Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-13, 16:07
Γιωργος21 Ο χρήστης Γιωργος21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2012
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Προτασεις για υλικα εξωτερικου φιλτρου

Καλησπερα σας εχω ενα φιλτρο της haqos,και τα υλικα ειναι τοποθετημενα απο κατω προς τα πανω εως εξης: siporax,bioballs,σφουγγαρια,ανθρακας και εχω τοποθετησει κ υαλοβαμβακα..σκεφτομουν να αντικαταστησω τα bioballs με αλλο βιολογικο υλικο και επισης και τον ανθρακα γιατι απ οτι ξερω ειναι κυριως για μετα απο ασθενειες η τυχον βλαβερες ασθενειες η αν ριχνουμε βιταμινες κτλ..θελω προταση για τι βιολογικο υλικο μπορω να βαλω στους πανω καδους..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-13, 17:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας εχω ενα φιλτρο της haqos,και τα υλικα ειναι τοποθετημενα απο κατω προς τα πανω εως εξης: siporax,bioballs,σφουγγαρια,ανθρακας και εχω τοποθετησει κ υαλοβαμβακα..σκεφτομουν να αντικαταστησω τα bioballs με αλλο βιολογικο υλικο και επισης και τον ανθρακα γιατι απ οτι ξερω ειναι κυριως για μετα απο ασθενειες η τυχον βλαβερες ασθενειες η αν ριχνουμε βιταμινες κτλ..θελω προταση για τι βιολογικο υλικο μπορω να βαλω στους πανω καδους..
Καλο διάβασμα!!
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F5%EB%E9%EA%EF
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....light=aBSORBEX


Τον άνθρακα εννοείται πως το βγάζεις και τον πετάς...εφόσον εχει χρησιμοποιηθεί!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-13, 18:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω σε ολα τα φιλτρα μου εχω sera siporax χυμα. Οικονομικο, αποτελεσματικο και εγγυημενο απο πολλους χομπιστες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-13, 18:10
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Το ίδιο έχω και εγώ στα φίλτρα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-13, 19:32
koron21 Ο χρήστης koron21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2013
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Γεια σου Γιωργο ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!Απ'οτι βλεπω απο το ψευδωνυμο...κι εγω οπως τα υπολοιπα παιδια χρησιμοποιω siporax και βιομπαλες, νομιζω οτι ειναι αρκετο.
__________________
FORZA ΑΕΚΑΡΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-13, 20:18
Γιωργος21 Ο χρήστης Γιωργος21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2012
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

ευχαριστω για την ενημερωση,απλα ειχα δει το easy-life symbiont για καλυτερο υλικο,αλλα μαλλον θα με καλυψει το siporax και ως οικονομικοτερη λυση σε σχεση με το αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-13, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....491#post782491
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-13, 00:38
Γιωργος21 Ο χρήστης Γιωργος21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2012
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
το siporax δεν ειναι καλυτερο απο ελαφροπετρα? πιστευω το να παρω siporax για μια φορα το χρονο δεν τρεχει κατι,ουτε πολυ ακριβο ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-13, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ελαφροπετρα εχει 4 φορες πιο μεγαλη επιφανεια αποικισης.

Γιατι να παιρνεις μια φορα το χρονο σιποραξ???
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-13, 09:26
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελαφροπετρα εχει 4 φορες πιο μεγαλη επιφανεια αποικισης.

Γιατι να παιρνεις μια φορα το χρονο σιποραξ???
σπυρο εδω εισαι λαθος και στα δυο.κανενα φυσηκο υλικο δεν εχει μεγαλυτερο χωρο αποικησεις απο τα βιομηχανικα τα χουμε πει αυτα χιλιαδες φορες και παντα συγκρηνοντας της ιδιες μαζες υλικων,η ελαφροπετρα ειναι καλη να μπει σε ενα σαμπ στο οποιο θα μπορει να βαλει μια σημαντικη ποσοτητα ωστε να γεμισει με μικρο κοστος σε ενα ομως περιορισμενο χωρο οπως αυτου του φιλτρου τοτε υλικα οπως το συμβιοντ και το σαμπστρατ ειναι καλυτερα.φυσικα και ακριβοτερα αλλα......
επισης οπως ξεφυγε και του δημιουργου του σιποραξ το υλικο αυτο εχει 10+ ζωη δεν υπαρχει λογος να αλλαζετε καθε μερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-13, 10:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενα φυσηκο υλικο δεν εχει μεγαλυτερο χωρο αποικησεις απο τα βιομηχανικα ......
αυτο απο που προεκυψε?γιατι η καθε εταιρεια λεει τα δικα της.(φυσικα...)


