Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-10, 08:51
xristos2002 Ο χρήστης xristos2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Στήσιμο ενυδρείου 2

Καλημέρα!!!!!!
Λόγω διακοπών το ενυδρείο άδειασε και μπήκε στην άκρη.
Σε λίγες μέρες επιστρέφω και θα ήθελα μερικές ιδέες για τα είδη που θα μπορούσα να βάλω .
Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα και σκέφτομαι να βάλω ζ ωοτόκα Guppy με λίγα φυτά χωρίς να μην χρειάζεται υπόστρωμα δηλαδή κερατόφυλλα και ανούμπιες. Έχω μια ρίζα μοπάνι για να δέσω πάνω φυτά και επίσης έχω μαζέψει πολύ ωραίες πέτρες από μια παραλία του πηλίου.
Τα υπόλοιπα σημεία που θέλω βοήθεια είναι τα παρακάτω:
-Που βρίσκετε το μαύρο χαρτόνι?Πόσο χοντρό είναι?
-Αντί για το άσπρο χαλίκι θα ήταν καλύτερα να βάλω ψιλή άμμο?
-Το φίλτρο έως τώρα του είχα 3 αστέρες για τα βακτήρια υαλοβάμβακα και ένα πουγκί με άνθρακα?προτείνεται κάτι άλλο?σιποραξ?πόσο?
-¶λλα είδη εκτός από ζωοτόκα που θα μπορούσα να βάλω?
-Στρώσιμο έκανα με κάποιο μπουκαλάκι από πετ σοπ?Υπάρχει κανείς στο βόλο που να έχει μπόλι?
Βάζω και φωτογραφία με το πως ήταν πριν το χαλάσω, φυσικά το χρυσόψαρο δεν ήταν μέσα μετά το γνωστό ποστ.........
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  23042010047.jpg
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  54,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-10, 09:13
mak Ο χρήστης mak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Περιοχή: ρεθυμνο,κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

τα φυτα egeria densa ειναι πολυ ωραια και ευκολα δεν χρειαζονται υποστρωμα και τα φυτευεις ....επεισης αν θες μπορεις να τα αφησεις να επιπλεουν....
το μαυρο χαρτονι μπορεις να το βρεις και σε βιβλιοπωλεια....εγω απο κει το πηρα και ειναι πολυ ωραιο...και το χαλικι και η αμμος ειναι πολυ ωραια...μονο που η αμμος καθαριζετε πιο δυσκολα απο το χαλικι(εγω παντως προτιμαω αμμο γιατι ειναι πιο ωραια εμφανισιακα)
τον ανθρακα τον βαζουμε οταν κανουμε θεραπειες στο ενυδρειο για να τραβηξει το φαρμακο και μετα απο 1 μερα τον πεταμε και αν θελουμε να τραβηξει κιτρινιλες κτλ....
εκτος απο ζωοτοκα θα μπορουσες να βαλεις καποιον μονομαχο με σαλιγκαρια και γαριδες....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-10, 12:12
xristos2002 Ο χρήστης xristos2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

