Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-10, 19:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Η Τεχνη Του Aquascaping-Συζητηση

Βλεπω πολλους μεσα σε αυτο το forum, να δειχνουν μεγαλο ενδιαφερον για το Aquascaping , αλλα πιστευω οτι λειπουν οι σωστες πληροφοριες και οι περισσοτεροι δεν ξερουν πως ακριβως να ξεκινησουν για να φτασουν σε υψηλο επιπεδο.
Σιγουρα κι εσεις , οπως κι εγω καποτε, βλεπετε τα ενυδρεια διαγωνισμων και σκεφτεστε: "Μα πως το κανουν;", "εγω δεν θα μπορεσω ποτέ να φτασω σε αυτο το επιπεδο" , " σιγα μην το προσπαθησω..θα φτιαξω κατι προχειρο"..

Η αληθεια ειναι οτι θελει καποια γνωση και λιγο χρονο παραπανω αλλα δεν ειναι δυσκολο, ολοι μπορουν να φτιαξουν το ενυδρειο των ονειρων τους με λιγη επιμονη και λιγο ψαξιμο !

Θα ηθελα λοιπον να το συζητησουμε γιατι πιστευω οτι αυτος ο τροπος ειναι πολυ καλυτερος απο το να γραψω ενα ξερο αρθρο και να εκθεσω μονο τις δικες μου αποψεις.

Το θεμα λοιπον της συζητησης ειναι η τεχνη της αρχιτεκτονικης φυτεμενων ενυδρειων.

Τα βηματα που οδηγουν στην επιτυχια ειναι κυριως τα εξης:
1ο σταδιο: Απαραιτητη προυποθεση για να προχωρησουμε στην δημιουργια ενος aquascape αξιωσεων, ειναι κατ αρχην να εχουμε ξεπερασει το σταδιο της διατηρησης και συντηρησης σε καλη κατασταση ολων των υδροβιων φυτων ασχετως δυσκολιας. Θα πρεπει λοιπον να εχουμε κατανοησει καλα την βιολογια των φυτων , να εχουμε αποκτησει εμπειρια διατηρωντας πολλα ειδη ετσι ωστε να ξερουμε πως συμπεριφερονται και αν ταιριαζουν στο layout που σκοπευουμε να στησουμε.

2ο σταδιο:Αλγες και αντιμετωπιση τους.. Οτι, λεει, να ξερουμε πως να τις αποφυγουμε και να ξερουμε και πως να τις αντιμετωπισουμε αν μας τυχουν.
Να ξερετε οτι ακομα και αυτα τα ενυδρεια-διαμαντια που βλεπουμε στους διαγωνισμους, πιθανον να ειχαν προβληματα με αλγες στον πρωτο καιρο..

3ο σταδιο: Λιπανση (τροποι λιπανσης, ειδη λιπασματων, ξανα γνωση της βιολογιας των φυτων και εμπειρια πανω στο καθε ειδος.

4ο σταδιο:Συντηρηση-κλαδεμα-τεχνικες. Αλλο πραγμα το να στησεις ενα aquascape και αλλο να μπορεσεις να το συντηρησεις σε βαθος χρονου !! Καθε φυτο εχει τις δικες του απαιτησεις ως προς το κλαδεμα και καθε aquascaper τις δικες του τεχνικες. Tα τελικα σχηματα, οι ογκοι και η τελικη εικονα, εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο την τεχνικη κλαδεματος !

Αφου συζητησουμε ολα αυτα, θα προχωρησουμε στο πως ξεκιναμε, πως στηνεται ενα τετοιο ενυδρειο απο την αρχη, τι πρεπει να προσεξουμε και τι να αποφυγουμε.
Επισης , επιλογη των φυτων και των κατοικων, τεχνικος εξοπλισμος και τελος...η τελικη φωτογραφιση και οι τεχνικες της.


Με λιγα λογια ΟΛΑ τα μυστικα του Aquascaping ως μορφη ανωτατης τεχνης στο χομπυ των ενυδρειων.

Ακουω ερωτησεις και παρατηρησεις, οτι θελετε να μαθετε ...τωρα ειναι η ευκαιρια σας . Μην περιμενετε να απανταω μονο εγω...ολοι να εκθεσουν τις εμπειριες τους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-10, 19:13
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Thumbs up κλαδεμα

