Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-05-14, 17:09
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Talking 'Ηρθε και η ώρα μου.

'Επειτα από 10 χρόνια ενασχόλησης μου με τα ενυδρεία γλυκού νερού,έφτασε η ώρα να ανοίξω ένα thread στην ενότητα των reef.
Ηθικοί αυτουργοί 2 φίλοι από Ήπειρο(ξέρετε εσείς)και 2 από Αθήνα(ενας στα βόρεια και ένας στα δυτικά προάστια,και εσείς ξερετε)που με τρέλαναν με τα ενυδρεία τους και πήρα την απόφαση.Καταρχήν πρέπει να αδειάσει το ενυδρείο που δουλέυει σαν φυτεμένο και μετά να τροποποιηθεί για να δουλέψει σαν reef.Το ενυδρείο είναι το ριο 240 μαζι με ένα 120αρι σαμπ που θα μπει μεσα στο επιπλο του ριο(θα χρειαστω ιδεες στο πως θα τροποποιησω το επιπλο,καινουρια βαση αποκλειεται εξαρχής).Οι τρυπες της υπερχείλισης ποσο κατω από την στηλη του νερου πρεπει να γινουν ετσι ώστε να μην γεμισουμε νερα σε διακοπη ρεύματος και ακομα πως πρεπει να χωριστει το σαμπ με δεδομενο ότι θα δουλεψει και ats(ισως όχι από την αρχη);Αραγωνιτης θα μπει ζωντανος,βραχος επισης το ιδιο(10-20 κιλα,οσο βρω),σκιμμερ το deltec mce600,2 κυκλοφορητες,ενω φωτισμος αρχικα θα παιξω με 5 τ5 39βατ σε ετοιμο φωτιστικο που εχω.Καλη μου αρχη λοιπον και καλη υπομονη σε οσους τρελανω με τις ερωτήσεις μου..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-05-14, 17:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Γιάννη καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Σιγουρα η αλατότητα του νερού ειναι διαφορετική...αλλά η εμπειρία δεν διαγράφεται!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-14, 20:10
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Προδοτηηηηηηηηη........
Ουυυυυυυυυυ!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-14, 20:35
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Γιάννη καλησπέρα και καλό ''ταξίδι'' στο νέο σου ενχείρημα.Εγώ προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί με το θαλασσινό παράτου ότι μ'αρέσει να το θαυμάζω,ήρθα όμως για να σου μεταφέρω ιδέα που είχε φίλος με JUWEL Vision 450. Είχε βάλει το sump στο δεξί ντουλάπι της βάσης (η βάση δεν έχει πλάτη) και με μία εξωτερική σωλήνα οπισθίως κι έναν κυκλοφοριτή ανέβαζε το νερό στο ενυδρείο έχοντας βάλει την υπερχείλιση και το σκίμμερ εκεί που είναι το εσωτερικό φίλτρο.Είχε κρατήσει μόνο το κουτί του φίλτρου στη θέση του και μέσα είχε άλλο κυκλολφορητή για να στέλνει το νερό στο sump ( αν τα κατάλαβα καλά) κι έτσι απέφυγε τα τρυπήματα.Το ενυδρείο έχει πουληθεί σε άλλο φίλο και συνχομπίστα και δεν θα δουλέψει για θαλασσινό αλλά για Αφρικάνικο.Σου μετέφερα όλ' αυτά για να σε βάλω στην σκέψη μήπως είναι καλύτερα να μην το τρυπήσεις.Περιμένω να δω το ενυδρείο φίλε όταν το στήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-14, 21:00
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στα αλατια Γιαννη!
Καταρχην Petro ειναι λαθος να κατεβαζεις το νερο στο sump με αντλια. Σε μια διακοπη ρευματος θα κατεβασει ολα τα λιτρα στο sump.
2 ιδεες που μπορω να σου δωσω για τις σωληνες υπερχειλισης ειναι:
1. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...rt=135&ndsp=21
Ανεβοκατεβαζεις το χτενακι κ καθοριζεις εσυ που θα ειναι η σταθμη του νερου.
2. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...rt=309&ndsp=23
η αριστερη σωληνα αναλογως το υψος που τελειωνει εκει σταματαει κ η σταθμη.

