Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-19, 00:05
panosss567 Ο χρήστης panosss567 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Χρειάζομαι συμβουλές - ιδέες για διαχείριση σαλιγκαριών.

Καλησπέρα . έχω ένα ενυδρείο 80 λίτρα στημένο περίπου πριν 10 χρόνια .
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο ενυδρείο 3 red eye και μερικά ansistrus (5-6) που ξέμειναν από μια γέννα το 2012 .
Πριν 7-8 χρόνια απέκτησα λαθρεπιβάτες οι οποίοι δεν με ενόχλησαν καθώς δεν έτρωγαν τα φυτά. Πριν τις καλοκαιρινές διακοπές εμφανίστηκαν μερικά σαλιγκάρια μεγαλύτερα από τους λαθρεπιβάτες τα οποία απομάκρυνα .
Επιστρέφοντας από τις διακοπές τα νέα σαλιγκάρια είχαν πολλαπλασιαστεί και οι λαθρεπιβάτες ήταν ελάχιστοι.
Διαβάζοντας εδώ στο forum κατάλαβα ότι υπάρχουν τρεις λύσεις για να τα ξεφορτωθώ εντελώς ή εν μέρη .
1 Να ξεστήσω το ενυδρείο και να το στήσω πάλι από την αρχή αλλά θα χρειαστώ αρκετό χρόνο και χρήμα .
2 Να δοκιμάσω να βάλω φάρμακο για τα σαλιγκάρια αλλά θα χρειαστεί να βάλω αρκετές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα .
3 Να βάλω 1-2 helena , με την ελπίδα κάποτε να τα μειώσουν αρκετά ή να τα εξαφανίσουν τελείως ....αλλά θα μπορέσω να απομακρύνω τα helena αν χρειαστεί ;
Στην εξίσωση πρέπει να προστεθούν μερικά νεογέννητα ancistus που μόλις άρχισαν να κυκλοφορούν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-12-19, 09:22
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosss567 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα . έχω ένα ενυδρείο 80 λίτρα στημένο περίπου πριν 10 χρόνια .
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν στο ενυδρείο 3 red eye και μερικά ansistrus (5-6) που ξέμειναν από μια γέννα το 2012 .
Πριν 7-8 χρόνια απέκτησα λαθρεπιβάτες οι οποίοι δεν με ενόχλησαν καθώς δεν έτρωγαν τα φυτά. Πριν τις καλοκαιρινές διακοπές εμφανίστηκαν μερικά σαλιγκάρια μεγαλύτερα από τους λαθρεπιβάτες τα οποία απομάκρυνα .
Επιστρέφοντας από τις διακοπές τα νέα σαλιγκάρια είχαν πολλαπλασιαστεί και οι λαθρεπιβάτες ήταν ελάχιστοι.
Διαβάζοντας εδώ στο forum κατάλαβα ότι υπάρχουν τρεις λύσεις για να τα ξεφορτωθώ εντελώς ή εν μέρη .
1 Να ξεστήσω το ενυδρείο και να το στήσω πάλι από την αρχή αλλά θα χρειαστώ αρκετό χρόνο και χρήμα .
2 Να δοκιμάσω να βάλω φάρμακο για τα σαλιγκάρια αλλά θα χρειαστεί να βάλω αρκετές φορές με αμφίβολα αποτελέσματα .
3 Να βάλω 1-2 helena , με την ελπίδα κάποτε να τα μειώσουν αρκετά ή να τα εξαφανίσουν τελείως ....αλλά θα μπορέσω να απομακρύνω τα helena αν χρειαστεί ;
Στην εξίσωση πρέπει να προστεθούν μερικά νεογέννητα ancistus που μόλις άρχισαν να κυκλοφορούν.
Καλημέρα
Εγώ θα σου πω μονο την εμπειρία μου με τα Helena
Είχα παρά πολλους λαθρεπιβατες στο ενυδρείο (physa και λιγα ramshorn) που προηλθαν απο φυτά. Αρχικά ήταν σε εναν αποδεκτό πληθυσμό αλλα αργότερα είχαν φτασει στο σημείο να υπαρχουν όπου έπεφτε το μάτι μου. Επειδή ήθελα - οχι να τα εξολοθρεύω τελείως- αλλά να κρατησω τον πληθυσμό σε έλεγχο, εβαλα 2 Helena. Μετα απο εναν μήνα, ίσως λιγο περισσότερο, δεν έβρισκα ούτε ενα σαλιγκαρι. Αδεια κελύφη παντού.
Αρκετό καιρό μετα δεν έχω παρατηρήσει ύπαρξη άλλου σαλογκαριου απο τοτε, εκτος απο τα nerites μου. Τα helena προφανώς δοθηκαν σε αλλον χομπιστα.
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-19, 10:04
panosss567 Ο χρήστης panosss567 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση , μάλλον θα στραφω σε αυτή την λύση .
Μήπως ξέρεις αν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ancistrus που μερικές φορές κοιμούνται του καλού καιρού για αρκετή ώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-12-19, 10:54
Το avatar του χρήστη vag123
vag123 Ο χρήστης vag123 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2018
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosss567 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση , μάλλον θα στραφω σε αυτή την λύση .
Μήπως ξέρεις αν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ancistrus που μερικές φορές κοιμούνται του καλού καιρού για αρκετή ώρα;
Δεν ξερω για συγκεκριμένα είδη αλλα εχω διαβασει οτι τα helena δεν πρόκειται να καταφέρουν να πειράξουν ζωντανα που ειναι σχετικα γρηγορα (ψαρια γαριδες). Θα σου φανε αυγα όμως σε περίπτωση που έχεις. Πάντως αν έχεις σαλιγκάρια αρκετα οπως λες δεν νομίζω οτι υπαρχει περίπτωση να προτιμήσουν τιποτα αλλο περα απο αυτά
__________________
Βαγγέλης