το σκέφτομαι και εγώ για μονομάχο.
Τον ανθρακα μου τον εδωσαν στο πετ. Μόνο ο υαλοβαμβακασ φτάνει?
ζωοτοκα μαζι με μονομάζο πανε?????
Και εμένα μου αρέσει η άμμος ποιο καλά και σε συνδυασμό με τις πέτρες θα φαίνεται ποιο καλά
Είχα το εξής πρόβλημα με τη ρίζα, μου κιτρίνιζε το νερό και μετά από πολλές αλλαγές πάλι κιτρίνιζε......Τι να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-10, 13:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
-Αντί για το άσπρο χαλίκι θα ήταν καλύτερα να βάλω ψιλή άμμο?μια χαρακανει η αμμος. αναλογα τα ψαρια σου ομως προσεξε αν ειναι ασβεστολιθικη ή οχι.
-Το φίλτρο έως τώρα του είχα 3 αστέρες για τα βακτήρια υαλοβάμβακα και ένα πουγκί με άνθρακα?προτείνεται κάτι άλλο?σιποραξ?πόσο?βγαζεις τον ανθρακα και τον αντικαθιστας με βιολογικα υλικα.
-¶λλα είδη εκτός από ζωοτόκα που θα μπορούσα να βάλω? σε 60 λιτρα και δεδομενου οτι τα ζωοτοκα γεννοβολανε σαν κουνελια...δε θα σου προτεινα να βαλεις κατι αλλο.
-Στρώσιμο έκανα με κάποιο μπουκαλάκι από πετ σοπ?Υπάρχει κανείς στο βόλο που να έχει μπόλι?βαλε μια αγγελια για μπολι στην κατηγορια των "μικρων αγγελιων"
Βάζω και φωτογραφία με το πως ήταν πριν το χαλάσω, φυσικά το χρυσόψαρο δεν ήταν μέσα μετά το γνωστό ποστ.........
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
το σκέφτομαι και εγώ για μονομάχο.ο μονομαχος θελει πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα ζωοτοκα που θελουν πολυ σκληρο.
Τον ανθρακα μου τον εδωσαν στο πετ. Μόνο ο υαλοβαμβακασ φτάνει?σου εχω γραψει παραπανω.
ζωοτοκα μαζι με μονομάζο πανε?????εκτος απο τις διαφορετικες απαιτησεις μπορει να εχεις και εντονες διαμαχες. π.χ. συνηθως οι μονομαχοι επιτιθενται στα γκαπυ (κυριως λογω των μεγαλων πτερυγιων ουρας και εντονων χρωματισμων)
Και εμένα μου αρέσει η άμμος ποιο καλά και σε συνδυασμό με τις πέτρες θα φαίνεται ποιο καλά
Είχα το εξής πρόβλημα με τη ρίζα, μου κιτρίνιζε το νερό και μετά από πολλές αλλαγές πάλι κιτρίνιζε......Τι να κάνω?
δε πειραζει που κιτρινιζει το νερο σου. με τις αλλαγες σιγα σιγα θα χαθει το χρωμα. αν θελεις να επιταχυνεις τη διαδικασια βρασε τη ριζα αρκετα και ξαναβαλτην στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-10, 17:39
xristos2002 Ο χρήστης xristos2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

την έχω βράσει την ρίζα.
Τι μου προτείνεται γα σύνθεση εκτός απο ζωοτόκα?
Βιολογικό υλικό???σιποραξ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-10, 19:20
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
ζωοτοκα μαζι με μονομάζο πανε?????
δεν πανε.... ο μονομαχος θελει χαμηλο πεχα ενω τα ζωοτοκα πολυ ηψηλο.. εσε που μολις τα βαλεις μαζι θα προσπαθησει να σου τα σκοτωσει..... καλυτερα να βαλεις ζωοτοκα... εγω εχω εδω και λιγο καρο γκαπυ και ειναι πολυ ωραια ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-10, 19:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
-Που βρίσκετε το μαύρο χαρτόνι?Πόσο χοντρό είναι? Πας σε βιβλιοπωλειο και ζητας μαυρο ματ χαρτονι.
-Αντί για το άσπρο χαλίκι θα ήταν καλύτερα να βάλω ψιλή άμμο? Αφου μιλαμε για γκαπακια δεν εχεις προβλημα οτι υποστρωμα και να βαλεις,οτι σου αρεσει πιο πολυ αισθητικα.
-Το φίλτρο έως τώρα του είχα 3 αστέρες για τα βακτήρια υαλοβάμβακα και ένα πουγκί με άνθρακα?προτείνεται κάτι άλλο?σιποραξ?πόσο? Βγαζεις τον ανθρακα και βαζεις σπογγο η βιολογικο υλικο οπως σιποραξ η σαμπστρατ,οσο χωραει.
-¶λλα είδη εκτός από ζωοτόκα που θα μπορούσα να βάλω? μπορεις να βαλεις red cherry γαριδες και μηλοσαλιγκαρα,επισης θα μπορουσες να βαλεις να χαρεμακι πλατυ,αλλα να ξερεις οτι εστω και ενα χαρεμι γκαπυ να βαλεις θα γεμισει το ενυδρειο σου απο τις γεννες και με τα πλατυ το ιδιο,οποτε πρεπει συχνα να ελεγχεις τον πληθυσμο να μην ξεπερνας τα ορια της ιχθυοφορτισης.Μονομαχος εκτος απο τις διαφορετικες συνθηκες νερου θα κυνηγησει τα γκαπυ διοτι οι εντονες ουρες και χρωματα τους τα προκαλουν θεωρωντας οτι ειναι ομοιοι του.
-Στρώσιμο έκανα με κάποιο μπουκαλάκι από πετ σοπ?Υπάρχει κανείς στο βόλο που να έχει μπόλι? Μπολι,μπολι,μπολι...Ολο και καπου θα βρεις,βαλε αγγελια.
΄