http://www.seachem.com/support/SpecificSurface.pdf

παντως απολα τα υλικα που εχω δει,το μονο που επιπλεει στο νερο ειναι η ελαφροπετρα.τουλαχιστον σε πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα αποτι το substrat.γιατι και σαυτο μπορει να τυχει μερικα κομματια να ειναι ελαφρυτερα,αλλα συγκριτικα ελαχιστα.αρα η ελαφροπετρα ειναι πιο ελαφρια λογω περισσοτερων πορων...κλπ.
επομενως,μαλον η seachem εχει δικιο σαυτο που λεει.
εκτος αν εχει κανεις και τιποτα'λλο να διαβασουμε


(offtopic αλλα ενα ενδιαφερον αρθρο ειναι εδω)
http://www.academia.edu/1080304/Pumi...rigins_of_life
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-13, 11:18
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Αφου διαβασεις τη σου εβαλαν τα παιδια ,,δες και εδω ,,,εχει τα παντα ,,και χυμα σιποραξ http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...d=12&show=grid..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-09-13, 13:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
σπυρο εδω εισαι λαθος και στα δυο.κανενα φυσηκο υλικο δεν εχει μεγαλυτερο χωρο αποικησεις απο τα βιομηχανικα τα χουμε πει αυτα χιλιαδες φορες και παντα συγκρηνοντας της ιδιες μαζες υλικων,η ελαφροπετρα ειναι καλη να μπει σε ενα σαμπ στο οποιο θα μπορει να βαλει μια σημαντικη ποσοτητα ωστε να γεμισει με μικρο κοστος σε ενα ομως περιορισμενο χωρο οπως αυτου του φιλτρου τοτε υλικα οπως το συμβιοντ και το σαμπστρατ ειναι καλυτερα.φυσικα και ακριβοτερα αλλα......
επισης οπως ξεφυγε και του δημιουργου του σιποραξ το υλικο αυτο εχει 10+ ζωη δεν υπαρχει λογος να αλλαζετε καθε μερα.
Ποιος το εχει πει χιλιαδες φορες και γιατι να ειναι σωστο ακομα κι αν το εχει "πει" ενα εκατομμυριο φορες?
Μιλαμε με επιχειρηματα.
Η ελαφροπετρα ειναι ιδιο υλικο με το ματριξ (το μικροσκοπειο δεν ψευδεται) κι απο τη στιγμη που το ματριξ ειναι πιο δυνατο απο substrat, siporax και αλλα υλικα (βαση της μελετης στο λινκ πιο πανω, που δεν διεψευσε ουτε ανετρεψε κανενας ανταγωνιστης), ειναι και η ελαφροπετρα το ιδιο πιο δυνατη.
Απλη λογικη.
Το 2ο λαθος μου ποιο ειναι να το συζητησουμε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-13, 13:19
Γιωργος21 Ο χρήστης Γιωργος21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2012
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ελαφροπετρα εχει 4 φορες πιο μεγαλη επιφανεια αποικισης.

Γιατι να παιρνεις μια φορα το χρονο σιποραξ???
να αλλαζω μερικως,λιγο siporax το χρονο ηθελα να πω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-13, 13:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος21 Εμφάνιση μηνυμάτων
να αλλαζω μερικως,λιγο siporax το χρονο ηθελα να πω
Αν δεν βαριεσαι να το βραζεις και σου περισσευουν χρηματα, ΟΚ αγοραζε αλλο.

Με την ελαφροπετρα δεν θα εχεις παντως ενδοιασμους τι να κανεις, αφου 12 λιτρα κοστιζουν 2 ευρω.
Δεν συμφερει να την βραζεις.
Βαζεις την παλια στις γλαστρες, και βαζεις καινουρια στο φιλτρο (ενα μερος παντα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-13, 13:51
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