Αυτο που θελει προσοχη ειναι η επιστροφη επειδη θα βρισκεται ελαχιστα κατω απο την σταθμη, θα πρεπει να υπολογισεις σε μια διακοπη ρευματος με την αναρροφηση που θα κανει (μεχρι να παρει αερα κ να σταματησει) το νερο που θα σου κατεβασει στο sump. Για τον λογω αυτο αφηνουμε στο sump τοσο κενο οσο το νερο που θα κατεβει σε τυχον διακοπη. Δεν ειναι μονο η διακοπη που θα σου κατεβασει νερο, αρκετες φορες θα σταματησεις τη κυκλοφορια του νερου για να ταισεις.
Απο φωτισμο με 5 x 39w πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα ακομα κ για σκληρα. Τον συνδιασμο των Τ5 ας πουνε αλλοι που γνωριζουν καλυτερα απο μενα
Αυτο που θελει μεγαλη προσοχη ειναι αν αργοτερα πας σε σκιμερ εσωτερικο να αφησεις αρκετο χωρο σε ενα διαμερισμα στο sump. Αν δεν σε ενδιαφερει το refugium καλο ειναι να βαλεις ενα χωρισμα μονο ή κ κανενα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-14, 14:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη καλό ξεκίνημα εύχομαι!

Σιγουρα η αλατότητα του νερού ειναι διαφορετική...αλλά η εμπειρία δεν διαγράφεται!

Ευχαριστω.Σιγουρα στο θαλασσινο ξεκινω παλι από το μηδεν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προδοτηηηηηηηηη........
Ουυυυυυυυυυ!
Κρακρακρα.Θα ακολουθήσεις και εσυ,ειναι θεμα χρονου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες στα αλατια Γιαννη!
Καταρχην Petro ειναι λαθος να κατεβαζεις το νερο στο sump με αντλια. Σε μια διακοπη ρευματος θα κατεβασει ολα τα λιτρα στο sump.
2 ιδεες που μπορω να σου δωσω για τις σωληνες υπερχειλισης ειναι:
1. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...rt=135&ndsp=21
Ανεβοκατεβαζεις το χτενακι κ καθοριζεις εσυ που θα ειναι η σταθμη του νερου.
2. http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...rt=309&ndsp=23
η αριστερη σωληνα αναλογως το υψος που τελειωνει εκει σταματαει κ η σταθμη.

