Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-13, 12:59
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόβλημα με Πράσινη Τριχοειδή και Νηματοειδή Άλγη

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε!

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με πράσινες τριχοειδείς άλγες (συνδυασμός green hair με green thread) στο ενυδρείο μου, περισσότερο αισθητικού χαρακτήρα στα μάτια τα δικά μου, καθώς οι γαρίδες "γουστάρουν" την άλγη αφού βρίσκονται συνέχεια πάνω και ενδιάμεσά της...
Το ενυδρείο μου είναι αυτό

Στην τελευταία συνάντηση που πραγματοποιήθηκε, οι φίλοι Σπύρος Delta66 και Στέλιος Exelix μου προτείνανε κάποιες λύσεις και θα ήθελα να τις συζητήσουμε και δημόσια με όλους σας για να τις εφαρμόσω με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ή μήπως κάποιος από εσάς έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και θα μπορούσε να προσθέσει επιπλέον συμβουλές/πληροφορίες..

- Μηχανική αφαίρεση: αφαιρώ το μεγαλύτερο ποσοστό της κάθε εβδομάδα με τις αλλαγές νερού (εμφανίζεται κυρίως στα κεντρικά σημεία του ενυδρείου) αλλά μέχρι την επόμενη αλλαγή/εβδομάδα πάλι τα ίδια..
(αν δεν την αφαιρέσω μηχανικά δημιουργούνται "ομίχλες" πάνω σε συγκεκριμένα σημεία)
- Συσκότιση: δοκίμασα και αυτό (ίδια χρήση με τη θεραπεία κυανοβακτηρίου) αλλά δεν απέδωσε καρπούς, μετά από ένα 10ήμερο πάλι τα ίδια....
- Φυτά / Θρεπτικά στοιχεία: δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην ανάπτυξη των φυτών, ούτε έχω μετρήσει κάποια έξαρση στα θρεπτικά (NO3 10mg/L - Fe ≈0,25mg/L - PO4 ≈0,1-0,2mg/L). Στην αρχή ενοχοποίησα το υπόστρωμα καθώς είναι το Flourite, αλλά ακόμα και να απελευθερώνει αρκετά στοιχεία στη στήλη του νερού, η συγκέντρωση σιδήρου δεν είναι υπερβολική (μετράω περίπου 0,25 με τεστ Fe Sera).
- Λίπανση: δεν είχα σκοπό να ξεκινήσω πρόγραμμα λίπανσης, καθώς δεν έχω και πολύ απαιτητικά φυτά και δεν ήθελα κιόλας από την αρχή. Χορηγώ μόνο κανονική δοσολογία Seachem Potassium (κάλιο) κι αυτό επειδή είναι το μόνο λίπασμα που δεν ευνοεί τις άλγες.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:
Αλλαγή της μίας λάμπας (Έγινε): επειδή είχα και τις 2 λάμπες Sylvania Grolux, αντικατέστησα τη μία την μπροστά με Juwel High-Lite Nature. Το ενυδρείο φαίνεται τώρα πιο πράσινο και φωτεινό αλλά με τις άλγες καμία διαφορά...
Προσθήκη αλγοφάγων (Σταδιακά γίνεται): έχω προσθέσει ήδη μερικές γαρίδες amano (θα προσθέσω κι άλλες μόλις φέρει το μαγαζί που έχω παραγγείλει) αλλά δεν έχω δει πρόοδο... Συνδυαστικά μου προτείνανε από δύο διαφορετικά μαγαζιά τους οποίους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη λόγω της εμπειρίας τους, να μην ταϊζω καθόλου σπιρουλίνα ή/και φυτικές τροφές, καθώς και να προσθέσω μια ομάδα μικρών SAE που είναι πιο δραστήρια με την κατανάλωση άλγης. Εγώ έχω περιορίσει πάρα πολύ το τάϊσμα, εκεί που τάϊζα κάθε μέρα τώρα εδώ και μερικές εβδομάδες ταΐζω μόνο μια φορά ανά 5 μέρες και μόνο πρωτεϊνική τροφή (καθώς όλες περιλαμβάνουν φυτικά στοιχεία) κι αυτό για να μην "πεινάσουν" τελείως οι γαρίδες. SAE φυσικά και δεν έχω βάλει, περιμένω να ακούσω πρώτα τις γνώμες σας...
Χρήση Fleet Enema / "Κλύσματος": ο Σπύρος Delta66 μου ανέλυσε έναν μαθηματικό τύπο ο οποίος επηρρεάζει τις άλγες και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών, δηλαδή πχ εγώ που έχω 10mg/L NO3, αν έχω PO4 κάτω από 2mg/L θα έχω πράσινη άλγη ενώ αν έχω πάνω από 2mg/L θα έχω μαύρη άλγη, και ως λύση μου πρότεινε την σταδιακή αύξηση των φωσφορικών με Fleet Enema μέχρις ώτου εξαφανιστεί η πράσινη άλγη (χωρίς να το παρακάνω όμως για να μην έχω μαύρη άλγη). Ο Στέλιος Exelix μου συνέστησε πολύ προσοχή καθώς έχω γαρίδες και σαλιγκάρια στο ενυδρείο!