πολυ ωραιο το θεμα σου και σ'ευχαριστω για την ευκαιρια που δινεις σε ολους να μαθουν απο πρωτο χερι καποια πραγματα και να λυσουν οποιες αποριες! η ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι, πως γνωριζεις,τι ακριβως να κλαδεψεις,κοινως να κοψεις απο ενα φυτο,διχως να το τραυματισεις?!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-09-10, 19:13
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει... Εγώ την πάτησα 4 φορές και μυαλό δεν έβαλα...
Τώρα είμαι σε καλό δρόμο
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-10, 19:23
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Αλεξανδρε πολυ καλο το θεμα που ανοιξες..
μηπως κανουμε εμεις οι νεοι και ασχετοι με το θεμα κανενα ενυδρειο που να τραβαει βλεματα.. ερωτησ δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι πολες αυτες που εχω και θα γραφω μεχρι αυριο..
πιστευω πως θα με καληψουν οσοι μεταφερουν τις εμπριες και τις γνωσεις του.
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-10, 19:29
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μπραβο Αλεξανδρε για το θεμα που ανοιξες.Συμφωνω με τα σταδια που εβαλες και πιστευω πως το 2ο σταδιο ειναι το πιο δυσκολο.Ειναι απροβλεπτη η αλγη,μερικες φορες επιμονη και δυστηχως επισκεπτεται ακομα και τα 'καλυτερα σπιτια'.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-10, 19:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
η ερωτηση που θελω να σου κανω ειναι, πως γνωριζεις,τι ακριβως να κλαδεψεις,κοινως να κοψεις απο ενα φυτο,διχως να το τραυματισεις?!
Παντα μιλωντας για φυτα που κλαδευονται (συνηθως stem plants) , αν δεν κλαδεψουμε υπερβολικα κοντα στην ριζα, δεν υπαρχει προβλημα τραυματισμου ! Τα περισσοτερα φυτα με κοτσανι, κλαδευονται στο επιθυμητο υψος και για πολλες συνεχομενες φορες εως οτου χασουν την δυναμη τους τα αρχικα κοτσανια.
Γι αυτο το λογο, συνηθως επειτα απο μερικα κλαδεματα, αντικαθιστω το φυτο η ολοκληρη την συσταδα, ξεπατονωντας εντελως το μητρικο φυτο/φυτα και ξαναφυτευω τις κορυφες.
Οι ασιατες εχουν βρει τροπους να μην χρειαζεται να ανανεωνουν το/τα φυτα και να κλαδευουν συνεχως το ιδιο φυτο χωρις να αποδυναμωνεται, χρησιμοποιωντας...ορμονες.
Υπ οψιν οτι καποια φυτα που χρησιμοποιουνται ως θαμνοι , εχουν ειδικη τεχνικη στο κλαδεμα : Κλαδευουμε στο επιθυμητο υψος αναμεσα σε 2 μεσογονατια του κοτσανιου , δινοντας το υψος και το σχημα που θελουμε στον θαμνο μας.
Το φυτο θα πεταξει απο εκεινο το σημειο, 2 νεα βλασταρια.
Στο επομενο κλαδεμα, δεν ξανακοβουμε στο ιδιο σημειο αλλα κλαδευουμε τα 2 νεα κοτσανια ετσι ωστε πετντας νεες κορυφες να γινουν ...4 νεα βλασταρια.
Αυτο δινει την δυνατοτητα να πυκνωνουμε με τον καιρο τον αρχικο μας θαμνο που γινεται ολοενα πιο συμπαγης και με μικροτερη διαμετρο στα φυλλα του.

Ας δουμε αυτο το ενυδρειο μιας και ο ιδιοκτητης του ειναι επαγγελματιας ..κουρεας (αληθεια) !
"Oshun" by Jordi Pelegri:
http://aac.acuavida.com/gallery/AAC_...oshun.jpg.html
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-10, 19:33
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

πολυ καλα τα λες φιλτατε Raven, αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο!!!

Παράθεση:
Η αληθεια ειναι οτι θελει καποια γνωση και λιγο χρονο παραπανω αλλα δεν ειναι δυσκολο, ολοι μπορουν να φτιαξουν το ενυδρειο των ονειρων τους με λιγη επιμονη και λιγο ψαξιμο !
προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι χρειαζεται εμπηρεια....
χωρις αυτη την "κυρια", δεν πας πουθενα!
εγω εδω και 20 μερες στηνω ενα μονομαχοενυδριο(το πρωτο μου ενυδριο στη ουσια, απο τοτε που μπηκα στο GAB) 40 λιτρων με ευκολα φυτα ... και δεν τα καταφερνω ...να την κανω την ρημαδα την παρουσιαση... που θα παει θα το πετυχω


και οσο για τα σταδια που λες 1ο, 2ο και 3ο.. χωρις την παραπανω "κυρια" δεν πας πουθενα!(οχι εσυ... οι υπολοιποι!!!)
γιατι ως γνωστων, αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!

παρε για παραδειγμα το πως ξεκιναει το 99,9999999% να ασχολειται με τα ενυδρια και τα ψαρακια, κανοντας την γνωστη ψαροσουπα...
παθαινοντας λοιπον ολοι μπαινουνε σε ενα φορουμ και φτιαχνουν την ζωη τους(η την κανουν χειροτερη μακρια απο εμας)
ετσι παει το ολο θεμα κατ εμε! και επειδη εγω δεν ειμαι ακομα ουτε στο 1ο σταδιο, ειπα αυτο που πιστευα,και δεν εχω να πω κατι αλλο για τα σταδια!!

