Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-18, 08:14
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή Μεσογειακό μετά από ich

Καλημερα, επανερχομαι στο θεμα του μεσογειακου μου που αρωστησαν τα ψαρια με ich και τα εχασα ολα
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=144
Η σκεψη πηγε στο restart για να ξεφορτωθω το ich και να ξαναβαλω ψαρια μεσα
Αυτο ειχε το θετικο οτι συντομα ξαναβαζεις ψαρια μεσα αλλα το αρνητικο οτι νεκρωνεις τα παντα μεσα ,βραχο αμμο και πρεπει να ξαναμαζεψεις εκτος τα ψαρια και ανεμωνες ερημιτες γαριδες και οτι ειχες μεσα
Τελικα αλλαξα γνωμη και θα περιμενω να φυγει μενοντας χωρις τους ξενιστες του (τα ψαρια) και κανοντας τον κυκλο του.
Αυτο παιρνει αρκετο καιρο αλλα το θετικο ειναι οτι κρατας ανεμωνες ερημιτες γαριδες και επιπλεον μενουν ζωντανη η αμμος και οι βραχοι
Αυτο το εκανα για το λογο οτι ειναι χειμωνας και ειναι δυσκολο να βρεις ανεμωνες και ερημιτες χωρις να βουτηξεις που δεν γινεται και επιπλεον θελει καιρο να ξαναζωντανεψουν βραχοι και αμμος οταν νεκρωσουν ειδικα αν δεν βαλεις αλλους ζωντανους βραζους, πραγμα δυσκολο χειμωνιατικα αφου το 99% τους βρισκο στον βυθο
Τωρα εχω 4 ανεμωνες, 1 ερημιτη, 1 καβουρακι μικρο, 1 αχινο ,2 γαριδες και μερικα σαλιγκαρια και οπως ειπα κανενα ψαρι
Απο οσο διαβασα για να κανει το ich το κυκλο χωρις ψαρια θελει περιπου 2,5 μηνες οποτε δεν μενει παρα να περιμενω και να ειμαι προσωρινα με αυτα που εχω τωρα
Μετα απο αυτη την ιστορια εκεινο που εχει σημασια για μενα ειναι το γιατι εγινε και να μην ξανασυμβει
Πιθανες αιτιες που βλεπω εγω ειναι
1. εβαζα νεα ψαρια στο ενυδρειο αρκετες φορες και καθε φορα υπαρχει ο κινδυνος να εχουν μολυνση τα νεα
2. Κακη ποιοτητα νερου λογω μικρης ποσοτητας αλλαγης νερου και οχι συχνες αλλαγες
Εκανα αλλαγες με νερο ΑΟ που λογω της μικρης ποσοτητας του δοχειου του (8 λτ) επρεπε να περιμενο αρκετα να μαζεψω νερο και για να το συντομευω αλλαζα 10 -15 λιτρα καθε 1 -2 φορες το μηνα
Ποσοτητα μικρη αν σκεφτεις μαζι μ το sump εχω 130 λτ στο ενυδρειο (105+25 sump), με αποτελεσμα το νερο τελευταια να παρατηρω στις αλλαγες οτι ηταν καπως θολο με κιτρινο-καφε αποχρωση
3. Παρα πολλοι κατοικοι στο ενυδρειο
Τελευταια ειχα:
2 κλοουνακια, 4 καλογριες , 3 γυλους (1 μεσαιο 2 μικρουλια) , 1 ανεμογοβιο, επισης 5 ανεμωνες ντοματες , 1 αχινο , μερικες γαριδες κ μερικα σαλιγκαρια
Που αν σκεφτουμε τις μικρες αλλαγες νερου με ολα αυτα τα ζωντανα , φυσικο καπου κλαταρε το συστημα
Απο την ανοιξη που προβλεπω να ξαναμπουν ψαρια εκεινο που θα αλλαξω εκτος του μικροτερου αριθμου ζωντανων θα ειναι οι μεγαλες αλλαγες νερου
Πηρα 2 κανιστρα 20κιλα , 40 λιτρα συνολο δηλαδη ,ηδη κανω αλλαγες με αυτα τωρα απο θαλασσα 1 φορα το μηνα, και θα παρω αλλο ενα 20λιτρο μπιτονι ωστε να εχω 60 λιτρα το μηνα αλλαγη νερου απο θαλασσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-18, 19:01
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλη αρχη απο μενα. Τωρα πιστευω θα κανεις καλυτερη αρχη, με παραπανω εμπειρια στο θαλασσινο! Ευχομαι να μην σου τυχει κάποιο παρομοιο προβλημα οταν βαλει ψάρια και παλι!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-18, 21:31
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω οτι κύρια αιτία είναι η ανάμειξη μεσογειακών και τροπικών ψαριών..
Τα μεσογειακά ψάρια είναι εξαιρετικά ανθεκτικά (μην παρεξηγηθώ), ενώ τα τροπικά όχι, όποτε μπορέι και κάτι από τα παραπάνω που ανέφερες να δημιουργησε πρόβλημα στα κλοουνάκια τα οποία μετέφεραν την αρρώστια στα δικά μας...
Νομίζω 2.5 μήνες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα, σε ένα μήνα χωρίς ξενιστή τα πρωτόζωα τα κακαρώνουν... Ίσως κάνω και λάθος..
Ότι και να έγινε, καλή συνέχεια να έχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-18, 22:38
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον προλαλησαντα...
Ενας μηνας ειναι πραγματι αρκετος αλλα οπως και να εχει δυσκολα βουτας στην θαλασσα τετοια εποχη ....