Θέλω να συζητήσουμε την περίπτωση χρήσης του Fleet Enema κυρίως, αλλά και κάποια άλλη λύση αν έχει κάποιος να προτείνει..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-13, 14:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρήση Fleet Enema / "Κλύσματος": ο Σπύρος Delta66 μου ανέλυσε έναν μαθηματικό τύπο ο οποίος επηρρεάζει τις άλγες και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών,

σαν το σπυρο ακουγεται αυτο,ακριβως ομως

δηλαδή πχ εγώ που έχω 10mg/L NO3, αν έχω PO4 κάτω από 2mg/L θα έχω πράσινη άλγη ενώ αν έχω πάνω από 2mg/L θα έχω μαύρη άλγη, και ως λύση μου πρότεινε την σταδιακή αύξηση των φωσφορικών με Fleet Enema μέχρις ώτου εξαφανιστεί η πράσινη άλγη (χωρίς να το παρακάνω όμως για να μην έχω μαύρη άλγη).

Ο Στέλιος Exelix μου συνέστησε πολύ προσοχή καθώς έχω γαρίδες και σαλιγκάρια στο ενυδρείο!

κιαυτο σαν τον στελιο

εγω παλι θα ταιζα κανονικα τις γαριδες μου και θα αφηνα την αλγη να μεγαλωσει.ασχημη ειναι οταν ειναι λιγη.
οσο πιο πολυ μεγαλωνει και αναπτυσεται τοσο πιο ομορφη φαινεται

αν ειχες κυανοβακτηριο θα σου ελεγα πλακωσε το να φυγει.
αλλα αυτες που εχεις,και βλεπεις οτι αρεσουν και στις γαριδες γιατι να τις αφαιρεσεις?
θα αφαιρουσα μηχανικα μονο απο μπροστα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-13, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
....και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών, δηλαδή πχ εγώ που έχω 10mg/L NO3, αν έχω PO4 κάτω από 2mg/L θα έχω πράσινη άλγη ενώ αν έχω πάνω από 2mg/L θα έχω μαύρη άλγη, και ως λύση μου πρότεινε την σταδιακή αύξηση των φωσφορικών με Fleet Enema μέχρις ώτου εξαφανιστεί η πράσινη άλγη (χωρίς να το παρακάνω όμως για να μην έχω μαύρη άλγη).
Λαθος τα καταλαβες ολα
Αναλογια 1 PO4 προς 10 εως 12 ΝΟ3, σου ειπα.
Αν εχεις περισσοτερα PO4 απο το λογο 1/10 εχεις μαυρη, αν εχεις περισσοτερα ΝΟ3 εχεις πρασινη,
Και δεν θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα με αυτα τα στοιχεια που βλεπω γραμμενα τωρα. Πχ αν ειχες 100 νιτρικα θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα σε 10?
Κρατα χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα σε αναλογια 1/10, αλλα να μην υπερβαινουν τα 2/20.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο Σπύρος Delta66 μου ανέλυσε έναν μαθηματικό τύπο ο οποίος επηρρεάζει τις άλγες και έχει να κάνει με τον αριθμητικό λόγο μεταξύ φωσφορικών - νιτρικών,