πειτε τα ομως εσεις να τα μαθουμε και εμεις
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-10, 19:35
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Αλεξανδρε για το θεμα που ανοιξες.Συμφωνω με τα σταδια που εβαλες και πιστευω πως το 2ο σταδιο ειναι το πιο δυσκολο.Ειναι απροβλεπτη η αλγη,μερικες φορες επιμονη και δυστηχως επισκεπτεται ακομα και τα 'καλυτερα σπιτια'.
Πολυ φοβαμαι οτι το κεφαλαιο αλγες ειναι πολυ μεγαλο για να λυθει εδω μεσα. Υπαρχουν τα υπομνηματα και εχουν λεχθει παρα πολλα ηδη εδω μεσα. Σε αυτο το θεμα λοιπον θα ζητησετε βοηθεια απο το φορουμ.
Παρ ολα αυτα θα μπορουσαμε να συζητησουμε τους τροπους και τις κινησεις κατα το στησιμο και την αρχικη λειτουργια,ωστε να αποφευχθει η εμφανιση των αλγεων.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-10, 19:41
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ ολα αυτα θα μπορουσαμε να συζητησουμε τους τροπους και τις κινησεις κατα το στησιμο και την αρχικη λειτουργια,ωστε να αποφευχθει η εμφανιση των αλγεων.

Για πες.για πες...(τωρα που σε βρηκαμε διαθεσιμο )
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-10, 19:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zapatas Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλα τα λες φιλτατε Raven, αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο!!!

προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι χρειαζεται εμπηρεια....
χωρις αυτη την "κυρια", δεν πας πουθενα!
εγω εδω και 20 μερες στηνω ενα μονομαχοενυδριο(το πρωτο μου ενυδριο στη ουσια, απο τοτε που μπηκα στο GAB) 40 λιτρων με ευκολα φυτα ... και δεν τα καταφερνω ...να την κανω την ρημαδα την παρουσιαση... που θα παει θα το πετυχω


και οσο για τα σταδια που λες 1ο, 2ο και 3ο.. χωρις την παραπανω "κυρια" δεν πας πουθενα!(οχι εσυ... οι υπολοιποι!!!)
γιατι ως γνωστων, αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!

παρε για παραδειγμα το πως ξεκιναει το 99,9999999% να ασχολειται με τα ενυδρια και τα ψαρακια, κανοντας την γνωστη ψαροσουπα...
παθαινοντας λοιπον ολοι μπαινουνε σε ενα φορουμ και φτιαχνουν την ζωη τους(η την κανουν χειροτερη μακρια απο εμας)
ετσι παει το ολο θεμα κατ εμε! και επειδη εγω δεν ειμαι ακομα ουτε στο 1ο σταδιο, ειπα αυτο που πιστευα,και δεν εχω να πω κατι αλλο για τα σταδια!!

πειτε τα ομως εσεις να τα μαθουμε και εμεις
Ναι χρειαζεται καποια εμπειρια, στην διατηρηση φυτων, αυτο ειναι αληθεια.
Πιστευω ομως οτι με την βοηθεια των πιο εμπειρων, ρωτωντας και διαβαζοντας , τα 3 πρωτα σταδια μπορει κανεις να τα ξεπερασει μεσα σε 6-8 μηνες.
Ως αποδειξη θα σου φερω τον...εαυτο μου.
Ξεκινησα τον Οκτωβριο του 2008 το 1ο μου aquascape , και γρηγορα γεμισα αλγες...δεν ηξερα τι ακριβως να κανω...εψαχνα , ρωταγα, δεν ειχα πλανο ουτε και τα καταλληλα υλικα, και στο τελος...γεμισα με ασχημες αλγες που με εφτασαν στο σημειο να αγανακτησω !! Ειχα πεισμωσει ομως και πιστευα οτι οπως τα καταφερνουν οι αλλοι θα τα καταφερω κι εγω.
Το αποτελεσμα ηταν μετα απο 6 μηνες να παρουσιασω το ενυδρειο μου στους παγκοσμιους διαγωνιμους οπου πηρε πολυ καλες θεσεις..Εγω ενας αρχαριος τα ειχα καταφερει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-09-10, 19:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες.για πες...(τωρα που σε βρηκαμε διαθεσιμο )
Θα χασουμε την μπαλα ετσι.. θα τα πουμε ολα αυτα αργοτερα οταν μιλησουμε για το πως ξεκιναμε στην πραξη:
Παράθεση:
Αφου συζητησουμε ολα αυτα, θα προχωρησουμε στο πως ξεκιναμε, πως στηνεται ενα τετοιο ενυδρειο απο την αρχη, τι πρεπει να προσεξουμε και τι να αποφυγουμε.
Επισης , επιλογη των φυτων και των κατοικων, τεχνικος εξοπλισμος και τελος...η τελικη φωτογραφιση και οι τεχνικες της.
Προς το παρον ας μεινουμε στα 4 πρωτα σταδια..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-09-10, 19:46
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

για μενα το θεμα ξεκιναει απο το ποσο ευκολα η δυσκολα φυτα εχουμε σκοπο να συντηρησουμε, αυτο θα μας κανει να καταληξουμε στον εξοπλισμο μας και στη λιπανση μας(απο φωτα μεχρι διοξειδια, διαχυσεις κ.λ.π. και απο ετοιμα υγρα λιπασματα μεχρι Ε.Ι και παει λεγοντας.) απο κει κι επειτα φυτευω συνηθως ψιλοτυχαια να δω τη συμπεριφορα του φυτου και αν μαρεσει το πως θα δεσει με το συνολο και απο κει και περα αφου δω οτι μου κανει του δινω τον αναλογο ρολο στο ολο συστημα,και το βαζω στη θεση του, γιατι κακα τα ψεματα στις φωτογραφιες και στα ενυδρεια των φιλων ενα φυτο φαινεται παντα διαφορετικα αποτι στο δικο μας, τωρα το θεμα με τις αλγες νομιζω οτι δεν αποφευγεται(προσωπικα δεν εχω δει ΟΥΤΕ ΕΝΑ μποστανι χωρις αλγη, θεωρω ομως πως αν αποφυγω τις μος που θα το κανω στο επομενο στησιμο θα γλυτωσω απο αυτες τουλαχιστον εως ενα μεγαλο βαθμο..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-09-10, 19:50
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