Αυτο που θελει προσοχη ειναι η επιστροφη επειδη θα βρισκεται ελαχιστα κατω απο την σταθμη, θα πρεπει να υπολογισεις σε μια διακοπη ρευματος με την αναρροφηση που θα κανει (μεχρι να παρει αερα κ να σταματησει) το νερο που θα σου κατεβασει στο sump. Για τον λογω αυτο αφηνουμε στο sump τοσο κενο οσο το νερο που θα κατεβει σε τυχον διακοπη. Δεν ειναι μονο η διακοπη που θα σου κατεβασει νερο, αρκετες φορες θα σταματησεις τη κυκλοφορια του νερου για να ταισεις.
Απο φωτισμο με 5 x 39w πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα ακομα κ για σκληρα. Τον συνδιασμο των Τ5 ας πουνε αλλοι που γνωριζουν καλυτερα απο μενα
Αυτο που θελει μεγαλη προσοχη ειναι αν αργοτερα πας σε σκιμερ εσωτερικο να αφησεις αρκετο χωρο σε ενα διαμερισμα στο sump. Αν δεν σε ενδιαφερει το refugium καλο ειναι να βαλεις ενα χωρισμα μονο ή κ κανενα.
Δημητρη η αληθεια είναι πως ενω κατανοω την λειτουργια της υπερχείλισης,ειμαι σχεδόν σιγουρος πως δεν θα μπορεσω να την ρυθμισω.Τωρα για το σκιμμερ τι εννοεις εσωτερικο;Δεν μπορει να μπει το deltec μεσα στο σαμπ;Στο σαμπ θα βαλω το σκιμμερ,θερμοστατη κτλ,βραχο,chaeto,καποια στιγμη μιας και υπαρχει το διοξειδιο θα μπει και refugium,ats και η αντλια επιστροφης.To σαμπ εχει μηκος 1μετρο.Χωρανε όλα αυτά;
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 29-05-14 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-14, 14:40
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη η αληθεια είναι πως ενω κατανοω την λειτουργια της υπερχείλισης,ειμαι σχεδόν σιγουρος πως δεν θα μπορεσω να την ρυθμισω.Τωρα για το σκιμμερ τι εννοεις εσωτερικο;Δεν μπορει να μπει το deltec μεσα στο σαμπ;Στο σαμπ θα βαλω το σκιμμερ,θερμοστατη κτλ,βραχο,chaeto,καποια στιγμη μιας και υπαρχει το διοξειδιο θα μπει και refugium,ats και η αντλια επιστροφης.To σαμπ εχει μηκος 1μετρο.Χωρανε όλα αυτά;
Δεν σε φοβαμαι εσενα αποφασισε ποιο ειδος υπερχειλισης σ'αρεσει κ τρυπας γυρω στα 8-10εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. Για την επιστροφη τρυπας ελααααχιστα πιο κατω απο την επιφανεια του νερου.
Το συγκεκριμενο σκιμερ δεν το εχω δουλεψει ποτε αλλα σιγουρα παει κρεμαστο εξω απο το σαμπ (μπορει να μπαινει κ μεσα αλλα δεν το ξερω).
Το διοξειδιο δεν καταλαβα που θα σου χρησιμευσει στο refugium. Το χρησιμοποιουμε μονο στον ριακτορα ασβεστιου. Επιλογη σου ειναι αν θα βαλεις ριακτορα ασβεστιου ή δοσομετρικη. Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στα λιτρα μας οι δοσομετρικες ειναι πιο ευχρηστες κ πιο οικονομικες.
Chaeto βαλε απο την πρωτη στιγμη αρκετη ποσοτητα με μια λαμπα οικονομιας. Εννοειται πως χωρανε ολα σε 120λτ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-05-14, 14:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σε φοβαμαι εσενα αποφασισε ποιο ειδος υπερχειλισης σ'αρεσει κ τρυπας γυρω στα 8-10εκ κατω απο την επιφανεια του νερου. Για την επιστροφη τρυπας ελααααχιστα πιο κατω απο την επιφανεια του νερου.
Το συγκεκριμενο σκιμερ δεν το εχω δουλεψει ποτε αλλα σιγουρα παει κρεμαστο εξω απο το σαμπ (μπορει να μπαινει κ μεσα αλλα δεν το ξερω).
Το διοξειδιο δεν καταλαβα που θα σου χρησιμευσει στο refugium. Το χρησιμοποιουμε μονο στον ριακτορα ασβεστιου. Επιλογη σου ειναι αν θα βαλεις ριακτορα ασβεστιου ή δοσομετρικη. Ταπεινη μου γνωμη ειναι οτι στα λιτρα μας οι δοσομετρικες ειναι πιο ευχρηστες κ πιο οικονομικες.
Chaeto βαλε απο την πρωτη στιγμη αρκετη ποσοτητα με μια λαμπα οικονομιας. Εννοειται πως χωρανε ολα σε 120λτ!!!!
Εχεις δικιο,ουτε εγω καταλαβα τωρα που το ξαναδιαβασα.Προφανως και τα μπερδεψα μιας και ακομα δεν τα γνωριζω....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-05-14, 15:36
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