σαν το σπυρο ακουγεται αυτο,ακριβως ομως
Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)

Μη σου δωσω το λινκ απο διαλεξη στο MIT που μιλαει περι αυτων και σου φυγει η ουγια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 31-12-13 στις 15:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-13, 16:00
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα με αυτα τα στοιχεια που βλεπω γραμμενα τωρα. Πχ αν ειχες 100 νιτρικα θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα σε 10?
Κρατα χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα σε αναλογια 1/10, αλλα να μην υπερβαινουν τα 2/20.
-------------------------
Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)
Δηλαδή φίλε Σπύρο άκυρο το Fleet Enema?? (καλά έκανα που δεν το εφάρμοσα τότε και ξεκίνησα πρώτα με τις πιο "φυσικές" λύσεις)...

Τι μου προτείνεις άρα, με ποιά μέθοδο να πράξω για την εξάλειψη της άλγης?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παλι θα ταιζα κανονικα τις γαριδες μου και θα αφηνα την αλγη να μεγαλωσει.ασχημη ειναι οταν ειναι λιγη.
οσο πιο πολυ μεγαλωνει και αναπτυσεται τοσο πιο ομορφη φαινεται
Στη δική μου περίπτωση δε θα το 'λεγα...
Οι γαρίδες μπορώ να σου πω ότι τη βρίσκουνε τρελά μαζί της, αλλά ξεκαθάρησα στην αρχή ότι αισθητικά δε μου αρέσει καθόλου το αποτέλεσμα...
Αν ήτανε περιορισμένη δε θα είχα κανένα πρόβλημα αντιθέτως μάλιστα..
Το χειρότερο είναι ότι με κουράζει η εβδομαδιαία διαδικασία μαζί με την αλλαγή νερού και τον καλλωπισμό του ενυδρείου ότι πρέπει να "σπαταλάω" χρόνο να την αφαιρώ μηχανικά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ειχες κυανοβακτηριο θα σου ελεγα πλακωσε το να φυγει.
αλλα αυτες που εχεις,και βλεπεις οτι αρεσουν και στις γαριδες γιατι να τις αφαιρεσεις?
θα αφαιρουσα μηχανικα μονο απο μπροστα.
Όχι BGA δεν έχω.. απλά εφάρμοσα και τη μέθοδο της συσκότισης όπως ακριβώς κάνουμε θεραπεία για κυανοβακτήριο, αλλά δεν έφερε αποτελέσματα...

Να ήτανε μπροστά μόνο καλά θα ήτανε αλλά ευδοκιμεί σε αρκετά σημεία μόνο στο κέντρο του ενυδρείου, στα άκρα δεν πάει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 31-12-13 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-13, 16:07
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

η δική μου μικρή εμπειρία με την πράσινη τριχοειδη λέει οτι θα κάνει κύκλο και θα φύγει.

τα φωσφορικα (έλλειψη αυτων) έχω διαβάσει οτι δίνει green spot οχι τριχοειδη.

Εγώ αναρωτιεμαι εάν ειναι συνετο να μη λιπαινεις σε ενα ενυδρειο με παροχή co2. Ενδεχομένως στην αρχή με τα λίγα μικρά φυτά τα θρεπτικά να έφταναν. Κάποιους μήνες μετά υποθετω η φυτομαζα έχει αυξηθεί οπότε τα θρεπτικά δε φτάνουν.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-13, 16:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή φίλε Σπύρο άκυρο το Fleet Enema?? (καλά έκανα που δεν το εφάρμοσα τότε και ξεκίνησα πρώτα με τις πιο "φυσικές" λύσεις)...