ειναι πολυ η γνωση που πρεπει να εχει κανεις,ωστε να ασχοληθει,με το aquascaping,μα αξιζει το κοπο!σε ευχαριστω πολυ anyway!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-09-10, 19:52
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι (και φυσικά ούτε που την ακολούθησα αλλιώς τώρα θα πέταγα):
1. Επιλέγουμε λίτρα ενυδρείου ανάλογα με το χώρο και με την τσέπη μας. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα.
2. Παίρνουμε καλό εξοπλισμό (υψηλή φίλτρανση, φωτισμό, μπουκάλα)
Επιλέγουμε ψάρια και φυτά.
3. Σχεδιάζουμε ένα πλάνο για το aquascaping και συμβουλευόμαστε.
4. Παίρνουμε το χώμα και κάνουμε dry start (αν θέλουμε)
5. Αρχίζουμε το στρώσιμο χωρίς φυτά με χαλίκι και χώμα μόνο άντε καμία ρίζα να της περάσει η καφετίλα της τανίνης και η μπίχλα.
6. Αφού ολοκληρωθεί το στρώσιμο, περιμένουμε 2 εβδομάδες χωρίς ψάρια συντηρώντας με τροφή να δούμε αν όλα πάνε καλά.
7. Βάζουμε τα φυτά και τα διακοσμητικά που θέλομε. Φτιάχνουμε τη ζούγκλα μας.
8. Κρατάμε σταθερές συνθήκες νερού με αλλαγές. Δεν λιπαίνουμε ακόμα. Μόνο αν δούμε έλλειψη.
9. Όταν τα φυτά ξεπερνούν το στάδιο της προσαρμογής, αρχίζουμε με απλή λίπανση.
10. Μετά από ένα μήνα πάμε στην ρουτίνα την κανονική λίπανσης.
11. Κλαδεύουμε τα ανεπτυγμένα φυτούλια και χαρίζουμε στο bokosta.
12. Βάζουμε ψάρια και βλέπουμε πως πάει.
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-10, 19:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
για μενα το θεμα ξεκιναει απο το ποσο ευκολα η δυσκολα φυτα εχουμε σκοπο να συντηρησουμε, αυτο θα μας κανει να καταληξουμε στον εξοπλισμο μας και στη λιπανση μας(απο φωτα μεχρι διοξειδια, διαχυσεις κ.λ.π. και απο ετοιμα υγρα λιπασματα μεχρι Ε.Ι και παει λεγοντας.)
Ο Alex ειπε μια μεγαλη αληθεια !! Σημειωνων εδω οτι μιλαμε για ενυδρεια high tech, ενυδρεια σαν αυτα τα πανεμορφα που βλεπουμε στους διαγωνισμους κατα 99%
Αν συχναζετε στα ξενα forum θα δειτε οτι εκει οι εμπειροι σχεδον παντα ,συμβουλευουν τους αρχαριους να ξεκινησουν το 1ο τους aquascape, με χαμηλο φωτισμο, χαμηλων απαιτησεων και με ευκολα/μετρια φυτα. Ειναι κατι σαν σχολειο το χαμηλων απαιτησεων. Το εργαλειο που θα σε παει αργοτερα ενα βημα παραπερα.
Ομως η αληθεια ειναι οτι αν και μπορει κανεις να φτιαξει κατι πολυ ομορφο, δυσκολα θα μπορει να ανταγωνιστει σε ομορφια και λαμψη ενα high tech.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-09-10, 19:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ωραια.Λοιπον για να ξεκινησει η κουβεντα εγω θα πω οτι κατα την γνωμη μου οσον αφορα το σταδιο 1 πρεπει να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας(αν οχι σε χαρτι).Επισης θα πρεπει να εχουμε αποφασισει τι θα βαλουμε μεσα(φυτα,ριζες)για να εχουμε τον απαραιτητο εξοπλισμο και επισηςγιατι πολλες φορες αγοραζουμε εκ των υστερων καποια ριζα πχ και πρεπει να αλλαξει ολο το στησιμο(μεταφυτευσεις κτλ).Αυτο το σημειο πρεπει κατα την γνωμη μου να το αποφυγουμε γιατι κατα τις μεταφυτευεις μεχρι να πιασει ξανα το φυτο ειμαστε πολυ επιρρεπης στις αλγες.Ασε που μπορει τελικα να μην μας αρεσει και να εχουμε αναστατωσει το ενυδρειο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-09-10, 20:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τηλέμαχος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνώμη μου είναι (και φυσικά ούτε που την ακολούθησα αλλιώς τώρα θα πέταγα):
1. Επιλέγουμε λίτρα ενυδρείου ανάλογα με το χώρο και με την τσέπη μας. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Οχι, δεν παιζει ρολο το μεγεθος του ενυδρειου...οι αναλογιες ισως αλλα ακομα και με ενα 10 λιτρο μπορεις να χτυπησεις πρωτια !
2. Παίρνουμε καλό εξοπλισμό (υψηλή φίλτρανση, φωτισμό, μπουκάλα)
Επιλέγουμε ψάρια και φυτά.Παιρνουμε τον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ εξοπλισμο, δεν ειναι απαραιτητο να ειναι πανακριβος !
3. Σχεδιάζουμε ένα πλάνο για το aquascaping και συμβουλευόμαστε.Αυτο ΝΑι
4. Παίρνουμε το χώμα και κάνουμε dry start (αν θέλουμε)Θα φτασουμε και σ αυτο..
5. Αρχίζουμε το στρώσιμο χωρίς φυτά με χαλίκι και χώμα μόνο άντε καμία ρίζα να της περάσει η καφετίλα της τανίνης και η μπίχλα.
6. Αφού ολοκληρωθεί το στρώσιμο, περιμένουμε 2 εβδομάδες χωρίς ψάρια συντηρώντας με τροφή να δούμε αν όλα πάνε καλά.
7. Βάζουμε τα φυτά και τα διακοσμητικά που θέλομε. Φτιάχνουμε τη ζούγκλα μας.
8. Κρατάμε σταθερές συνθήκες νερού με αλλαγές. Δεν λιπαίνουμε ακόμα. Μόνο αν δούμε έλλειψη.
9. Όταν τα φυτά ξεπερνούν το στάδιο της προσαρμογής, αρχίζουμε με απλή λίπανση.
10. Μετά από ένα μήνα πάμε στην ρουτίνα την κανονική λίπανσης.
11. Κλαδεύουμε τα ανεπτυγμένα φυτούλια και χαρίζουμε στο bokosta.
12. Βάζουμε ψάρια και βλέπουμε πως πάει.
Δεν ειναι τοσο απλα Τηλεμαχε.. Θα το συζητησουμε και θα δεις πως γινεται..εχε υπομονη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-09-10, 20:02
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομως η αληθεια ειναι οτι αν και μπορει κανεις να φτιαξει κατι πολυ ομορφο, δυσκολα θα μπορει να ανταγωνιστει σε ομορφια και λαμψη ενα high tech.

