε προσαρμοσε κατι (ενα ξυλακι ενα αποστατη)να μην ακουμπαει αμμο ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο καλα και γιατι δεν την σουρωνες ππριν το ριξεις στη αποχετευση?? και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!
με μια αναζητηση θα βρεις και απαντησεις και ςξυπνες κατασκευες για την σκουπα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-09, 21:12
mixalis24 Ο χρήστης mixalis24 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Περιοχή: mykonos
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!
καλησπερα μπορεις να βαλεις χαλικι, ομως τα εχεις μπερδεψει λιγακι τα πραγματα εχεις ψαρια απο διαφορετικες ηπειρους. δες τι θες να κανεις και φταξε αναλογα το βυθο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-09, 13:10
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valantis Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά έχω μία σκούπα βυθού η οποία δουλεύει μόνη της απλά τραβάει νερο αλλα το πρόβλημα είναι στο ότι τραβάει και την άμμο!!! ρώτησα και μου είπε ότι κάνει!!! τώρα όμωσ τι να κανω είναι τρίτη φορά που αγοράζω άμμο και κάτι άλλο είναι αλήθεια ότι το χαλίκι δεν κάνει για τροπικά ψάρια γιατι αν κάνει να βάλω χαλίκι! αυτή απο το μαγαζί μου ειπε οτι τα τροπικα θέλουν άμμο!!!
Με λίγη προσοχή, ρουφώντας από μία μικρή απόσταση από την άμμο, θα μπορείς να μαζεύεις μόνο τις ακαθαρσίες, και όχι το βυθό του ενυδρείου σου..

Σε ό,τι αφορά στα "τροπικά ψάρια" και την "άμμο".. Εξαρτάται από το είδος του ψαριού.. ¶λλα ψάρια σκάβουν, οπότε θέλουν άμμο.. ¶λλα αναζητούν τροφή στο βυθό, οπότε και με λεπτόκοκκο χαλίκι θα είναι οκ, αρκεί αυτό να μήν είναι αιχμηρό και τα τραυματίζει.. Και πολλά ψάρια δεν ασχολούνται καθόλου με το βυθό, οπότε δεν τα "απασχολεί" το τι θα βάλεις..

Στα λέω όλα αυτά για να καταλάβεις ότι θα πρέπει να δεις με άλλο μάτι την ψαροσύνθεσή σου, ώστε τα ψάρια που έχεις να έχουν παρόμοιες απαιτήσεις, και να φροντίζεις να καλύπτεις τις ανάγκες τους..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκούπα βυθού με αεραντλια -=Κατασκεύη=- Dolkin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-05-08 04:09
Αλλαγές νερού + σκούπα βυθού geokary Δίσκοι 5 18-04-07 16:56
Υπόστρωμα και σκούπα βυθού dalex Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-10-06 13:30
Πόσο αναγκαία είναι η σκούπα βυθού; passenger Malawi 13 06-10-06 07:04
Σκούπα Βυθού sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-05-05 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03391 seconds with 13 queries