Τι μου προτείνεις άρα, με ποιά μέθοδο να πράξω για την εξάλειψη της άλγης?
Επειιδη εχει γινει λιγο αχταρμας με τα παραδειγματα και τις υποθεσεις, γραψε χωρις πολλα πολλα, μετρησεις ΝΟ3 και PO4 του ενυδρειου και τι ειδος αλγης υπαρχει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-13, 16:25
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειιδη εχει γινει λιγο αχταρμας με τα παραδειγματα και τις υποθεσεις, γραψε χωρις πολλα πολλα, μετρησεις ΝΟ3 και PO4 του ενυδρειου και τι ειδος αλγης υπαρχει.
Πράσινη Νηματοειδής Άλγη, αυτή δεν είναι?

φαίνονται 4 ενήλικες γαρίδες να βόσκουν πάνω της και + πόσα άλλα μικρά που δε φαίνονται στη φωτογραφία...



Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PO4): 0,25
Σίδηρος (Fe): 0,2
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-13, 16:32
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λαθος τα καταλαβες ολα
Αναλογια 1 PO4 προς 10 εως 12 ΝΟ3, σου ειπα.
Αν εχεις περισσοτερα PO4 απο το λογο 1/10 εχεις μαυρη, αν εχεις περισσοτερα ΝΟ3 εχεις πρασινη,
Και δεν θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα με αυτα τα στοιχεια που βλεπω γραμμενα τωρα. Πχ αν ειχες 100 νιτρικα θα σου ελεγα να αυξησεις τα φωσφορικα σε 10?
Κρατα χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα σε αναλογια 1/10, αλλα να μην υπερβαινουν τα 2/20.
-------------------------

Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)

Μη σου δωσω το λινκ απο διαλεξη στο MIT που μιλαει περι αυτων και σου φυγει η ουγια
Σπυρο η αναλογια, δεν νομιζω απο προσωπικη αποψη οτι ισχυει...
Ειχα πιασει και τα 5 mg Po4 , με 20 no3 ,και δεν ειχα προβλημα.
Η μαυρη ειναι περιεργη αλγη συνηθως οφειλεται σε πολλά οργανικα, και χαμηλό co2.

Παλι αν κοψεις την λίπανση , τα φυτά θα μπλοκάρουν και θα παρουν το πάνω χερι οι άλγες, οποτε προτεινω μηχανικη αφαιρεση.

Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει σιγα σιγα... υπομονη.

Εγω πια τις αλγες τις εχω αφησει στην υσηχια τους , ενυδρειο χωρις αλγη δεν ειναι φυσικο. ( εκτος απο τα φυτά κανω και συλλογη με αυτες, αν θελει καποιος του στέλνω )
Μπορεις να βοηθησεις το συστημα με αλλαγές νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-13, 16:47
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Παλι αν κοψεις την λίπανση , τα φυτά θα μπλοκάρουν και θα παρουν το πάνω χερι οι άλγες, οποτε προτεινω μηχανικη αφαιρεση.
Θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει σιγα σιγα... υπομονη.
Ώπα αδελφέ κάτι σημαντικό πρέπει να είπες εδώ...
Υπ' όψιν ότι εγώ δεν λιπαίνω και ο λόγος που ξεκίνησα μόνο το Seachem Potassium είναι γιατί το κάλιο ήταν το μόνο θρεπτικό που δεν περιείχε το υπόστρωμα..
Η αληθεια είναι ότι τα φυτά δεν αναπτύσσονται με τους ρυθμούς που θα περίμενα, με εξαίρεση τη Leucocephala και τη Marsilea που προχωράνε σαν τρελά
Λες να φταίει ότι δε ρίχνω λιπάσματα, όπως είπε και ο φίλος sarpijk παραπάνω, και να παίρνουν το πάνω χέρι οι άλγες ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πια τις αλγες τις εχω αφησει στην υσηχια τους , ενυδρειο χωρις αλγη δεν ειναι φυσικο. ( εκτος απο τα φυτά κανω και συλλογη με αυτες, αν θελει καποιος του στέλνω )
Μπορεις να βοηθησεις το συστημα με αλλαγές νερου.
Δεν αντιλέγω, απλά εδώ έχει παραγίνει (δες τις φωτογραφίες στο προηγούμενό μου πόστ)..