το ματριξ ναι μεν εινια ιδιο με την ελαφροπετρα αλλα διαφορετικο μεγεθος εγω μιλησα για την ιδια μαζα υλικου πχ 1κυβικο εκατοστο σαμπστρατ με το αντοιστοιχο ελαφροπετρας κτλ κτλ.επισης το οτι ενα υλικο επιπλεει δεν σημαινει κατι αλλα παρα μονο οτι παγιδευει ποιο πολλυ αερα μεσα του πραγμα οχι απαραιτητα καλο.σπυρο μου το δευτερο λαθο ηταν οτι το σιπο δεν το αλλαζουμε καθε χρονο.σε ποστ που εχω κανει εγω αλλα και ο τσιππας αναφερουμε το εμβαδον αποικησεις του καθε υλικου ετσι οπως αναφεραιτε απο της εταιριες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-13, 14:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αφου υπαρχει μελετη (την οποια δεν εχει διαψευσει κανεις)που λεει οτι το matrix και κατεπεκταση και η ελαφροπετρα εχει μεγαλυτερη συνολικη επιφανεια αποτι τα υπολοιπα υλικα.και οχι μονο αυτο,αλλα λογω της ποικιλιας μεγεθων στους πορους του υλικου,καποια σημεια του εκτελουν και αλλες διεργασιες κυριως φυσικοχημικες και οχι βιολογικες.παρολαυτα,το τελικο συμπερασμα ειναι οτι το ματριξ(ελαφροπετρα) εξακολουθει να υπερτερει των υπολοιπων υλικων της συγκρισης.

"BET surface area measurements indicate that Matrix contains nearly 10 times the specific
surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.
Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of
pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that
are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two
different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4 . times the biologically
active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area
of MicroMec."




η μονη διαφορα που εχει το ματριξ σε σχεση με την κοινη ελαφροπετρα ειναι οτι ειναι διαλεγμενο και επεξεργασμενο και πιστοποιουνε οτι θα ειναι αδρανες.η ιδια η seachem το λεει.

οσον αφορα τον αερα,αυτος πρεπει και να μπορει να παγιδευτει καπου.και εκτος αυτου μεσα στο φιλτρο υπαρχει απουσια του,οποτε το αν παγιδευεται αερας η οχι δεν εχει να κανει με το αν ειναι καλο η κακο.

η συγκριση της ελαφροπετρας με τα υπολοιπα υλικα που αλλου εγινε?υπαρχει κατι να διαβασουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-09-13, 14:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
1. το ματριξ ναι μεν εινια ιδιο με την ελαφροπετρα αλλα διαφορετικο μεγεθος εγω μιλησα για την ιδια μαζα υλικου πχ 1κυβικο εκατοστο σαμπστρατ με το αντοιστοιχο ελαφροπετρας κτλ κτλ.

2. σπυρο μου το δευτερο λαθο ηταν οτι το σιπο δεν το αλλαζουμε καθε χρονο.σε ποστ που εχω κανει εγω αλλα και ο τσιππας αναφερουμε το εμβαδον αποικησεις του καθε υλικου ετσι οπως αναφεραιτε απο της εταιριες.
1. Που την ειδες την διαφορα στο μεγεθος?
- Matrix™ is a porous inorganic solid about 10 mm in diameter.
http://www.seachem.com/Products/prod...es/Matrix.html
- ΕΛΑΦΡΟΠΕΤΡΑ 6-12MM
http://www.praktiker.gr/p/elafropetra-6-12mm-12lt-7290

2. Καταρχας δεν ειπα να το αλλαξει. Ρωτησα γιατι να το αλλαξει?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι να παιρνεις μια φορα το χρονο σιποραξ???
Και αφου απαντησε ο φιλος Γιωργος21 "να αλλαζω μερικως, λιγο siporax καθε χρονο" (κατι που λεγεται και στις οδηγιες του σιποραξ και αλλων υλικων) του απαντησα "Αν δεν βαριεσαι να το βραζεις και σου περισσευουν χρηματα, ΟΚ αγοραζε αλλο".
Κι αυτο γιατι ουσιαστικα ο λογος της αντικαταστασης των υλικων που προτεινεται απο την εταιρεια, δεν ειναι γιατι χαλαει (γυαλι ειναι και δεν χαλαει ουτε στα 10 χρονια - εχω δει σιποραξ να λειτουργει 20 χρονια), ειναι γιατι με το χρονο, βουλωνουν οι ποροι του βαθεια μεσα, απο νεκρη βιολογια και σκουπιδι, και με το απλο ξεπλυμα με νερο ενυδρειου που κανουν οι περισσοτεροι, οι ποροι βαθεια δεν καθαριζουν, και ετσι στερουν ωφελιμο χωρο για αποικηση νεας βιολογιας και παραλληλα με τη συσσώρευση οργανικων, μπορει να γινονται εστια παραγωγης νιτρικων.
Φυσικα την εταιρεια την συμφερει να πει "παρε καινουριο" και οχι "βραστο" ή "απολυμανε το".
Αυτο το λεμε εμεις που δεν εχουμε οικονομικο κερδος.
Και οι δυο ομως, λεμε το σωστο. Καθαρο υλικο (μερος του) κατα χρονικα διαστηματα.