δεν το ξερεις? ειναι κανονας της φυσης..
το ωραιο το φυτο να θελει και 100 βατ ανα ριζα...

το φυτεμενο ειναι ζωντανη τεχνη, ειναι ενας πινακας ζωγραφικης που ποτε δεν ολοκληρωνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-09-10, 20:03
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια.Λοιπον για να ξεκινησει η κουβεντα εγω θα πω οτι κατα την γνωμη μου οσον αφορα το σταδιο 1 πρεπει να εχουμε ενα πλανο στο μυαλο μας(αν οχι σε χαρτι).Επισης θα πρεπει να εχουμε αποφασισει τι θα βαλουμε μεσα(φυτα,ριζες)για να εχουμε τον απαραιτητο εξοπλισμο και επισηςγιατι πολλες φορες αγοραζουμε εκ των υστερων καποια ριζα πχ και πρεπει να αλλαξει ολο το στησιμο(μεταφυτευσεις κτλ).Αυτο το σημειο πρεπει κατα την γνωμη μου να το αποφυγουμε γιατι κατα τις μεταφυτευεις μεχρι να πιασει ξανα το φυτο ειμαστε πολυ επιρρεπης στις αλγες.Ασε που μπορει τελικα να μην μας αρεσει και να εχουμε αναστατωσει το ενυδρειο.
Τι χρειαζεται το πλανο στο 1ο σταδιο που αφορα την διατηρηση των φυτων και την ικανοτητα να τα κραταμε ζωντανα;
Αυτο που αρχικα πρεπει να αποφασισει καποιος ειναι αν θα παει σε high tech ή low tech/low maintenance φυτεμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-09-10, 20:34
Το avatar του χρήστη lio2006
lio2006 Ο χρήστης lio2006 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2009
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

