Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-11-15, 23:36
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Malawi 450 λίτρα

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Έχω ξεκινήσει το στρώσιμο στο νέο μου ενυδρείο με βακτήρια και αντιχλώριο της seachem με βάση τις οδηγίες για τα νέα ενυδρεία. Είμαι στην 4η μέρα και οι οδηγίες της seachem αναφέρουν ότι χρειάζεται 7-8 μέρες. Μιας και έχει φτιαχτεί το aquascape έχω αρχίσει να σκέφτομαι την ψαροσύνθεση. Έχω καταλήξει στις malawi mbuna cichlids και πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι:
1)Labidochromis caeruleus
2)Pseudotropheus acei
3)Metriaclima zebra "long pelvic Gallireya reef"
4) Pseudotropheus Red Zebra ή Pseudotropheus Flavus

α) Ένας φίλος θα μου δώσει ένα ζευγάρι labidochromis με ένα μικρό 4 μηνών περίπου. Θεωρείται ότι υπάρχει πρόβλημα με ένα θηλυκό;
β) Σκεφτόμουν επίσης τον αριθμό των χαρεμιών που μπορώ να φιλοξενήσω για τα λίτρα μου. Λόγω της πολύ μικρής ηλικίας των ψαριών σκοπεύω να πάρω 4-5 ψάρια από το κάθε είδος, στην περίπτωση που είναι εφικτό.
γ) Η πρότασή μου πως σας φαίνεται;

Σας παρουσιάζω το νέο μου ενυδρείο:

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 151x61x64 (Juwel Vision 450)
Όγκος: 450l
Κατηγορία: Βιοτοπικό Malawi
Φυτά: Αnubias barteri nana, Vallisneria spirallis, Vallisneria gigantea
Ψάρια / ¶λλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: ρίζα, ασβεστολιθικές πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: όχι
Φωτισμός: Τ8 2x36Watt
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό JBL Cristalprofi Greenline E1501, Εσωτερικό Aquael Turbofilter 2000
Θερμοστάτης: Eheim jager 300w
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι

Φωτογραφίες: (Η πέτρα είναι πάνω στη ρίζα γιατί επιπλέει ακόμα)
https://drive.google.com/file/d/0B-_...ew?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B-_...ew?usp=sharing

Δεκτά προφανώς και τα σχόλια-παρατηρήσεις για τη διακόσμηση!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-11-15, 00:21
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να δω κάποια φωτογραφία σου! Τα 4 είδη που αναφέρεσαι θα είσαι μια χαρά με τα λίτρα που έχεις αρκεί στο μέλλον να ξέρεις πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά έχεις από το κάθε είδος, ώστε να ρυθμίσεις τους πληθυσμούς τους. Μπορεί να κάνω κάτι λάθος...αλλά δεν μπορώ να δω το ενυδρείο σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-11-15, 00:25
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να δω κάποια φωτογραφία σου! Τα 4 είδη που αναφέρεσαι θα είσαι μια χαρά με τα λίτρα που έχεις αρκεί στο μέλλον να ξέρεις πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά έχεις από το κάθε είδος, ώστε να ρυθμίσεις τους πληθυσμούς τους. Μπορεί να κάνω κάτι λάθος...αλλά δεν μπορώ να δω το ενυδρείο σου...
Το άλλαξα, για τσέκαρε τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-11-15, 00:32
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ωραιο φαίνεται και η ρίζα απλα δεν θα την έβαζα εγω...