Οι αλλαγές νερού όμως δεν είναι μια "προσωρινή" λύση? αν τις εφαρμόσω δοκιμαστικά και μετά σταματήσουν θεωρώ πως πάλι θα υπάρξει θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-12-13, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Φωσφορικά (PO4): 0,25
ΟΚ κανε κλισμα
Στο 1 να πανε για αρχη τα PO4.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-12-13, 16:55
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ κανε κλισμα
Στο 1 να πανε για αρχη τα PO4.
Δοσολογία??

Να ξεκινήσω όπως είπε ο Στέλιος με λίγες σταγόνες (1-2) και να αυξάνω +1 ανά βδομάδα μέχρι να δω υποχώρηση??
-------------------------
Σύμφωνα και με αυτό το θέμα του Raven, μάλλον λίγες σταγόνες είπα 1-2....

"-Εχει βρει ο φιλος Χοντρος οτι 6 σταγονες fleet enema δινουν στα 50 λιτρα αυξηση ΡΟ4 κατα 0.5ppm. Εγω θελω να πιασω το κατωφλι των 2ppm/εβδομαδα.( Αυτο σημαινει δοση 0,7ppm/2 μερες.). Οποτε υπολογισα οτι χρειαζομαι 30-35 σταγονες 3 φορες την εβδομαδα maximum στα 260 λιτρα. Αρχισα συντηρητικα με 20 σταγονες και βλεπουμε..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 31-12-13 στις 16:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-12-13, 16:58
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοσολογία??

Να ξεκινήσω όπως είπε ο Στέλιος με λίγες σταγόνες (1-2) και να αυξάνω +1 ανά βδομάδα μέχρι να δω υποχώρηση??
-------------------------
Σύμφωνα και με αυτό το θέμα του Raven, μάλλον λίγες σταγόνες είπα 1-2....

"-Εχει βρει ο φιλος Χοντρος οτι 6 σταγονες fleet enema δινουν στα 50 λιτρα αυξηση ΡΟ4 κατα 0.5ppm. Εγω θελω να πιασω το κατωφλι των 2ppm/εβδομαδα.( Αυτο σημαινει δοση 0,7ppm/2 μερες.). Οποτε υπολογισα οτι χρειαζομαι 30-35 σταγονες 3 φορες την εβδομαδα maximum στα 260 λιτρα. Αρχισα συντηρητικα με 20 σταγονες και βλεπουμε..."
1ml σε 100 λιτρα δινει 1,3ppm po4 για να μην μετρας σταγόνες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-12-13, 17:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
1ml σε 100 λιτρα δινει 1,3ppm po4 για να μην μετρας σταγόνες...
Μιας και φιλοξενώ όμως γαρίδες (red cherry - amano) και σαλιγκάρια (ramshorn - malaysian trumpet), μήπως θα ήταν πιο ασφαλές να ξεκίναγα με σταγόνες? μήπως αλλάξουν απότομα οι συνθήκες του ενυδρείου γι αυτό το ρωτάω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-13, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο η αναλογια, δεν νομιζω απο προσωπικη αποψη οτι ισχυει...
Ειχα πιασει και τα 5 mg Po4 , με 20 no3 ,και δεν ειχα προβλημα.
Η μαυρη ειναι περιεργη αλγη συνηθως οφειλεται σε πολλά οργανικα, και χαμηλό co2.
Η αναλογια ισχυει, απλα δεν ειναι η μοναδικη αιτια για ανισορροπια στο ενυδρειο και αλγες, ουτε υποχρεωτικα υπευθυνη αν δεν τηρηθει επακριβως.
Παιζουν πολλα ρολο οπως ειπες σωστα.
Κοιταμε ομως και αυτο.