μπραβο αλεξανδρε...εξαιρετικο το θεμα... πιστευω οτι η συζητηση θα βοηθησει πολυ εμας τους νεους ( στο gab νεος γιατι σε ηλικια ειμαι παπους)...ηθελα να προσθεσω οτι για μενα ειναι σημαντικο ισος το σημαντικοτερο να εχει το aqascaping "χαρακτηρα"να εχει "αποψη"...και ολες αυτες οι τεχνικες ειναι απαρετητες για να το αναδειξουν...βλεπω ενυδρεια σε διαγωνισμους που ειναι απιστευτα στημενα αλλα βλεπω και πολλα που απο τεχνικης αποψης ειναι αψογα αλλα θα μπορουσαν να ειναι και ανθοδεσμη στο νυφικο τραπεζι...μου αρεσει πολυ που ανοιξες αυτο το θεμα γιατι η καλητερη ιδεα δεν μπορει να πραγματοποιηθει αν δεν κατεχεις τα σημεια που αναφερεις...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-09-10, 20:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lio2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο αλεξανδρε...εξαιρετικο το θεμα... πιστευω οτι η συζητηση θα βοηθησει πολυ εμας τους νεους ( στο gab νεος γιατι σε ηλικια ειμαι παπους)...ηθελα να προσθεσω οτι για μενα ειναι σημαντικο ισος το σημαντικοτερο να εχει το aqascaping "χαρακτηρα"να εχει "αποψη"...και ολες αυτες οι τεχνικες ειναι απαρετητες για να το αναδειξουν...βλεπω ενυδρεια σε διαγωνισμους που ειναι απιστευτα στημενα αλλα βλεπω και πολλα που απο τεχνικης αποψης ειναι αψογα αλλα θα μπορουσαν να ειναι και ανθοδεσμη στο νυφικο τραπεζι...μου αρεσει πολυ που ανοιξες αυτο το θεμα γιατι η καλητερη ιδεα δεν μπορει να πραγματοποιηθει αν δεν κατεχεις τα σημεια που αναφερεις...
Για καποιον που κανει την 1η του προσπαθεια , δεν ειναι κακο να υιοθετησει την "αποψη" και τον "χαρακτηρα" καποιου αλλου. Εννοωντας οτι δεν ειναι κακο να αντιγραψει κανεις μια ιδεα καποιου αλλου. Μεσα απο την διαδικασια της αντιγραφης μαθαινεις πολλα για την τεχνικη που χρειαστηκε να στηθει το πρωτοτυπο. Μην ξεχναμε οτι τα εργα μεγαλων ζωγραφων εχουν αντιγραφει πολλες φορες απο συγχρονους για να τους βοηθησουν να κατανοησουν την τεχνη της ζωγραφικης

Αν ομως καποιος νοιωθει οτι θελει να προσπαθησει σε λευκο χαρτι, να φτιαξει κατι δικο του, τοτε ακομα καλυτερα. Για αρχη ομως προτιμοτερο να ξεκινησει κανεις με κατι εφικτο κατι που να ειναι μεσα στις δυνατοτητες του.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-09-10, 21:25
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Εάν θα έπρεπε να βαθμολογήσω τον εαυτό μου από το 0 έως το 10 θα μου έβαζα ένα 5ρακι επικός οπότε θεωρώ πως είμαι στην ευχάριστη θέση να θυμάμαι ακόμα αρκετά καλά πως πήγα από το 0 στο 5 και να έχω απορίες για το πώς να φτάσω στο 10.

Το πρώτο βήμα που αναφέρεις Αλέξανδρε είναι πραγματικά ένα μεγάλο σκαλοπάτι για το aquascaping . Για να ξεπεράσω αυτό το σκαλοπάτι στα εύκολα και μετρία φυτά έκανα τα εξής βήματα.
Α) Αύξηση φωτισμού σταδιακά από 0.2w/l σε 0,9w/l (για να μην έχω προβλήματα με αλγες ακλούθησα την τότε οδηγία σου 1 λάμπα 8ωρες την μέρα και σταδιακά 15λεπτα αύξηση του φωτισμού ανά εβδομάδα μέχρι το επιθυμητό εάν δεις άλγη σημαίνει ότι πας πολύ γρήγορα και κανείς ένα βήμα πίσω)
Β) Όταν τέλειωσα με το θέμα φωτισμού είδα μεγάλη αλλαγή στα φυτά αλλά ξαφνικά άρχισαν να έχουν προβλήματα. Ο λόγος ήταν ότι ανέβηκε ο ρυθμός ανάπτυξης τους αλλά δεν υπήρχαν διαθέσιμα όλα τα στοιχειά οπότε υπήρξαν ελλείψεις. Εκεί άρχισα τα λιπάσματα φοβήθηκα να πάω σε DIY και αγόρασα του εμπορίου. ¶ρχισα λοιπόν και πάλι πολύ σιγα για προσαρμογή έβαλα την πρώτη εβδομάδα 33% του στόχου μου την δεύτερη 66% την τρίτη 100% (τα λιπάσματατα εβαζα ετσι ωστε να έχω για μέγιστο το 50% τις συνιστώμενης δοσολογίας ).
Γ) Τα φυτά πήγαιναν καλά αλλά όχι και τόσο καλά και κάποιες αλγες άρχισαν να εμφανίζονται εκεί μπήκε στην μέση το CO2 με μπουκάλα, διάχυση, μανόμετρα ) η αλγες έκαναν πίσω αλλά τα φυτά και πάλι δεν ήταν στα καλύτερα τους (όχι από θέμα εμφάνισης αλλά από θέμα ανάπτυξης) σε αυτό το σημείο άλλαξα ενυδρείο.
Δ) Με την αλλαγή ενυδρείου έκανα αλλαγή και στο υπόστρωμα και έβαλα ένα για φυτά 60% και 40% χαλαζιακη άμμο . έρεε αυτό ήταν τα φυτά έπαθαν σοκ τα εύκολα τα κλάδευα συνεχώς τα μετρία πήγαιναν πολύ καλά.
Ε) Την μεγαλύτερη αλλαγή στο ενυδρείο ήρθε να δώσει ο Ph controller o οποίος έκανε θαύματα με τις αλγιτσες και τα φυτά.