Και θα μεγαλωνα το αριστερό νησί...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-11-15, 08:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες !
Πριν βάλεις ψάρια να είσαι σίγουρος ότι έστρωσε (μετρήσεις με υγρά τεστ).
Στην ψαροσύνθεση θα απέκλεια σίγουρα τα red zebra (υβριδίζουν με τα λαμπίντο) αλλά δεν θα έβαζα και τα άλλα 2 είδη μαζί (πολύ συγγενικά με παρόμοια γράμμωση).
Εναλλακτικά δες και τα iodotropheus ή τα maingano.
Με ένα χαρέμι από 4 είδη είσαι μια χαρά σ' αυτό το ενυδρείο (ξεκίνα με 4-6 μικρά απ' το κάθε είδος και αργότερα απομακρύνεις τα παραπάνω αρσενικά).
Προπαντός μη βιαστείς.
Σταδιακή εισαγωγή με πρώτα τα πιο φιλήσυχα είδη (λαμπίντο, ασέϊ ) και μετά τα άλλα.
Με το καλό!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-11-15, 11:24
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σχετικά με το στρώσιμο
Οι οδηγίες της Seachem λένε για διαδικασία 7-8 ημερών. Βρίσκομαι στα μισά της διαδικασίας του στρωσίματος και ήδη έχει αρχίσει το νερό να ξεθολώνει από τη θολούρα των βακτηρίων κτλ. Μετρήσεις πότε να ξεκινήσω να κάνω και κάθε πότε; Θεωρητικά, με βάση τις οδηγίες της Seachem και καλώς εχόντων των μετρήσεων, μπορώ να προσθέτω σταδιακά ψαράκια από την 7η-8η μέρα; Αλλαγή νερού θα κάνω μόνο όταν μετρήσω υψηλή αμμωνία;

Σχετικά με την ψαροσύνθεση
Για τα labido πιστεύεται ότι θα αντέξει ένα θυληκό με ένα αρσενικό και 2-3 μικρά ή θα το εξοντώσει από τις "ορέξεις" του; Όπως έγραψα και παραπάνω μου τα χαρίζει ένας φίλος, αλλιώς θα έψαχνα χαρέμι.
Κλεόβουλε μπορώ με τα λαμπιντο και τα ασέϊ να βάλω τα Metriaclima zebra "long pelvic Gallireya reef" και το Melanochromis maingano ή θα γίνει πόλεμος;
Μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα με ζωντανά φυτά, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω την ενδεχόμενη άλγη που θα εμφανιστεί μέσα στο ενυδρείο. Διαβάζοντας ανάλογες περιπτώσεις από άλλους συνχομπίστες, μου "καρφώθηκε" η ιδέα του σαλιγκαριού. Για να αποφύγω την ανεπιθύμητη αναπαραγωγή, σκεφτόμουν να βάλω μόνο ένα, το οποίο προφανώς και δεν θα μπροούσε μόνο του να καθαρίζει όλο το ενυδρείο. Τι έχετε να προτείνετε;

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί για τη βοήθειά σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-11-15, 16:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες κι απο μενα!!
σε 7-8 μερες θεωρω δυσκολο να μπορεσεις να βαλεις ψαρια.θα πρεπει να μετρησεις υψηλα νιτρικα και μηδενικη αμμωνια.μετα αλλαγη νερου οσο μεγαλυτερη μπορεις,70-80% και προσθηκη των πρωτων κατοικων.

η αριστερη στοιβαδα πετρες μοιαζει με πηγαδι και δεν προσφερει τιποτα στα ψαρια.κανε δοκιμες τωρα που ειναι αδειο το ενυδρειο.
αλγη και αφρικανικο πανε μαζι!!

το ξυλο δεν θα το εβαζα ουτε εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-15, 18:24
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas.kal Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχετικά με το στρώσιμο
Οι οδηγίες της Seachem λένε για διαδικασία 7-8 ημερών. Βρίσκομαι στα μισά της διαδικασίας του στρωσίματος και ήδη έχει αρχίσει το νερό να ξεθολώνει από τη θολούρα των βακτηρίων κτλ. Μετρήσεις πότε να ξεκινήσω να κάνω και κάθε πότε; δεν χρησιμοποιώ σκευάσματα για το στρώσιμο, οπότε δεν ξέρω να σου πω για το προϊόν της seachem. Μετρήσεις κάνε μετά το 8ήμερο να δεις τι έγινε.Θεωρητικά, με βάση τις οδηγίες της Seachem και καλώς εχόντων των μετρήσεων, μπορώ να προσθέτω σταδιακά ψαράκια από την 7η-8η μέρα; Αλλαγή νερού θα κάνω μόνο όταν μετρήσω υψηλή αμμωνία; Αλλαγή νερού κάνεις αφού στρώσει δηλ. έχεις μηδενική αμμωνία-μηδενικά νιτρώδη και αυξημένα νιτρικά ~20+ . Γιατί όμως δεν βάζεις μια αγγελία για μπόλι?