Απο φυτα μπορεις να βαλεις ανουμπιες,μικροσοριουμ,κερατοφυλλο,μος χωρις απαιτησεις σε φως,νερο,τηλεφωνο κτλ...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-10, 20:14
xristos2002 Ο χρήστης xristos2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Περιμένω κι άλλες για σύσταση
Εκτός από ζωοτόκα τι άλλο θα μπορούσα να βάλω???
Υπάρχει ένα είδος κιχλίδας πολύ μικρό νομίζω???
Ένα κοπάδι νέον ας πούμε ή από γκουράμι?
Γαρίδες και σαλιγκάρι θα βάλω σίγουρα.
Από φυτά μάλλον αυτά που αναφέρεται σε συνδιασμό με τις πέτρες που δεν είχα
για την ρίζα λόγω χρωματισμού μάλλον θα την αφήσω εκτός.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-10, 20:41
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos2002 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Περιμένω κι άλλες για σύσταση
Εκτός από ζωοτόκα τι άλλο θα μπορούσα να βάλω???

Ένα κοπάδι νέον ας πούμε ή από γκουράμι?
Γαρίδες και σαλιγκάρι θα βάλω σίγουρα.
.
καλη επιλογη με τα ζωοτοκα ειναι οι γαριδες και τα σαλιγκαρια που οπως ειπες θα βαλεις... για τα νεον διαβαζα λιγα δευτερολεπτα πριν επειδη ηθελα να βαλω και εγω αλλα λεει πως θελουν χαμηλο πεχα οποτε δεν πανε με τα ζωοτοκα ουτε γαριδες και νομιζω ουτε με σαλιγκαρι.........αν βεβαια επιλεξεις τα νεον πρεπει να κατεβαζεις το πεχα..... αν λεω κατι λαθος ασ με διορθοσουν οι πιο εμπειροι.... και εγω αρχαριος ειμαι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-10, 20:45
xristos2002 Ο χρήστης xristos2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

διαβαζα και εγώ για το ph για τα νέον και επειδή θέλω ποιο πολύ να δώσω βάση
στη διακόσμηση αυτή τη φορά με τα φυτά,σκέφτομαι και την πελία που μπαίνει πάνω στις ρίζα θέλω κάτι που να δείχνει ωραίο για αυτό σκέφτηκα κοπάδι νεον ή ροδόστομο ή ότι άλλο προτείνεται.....που να μην έχει πολλές απαιτήσεις για το νερό σε σκληρότητες και ph
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-08-10, 01:08
mak Ο χρήστης mak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2010
Περιοχή: ρεθυμνο,κρητη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

αποφασισε πρωτα ποιο ειδος θες και εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε...
να ξερεις οτι σε 60λιτρα βαζεις μονο ενα ειδος και οχι 2 γιατι μετα θα ειναι στριμωγμενα.. ενα κοπαδάκι 8-10 ατομων Νεον, μπορει να διατηρηθει σε ενυδρειο 80 καθαρων λιτρων κατω από την προϋποθεση οτι είναι τα μοναδικα ψαρια που θα κυκλοφορουν στο μεσαιο και στο ανωτερο τμημα του νερου. Μπορουν να συνοδευτουν με 6-8 γατοψαρα βυθου μικρου μεγεθους.
ιδανικα είναι ομως το ψαρι αυτό να φιλοξενειται σε ενυδρειο 100+ λιτρων.
αρα νομιζω πως για νεον εισαι οριακα(και επειδη τα λιτρα σου δεν θα ειναι 60 γιατι με διακοσμηση,φυτα,χαλικι κατεβαινουν κιαλο τα λιτρα....πρεπει να το σκεφτεις πολυ καλα)
γιατι δεν βαζεις 1 χαρεμακι γκαπυς(1αρσενικο και 2-3θυληκες)που ειναι ομορφα ψαρακια με κινηση και χρωμα?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία για στήσιμο ενυδρείου StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 22-11-09 00:29
Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις soupia Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-10-08 08:07
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05474 seconds with 14 queries