Εντωμεταξύ απέκτησα κάποια εμπειρία στα φυτά
είδα κάποια που μου άρεζαν στην αρχή αλλά τα άλλαξα γιατί τελικά δεν ήταν όμορφα , κάποια άλλα μου άρεζαν πολύ αλλά όταν τα έβαλα στο ενυδρείο δεν ταίριαζαν με την λογική του, κάποια άλλα πάλι μου άρεζαν ταίριαζαν αλλά δεν ευδοκιμούσαν και ετσι αρχησα να μαθαινω καπια φυτα

Τέλος άρχισα να κάνω αλλαγές νερού και κάθε 7μερες και είδα και εκεί μεγάλη διαφορά .

Όχι ότι όλα είναι καλά τώρα αλλά είναι πολλές φόρες καλύτερα από την αρχή
Στο δεύτερο θέμα που αναφέρεις Αλέξανδρε έκτος από τα παραπάνω, θαύματα έκανε και το υπόμνημα εδώ στο gab σχετικά με τις αλγες του Γιώργου.
Το τρίτο που αναφέρεις τα έχω πει παραπάνω και έχω και ένα excel που ακολουθώ και το έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα,
Τώρα για το τεταρτο στάδιο έχω πολλές ερωτήσεις που θα σου κάνω καθώς προχωρεί η συζήτηση

Συγγνώμη για το σεντόνι κούρασε το ξέρω εάν δεν το θεωρείτε χρήσιμο να το μικρύνω πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-10, 21:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γιαννη , σε ευχαριστω πολυ για οσα εγραψες !!
Λιγο πολυ ολοι αυτη την πορεια διαγραφουμε στην αρχη.. μπερδεμα με τα φυτα, ποια πανε ποια δεν πανε, ποια μας αρεσουν αλλα τελικα δεν ταιριαζουν, που να μπει το καθε φυτο κλπ
Οσο για τις αλγες ειδες και μονος σου οτι οσο ρωτας, μαθαινεις και αποκτας εμπειρια ,και στο τελος θα βρεις τον τροπο να τις καταπολεμησεις.

Συνεχιστε ομως με ερωτησεις πανω στα 4 πρωτα σταδια.

------------------------------------------------
Θα ηθελα να ακουσω εμπειριες και απο αλλους πανω στα 4 πρωτα σταδια που συζηταμε. Ο kingrim μας ειπε πως ξεκινησε και τι αντιμετωπισε στην πορεια, το βρισκω πολυ χρησιμο αυτο.
Οσο για την δικη μου πορεια και το ξεκινημα μου βρισκονται ολα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27251 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21315
Για να δω και τους υπολοιπους που κοιτανε αλλα δεν μιλανε..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raven : 30-09-10 στις 22:49
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-10-10, 02:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H ακριβης αναπαρασταση φυσικων βιοτοπων θεωρειται aquascaping?
Αν οχι, που κατατασεται και που μπορουμε να βρουμε τετοια ομορφα tips ως βοηθεια για το στησιμο τους?

Αν ειναι οφτοπικ η ερωτηση, συγνωμη, και ας την κανει αποκοπη καποιος mod καπου αλλου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-10-10, 07:04
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

CO2.. φαντάζομαι πως είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το aquascaping.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσον μία λύση DIY μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις ενός, έστω και χαμηλών απαιτήσεων, aquascaping.
Μήπως πρέπει να μιλάμε μόνο για χρήση μπουκάλας.

Επίσης, επειδή ξεκινάω μία προσπάθεια για το πρώτο μου aquascaping, θα ήθελα τις παρατηρήσεις σου για τον αρχικό σχεδιασμό μου σ' αυτό το πόστ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44030
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-10-10, 10:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
H ακριβης αναπαρασταση φυσικων βιοτοπων θεωρειται aquascaping?
Αν οχι, που κατατασεται και που μπορουμε να βρουμε τετοια ομορφα tips ως βοηθεια για το στησιμο τους?

Αν ειναι οφτοπικ η ερωτηση, συγνωμη, και ας την κανει αποκοπη καποιος mod καπου αλλου?
Καθολου ασχετη δεν ειναι η ερωτηση με το θεμα. Φυσικα και υπαγεται στο aquascaping η αναπαρασταση φυσικων βιοτοπων,
απο την στιγμη που τοποθετουμε τα υλικα και τα τυχον φυτα, συμφωνα με τους κανονες της οπτικης αρμονιας..
Ισχυουν και εδω ολοι οι κανονες για την τοποθετηση των hardware (ξυλα,πετρες) συμφωνα με τον κανονα των χρυσων τομων, προσεχοντας να δημιουργησουμε ενα ισορροπημενο οπτικα ,υποβρυχια τοπια, διατηρωντας ομως παραλληλα τον αγριο και φυσικο χαρακτηρα.