Σχετικά με την ψαροσύνθεση
Για τα labido πιστεύεται ότι θα αντέξει ένα θυληκό με ένα αρσενικό και 2-3 μικρά ή θα το εξοντώσει από τις "ορέξεις" του; Όπως έγραψα και παραπάνω μου τα χαρίζει ένας φίλος, αλλιώς θα έψαχνα χαρέμι. τα λαμπίντο είναι σχετικά ήρεμα ψάρια και το ενυδρείο σου άνετο αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο και είναι προτιμότερο να έχεις παραπάνω θηλυκά.
Κλεόβουλε μπορώ με τα λαμπιντο και τα ασέϊ να βάλω τα Metriaclima zebra "long pelvic Gallireya reef" και το Melanochromis maingano ή θα γίνει πόλεμος;πιστεύω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με σωστούς αριθμούς/αναλογίες ψαριών
Μιας και είναι η πρώτη μου απόπειρα με ζωντανά φυτά, θα ήθελα να σας ρωτήσω πως θα μπορέσω να αντιμετωπίσω την ενδεχόμενη άλγη που θα εμφανιστεί μέσα στο ενυδρείο.τα φύκη (άλγες) δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό σ' ένα ενυδρείο malawi καθώς αποτελούν τροφή για τα ψάρια. Αν σ' ενοχλούν αισθητικά κρατάς χαμηλά τα νιτρικά (με περισσότερα φυτά γρήγορης ανάπτυξης, τακτικές αλλαγές νερού, ρίζες φυλόδενδρου που αναπτύσσεται έξω απ' το νερό) και μειώνεις την ένταση και τη διάρκεια του φωτισμού. Διαβάζοντας ανάλογες περιπτώσεις από άλλους συνχομπίστες, μου "καρφώθηκε" η ιδέα του σαλιγκαριού. Για να αποφύγω την ανεπιθύμητη αναπαραγωγή, σκεφτόμουν να βάλω μόνο ένα, το οποίο προφανώς και δεν θα μπροούσε μόνο του να καθαρίζει όλο το ενυδρείο. Τι έχετε να προτείνετε;για αλγοφάγο μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια nerite που δεν αναπαράγονται σε γλυκό νερό αλλά πιθανότατα θα εναποθέτουν τα ασπρογκρί αυγά τους σε απίθανα σημεία (βγαίνουν δύσκολα). Τα αυγά θα τα αποφύγεις αν έχεις μόνο αρσενικά (κι αυτό δύσκολο).

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί για τη βοήθειά σας!!!
Να μη μας ευχαριστείς γιατί μέρος της ευχαρίστησης του χόμπυ είναι να βοηθάς όσο μπορείς και τους υπόλοιπους. Αν σε βοηθάμε με τις απαντήσεις μας έτσι θα βοηθάς κι εσύ μεθαύριο κάποιους άλλους
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-15, 23:06
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Επιτέλους το είδα! Ωραίο το ενυδρείο σου, λίγο η μικρή στοίβα μου φαίνεται περίεργα και η ρίζα ρίχνει το pH, ενώ εμείς το θέλουμε υψηλό. Οι βαλινσέριες ελπίζω να προκόψουν, προσωπικά μου τα έχουν ρημάξει όλα και έτσι σταμάτησα να βάζω. Μόνο ανούμπιες! Για την ψαροσύνθεση σου τα είπαν τα παιδιά παραπάνω... προσωπικά πιστεύω πως το τέλειο είναι δύο χαρέμια συμβατά. Αν έχεις διαλεγμένα κοπάδια, δηλαδή ξέρεις πόσα αρσενικά και πόσα θηλυκά έχεις από το κάθε είδος θα τολμούσα μέχρι τρία διαφορετικά είδη, αλλά να φροντίσεις να έχουν και τις ανάλογες κρυψώνες τα αντίστοιχα αρσενικά και όχι άμεση οπτική επαφή με τον ''γείτονα'' όταν βγαίνουν από την περιοχή τους! Όπως αναφέρθηκε...βάλε μπόλι από έναν συχνομπίστα να σωθείς!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-11-15, 15:40
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το στρώσιμο του φίλτρου! Καλώς ή κακώς, αφού είχα ήδη βακτήρια εμπορίου, ξεκίνησα να ρίχνω πριν 8 μέρες, την απαιτούμενη (από τον κατασκευαστή) ποσότητα βακτηρίων - χωρίς να ρίχνω τροφή. Όταν τελείωσε η δοσολογία, έκανα μετρήσεις με τα υγρά της Sera και νιτρικά, νιτρώδη και αμμωνία είναι 0. Προφανώς δεν έχει στρώσει το φίλτρο, αλλά σε επικοινωνία με τον ιδιοκτήτη του ενυδριακού που ψωνίζω και με έχει βοηθήσει αρκετά και αυτός με τις συμβουλές του, μου πρότεινε να βάλω μερικά ψάρια και ότι οι μετρήσεις μου είναι "καλές - φυσιολογικές" για να ξεκινήσει ο κύκλος. Τάισμα 1 φορά κάθε 3-4 μέρες, συνεχώς μετρήσεις και μεγάλη προσοχή.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι αποδεκτός ο τρόπος αυτός (κυρίως για τα ψάρια) που θα αναγκαστούν να επιβιώσουν σε ένα μη σταθερό περιβάλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-11-15, 15:49
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