καλή αρχή Γιάννη .
το sump θα σε βολέψει, για υπερχειλίσεις υπάρχουν επιλογες, αν εχεις τη δυνατότητα να κανεις τρυπα στο τζάμι είναι πιο ευκολα τα πράγματα.
λίγο μελέτη για το πως θα διαμορφώσεις τα χωρίσματα στο σαμπ και έκανες τα πρωτα βασικά βήματα.
και γω δε σε φοβάμαι το έχεις ψάξει εσύ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-05-14, 16:11
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Nαι Γιαννη,μολις αδειασει το ενυδρειο θα γινουν τρυπες.Καμια ιδεα για το επιπλο;Σκεφτομαι να το κανω όπως το εχει φτιαξει παρακατω καποιος και στην μεση που το εχει κενο να βαλω κανα χρωματιστο πλεξι ή τζαμι με αμμοβολή.Το θεμα είναι πως θα πρεπει να αφαιρειται ευκολα για να είναι προσβασιμο ολο το σαμπ.Καμια ιδεα;
http://www.ultimatereef.net/forums/s...=315423&page=2
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-05-14, 19:55
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Φιλσρακο με το καλο στ'αλατια.
Δεν πιστευω να κολαει το μικροβιο?
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-05-14, 20:03
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στα αλάτια, συνονόματε!
Έμπαινε και ό,τι θελήσεις εμείς είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε!
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-05-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλσρακο με το καλο στ'αλατια.
Δεν πιστευω να κολαει το μικροβιο?
Ευχαριστω Μητσάρα.Μάλλον το μικροβιο κολλάει.Κάντε εμβόλια....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από freediver Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες στα αλάτια, συνονόματε!
Έμπαινε και ό,τι θελήσεις εμείς είμαστε πρόθυμοι να βοηθήσουμε!
Ευχαριστώ πολύ.Καλώς σας βρήκα.


Για την βάση κανείς,καμία ιδέα;
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 29-05-14 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-07-14, 14:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Update.To ενυδρειο,αδειαζει Δευτερα,μιας και εχουν κλεισει φυτα,φιλτρο,ψαρια(καλοριζικα παιδια) και ξεκιναει η μετατροπή του σε θαλασσινο.Αρχικα θα γινουν 2 τρυπες(μια εισαγωγή και μια υπερχειλιση),η βαση του ενυδρείου θα μετραπει όπως δειχνω πιο πανω και απλα θα καταργησω τα 2 εργοστασιακα ντουλάπια με ένα μονοκομματο σε γκρι λακα,που θα ανοιγει προς τα πανω.Ηδη εχω τον εξοπλισμο στα χερια μου(ευχαριστω Παναγιωτη ) ο οποιος αποτελείται από το φωτιστικο μου δυνατότητας 5χ54watt(θα αναβω 3 λαμπες) skimmer deltec mce 600,1 διπλο κυκλοφορητή 6000 λιτρων,ενα μονο 3000 λιτρων,20 κιλα ζωντανο βραχο που τρεχει προσωρινα στο σαμπ και περιπου 10 κιλα ζωντανο αραγωνιτη(ευχαριστω πολύ Δημητρη).Μου λειπει η αντλια επιστροφης,το χτενακι(μπορω να βρω Ελλαδα ή θα το πληρωσω χρυσο και οι μουφες για την υπερχειλιση,τα οποια μαλλον θα αγοραστουν εντος της εβδομάδας μιας και ένα τροχαιο στην δουλεια με εχει με γυψο στο ένα χερι και δεν μπορω να οδηγησω.Σε αναμονη λοιπον...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-07-14, 17:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Γιάννη σύντομα περαστικά για το χέρι (και την αλμύρα )!

Χτενάκι για τα μαλλιά θέλεις ή τέτοιο?
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-14, 18:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη σύντομα περαστικά για το χέρι (και την αλμύρα )!