Παράθεση:
CO2.. φαντάζομαι πως είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με το aquascaping.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσον μία λύση DIY μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις ενός, έστω και χαμηλών απαιτήσεων, aquascaping.
Μήπως πρέπει να μιλάμε μόνο για χρήση μπουκάλας.
Ενα συστημα diy CO2 μπορει να καλυψει με επιτυχια ακομα και ενα υψηλου φωτισμου/υψηλων απαιτησεων aquascape με δυσκολα φυτα, φτανει το μεγεθος του ενυδρειου να μην ξεπερνα τα 50-60 λιτρα.
Θυμαμαι καποτε που ειχα δει την παρουσιαση καποιων μικρων show tanks απο εναν κροατη ο οποιος (παμφτωχος προφανως) παλευε με πολυ φτηνα υλικα οπως diy φωτιστικα, κολλημενα ενυδρειακια απο τον ιδιο, πλαστικα μπουκαλια κοκα κολας με diy co2 κλπ Ο εξοπλισμος του ηταν για κλαματα αλλα τα aquascapes του ηταν ...φανταστικα ! Αν εχεις αγαπη γι αυτο που κανεις θα βρεις τον τροπο ακομα και με ταπεινα υλικα .. δεν χρειαζονται παντα (αν και βοηθουν) τα πανακριβα optiwhite rimless ενυδρεια, οι φιαλες, τα controllers τα γυαλινα οργανα, τα σοφιστικε φωτιστικα κλπ

Σε ενυδρεια παντως ανω των 60 λιτρων κατα την γνωμη μου χωρις φιαλη διοξειδιου, δυσκολα κραταμε σταθερο και επαρκες το co2 για να μπορεσουμε να εχουμε δυσκολα φυτα με πολυ φως.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-10-10, 10:14
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι χρειαζεται το πλανο στο 1ο σταδιο που αφορα την διατηρηση των φυτων και την ικανοτητα να τα κραταμε ζωντανα;
Αυτο που αρχικα πρεπει να αποφασισει καποιος ειναι αν θα παει σε high tech ή low tech/low maintenance φυτεμενο.
)

Πιστευεις οτι δεν χρειαζεται το πλανο(εστω και στο μυαλο σου)για την αρχιτεκτονικη των ενυδρειων;Κατα την γνωμη μου χρειαζεται.Το να μαθεις να διατηρεις τα φυτα ειναι σταδιο για να καταφερεις να εχεις σωστο φυτεμενο,αλλα οχι για το πως θα το στησεις.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-10-10, 10:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
)

Πιστευεις οτι δεν χρειαζεται το πλανο(εστω και στο μυαλο σου)για την αρχιτεκτονικη των ενυδρειων;Κατα την γνωμη μου χρειαζεται.Το να μαθεις να διατηρεις τα φυτα ειναι σταδιο για να καταφερεις να εχεις σωστο φυτεμενο,αλλα οχι για το πως θα το στησεις.
Φυσικα και χρειαζεται το πλανο και ειναι πολυ χρησιμο να υπαρχει, προσπαθω ομως να κατευθυνω/συντονισω την συζητηση γιατι το θεμα ειναι πολυ μεγαλο και τα ερωτηματα πολλα και θα γινει χαος αν τα ανακατεψουμε ολα με την μια.
Στη συνεχεια θα ξεκινησουμε να μιλαμε για το στησιμο καθ εαυτο οποτε εκει εμπιπτει και η δημιουργια πλανου, ή σχεδιων.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-10-10, 11:05
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Ωραια...να ρωτησω κατι και γω και αν δεν ειναι η σωστη ωρα,το ρωταω παρακατω οταν φτασουμε σε εκεινο το θεμα.Οπως ειπες Αλεξανδρε πιο πριν,στα stem plants,επειδη τα πανω μερη του φυτου ειναι παντα πιο ομορφα και πιο ζωντανα,ενω τα κατω δεν ειναι στην ιδια καλη κατασταση,πρεπει για να διατηρησουμε τα καλα κοματια,καθε τοσο να βγαζουμε τελειως καποια παλια και να φυτευουμε τα πανω μερη.Αυτο κανω και γω,μονο που εχω υποστρωμα flourite και δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Τι γινεται ομως οταν εχεις βαλει αλλου ειδους υποστρωματα και απο πανω αμμο κτλ ? με το βαλε βγαλε των φυτων δεν γινεται μανταρα ο βυθος? δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος για αλγες? Τι ειναι πιο σωστο(και πρακτικο) να βαλεις σαν υποστρωμα σε ενα τετοιου ειδους ενυδρειο,που χρειαζεται καθε τρεις και λιγο το πειραγματακι του για να παραμεινει ομορφο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-10-10, 11:16
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Υπάρχει και μια τεχνική όπου κάποια είδη φυτών δεν τα φυτεύουμε αλλά τα δένουμε σε πετρούλες ή βαρίδια και τα αφήνουμε έτσι.
Οπότε δεν έχουμε πρόβλημα στο να τα ξεριζώνουμε κάθε λίγο και λιγάκι
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συζητηση για κιχλιδες mbuna thanasis76 Malawi 45 28-09-10 22:01
Εκδρομη ΚΒΕ 2010 - συζητηση για τα μελη του Συλλογου mikenuke Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 1 03-03-10 10:27
ιδεα προς συζητηση chris129 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 167 15-04-08 13:43
Aquascaping... ThDam Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 19-11-05 00:40
Aquascaping dim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 07-08-05 14:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11669 seconds with 13 queries