ΥΓ Την επεξεργασια της ελαφροπετρας, πριν τοποθετηθει στο φιλτρο, την εχω γραψει εδω. http://www.aquatek.gr/vb/showthread....491#post782491
Ο καθενας βεβαια μπορει να κανει τις επιλογες του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-13, 14:50
Γιωργος21 Ο χρήστης Γιωργος21 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2012
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

παιδια με την ποσοτητα που πρεπει να βαζουμε το βιολογικο,εχει καποιος καμια ενδειξη?εχω ακουσει παιζει αναλογα τα λιτρα και την ιχθυοφορτιση,αλλα στο περιπου πως μπορω να υπολογισω αν ειμαι καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-13, 15:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιωργος21 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια με την ποσοτητα που πρεπει να βαζουμε το βιολογικο,εχει καποιος καμια ενδειξη?εχω ακουσει παιζει αναλογα τα λιτρα και την ιχθυοφορτιση,αλλα στο περιπου πως μπορω να υπολογισω αν ειμαι καλα?
O γνωστος ιχθυοπαθολογος D. Untergasser (που νομιζω ειναι και ο εμπνευστης του siporax), στο σεμιναριο που εγινε για το "Στησιμο και βιολογια ενυδρειου - Διατροφη και ασθενειες ψαριων", αναφερθηκε για το siporax*, οτι 1 λιτρο φτανει για 200 λιτρα ενυδρειο, οπου βρισκονται μικροψαρα συνολικου μηκους 130εκ (πχ 30 καρδιναλιοι).
(φυσικα παιζουν κι αλλοι παραγοντες ρολο, οπως βασικα το ειδος της τροφης αν εχει βαση την πρωτεινη ή ειναι φυτικη, ποσο συχνα και πολυ ταιζουμε, το υπολοιπο στησιμο του ενυδρειου κλπ)


* Συμπερασμα απο δυο αναφορες του
α) 1 λιτρο σιποραξ φτανει για 200 λιτρα ενυδρειο
β) γενικευοντας, σωστη ιχθυοφορτωση θεωρειται καποια μεχρι 1 εκατοστο μικροψαρου, για καθε 1.5 λιτρο νερου περιπου.

Αλλες χρησιμες αναφορες του :
- Σε ενυδρείο 100 λίτρων ένα ψάρι 100 γραμμαρίων παράγει (γενικευση) ανά ημέρα περιπου 2ml ΝΗ3/ΝΗ4
- Από πέψη πρωτεϊνών το ψάρι εκκρίνει 85% ΝΗ3/ΝΗ4 και 15% ουρία
-------------------------
Αλλη ενδειξη.
Ενυδρειο με 600 λιτρα νερο, που λειτουργει με 10 πολυ μεγαλους δισκους και πολυ και συχνο ταισμα πρωτεινης, καλυπτεται ανετα απο 2 φιλτρα συνολικης ονομαστικης ρης 3400 λ/ω και 24 λιτρων υλικων.
12 λιτρα σιποραξ και 12 λιτρα ελαφροπετρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-09-13 στις 15:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-13, 17:08
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

"BET surface area measurements indicate that Matrix contains nearly 10 times the specific
surface area of Substrat Pro, and more than 20 times the specific surface area of MicroMec.
Practically all the specific surface area of both Substrat Pro and MicroMec are in the range of
pore diameters to be biologically useful, while some of the surface area of Matrix is in pores that
are reserved for physical and chemical processes, not biological processes. Estimates from two
different pore geometries indicate that Matrix contains between 4 to 4 . times the biologically
active surface area of Substrat Pro, and between 8 to 9 times the biologically active surface area
of MicroMec."
συμφωνα με αυτο η ελαφροπετρα εχει στο λιτρο 4500 τμ επιφανεια αποικισης το οποιο προκυπτει εφοσον εχει σχεδον 10χ τον χωρο απο το σαμπστρατ το οποιο εχει μολις 450τμ/λτ συγνωμη αλλα εχω πρωσοπικα δεν το πιστευω.http://www.eheim.asia/prod_e_media_bio.html
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ iordanisdr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 19-11-12 14:33
υλικα νεου εξωτερικου φιλτρου corsar7 Γλυκό νερό - Γενικά 4 15-04-11 13:43
υλικα εξωτερικου φιλτρου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-02-11 14:23
Τοποθετηση εξωτερικου φιλτρου tasos-alex/polis Αρχάριοι γλυκού νερού 13 08-07-09 10:24
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ xrele24 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-02-09 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07588 seconds with 15 queries