Χτενάκι για τα μαλλιά θέλεις ή τέτοιο?
http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Oχι ακριβως αυτό Κλεοβουλε.Εψαχνα ολο το κουτι,αλλα μαλλον για την ωρα δεν βαζω.
-------------------------
Μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως να σεταρω το σκιμμερ;Ενω εχω την βαλβιδα του αερα τερμα ανοιχτη(για dry)και το ποτηρακι τερμα επανω,μεσα σε 10 λεπτα το ποτηρακι γεμιζει από αφρο και νερο και τα γυρναει μεσα από την υπερχειλιση.Φανταζομαι πως κατι κανω λαθος...
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 13-07-14 στις 18:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-07-14, 19:03
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλη αρχη Γιαννη και περαστικα ρε φιλε , για υπερχειλιση δες την bean animal overflow αν θυμαμαι καλα ,το σκιμμερ αν γεμιζει πιο γρηγορα απο οτι πρεπει μπορει για καποιο λογο να μην τραβαειτον αερα που πρεπει ή το εχεις πιο βαθια στο νερο απο αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης ή ισως κατι εμποδιζει την εξοδο του νερου
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-07-14, 19:35
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη Γιαννη και περαστικα ρε φιλε , για υπερχειλιση δες την bean animal overflow αν θυμαμαι καλα ,το σκιμμερ αν γεμιζει πιο γρηγορα απο οτι πρεπει μπορει για καποιο λογο να μην τραβαειτον αερα που πρεπει ή το εχεις πιο βαθια στο νερο απο αυτο που προτεινει ο κατασκευαστης ή ισως κατι εμποδιζει την εξοδο του νερου
Η αληθεια είναι ότι ξεκινησε να το κανει αφου ανεβασα την σταθμη στο σαμπ.Παρολα αυτά η σταθμη είναι στα 3/4 και μου κανει εντυπωση αφου αν ηταν σε ενυδρειο με την σταθμη κανονικα τι θα εκανε;
-------------------------
Eπισης θελω συμβουλες για το τι λαμπες να παρω.Σκεφτομαι να παρω μια
ATI Aquablue Special,μια ATI Coral Plus και μια ATI Purple Plus + μια μπλε ακομα.Μηπως είναι υπερβολή με δεδομενο ότι δεν παω για σκληρα;
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 13-07-14 στις 19:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-07-14, 20:04
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Τα σκιμμερ που δουλευουν βυθισμενα θελουν μια ορισμενη σταθμη νερου αν το νερο στο σαμπ εχει παραπανω υψος θα σου ξεχειλιζει οποτε τοποθετησε μια βαση κατω απο το σκιμμερ , για τ5 δεν εχω αποψη αλλα βασικα 2 λευκες , 2 μπλε και μια μωβ ακτινικη σε καλυπτει δες πως τις λεει η ατι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-07-14, 20:24
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα σκιμμερ που δουλευουν βυθισμενα θελουν μια ορισμενη σταθμη νερου αν το νερο στο σαμπ εχει παραπανω υψος θα σου ξεχειλιζει οποτε τοποθετησε μια βαση κατω απο το σκιμμερ , για τ5 δεν εχω αποψη αλλα βασικα 2 λευκες , 2 μπλε και μια μωβ ακτινικη σε καλυπτει δες πως τις λεει η ατι
Aυτη την στιγμη το δουλευω κρεμαστο Κωστα το σκιμμερ και εχει συγκεκριμενο υψος που στέκεται στο ενυδρειο.Το μονο που μπορεις να ρυθμισεις είναι το υψος του νερου στην γυαλα.Μου κανει εντυπωση πως θα δουλευει σε ενυδρειο που είναι γεματο μεχρι πανω.Καποια πατατα κανω...Παντως τωρα εβγαλα νερο από το σαμπ και δειχνει να δουλευει καλυτερα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-07-14, 14:53
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Επιτελους το σκιμμερ εστρωσε και πλεον δεν γεμιζει νερο(βεβαια από το πρωι δεν εχει βγαλει και πολύ αφρο στο κυπελο),οποτε φανταζομαι είναι σε καλο δρομο.Ερωτηση τωρα.Πρεπει να κανω τρυπα και για την επιστροφη του νερου στο ενυδρειο ή να το επιστρεφω με μπαστουνακι και spraybar όπως τα εξωτερικα φιλτρα;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-07-14, 16:01
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Εγω Γιαννη τις εχω περασει μεσα απο το κουτι της υπερχειλ. Και πετανε το νερο απο επανω χωρις προβλημα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-07-14, 18:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