Καλη επανεκινηση και απο εμενα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-18, 08:42
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω, απο τον νεο χρονο ξεκινω να βαζω παλι ψαρια μεσα και πιστευω τωρα να πανε καλυτερα με μεγαλυτερες αλλαγες νερου απο θαλασσα και πλεον καθαρα μεσογειακο
Ερωτηση για την θερμοκρασια: τον χειμωνα χρειαζεται θερμανση το μεσογειακο?
Στο σπιτι δεν εχω κεντρικη θερμανση μονο μικρες σομπες που δεν ζεσταινουν ολο το σπιτι μονο αυτους που καθονται κοντα. Τωρα το ενυδρειο χωρις θερμαντικο σωμα εχει θερμοκρασια περιπου 18 βαθμους , οταν ομως εχει πολυ κρυο θα παει 12- 14 βαθμους (οσο θα ειναι και του σπιτιου, ειδικα τη νυχτα που θα κλεινουν οι σομπες ).Ειναι οκ αυτο για τα μεσογειακα ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-18, 09:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα αφού έχεις το ενυδρείο μέσα στο σπίτι σου!!
Η θερμοκρασία στην θάλασσα φτάνει μέχρι 15 στα βάθη που ζουν τα ψάρια που έχουμε.. Οπότε αν φτάνει 14 στο σπίτι σου, βάζω και ένα βαθμό πάνω από αντλίες, θα είσαι κομπλέ...
Στις πιο βόρειες χώρες τα ψάρια αυτά ζουν σε πολύ χαμηλότερες θεμροκρασίες, 8-10οC
Γενικά δεν έχω ακούσει κάποιον με μεσογειακό να βάζει θερμαντήρα στο ενυδρείο του..
Προσωπικά, η μικρότερη θερμοκρασία που έχει φτάσει το ενυδρείο μου ήταν 16, χωρίς κάποιο εμφανές τουλάχιστον πρόβλημα, σε τάισμα, κινητικότητα κλπ..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-18, 14:25
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστω, εκεινο που με προβληματιζε ηταν οτι το νερο απο θαλασσα θα ηταν κρυο και αν ζεσταινοταν το νερο στο ενυδρειο θα ειχα μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας οταν αλλαζα νερο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-18, 20:43
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μπορείς να αφήσεις το δοχείο με το θαλασσινό νερό αρκετή ώρα ώστε να φτάσει στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου...
Πάντα αυτό έκανα και ήμουν το πολύ 1oC πάνω κάτω από την θερμοκρασία του ενυδρείου..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-18, 14:44
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και από εμένα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την θερμοκρασία κατά τις αλλαγές γιατί απλά αυτοί ζουν σε ανάλογες συνθήκες. Πρόβλημα είναι η απότομη αλλαγή ζεστού - κρύου.
Αν και πάλι θέλεις να εξασφαλίσεις πλήρως το σύστημά σου μπορείς να κάνεις τις αλλαγές αργά και σταδιακά εάν δεν έχεις πρόβλημα με τον χρόνο. Προσθέτεις νερό λίγο - λίγο σταδιακά ώστε να εγκλιματίζονται οι οργανισμοί και να μην σοκάρονται.