οχι,οχι,οχι..μην βαλεις ψαρια..δεν ξερουμε πως θα συμπεριφερθει το συστημα.μπορει αντι να ανεβουν τα νιτρικα (φυσιολογικο) να ανεβει καμια αμμωνια (θανατηφορο) και να θυσιαστουν οι πρωτοι κατοικοι..
βαλε σε μια αποχη λιγο τροφη και αλλαζε την καθε 3-4 μερες.αφου δεις μετρησεις NH3-4=0 NO2=0 NO3>0 θα εισαι σε καλο δρομο.οταν μετρησεις λοιπον νιτρικα αυξημενα κανε μια αλλαγη νερου μεγαλη και βαλε τους πρωτους κατοικους.ταισμα ελαφρυ καθε μερα και οχι καθε 3-4 μερες που σου ειπε ο αλλος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-11-15, 15:54
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ρίχνεις αμμωνια η τροφη στο ενυδρειο; Αν οχι εννοείται οτι θα τα μετράς ολα μηδενικά, ακομα και τα βακτήρια της seachem να δουλεύουν χρειάζονται αμμωνια για να επιζήσουν εξαπλωθούν και να ξεκινήσει ο κυκλος του αζώτου.
Και την πρωτη μερα χωρις βακτήρια να μέτραγες Παλι ολα μηδενικά θα ηταν οποτε αυτο που σου προτείνει ο πετσοπας ειναι στρωσιμο με ψαρια,το οποιο ειναι βασανιστικό για τα ψαρια σου και στην πορεία θα εχεις απώλειες και προβλήματα,
Μπόλι αν θες έλα να σου δώσω εγω,ειμαστε και κοντα οποτε θα βαλεις και ψαρια άμεσα.
-------------------------
Μαλλον άκυρο για το μπόλι γιατι υπαρχει μια πιθανότητα μικρή να εχω ασθένεια δεν ξερω ακόμη
Ο φιλος που θα σου δωσει τα ψαρια δεν μπορει να σου δωσει μπόλι;
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 16-11-15 στις 15:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-11-15, 16:12
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Δεν έριχνα ούτε τροφή ούτε αμμωνία. Είπα να ακολουθήσω τις οδηγίες του κατασκευαστή αλλά.... Δυστυχώς και ο φίλος που θα μου έδινε τα ψάρια έχει ασθένεια και δεν μπορεί να μου δώσει μπόλι! Σε πόσες μέρες θα αρχίσω να βλέπω "φώς";

Να ξεκινήσω να ρίχνω τροφή ή να βάλω αγγελία για μπόλι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-15, 16:23
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Αν εχεις υπομονή ξεκινάς τροφή η αμμωνια απο φαρμακείο
αλλιώς μπόλι και κυριολεκτικά θα εισαι έτοιμος άμεσα.
Εγω μαλλον δεν εχω ασθένεια αλλα ας μην το ρισκάρουμε
Βάλε μια αγγελία κάποιος θα βρεθεί σίγουρα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-15, 16:58
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν σε βολεύει Κερατσίνι , υπάρχει μπολι πολύ
(εχω πολύ ελαφρόπετρα που θέλει αλλαγή )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-15, 19:30
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά αλλά είμαστε λίγο μακριά. Θα προσπαθήσω να βρω μέσω κάποιας αγγελίας κάτι κοντινό, αλλιώς θα επικοινωνήσουμε πάλι.