Μηχανικη αφαιρεση συμφωνω επισης
Και 10 σταγονες (0.5 ml) κλισμα ανα 100 λιτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-12-13, 19:52
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηχανικη αφαιρεση συμφωνω επισης
Και 10 σταγονες (0.5 ml) κλισμα ανα 100 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-12-13, 20:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Νορβηγεζο, δεν εχεις ακουσει τοσα χρονια στο χομπι το redfiled ratio? C:N:P = 106:16:1
http://en.wikipedia.org/wiki/Redfield_ratio
(Σε "δικες" μας μοναδες μετρησης, βγαινει 10-12 τα ΝΟ3)

Μη σου δωσω το λινκ απο διαλεξη στο MIT που μιλαει περι αυτων και σου φυγει η ουγια
και νατανε μονο αυτο που δεν εχω ακουσει,καλα θα ητανε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-01-14, 19:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Η βασική πρόταση του Στέλιου πάντως ήταν άλλη! Για μια βδομάδα καθημερινή αλλαγή και βλέπεις πώς θα πάει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-01-14, 20:03
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η βασική πρόταση του Στέλιου πάντως ήταν άλλη! Για μια βδομάδα καθημερινή αλλαγή και βλέπεις πώς θα πάει.
Δε θα ήταν όμως μια "προσωρινή" λύση? καθώς όπως είχαμε πει απλά στερούμε τα θρεπτικά στοιχεία από αυτήν προσωρινά (και από τα φυτά που τρέφονται από τη στήλη του νερού)...

Πάντως μετά από αλλαγή της μπροστά λάμπας (μου είχε πει ο Σπύρος να αλλάξω τη μία Grolux), από προσθήκη 3 γαρίδων amano (τόσες μόνο βρήκα και με τα χίλια ζόρια) και από παρατεταμένη νηστεία από σπιρουλίνα και φυτικές τροφές, την έχω περιορίσει αρκετά (αν και ακόμα υπάρχει αλλά κατά πολύ λιγότερη)

Επανέφερα από προχθές το τάϊσμα στην καθημερινή του ρουτίνα (γενικές και πρωτεϊνικές τροφές, ελάχιστη σπιρουλίνα) - γιατί κυριολεκτικά το ενυδρείο είχε "στεγνώσει" από θρεπτικά (NO3:5mg, PO4 & Fe:0-0,1mg), σύντομα θα προσθέσω άλλες 7-8 amano και βλέπουμε! Πάντως ομολογουμένως η κατάσταση είναι κατά πολύ καλύτερη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-14, 13:35
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Στο είπα γιατί είναι δοκιμασμένο πολλάκις. Αν υπάρχει κάποια ανισορροπία (που μπορεί και να μην είναι εύκολα μετρήσιμη) θα διορθωθεί και τα φυτά θα έχουν φρέσκα ιχνοστοιχεία κάθε μέρα. Αφού όμως βλέπεις βελτίωση της κατάστασης συνέχισε με ό,τι κάνεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-01-14, 15:29
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο είπα γιατί είναι δοκιμασμένο πολλάκις. Αν υπάρχει κάποια ανισορροπία (που μπορεί και να μην είναι εύκολα μετρήσιμη) θα διορθωθεί και τα φυτά θα έχουν φρέσκα ιχνοστοιχεία κάθε μέρα. Αφού όμως βλέπεις βελτίωση της κατάστασης συνέχισε με ό,τι κάνεις.
Υποψιάζομαι ότι έχουν "μπλοκάρει" τα φυτά από το συνεχές CO2 λόγω του ότι δεν ρίχνω λίπασμα παρά μόνο κάλιο, γι αυτό ίσως ευνοήθηκε η άλγη. Κάτι μου είχε πετάξει ο nicpapa σ' ένα σχόλιο και σα να πιστεύω ότι αυτή είναι η εξήγηση, και ειδικά κάποια πανεύκολα φυτά που ακόμα δε μου έχουνε πάρει μπρος..
Πρόσθεσα ακόμα μια ομάδα amano και θα συνεχίσω με μηχανική απομάκρυνση, έστω σε αυτή την ελάχιστη άλγη που βγαίνει μέχρι το σημείο του να μη φαίνεται. Από σήμερα το βράδυ θα ξεκινήσω και το λίπασμα Sera Florena σε συνδυασμό με Seachem Potassium (κάλιο) και θα δω εξέλιξη..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-01-14, 05:00
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
...αν κοψεις την λίπανση τα φυτά θα μπλοκάρουν και θα παρουν το πάνω χερι οι άλγες...
Νίκο Θεέ (πάρε την Π.Α.Ε. που λέμε! ), δε φαντάζεσαι πόσο πολύ με βοήθησες με μια σου πρόταση μόνο! κάτι μου έκανε κλικ μόλις την πρωτοδιάβασα!...