Καλή αρχή λοιπόν και καλή συνέχεια.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-01-19, 12:03
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχουμε κανένα νεώτερο......καμία εξέλιξη ;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-19, 20:54
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ειμαι ακομα με τις γαριδες τα σαλιγκαρια κ ανεμωνες
Πηγα για να βρω κανενα γυλο ή καλογρια αλλα δεν υπαρχουν ,ελαχιστα μαλλον λογω χειμωνα και δεν καταφερα να πιασω κανενα ψαρι
Την ανοιξη κατα τον απριλιο θα δοκιμασω παλι να δω αν πιασω κατι να βαλω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-03-19, 20:33
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ψαχνω 2 ανεμωνες Anemonia viridis ,οχι τις ντοματες Actinia equina απο αυτες εχω 4 , τις απλες μεσογειακες ανεμωνες προτιμω και οχι μεγαλες
Δεν μπορω με τιποτα να βρω εδω οποτε οποιος μπορει να βοηθησει
Οποιος εχει στο μεσογειακο του (και θελει να δωσει 2, και μπορει να τις στειλει με κουριερ αντικαταβολη φυσικα) κρητη να μου στειλει pm !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-03-19, 22:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

θα σου στείλω 20!!
Πόσο περίεργο μου κάνει που δεν βρίσκεις πουθενα, δεν φαντάζεσαι...
Το ΣΚ αυτό θα μπορώ να σου "μαζέψω"
Θα σου στείλω pm
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-19, 07:07
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω!! γιατι εχω κανει απειρες βολτες μεσα και εξω απο την θαλασσα να τις ψαχνω
Αλλα οχι και 20 χαχα 2-3 καλα ειναι για να ειναι και πιο ανετες στην μεταφορα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-03-19, 20:36
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εμφανιστηκαν καμποσοι αστεριες απο το πουθενα! εδω 2 μαζι εχω, μετρησει 5 καποια στιγμη! Αυτο το ειδος δεν το ξερω, μεγαλωνουν γρηγορα παντως πριν λιγο καιρο ισα που φαινοταν

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-19, 17:42
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Σημερα πηγα μηπως πιασω κανενα ψαρι για το ενυδρειο
Επιασα καμποσες αθερινες και μια μικρη καλογρια που ομως μενει κρυμμενη προς το παρον, οπως εκαναν και οι καλογριες που ειχα πιασει καποτε την πρωτη μερα
.Μετα την δευτερη - τριτη ξεθαρρεψαν και βγηκαν, το ιδιο ελπιζω κ με αυτή να γινει

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-19, 19:20
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Οι αθερινούλες πιστεύω τα βράδια θα γίνονται μία μία ωραίο μεζεδάκι για τις ανεμώνες σου
Έρχονται και οι viridis σου μεθαύριο λογικά...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-04-19, 19:32
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Πιο πολυ φοβαμαι μην τις φανε οι γαρίδες, ειναι επιθετικες οταν πεινανε
Οι αθερινες κολυμπανε μονο ψηλα δεν κατεβαινουν στο βάθος που ειναι οι ανεμωνες και νομίζω δεν κινδυνευουν απο αυτες εκτος αν ειναι πληγωμενες η αρρωστες
Ευχαριστώ, τις ανεμωνες viridis τις περιμένω πως και πως!