To ενυδρειο πηγε για τρυπημα.Θα γινει τελικα μια των 40mm και η επιστροφη του νερου θα γινει με μπαστουνακι(όπως τα εξωτερικα φιλτρα).Ευχομαι να πανε όλα καλα γιατι ο τζαμας κρατησε και μια πισινη για να είναι καλυμμενος.Μενει τωρα να βρω και το ρακορ που θα μπει στην τρυπα.Παραλληλα εχω ξεκινησει και τροποποιώ την βαση..
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-07-14, 16:18
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Γιάννη με το καλό εύχομαι!!!Να ξέρεις πάντως ότι σε λίγο καιρό θα το δώσεις το Ρίο για κάτι μεγαλύτερο

Όσο για την αναμονή πιστεύω ξέρεις ότι θα φας καλά... Εγώ τι να πω που έμεινα στην μέση (πάλι καλά δεν πρόλαβα να το γεμίσω) λόγω στρατιωτικής θητείας?
__________________
"///M3 Drivers Have No Friends..." [Jeremy Clarkson]
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-07-14, 17:39
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Με το καλο αγόρι ,πες του ανθρώπου φιλε να κάνει ακομα μια τρύπα να ειναι λιγο πιο πανω απο την αλλη για ασφαλεια σε περιπτωση που βουλωσει η πρωτη , ειναι σημαντικο ,
Για συνδεσμο δεξαμενης και ποτηρακια υπερχειλισης απο τον σταματιου στο ποταμι , καθως και τα παρελκομενα pvc για να φτιαξεις τις σωλινωσεις ή απο το aquario αν δες εχεις χρονο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-07-14, 17:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστω πολύ.
Κώστα το ενυδρείο έχει ετοιμαστει και το πρωι(επειδή δεν τον πρόλαβα τώρα το απόγευμα)θα πάω να το παρω.Τώρα 40 άρα τρύπα,πόσο πιθανό είναι να βουλώσει;Αν είναι να περνάω την τρύπα και τις σωληνώσεις με κάνα σφουγγάρι με σύρμα για να καθαρίζει μια στο τόσο(γιατί και ο τζαμας δεν ήταν και πολύ σίγουρος ότι δεν θα σπάσει το ενυδρείο.Ας μην προκαλώ την τύχη μου.)Ρακόρ και τα λοιπα τα βρηκα εδω στα Μέγαρα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-08-14, 08:20
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Update.Παρελαβα το ενυδρειο,με μια 40αρα τρυπα υπερχείλισης.Μπηκε και η μουφα με τα λάστιχα στεγανοποίησης και με μια βανα.

Ηρθαν και τα τζαμια για το σαμπ,κολληθηκαν και μπηκαν και τα χωρισματα.

Στην βαση εβγαλα τα 2 χωρισματα που σχηματιζουν τα ντουλάπια,τα εκοψα στην μεση και εβαλα 2 πισω και 2 εμπρος ενώ εβαλα και άλλη μια καθετη κοντρα πισω και στην μεση,προκειμενου να χωραει το σαμπ.