Τελικά παίδες το πρόβλημα δεν ήταν η άλγη αλλά μια γενικότερη έλλειψη μίκρο και μάκρο θρεπτικών στοιχείων η οποία εκδηλωνόνταν μέσω της άλγης (αυτό που λέμε ότι το ενυδρείο μας μιλάει με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο κι εμείς πρέπει να το διαβάζουμε σωστά)!

Μέσα και από ένα πολύ χρήσιμο ποστ του φίλου Στέφανου, διαπίστωσα ότι το πρώτο σημαντικότερο θρεπτικό που μου έλλειπε ήταν τα νιτρικά και μετά το μαγγάνιο, το μαγνήσιο και λίγο λιγότερο το κάλιο και το σίδηρο.

Ουσιαστικά τι έκανα:
- Αύξησα κάμποσο την ποσότητα των τροφών και καθιέρωσα πλέον το καθημερινό τάϊσμα χωρίς διακοπή και μάλιστα 2-3 μέρες τη βδομάδα παραπάνω από 1 φορά το 24ωρο, εννοείται με ποικιλλία διαφορετικών τροφών
- Λίπανση με Seachem Potassium, χορηγώντας δοσολογία για φουλ φυτεμένα έχοντας και ακόμα περιθώριο περαιτέρω αύξησης, άνετος με το γεγονός ότι οι άλγες δεν μπορούν να εκμεταλλευθούν προς όφελός τους το κάλιο
- Λίπανση με Sera Florena, αλλά με τη μισή προτεινόμενη δοσολογία για δύο λόγους: πρώτον λόγω κόστους και δεύτερον για να αποφύγω ενδεχόμενα προβλήματα που προκαλούνται από την απότομη υπερδοσολογία θρεπτικών

Κλάδεψα πάρα πολλά "προβληματικά" μέχρι χθες κλωνάρια φυτών, βλέποντας ήδη πολλά υγιέστατα φύλλα να ξεπροβάλλουν (εννοείται δεν πείραξα τα κλωνάρια που είχαν πάρει πό μόνα τους μπροστά) και συνεχίζω τη μηχανική αφαίρεση της άλγης, η οποία δεν είναι ότι εξαφανίστηκε πλήρως απλά πλέον δεν είναι ενοχλητική...

Η ερώτησή μου είναι αν είμαι ok με αυτά που εφαρμόζω ή θα χρειαστεί να κάνω και κάτι επιπλέον το οποίο πιθανόν να έχω ξεχάσει ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-01-14, 07:26
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον post, ευχαριστούμε που μοιράζεσαι την εμπειρία σου μαζί μας. Δεν ήξερα ότι το κάλιο δεν αξιοποιείται από τις άλγες!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-01-14, 16:30
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Εν περιλήψη, η λύση ήταν η αύξηση του ταΐσματος κυρίως για νιτρικά - πολλά νιτρικά - και η αναγκαιότητα λίπανσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με (μάλλον) τριχοειδή άλγη... Blokatos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 26-12-12 23:57
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη!!! pagos4 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 14-05-10 14:50
Πράσινη Άλγη qstavrosq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 31-01-06 03:17
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32
Νιτρικά 0 και Τριχοειδή Christodoulos Diamantidis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-02-05 00:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09354 seconds with 13 queries