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Η καλογρια βγηκε σημερα και τρωει κανονικα κυριως γαριδα κ μυδι, τα φυλλαρακια τα προτιμανε κυριως οι αθερινες που τρωνε τα παντα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalos : 15-04-19 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-04-19, 21:12
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καλωσόρισαν οι νέοι φιλοξενούμενοι σου.
Για τις αθερίνες πρόσεχε...καπάκι κλειστό, για να μην τις βρεις έξω.
Κατά τα άλλα δεν έχεις να τις φοβάσαι για τπτ άλλο. Είναι όμορφα ψαράκια και κοπαδιαστά. Μου αρέσουν πολύ.
Τις καλόγριες τις ξέρεις, οπότε καταλαβαίνεις ότι μετά τις πρώτες ντροπές θα γίνει ο τσαμπουκάς του ενυδρείου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-04-19, 20:43
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Πηγα στην θαλασσα πριν μερικές μέρες για την αλλαγη νερου και βρηκα δυο μικρές ανεμωνες ντοματες. εβγαλα τις ανεμωνες μου (ειχα 4), οι δύο είχαν γίνει τεραστιες, και οι αλλες δυο ειχαν υποτονισει ουτε ετρωγαν καιρο τωρα ουτε ανοιγαν και εβαλα τις δύο μικρουλες.
Τωρα τα ψαρια εχουν χωρο για κολυμπι αφου οι αλλες επιαναν σχεδον το ενα τριτο του χωρου.
Επισης κατι που παρατηρησα ισως οι αθερινες μου να μην είναι τελικά αθερινες αλλα μικροψαρα καποιου ειδους.
Γιατι πανε και στον πατο να ψαξουν τροφη που οι αθερινες που ειχα παλια ποτε δεν πηγαιναν, και το κολυμπι τους ειναι διαφορετικο αλλα και τα χρώματα τους ειναι διαφορετικα, οι αθερινες που ειχα ειχαν ενα ελαφρο πράσινο χρωμα στην πλατη. Σαν κεφαλοπουλα μοιαζει η συμπεριφορά τους. Εδω μια φωτο οπως ειναι το ενυδρείο τώρα με τα μικροψαρα που λεω

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-04-19, 20:22
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τα κεφαλόπουλα τα κρατάς όσο θα είναι μικρά και μετά...μπλουμ...ελεύθερα.

Καλώς τα δέχθηκες με τις νέες ανεμώνες. Οι 2 στα λίτρα που έχεις θα είναι αρχόντισσες.

Το καλό του μεσογειακού είναι οι ανταλλαγές που μπορείς να κάνεις χωρίς φόβο για επίδραση στο περιβάλλον αλλά και στα ίδια τα ζωντανά με τον μεγαλύτερο ενυδρειόφιλο, την ίδια τη φύση.


Καλή συνέχεια και όπως είπαμε ....... Πρόσεχε καπάκι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-05-19, 18:44
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε, τωρα ετοιμαζω τα καλοκαιρινα τους, φτιαχνω σημερα - αυριο καπακι απο πλεξι με διχτακι για να παιρνει αερα και να μην πηδανε εξω οι γαριδες οπως περυσι και επισης να μπορουν να τοποθετηθουν στο τζαμι του ενυδρειου και οι δυο 12αρηδες ανεμιστηρες που εχω για την ψυξη
Θα βγαλω φωτος απο την κατασκευη για οποιον θελει να φτιαξει κατι τετοιο κ αυτος, 5 ευρω κοστισαν τα υλικα
Τωρα αν ειναι κεφαλοπουλα θα τα αφησω μολις μεγαλωσουν ,αλλα δεν ειναι σιγουρο τι ειναι γιατι και η αθερινα εχει πολλα ειδη και οχι μονο το κλασσικο
atherina hepsetus που ειχα περισυ
-------------------------
Και εδω το καπακι με το πλεγμα που εφτιαξα με λωριδες πλεξι κολλημενα με logo
Εφτιαξα 1 πλαισιο στην αρχη, μετα μπηκε το πλεγμα και απο πανω ενα ιδιο πλαισιο για να πιαστει το πλεγμα και να ειναι και πιο συμπαγες
Θα παταει πανω στο τζαμι και θα εχει και 4 κομμάτια πλεξι στις ακρες για στοπ
Οταν μπει στο ενυδρείο θα βαλω και αλλες φωτος