Πηρα και ένα πλεξι στο οποιο προσαρμοσα τον controller,για να μπει στο κενο,αναμεσα από τα 2 ντουλάπια.Δεν μου αρεσει τελικα ο συνδυασμος κοκκινου και μαυρου(βασης)και θα το αλλαξω με γκρι.
Μετα γεμισε το ενυδρειο στηθηκε ο βραχος,ο οποιος πατησε πανω σε eggcreate,μπηκε αραγωνιτης παχους 1-1,5 εκ(και ισως να μην μπει άλλος),φτιαχτηκε και το φωτιστικο το οποιο εχει δυνατοτητα 4χ54+2χ39watt.Αυτη την στιγμη δουλευουν 2 54αρες(μια λευκη 10000κ και μια ati purple)Εχθες εγιναν και καποια τεστ τα οποια είναι νιτρικα 2,φοσφωρικα 0,25 και kh 12 με αλατοτητα 1028,αφου το ρεφρακτομετρο δεν ηταν σωστα καλιμπραρισμενο και την εριξα στο 1026.Φανταζομαι θα εχει αλλαξει και η τιμη του kh.Στο ματι μου ο βραχος φαινεται λιγος και θα προσθεσω περιπου 10 κιλα ακομα(μετα τις διακοπες)ενώ θελω να προσθεσω και λιγο ακομα μεσα στο σαμπ.Εχθες προσθεσα και chaeto.Να ευχαριστησω πολύ τον Δημητρη(golf4470)για την βοηθεια του με τα τεστ τα οποια εγω ακομη δεν εχω(μεχρι τελος Αυγουστου θα τα εχω στα χερια μου).Γνωμες-συμβουλες ευπρόσδεκτες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2266.jpg
Εμφανίσεις:  595
Μέγεθος:  66,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2264.jpg
Εμφανίσεις:  552
Μέγεθος:  69,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2268.jpg
Εμφανίσεις:  601
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2276.jpg
Εμφανίσεις:  596
Μέγεθος:  84,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2269.jpg
Εμφανίσεις:  575
Μέγεθος:  44,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2274.jpg
Εμφανίσεις:  535
Μέγεθος:  34,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2278.jpg
Εμφανίσεις:  555
Μέγεθος:  33,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2265.jpg
Εμφανίσεις:  560
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2307.jpg
Εμφανίσεις:  633
Μέγεθος:  49,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_2311.jpg
Εμφανίσεις:  627
Μέγεθος:  37,8 KB  
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-08-14, 15:12
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Τελικα δεν εκανες δευτερη τρυπα ; γνωμη μου να κανεις ακομα μια τωρα που ειναι νωρις , πες του ανθρωπου αν μπορει να ερθει στον χωρο σου σε 20 λεπτα καθαρισες , αν βουλωσει η καθοδος πλυμμηρισες , για αντλια επιστροφης καθως και για να κρατας σταθερες τιμες τι σκεφτεσαι; ..βραχο μην βαλεις αλλο αγορι εισαι καλα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-08-14, 15:31
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Κώστα για δεύτερη τρύπα ακατόρθωτο.Θα πρέπει να του πάω το ενυδρείο στο μαγαζί.Αντλία επιστροφής έχω βάλει και 2000 λίτρα,ενώ για να κρατώ σταθερές τις παραμέτρους,ακόμα το σκεφτομαι.Εσύ τι προτείνεις;Ο βράχος βρε Κώστα δεν φαίνεται λίγος;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-08-14, 15:33
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλή αρχή Γιάννη, σου ευχομαι να το δεις όπως φαντάζεται. Για τους παραμέτρους εγω θα σου πρότεινα μια δοσομετρικη στο μέλλον. Θα σου λύσει τα χέρια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηρθε η ωρα...!! boutas ski Χρυσόψαρα 98 31-05-13 21:57
Ηρθε η ωρα aggelospap Αρχάριοι γλυκού νερού 33 14-01-10 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10344 seconds with 14 queries