Μια ερώτηση για το μπόλι γιατί δε γνωρίζω: Μιας και έχω τα 2 φίλτρα που έχω περιγράψει παραπάνω, χρειάζεται να βάλω μπόλι και στα 2(εσωτερικό και εξωτερικό);
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-15, 19:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οσο πιο πολύ, τοσο πιο καλά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-15, 14:05
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι. Τελικά πήρα μπόλι από τον Τάκη και ακολουθώντας τις οδηγίες του, πήρα τις σωστές μετρήσεις και έβαλα ψάρια. Δεν έχω προλάβει να κάνω παρουσίαση λόγω χρόνου οπότε γράφω εδώ για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω από χτες. Τα ψάρια που έβαλα μέσα είναι:
5 Pseudotropheus elongatus Mpanga
5 Melanochromis maingano
4 Labidochromis caeruleus
5 Pseudotropheus Acei (γέννες από συνχομπίστα)
2 Helena snails

Χτες το βράδυ, το ένα μικρό maingano είχε περίεργη συμπεριφορά και καθόταν χαμηλά στην άμμο χωρίς να μπορεί να κολυμπήσει. Σήμερα το πρωί είχε πεθάνει, ενώ άλλα 2 maingano εμφανίζουν παρόμοια συμπτώματα. Όλα τα υπόλοιπα ψάρια(εκτός των maingano δηλαδή) έχουν φυσιολογική συμπεριφορά όλες αυτές τις μέρες. Το ενυδρείο τρέχει για 3η εβδομάδα και σκέφτομαι μία από αυτές τις μέρες να του κάνω αλλαγή νερού. Οι μετρήσεις που έκανα χτες έδειξαν:
αμμωνία:0
νιτρώδη:0
νιτρικά: <10

Δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε ξαφνικά! Παρακαλώ βοηθήστε αν γνωρίζετε κάτι!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-15, 19:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Πόσες μέρες τα έχεις τα ψάρια?
Αυτά που έχουν πρόβλημα έχουν κάποια εξωτερικά σημάδια? το νεκρό?
Τι τροφές δίνεις?
Αλλαγές νερού 30-40% κάνουμε κάθε βδομάδα?
Οι μετρήσεις με τι τεστ γίνονται?
Τα maingano τι συμπεριφορά έχουν μεταξύ τους?
Τι μέγεθος είναι τα ψάρια?..............
(γι' αυτό λέμε σε περίπτωση ασθένειας να συμπληρώνουμε τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298 )

Πριν βγάλουμε συμπέρασμα κάνε τώρα μια αλλαγή νερού (με αντιχλώριο φυσικά)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-12-15, 20:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Διαστάσεις: 151x61x64 (Juwel Vision 450)
Όγκος: 450l
Κατηγορία: Βιοτοπικό Malawi
Φυτά: Αnubias barteri nana, Vallisneria spirallis, Vallisneria gigantea
Ψάρια / ¶λλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: ρίζα, ασβεστολιθικές πέτρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: όχι
Φωτισμός: Τ8 2x36Watt
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες
Φιλτράρισμα: Εξωτερικό JBL Cristalprofi Greenline E1501, Εσωτερικό Aquael Turbofilter 2000
Θερμοστάτης: Eheim jager 300w
Λίπανση: όχι
Παροχή CO2: όχι

ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 24 Νοέμβρη
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
5 Pseudotropheus elongatus Mpanga
5 Melanochromis maingano
4 Labidochromis caeruleus
5 Pseudotropheus Acei (γέννες από συνχομπίστα)

ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):2 Helena snails

ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): Δεν έχει γίνει από όταν μπήκαν τα ψάρια

ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Ανά 20-25 μέρες 50%(σύμφωνα με τις μετρήσεις θα κάνω)
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 24 Νοέμβρη πριν μπουν τα ψάρια
ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορές τη μέρα(πρωί-βράδυ) malawi flakes tropical


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (με υγρά τεστ της σερα)

ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7,8
KH: 6
GH: >14
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): <10


Λοιπόν, τα maingano δεν έχουν κανένα σημάδι, ούτε το νεκρό. Η συμπεριφορά τους όλο το προηγούμενο διάστημα ήταν φυσιολογική(ορεξάτα και κινητικά) εκτός από χτες που το νεκρό καθόταν στο βυθό και δε μπορούσε να κολυμπήσει(φαινόταν σα λαχανιασμένο). Σήμερα άλλο ένα παρουσιάζει αντίστοιχη συμπεριφορά. Το μέγεθος είναι 5cm περίπου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-12-15, 20:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ξέχνα τα τεστ και κάνε αλλαγή νερού τώρα 40-50% (και αλλαγές όπως είπα κάθε βδομάδα). Αύριο βρες (εκτός κι αν έχεις) epsom salts http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77905 και ρίξε αφού τα διαλύσεις σ'ένα δοχείο με νερό, γύρω στα 15 κουταλάκια του γλυκού.
Μη ταίσεις 1-2 μέρες.
Ενημέρωσε μας πως θα πάνε και βλέπουμε.