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Και το τελικο αποτέλεσμα

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη michalos : 01-05-19 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-05-19, 07:33
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εδω και καμποσες μερες το νερο ειναι κιτρινο-καφε χρώμα και δεν φευγει αυτη η θολούρα με τιποτα
Αλλαξα ανθρακα 2 φορές, εκανα αλλαγη νερου το μισο περίπου (απο την θάλασσα) και καθαριζει προσωρινα 1-2 μερες και μετα ξανα το ιδιο
Οι παραμετροι στις μετρησεις ειναι ιδιοι, δεν μπορεί σε 1 μερα να επιβαρύνεται τοσο πολυ απο τροφη και τα ψαρια, μαλλον καποια βακτηρια η μικρόβια ή ειναι δεν εξηγειται αλλιως
Ειδα οτι με uv sterilizer απολυμαίνει το νερο απο παθογονα και την θολουρα
Στη λεκανη νερο απο ενυδρειο και απο την βρυση

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-06-19, 16:43
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Μετα απο 3 μερες απο την αλλαγή νερού ειναι επιτελους πεντακαθαρο!
Τι εκανα; πριν ταιζα 2 γαριδες κομμενες καθε μερα + τροφη σε φλεικς
Σταματησα τις γαριδες και δινω μονο φλεικς και λιγα πελλετς ( ocean nutrition)
Και μεχρι στιγμης και πιο καθαρο νερο εχω και το σκιμμερ βγαζει ελαχιστα, ενω πριν γεμιζε 2 φορες την μερα το κυπελάκι


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-06-19, 10:58
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή μαλλον παμε για restart..