Look deep into nature, and then you will understand everything better.
-Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-12-19, 11:00
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

τα σαλιγκάρια μονο καλο κανουν στο ενυδρείο σαν μέρος του οικοσυστηματος. Εαν εχεις πολλα σημαινει οτι παραταιζεις και μενη τροφή αφαγωτη. Μείωσε το ταισμα και αφαιρεσε ενα μικρο αριθμό. Ειναι τα Malaysian Trumpet ή τα Ramshorn? Εαν εχεις τα πρωτα , με το μυτερο κελυφος δεν θα ειναι πολυ αποτελεσματικα τα helena. Μια φορα εβαλα helena και μετα εψαχνα να τα δωσω γιατι προτιμω να εχω σαλιγκαρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-19, 14:23
panosss567 Ο χρήστης panosss567 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια μου μάλλον είναι Ramshorn . Συμφωνώ ότι είναι μέρος του οικοσυστήματος , σε αυτή την φάση όμως είναι επικίνδυνα για το οικοσύστημα . Έφαγαν όλα τα μαλακά φυτά και σε λίγο καιρό θα αρχίσω να έχω άλγες λόγω της έλλειψής τους. Επίσης κάνουν την αντλία να δυσλειτουργεί καθώς αρκετά μικρά "αλέθονται" από την φτερωτή της αντλίας και τα υπολείμματά τους σφηνώνουν στον άξονα και τον μαγνήτη κάνοντας την περιστροφή της αντλίας δύσκολη. https://ibb.co/2WPYzg8

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-12-19, 14:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ναι Ramshorn ειναι. Δεν τρώνε υγειη φυτα μαλλον τα γατοψαρα τα μασουλανε και τα σαλιγκάρια τρωνε μονο οσα φυλλα ειναι χαλασμενα. Εαν μπαινουν στην αντλια βαλε ενα σφουγγάρι στην είσοδο. Τα helena δεν θα μπαίνουν?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-19, 15:49
panosss567 Ο χρήστης panosss567 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Αυτό που φαίνεται στα δεξιά είναι το φίλτρο .
Στο πρώτο στάδιο του έχει σφουγγάρι 8-10 πόντους . Αλλά με κάποιο τρόπο είτε σαν αυγά είτε σαν μικρά σαλιγκάρια περνάνε και καταλήγουν στην αντλία .Εχθές μετά την εμφάνιση των πρώτων μωρών έβαλα και υαλοβάμβακα για να προστατεύσω το μικρά .
Τα ancistrus όταν πεινάμε τρώνε και φυτά αλλά όχι αυτά που μου λείπουν . Το ξέρω σίγουρα γιατί τα έχω περίπου από το 2012.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Ramshorn ειναι. Δεν τρώνε υγειη φυτα μαλλον τα γατοψαρα τα μασουλανε και τα σαλιγκάρια τρωνε μονο οσα φυλλα ειναι χαλασμενα. Εαν μπαινουν στην αντλια βαλε ενα σφουγγάρι στην είσοδο. Τα helena δεν θα μπαίνουν?
μάλλον έχεις δίκιο γιατί η μεγάλη αύξηση των σαλιγκαριών έγινε κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού που έλειπα και ταυτόχρονα πέθαναν 2 σκαλαρια τα οποία τα είχα από το 11 αλλά η αυτόματη ταΐστρα συνέχισε να ταΐζει. Επίσης είναι πολύ πιθανό τα φυτά που έχασα να έλιωσαν από τις θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια της απουσίας μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosss567 : 01-12-19 στις 15:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-12-19, 02:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ramshorns είναι και δεν πειράζουν τα υγιή φυτά.
Αντιθέτως δεν αφήνουν να πάει χαμένο μη υγιή φυτά , υπολείμματα,κομμένα φύλλα κλπ.
¶λγη δεν θα δείς αν υπάρχουν ramshorns... Για μένα ,τα καλύτερα αλγοφαγα...
Έχω κι εγώ πρόβλημα στο sump με την αντλία, δυστυχώς μόλις σκάσουν από το αυγό, χώνονται παντού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φιλτρο Διατομικης Γης για διαχείριση παρασίτων ICH/Velvet κλπ Mateo Μεσογειακό 0 27-08-19 12:41
Ιδέες για καινούργιο ενυδρείο και Aquascape, Ρίξτε ιδέες παίδες γιατί είμαι πολύ προβ Αλέξης6 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 07-04-10 00:19
Συμβουλές και ιδέες για νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα neos Χρυσόψαρα 9 23-03-09 07:31
Συμβουλές και ιδέες για 60 lt φυτεμένο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 41 21-10-08 13:17
Νέο Ενυδρείο υπό κατασκευή - Ζητούνται ιδέες & συμβουλές szcs Γλυκό νερό - Γενικά 26 12-10-08 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05219 seconds with 15 queries