*τη θερμοκρασία σου κατέβασε την σταδιακά στους 24-25
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-12-15, 19:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Έκανα αλλαγή νερού χτες βράδυ και τώρα που γύρισα από δουλειά έριξα το epsom salt, όπως μου είπες. Αυτό γιατί το ρίξαμε; Επίσης, είχα άλλη μια απώλεια σήμερα, το maingano που σου ανέφερα χτες ότι είχε περίεργη συμπεριφορά. Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω ή περιμένω χωρίς να τα ταΐσω, να δω πως θα πάει;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-12-15, 19:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Κώστα χωρίς εξωτερικές ενδείξεις στα ψάρια που έχασες διστάζω να προτείνω κάποια αγωγή με φάρμακα αφού δεν μπορώ να καταλάβω περί τίνος πρόκειται.
Τα epsom γράφει στο λινκ που σου έδωσα τι κάνουν. Τα πρότεινα σαν καθαρτικό του εσωτερικού των εντέρων και την αποβολή τυχόν εσωτερικών παράσιτων.
Συνέχισε να μη ταΐζεις.
Εγώ θα έριχνα και κάνα μισόκιλο χοντρό αλάτι (καλά διαλυμένο και σε 2-3 δόσεις στη διάρκεια 24ώρου).
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-12-15, 21:32
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Update
Έριξα χθες το epsom salt και χθες το βράδυ έχασα το ένα labido και σήμερα το άλλο maingano που παρουσίαζε τα ίδια συμπτώματα. Δεν έχω ταίσει χθες και σήμερα. Τα υπόλοιπα συνεχίζουν να έχουν φυσιολογική συμπεριφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-15, 09:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

3 απώλειες??
Προτείνω αλλαγή νερού και ξεκίνα αυτή τη θεραπεία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-12-15, 14:21
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ωραία... Προτείνεις να ξεκινήσω από το (1) μιας και epsom έριξα μόνο μια μέρα ή να περάσω κατευθείαν στο (2) για μεγαλύτερη δραστικότητα, μιας και έχω αρκετές απώλειες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-15, 14:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Θα έλεγα να αρχίσεις να ταΐζεις με τροφή εμποτισμένη σε μετρονιδαζόλη (φαντάζομαι τρώνε όλα).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-12-15, 16:15
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Post

4η μέρα της θεραπείας με τη μετρονιδαζόλη. Στις απώλειες προστέθηκαν το τελευταίο maingano και το αρσενικό ps. mpanga... Η "κατρακύλα" συνεχίζεται!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-12-15, 19:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ωχ.....ταΐζεις τροφή με μετρονιδαζόλη ή έριξες στο νερό?
Βάλε μας αν μπορείς καμιά φωτο ή καλύτερα βίντεο να φαίνονται τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-12-15, 19:14
kostas.kal Ο χρήστης kostas.kal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2015
Περιοχή: Ιλίσια Αττικής
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Διαλύω το Flagyl σε νερό ενυδρείου, ρίχνω την τροφή για να μουλιάσει, μετά τους ρίχνω να φάνε και μετά epsom salts διαλυμένο σε νερό ενυδρείου. Βασικά ακολούθησα τις οδηγίες για την αντιμέτωπιση του bloat από τον σύνδεσμο που μου έστειλες.

Σε λίγο ανεβάζω και φωτό-βίντεο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawi 330 λίτρα my way Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 169 15-11-20 22:13
Malawi 240 λίτρα sofianos7 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 22-12-14 23:34
700 λίτρα malawi giorgio Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 43 25-04-13 13:57
Malawi 500 λίτρα ntritzt Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 32 21-12-12 16:33
400 λίτρα Malawi! \/ag Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 23-11-12 01:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09410 seconds with 13 queries