Επανερχομαι στο θεμα με κακες εξελιξεις... τα ψαρια αρρωστησαν , ηταν απο την ποιοτητα νερου που ηταν θολο , ηταν μικροβια δεν ξερω , αλλα παλι ειδα τα ασπρα στιγματα που ειχαν την πρωτη φορα (ich) και ξανα ενα ενα ψοφανε αφου γεμισουν με λευκα στιγματα σαν ασπρη αμμο πανω τους
Αλλαγες νερου περιπου καθε 20 μερες εκανα 40 λιτρα
Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει λογω του οτι ειχα τροπικα θαλασσινα πριν και εχουν μεινει βακτηρια και οργανισμοι μικροβια στην αμμο κ βραχια και γενικα στο ενυδρειο και προκαλουν αυτες τις αρρωστιες στα μεσογειακα ειδη που βαζω
Η σκεψη ειναι να κανω restart για να καθαρισω απο τροπικους οργανισμους και μικροβια επιβλαβη για τα μεσογειακα που ισως εχουν (που για αυτα ισως να ειναι ακινδυνα αλλα οχι για τα μεσογειακα) και να απολυμανω ενυδρειο και τον αραγωνιτη , λογω του οτι ειναι καλυτερος απο απλη αμμο η χαλικι και ισως και καποιους βραχους που ειχα αγορασει (για να μην τα ξαναγοραζω )
Τους βραχους απο τη θαλασσα τους πεταω και βρισκω αλλους
Η απολυμανση σκεφτομαι στο ενυδρειο ,sump σωληνες και εξοπλισμο να γινει με διαλυμα χλωρινης και μετα ξεπλυμα με νερο και να μεινουν μερικες μερες να στεγνωσουν .Το χλωριο απο οτι ξερω ειναι αεριο αρα σε μερικες μερες θα εχει εξαμιστει πληρως ,και θα τα ξεπλυνω ξανα καλα πριν τα χρησιμοποιησω
Τους βραχους που αγορασα και τον αραγωνιστη βρασιμο για καμια ωρα και μετα καλο ξεπλυμμα και τα αφηνω για στεγνωμα κι αυτα για μερικες μερες
ακουω γνωμες και συμβουλες
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-06-19, 09:43
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, ενας απολογισμος:
εχασα τα μικρα σαργακια που ειχαν και τα στιγματα, και την καλογριτσα (που δεν ειχε στιγματα αλλα ειχε χασει καπως την ορεξη της τελευταια) και ξαφνικα την ειδα νεκρη χωρις να δειχνει αρρωστη ή να κολυμπαει παραξενα κτλ
Το παραξενο ειναι οτι τα κεφαλοπουλα δεν εχουν καταλαβει τιποτα, ειναι γεματα ορεξη και ενεργεια οπως και πριν και δεν εχω παρατηρησει στιγματα
Στην τελευταια μου εξορμηση για μαζεμα νερου ειχα πιασει ενα ανεμογοβιο που κι αυτος επισης δεν εχει κανενα προβλημα μεχρι τωρα , τρωει κανονικα και φαινεται ενταξει.
Εκανα μια ακομα αλλαγη νερου και σκοπευω και συντομα να κανω μια μεγαλυτερη τωρα, θα παρω ενα δυο μπιτονια ακομα 15αρια ωστε να κανω μεγαλυτερες αλλαγες νερου αφου τις κανω καθε μηνα περιπου, αντι για 40 λιτρα περιπου θα αλλαζω 70 λιτρα περιπου
Επισης εκεινο που ειδα οτι επιβαρυνει παρα πολυ το νερο ειναι οι κατεψυγμενες τροφες, γαριδες , μυδια κτλ, ενω με τις τροφες εμποριου το νερο μενει καθαροτερο, οποτε ταιζω με τροφες εμποριου καθημερινα και μονο δυο φορες την εβδομαδα κοβω κοματακια μιση γαριδα μονο
Για τωρα αναβαλλω το reset και προχωρω οπως ειπα, αν δω οτι θα εχω απωλειες και με αυτα που θα κανω τοτε το reset ειναι μονοδρομος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-06-19, 07:39
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τρέχει κανονικά με τις αλλαγες νερου τακτικα και τα ψαρακια δείχνουν οκ
Έκανα ενα πειραμα με τη ζαχαρη που το έχει κάνει ο pagokoftis, εβαλα για 2 μερες στην ακρη του κουταλιου λιγη ζάχαρη και την επομένη ειχε μια μικρη θολούρα λευκη, απο την αύξηση βακτήριων πιστευω
Και την αλλη μερα το νερο ειχε γίνει κρύσταλλο!
Πιο καθαρο δεν το εχω δει ποτε!
Ουτε η παραμικρη κιτρινιλα!
Οποτε τωρα καθε 2-3 μερες ριχνω ελαχιστη ζαχαρη στανταρ
Επισης εκεί που βουτουσα ειδα σφουγγαρια καφετια πανω σε βραχακια και το σχημα τους ηταν οπως οι αυλακωσεις στον εγκεφαλο
Σλεφτομαι να βαλω ενα βραχο με τετοια πανω


Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-07-19, 22:26
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Όχι σφουγγάρια......ΟΧΙ σφουγγάρια......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-07-19, 06:06
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι σφουγγάρια......ΟΧΙ σφουγγάρια......
λες ε? μαλλον κατι ξερεις!
Τελικα δεν ξερω τι ηταν αυτο που επαθαν τα σαργακια και η καλογριτσα ,παντως αν ηταν ich τωρα θα ηταν νεκρα ολα , να μην τα ματιασω τοσο καιρο μετα και τα κεφαλοπουλα και ο γοβιος ειναι ζωηροτατα και ακμαιοτατα
Το βασικο που εκανα ηταν μειωσα δραστικα το κατεψυγμενο φαι ,δινω καθε 2 μερες λιγο τωρα και σε πολυ μικρη ποσοτητα και δινω τροφη εμποριου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-07-19, 20:11
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Σημερα επεσε πολυ δουλεια με το δευτερο μεσογειακο μονο τωρα τελειωσα, αλλα πηγα μπανιο και μιας και ειχα μασκα εκανα μια βολτα και βρηκα ενα ομορφο σπειρογραφο, ελπιζω να τα καταφέρει γιατι ειναι πολυ ομορφος!

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακό με χταπόδι? michalos Μεσογειακό 5 21-10-18 17:58
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09163 seconds with 13 queries